lering asson (ABP): 'Ik ben erin geluisd' BONDEN: OP 1 MEI 60 METAALBEDRIJVEN PLAT Een verspeelde maand Mtijd duidelijk iuropa- Amerika ►E VVD ATERDAG 26 APRIL 1986 PAGINA 3 BINNENLAND VERONGELIJKTE ONDERKNUPPELS WILDEN MIJ TERUGPAKKEN' LvERSUM (ANP) - Voor L eerst sinds zijn arrestatie Lmei 1983 heeft mr. drs. A. J. Masson de openbaarheid „docht en een uitvoerige ver dring afgelegd over zijn vi- op de ABP-affaire, waarin de belangrijkste verdachte QE'STEM CQMMENTA AR BINNENLAND Inkrimping werf IHC Holland kost 575 banen Een wet gelijke behandeling mannen vrouwen Staatdrukkerij nu particulier A UTOMA TÈSEREN? BEL. bÓMICRO PLAN B.V. 01 650-5328 0 UTRECHT/ROTTERDAM (ANP) - De sta kingsacties in de metaalindustrie worden vol gende week fors uitgebreid. 4Bedrijf intimideert werknemers STEM 1986 Vruchten Media Bijval Alcohol Vrijspraak voor taxateur in ABP-zaak IJsselcentrale in bouwbureau kerncentrales Schiphol al spreekt het WD- |lprogram tegenwoor- een 'sociale markt te', het praktische be nt nog steeds voort uit sof ie van de 'vrije conomie'. Gedurende iele kabinetsperiode WD de nadruk ge- i verlaging van het fi- kingstekort, op ver- |g van de collectieve op het terugtreden j overheid. En dat alles bedrijfsleven lucht te de burgers in staat te zelf verantwoorde- te nemen. Op zich rdedigbare stellingna- |aar in de WD over- ntueerd. Daardoor zaken als zorg voor nilieu (ondanks een Bffelij ke WD-minis- Winsemius), herver- van arbeid, gerichte Jding van massa-werk- |id, anders dan milli- ende zorg voor mensen |ch aan de onderkant maatschappij bevin- nderbelicht. dergelijks dreigt zich rhalen in een volgende jetsperiode met de WD. Ikoppeling meer tussen larissen van de ambte en de uitkeringen, fer ambtenaren moeten Jbetaald krijgen, op de fingen kan nog verder pigd worden. Hoe be- dat er minder ambte- J komen? Door de over- in te krimpen. Hoe je de overheid in? taken af te stoten. Het in de WD met groot Ik gezegd. Niemand lijkt pe vraag te stellen naar de beschermende, de sa- eving regulerende rol de overheid op tal van Snen en voor grote groe- nensen. i liberaal principe als de faring van inmenging lie overheid in het indi- ple bestaan, dreigt bij de van nu gemakkelijk te bren in een op te veel linen terugtredende leid. De overheid als I voor de zwakken vindt 1 WD niet zijn beste be- pmer. pt meer recht dan bij oprichting noemt de 1 zich een volkspartij. De bnstelling van haar kie- fcorps maakt die aandui- I wel terecht. Maar 'volks' pe partij van veel leden op de maatschappelijke er, van bestuurders, van jlelgrote tot kleine ne- ioenden en van - voor- gegoede burgers, wel worden. Er heerst in de zeker een onderlinge ondenheid. Maar die nogal gebaseerd op de hliteit, die men op de baan en het tennispark (tegenkomt, aan de bor- Ifel praktiseert. anten maar toch werden een vette worst voorge- bleek te zijn. prospectus als 'redelijk ip dat door deze uitgifte en haar crediteuren niet i van pandbrieven konden aangegeven dat de pand- iren de minst belangrijke lit de afwikkeling van het iet belang van de andere jesteld. andsche Bank. Vanaf het ren, zoals mag blijken uit ik juist een eind heeft ge leling van de Tilburgsche. gedaan om te voorkomen net het bedrog in de 'Lok- rd ging met het laten be- lburgsche door nota bene periode-Bouman een der was, en dat niets is onder erpanden bij Onroco BV, ficatie 'onzorgvuldig'. Ze en aantonen dat deze han- chade hebben