UITBLAZEN Ook de kernramp in de Oeral werd verzwegen Russische roulette Moeilijke tijd voor Thatcher Bestrij bedreii ZUIK destemcc Twee of tweeduizend RODE WOELMUIZEN ONTSLUIERDEN HET GEHEIM VAN KYSCHTYM BRITSE MINIVERKIEZINGEN 8 MEI Stemadvies WIM KOCK VRIJDAG 2 ME11986 ■ACHTERGROND' MEDISCHE RUBRIEK VRIJDAG 2 ME1198( GEZONDHEID ERGER VOOR IN KIEV gaat, volgens thuiskomende toeris ten, het leven zozeer zijn gewone gang dat ik me verwonderd afvraag of die Russen wel ooit een fractie hebben gehoord van de rampscenario's die wij kennen uit de perma nente discussie over de vreed zame toepassing van kernener gie. 'Een melt down is het ergste wat er met een kernreactor kan gebeuren' zegt een collega, zeer deskundologisch over de rand van zijn bril kijkend. Maar 's avonds vind ik in een krant al de overtreffende trap: een melt downgecombineerd met een grafietbrand. Wat me het meest frappeert is dat de Sovjet-autoriteiten op woensdagavond nogmaals in een uitvoerige verklaring bena drukken dat er maar twee do den zijn gevallen. Dat hebben ze 24 uur eerder ook al gezegd. Nu maakt de Sovjet-informa tiecultuur zoals wij die hebben leren kennen, dat we niet elke Rus op z'n eerste of tweede woord geloven. Dus blijven we, in afwachting van betrouwbaar nieuws, tegelijk gretig en veron rust luisteren naar vage bron nen die van honderden tot tweeduizend doden spreken. Kunnen de Russen dat beetje geloofwaardigheid, dat de in de westerse pers zo popu laire Gorbatsjov voor ze aan het opbouwen was, in de waag schaal stellen door vol te hou den dat er maar twee doden zijn, terwijl anderen er wel 2000 tellen? In Siberië kunnen de Russen wellicht een ramp met duizenden doden voor de rest van de wereld verdonkerema nen. Maar kan dat ook in de Oekraïne? Vlakbij de miljoe nenstad Kiev? In een van de dichtstbevolkte en verst ont wikkelde gebieden van de USSR? Nee, dat kan volgens mij niet. Als daar duizenden doden zijn gevallen dan wordt dat eerder vroeg dan laat met zekerheid bekend. In het westen en elders in de Sovjet Unie zelf. De Oekraïne is de 'be woonde wereld'. Te veel men sen zouden er van weten als er duizenden doden vielen. Tien duizenden nabestaanden van slachtoffers om te beginnen. Ik zwijg dan maar over de duizen den artsen, verplegers, evacué's, hulpverleners enzovoorts. Twee doden in plaats van tweedui zend, midden in de Oekraïne; dat zou een onmogelijke leugen zijn. Dat moeten zelfs de Russi sche autoriteiten, die hun pravda zelf plegen te fabriceren, wel beseffen. Dus? Totalitaire regimes die zelf hun waarheid fabriceren zijn altijd onbetrouwbaar, dikwijls vermakelijk en soms sinister. Vermakelijk was de affaire met het /zvesria-interview met pre sident Reagan, vorig jaar. Het interview besloeg een hele pagi na, maar opmerkingen van de Amerikaanse president die de 'redactie' niet bevielen waren niet afgedrukt. Om de Russi sche lezers na het vernemen van Reagans visie weer op het rechte pad te brengen gooide de redactie van de krant er ook een volle pagina tegenprogra- ganda tegenaan en de ironie iiiimiifiiiiiifiiiimffiiiimfiiiiiiiwffiiiiiiimiiiifffiiiiifiiifiifiififiiiiiiiiiiiMMfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiK wilde nu dat daarop werd inge- gaan op opmerkingen van Rea- s gan die uit het interview waren geschrapt, zodat de aandach- tige lezer toch te weten kwam wat de president had gezegd. Voor alle zekerheid werd er ook E nog voor gezorgd dat de krant een paar uur te laat verscheen zodat hij niet meer verkrijgbaar was op de belangrijkste ver- kooppunten. Wat er nu gebeurt is heel wat erger. Cynischer ook, om niet te zeggen sinister. Al bijna een week weigeren de Sovjet- E autoriteiten volledig opening van zaken te geven. Terwijl in het weekeinde in Zweden