Vlaamse Opera met 'De Kus' en 'La Mancha' Theaterseizoen weer voorbij in Terneuzen Shakespeare op zomerfestival Leraren Zeeuwse Muziekschool spelen St. Saëns I THEATER Tips uit Midden- Zeeland 'Wij zijn de laatsten die tapdanstraditie door kunnen geven' Blues Affair in Image Club Blijspel in Axel voor Nepal-actie Hulstonians met folk in Schaapskooi Jongenskoor te St. Niklaas indrukwekkend Amerikaanse organiste in Terneuzen Mei Theater Festival in Rotterdam NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 NOG TE ZIEN Landschappen VERWACHT DONDERDAG 1 ME11986 DONDERDAG 1 ME 'Magisch' licht LAATSTE VOORSTELLINGEN Strangelove laatste film cyclus Hulst KLEINDOCHTER DUKE ELLINGTON: i is# Eindredactie: Henk Postma GOES - De schilder Michel van der Smissen vindt zijn inspiratie grotendeels in Bra bantse en Zeeuwse land schappen, maar hij vervaar digt ook stillevens en portret ten, Hij maakt aquarellen, gouaches, pastels en olieverf schilderijen. Werk van hem is deze maand te zien in het ge bouw van het „Samenwer kingverband voor Keuzebe geleiding en Onderwijs-Ar- beidscontacten" (SKOA) in de Nieuwstraat 2 te Goes. Van der Smissen kreeg zijn opleiding aan de Akademie voor Beeldende en Plastische Kunsten te Merksem (B) en van de bekende Bergse kun stenaar Joop Mijsbergen. mei van maandag tot en met vrij dag tijdens kantooruren te bezichtigen. Vleeshal/Kloveniersdoelen, Middelburg. Het bureau cul turele zaken te Middelburg zet de komende weken de Middelburgse kunstenaar Nico van den Boezem in de Werk van Ferdinand Slock. keer wijkt hij uit naar een stad en brengt dan een haven of gebouwencomplex in beeld. Begin jaren '70 kwam hij tot de conclusie nog niet uit geleerd te zijn en dat bracht hem naar de Academie voor - foto de stem cor j. de boer Schone Kunsten in Gent, waart hij twaalf jaar lang één dag per week lessen volg de. Hij heeft al vele solo-ex posities achter de rug, even als verschillende groepsten toonstellingen. De expositie duurt tot 1 juni. Open tijdens de winkeluren. schijnwerpers. Dat gebeurt middels een tentoonstelling van vijf grote plastieken in de Vleeshal en kleiner werk (plastiek, tekeningen en fo to's) in het Centrum Nieuwe Muziek (Kloveniersdoelen). Er wordt dan ook een uitge breide catalogus gepresen teerd. Een plattegrond laat zien op welke plaatsen in Middelburg beelden van Van den Boezem zijn geplaatst. Vrijdag om 17 uur vindt de opening plaats in de Vleeshal. Daarna trekt men naar de Kloveniersdoelen, waar 's avonds de geïmproviseerde jazz-musicus Mish Mengel berg optreedt met een duo. Zeeuws Kunstenaars Cen trum, Kloveniersdoelen Mid delburg. Nina Wiepking opent zaterdag om 16 uur een tentoonstelling met krijtteke ningen van Kiki Derks. Te zien tot 30 mei. Open: dinsdag t/m zondag 14-17 uur, don derdag ook 19-21 uur. Galerie Esprit Clinge. Gra venstraat 99. Kunst uit Bre da. Beelden van Kees Vet, zeefdrukken van Ton Schou ten. Tot 30 mei. Open: dage lijks, behalve op dinsdagen, van 13.30-18 uur. Galerie Blokken 7. Terneu- zen. Olieverfschilderijen en contétekeningen van de Ter- neuzense Lyda Luteijn. Tot 24 mei. Open: dinsdag t/m za terdag 14-18 uur, vrijdag ook 19-21 uur. Streekmuseum Axel. Schilderijen en pentekenin gen van J. Smies uit Axel. Tot 11 mei. Open: woensdag t/m zaterdag 13.30-17 uur. Credit Lyonnais Hulst. Schilderijen van de