berokkend, niek op, was de bank toch utleg vereist: de afhande- at de Nederlandse Crediet- schuld van Kooistra (een Iburgsche) bij de NCB be- m miljoen gulden met een President-directeur van de le die op dat moment ook burgsche was. en zelf. Daarover vermeldt mderzoek betrof de periode Onderzoek Bedrijfs Infor- ;lt de curatoren wel omdat ;ement buiten beschouwing jen aansprakelijkheidsrap- indere schuldeisers. Daarin rdelijk worden gesteld voor «n van veilige vorderingen n curatoren in het midden. >ort mogelijke gerechtelijke iteerde lacunes (vanwege de 'ilburgsche) op te vullen, voor de rechter moeten wor- auw samen met de vraag of valt. Dat zou overigens niets it door justitie benoemde cu- rtreding van de wet voor de krant van 22, 23, 24 en 25 april. J in een onderhoud met de Iv'RO-televisie beschrijft de ^.-directeur beleggingen van t Algemeen Burgerlijk Pen denfonds uitvoerig hoe hij er 'ingeluisd' door 'jaloerse dewerkers', die zelf de no- Le boter op het hoofd had- Masson verscheen overigens Lt in persoon op het scherm, omdat hij nog niet formeel door de officier van justitie is gehoord. „Bij de sector onroerend goed van het ABP", aldus Masson, „liepen heren rond die het niet al te nauw namen met prognoses en rapporten. Ik vond het een schande dat zij, als het om beleggingen in on roerend goed ging, markton derzoeken en zö in eigen huis lieten verrichten. De één geeft een, laten we zeggen, vervalst rapport door aan de centrale beleggingsraad, die het rap port dan goedkeurt, tot groot genoegen van de ambtenaar in kwestie, die dan weer een be loning krijgt van de project ontwikkelaar of het bouwbe drijf. Ik betrapte onderdirec teuren erop dat zij hun mede werkers onder druk zetten". Masson noemt in dit ver band met name de ABP'ers Fennis en Hoevenagel, respec tievelijk hoofd onroerend goed en hoofd algemene zaken van het ABP. Volgens hem is ook uit die hoek het anonieme 'zwartboek' afkomstig, dat uiteindelijk tot zijn arrestatie heeft geleid. Masson is ervan overtuigd dat Hoevenagel, Fennis en consorten hem daarmee „de poten onder zijn stoel vandaan hebben ge zaagd", omdat hij getracht had orde op zaken te stellen: „Zo is het begonnen. Verongelijkte onderknuppels die hun baas wel eens even zouden terug pakken". Voor de beschuldigingen die tegen hem zijn ingebracht (het aannemen van steekpennin gen, valsheid in geschrifte en ambtelijke corruptie) bestaat volgens Masson geen schijn van bewijs. Een van de 'mis verstanden' noemt hij de af faire rond het Haarlemse bouwbedrijf Nelissen, dat aan Masson ruim een miljoen gul den aan steekpenningen zou hebben uitbetaald in ruil voor een lucratieve bouwopdracht in Nieuwegein. „Die opdracht was al ge gund aan Wilma. Een bedrijf dat veel zaken deed met het ABP. Hoofddirecteur Van der Dussen, die Wilma niet zo erg vertrouwde, vroeg mij ervoor te zorgen dat Wilma voor niet meer dan tachtig miljoen gul den orders zou krijgen. Nieu wegein was 130 miljoen, dus zocht ik iemand die het ver schil zou kunnen pakken. Dat werd Nelissen. Nou èn? Het is heel goed mogelijk dat iemand voor het aanbrengen van Ne lissen geld heeft gekregen, maar ik niet". Over zijn BV op Jersey, die volgens justitie is gebruikt om steekpenningen door te slui zen, zegt Masson: „Jersey, Jer sey, ze slaan mij ermee om de oren, maar bewijzen dat ik daar iets onoirbaars uithaal, die zijn er niet. Het is niet ver boden om een BV op Jersey te hebben en ook niet