en Finland de geiger-tellers begon- nen uit te slaan, hielden de Russen de ramp voor de eigen bevolking verborgen, zelfs voor de miljoenen die onder de route §5 van de tot in Scandinavië rei- kende radio-actieve wolk s woonden. Pas toen de Scandi- naviërs dringend om ophelde- ring vroegen werd schoorvoe- tend toegegeven dat er wat aan de hand was in de centrale van Tsjemobyl. Wat precies, dat moest dagen later nog worden vastgesteld door een Ameri- H kaanse verkenningssatelliet. Hebben de Russen het in S Europa soms te druk gehad met de vredesbewegingen om te kunnen zien dat zich daarach- ter ook nog, een vaak even emotioneel geladen, kerneneï- gie-discussie afspeelde? In een steeds groter deel van Europa grijpen zwangere vrouwen en EE moeders van kleine kinderen naar de telefoon omdat ze we- ten willen welke gevaren drei- gen. De deskundigen kunnen echter geen afdoende antwoor- den geven omdat ze eerst pre- ciezer moeten weten wat er aan de hand is. Waar is opeens het Russi- sche propaganda-talent? Waar is de 'open' Gorbatsjov die voor ontelbare Westeuropea- nen als 'Grote Communicator' de Amerikaanse president al lang heeft overstemd? EE Suksessen worden opgebla- zen, tegenvallers ontkend en rampen gebagatelliseerd. Dat is normaal in de propaganda. Het komt zelfs in het westen voor al is daar de waarheid sneller, 5 dankzij de vrijheid van spreken en schrijven. Wat we nu van de Sovjet Unie te zien krijgen gaat heel wat verder dan het blijven bagatelliseren van een niet meer te ontkennen ramp. Men onthoudt de buurlanden infor- matie, essentieel voor het ne- men van de juiste voorzorgs- maatregelen of - op z'n minst - het geruststellen van de bevol- E king. Per saldo lijkt het mij een geval van zelfbeschadiging dat j= wel eens dieper zou kunnen kerven in het Europees gemoed dan de Amerikaanse luchtaan- val op Libië. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: H Coumans-hoofdredacteur A. Tbeunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883 Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenst 41236326 (alléén abonnementen) Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910 Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21 30 uur076-236394/236911 Rfinlërplstioc' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. i L>: T5 PAGINA 2 Door Anton Theunissen EEN JUBELJAAR van een groot staatsman moet met vuurwerk ge vierd worden. In 1949 werd Joseph Stalin ze ventig en de feestknal te zijner ere moest en zou een nucleaire zijn. Na een krachtsinspanning van 70.000 dwangarbeiders, geleerden en militairen werd in september van dat jaar de eerste Russische atoombom tot ontploffing gebracht. Die klap had enorme gevolgen: Het eerste: de nucleaire be wapeningswedloop was een feit. Een ander gevolg bleef lang verborgen, maar was niet minder gigantisch: een groot gebied raakte ernstig radioactief vervuild, waar schijnlijk door een te non chalante behandeling van kernafval. Volgens een re constructie is sinds 1958 in het zuiden van de Oeral een gebied ter grootte van de provincie Utrecht voor de cennia onbewoonbaar ge worden. Per ongeluk eigenlijk en pas in 1976 bereikte het Wes ten het eerste nieuws over de Russische kernramp in de Oeral. Dr. Zhores A. Medve- dev, biochemicus en uitgewe zen dissident, publiceerde toen een artikel in New Scientist over twintig jaar oppositie onder wetenschap pers. Terloops noemde hij in dat artikel de Oeralramp: „Honderden mensen kwa men om het leven, duizenden mensen werden geëvacueerd of belandden in het zieken huis". De terloopse opmerking van Medvedev leidde tot on verholen ongeloof. Sir John Hill, voorzitter van de uiterst prestigieuze Britse commis sie voor atoomenergie sprak van 'zuivere science-fiction', 