Vlaming Roeland Pietersz. d'Haese. Open: maandag t/m vrijdag 8.30-17 uur. Vandaag op de dag var arbeid ontvangt Koos r tema in zijn progran Wim Kok, kandia Tweede Kamerlid van] PvdA en minister De ning van Sociale Zalj Beide heren gaan het p tieke spel spelen, waarir worden getest op hun ju kennis van het Nederlar volk. In deze afleveij wordt ook aandacht schonken aan de speelt 'De Mannetjesmaker, die VARA aansluitend aan I programma uitzendt. Vo is een optreden van de za en dansgroep van de v zetsbeweging SWAPO zien. Credit Lyonnais Sas van Gent. Landschappen, stille vens en portretten. Schilde rijen en tekeningen van Jopie Roosenburg-Goudriaan uit Eijsden. Balans 17 Middelburg, BKR-uitleencentrum. Hang ups van Kees de Valk. Drie luiken met bijbehorende sculpturen. Tot 11 mei. Open: woensdag t/m vrijdag 12-17 uur, zaterdag 11-16 uur. Zeeuws Museum, Abdij Middelburg. Aanwinsten 1985, een keuze. Open: maan dag t/m vrijdag 10-17 uur. De Stenge Heinkenszand. Foto's van kunstenaars uit de Rijn-Maas-Noord-regio. Tot 7 mei. Open: maandag t/m vrijdag 13.30-17 uur, woens dag- en vrijdag 18-20 uur. - foto archief de stem Philip Bailey in Ronq TERNEUZEN - Van achter de horizon dringt op de schil derijen van de Westdorpe- naar Ferdinand Slock (75) vaak een 'magisch' licht door. Het maakt zelfs mistige tafe relen helder. Zijn werk is momenteel te zien in de Ter- neuzense galerie Trouvaille aan de Axelsestraat 104. Er hangt één expressionistisch schilderij en verder vooral impressionistisch werk, alle maal van recente datum. De bejaarde Westdorpe- naar schildert al zijn hele le ven. Hij begon als expressio nist, beïnvloed door de 'La- temse school', een groep schilders die zich in het dorpje Latem bij de Linge hadden gevestigd. Daarna volgde hij lessen aan de Hoo- gere Dekoratieve Kunstschil dersschool te Gent. Ferdinand Sloch houdt zich vrijwel alleen bezig met het uitbeelden van landschappen en menselijke figuren, vooral Zeeuwse- en Noordvlaamse landschappen. Een enkele Chris Barber in Middelburg. - foto archief de stem DE BLUES is plotseling weer helemaal terug van wegge weest en ontdekt door een nieuwe generatie, die is opge groeid met de agressie van de punk, de kilte van de new wave en de emotieloze banali teiten van de Britse synthesi zer-bandjes Gevoel mag weer en dan ben je bij de blues natuurlijk aan het goede adres. In feite kun je al van een rage spreken, want het aanbod aan blues-groepen rijst momenteel de pan uit. Omdat de golf ditmaal eens een keer vanuit Vlaanderen naar het noorden rolde, werd Zeeuwsch- Vlaanderen al vroeg overspoeld. En vooral in Ter- neuzen zijn in diverse gelegen heden (De Ster, Fat Freddy's, Manhattan, Den Engel, Image Club) wekelijks in dit genre opererende groepen van uitste kende kwaliteit te horen en te zien. Meestal komen ze uit België of Frankrijk, maar de Image Club heeft ditmaal eens een vaderlandse blues-formatie uitgenodigd. Het is de Blues Affair uit Den Haag, die zater dag rond 22.00 uur de gitaren gaat aanscherpen. Toegang ƒ3,50. tisch Danstheater morgen op de planken brengt. Met volks dansen uit een groot aantal landen wordt het verloop der seizoenen van het jaar (lente, zomer, herfst, winter) en van het leven (jeugd, puberteit, volwassenheid, ouderdom) uitgebeeld. Aanvang 20.00 uur. Het theaterseizoen wordt zaterdag uitgeluid