examens Gemakkelijk dagje Internationaal Hof heeft geen greep op wereldconflicten Deskundige: ongeval Rusland zet risico-analyses op helling 'Van der Reijden moet afspraken ook nakomen' Chinese minister bezoekt O-Europa 'Me CONCLUSIE BIJ 40-JARIG BESTAAN LHV-VOORZITTER W. DE REGT: NOTA 200( QE STEM CO Democratiscl DINSDAG 29 APRIL 1986 ACHTERGROND Ommanteling Openbaarheid Gevolgen DINSDAG 29 APRIL 1! 'olitie massaal iresent bij jinstallatie |CP-raadsleden T5 PAGINA?! Door Frits Stommels DE eindexamenkandi daten hebben gisteren een gemakkelijke dag gehad. Ofschoon het woord wiskunde wel eens het ergste doet vre zen waren er over hele lijn gemakkelijke wis kunde opgaven. Ook over het aardrijks- kunde-examen in de middaguren zullen niet velen gestruikeld zijn. Over het examen wis kunde I of B bij het vwo was de docent kort en duidelijk. Het was eenvoudig stan daardwerk, was zijn com mentaar, en veel leerlingen konden zich daarbij aanslui ten. Om U een stukje mee te- laten 'genieten' geven we hier opgave 4 bij met de vra gen a en c. Een vaas V bevat uitslui tend rode en witte balletjes, a. Stel V bevat 10 rode en 15 witte balletjes. Bereken in drie decimalen nauwkeurig de kans dat bij een aselecte greep van vier balletjes uit V er tenminste drie wit zijn. c. A meent dat meer dan één op de drie balletjes in V rood is, terwijl B meent dat precies één op de drie balletjes in V rood is. Men besluit tot een toets waarbij vijftigmaal een balletje met terugleggen uit V wordt getrokken. Het kri tieke gebied van de toets wordt zo gekozen dat de kans dat A ten onrechte gelijk krijgt, kleiner is dan 5%. Hoe veel rode balletjes moeten er tenminste in de steekproef voorkomen opdat A gelijk krijgt? Ook voor aardrijkskunde hebben de eindexamenkan didaten hun hersens niet al te zeer hoeven te pijnigen. De enigszins geoefende leerling moet het goed tot zeer goed gemaakt hebben. Ook gisteren weer bleek dat het aantal vragen per on derwerp gering is in verhou ding tot de bestudeerde leer stof. Bijvoorbeeld drie vra gen per onderwerp van de geografie van Nederland. Ook het wiskunde-examen bij havo was heel goed te ma ken. De eerste drie sommen waren standaardwerk. Bij som 4 en 5 werd wat meer in zicht van de kandidaten ge vraagd, maar ingewikkeld rekenwerk was er ook hier niet bij. Om enig inzicht te krijgen in de moeilijkheidsgraad la ten we hier opgave 2 volgen. Een doos bevat zes kaar ten: één groene, twee blauwe en drie rode. Op elke kaart staat precies één cijfer; het cijfer 7 komt voor op de groe ne, op één blauwe en op één rode kaart; het cijfer 8 komt voor op één blauwe en op één rode kaart; het cijfer 9 komt voor op één rode kaart. a. Men trekt aselect en zonder terugleggen twee kaarten uit de doos. Bereken de kans dat men kaarten trekt waarop gelijke cijfers staan. b. Men trekt aselect en met terugleggen drie keer één kaart uit de doos. Bere ken de kans dat het gemid delde van de cijfers op de kaarten die men trekt gelijk is aan 8. c. Men trekt aselect en zonder terugleggen twee kaarten uit de doos. Bereken de kans dat men verschillend gekleurde kaarten trekt waarop verschillende cijfers staan. Net als bij vwo waren er ook bij het aardrijkskunde- exmamen voor havo vragen over de demografische ont wikkeling van Nederland. Er was een opgave over de theo rie van Christaller en de vraag wat Christaller bedoelt met centrale goederen en diensten. Zowel leraren als leerlin gen van mavo en lbo spraken over een redelijk te maken wiskunde-examen, ofschoon er wel enkele pittige onder delen in zaten. Dat gold met name