Henk Fenijn laat een nieuwe kotter bonwen r Eerste aanval mislukt Installatie van scoutinggroepen ONVREDE OVER BESTUURSSTRUCTUUR Watertorenrit van WZA in Oostburg ZEELAND 3 itwisseling uziekscholen root succes OINSDAG 29 APRIL 1986 T20 PAGINA ZEELAND 4 VAN ZEELAND IN SLUIS Dorpsraad van Eede houdt tuinwedstrijd KLAAR VOOR VISSERIJDAG BRESKENS - De kans is vrij groot dat de aan deelhouders van de Breskense camping Zee bad over een maand besluiten om al hun aan delen van de hand te doen. Er zijn reeds enkele particulieren die de camping willen overne men. Forumdiscussie IKV met parlementariërs TIOS wint turn vierkamp Plaatselijk nieuws Hengstdijk markten IJzendijke Zuidzande Zomerprogramma van KVO Eede DE VELDTOCHT VAN MAURITS IN VLAANDEREN (1) OORLOG ooljeugd naar har st springen in een het Keizer Karel in opgesteld lucht- senspringkasteel. gelijkertijd ver- jrgt Walker Promo- ~ns in samenwer- ng met Sas'70 een ay back-show voor nderen. De beide derenbonden heb- n in hun eigen on- erkomens diverse cstactiviteiten. De g wordt besloten et het traditonele ncert van De Veree- igde Vrienden op de iosk, aanvang 20.00 ur, met daarna de mpionoptocht vanaf e kiosk. HUISARTSEN kter Hoefman, Oranjestr *-1555. oofdplaat en IJzendijke - alkman, Burg. Maarle- iervliet, tel. 01152-345. wacht en St. Jansteen - hulte, Hoofdstr. 34, St.- el. 01140-12928. n Groede - Dokter Later- Broodmanstr. 2, Breskens, 956. e.o. - Dokter Zwartelê, 43, 's-Heerenhoek, tel. oetinge - Van di. 18 u. tot dokter Thijssen, Zonne- 2 a. Goes, tel. 01100-13003. en Kloosterzande - Van t do. 8 u. dokter Ter Burg, r. 29, Kloosterzande, tel. zand, 's Heer Arendskerke, j en Wolphaartsdijk - De van de artsen Harten, van rnoutse en v.d. Vlugt wordt omen door dokter Aarnout- nweg 16, Nieuwdorp, tel. 27. (boodschappen tussen 9 okter Van de Mee, Wilhel- 13, tel. 01140-14215. rt, Yerseke, Zeeburg 1 en en - Dokter Polderman, tel. 0. dijke, Waarde en Rilland- Dokter A. Constandse, tel. -g - Dokter Berghauser linkplein 1, tel. 26483. Gent en Westdorpe - Dokter Graaf Jansdijk 185, tel. Philippine en Hoek - Dokter 1st, Spoorstr. 44, Sluiskil, tel. 55. ten - Dokter Stevens, Ooste- erk 12 c.tel. 01150-14000. en - Dokter De greef, tel. erke - Dokter J.van Arkel, .13, tel. 01107-1318. WIJKVERPLEGING oetinge, Kattend!jke en Wil- dorp - Tel. 01100-12456. Beveland en Wolphaartsdijk 108-1378. d-Beveland - Tel. 01130- Zuid-Beveland - Tel. 01106- en Hontenisse Tel. 01140- euwsch Vlaanderen - Tel, 139 (boodschap inspreken op rdapparaat). eeuwsch Vlaanderen - Voor evallen dag en nacht bereik- der tel. nr. 01140-12191 (bood- inspreken op antwoordappa- ver. Kanaalzone Zeeuwsch- 'eren - Dag en nacht bereik- oor dringende hulpverlening tel. 01150-19049. U kunt naam foonnummer inspreken, zodat ienstdoende wijkverpleegkun- kan bereiken. DIERENARTSEN n-Zeeuwsch-Vlaanderen, Ter- n en Axel - Dierenarts Kop, nstr. 3, Axel, tel. 01155-1488. TANDARTSEN Zeeuwsch- Vlaanderen - Tand- ran Herk, Breedestr. 25, Oost- tel. 01170-2493. Zeeuwsch-Vlaanderen -'T&nd- 'an, Markt 5, Axel, tel. 01155- heren - Tandarts De Stigter, orselelaan 38, Veere, tel. 01181- en Noord-Beveland - Tandarts inga. Grote Kade 28, Goes, tel. -16727. APOTHEKEN - Apotheek Axel, Oranjestr. 6, >1155-2888. t - Apotheek Hulst, Steenstr. 35, 1140-4255. elburg - Apotheek Van de ert, Vrijlandstr. 