f lieten p helling minister )-Europa Stakingen niet uitgebreid 'Club of life" wil tribunaal tegen legaliseren euthanasie 'Partners-probleem' nog niet opgelost VOTA 2000 GEEFT ZORGELIJK BEEL OVER ONZE GEZONDHEID Overval geldtransport op Schiphol democratische strijd 'Mestprobleem binnen vijf jaar opgelost' T5 PAGINA 2 SIJSWIJK (ANP) - „Mens pas op uw gezond- ieid want u krijgt de rekening gepresenteerd". NSPAG 29 APRIL 1986 1 BINNENLAND T28 'olitie massaal )resent bij installatie P-raadsleden BE STEM COMMENTAAR Wingewest Ongehoorzaam STEMI 1986 verkiezingen tweede kamer Lubbers: stelsel nu vasthouden Rechter stelt vissers in ongelijk A <ZJ \3 shag 2.50 Met Texas bespaart u jaarlijks honderden guldens op uw rookgenot WERKGEVERS WILLEN WEER OVERLEG afgeleide van het Oost conflict), toen de Ameri- n zich terugtrokken uit procedure. De Ameri- se VN-ambassadeur on Walters wond er doekjes om toen hij ter tvaardiging verklaarde: Amerikaanse grondwet geen ruimte voor enig md lichaam om een rol te n bij de totstandkoming de Amerikaanse buiten ge politiek". Indien wij accepteren en het gehele et-blok niet, lijkt het alsof wij fluwelen schoenen aan hebben en ksbeugels, zo voegde hij n toe. Nicaragua en Mos- willen het Hof alleen ge- iken als politiek wapen n de VS, aldus de Ameri- nse verdediging. De Sov- Unie was de Amerikanen rigens voorgegaan in het dpunt dat de Oost-West- blematiek niet bij het Hof 'shoort, zoals bleek bij en- e luchtincidenten ten tijde de Koude Oorlog, e geschiedenis van het leert dat niet alleen de 'et-Unie en de VS maar andere staten er over het emeen niets voor voelen h in politieke zaken te on verpen aan het Hof. gst voor aantasting van de tionale onafhankelijkheid, le belangen, en zelfs na- nale eer is daarin hun dgever. n de wellicht wat wereld- ~mde positie van het Hof am de afgelopen jaren wel ige verandering. Toen Ni- ragua de VS bij het Hof nklaagden wegens het leg- n van mijnen in de Nicara- aanse havens was het voor t eerst dat het Hof zich ge ld zag voor een actief con- ct met oorlogshandelingen, t gebeurde ook toen vorig ar kerst in Afrika Burkina ;n Mali een korte ensoorlog uitvochten en een uitspraak van het of vroegen. Leurdijk meent dat gezien t feit dat geregeld een be- -p op het Hof wordt ge- an, de internationale ge- eenschap de noodzaak er- ._nt van een verbetering van e internationale rechtsorde, "aar volgens hem is in laat- instantie de politieke wil, 'e nu nog grotendeels ont- reekt, bepalend voor de uimte die het Hof krijgt in e toekomst. (ANP) Van ome Haagse redactie «jN HAAG - Mensen die ,atbanasie willen legaliseren joeten voor een soort Neu- enberg-rechtbank gebracht orden. Voor een dergelijke ianpak komen in Nederland ieder geval de Delftse aesthesist dr. Admiraal en oud-president van de We- eldbank, dr. Witteveen in „nmerking. Deze opmerkelijke medede- deed dr. Jürgen Spahn an de 'Club of Life' gisteren Mens een persconferentie in jen Haag. Spahn zei dat er tereldwijd al 500 mensen een erzoek om een tribunaal had- fti ondertekend. Volgens deze club zijn beide eren op verschillende gron- Zo omschreef staatssecretaris Van der Reijden Volksgezondheid) maandag de filosofie die de basis is ,an de 'Nota 2000' over de ontwikkeling van het ge- londheidsbeleid, die aan de Kamer is aangeboden. eactor. Een studie van de H Twente, waarin melding erd gemaakt van duizen- en doden bij een ongeval op oerdijk, werd door de Sa- enwerkende Elektriciteits- roducenten van tafel ge- eegd. De kernenergielobby aat ervan uit dat kernener- ie volledig veilig is. Willem de Ruiter meent at de berekeningen over de eiligheidsnormen op de hel ing komen te