voor het laatste deel van opgave twee bij de open vragen voor mavo-D en lbo- D. Naast drie open vragen, waarvan er een uit drie en twee uit twee onderdelen be stonden, waren er bij het D- examen twintig meerkeuze vragen. Die waren eenzijdig gericht. Er zaten nogal wat opgaven in over de balk, zo als opgave 12. De lbo-docent tekent bij het examen wiskunde aan dat de leerlingen met het C- niveau (20 meerkeuzevragen en 3 open vragen,uit twee of drie onderdelen bestaand) niet al te veel moeite hadden, gezien de tijd die ze er over deden. Dit in tegenstelling tot lbo-D-leerllngen. Die hadden er heel wat meer moeite mee en de beschikbare tijd was dan ook hard nodig. Het aardrijkskunde-exa- men voor mavo was niet di rect gemakkelijk, zoals het voorzichtig werd uitgedrukt. Er waren zowel bij D als C een aantal pittige vragen, die om behoorlijk wat aandacht vroegen. Met name enkele opgaven over De Wadden en over West-Duitsland eisten veel inzicht. Het llo (lager landbouw onderwijs) had gisteren han delskennis (dubbel boekhou den). Volgens de docent was het examen goed te maken, ofschoon wel het nodige in zicht werd gevraagd. Met name moest er goed worden gelezen en werd er een flink beroep gedaan op de alge mene boekhoudkundige ken- Opgaven over aanschaf- afschrijvingen en de post di versen, met name het 'hoofd stuk' rekeningen vroegen om nogal wat inzicht, vonden de leerlingen. Bij een opgave over de af te dragen omzet belasting was het probleem waar die vandaan gehaald werd. De BTW-bonnetjes konden daar uitkomst bren gen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenst. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. OORLOGEN zijn van alle tijden en zo ook de pogingen om ze te voor komen. Met name sinds de vorige eeuw is ge streefd naar een vorm van internationale rechtspraak als middel om geschillen tussen staten op vreedzame wijze op te lossen. In 1946, na de omvangrijk ste en vernietigendste oorlog in de geschiedenis, werd het Internationaal Gerechtshof in Den Haag opgericht. Dit feit wordt vandaag in het Vredespaleis, waar het Hof zetelt, herdacht in aanwezig heid van koningin Beatrix en prins Claus. Het Hof bestaat uit 15 rechters die de voornaamste rechtsstelsels in de wereld vertegenwoordigen. Het is een van de belangrijkste or ganen van de Verenigde Na ties. De oprichting van het Hof werd ingegeven door de wens van staten om ook in ternationaal te komen tot een rechtssysteem, dat tot doel heeft conflicten met vreed zame middelen te beslechten. Dit naar analogie van wat er gebeurt op nationaal niveau wanneer een burger in con flict raakt met een mede burger, een organisatie of de overheid. Maar daar waar de nationale rechtspraak zich in de loop der eeuwen heeft ont wikkeld tot een redelijk functionerend instrument ter handhaving van de openbare orde, is het met het interna tionale recht en de toepassing daarvan nog altijd behelpen. Een Nederlandse hoogleraar heeft eens gesteld dat verge leken met de nationale rechtsorde de internationale rechtspleging niet verder is dan het jaar 501 na Christus. Een belangrijk verschil met het nationale recht is dat de internationale recht spraak slechts wordt toege past op basis van vrijwillig heid. Een staat kan niet, zoals een burger van een land, bij overtreding van de regels door de politie worden opge pakt, berecht en bestraft. Het Internationaal Ge rechtshof kan alleen uit spraak doen in geschillen als de betrokken staten daarin toestemmen. Een mogelijk heid is dat twee staten in ge zamenlijk overleg besluiten Zitting van het Internationale