'onzin' en "een uitvinding ontsproten aan de fantasie'. De feiten van Medvedev waren ook niet erg overtui gend. In kringen van Russi sche wetenschappers - zo schreef de Rus - 'wist ieder- Geheimzinnigheid over een kernramp is niets nieuws. In 1957/1958 stierven honderden mensen in de Oeral na een explosie van radioactief afval. Toch kwam de (bijna) waarheid boven water. De rode woelmuis speelde een cruciale rol in de onthullingen van Zhores A. Medvedev. een' dat er zich in de winter van 1957-1958 bij Kyschtym, tussen de grote steden Sverd lovsk en Tsjeljabinsk, een ramp met kernafval voltrok ken had. Ook in de streek zelf was het ongeluk algemeen bekend. Maar meer dan 'van horen zeggen' kon Medvedev aanvankelijk niet produce ren. Een maand later, nog steeds in 1976, kreeg Medve dev onverwacht steun uit Is raël. De uit Rusland geëmi greerde prof. Lev Toemer- man beschreef een rit die hij in 1960 maakte over de auto weg van Tsjeljabinsk naar Sverdlovsk. Toemerman: „Ongeveer 100 kilometer voorbij Sverdlovsk werden wij door borden gewaar schuwd om de volgende der tig kilometer niet te stoppen en met maximale snelheid door te rijden. Aan beide kanten van de weg, zover als men kon zien, was het land 'dood': geen dorpen of steden, alleen schoorstenen van ver woeste huizen, geen be werkte velden of weilanden, geen vee, geen mensen niets. De hele omgeving om Sverdlovsk heen was buiten gewoon 'heet'. Een enorm ge bied van enkele honderden vierkante kilometers was braak gelegd, voor lange tijd nutteloos en onproduktief geworden, misschien zelfs wel voor honderden jaren. Later vertelde men mij, dat dit de omgeving van de be ruchte 'Kyschtymramp' was; bij deze ramp waren honder den mensen gedood of inva lide geworden". Zhores Medvedev ging zoeken naar meer gegevens over de ramp. Zijn aanpak was even simpel als eenvou dig: hij wist dat er weten schaplij k onderzoek was uit gevoerd naar de gevolgen van het milieu. Zeker na de dood van Stalin moest dat onderzoek geresulteerd heb ben in talloze publicaties, die voor een groot deel toeganke- lijk zouden zijn. Het minitieuze weten schappelijk detectivewerk, begin 1980 afgerond tot een boek, leverde een honderdtal artikelen met aanwijzingen op over de catastrofe. Juist het milieu-onderzoek waarin essentiële details als land streek, klimaat en bron van de radioactieve besmetting niet genoemd worden leverde de aanwijzigingen. Zeer cruciaal in de bewijs voering van Medvedev was zijn vondst van een onder zoek naar overerfbare stra lingsgevoeligheid bij de rode woelmuis. De publicatie daarover door drie Russische geleerden, Iljenko, Issajev en Rjabzev in de jaargang 1974 van het tijdschrift Radiobio- logija, is de enige plaats waar de plaats van de radioac tieve vervuiling wordt aan gegeven: 'in het district Tsjeljabinsk'. De bodembe smetting is van de 'onvoor stelbare' dosis 1,2 respectie velijk 0,2 millicurie stron tium per vierkante meter. Van bijzonder belang is de algemene beschrijving van de onderzoekers zelf. in de herfst van 1970 en 1971 werden speciale onderzoe kingen verricht op groepen rode woelmuizen en bosmui zen, gevangen uit een popu latie van knaagdieren die ge durende 14 jaar op kunstma tig met strontium-90 be smette terreinen hadden ge leefd De auteurs schrijven dat de 14 jaar betrekking hebben op het begin van de onder zoekingen, dat wil zeggen herfst 1970. Dus heeft de be smetting plaatsgevonden in de herfst van 1957. Eveneens moet niet worden vergeten dat Iljenko in de herfst van 1970 doorging met een inten sief onderzoek naar de ver spreiding van de radioactivi teit in het meer 'X'. De vangst van de muizen werd uitgevoerd 'in het district Tsjeljabinsk'. Bestudering van de migra tie van de muizen en nauw keurige bestudering