staan. „Vol- ens de officiële rapporten ou de kans op een ongeluk 1 p 40.000 reactorjaren zijn. In 979 hebben we Harrisburg ~ehad, nu zien we dit onge- al. Met een kleine driehon- erd werkende kerncentrales 'n de wereld zouden we nog ang niet aan een kernramp kunnen zijn. Dat toont an dat er met de risico-be- ekeningen wat mis is". europese voorman zijn die Peking bezoekt sinds het in het begin van de jaren '60 tot een breuk tussen Peking en Moskou kwam. Terwijl China zijn betrek kingen met de Oosteuropese landen kennelijk aanhaalt, houdt het de boot duidelijk af wat de Sovjet-Unie zelf be treft. Slechts lauw reageerde men in Peking op de sugges tie van minister van buiten landse zaken Edoeard Sje- vardnadze,die een topont moeting tussen Michail Gor- batsjov en de oude sterke man Deng Xiaoping sugge reerde. Vorig jaar bracht vice- premier Li Peng al een be zoek aan Hongarije en de DDR, waarbij hij ontvangen werd door Horst Sinder- mann, de voorzitter van het Oostduitse parlement en daarmee de derde man in de hiërarchie van de DDR. In juli en oktober brachten twee vice-premiers uit de DDK een tegenbezoek aan China. Voorafgaand aan de be zoeken aan Hongarije en de DDR gaat Wu Xueqian naar een aantal landen in Noord en West-Europa. Op zijn pro gramma staan Finland, Zwe den, Noorwegen, Denemar ken, België, Luxemburg en Ierland. (AFP/DPA/REUTEK) den verantwoordelijk voor het feit dat steeds meer mensen voor actieve toepassing van euthanasie zijn. De Duitse arts Spahn pro beerde gisteren duidelijk te maken dat de vraag om eutha nasie sterker is geworden door de groei van het aantal werk lozen. Daarom zouden meer mensen er voor willen zorgen dat er minder monden gevoed moeten worden. Spahn zei dat de nazi's dezelfde redenering toepasten. Dat uit opinieonderzoeken naar voren komt dat een ruime meerderheid van de be volking euthanasie niet af wijst ligt volgens Spahn vooral aan het feit 'dat mensen de geheime waarden van het leven niet meer kennen. Ze zijn misleid en daardoor be vattelijk voor de propaganda van de doodslobby', aldus de Duitser. De 'Club of Life', die verle den week zichzelf mocht pre senteren bij de EO, wil zijn ac tiviteiten vooral op Nederland richten. „Dit land is altijd al een voorbeeld geweest. Dat gold ook met de abortus en de vrije drugs verstrekking. Als de dam in Nederland breekt, zullen andere landen snel vol gen", aldus Spahn. Spahh probeerde verder nog een verband aan te tonen tus sen euthanasie en de Sovjet propaganda. „Het is niet toe vallig dat de meest enthou siaste advocaten van euthana sie ook degenen zijn die een zijdige ontwapening nastre ven en lankmoedig zijn in hun gedrag jegens de Sovjet- Unie", aldus Spahn. De 'Club of Life' houdt het er ook op dat de Russen achter de versprei ding van het Aids-virus zitten. „Zij waren immers tegen het gebruiken van VN-geld om deze ziekte te bestrijden", zo schrijft de club. Het recept tegen de opkomst van euthanasie en Aids is vol gens de 'Club of Life' het sti muleren van de economische groei. Zo wordt voorkomen dat mensen weer als overbo dig worden gezien, denkt de club, en bovendien komt er dan meer geld voor medisch onderzoek. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Verschil van mening over de cijfers heeft gisteren opnieuw tot een felle botsing in de Tweede Kamer geleid tussen PvdA en het kabinet. Volgens staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) gaan hoog uit 105.000 uitkeringsgerech tigden er door de herziening van het sociale stelsel op ach teruit. Onrust De PvdA houdt staande dat 300.000 tot 500.000 mensen ver- 'Meer chronische ziekten' Meer dan op de zorg legt de nota het accent op de ge- londheid zelf, de factoren die laarbij een rol spelen (erfe- ijke aanleg, milieu, leefstijl) de manier en het tijdstip raarop die factoren kunnen «orden beïnvloed. Van der Reijden noemde de luim 600 pagina's tellende iota een aanzet voor het te uitwerpen beleid waarbij de jegevens over de gezondheids- oestand van de Nederlandse levolking uitgangspunt zijn. ii de nota is gebruik gemaakt n 'toekomstscenario's'. Die ;even aan dat in de periode tot iet jaar 2000 sprake zal zijn /an een toeneming van chro- dsche ziekten en dementie mgevolge van de vergrijzing, en sterke stijging van het antal kankerpatiënten, meer ngevallen, meer alcoholmis- iruik en een lichte daling van TRECHT (ANP) - De ge- «eentepolitie Utrecht zet linsdag in totaal 450 mensen rond de blokkade van het Utrechtse stadhuis vanwege installatie van het Cen- rumpartij-raadslid W. Vrees lijk. „We verwachten geen pro- lemen, maar zijn er wel op «orbereid", aldus een politie- loordvoerder maandag. In Amsterdam zal aan alle aadsleden 'een zekere vorm an bescherming worden ge- oden'. De politie verklaarde et als in Utrecht voldoende tensen achter de hand te heb- i. Het gaat onder andere om tobiele eenheid. In Rotterdam staan de poli evakbonden achter de de monstratie tegen de installatie ag van Th. P. Termijn an de Centrumpartij als lid an de Rotterdamse gemeen- eraad. Namens de bonden allen aan de demonstranten amfletten worden uitgedeeld laarin wordt aangedrongen leen ordelijk verloop van de snonstratie. het aantal hart- en vaatziek ten. Volgens de staatssecretaris zal veel meer geld moeten worden uitgetrokken voor preventie en voor de basisge zondheidsdiensten. Er zal een gerichte samenwerking nodig zijn met andere departemen ten aangezien lang niet alle factoren die de gezondheid be dreigen of bevorderen onder het departement van WVC vallen. In dit verband merkte de staatssecretaris op dat de nota 'betrokken zal moeten worden' bij de discussies over de verhoging van de maxi mum snelheid. Het voorgenomen beleid zal aanpassingen van de wetge ving nodig maken en ook in de ziektekostenverzekering zul len eigen inbreng en verant woordelijkheid een belang rijke rol moeten gaan spelen. De verzekeraars zullen daar met hun premies, verstrekkin genpakket en polisvoorwaar den op moeten inspelen, zei Van der Reijden. Dit zal aan de orde moeten komen bij de volgende wijziging van het stelsel waarbij het streven naar verdere privatisering zo wel als dat naar verdere uit breiding van de volksverzeke ring (AWBZ) in elkaar zullen moeten worden geschoven. De verschuivingen in het beleid zullen ook leiden tot verschuivingen in het zorgsys teem: enerzijds meer klein schalige voorzieningen dicht bij huis, anderzijds concentra ties van specialistische kennis (topklinische zorg). Dit jaar zijn de totale kosten van de gezondheidszorg ruim 35,1 miljard gulden. Dat is 8,3 procent van het nationaal in komen. Omdat het bruto na tionaal produkt sneller zal toenemen dan de kosten van de gezondheidszorg zal het aandeel van de gezondheids zorg in het BNP volgens de nota in 1995 zijn teruggelopen tot 8 procent in in 2000 tot 7,8 procent. Maar staatssecretaris Van der Reijden zei maandag, dat bij voortzetting van het huidige beleid het aandeel van de gezondheidszorg in het BNP in 1987 al onder de 8 pro cent zal dalen. IE WET is de moeder van onze vrijheid', zo heeft Joop den Uyl Jil betoogd. Het is raadzaam om de wijze woorden van de »dA-voorman ter harte te nemen wanneer het gaat om een oor- Klsvorming over het bestaansrecht van de Centrumpartij en de entrum-democraten. Vandaag zullen namelijk in de gemeente nen van een aantal steden