om daar een bank te hebben waarop geld wordt gestort. Geld dat ik heb geleend. Ik wilde, nadat de MASSON 'niks steekpenningen - FOTOARCHIEF DE STEM poten onder mijn stoel waren verdwenen, gewoon in augus tus 1983 met VUT. Een eigen bedrijf beginnen. Daarvoor had ik geld nodig en dat heb ik van ABP-adviseur Van Zon geleend. Klaar. Niks steekpen ningen, niks valsheid in ge schrifte". (PRIL IS de wreedste maand" dicht de Brit Thomas S. Eliot in nbundel 'Het Verspilde Land'. Voor 1986 kan die strofe letterlijk figuurlijk onderlijnd worden. In metereologische termen is april >fi verspeelde lentemaand geweest en op het internationale po- leke toneel hebben terrorisme en de Amerikaanse bombarde enten op Libië voor een ijzig koud klimaat gezorgd. De politieke Wikkelingen in april zijn onder te brengen onder een paar agwoorden: de Reagan-doctrine in actie, een beweging in de lernationale politieke die Europa niet alleen beangstigt en fru- reert, maar tegelijkertijd ook dwingt tot bezinning op eigen jers en zelfs tot voorzichtige actie. Het is een oud Europees geloof dat de Amerikanen een naïef pik zijn. Zij hebben geen geschiedenis, geen ervaring, ze kun- yi nog onbevangen geloven dat de mens goed is, de wereld lerzichtelijk en de politieke problemen oplosbaar. Dat heeft dan jnvoor- en nadelen, want onschuld kan ontwapenend zijn maar pk onnozel. De huidige president van de Amerika is misschien een toon- leld van onnozelheid en oppervlakkigheid, een man uit het erre Westen, die wel weet hoe Californië in elkaar zit, maar die sen idee heeft van de wereld. Reagan heet een raadsel te zijn, et omdat hij zo diep is, maar omdat hij helemaal geen diepte >eft. Niet alleen Europeanen maar ook veel Amerikanen zelf zijn irbaasd over het verschijnsel van de grote Communicator, die weinig begrip, zo totaal geen ervaring van het verleden, zoveel igevoeligheid ten toon spreidt. Toen de president begin april 1985 - alweer in die wrede »and - blunderde in de zaak Bittburg sprak hij ter verdediging iwelhaast klassieke woorden: „Ik vind dat we ons niet op het lieden moeten richten maar op de toekomst"Dat is exact de iterende Amerikaanse hebbelijkheid: doen alsof er geen verle- inis, alsof alles nieuw kan zijn of worden. Daar ligt een wezen sverschil tussen het Amerikaanse en Europese denken en de iidige president die niet belast is met veel kennis van het verle- 9) en er ook niet graag over hoort. Doe wel .en zie niet om, inkt Reagan en hierbij volgt hij waarschijnlijk niet toevallig een We leuze uit de Verlichting waaruit Amerika geboren is. Deze maand is er diepe droefheid over het feit, dat hetstereo- pe imago van de naïeve Amerikaan uit de nieuwe wereld, die et goedbedoelde onnozelheid verstrikt is geraakt in de com- exe werkelijkheid van de oude wereld, opnieuw is versterkt. Het bijna een tragi-komedie van klassiek gehalte, maar uit propa- inda-overwegingen en uit overwegingen van schijn-eenheid oest ze kennelijk opgevoerd worden en dat geeft Europa een »r bittere nasmaak. Europa is voor de zoveelste keer voor paal gezet door een merikaanse actie. Ondanks alle schone beloften over 'dialoog tor middel van consultatie', een frase van Henry Kissinger, Supermachten hun eigen gang als het erop aan komt. Geen og, geen consultatie, eerst bombarderen dan praten. Wat de uiopeanen, die uit het verleden heus wel weten dat staten geen lenden hebben maar in de eerste plaats belangen, wellicht