79, tel. 27471. st van 8.30-17.30 u. euzen - Apotheek Hamman, tel. -12060. ingen - Apotheek Paauwen- Troelstraweg 2 a, tel. 70717. "NHUIZEN ZEEUWSCH- VLAANDEREN eerste hulp bij ongelukken: t dienstdoende huisarts raadple- t - St. Liwuinaziekenhuis tel. -12651. tburg - St. Antoniusziekenhuis, 01170-3355. BULANCE EN BRANDWEER uwsch-Vlaanderen - Tel. 01150- Van een onzer verslaggevers rERNEUZEN - De uitwisse- 'ng tussen de leerlingen va» e Terneuzense muziekschool n die van de muziek-acadc- ie in het Belgische Wilrijk'® et afgelopen weekeinde root succes geworden. Zaterdagmiddag traden de zaal van de muziekschooltc erneuzen voor ruim 50 be langstellenden 13 pianiste", hoboïsten en violisten op va" beide instituten. Een dag lat®* werd hetzelfde program""» herhaald in de slotzaal va" kasteel Steytelinck te Wilrir voor een groot aantal toehoor ders. De directeuren van bel» scholen, H. Verschraege" (Wilrijk) en A. Karren^ (Terneuzen), toonden zich Mj' zonder ingenomen met het u"' wisselings-weekend en wil'6® op korte termijn dan ook f° herhaling van het gebeuren Van onze correspondent SLUIS - In het bijzijn van guders en diverse scoutinglei- jtrs van het district werd za terdagmiddag in het clubge bouw aan De Brugstraat te Sluis officieel de rowans/cher- pa-groep van scouting Sluis geïnstalleerd. Dit gebeurde door de groepsvoorzitster die, geassis teerd door de begeleiders Mo- nique Verheije, Marion van Deursen en Erik Stoel, bij de nieuwe rowan/cherpa's de on derscheidingstekens opspeld den en de rood-witte das en baret overhandigden. De groepvoorzitster werd hierbij nog eens extra in het zonnetje gezet en ontving van cherpa Rianne Lannoye een speciale scouting Nederland ballpoint. Na het gebruik van de kof fie werden de rowans en cher pa's op hun posten gezet en werd door de scoutingleden samen met de ouders deelge nomen aan een speurtocht door Sluis, die ongeveer an derhalf uur duurde en waarbij verschillende opdrachten moesten .worden vervuld. Het installatiefeest werd af gesloten met een gezellig kampvuur op camping De Meidoorn te Sluis. Verkoop Zeebad op til Van onze correspondente EEDE - De dorpsraad 'Een kern waar pit in zit" uit Eede wil deze zomer twee wed strijden houden voor Eedese tuinliefhebbers. Deze hebben de keuze uit de categorie mooiste sier- of bloementuin en mooiste groentetuin, of beide. Een jury komt in de tweede helft van augustus de tuintjes keuren. De inschrijving is gratis en kan gebeuren door het inleveren van het wedstrijd- formulier dat huis-aan-huis is bezorgd. De jury let op kleuren, aanleg, indeling, verzorging, plantesoorten, eigen kweek of niet, voor wat btreft de bloementui nen. Bij de groentetuinen wordt gekeken naar kwali teit, gezonde groente, ver zorging en asssortimenten. Voor beide wedstrijden stelt de dorpsraad tien prijzen beschikbaar. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij de leden van de dorpsraad. Van een onzer verslaggevers BRESKENS - Het gaat niet goed met de Nederlandse vis sers, toch worden er nog steeds nieuwe kotters gebouwd. J. Langstraat, de secretaris van het Visserijcentrum, waar schuwde zaterdag in Breskens tijdens de jaarvergadering van 'Ons Belang' voor de aankoopgoif van nieuwe schepen. „De zaak loopt uit de hand", zei hij. „Waar moeten al die nieuwe schuiten straks vissen en wat moeten ze straks vissen?". In de zaal zat visser Henk Fenijn. Hij is niet zo pessi mistisch als Langstraat en laat een nieuwe kotter van 45 meter lengte bouwen. Het schip gaat de BR 57 heten. Tot vorig jaar had Fenijn de BR 32, een kotter van 40 me ter lengte. Hij heeft die schuit verkocht. Het casco van de BR 57 is gebouwd in Urk en wordt momenteel af gewerkt in Stellendam. De werf stelt alles in het werk om het schip voor de visse- rijdagen, 9 en 10 augustus, klaar te hebben zodat