Belangstelling voor Koninginnedag minder I MINDER VLAGGEN, MINDER TOESCHOUWERS k George Z Sponselee 2 IHEID )leet \ustriële I0CCASI0NSI 'Het vliegend byou' Cabaret Papilion treedt twee avonden op in Axel Pil Schutters St. Jan weer actief DONDERDAG 1 ME11986 VAN ZEELAND KO DAVE [bomb davey~ LEO ERNST I EHfCUTIEUtBKOOP ES HOPS TECHNOLOGIE TEN CHNOLOGIE AXEL/HULST/ KLOOSTERZANDE - De belangstelling voor. Koninginnedag is tanende. Vele eve nementen in Oost- Zeeuwsch-Vlaande ren werden gisteren maar matig bezocht. En ook beduidend minder mensen had den de moeite geno men de driekleur van zolder te halen. Iets anders Jt -r— Schietingen van de BMW-dealer Garage Verimigge bv 'Aap Noot Mies' in Hulst Speel-o-theek heeft tekort vrijwilligers Inzakkers Viezerds Broodnodig Plaatselijk nieuws Nieuw-Namen A1Z T20 PAGINA ZEELAND 2 loeneni .ren |ileum, receptie, overwinning, jopenbare dank, lest eens in de pmilieberichten. noeft het niet te bg geen tientje) |1,90, Eén grote or het plaatsen net een formaat If 13,50 toeslag traag Bij niet Jl.OO adm kosten |at geretourneerd tekst 2 dagen onze kantoren Irt u eveneens 2 1 Postbus 3229, J opgaven worden Indien naam en fieri Uw betaling Jsn ons het recht bf van redenen te euws op donderdag. fiedemorgen. Bij deze i harte gelukgewenst. Willem [irtelijk gefeliciteerd. 1 en Iriani. ardt 1 mei 16, stoer Sanni tot zaterdag. Hartelijk gefeliciteerd |Thea, Moniek, Heidi, en Toine lop vrijdag 2 mei 1986 te 11.00 uur, zal ten laste Ivan B.H. Meerts wonende Ite 's-Gravenhage. Eshof- 1 polderweg nr 1981wor- I den verkocht: 1 een terreinwagen, merk i Mercedes Benz type I 280 GE met toebehoren. 1 De verkoop vindt plaats te Breda, Koraalstraat 40, R.A.C.-garage en ge schiedt a contant zonder opgeld. De auto-terrein wagen is een uur vóór de verkoop voor een ieder te bezichtigen. De deurwaarder der directe belastingen mmer CIM-Magazine t CIM-Magazine en heb orting van f 22,50. f I I I f zonder postzegel DSCHRIFTEN lijmegen. Van een onzer verslaggevers Hulst bijvoorbeeld leek gistermiddag in vergelijking met andere dagen wel uitge storven. Debet daaraan was ongetwijfeld de sluiting van de winkels. Dat had een bijna massale uittocht naar België, waar alles wel open was, tot gevolg. Velen maakten van de eerste echt zonnige dag ook gebruik om de auto te wassen of de tuin te fatsoeneren. In Axel, de enige ge meente waar schoolkinde ren nog een aubade houden, heeft de Oranjevereniging ook te maken met een terug gelopen belangstelling voor de activiteiten. Zo liet de openbare basisschool ver stek gaan bij de aubade, een traditie die de Oranjevere niging zo lang mogelijk hoog wil houden. „Een hoogte punt van het begin van Ko ninginnedag", zo noemde burgemeester A. Hack de zangpartij 's morgens. Maar het Wilhelmus en het Zeeuws-Vlaamse volkslied werden lang niet door ieder een uit volle borst meege zongen. Voor de poppenkast van Joop van de Putten in de Halle daarentegen was de animo wel groot. Het was dringen geblazen om binnen te komen. Overigens hebben volgens voorzitter A. van Ham van de Axelse Oranjevereniging de feestelijkheden in de hui dige vorm hun langste tijd gehad. „Als de belangstel ling zo blijft zullen we in de toekomst iets anders moeten verzinnen. Maar het zou toch eeuwig jammer zijn als de jeugd op die dag van al lerlei activiteiten verstoken bleef. Zover is het gelukkig nog niet. We hebben elk jaar nog voldoende medewerkers kunnen vinden om alles door te laten gaan". En ook de scholen staan niet meer zo te trappelen als vroeger om aan de festivi teiten deel te nemen. Werd een kind tien jaar geleden nog weken