het eest ergerde, was het moralistische kader, waarin Reagan zijn fe Libië verantwoordde. Hij ging verder: Europa verzaakte zijn orele plicht door Libië niet te straffen, Amerika moest de job wel )en voor de Europese schijtlijsters. IROPA heeft al jaren de politiek van oog om oog tand om tand gewezen. Europa is daarom nooit zo enthousiast geweest over e tientallen Israëlische wraakacties na Palestijnse aanslagen, ant alle wraakacties hebben Israël niet dichter bij veiliger gren- 'n gebracht. En nog een probleem: wie en wat zit er achter als e 'internationaal terrorisme spreken'? In Europa willen we de ngen scherp definiëren, maar er is geen nauwkeurig in te kade rbeweging. Voor Reagan is dat moeilijk te begrijpen. In zijn opvatting zijn a krachten van goed en kwaad altijd duidelijk en benoembaar. 5 hij de bommenwerpers laat opstijgen, denkt hij de vijand te act kennen, maar hij 'verandert' nogal eens van vijand. Niet zo ng geleden was het centrum van terrorisme Moskou, nu is het poli en over niet al te lange tijd kan het Managua zijn. Reagan (en Thatcher) houdt vol, dat 'vreedzame middelen' niet Jpen als het om de aanpak wan terroristen gaat. Dat kan in.maar het is een illusie is te denken dat wanhopige fanatici het 'ijgen kan worden opgelegd door het doden van militairen en J'gers in een ver land. 'SPEELT nog iets anders. De affaire-Libië heeft nog eens in de Njnwerper gebracht wat iedereen al lang wist: de verhouding ssen Amerika en Europa is helemaal niet zo goed. Afgezien van 11 feit, dat Europeanen en Amerikanen de afgelopen weken heel 'aardige dingen over elkaar gezegd hebben, wordt steeds dui der dat de Amerikaanse opvattingen over nationale belangen 'veiligheid steeds verder uiteen gaan lopen van de Europese, k NAVO-bondgenootschap is al lang niet meer wat het in 1948 «loeide te zijn. De Europese NAVO-leden hebben steeds meer ™ngen gemeenschappelijk en het wordt tijd dat dat erkend Se tijd is voorbij dat Europa onmiddellijk moet staan te juichen 'de VS op zijn eentje en zonder consultatie de beuk erin gooit, "enka voelt het als 'een dolksteek in de rug' als Europa niet ge- 'k'g is met Amerikaans handelen, all the way. Zo'n opvatting jakt het noodzakelijk dat (zo schreef ook de Atlanticus Helmut •hrnidt dezer dagen) de Atlantische alliantie snel aan 'een rea- ™sche herbeoordeling' moet worden onderworpen. Misschien het NAVO-verdrag naar de huidige realiteit worden aange lat betekent dat het bondgenootschap moet blijven berusten 'de gemeenschappelijke strategische belangen aan beide kan- 'van de oceaan, maar dat tegelijkertijd de onmogelijke ambitie "stragische samenwerking op vele fronten moet worden los laten. Wel een atlantische coalitie, geen atlantische alliantie, zo •itte een Amerikaanse kolomschrijver in de Internantional He- 0 Tribune. Als in deze geest een herijking van de relatie Ameri- •turopa zou worden aangepakt, zou de Libische actie in ieder ra' nog iets positiefs kunnen opleveren, natuurlijk, wij in het kleine, ethische gidsland Nederland dat als van het wereldgeweten rode kaarten geeft aan Reagan en ®fe politieke leiders, weten het altijd beter. Maar het is ons recht in Europa om ons te ergeren aan de maar voortdu- A>e miniteus gedirigeerde trompetterij in de VS. De maand april ómf2'ch niet voor na'eve en minachtende glimlachjes van de Tjt. waarmee onze vrienden van over de grote plas ons hun ®chap inpeperen: volg ons blindelings, slap