de Breskense bevolking die da gen kennis kan maken met het nieuwste pronkstuk van de plaatselijke vloot. Het nieuwe schip kost in totaal acht miljoen gulden. Een heel bedrag om in deze tijd uit te geven, zeker nu de overheid de vissers allerlei beperkende maatregelen op legt. „Ik weet het, ik neem een groot risico, maar mijn zoon moet straks toch ook kunnen vissen", zegt Henk Fenijn (46) desgevraagd. „De bankdirecteur had ook zo zijn bedenkingen, maar heeft mij toch geholpen. Hij gelooft in mij en ik geloof in mijn vak. Wij moeten dur ven. Ondanks al die beper kende maatregelen is er toch nog een goede boterham in dit vak te verdienen, maar je moet wel durven". Veilig „Kijk, ik heb deze winter op een klein werfscheepje gezeten. Dat doe ik niet meer. Als het weerbericht een beetje slecht was, ging ik met angst en beven de zee op. AI moet ik mijn hele le ven in de schulden zitten, ik wil met een veilig schip va ren. Voor de Noordzee heb je gewoon een groot schip no dig. Niet alleen voor mijzelf, maar ook voor de beman ning. Ik vaar straks met acht mensen uit, die wil ik elke keer weer veilig binnen brengen". Fenijn was ook diegene die zaterdag waarschuwde, dat hij binnenkort eens een Engelsman voor z'n donder gaat varen. „Het is allemaal begonnen met de IJsland- kwestie. Toen zijn de Britten verdreven uit de wateren waar ze al 300 jaar zaten". De IJslandse regering be sloot zo'n tien jaar geleden dat in een zone van 200 mijl rondom het eiland alleen de eigen vissers vis naar boven mochten halen. Die zone is er de oorzaak van dat de En gelsen de Noordzee op moes ten. „De Engelsen worden volop door hun regering ge steund, dit in tegenstelling tot onze regering die niets voor ons doet. Wanneer wij voor de Britse kust vissen, worden wij heel streng ge controleerd. Zo streng dat je maar beter weg kunt varen als de controledienst er aan komt. De Britten sturen dan een briefje naar Den Haag dat een bepaald schip niet wilde stoppen en Den Haag stuurt dat briefje vervolgens naar ons door zonder te con troleren wat er precies aan de hand is. Het is zelfs zo erg dat de Britse controleurs ons achtervolgen tot voor de Ne derlandse kust en geen enkel protest van onze regering". Confrontatie De Britten zijn nu 'ook volop bezig een eigen Noord- zeevloot op te bouwen. Iro nisch genoeg bestaat die vloot voor een groot deel uit oude Nederlandse boten. „Kijk die Britten willen na tuurlijk ook een goede bo terham verdienen, maar zo als het nu gaat, gaat dat ten koste van ons. Het zal mij niet verbazen als straks een flinke confrontatie tussen ons en de Britten ontstaat. Wij worden achter gesteld en dat pikken we niet", zegt de Bressiaander. „Wij moe ten zuinig vissen en wat wij aan vis laten zitten halen zij er uit. Neem de wijting. Wij mogen maar een bepaald Henk Fenijn: Niet zo pessimistisch - FOTO 0E STEM t COR J DE BOER quota Él an voeren. De Britten mogen zoveel wijting van gen als ze zelf willen omdat ze het als vismeel naar bin nen brengen, maar er wordt heel wat vis niet verwerkt maar zo verkocht". Toch ziet Fenijn de toe komst redelijk rooskleurig tegemoet. „Het is een prach tig vak, de mensen zullen vis blijven eten want het is ge zond en goedkoop, vissers zullen er dus altijd zijn. Niet voor niets kopen de Engel sen al onze oude schepen op. Het wordt echter eens tijd dat de regering zich voor ons gaat inzetten. Wij houden veel mensen aan het werk en zprgen voor export". hV Van een onzer verslaggevers Er is echter ook nog een andere mogelijkheid; na melijk een andere bestuursstructuur voor Zeebad op zetten. Zoals