met de nek aan gekeken als het niet mee deed aan de aubade, nu volgt er geen enkele sanctie meer wanneer men niet komt opdraven. Van Harn: „Ja, enkel de openbare school liet het afweten. Maar het leeft nog wel bij de kinderen. Ze vinden het leuk om 's morgens door de mu ziek te worden afgehaald. De aubade, daar houden we zo lang mogelijk aan vast. We proberen het vol te hou den. Het is echt niet zo dat we het nu met minder ple zier doen". Niettemin mocht Axel gisteren over de hele linie De aubade in Axel - FOTO DE STEM/CORJ DE BOER Onderdeel van de op tocht in-Axel - FOTO DE STEM COR J DE BOER niet klagen wat betreft de belangstelling. Met de folk loristische optocht, die in het teken van de Mauritsfeesten stond, kon men goed voor de dag komen. De Caspar van der Heydenschool en De Warande waren elk met vijf wagens van goede kwaliteit present. Het wagenrennen 's middag leverde de volgende uitslag op: 1. De Blokkerij- ders, 2. De Topsnelheid, 3. De Wegpiraten. In Kloosterzande en de buitenkernen van de drie Oost-Zeeuws-Vlaamse ge meenten was de opkomst ook al niet overweldigend groot. In de meeste straten viel aan niets te merken dat het Koninginnedag was. Spui, Heikant en Sint Jan steen vormden echter een positieve uitzondering. In Sint Jansteen was voor het eerst het onlangs opgerichte evenementencomité bij de organisatie betrokken. Vooral de grote prestatie- en trimloop over 8730 en 3100 meter had een groot deelne mersveld. De uitslag bij de prestatieloop: 1. Gilbert Pie- ters, 28 minuten en 36 secon den; 2. Peter Picavet; 3. Pe ter de Waal. Bij de trimloop werd de eerste plaats inge nomen door Harold PLatt- jouw, 11 minuten en 21 se conden; 2 Michiel de Bruyn; 3 Marc van Akker. In Heikant bestond een massale belangstelling voor de kinderspelen en ook de kleine buurtschap Spui, waar het altijd actieve be stuur van De Drie Gehuch ten de organisatie verzorg de, liep uit voor het Oranje feest. Druk bezocht in vrij wel elke plaats was het sluitstuk van de viering, het Oranjebal. Kruiwagenrace in Kloosterzande - FOTO ERIK OSSEWAARDE Van ome correspondente AXEL - Vanavond en mor genavond (1 en 2 mei) treedt cabaret Papilion op in café De Pieper in Axel. Beide keren vanaf 21.30 uur. Het pro gramma brengt amusement en omvat een combinatie van pit tige en 'losse' teksten. Ze worden gebracht in korte sketches, die elk een minuut of ;ien duren. Cabaret Papillon sestaat twee jaar. De groep is 'Pgericht door Rietje den Hoelder en bestaat uit Rietje ielf, Anieta Andriessen, Eve- ieo Klever, Marjan Defoer, 'os de Block en Marco Wattèl. Hianist is Joop van de Putten, krno Sanders speelt diato- lisch accordeon en viool en 3irk de Laender drums. De teksten werden geschre- 'en door Rietje, Joop en Kees Walraven. Per iaar eeeft het cabaret zo'n vier program ma's, waarin zij een keer of zes optreden. „Toen we begon nen was dat nog maar een voorstelling per keer op don derdagavond", aldus Rietje,. „Dan trek je publiek dat er echt voor komt. We spelen nu ook op vrijdag, dan dus meer gericht op het uitgaanspu bliek. We houden onze sket ches dan ook kort, anders 'pak' je het publiek niet. Dan wordt er doorheen gepraat en dat is niet de bedoeling". De groep mist nog twee mannelijke leden. Enthou siastelingen die goed hun rol kunnen instuderen, niet bang zijn om voor publiek te spelen en te zingen en er ook niet om geven 'zich eens in een volko men dwaze outfit te hijsen. Als er zulke heren zijn, dan hoor ik daar graag van". Rietje is dagelijks bereikbaar in café De Pieper. AARDENBURG - St.