Hof van Justitie. een kwestie, waarover ze het niet eens worden, voor te leg gen aan het Hof. Het zoge noemde compromis. Maar staten kunnen nog iets ver der gaan door zich bij voor baat te verplichten om, mocht zich een geschil met een ander land voordoen, voor het Gerechtshof te ver schijnen. Deze verbintenis is echter door minder dan een derde van de VN-lidstaten aangegaan. De desbetref fende staten (een kleine 50 in getal) hebben bovendien te allen tijde het recht om een einde te maken aan deze automatische aanvaarding van de rechtsmacht van het Hof. Dat deden de Verenigde Staten in oktober vorig jaar naar aanleiding van de klacht die Nicaragua had in gediend over de Ameri kaanse steun aan de Nicara guaanse opstandelingen die de sandinistische regering gewapenderhand omver wil len werpen. Washington ver klaarde toen dat het de juris dictie van het Hof niet langer erkent als het om politieke zaken gaat. Een ander verschil met de nationale rechtspraak is dat het Hof geen sancties kan op leggen als een partij zich niet houdt aan een uitspraak. Dat is voorbehouden aan de Vei ligheidsraad van de VN. Het vrijwilligheidsbegin- sel en het ontbreken van het sanctiemiddel beperken de mogelijkheden van het Hof aanzienlijk. Dat in aanmer king genomen concludeert een juridisch adviseur van het ministerie van Buiten landse Zaken dat het Inter nationaal Gerechtshof be paald succesvol heeft geope reerd. Met name kwesties waarbij twee staten hand in hand bij wijze van compro mis naar het Hof toestappen, zijn opgelost. Daarbij ging het doorgaans om grensge schillen, de afbakening van het continentaal plat en vis serijconflicten. Zelfs in geschillen waarbij een aangeklaagde staat zich terugtrekt uit de procedure maar de klacht op de rol blijft staan, heeft het Hof een nuttige functie, meent de ad viseur. Hij wijst op de gijze ling van het Amerikaanse ambassadepersoneel in Te heran tijdens Jimmy Carters presidentschap. De VS klaagden Iran aan wegens schending van de diploma tieke onschendbaarheid. Te heran besloot niet mee te werken, maar het Hof stelde Amerika uiteindelijk in het gelijk. Deze door Iran gene geerde uitspraak was, aldus de adviseur, toch belangrijk omdat ze de ernstigste mate van drift en wraakgevoelens afroomde. Drs. Dick Leurdijk, VN- medewerker van het Neder landse instituut voor inter nationale betrekkingen Clin- gendael, zegt zich niet jui chend te kunnen uitlaten over de balans van veertig jaar Internationaal Ge- - FOTO ANP' rechtshof. Het Hof heeft niet de rol kunnen spelen die men zich er in 1946 van had voor gesteld. De meeste zaken die zijn voorgelegd betroffen tweedehandskwesties, vraagstukken die niet de hoogste politieke en militaire prioriteit hadden, zoals grensgeschillen. In het juri dische denken speelt het Hof wel een rol (bijvoorbeeld via zijn adviezen, onder meer over verplichting tot bij drage in de kosten van VN- vredesoperaties). Maar die rol is, aldus Leurdijk, be perkt en ondergeschikt. Het grote knelpunt in het functioneren van het Ge rechtshof is de onwil van sta ten om politiek brandende kwesties voor te leggen. Bij het belangrijkste en poten tieel gevaarlijkste conflict van na de oorlog, dat tussen Oost en West, stond het Hof tot dusverre aan de zijlijn. Dat bleek afgelopen jaar in het genoemde geschil tussen Nicaragua en de VS (voor Washington op zijn minst een afgeleide van het Oost- Westconflict), toen de Ameri kanen zich terugtrokken uit de procedure. De Ameri kaanse VN-ambassadeur Vernon Walters wond er geen doekjes om toen hij ter rechtvaardiging verklaarde: „De Amerikaanse grondwet laat geen ruimte voor enig vreemd lichaam om een rol te spelen bij de totstandkoming van de Amerikaanse buiten landse politiek". Indien wij dat accepteren en het gehele Sovjet-blok niet, lijkt het erop alsof wij fluwelen handschoenen aan hebben en zij boksbeugels, zo voegde hij eraan toe. Nicaragua en Mos kou willen het Hof alleen ge bruiken als politiek wapen tegen de VS, aldus de Ameri kaanse verdediging. De Sov jet-Unie was de Amerikanen overigens voorgegaan in het standpunt dat de Oost-West- problematiek niet bij het Hof thuishoort, zoals bleek bij en kele luchtincidenten ten tijde van de Koude Oorlog. De geschiedenis van het I Hof leert dat niet alleen de Sovjet-Unie en de VS maar ook andere staten er over het algemeen niets voor voelen zich in politieke zaken te on derwerpen aan het Hof. Angst voor aantasting van de nationale onafhankelijkheid, vitale belangen, en zelfs na-1 tionale eer is daarin hun raadgever. In de wellicht wat wereld-1 vreemde positie van het Hof kwam de afgelopen jaren wel enige verandering. Toen Ni caragua de VS bij het Hof aanklaagden wegens het leg gen van mijnen in de Nicara guaanse havens was het voor het eerst dat het Hof zich ge steld zag voor een actief con flict met oorlogshandelingen. Dat gebeurde ook toen vorig jaar kerst in Afrika Burkina Faso en Mali een korte grensoorlog uitvochten en om een uitspraak van het Hof vroegen. Leurdijk meent dat gezien het feit dat geregeld een be roep op het Hof wordt ge daan, de internationale ge meenschap de noodzaak er-1 kent van een verbetering van de internationale rechtsorde. Maar volgens hem is in laat ste instantie de politieke wil, die nu nog grotendeels ont-1 breekt, bepalend voor de ruimte die het Hof krijgt in |j de toekomst. (ANP) I Door Willem Reijn HOEWEL de Russen zeer terughoudend zijn met de informatie over het ongeval met een kernreactor bij de stad Kiev, mag zonder enige twijfel worden aangeno men, dat het hier een bijzonder ernstig onge luk betreft. Dat mag ook worden afgeleid uit de mededeling van het Russische persbureau Tass, dat slachtoffers van de ramp op hulp kunnen rekenen. Uit het feit dat de straling vele honderden kilometers van de plaats des onheils tot vijf maal toe boven de na tuurlijke achtergrondsstra ling is gemeten, betekent dat bij de centrale te Tsjernobyl er levensgevaarlijke doses radio-activiteit in de lucht moeten hangen. In studies naar de mogelijke gevolgen van een kernramp wordt melding gemaakt van si- gaarvormige radio-actieve patronen, die zich in afne mende intensiteit vanaf de kerncentrale verspreiden. Voor westerse weten schappers is het erg moeilijk zich een precies beeld te vor men van de gevolgen van het Russische ongeval. Men stelt vast dat er in de Sovjet-Unie aanmerkelijk 'minder strin gente' veiligheidsmaatrege len bij kerncentrales worden genomen dan in de Westeu- ropese landen. Kernfysicus prof. dr. H. van Dam zegt dat het lek in de Russische cen trale mogelijk een gevolg is van het ontbreken van de be tonnen ommanteling die in Westerse landen wel rond de centrales wordt aangebracht. Van Dam meent overigens dat er nog geen onmiddellijk slachtoffers als gevolg van radio-actieve straling kun nen zijn gevallen. Zeker in de Scandinavische landen is de verhoogde straling nog niet gevaarlijk. Het nemen van röntgenfoto's brengt al veel meer straling met zich. Van Dam acht het niet uitgesloten dat, bij een draaiende wind ook in Nederland de gevolgen van het kernongeval geme ten zouden kunnen worden. Met de openbaarheid rond kernongevallen is