vertegenwoordigers van deze par en zitting nemen. Voorop moet worden gesteld dat het een uitermate triest gege- h is dat in het Nederland van na de oorlog, representanten van begingen met fascistoïde en racistische tendensen in de ko tende vier jaar kunnen deelnemen aan de democratische be- litvorming in diverse gemeenteraden. Maar het trieste aspect Jarvan ligt minder bij die gekozenen dan bij de kiezers: een (te) l'oot aantal Nederlanders heeft in maart te kennen gegeven ver duwen te hebben in de misleidende slogans van extreem dits. Vooral de laatste weken zijn felle discussies gevoerd over de ^gelijkheid om de nieuwe raadsleden te weren. Sommige groe- Sr|ngen hebben al aangekondigd desnoods grof geweld te zul- 119ebruiken om te verhinderen dat zij in functie treden. Blijk- heeft het incident in het dorpje Kedichem ze niets geleerd. 'n(ter het mom van anti-fascisme brandden ze een hotel plat :aar op dat moment een bijeenkomst van de Centrumpartij «ats vond. Maar wat is nog het verschil tussen fascisme en anti- tecisme wanneer je dit soort gewelddadigdheden als geoorloofd Schouwt? Wij veroordelen deze acties op voorhand. Het met onwettige "Melen boycotten van een bepaalde politieke partij kan niet in ,s democratisch bestel, j vrijheid van meningsuiting ligt in 1526 grondwet verankerd. Diezelfde grondwet biedt echter ook gelijkheden om de Centrumpartij op legale wijze te bestrijden. enslotte moeten ook de vertegenwoordigers van de Centrum- Jtij en de Centfum-democraten vandaag de eed van trouw af- 99en. Wanneer zij handelen tegen grondwettelijke bepalingen ivoorbeeld het aanzetten tot vreemdelingenhaat) dan is het *n de burgemeester om tot maatregelen over te gaan. Het is be- de Centrumpartij te bestrijden met democratische midde- J ®n om de oorzaken weg te nemen waarom er op extreem ste wordt gestemd, dan om onszelf te verlagen tot praktijken 1,10 hii anrlprpn vprnnrrlelpn SCHIPHOL (ANP) - Een met een pistool gewapende man heeft maandagmiddag op Schiphol een geldauto overvallen. Nadat de man de chauffeur gedwongen had naar het openbare deel van Schiphol-Centrum te rijden, stapte een tweede overvaller in de auto, die even later met een nog onbekende hoeveelheid geld de auto weer verliet. De chauffeur werd daarna gedwongen de A-4 richting Den Haag op te rijden waar hij op de vluchtstrook moest stoppen, de overvaller uitstapte en in een daar gereed staande personenauto met hoge snelheid verdween. De chauffeur, hier in een politieauto, wist niet hoeveel geld hij vervoerde. - fotoanp GELEEN - „De rooie familie van PvdA, FNV en VARA beschouwt Limburg kenne lijk als links wingewest. Zij voeren een gecoördineerde, harde actie om de Lim burgse kiezers bij het CDA weg te halen". CDA-fractievoorzitter De Vries opende gisteren de verkiezingscampagne van het CDA in Geleen, op be scheidener schaal dan in Hengelo, maar met even krachtige termen. De Vries beklaagde zich erover dat de FNV zich „te gen" het CDA manifesteert en verwees naar de bijeen komst zaterdag in Roer mond. „De VARA komt nog in Roermond en Wim Kok is bijna niet uit het zuiden weg te branden", merkte De Vries een beetje jaloers op die constateert dat deze hoe veelheid geld en mankracht „toch onvoldoende zal zijn, omdat we een succesvol be leid hebben te verdedigen". De Vries beweerde op nieuw dat de cijfers van de oppositie „niet deugen" en dat de PvdA in feite erkent dat de bezuinigingen van de laatste jaren nodig waren. Hij vroeg zich af waarom de PvdA niet gewoon zegt dat ze alle bezuinigingen op de uitkeringen weer ongedaan maakt. „Daarvoor hoef je niet te wachten tot Sint Juttemis of tot de economische groei het