-Sebas- tiaan, tweede puntenschieting: hoge vogel; niet af; zijvogels: F. van Ecke en J. van Iwaar- den; grootste aantal (4): M. van Beers. Stand: W. Veld kamp 10 punten, P. van Voo- ren 9, F. Lampaert 9, Th. Lampaert 8, F. van Ecke 7 punten. AARDENBURG - St.-Sebas- tiaan, tweede blokschieting: F. Lampaert 2 blokken, J. Cat- toor, H. van Iwaarden en W. Buzeijn 1 blok. Stand: W. Bu- zeijn 3 blokken, F. Lampaert 3, J. Cattoor 2, Th. Lampaert en H. van Iwaarden 1 blok. KOEWACHT - Zaal Oude Molen, 25 schutters: hoge en beide zijvogels: J. de Waal; grootste aantal (6): G. Baart, beiden Koewacht. KWADENDAMME - Vooruit gang, 54 schutters: Wip 1: eer ste hoge vogel: C. de Visser, Zorgvlied; tweede hoge vogel: M. Verdonk, Concordia; eerste ziivogel: W. Remiinse, Edele Handboog; grootste aantal (6): C. van de Dries, Eensgezind heid. Wip 2: hoge vogel: R. Be- laert, Diana; eerste en tweede zij vogel: J. Remijnse, Zorg vlied; derde zij vogel: J. de Koeyer, Diana; vierde zij vo gel: C. van 't Westeinde, Sora- nus; grootste aantal (8): A. de Jonge, Soranus. LAMSW AARDE - Zaal De Vier Jaargetijden, 54 schut ters: Wip 1: hoge vogel: G. van Driessche, Lamswaarde; eer ste zijvogel: R. de Bakker, St.- Jansteen; tweede zijvogel: J. Maas; grootste aantal (4): J. Verschoten, beiden Klooster zande. Wip 2: eerste hoge vo gel: R. Hermans, Ossenisse; tweede hoge vogel: P. Maas, Kloosterzande; eerste zijvogel: R. Dobbelaar, Boschkapelle; tweede zij vogel en grootste aantal (4): J. Verschoten, Kloosterzande. WESTDORPE - St.-Sebas- tiaan, 50 schutters: Wip 1: eer ste hoge vogel: A. de Beleir, Westdorpe; tweede hoge vo gel: N. Goossen, Klooster zande; eerste zij vogel: L. Du- cheine; tweede zij vogel: G. Ducheine, beiden Tilburg; derde zij vogel: L. Vermeulen, Nieuw-Namen; vierde zijvo gel: W. de Vrieze, Westdorpe. Wip 2: eerste hoge, eerste en derde zij vogel: W. Dhondt, El- versele; tweede hoge vogel: J. de Vilder, Sas van Gent; tweede zij vogel: J. Hopmans, Tilburg; vierde zijvogel: W. de Vrieze, Westdorpe. (ADVERTENTIE) Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-81121 (ADVERTENTIE) HULST - De speel-o-theek 'Aap Noot Mies' in Hulst draait na de start in februari op volle toeren. Het uitlenen van verantwoord en kwalita tief goed speelgoed blijkt een gat in de markt te vullen. Voorzitster Tineke Spinhoven is daarom zeer tevreden met de gang van zaken. Toch kampt dit uitleencentrum met enkele moeilijkheden, die vol gens de leden van de werk groep snel om een oplossing vragen. Belangrijkste probleem is een dringend tekort aan vrij willigsters. Elke woensdag middag van 13.30 tot 16.30 uur is men in de weer om de gega digden voor speelgoed en kin derkleding (doelgroep 0 tot 6 jaar) te bedienen. Omdat men de Podiumzaal van het Hou tenkwartier mag gebruiken voor deze aktiviteit - en die na afloop weer opgeruimd en neljes moet worden achterge laten -, zijn de helpsters ge noodzaakt om elke keer het geleende meubilair van het VEJV, dat op de tweede ver dieping staat, naar beneden te sjouwen. „Daar is nu gelukkig een eind aangekomen", verzucht Tineke. „Dat sjouwwerk was echt te zwaar voor ons en daarom hebben we de voor- raadpot geleegd en er tafels en stoelen van gekocht." De oor spronkelijke werkgroep be stond uit een aantal enthou siaste jonge vrouwen, maar die is momenteel nogal uitge dund. Sommigen zijn in ver wachting en kunnen dus niet meer ingezet worden op de woensdagmiddag. Wel blijven zij beschikbaar voor het admi nistratieve- en het denkwerk. Tineke hoopt dat nu een paar vrijwilligsters zich aanbieden om tijdens de uitleentijd actief te zijn. Er wordt gewerkt bij toerbeurt. Voor meer informatie kun nen