van 30 a 35 generaties muizen door de drie geleerden leveren Med vedev deze conclusie op: „De (besmette) zone is gelegen in het district Tsjeljabinsk, be slaat minstens 1500 vierkante kilometer en omvat ook en kele meren. De radioactieve besmetting van deze zone met strontium-90, cesium-137 en kleinere hoeveelheden an dere isotopen vond plaats in de herfst van 1957. De be smettingsgraad bedraagt miljoenen of tientallen mil joenen curie". De berekingen van Medve dev zijn natuurlijk extrapo laties en geen spijkerharde bewijzen. Toch moet ook in Amerika in een heel vroeg stadium al veel bekend zijn geweest over de kernramp in de Oe ral. De CIA had veel belang stelling voor het gebied, want het was bekend dat bij Kyschtym nucleair mate riaal werd vervaardigd voor atoombommen. Verken ningsvliegtuigen van het type U-2 vlogen in de jaren 1957, 1958 en 1959 een route die over Sverdlovsk en Tsjel jabinsk liep. Bij Sverdlovsk werd in 1960 de U-2 van Gary Powers neergeschoten. De oudste vrijgegeven CIA-informatie over de Oer alramp dateert van 1959: „In de winter van 1957 heeft een niet gedefinieerd ongeluk plaats gevonden in de Kasli- atoomfabrieken (Kasli ligt vlakbij de stad Kyschtym). Alle winkels in Komensk- Oeralski (deze plaats ligt aan de hoofdweg van Tsjelja binsk en Sverdlovsk) die melk, vlees en andere levens middelen verkopen, werden gesloten als voorzorgsmaat- Z hores A. Medvedev regel tegen sralingsgevaar, en twee dagen later werden nieuwe voorraden per trein en vrachtwagens over de weg aangevoerd. Het voedsel werd rechtstreeks van de voertuigen verkocht en de rijen wachtenden die daar van het gevolg waren deden denken aan de periode van de ergste voedelschaarste tij dens de Tweede Wereldoor log. De mensen in Kamenets- Oeralski werden hysterisch van angst terwijl plotseling onbekende 'mysterieuze' ziekten uitbraken. Enkele vooraanstaande burgers wekten de woede van het pu bliek door kleine geigertel lers te dragen die niet voor iedereen verkrijgbaar wa ren". De meeste westerse des kundigen zijn er wel van overtuigd dat er bij Kysch tym een groot gebied radio actief vervuild is. Over de oorzaak van de ramp lopen de meningen tot op de dag van vandaag uiteen. Medve dev zelf denkt aan een explo sie van onzorgvuldig opge slagen kernafval, afkomstig van een opwerkingsfabriek. In zo'n bedrijf wordt uit ver spleten uranium de bom- grondstof plutonium afge scheiden. Maar altijd blijft, zeker bij een primitief procé dé, een behoorlijke rest plu tonium over in het afval. Door processen in natuur lijke opslagplaatsen voor kernafval kunnen er'plaatse- lijk hoge concentraties pluto nium ontstaan. Kritische concentraties zelfs, waarbij een kettingreactie volgt, en de zaak explodeeert. Twee kanttekeningen nog bij het nog steeds opzienba rende verhaal van Medve dev. Bij het 'geheimhou dingscomplot' over de Oeral- zaak waren niet alleen de Russen betrokken, maar ook de Amerikanen, die via hun inlichtingendiensten meteen al van de ramp op de hoogte waren, maar hun kennis nooit in de openbaarheid brachten. Vermoedelijk om dat zij vreesden, dat de be kendmaking van de Oeral ramp het verzet tegen de in voering van 'vreedzame kernenergie' in de VS en an dere westerse landen zou versterken. In die tijd name lijk deden in de VS talrijke geruchten de ronde over een mogelijke ramp met een reactor in Detroit en in 1959 had zoals bekend een onge luk met een reactor plaatsge had bij Windscale. Boven dien hadden anti-kernde- monstraties (Ban The Bomb) in Europa al een grote vlucht genomen. Publicaties over de Oeralramp zouden de anti- kernenergiemensen meer en meer in het gelijk hebben ge steld. Een tweede kanttekening: Geheimzinnigheid over een kernramp was ook in jaren vijftig en zestig troef. Daarin is dus tot dit moment niets vranderd. Toch blijkt het mogelijk, en Medvedev heeft het aangetoond, om aan de hand van berichtjes, rappor ten en wetenschappelijke on derzoeken zich een beeld te vormen van wat er echt is gebeurd. Beroemd is het verhaal over een in moeilijkheden verkerende Russische nu cleaire onderzeeër. In het Westen wist men al snel dat er 'iets' aan boord gebeurd moest zijn, maar pas na we ken zag men in een lokale krant tientallen overlijden sadvertenties van zeelieden. Zo werkt dat in Rusland. 