de camping nu geleid wordt is zowel vol gens de aandeelhouders als het interim-bestuur on werkbaar. Als er geen verandering komen zal Zeebad over enkele jaren failliet zijn, is de algemene ver wachting. Afgelopen zaterdag hielden de aandeelhouders een alge mene vergadering. Het inte rim-bestuur legde die dag ver antwoording af over het ge voerde beleid. Vorig jaar werd de raad van commissarissen namelijk door de aandeelhou ders naar huis gestuurd, waarna er een interim-be stuur aantrad. De leden van het bestuur hadden de op dracht gekregen om te bekij ken hoe het verder moet met de camping. Volgens hen zijn er twee mogelijkheden: óf ver kopen óf de aandeelhouders certificaten geven, zodat ze geen bestuurlijke verantwoor delijkheid meer dragen en het bestuur niet keer op keer kun nen wegstemmen. Die twee mogelijkheden werden zaterdag bekend ge maakt. Het bestuur gaat de beide mogelijkheden verder uitwerken en de aandeelhou ders zullen tijdens de volgende vergadering, over ruim een maand, besluiten wat er gaat gebeuren. Een rondgang langs enkele grote aandeelhouders leert dat de meesten veel voelen voor verkoop. Zeker omdat er in de nabije toekomst flink geïnves teerd moet worden in de cam ping. Die investeringen hoe ven echter niet door de aan deelhouders opgebracht te worden. Via een lening van een bank kan de camping ook aan het benodigde kapitaal komen. Zeebad is zo'n dertig jaar geleden opgericht. Toen ver dween namelijk de aanleg plaats van de veerboot uit de kern Breskens. Ter compensa tie hiervan kregen onder an dere de middenstanders toen aandelen van de camping. De opzet was dat de winkeliers konden verkopen aan de cam- pinggasten en zo hun dividend zouden krijgen. Door de komst van enkele grote supermark ten, onder andere in Oostburg, valt de verkoop aan dè cam- pinggasten echter tegen. De aandeelhouders-verga dering heeft voor onrust op de camping gezorgd. De gasten weten niet waar ze aan toe zijn. Ze vrezen dat, wanneer Zeebad overgaat in particu liere handen, de prijzen moge lijk naar boven gaan. GOES - De IKV-kern Goes houdt samen met de Zeeuwse IKV- kernen een forumdiscussie onder het motto: 'Waar zijn we in vredesnaam mee bezig'. De discussie vindt plaats op dinsdag 6 mei om 19.30 uur in De Prins van Oranje, Nieuwstraat 14 Goes. Centraal op deze avond staat, hoe de politiek met vredes vraagstukken omgaat. Onder voorzitterschap van de heer M. Anthonisse zullen de volgende personen aan de discussie deelne men: J. Blaauw, 2e-Kamerlid en defensiespecialist van de VVD; H. Eversdijk, vice-voorzitter van de CDA 2e-Kamerfractie; Praining, directeur van de Atlantische Commissie; V. Schoen makers, pastor in het dekenaat Bergen op Zoom; Sienie Stri- kwerda, voorzitter van het KKN; Klaas de Vries, 2e-Kamerlid en defensiespecialist van de PvdA. SLUIS - De Oostburgse turn vereniging TIOS won in de leeftijdscategorie 8-13 jaar de jaarlijkse turnvierkamp tus sen de vier West-Zeeuws- Vlaamse turnverenigingen. Daar dit voor de derde keer in successie was, mochten de pupillen van Patrick Boussen de wisselbokaal definitief mee naar huis nemen. Bij de meisjes boven de 14 jaar ging de zege naar het or ganiserende WIK uit Sluis. Op het turnen moest het weliswar opnieuw TIOS voor laten gaan, maar tijdens het ver plichte spelonderdeel basket bal, dat traditiegetrouw mee telt, duikelde TIOS naar de vierde plaats. De prijsuitrei king van deze goed georgani seerde wedstrijden werd ver zorgd door voorzitter W. Kap- senberg en H. Henry, voorzit ter van de Sluise sportraad. Uitslagen meisjes boven 14 jaar: 1. WIK, Sluis 55.1 punten; 2. FEL, Aardenburg 48.9; 3. DIO Breskens 44.4; 4. TIOS, Oost burg 42.8. 