en ontrouw Actiewe ek op komst Rijbewijzen De ingangsdatum van de de centralisatie van rijbewijzen (van provincie naar gemeente) moet worden verschoven van 1 juli naar 1 oktober van dit jaar, aldus de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De VNG meent dat het ministerie niet op tijd klaar zal zijn met het opstellen van de uitvoe- ringsregels. Fraude In Maastricht zijn deze week vier ambtenaren van de Di rectie Volkshuisvesting in de provincie Limburg aangehou den op verdenking van vals heid in geschrifte. Zij worden ervan verdacht zichzelf ten onrechte hoge subsidies te hebben toegekend bij de bouw van eigen woningen. Bodemonderzoek Het kabinet heeft vrijdag be sloten 56 miljoen gulden be schikbaar te stellen voor het speerpuntprogramma bodem onderzoek. Het gaat erom op lossingen te vinden voor de complexe bodemproblematiek, waaronder uiteraard sanering van vervuilde bodem en pre ventie van vervuiling vallen. ROTTERDAM (ANP) - Het bagger-bouwbedrijf IHC Hol land met werven in Ridder kerk, Kinderdijk en Sliedrecht gaat inkrimpen. De raad van bestuur heeft dit vrijdag be kend gemaakt. De 2075 arbeidsplaatsen worden met 575 verminderd, bij het hoofdkantoor in Pa- pendrecht en de twee bedrij ven met baggerbouwactivitei- ten in Kinderdijk en Slie drecht. Gedwongen ontslagen zijn niet te vermijden. IHC Holland geeft als reden voor de vermindering van de capaciteit de slechte vooruit zichten van de markt. De in zinking van de baggermarkt is mede veroorzaakt door over capaciteit, de schulden van ontwikkelingslanden en de daling van de olieprijzen, waardoor de olieproducerende landen minder kunnen inves teren. Verder noemt IHC Hol land als belangrijke reden be scherming en steun van de scheepsbouw in Europa door nationale regeringen.' DEN HAAG (ANP) - Er komt eén wet voor de gelijke behan deling van mannen en vrou wen. De drie bestaande wetten (de wet gelijk loon, de wet ge lijke behandeling en de wet gelijke behandeling van man nen en vrouwen in de burger lijke openbare dienst) worden daartoe samengevoegd. De ministerraad ging vrij dag met deze samenvoeging akkoord. Ook wordt voorge steld de commissie gelijke be handeling voor de particuliere sector en de overheidssector samen te voegen tot eén nieuwe commissie gelijke be handeling van mannen en vrouwen bij de arbeid. Volgens de voorstellen wordt het verbod om bij aan bieding van een betrekking mannen en vrouwen ongelijk te behandelen, verduidelijkt. Nieuw is de mogelijkheid rec tificatie van een advertentie of aanbieding te vragen. Staatssecretaris Ginjaar van Onderwijs heeft gisteren in Harderwijk de Zilveren Troffel uitgereikt, een trofee voor leerling-metselaars. De prijs ging naar bovenstaand werk stuk, voorstellende drie surfzeilen in volle vaart. De objecten krijgen een blijvende plaats op de Harderwijkse boulevard. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Staatsdrukkerij/-uitgeverij wordt per 1 ja nuari 1988 een particulier bedrijf. Aanvankelijk zullen de aandelen nog in handen zijn van de Staat, maar het ligt in de bedoeling vijf jaar later te beslissen op welke wijze de aandelen in particuliere handen zullen kunnen komen. Het kabinet heeft gisteren ook besloten huisdrukkerijen van ministeries en andere overheidsdiensten aan banden te leggen. Voor 1990 zullen ze nog slechts een minimum-capaciteit mogen hebben. Drukpersen van groter formaat dan A4, kleurenpersen en professionele