belangstellenden terecht bij Tineke Spinhoven (01143-319) of Wilma de Jong (01140-14131). Van onze correspondente SINT-JANSTEEN - Het win terseizoen in nog nauwelijks voorbij, maar voor de leden van de schuttervereniging St. Jan in Sint-Jansteen staan er alweer volop zomeractivitei- ten voor de deur. Zo start vandaag, 1 mei, het clubkampioenschap met elf schietingen, die telkens op de donderdag worden gehouden. De eerste drie data zijn 1,15 en 22 mei. Aanvang 19.00 uur op het schuttersterrein. St. Jan wil met deze donder- dagschietingen ook nieuwe le den aantrekken. Voor belang stellenden worden pijl en boog beschikbaar gesteld. Op het eind van het seizoen worden er verschillende klassementen opgemaakt, onder meer voor de jeugd, beginners en dames. Het is voor de vierde keer dat de vereniging dit kampioen schap organiseert en al di verse nieuwe leden hebben op die manier de weg naar de schuttersclub gevonden. Zaterdag 17 mei wordt de koningschieting gehouden en op 24 mei doet de vereniging met vier viertallen mee aan het kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de zestallen moet in de eerste ronde tegen Hulst geschoten worden. Verder zijn er nog de publieke schietingen, waarvan er vijf op de vrijdagavond worden gehouden. De eerste is op 23 mei vanaf 19.30 uur. ZO NOEMT Engelhard de Witt in zijn boek 'Buiten bij de Vogels' het vogeltje dat ineens lang6 hem snort als hij ergens aan de wa terkant zit. In extase gaat hij verder: Een ijsvogeltje! Ik zie een ijsvogeltje! En kan slechts een hele tijd zwijgen en gemeten. Daarna ben ik dankbaar, zoo dankbaar, dat dezen wensch mij nog vervuld wordt. De laatste zin behoeft enige verklaring. De nog jonge Engelhard was ern stig ziek toen hij zijn twee delen Buiten bij de Vogels schreef. Er waren zelfs drie delen aangekondigd. Hij wist dat hij binnen af zienbare tijd zou sterven. Vandaar het: „Dat deze wensch mij nog vervuld wordt." Vandaar ook dat het derde deel nooit meer is verschenen. De Witt besteedde de laatste jaren van zijn leven aan het bestuderen van en schrijven over vogels. Dat laatste als een duidelijke en persoonlijke beleving van alle schoonheid om 'hem heen. En om ons heen; ook voor ons is het genie ten ervan weggelegd. Daar hoort zonder twijfel ook de ijsvogel toe, een van die soorten in onze contreien die een zo tropische kleu renpracht heeft dat je nau- welijks gelooft dat zo'n vo geltje hier thuishoort. Het flonkerend groen-blauw van de rug, de kop en de vleugels. De witte keel- en oorvlek, de roodbruine on derdelen. Met bijeneter, scharrelaar en hop samen de vier fraaiste gekleurde vogels van onze avifauna. De eerste twee zijn dwaalgasten ten onzent - Nederland - al is de bijene ter wel eens tot broeden gekomen. De hop was een vogel van de oostelijke provincies, maar nu uiter mate zeldzaam geworden. Een heel enkele keer zien we hem hier in het westen op doortrek. De ijsvogel is ook allerminst algemeen. Hij is dat waarschijnlijk ook nooit geweest in ieder geval niet in het Zeeuwse. Daar is wel een verklaring voor. Zijn geliefde biotoop is aan beken, riviertjes en kanalen met steile oevers. Beken en rivieren hebben we niet of nauwelijks, bij ons is hij dus aangewezen op kreken en watergangen. Met steile kanten! Of om in termen van de huidige probelmatiek te spreken: met flinke inzak kers. Plekken waar een flink stuk van de kant af schuurt en een onbe groeide steilte ontstaat. Tot groot ongenoegen van boe ren en waterschappers hebben we die tegenwoor dig nogal wat, maar lange tijd waren die schaars. Toch is dat zeker niet het enige. De ijsvogel is een vi seter en liefhebber