8-13 jaar: 1. TIOS, Oostburg 177.9; 2. WIK, Sluis 161.3; 3. DIO, Bres kens 152.1; 4. FEL, Aardenburg 110.9 punten. Bingo - Op recreatiecentrum De Vogel werd eee bingo ge- omg houden waaraan 80 personen deelnamen. Uitslag: 1. me vrouw Freyser, Hulst; 2. J. Hoogland, Breda; 3. J. Bakker, Kloosterzande; 4. O. de Vree, Tilburg; 5. mevrouw Huiand, Driebergen. jjOTTERDAM, 28 april - Con- .71JPbe;-aardappelen, los verladen i bedrijf, in gulden per 100 kg, Sra w- Ktei-aardappelen bintje h-^m 8,00-8,50. bintje 35-55mm bintje 50mm opwaarts ifru ,00, bintïe 50mm opwaarts tol 24,00-25,00. Exportaardap- iQ^jbintje klei 45mm opwaarts .jÖ°-20,00. Voeraardappelen 6,00- ,uu- De stemming was rustig. Koninginnedag - Ook het pro gramma van het Oranjecomité te IJzendijke is nu bekend. Om 9.30 uur wordt op de Markt de valg gehezen en de brassband 'Geduld Overwint' speelt het Wilhelmus. Daarna is er een show van 'Jeugdbelang'. Om 10.00 uur is er optocht waar de kinderen van viet tot en met acht jaar aan moe kunnen doen. Om 10.30 uur begint een levend Ganzebordspel voor de jeugd van vijf tot en met acht jaar in het jeugdgebouw. Drie uur later start de fiets-oriën- tatietocht. Om 14.00 uur begint in de bejaardensoos een kaar ting voor de ouderen, ze kun nen ook bingo spelen of aan de bolling meedoen. De Azijnloop begint om 14.30 uur bij de kantine op het voet balveld. De wedstrijd 'Sterkste ploeg van IJzendijke' start om 18.30 uur op de Markt, op het zelfde tijdstip begint ook een bolling op de bolbaan Molen- zicht. Iedereen kan meedoen aan deze wedstrijd. Koninginnedag - Ook dit jaar heeft het Zuidzandse orapje- comité voor een dagvullend programma gezorgd voor ko ninginnedag. De opening wordt verzorgd door de kin derspelen die om negen uur op het trapveldje aan de St.-Jo- risstraat beginnen. Om 11.00 uur is de traditionele rommel markt op het Dorpsplein,. De fietsoriëntatierit start om twee uur, inschrijven in hotel De Rode Leeuw. De prijsuitreiking is om 19.00 uur in hotel De Zwaan, waarna om 20.45 uur de lampionnen wor den uitgereikt voor de optocht, die met het plaatsleijke mu ziekgezelschap Veronica om 21.00 uur bij de muziektent vertrekt. De avond wordt Be sloten met 'een discobal, aan vang 20.30 uur in De Rode Leeuw. Van onze correspondente EEDE - Het bestuur van de Katholieke Vrouwen Organi satie van de NCB afdeling Eede, heeft voor deze zomer een aantal uitstapjes gepland. Vrijdg 9 mei wordt een bow lingavond gehouden bij De Schelde in Cadzand. Deze avond is ook bestemd voor in- troducé's. Dit jaar staan er ook twee Lourdesreizen op het pro gramma. Zowel zieke als ge zonde leden kunnen aan deze bedevaartstochten deelnemen. De data zijn van 17 tot 24 juli en 10 tot 17 oktober. Zieke le den kunnen onder bepaalde omstandigheden in aanmer king komen voor subsidie. Bij het bestuur is 'een brochure met nadere inforatie hierover te krijgen. Tenslotte staat nog een fietstocht naar IJzendijke op het programma, met onder andere een bezoek aan de ker- kententoonstelling en een be zoek aan de provinciale biblio theek in Middelburg, annex winkeldag. De kring Oostburg van de KVO gaat van 22 tot en met 25 mei op reis naar het Zwarte Woud in Duitsland. Het logeert in een drie-ster- renhotel in Triburg. Op het programma staat onder meer een bezoek aan het tropische eiland Meinau, de watervallen van Triberg, het klokkenmuseum van Fürt- wangen en het kuuroord Ba- den-Baden. Liefhebbers mo gen hun man of kennis meene men. Voor deze reis kan men