met het eerste Eén-akter Festival voor Zeeuws- Vlaamse amateur gezelschappen. Zes groepen hebben zich aangemeld en zullen elk een éên-akter (to neelstuk in één bedrijf) op voeren. De deelnemende ge zelschappen zijn Esmoreit (Philippine), Sempre Avanti (Sluiskil), Wudder (Axel), Mensenwerk (Terneuzen), To neelgroep Terneuzen en To neelvereniging Groede. Het festival begint om 14.00 uur; toegang f3,00. Het Zeeuws Centrum voor Ama teurtoneel en het Zuidland- theater zijn van plan derge lijke festivals in het vervolg om de één of twee jaar te hou den. Folkloristisch Danstheater. - foto archief de stem MET EEN uitvoering van het Folkloristisch Danstheater (morgen) en het eerste Zeeuws-Vlaamse Eén-akter Festival (zaterdag) wordt het seizoen 1985/86 in het Terneu- zense Zuidlandtheater afge sloten. Een seizoen, zo benadrukt artistiek medewerker Michiel Otten - die, zoals bekend, het Zuidland verlaat -, ivaarin duidelijk is geworden dat het theaterleven in Terneuzen weer aan het opbloeien is. De voorstellingen trekken steeds meer publiek. 'Seizoenen van jaar en le ven' is de titel van het pro gramma dat het Folkloris- DE HULSTER folk-groep The Hulstonians geeft zaterdag een gratis concert in De Schaapskooi te Clinge, waar het zwaar op de jaren zestig leunende repertoire van bal lads, bluesjes en Britse folk ten gehore wordt gebracht. Na een aanvankelijk wat aarzelende start lijken The Hulstonians nu op regionaal niveau toch door te gaan bre ken. En dat is voor Adrie Bo- gaert, Patrick van Dorsselaer, Willi Selis en Paul van Hove geen geringe prestatie. Want na de folk-rage in de jaren zestig is deze muzieksoort vol ledig op de achtergrond ge raakt. Daarbij komt ook nog eens dat gebruik wordt gemaakt van bepaalde instrumenten, zoals een doedelzak, banjo en accordeon, die bij een publiek van jongeren nauwelijks as sociaties oproept. Het optreden in De Schaapskooi begint om 21.30 uur. 20.38 Holland ze zej Waddenzee I Het mooie maar kwets! Waddengebied staat inl middelpunt van een afll ring uit de serie streekj gramma's van de EO. varend over de Wadded krijgt de kijker een ind van dit schitterende natij gebied, dat erg belangrii voor ons leefmilieu. In ka documentaires wordt ev eens getracht een beeld geven van de mensen dil werken, zoals de garnaf vissers en de gevaren die gebied bedreigen. Op| veerboot "Noord-Nederll hebben Hans le Poole| Henriëtte Laan gesprek met minister Winsemiu heer J. Mathey van Pe land, de heer B. Heiden van de Vereniging tot houd van de Waddenze de heer C. Veld vanl Cubvo (Commissie uitJ ring beheersplan veront] niging door olie). Het raadsel van de slaap Niet in slaap kunnen koq is een veel voorkomc klacht, maar dat er mensen zijn, die plotsel als een blok in slaap val is minder bekend. Het isf heel lastige situatie, oiti bij een dergelijke stoornil spieren van de patiënt starren en hij ineens on grond valt. In de BBC-dc mentaire 'Het raadsel de slaap' wordt aanda geschonken aan boven noemde slaapstoornis, narcolepsie heet, n eveneens aan het apnea s, droom. In dit laatste gé stopt de patiënt met aden als hij in slaap is gevallen Koos Van onze kunstredactie OP 24 mei begint in Den Haag een Zomerfestival, dat de hele maand juni zal duren en waarvan Shakespeare-voor- stellingen de hoogtepunten vormen. Ook zal het Neder lands Danstheater 'L'Histoire