'Kernramp in de Oeral' door Zhores A. Medvedev. Uitga ve: Meulenhoff Amsterdam. Door ome medische medewerker OVER DE gevolgen van Tsjernobyl laat zich nauwelijks iets verstan digs zeggen. Op het mo ment schat men dat in de onmiddellijke omge ving van de centrale een straling moet heersen van enkele honderden Rems. Hoe erg is dat, en wat voor medische mo gelijkheden hebben de Russen? Straling slaat het hardst toe bij de sneldelende weef sels. Het gevoeligst zijn de bloedcellen, en, ietwat min der, de sneldelende cellen op de darmwand. Hersenen en spiercellen delen zich niet of nauwelijks en zijn daarom het minst gevoelig. Bij bloot stelling aan een dosis van on- gever 1000 Rem of meer 1000 Rad, ofwel 10 Gray) is elke medische hulp zinloos. Dan zijn zelfs de ongevoelige hersencellen onherstelbaar beschadigd en volgt in uren tot hooguit dagen een ellen dige dood. Bij een dosis van ongever 400 tot 1000 Rem (het is tame lijk natte vingerwerk, in ieder leesboek lees je weer wat anders) ga je zonder be handeling dood, maar is me disch toch nog wel wat uit te richten. Wat? Een paar jaar geleden schreef de Groningse bacterioloog prof. Van der Waaij in het Nederlands Tijdschrift voor Genees kunde over zo'n soort behan deling. Een dosis van 400 tot 1000 Rem tast in ieder geval twee belangrijke lichaams structuren aan: het darms lijmvlies en twee, het bloed cellen producerende been merg. Onmiddellijk na de blootstelling wordt de patiënt misselijk, gaat braken en krijgt soms diarree. Na een paar weken kan de patiënt zich herstellen, voelt zich nog een paar weken redelijk nor maal en dan slaan bloedin gen en ongeremde infecties dodelijk toe. Met andere woorden: de toestand van de stralingsslachtoffers in Tsjernobyl wordt pas vol gende week echt kritiek. De straling heeft wondjes gemaakt in de snel aange- roeiende 'voering' van het darmslijmvlies. Nu zit ieders darm propvol met allerhande bacterieën. Kwaad kan dat niet, want een gigantisch le- j 1 ger granulocyten (infectie bestrijdende bloedcellen) houidt die bacterieën voort durend onder de duim. Maar nu. Na een dag of tien begint de productie van bloedcellen door het beenmerg angstwekkend te dalen. Er worden nu te weinig granu locyten geproduceerd om te voorkomen dat de darmbac- terieën zegevierend door de toch al aangetaste darm- wand het lichaam binnen trekken. High-tech geneeskunde is in een rampgebied onmoge lijk. Aan een beenmergtrans plantatie die zowel de bloed armoede (rode bloedcellen), bloedingsneiging (bloed- plaatjes) als infectiegevaar (granulocyten) bestrijdt, valt niet te denken. Zelfs een vol ledige darmontsmetting is onmogelijk, want dan moet de patiënt volledig geïsoleerd worden verpleegd, en zelfs in Nederland kan dat maar in een paar honderd zieken huisbedden. Een andere op lossing is om de bacteries tammen, die in de darmen (en elders) het gemakkelijk ste in opstand komen, op voorhand selectief uit te roeien met antibiotica. De meer onschuldige soorten worden dan ongemoeid gela ten en dat voorkomt dat de darmen opnieuw worden ge koloniseerd met echt kwaaie rakkers. Isolatie van de pa tiënt is niet nodig, de behan deling is redelijk eenvoudig en kan op grote schaal wor den toegepast en bevrijdt