zich alleen opgeven dinsdag 29 en woensdag 30 april tussen 9.00 en 20.00 uur bij mevrouw Wfiffels-Van Waes. West-Zeeuwsch- Vlaanderen rond 1600 DE tussen de Staten-Generaal der Ver enigde Nederlanden en het Spaanse rijk, die in 1568 was uitgebroken, duurde al meer dan 35 jaar. In die jaren had het noor den van Vlaanderen ruim schoots zijn deel gekregen in de rampspoed die over de Nederlanden was gekomen. Ten zuiden van de Wester- schelde was het eiland van Biervliet door de Watergeu zen bezet en hadden Axel en Terneuzen, die een eiland vormden em met hun omge ving door een brede water loop van het vasteland wa ren gescheiden, zich aan de zijde der Staten geschaard evenals de havenstad Oos tende. De rest van het Vlaamse land was in handen van de Spaanse macht. Prins Maurits van Nassau kreeg in 1604 opdracht om Oos tende te ontzetten Het huidige West- Zeeuwsch-Vlaanderen bood toen een beeld van trooste loze verlatenheid. De sluis van Slependamme ten oos ten van Sluis was vernield en hele gebieden waren sinds 1583 onder water gezet. Bij lage waterstand liepen de hoger gelegen gedeelten van het land droog en bij hoge vloed was het één grote watervlakte. Alleen de kerktoren van Groede en de bouwvallen van de oude dorpskerken staken dan nog boven het water uit. In het noorden waren al leen het eiland van Cadzand en Oostburg met de 270 ge meten tellende Veerhoek- polder droog gebleven. Oost burg zelf werd omringd door het schor van de latere Hen- ricuspolder, het verdronken land van Schoondijke en de Brugse Vaart. Het stadje was zo goed als ontvolkt. Het was zo verlaten dat de wol ven 's nachts uit een water put bij de Markt kwamen drinken. Verder staken ook stadjes Sluis, IJzendijke en Aarden burg boven water uit. Bij Sluis splitste het Zwin, dat tussen Knokke en Cadzand het land binnendrong, zich in tweeen, een tak liep naar IJzendijke, de andere naar Damme. De tak naar IJzen dijke verdeelde zich op enige afstand ten oosten van Sluis in verscheidene geulen die het land binnendrongen en een eind verder in een grote geul met verschillende ver takkingen naar Aardenburg liep. Van de tak naar Damme splitste zich éen an dere tak af naar het zuiden, het Lapscheurse Gat, die weer via verschillende geu len in verbinding stond met met de geul naar Aarden burg. Bij het opkomen van de vloed kwam heel dit ge bied onder zeewater te staan en bij eb bestond het uit la gunen, slikken en kreken, die zeer moeilijk te betreden Waren. De bewoners van het platteland hadden van Sint- Kruis over Aardenburg naar Damme een dijk aan gelegd, de Sint-Pietersdijk, om zich tegen overstroming te beveiligen, omdat bij het opkomen van de vloed an ders ook het zuidelijker ge legen land door zijn lage lig ging zou onderlopen. Dit was het gebied dat Maurits veroveren moest. Het was drukker dan ge woonlijk in de straten van Middelburg in Zeeland op zaterdag 24 april 1604. Het wemelde er van soldaten die er met hun vrouwen en kin deren in de winkels hun in kopen deden of van herberg tot herberg trokken om zich moed in te drinken, want het was de vooravond van de veldtocht die Maurits ging ondernemen om het bijna drie jaar belegerde Oostende te ontzetten, 's Avonds na acht uur gaven trommelsla gers het sein om zich naar de schepen te begeven die on der Rammekens voor anker lagen. Rond twaalf uur 's nachts verkondigde drie ka nonschoten dat de vloot het anker had gelicht en opste vende naar de Vlaamse kust. Het was fraai weer en een zuidoosten-wind dreef de 800 schepen, scheepjes en schuiten met 11.000 man Hollandse en vreemde huur troepen onder