du Sotdat' in een choreografie van Jiri Kylian uitvoeren en zal de Haagse Comedie 'Ons kent ons' van Alan Ayck- bourne spelen. Het Publiekstheater zal zijn 'Wat u wilt' (As you like it) van Shakespeare van het af gelopen seizoen presenteren en Theater Persona 'Het tem men van de feeks', de boeiende voorstelling die ook in Breda te zien was. De Man nen van den Dam uit Antwer pen brengen 'Het Park', de Midzomernachtsdroom-inter- pretatie van Botho Strauss in de regie van Sam Bogaerts. De Vlaamse avant-gardist Jan Decorte brengt zijn montage van de 'Hamlet'. Zowel to neelgroep De Appel als de Haagse Comedie zullen een voorstelling van de 'Midzo- mernachtsdroom' geven. Het Theater an der Ruhr zal dit zelfde stuk als openingsvoor stelling van het festival op voeren. Een Australische bal letgroep zal 'The taming of the shrew' dansen en het Ita liaanse poppentheater uit de stad Lucca is te zien in 'Romeo e Giulietta'. Ook Het Residen tie-Orkest doet mee. Het zal een programma uitvoeren van muziek, die ooit werd ge componeerd. bij Shakespeare- stukken. Vandaag, vrijdag en zater dag vindt in Middelburg het jaarlijkse oude stijl jazz-festi- val plaats. Op de eerste dag zijn er in en om het stadhuis streetpa rades en concerten. Grote attractie is dan Chris Barber met z'n jazz- and blues band. Morgen kan men vanaf 21.00 uur in de Concert- en Ge hoorzaal terecht voor optre dens van Rod Mason's Hot Five (BRD), Climax Jazz Band (BRD) en de Freetime Old Di xie Jass Band (NL). Zaterdag begint het festival al om 11.00 uur met streeparades. Om 14.00 uur start een concertenpro gramma op de Markt, 's avonds gevolgd door de gebruikelijke kroegentochten. In het kader van de 1 mei viering vinden vandaag in zaal De Zwaan te Oost-Souburg op tredens plaats van het Nieuw Ensemble Raamtheater uit Antwerpen en de straatzanger Chris Burns. Het Raamtheater voert het toneelstuk 'De Emi granten' op. Aanvang 19.00 uur. ■fr Vrijdag spelen Ramses Shaffy en Hugo Koolschijn in het Vestzaktheater te Vlissin- gen 'My dinner with André'. 20.30 uur. •fa De Vlissingse Oratorium vereniging bestaat veertig jaar en brengt daarom Handels Messiah op de planken. Dat ge beurt zaterdag in de R.K. kerk. Uitvoerenden zijn: Marjanne Kweksilber, Catherine Pitriasz, Guy de Mey, Ruud van der Meer, Tijn van Eijk en Stoffel Gunst. 20.00 uur. DE CYCLUS van vier films, die het Houtenkwartier te Hulst had geprogrammeerd, wordt volgende week woensdag afgesloten met de overbekende oorlogssatire van Staneley Kubrick, 'Dr. Strangelove'. De talenten van de in 1980 overleden hoofdrolspeler Peter Sellers zijn in deze film nog in hun volle glorie te bewonderen, waardoor het inmiddels toch door de tijd achterhaalde verhaal (atoombommen worden te genwoordig per raket naar de vijand gestuurd en niet meer per bommenwerper) overeind blijft. Peter Sellers als Dr. Strangelove. - foto archief de stem Aanvang 20.00 uur; toe gang 5,00. TONEELGROEP St.