het in Rus land slecht gesteld. „Toen in Harrisburg een ongeval ge beurde, volgden onmiddellijk talloze studies", zegt natuur kundige Willem de Ruiter van de Technische Hoge school Eindhoven. Die stu dies waren meestentijds openbaar. Dat is een groot verschil met Rusland. Eind jaren vijftig gebeurde er al een ramp bij de opslag van radio-actief afval. Het onge val kwam pas aan het licht toen de Russische dissident Medvedev na zijn vlucht naar het Westen een doekje over het incident open deed. In zijn boek 'Kernramp in de Oeral' verhaalt Medvedev hoe hij slechts door het ver zamelen van talloze verschil lende biologische rapporten zich een beeld kon vormen over wat er gebeurd was. Die rapporten maakten slechts melding van sterfte van mie ren, van het besmetten van bepaalde riviertjes en andere verschijnselen, die sterk aan een kernramp deden denken. Op deze wijze reconstrueerde hij het ongeval. Een uitge strekte streek rond de plaats van de ramp is nog steeds verboden gebied. In de offi ciële wetenschappelijke litte ratuur in Rusland was het ongeval als zodanig onge noemd gebleven. De gevolgen van de Russi sche kernramp zullen ook in Nederland merkbaar zijn, als zal het voornamelijk de poli tieke atmosfeer betreffen. Immers: het kabinet heeft plannen voor de bouw van twee kerncentrales van 900 tot 1.000 Megawatt, even groot dus als de Russische reactor. Een studie van de TH Twente, waarin melding werd gemaakt van duizen den doden bij een ongeval op Moerdijk, werd door de Sa menwerkende Elektriciteits producenten van tafel ge veegd. De kernenergielobby gaat ervan uit dat kernener gie volledig veilig is. Willem de Ruiter meent dat de berekeningen over de veiligheidsnormen op de hel ling komen te staan. „Vol gens de officiële rapporten zou de kans op een ongeluk 1 op 40.000 reactorjaren zijn. In 1979 hebben we Harrisburg gehad, nu zien we dit onge val. Met een kleine driehon derd werkende kerncentrales in de wereld zouden we nog lang niet aan een kernramp toe kunnen zijn. Dat toont aan dat er met de risico-be rekeningen wat mis is". Door Pieter Eggen „STAATSSECRETARIS Van der Reijden moet de afspraken nakomen. Hij moet nu een beslissing nemen over de tarieven voor de huisartsen, in plaats dat hij ons terug verwijst voor overleg met de particuliere ver zekeraars". Dat zegt de voorzitter van de landelijke huisartsenvere niging (LHV) W. de Regt des gevraagd. De weigering van de staatssecretaris om dat gene te doen waartoe hij ver plicht is, vormt de voor naamste reden, zo zegt De Regt, voor de huisartsen om in actie te komen. „In het verleden zijn we overeengekomen dat we eerst zouden proberen met de particuliere verzekeraars (KLOZ, red.) afspraken te maken over een nieuw sys teem van vergoedingen. Als dat niet zou lukken dan zou er bemiddeld worden en het resultaat van de bemiddeling zou worden voorgelegd aan Van der Reijden. In die si tuatie verkeren we nu. Het overleg met het KLOZ heeft niet tot resultaten geleid en de bemiddeling van Noote- boom en Werner heeft intus sen een compromis opgele verd. Dan gaat het niet aan dat Van der Reijden tegen ons zegt dat we nu eerst maar weer met het KLOZ moeten gaan praten", aldus een duidelijk getergde De Regt. Verleden jaar maart maakten de LHV en Van der Reijden een algemene af spraak (het zogeheten conve nant) waarin een oplossing werd aangeboden voor de overnameproblematiek van een bestaande huisartsen praktijk (goodwill), het norminkomen en de prak tij kgrootte. Die laatste gaat omlaag, waardoor in principe ook het inkomen omlaag zou gaan. Om iets van die