bevel van Maurits en met als onderbe velhebbers zijn neven Wil lem Lodewijk, Ernst Casi- mir en Lodewijk Gunther van Nassau, naar de mond van het Zwin, toendertijd ook het Sluise Gat genaamd. Ernst Casimir vormde de voorhoede en twee lantaarns Prins Maurits van Nassau op zijn schip wezen de an dere schepen de weg. Bij het krieken van de dag bereikte hij het Sluise Gat. Nadat het anker weer was gelicht liep de voorhoede rond 9 uur 's morgens bij hoog water het Zwartegat, een haventje op het eiland van Cadzand, binnen waar de troepen werden ont scheept. Terhofstede en Cadzand werden4" zonder noemenswaardige tegen stand bezet. De 40 Waalse soldaten die zich in het forlje Sint-Pieter genesteld hadden gaven zich zonder slag of stoot over, waarna het fortje door de troepen van Maurits werd bezet. Ook een ander fort, Sint-Jan genaamd, dat vrij sterk was en waarin zich een vijftal stukken geschut bevonden, gaf zich nog diezelfde dag over. Hier lagen 130 Walen van de compagnie van kapi tein Le Pin. Toen Maurits de overgave eiste weigerde de kapitein en gaf ten ant woord dat hij eerst het ge schut wilde zien. Toen daarna twee stukken ge schut werden aangevoerd en in stelling gebracht met de dreiging alles in puin te zul len schieten, gaf de kapitein zich over, onder voorwaarde dat hij en zijn mannen met hun wapens mochten ver trekken. Aldus geschiedde. Diezelfde dag verschenen ook vijf galeien (kolossale roeischepen) uit Sluis in de mond van het Sluise Gat om de oorlogsschepen verder doordringen te beletten, maar deze trokken 's nachts weer naar Sluis terug, om dat men vreesde dat ze an ders door de kanonnen, die intussen op de Cadzandse oever waren geplaatst, zou den worden beschoten. In middels had men aan Spaanse kant niet stilgeze ten en troepen samenge trokken op de tegenoverlig gende oever tussen Haze- gras en Sluis. Deze bestook ten nu met kanonnen het Staatse leger. Nadat de volgende dag een eerste poging om aan de overkant van het Zwin te landen door de onstuimig heid van de wind was mis lukt, scheepte een deel van het leger zich in op 27 april op een vijftal aan elkaar vastgemaakte pontons waarop meer dan 1500 man kon plaatsnemen, een aantal sloepen, boten met levens middelen en zo meer. Intus sen was 's nachts op het eiland van Cadzand een bat terij kanonnen opgesteld die de redoute Sint-Anna be schoot. De bezetting van de redoute, onder aanvoering van Pompeo Giustiniano, verdedigde zich ondanks zware verliezen door het ge schut zo fanatiek, dat Mau rits er niet in slaagde troe pen aan land te zetten, ook al omdat de Spanjaarden geschut hadden laten aan rukken. Na vijf uur werd order gegeven terug te varen naar het eiland van Cadzand. Zo was dus de overtocht over het brede Zwin, met het doel Sluis te omsingelen en door te stoten in de richting van Brugge en Oostende, in eer ste instantie mislukt. Van onze correspondent OOSTBURG - De West-Zeeuws-Vlaamse Autoclub (WZA) houdt morgen, koninginne dag, haar jaarlijkse Watertorenrit. flet is een autopuzzelrit. De A-klas krijgt een oriëntatierit voorge schoteld met een lengte van circa 42 kilometer. De toerklas rijdt op basis van het reglement NRF-TRR 1985 en heeft een lengte van onge veer 40 kilometer. Voor beide klassen geldt een gemiddelde snelheid van 20 kilometer per uur. Inschrijven is mogelijk vanaf 12.45 uur in ca fé Victory in Oostburg. De rit, die meetelt voor het clubkampioenschap van de WZA, is uitge zet door Joop Kolijn en Luc van Schaick. De start is bij het bedrijventerrein achter de wa tertoren vanaf 13.45 uur.

de Stem | 1986 | | pagina 15