-Jan ten Steene onder regie van Piet Verroer speelt zaterdag het succesvolle blijspel van R. Pieters 'Het eeuwige leven, amen' in De Halle in Axel. De totale opbrengst van de voor stelling gaat naar de actie 'Zeeland helpt Nepal'. De verwikkelingen rondom de erfenis van de rijke suiker tante worden door de acteurs en actrices (waaronder Frans de Schepper, Henk van de Branden, Annie Coppieters, Emmy de Bot en Christian MacTaggert) met verve op de planken gezet. Een uitste kende gelegenheid voor een plezierig avondje uit. Aan vang 20.00 uur. Toegangs kaarten via De Halle d f5,-. Kinderen tot 12 jaar f3,50. HET JONGENSKOOR In Dulci Jubilo uit St. Niklaas liet een grootse indruk achter na de uitvoering van de Ma- thaus Passion van Bach in Aardenburg in maart. Zondag werkt dit koor mee aan een barok-concert in de College- kerk te St.-Niklaas. Op het programma staan The Coronation Anthems van Handel, Lamentations van Tallis en een Sinfonia van C. Bach. Behalve het koor wer ken aan deze uitvoering mee de Malufi Singers, het ensem ble Sinfonia en organist W. Peterson. Solisten en orkest zijn gespecialiseerd in de uit voering van barokmuziek. Aanvang 16.00 uur; toegang van Bfr. 100 tot Bfr. 300. DE OPERA voor Vlaanderen herhaalt dit seizoen de succes volle musical 'De Man van la Mancha' naar het wereldbe roemde verhaal van Cervan tes. Marco Bakker is weer Don Quichote en Koen Crucke zijn trouwe vriend en reisgezel Sancho. Speeldata Antwerpen: 1,2,10 mei en 14 en 20 juni (19.30 uur); 4,7 mei en 22 juni (15.00). Gent: 16,24,30 mei en 7 juni (19.30); 18 en 21 mei (15.00). Koor en solisten van de Opera voor Vlaanderen geven een uitvoering in het Duits van de opera in twee bedrij ven 'De Kus' van de Tjechi- sche componist Smetana. Het verhaal gaat over twee jonge mensen, die elkaar gepassio neerd liefhebben, maar even geëngageerd voor hun per soonlijke ideeën opkomen. Dit leidt tot conflictsituaties, maar de liefde zal tenslotte al les overwinnen. Zowel in Antwerpen (2 mei vanaf 20.00 uur in de Singel, blauwe zaal) als in Gent (6 mei vanaf 20.00 uur in het Muziek Conserva torium) gaat het om een één malige uitvoering. Marco Bakker. DE LERAREN van de Zeeuwse Muziekschool brengen mor gen 'Het Carnaval der Dieren' van St. Saëns in Den Dullaert te Hulst. Dit kassucces van deze Franse componist is een uit stekend voorbeeld van de wijze waarop met verschil lende instrumenten een bonte stoet van dieren kan worden uitgebeeld. Een logge olifant wordt gevolgd door snelle vo- DE AMERIKAANSE organiste Susan Carol Woods on geeft morgen op uitnodiging van de plaatselijke Commissie Or gelconcerten een uitvoering in de Grote Kerk aan de Noordstraat te Terneuzen. Woodson heeft in korte tijd al veel indrukwekkende pres taties op haar naam staan. Zo promoveerde ze onder meer tot 'bachelor of music' aan de universiteit van Tennessee, bracht ze het tot 'master of music' aan de befaamde Juil- liard School in New York om - na een tussenstop in Frank rijk waar ze de Prix d'Excel- lence nog even scoorde - tot 'master of musical arts' te promoveren aan Yale Univer sity. Momenteel verblijft ze voor studie in Mechelen (B), zodat een concert in Terneuzen mo gelijk bleek. Haar programma vermeldt een preludium en fuga van Buxtehude, een ko- raalvoorspel van Bach, het tweede choral van Cesar Franck, het scherzo uit de tweede symfonie van Vierne en een variatie van Flor Pee- ters. Aanvang 20.30 uur. Van onze kunstredactie TIJDENS het Mei Theater Fes tival in Rotterdam zullen zi geuners uit Joegoslavië 'Ko ning Oidipous' opvoeren. Het betreft een bijzondere bewer king van de tragedie van Sop hocles door de toneelgroep Pralipe, die op 17 en 18 mei te zien zal zijn. Het festival wordt georga niseerd