fotyo-zetapparatuur horen, aldus het kabinet, in principe niet in dergelijke drukkerijen thuis. (ADVERTENTIE) Rond donderdag 1 mei - de dag van de arbeid - moe ten er volgens de actieplannen van de industriebon den van FNV en CNV in het hele land tussen de 50 en 60 metaalbedrijven plat liggen, waarvan 16 in de regio Rotterdam en Dordrecht. „Zolang de metaalwerkge vers de voorwaarde blijven stellen dat ze alleen met ons willen praten als we de acties afblazen voelen we er geen bliksem voor om het overleg te hervatten. We gaan pas praten als die voorwaarde van tafel is", aldus woordvoerder P. Noordermeer van de Indus triebond FNV. Vrijdag werd er v.olgens de Industriebond FNV bij zeven tien metaalbedrijven gestaakt met in totaal 4900 werknemers (stakers en niet-stakers). Acht bedrijven gingen vrij dag voor het eerst plat, de an dere acht gingen de afgelopen dagen al het stakingspad op. De laatste in de rij was Vrijdag voorlopig de scheepwerf De Schelde in Vlissingen. Op een persconferentie in Rotterdam zei bestuurder H. Krul van de Industriebond FNV vrijdag dat de werkge vers verkeerd hebben gegokt wat de actiebereidheid van de vakbondsleden betreft. Krul produceerde een was lijst van bedrijven in de regio Rotterdam/Dordrecht die zich vanaf volgende week in de rij van stakende bedrijven zullen voegen. Het zijn ondermeer General Electric ITT (1.000 werknemers) en de liftfabriek Schindler in Den Haag, Hun- ter Douglas en Nedstaal in Rotterdam en Van der Giessen de Noord in Alblasserdam (1150 werknemers). Verder gaat in het Rotter damse volgende week ook in de metaalnijverheid (kleinme- taal) het eerste grote bedrijf plat: Rietschoten en Houwens, een bedrijf met 1800 werkne mers. Ook in de chemie zijn acties gepland. Bij Unilever, waar de cao-onderhandelingen even eens zijn vastgelopen, starten volgende week stakingen: Bij Lucas Aardenburg in Hooge- veen, Croklaan in Wormer- veer, Van den Bergh en Jur- gens in Rotterdam, Calvé in Delft en Sunlight in Delft. Voorts' zijn vanaf volgende week stakingsparolen te ver wachten bij het chemisch con cern AKZO. Vanaf 1 mei han gen er ook massale stakings acties in de lucht in de zuive- lindiustrie waar inmiddels 53 bedrijven met 8.000 werkne mers een ultimatum aan hun broek hebben gekregen. De zuivel telt in totaal 18.000 werknemers. De Industriebonden van FNV en CNV, die elkaar don derdag nog met scheldkanno- nades bestookten maar de rijen inmiddels weer hebben gesloten, lieten ook vrijdag via hun woordvoerders weten dat ze wel met de metaalwerkge vers maandag weer om de ta fel willen gaan zitten, mits de werkgevers hun sommatie in trekken om de stakingsacties te beëindigen. UTRECHT (ANP) - De In dustriebond FNV meent dat directeur B. J. van der Meulen van het metaalbe drijf Centraal Staal in Groningen middels intimi datie zijn 120 werknemers van een staking heeft afge houden. Volgens bestuurder F. Westenbrink van de In dustriebond heeft de direc tie eerder deze week via een brief de werknemers zo onder druk gezet dat ze uiteindelijk niet te porren waren voor een staking. Volgens Westenbrink ging de directie in de brief schermen met het argu ment dat de Groninger scheepsbouw, belangrijke klant van CS, zich geen staking kan permitteren en dat dus ook CS de dupe wordt van stakingsacties. De directie deed een drin gend beroep op de werkne mers om niet te staken „om de kans op behoud van uw baan zo groot mogelijk te