prijs op te vangen zou er een nieuw systeem voor de ver goedingen bereikt moeten worden. Een huisarts krijgt momenteel voor een zieken fondspatiënt 100 per jaar en voor een particulier 23,50 per consult en 35 per visite. De Regt: „Met het KLOZ hadden we aanvankelijk snel een akkoord over de invoe ring van het ziekenfondssys teem voor particulieren, maar de verzekeraars heb ben dat uiteindelijk afge schoten". Daardoor moest bemidde ling uitkomst bieden. Oud- staatssecretaris Nooteboom en oud-topambtenaar Wer ner gingen kijken wat de mo gelijkheden nog zijn. Zij ad viseerden Van der Reijden deze week om voorlopig de particuliere tarieven met 1,50 te verhogen, in afwach ting van nadere besprekin gen. Van der Reijden conclu deerde daaruit dat LHV en KLOZ opnieuw rond de tafel moeten gaan zitten, maar de huisartsen, die hun inko menspositie toch in gevaar zien komen, zagen daar niets in. De Regt: „Van der Reijden moet zelf een besluit nemen en ons niet terug verwijzen. Het gaat ons er in de eerste plaats om dat we het inko men krijgen waarop we recht hebben. Van der Reijden ont neemt ons dat nu. Het lijkt er wel eens op dat het ons om die 1,50 gaat, maar het gaat J.v.d.Reijden - FOTO DE STEM J0HAN VAN GURP om het nakomen van afspra ken." De artsen gaan nu stude ren over de actiemogelijkhe- den. Op 13 mei - over ruim twee weken - praten de huis- artsen opnieuw met elkaar over datgene wat ze feitelijk kunnen. De Regt: „Voorop staat dat we geen acties kun nen uitvoeren die de belan gen van de patiënten scha den. We zullen wel zien of de achterban de actiemiddelen die we nu moeten uitwerken wil uitvoeren". VOOR het eerst sinds het eind van de jaren '50 brengt binnenkort een Chinese minister van buitenlandse zaken een bezoek aan landen in Oost-Europa. Dit blijkt uit een mededeling van het ministerie van Wu Xueqian in Peking. Na de breuk met Moskou in het begin van de jaren '60 heeft Peking zijn betrekkin gen met de Oosteuropese lan den op een laag piije gezet, met uitzondering van die met Roemenië. Van 12 mei tot 4 juni maakt de minister een rond reis langs negen landen in Europa. Op zijn programma staan onder meer de DDR eri Hongarije, met welke landen China zijn betrekkingen op politiek, economisch en cul tureel gebied de afgelopen jaren zonder problemen en opmerkelijk heeft uitgebreid, zoals een woordvoerder in Peking het uitdrukte. In goed ingelichte kringen in de Chinese hoofdstad ver luidt dat de partijleider van de DDR, Erich Honecker, op het eind van de zomer een bezoek aan de Chinese Volksrepubliek brengt. Hij zou hiermee de eerste Oost europese voorman zijn die Peking bezoekt sinds het in het begin van de jaren '60 tot een breuk tussen Peking en Moskou kwam. Terwijl China zijn betrek kingen met de Oosteuropese landen kennelijk aanhaalt, houdt het de boot duidelijk al wat de Sovjet-Unie zelf be treft. Slechts lauw reageerde men in Peking op de sugges tie van minister van buiten landse zaken Edoeard Sje- vardnadze.die een topont moeting tussen Michail Gor- batsjov en de oude sterke man Deng Xiaoping sugge reerde. Vorig jaar bracht vice- premier Li Peng al een be zoek aan Hongarije en de DDR, waarbij hij ontvangen werd door Horst Sinder- mann, de voorzitter van het Oostduitse parlement en daarmee de derde man in de hiërarchie van de DDR. In juli en oktober brachten twee vice-premiers uit de DDB een tegenbezoek aan China- Voorafgaand aan de he* zoeken aan Hongarije en de DDR gaat Wu Xueqian naa' een aantal landen in Noord en West-Europa. Op zijn pre gramma staan Finland, Zwe