weer toelaat. Dat terug draaien kost per gezin 1000 gulden per jaar, naast de 550 gulden die de aanpassing van het stelsel van sociale zekergheid kost, zoals de PvdA dat wil. Als het stelsel al van kracht zou zijn, zou den de mensen in hun porte- monnaire merken dat de op positie spookverhalen ver spreidt". WAGENINGEN - Politici zijn in de verkiezingscam pagne altijd op zoek naar nieuwe onderwerpen. Soms valt een onderwerp 'dood' - niemand reageert er op. Een andere keer is het raak - het onderwerp blijft een tijd lang spreekbeurten beheer sen. Gisteravond probeerde vice-fractieleider Evenhuis in Ede een nieuw item uit: bestuurlijke ongehoorzaam heid. Het was hem door de WD-Wageningen op een presenteerblaadje aange reikt. Het nieuwe (linkse) colle ge, dat vanaf vandaag Wa- geningen bestuurt, hoeft niet op applaus van de WD te rekenen. Zoveel werd uit de spreekbeurt van Even huis wele overgaan tot be stuurlijke ongehoorzaam heid, wanneer dit een zeer zwaarwegend belang van (groepen uit) de Wageningse bevolking betreft." Evenhuis: „Het Wage ningse gemeentebeleid wordt hiermee een lande lijke zaak. Ondanks de auto nomie van gemeenten gaat links Wageningen met dit soort opvattingen te ver. Ik vraag me af, waarmee de overheid bezig is, als zij zelf in een serieus collegepro gramma aangeeft zich tegen maatregelen of wetten te willen keren." HENGELO - In de sociale zekerheid worden, na de stelselherziening die nu bij de Kamer ligt, geen verdere veranderingen meer aange bracht. „Wij markeren op dit punt heel duidelijk de positie van de christen-de mocraten", aldus Lubbers gisteravond bij de start van zijn campagne in Hengelo. De CD A-lijsttrekker riep met name de WD op „nu ook eens volstrekt duidelijk" uit te spreken, dat ook deze partij de sociale zekerheid met rust wil laten. „De libe ralen zeggen wel steeds dat ze dat willen, maar een dag later zeggen ze weer: we moeten nog zoveel miljard ombuigen. Het CDA kan één ding niet worden verweten: dat het op dit punt niet vol strekt duidelijk is geweest." Aldus Lubbers, die eraan toevoegde, „niet zo te gelo ven in de rekensommetjes van onze liberale vrienden, als zij nog 16 tot 20 miljard bezuinigen. Dat kan niet, en ik zal me er sterk voor ma ken dat dat ook niet nodig is." Luid applaus oogstte de CDA-lijsttrekker ook met zijn opmerking dat nu de werkloosheid zoveel lager is dan Den Uyl - overigens conform berekeningen van het Centraal Plan Bureau - hacl voorspeld, „het erg pret tig zou zijn als dat ook eens werd erkend." Partijvoorzitter Bukman, die de rol van de niet aan wezige CD A-leider De Vries op zich nam om flink uit te halen naar de PvdA, noemde het in dit verband „pijnlijk" dat voor Den Uyl „dat hij er met zijn politieke ervaring zo falikant naast heeft geze ten." Volgens Bukman zijn Den Uyls uitlatingen over het christendom, die van d'An- cona over een grotere rol van de staat bij kinderop vang en de door het PvdA- congres geëiste, absolute voorrang voor het openbaar onderwijs in dunbevolkte streken „loten aan een stam, die wijst op antipathie je gens christenen." Volgens Bukman heeft Den Uyl hier en daar wat afstand geno men; „de takken gesnoeid, maar de loten aan de stam zullen na 21 mei opnieuw uitlopen." DEN HAAG (ANP) - De boomkor-regeling, die bepaalt dat de visnetten kleiner moe ten worden, is nog niet in wer king getreden en kan dus niet buiten toepassing worden ge plaatst door de rechter. Dit is de uitspraak van de Haagse rechtbank in de kort gedingprocedure die het visse rijbedrijfsleven hierover had aangespannen tegen staatsse cretaris A. Ploeg van Land bouw en visserij. Volgens rechtbank-president mr. J. Bakker