van grote waterinsecten. Visjes van ene bepaalde maat, zo ongeveer stekelbaars grootte. Hij jaagt op het oog vanaf een over het wa ter hangende tak. Als we die eisen op een rijtje zet ten: helder, liefst stromend water, visrijk bovendien, ja dan zijn er niet veel plekken meer die aan al die eisen voldoen. Nu hoeven die takken niet per se takken te zijn. Een uit de kant stekende stok, een paal, desnoods de leuning van een brug of een kroosvanger bij een gemaal voldoet ook. De steile kant evenwel is een conditio sine qua non. Nu mag dat ook een kluit zijn van een ontwortelde boom, zoals we dat bij Hulst eens meemaakten, maar hij moet er een gat in kunnen graven. Dat is het werk van de mannetjes, enkele holen graven in de oever. Een ervan zal het vrouwtje als nestpijp kiezen. Zo'n pijp is van een halve tot en hele meter lang met aan het eind een broedholte Een ijsvogel van zo'n 10-15 centimeter doorsnee en ongeveer even hoog. Nestmateriaal wordt niet gebruikt. Geleidelijk aan evenwel vult de nes tholte zich met braakbal- len, waarin graten, schub ben etcetera. Vis, in de zo mer en dat gedurende zo'n dikke maand dat de eieren en jongen in het nest zijn. Soms nog een tweede broedsel. Hoe mooi ze ook mogen zijn, het zijn in hun nest behoorlijke viezerds. Een broedgeval van een ijsvogel stel je dan ook voornamelijk vast op de geur, niet naar wat je ziet. Of het moeten de in- en uitvliegende groene en blauwe bromvliegen (mao- jeschijters) zijn, die duide lijk op een bewoond nest wijzen. Hetgeen we even wel, zoals gezegd, zelden vinden. Niet alleen zijn hoge eisen, niet alleen het gebrek aan steile kanten leggen beperkingen op. De ijsvogel is erg winterge- voelig en er vallen vele slachtoffers. Zo kon men destijds na de strenge winter van 1962-1963 geen vijftien pa ren meer vinden in heel Nederland. Al gaat het herstel redelijk snel, dik wijls ook komt er gauw weer zo'n klap en dan deci meert de populatie weer. Slechte waterkwaliteit, troebel, met dikwijls min der geschikt voedsel heeft de laatste jaren een nega tieve bijdrage geleverd aan een mogelijk herstel. Toe genomen recreatieve druk is ook nadelig. Dikwijls durven de vogels hun jon gen niet te gaan voederen als er bijvoorbeeld een hengelaar of dergelijke nabij het nest zit. Dat dat geen goed doet, is duide lijk. Daarom zou je alleen al om de ijsvogels een kans te gegeven alle geschikte wa teren moeten zoneren: één kant of een zekere lengte voor de recreant, de rest voor de natuur. Zoals dat gedaan is bij het Canis- vliet, al is de glooiende 'na- tuurkant' niet geschikt voor de ijsvogel. Maar dat doet aan het uitgangspunt niets af. Bij de Otheense Kreek zou zo'n verdeling brood- en broodnodig zijn. En dat bovendien op korte termijn. Er is wel eens gepro beerd een handje te helpen. Ergens is eens een kant af gestoken, met toestemming van toen nog het Axeler Ambacht, maar kennelijk werd niet aan de andere eisen voldaan, want resul taat heeft het niet opgele verd. Terwijl we dit ver haal maakten, kregen we de eerste meldingen om trent de Europese tortel binnen. C. van Putte nam 26 april vier exemplaren waar in de WMZ-bossen te Clinge. De dag daarop stelde hij de aanwezigheid van tenminste vijf goud vinken vast. Over die vogel hebben we in deze rubriek nog nooit gesproken. Het is een fantastische vogel met zijn bloedrode verenkleed. Let u er zelf eens op? Kaarting - In zaal P Tilieman werd een kaarting gehouden waaraan 81 personen deelna men. Uitslag: 1. F. Vink, Axel; 2. A. Tielens, Nieuw-Namen; 3. K. Ivens, 4. A. Buysse, 5. E. van Mullem, allen Clinge.

de Stem | 1986 | | pagina 15