den, Noorwegen, Denemat' ken, België, Luxemburg Ierland. (AFP/DPA/REUTEB) Van onze Haagse redactie |dEN HAAG - Mensen die euthanasie willen legaliseren Ipioeten voor een soort Neu- renberg-rechtbank gebracht I worden. Voor een dergelijke aanpak komen in Nederland H„ ieder geval de Delftse snaesthesist dr. Admiraal en Le oud-president van de We reldbank, dr. Witteveen in aanmerking. Deze opmerkelijke medede ling deed dr. Jürgen Spahn |van de 'Club of Life' gisteren tijdens een persconferentie in |pen Haag. Spahn zei dat er [wereldwijd al 500 mensen een verzoek om een tribunaal had- |den ondertekend. Volgens deze club zijn beide heren op verschillende gron- RIJSWIJK (ANP) - [heid want u krijgt de re Zo omschreef staatsseq I (Volksgezondheid) maanda Ivan de 'Nota 2000' over de lzondheidsbeleid, die aan de Meer dan op de zorg legt de de nota het accent op de ge zondheid zelf, de factoren die I daarbij een rol spelen (erfe- llijke aanleg, milieu, leefstijl) jen de manier en het tijdstip waarop die factoren kunnen 'worden beïnvloed. Van der Reijden noemde de I Iruim 600 pagina's tellende I nota een aanzet voor het te ontwerpen beleid waarbij de gegevens over de gezondheids- I toestand van de Nederlandse bevolking uitgangspunt zijn. In de nota is gebruik gemaakt van 'toekomstscenario's'. Die |geven aan dat in de periode tot iet jaar 2000 sprake zal zijn |van een toeneming van chro- >che ziekten en dementie ingevolge van de vergrijzing, m sterke stijging van het I lantal kankerpatiënten, meer ingevallen, meer alcoholmis- iruik en een lichte daling van IECHT (ANP) - De ge- neentepolitie Utrecht zet linsdag in totaal 450 mensen rond de blokkade van het Utrechtse stadhuis vanwege de installatie van het Cen trumpartij-raadslid W. Vrees- vijk. „We verwachten geen pro blemen, maar zijn er wel op [voorbereid", aldus een politie- voordvoerder maandag. In Amsterdam zal aan alle j [raadsleden 'een zekere vorm I |yan bescherming worden ge- Jen'. De politie verklaarde I pet als in Utrecht voldoende nensen achter de hand te heb- en. Het gaat onder andere om nobiele eenheid. I In Rotterdam staan de poli- I jtievakbonden achter de de monstratie tegen de installatie dinsdag van Th. P. Termijn pn de Centrumpartij als lid Pan de Rotterdamse gemeen teraad. Namens de bonden) Pullen aan de demonstranten pamfletten worden uitgedeeld vaarin wordt aangedrongen fjp een ordelijk verloop van de pemonstratie. DE WET Is de moeder van onz toit betoogd. Het is raadzaan. vdA-voorman ter harte te nem| teelsvorming over het bestaana tontrum-democraten. Vandaad Men van een aantal steden vl 'len zitting nemen. Voorop moet worden gesteld 'en is dat in het Nederland van lewegingen met fascistoïde eri Jende vier jaar kunnen deelnl «uitvorming in diverse gemeerf «arvan ligt minder bij die gekd lr°°t aantal Nederlanders heeft touwen te hebben in de mi echts. Vooral de laatste weken zijnl nogelijkheid om de nieuwe raai pingen hebben al aangekoncT Jn gebruiken om te verhinderd jaar heeft het incident in het d| toder het mom van anti-fascii jaar op dat moment een bijl 'aats vond. Maar wat is nog hej escisme wanneer je dit soort gJ «schouwt? I [Wij veroordelen deze acties J'ddelen boycotten van er>" be democratisch bestel, j \1 oze grondwet verankerd. Diea ogelijkheden om de Centruma jtoslotte moeten ook de verts «tij en de Cent[um-democrat 9gen. Wanneer zij handelen ^oorbeeld het aanzetten tel f de burgemeester om tot mi - om de Centrumpartij te besl ■en om de oorzaken weg tl ia? wordt gestemd, dan om| i«iq hu anrtorpn vprnnrrtfilpn F

de Stem | 1986 | | pagina 2