is de wijziging van de Visserij wet nog een wetsont werp en kan er dus nog over worden gesproken in de Tweede Kamer. De rechter mag niet voor zijn beurt spre ken. Ook de vordering van de vissers om de stil-lig-regeling niet toepasbaar te verklaren is afgewezen. Deze stil-lig-rege- ling heeft een meer gelijkma tige spreiding van de visgron den tot doel en gezien de af spraken hierover vond de rechtbankpresident deze rege ling rechtmatig. Drugs DE problemen met hard drugs zouden op dezelfde wijze moe ten worden aangepakt als des tijds met de alcohol is ge beurd: de verkoop wettelijk regelen en toezicht op gebruik op de openbare weg. Op die manier zal de georganiseerde criminaliteit rond drugs haar bestaansgrond - de illegaliteit - verliezen en de vicieuze cir kel van de drugsbestrijding eindelijk worden doorbroken. Deze visie ontvouwde D66-se- nator Glastra van Loon maan dag op een forumdiscussie op de Nederlandse Politie Acade mie in Apeldoorn. Moord DE officier van justitie aan de rechtbank in Den Bosch, mr. J. Jansen, heeft maandag 10 en 12 jaar gevangenisstraf geëist tegen twee mannen die ervan worden verdacht op Kerst avond vorig jaar de 30-jarige bedrijfsleider van een Hel- mondse kledingzaak te hebben overvallen. Daarbij werd het slachtoffer neergeschoten. De man overleed de volgende dag aan zijn verwondingen. lies aan inkomen staat te wachten. Bij de voortzetting van het debat over de stelsel herziening veegde De Graaf de vloer aan met de cijfers van de PvdA, die volgens hem 'on nodig onrust brengen bij vele honderduizenden uitkerings gerechtigden'. Als reactie heeft hij besloten elke uitke ringsgerechtigde een brief te schrijven, waarin wordt uit gelegd wat er met zijn of haar uitkering gebeurd. De PvdA verweet De Graaf de gevolgen van de stelselher ziening „te bagateliseren" en zich te baseren op feitelijke onjuistheden. Volgens de PvdA zijn er ook nog te weinig feiten bekend om exacte getal len te kunnen noemen. Niet alleen over de cijfers bleef verschil van mening be staan. De Graaf ligt met de re geringspartijen CDA en VVD nog steeds overhoop over de vraag wie partners zijn en wie niet. In een toelichting gaat de WD uit van mensen die een bijdrage in eikaars huishou ding leveren en op andere wijze de zorg voor elkaar heb ben. De Graaf wilde daaraan toevoegen dat ook mensen die geacht worden voor elkaar te zorgen, tot de partners moeten worden gerekend. CDA en WD wijzen deze toevoeging af, omdat die te subjectief is. De Graaf houdt er echter vooralsnog hardnekkig aan vast. De Kamer behandelt deze week de wetsontwerpen die bij de stelselherziening beho ren per artikel. Ook morgen en vermoedelijk eind van de week zal er vergaderd worden. Spannende dagen. Morgen is het Koninginnedag. Dan is het feest voor de koningin die niet jarig is en voor velen die een lintje krijgen zonder dat ze iets opvallends gedaan hebben. De vraag is elk jaar: ben ik er bij? Heeft het Hare Majesteit behaagd? Het is maar een speldje, dat is waar. Misschien doen ze er dit jaar wel een leuk oranje t-shirt bij. Er zijn natuurlijk kneuzen die in geen enkele orde horen, om dat ze gewoon niet in orde zijn. Van hen kan worden gezegd: „Met deze mensen is geen lint te bezeilen". Wanneer krijg je een lint-no minatie? Je moet in ieder ge val vriendelijk zijn. Dier vriendelijk bijvoorbeeld. Dat bent u als u niet terugblaft naar honden en vlees eet uit ruggen van scharrelvarkens. U moet ook vrouw-vriendelijk zijn. U mag dus pas overgaan tot ongewenste intimiteiten na eerst een schriftelijk verzoek ingediend te hebben. Milieu-vriendelijkheid is ook belangrijk. U blijft dus in het weekend thuis in plaats