bij 80 procent van de mensen de darmen van echt gevaarlijke bacterieën en schimmels. Voorwaarde is dat er binnen 48 uur mee wordt begonnen, zodat je 'schoon' bent voordat de granulocyten je in de steek laten. Bij een beetje kernramp worden de medische moge lijkheden al snel ingeperkt door de organisatorische on mogelijkheden. De optre- dende bloedingsneiging is in principe redelijk te bestrij den met infusen geconcen treerde bloedplaatjes, maar het is de vraag of daar rond Tsjernobyl voldoende voor raad van aanwezig is. Dan de beroemde jodiumtabletten, onderhand de Haarlemmero lie tegen alle atoomkwalen. Bij ongevallen met kerncen trales komen vele radioac tieve stoffen vrij, en het ra dioactie jodium 131 is daar maar één van. De schildklier gebruikt jodium als grond stof voor de productie van schildklierhormoon. Zit er radioactief jodium in de lucht, dan wordt dat gecon centreerd in de schildklier opgeslagenen dat verhoogt weer de kans op schildklier kanker aanmerkelijk. Door het slikken van de tabletten verzadig je de schildklier ge woon met jodium, zodat het radioactieve dito niet wordt opgenomen. Zonder bijwer kingen is het spul niet, het kan ernstige huiduitslag ver oorzaken. Bovendien moet het niet te vroeg en ook niet te laat worden geslikt, dus in Nederland hebben ze (nog) totaal geen zin. De hamvraag: wat voor gevolgen heeft dat allemaal voor ons? De jaarlijkse dosis natuurlijke straling is onge veer 150 mileRem (0,15 Rem). De achtergrondstraling is tot op heden niet verhoogd. In Zweden werd een tienvou dige dosis straling gemeten. In 1964, toen de Russen boven Nova Zembla een megaton bom in de open lucht lieten ontploffen, is er een radioac tieve wolk over Europa ge trokken die het tienvoudige was, van wat er in Zweden is gemeten. Men heeft uitgere kend dat een honderdvoudige verhoging het jaarlijkse aan tal gevallen van kanker met 7 vermeerdert (van 30.000 tot 30.007). Hoeveel extfa doden en erfelijke afwijkingen deze wolk op zal leveren, zal wel nooit bekend worden. Dat ligt anders in het onmiddel lijke rampgebied. De straling zal daar jarenlang zijn tol eisen in de vorm van leuke mie en de geboorte van onge lukkige kinderen. Door Roger Simons DONDERDAG 8 mei vinden in Groot-Brit- tannië miniverkiezingen plaats. Verwacht wordt dat hun uitslag een dui delijk beeld zal geven van wat de Britse Jan Modaal momenteel denkt van Thatchers binnen- en buitenlandse politiek. De zogeheten Falkland- factor werkt niet langer in haar voordeel; premier That cher betaalde kortgeleden haar Falkland-schulden aan president Reagan met lijd zame steun inzake de Ameri kaanse luchtaanvallen op Li bië. Politieke waarnemers zijn benieuwd hoeveel stemmen deze houding Thatcher zal kosten in de miniverkiezin gen van 8 mei. Op die datum betwisten de partijen van Engeland, Wales en Schot land elkaar zo'n 5.300 zetels in 207 plaatselijke besturen. Londen en enkele andere grote steden, waaronder Li verpool, zijn erbij. Bovendien worden op 8 mei nog twee tussentijdse verkiezingen ge houden, met name in het dis trict Ryedale van het Noor dengelse graafschap Yorks hire, en in het district Der byshire West. De uitslagen van beide tussentijdse verkiezingen zullen worden beschouwd als barometers voor wat That- cher zou kunnen te wachten staan als ze volgend jaar of uiterlijk in 1988 nieuwe par lementsverkiezingen uit schrijft. Thatchers conserva tieven schijnen erop te ver trouwen, dat zij de Lager huiszetel van Ryedale niet zullen verliezen. Deze van Derbyshire West zou even wel naar de liberalen kunnen gaan, die zoals gebruikelijk opkomen onder de Alliantie banier van hun samenwer king met de SDP. Aangezien de Alliantie het half april niet zo best heeft gedaan in de tussentijdse verkiezingen