door de Rotterdamse Schouwburg, die zelf nog in aanbouw is, waardoor de voorstellingen plaatsvinden in het Luxór-theater en Hal 4. Het festival wordt op 30 april geopend met 'Cas in het paleis van Boem', een voorstelling met twee slagwerkers en een performance-kunstenares door regisseur Antoine Uitde- haag. Alle overige gezelschap pen komen uit het buiten land. De Internationale Nieuwe Scène uit Antwerpen speelt op 8 mei haar nieuwe voorstelling, 'De uitzondering en de regel' van Brecht. gels en koning leeuw krijgt gezelschap van een stervende zwaan. Leerzame muziek die aan elkaar wordt gepraat door Reina Sanderse. Na de pauze treden de leer lingen uit Hulst en omgeving voor het voetlicht. Zo is er een optreden van het accordeo nensemble, de percussiesectie en de AMV-groepen. Aan vang 19.30 uur; toegang f 3,50. De Mannen van den Dam geven op 10 en 11 mei voor stellingen van 'Het Park' van Botho Strauss in de bijzondere regie van Sam Bogaerts (ook op het Haagse Zomerfestival). De Palestijnse groep El Haka- wati uit Oost-Jerusalem komt op 24 en 25 mei met 'The story of the eye and the tooth'. Op 31 mei speelt het Theater an der Ruhr 'Kasimir und Karo- line' van Odön von Horvath. Door Marjan Mes „Pas toen ik ouder werd, drong het tot mij door dat zijn muziek iets heel bijzon ders was. Mijn hele jeugd bracht ik in zijn nabijheid door zonder te beseffen, dat hij een genie was." Dat zegt de 47-jarige Mercedes Elling ton, de kleindochter van de befaamde componist en bandleider Duke Ellington. Zij is even in Nederland om haar eigen Amerikaanse jazzdansgezelschap, Balletap USA, te introduceren in ver band met een grote toernee in het volgend seizoen van zes Amerikaanse dansgezel schappen door ons land. Bal letap komt op 17 oktober naar Concordia Breda; de eerste voorstelling in de serie 'Dan cing America', waaraan tot en met april 1987 nog vijf an dere Amerikaanse groepen deelnemen: Bucket Dance Theatre, Pilobolus, Momix, Bill T. Jones/Arnie Zane Co en Roslind Newman and Dancers. Behalve in Breda komen zij in Tilburg, Den Bosch, Eindhoven en nog acht andere steden. Zoals bericht is 'Dancing America' de eerste grote ma nifestatie, georganiseerd door twaalf Nederlandse schouw burgen, verenigd onder de naam 'Raamwerk'. De orga nisatie van de toernee berust bij het Nederlands Impresa riaat. „Mijn grootvader's mu ziek", zegt Mercedes Elling ton, „had invloed op mijn al lereerste choreografie. Voor die tijd hield ik helemaal niet van jazzmuziek. Jazz was een doodgewone dagelijkse aan wezigheid, die echter nauwe lijks tot me doordrong. Als jong meisje hield ik veel meer van populaire muziek. Pas toen ik ouder werd, ben ik van jazz gaan houden en leerde ik het werk van mijn grootvader waarderen. Heel gek, want ik ging vaak met hem mee naar zijn concerten. Onbewust zal het toch alle maal wel invloed op me heb ben gehad. Als ik als kind muziek hoorde, zag ik name lijk meteen bewegende beel den voor me." „De tapdanstraditie", zegt zij, „moet bewaard blijven voor nieuwe generaties. Wij zijn de laatsten van een gene ratie, die de tapdans nog door kunnen geven zoals hij oor spronkelijk was. Daarnaast moet hij worden aangepast aan deze tijd en verder ont wikkeld worden, waarbij we rekening moeten houden met de gewijzigde fysiek van de hedendaagse danser."

de Stem | 1986 | | pagina 22