van dat u het bos verpest met uw sigarettenas en uw onwelrie kende adem. Wat pas werkelijk telt, is baas vriendelijkheid. U moet uw meerdere verwennen, jaar na jaar na jaar. Dat levert heel veel punten op. Mocht u dit jaar ten onrechte toch weer niet op de lijst staan, bedenk dan: na lintjesregen komt zonneschijn. MERIJN DEN HAAG (ANP) - De onderzoekorganisatie TNO denkt dat het probleem van de mestoverschotten op korte termijn, moge lijk binnen vijf jaar, opgelost kan worden door de mest in cen trale installaties te verwerken tot verkoopbare en milieu on schadelijke producten. De hoofdgroep Maatschappelijke Technologie van TNO heeft een ontwerp gemaakt voor een grootschalige proeffabriek met een verwerkingscapaciteit van 165.000 kubieke meter mest per jaar. Deze zou bij voorkeur geplaatst moeten "worden in een ge bied waar mestoverschotten een probleem vormen. Voorlopig zullen dergelijke installaties niet rendabel zijn. (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) - De Industriebond FNV breidt de stakingsacties in de industrie wegens de op de 36-urige werkweek afgebroken cao onderhandelingen vandaag niet verder uit. Weliswaar zijn stakingen voorzien bij drie nieuwe bedrijven, maar door het afvallen van andere bedrijven blijft het totale aantal be perkt tot veertien met zo'n 7.000 werknemers. Bij Eekels in Hoogezand en Scania in Mep- pel (metaalnijverheid) heeft de industriebond een 24-uursstaking uitgeroepen, evenals bij het metaalbedrijf Sorba in Winterswijk. Daar staat tegenover dat bij Penn en Bauduin in Dordrecht, Aldel in Delfzijl en de Unilever-be- drijven Croklaan in Wormerveer en Lucas Aardenburg in Hoogeveen de stakingen zijn afgeblazen. Dat gebeurde al eerder bij Gazelle in Dieren en Hollandia in Kinderdijk, waar de industriebonden met de directie aan het on derhandelen zijn over een nieuwe cao. Naast stakingen zijn er ook prikacties bij tientallen bedrijven waaronder ongeveer veertig garages. Bij het actiecentrum van de Industriebond FNV in Amsterdam rekent men op een langdurig conflict met de werkgevers. Het personeel van de margarinefabriek Van de Bergh en Jurgens in Rotterdam, onderdeel van het Unileverconcern, heeft maandagmor gen spontaan het werk neergelegd om de eisen van hun stakende collega's in drie andere Uni- leverbedrijven te ondersteunen. Bij Van de Bergh en Jurgens werken 550 mensen. Ook de werknemers van Lever Sunlight (300 personeelsleden) in Vlaardingen - eveneens Unilever - hielden maandagmiddag een werk onderbreking. Nieuw overleg tussen de werkgeversorgani satie FME en de twee bonden van hoger en middelbaar personeel is maandagavond tegen half elf zonder resultaat geëindigd. De FME houdt vast aan het standpunt dat pas overlegd kan worden als de stakingsacties zijn beëin digd. Ook het aparte overleg tussen de industrie bonden en de directies van Hollandia en Ga zelle heeft niets opgeleverd. Mogelijk wordt daar vandaag verder gepraat. Philips heeft alle bonden uitgenodigd voor een 'toelichtend' gesprek. Dit naar aanleiding van een verzoek van de Industriebonden FNV en CNV om het overleg over een nieuwe CAO te heropenen. Het gesprek vindt plaats op vrij dag 2 mei. De werkgeversorganisaties in de zuivel FNZ en WZM hebben maandagmiddag een telex aan de Voedingsbond FNV, de Industriebond FNV en de Industrie- en Voedingsbond CNV gestuurd waarin ze zeggen dat er bij de vak bonden een 'duidelijk misverstand' bestaat over het standpunt van de zuivelwerkgevers. De werkgevers willen daarom vanmorgen het overleg met de bonden hervatten om de sta king die 1 mei voor de zuivelsector is aange kondigd te voorkomen. 'i

de Stem | 1986 | | pagina 3