van het Zuid- west-Londense district Ful- ham, komt het er voor haar beslist op aan de 8ste mei een goed figuur te slaan. Een nieuwe nederlaag zou het moreel van de liberale en so ciaal-democratische troepen ondermijnen. Politieke waarnemers noemen echter ditmaal de vooruitzichten van de Alliantie vrij gunstig. Thatchers conservatieven zijn immers in alle opzichten in het defensief. Afgelopen zondag nog gaf de premier in een radio-interview als beze ten van katoen om haar ser viele houding ten aanzien van president Reagan goed te praten. Vele leden van haar eigen partij vinden het niet goed, dat hun land tegen woordig wat Amerika betreft praktisch even onderdanig is als de satellietstaten van het oostelijke blok dit zijn ten opzichte van de Sovjet-Unie. Ook Thatchers pogingen om de ziekelijke Britse economie te veramerikaniseren, stui ten nogal op conservatieve tegenstand. Wat de miniverkiezingen van 8 mei betreft, kunnen Thatchers troepen dan ook niet veel meer doen dan zich inspannen om de schade, die zij verwachten, zoveel moge lijk te beperken. Zij gaan er bijvoorbeeld van uit, dat als Labour op die datum geen meerderheid van stemmen behaalt in de gemeenten Brent, Wandsworth, Ham mersmith en Fulham, en Ealing van Groot-Londen, of buiten de hoofdstad in Bury, Bristol, Brighton, Bradford en Lothian, de Britse socia listen weinig kans hebben om landelijk te overwinnen in algemene parlementsver kiezingen. Labour en de Alliantie moeten op 8 mei elk een dui delijk bewijs leveren van hun vermogen om binnen af zienbare tijd het roer over te nemen van de conservatie ven. Slaan ze op die datum een politiek modderfiguur, dan raakt Groot-Brittannië wellicht ook in de volgende nationale parlementsverkie zingen zijn Thatcherbewind niet kwijt. De Alliantie houdt mo menteel zo'n 1.100 van de 5.300 plaatselijke zetels, die op 8 mei vrijkomen, bezet. Ze hoopt op een zetelwinst van 600 tot 700. De 32 uitgestrekte gemeentelijke districten, die samen Groot-Londen vor men en daarin de opper vlakte beslaan van meer dan 90 parlementaire kiesdistric ten, met ruim vijf miljoen stemgerechtigden, bieden de Alliantie haar beste kansen. Het liberale-sociaaldemo- cratische verbond zou daar zelfs socialistische zetels kunnen wegsnoepen in Towd Hamiets, een Londens dis trict dat momenteel nog door Labour wordt bestuurd. Al leen op papier is een socialis tisch bewind nog het enige alternatief voor wat de con servatieven te bieden heb ben. Voor de plaatselijke ze tels, die op 8 mei opnieuw te grabbel worden gegooid, werden laatst verkiezingen uitgeschreven in 1982. Toen had nog niet zo lang geleden de Britse Navy het Argen- Thatcher .moeilijke tijd. - FOTO AP tijnse vliegdekschip Bel grano naar de kelder gf stuurd. De Argentijnen ha den net HMS Sheffield ver nietigd met een Exocet-ra- ket. Thatchers Falkland-glo- rie naderde toen hoogtepunt. De conservatieven kwamen praktisch overal als de grote overwinnaars uit de bus. In Londen veroverden zij het leeuwedeel van de plaatse lijke zetels. Vier jaar later zien de con servatieve vooruitzichten er veel minder gunstig uit. Thatcher heeft grote ge meentelijke hervormingen gedaan, die bij vele kiezers in het verkeerde keelgat zijn geschoten. Bovendien is er de Libische krisis. Jan Modaal van Groot-Brittannië neemt het Thatcher erg kwalijk, dat zij de Amerikanen zo bereid willig heeft gesteund bij de uitvoering van hun zware luchtraids op Libië. Margaret Thatcher en haar trouwe adjudant, par tij voorzitter Normen Tebbit, beweren wel het niet te gelo ven dat haar buitenlandse politiek de conservatieve kansen op herverkiezing zal schaden, maar zij zijn toch erg bang voor een kaakslag die heel hard zou kunnen aankomen. Volgens politieke waarnemers worden de 'To ry's' (conservatieven) een te rugslag gewaar, die hen vroeg of laat tot nadenken zal stemmen. In sommige regio's reage ren de kiezers zo vijandig dat conservatieve stemmen- wervers en verkiezingsagen- ten zich al bijna nergens meer durven aanbieden Thatchers kandidaten krij gen veel vaker dan hen lief is te horen dat, als er een derde wereldoorlog van komt Groot-Brittanniës huidige premier daaraan evenveel schuld zal hebben als presi dent Reagan van de Ver 1M UTRECHT (ANP) Nadat gistermidda de onderhandelinge in de zuivel ware: vastgelopen, hebbel de werkgevers beslo ten een kort gedini aan te spannen tege de Voedings- en In dustriebonden va: FNV en CNV. Dat ge ding dient vanmidda voor de Utrechts rechtbank. Terwijl het conflict in zuivel vastliep hebben de md taalwerkgevers en de indus triebond FNV zich bereid ver klaard de onderhandelinge, over een nieuwe cao voor c metaal te heropenen. Het z< genaamde Hollandia-compn mis dient als uitgangspur voor het nieuwe overleg. Kei van dit akkoord is dat metaa bedrijven een straf heffing b< talen als er te weinig gedaa wordt aan herverdeling va arbeid. De zuivel lag gisteren grc tendeels plat. Volgens c werkgevers gaat de schac door de stakingen alle perke te buiten. Zij schatten di schade op een kleine 30 mi joen gulden per stakingsdag. De actie 'Stop de witte me tor' loopt volgens de bonde als een trein. In 37 zuivelbï drijven met ruim 5.000 werk nemers, van wie ongeveer c helft officieel staakt, ligt d produktie stil. Tot de door d staking getroffen zuivelcon cerns behoren Campin; Van een onzer DEN HAAG - Het aantal zie| van het werken met bestrij toe. Het Landbouwschap vilt het een bedrijfsgezondheid| gaat oprichten. De dienst zal onderzoek vel richten en voorlichting gevd aan boeren en artsen. Hl Rijksinstituut voor Volksgf zondheid en Milieuhygiërf gaat in samenwerking met cL Rijksuniversiteit van Utrecl de effecten op langere termij| van gifsoorten onderzoeken. De gemiddelde boer we veel te weinig van de bestrij dingsmiddelen waarmee werkt, aldus woordvoerd^ C.Oggel van het Landbouv schap. Ook (huis)artsen heil ben vaak te weinig informal over de werking van de tier tallen soorten land- en tuit bouwgif. Daardoor worde diagnose en therapie zeer moeilijkt. Uit onderzoek van hl Landbouwschap kwam overtuigend aantal klacht^ naar voren. Veel fruittelers i mensen in de bloemkwek^ rijen bleken last te hebben va DUIDELIJKER kan het niet: andse ondernemers noemt v ia de Kamerverkiezingen var voor verder herstel van de N irocent ziet iets in een kabin 'oor voortzetting van de huidi lelijk als voorwaarde genoem Dat blijkt uit een onderzoek inder de 400 grootste in N neer dan de helft van de on reling (hogere omzetten, ho nvesteringen en eenzelfde sigen onderneming een gro werkgelegenheid. Voorwaard loorgaaf. Een baan voor all rolgens de ondernemers niet of meer banen, vinden vier v 'i slechts door omzetstijging Een vrij eenzijdig beeld dus Toch zullen de opiniepeilinge lemers aan het denken hebb irezen CDA-VVD-coalitie gee och met die socialisten moe itemadvies, zoals hierboven a Ligen van de noodzaak CD helpen, lijkt kortzichtig. Want Joor dit soort uitspraken. En vnj vertaalde) slogan 'Geen het kabinet' worden burgers t nog altijd een slechte raadgi De president van De Nederl eert in het deze week versch vD-kabinet het begrotingste Jedrongen en dqt de ondern 'esteerd om de werkloosheid ^-icciu ui11 uc werKioosneia erugde Staten. Een en andei ternemers zich moeten aant verklaart waarom de Britse JOOdschap dan wat geloofwa conservatieven hun had Overigens, wie gingen vori MeS^ngenvanTmt!rmnlVer' haar 'edeneen stei kiezingen van 8 mei. 'ar, een vergelijking van de pr< rat van deze vakcentrale?. Ju:

de Stem | 1986 | | pagina 2