houden". DEN HAAG - „De uitslag van de gemeenteraadsver kiezingen geeft reden tot op timisme; een stijgende lijn in de richting van 50 zetels. Die lijn kunnen en moeten we doorzetten". Hand-geschreven is-ie niet, maar alle CDA-leden in het land - zo'n 130.000 - kunnen dezer dagen reke nen op een brief van Lub bers zelf: een oproep om al les te géven in de campagne. Lubbers gaat flink op de persoonlijke toer, want hij is ook al van plan om elke keer als hij het land intrekt, on derweg een modaal lid op te zoeken. Die wordt onder meer geselecteerd op aan wezigheid van een raambil jet - uiteraard van het CDA. „We staan voor een goed beleid. Een beleid dat duide lijk is en dat steeds meer zijn vruchten afwerpt," al dus Lubbers in zijn brief, waarin hij als goed christen democraat alle zegeningen wel dubbel telt. Want daar ben je mee be zig als je schrijft dat je be leid niet alleen heeft geleid tot groei van de werkgele genheid, maar ook nog tot daling van de werkloosheid. DEVENTER - „Mensen heb ben veel belangstelling voor wezenlijke inhoudelijke dis cussies. Media hebben dat des te minder." „De grote partijen wedden op de macht van het getal. De media vinden dat prach tig. Zij laten zich dus dicte ren." „Wie de macht heeft, heeft de massamedia en wordt overal gehoord." Ria Beckers (PPR) had kennelijk een nacht slecht geslapen, toen ze gister avond in het radikaal café in Deventer haar 'politiek ver haal' hield. Het was één ti rade tegen de machtspoli tiek en de massamedia, die - bekend verhaal - alleen voor die machtspolitiek aandacht hebben en haar zelfs onder- Steunen. De 'bewijsvoering' van Beckers was een bijeen komst in Amsterdam, een 'week eerder, waar vijfhon derd belangstellenden en thousiast discussieerden over het probleem van de werkloosheid. „De publici teit was minimaal en soms nogal schamper," bitste ze gisteravond. Als nieuws had ze verder nog dat de PPR politiek voor mensen wil. Maar het zou ons niet ver bazen als de massamedia daar weer niks aan doen. DEN HAAG - PvdA-lij- strekker Den Uyl heeft voor zijn uiitspraak over christe nen en christelijke organisa ties bijval gekregen uit even onverwachte als onver dachte bron. Zijn uitspraken klonken nogal wat christenen als een vloek in de oren. Maar gisteren nam drs. Wiegeraad de PvdA-leider in bescherming. Wie mag drs. Wiegeraad dan wel zijn? De voorzitter vande Bond tegen het Vloeken. „De uitspraken van Den Uyl moeten ons tot inkeer en bezinning manen. Den Uyl heeft gelijk als hij waar schuwt tegen hoogmoed en" arrogantie. In een steeds meer verwereldlijkte sa menleving kunnen christe nen niet zonder meer terug grijpen op allerlei vanzelf sprekendheden van vroeger en daaraan een zekere supe rioriteit ontlenen." YERSEKE - Een absoluut alcoholverbod bij het be taald voetbal is in strijd met het streven naar decentrali satie en daarom uit den bo ze. Dat heeft D66-voorzitter Jacob Kohnstamm gister avond gezegd tijdens een spreekbeurt voor de regio- Zeeland in Yerseke. Volgens Kohnstamm moet de regering het instellen van een alcoholverbod bij be paalde wedstrijden overla ten aan de lokale overheden in samenspraak met de voetbalorganisaties. Zeker nu het Landelijk Overleg Voetbalvandalisme, waarin ook het OM en de KNVB zit ting hebben, al een model- politieverordening heeft ontworpen, is volgens de D66-er een centrale aanpak onnodig. Bovendien, vindt hij, zal een algemeen verbod dat vaak als niet terecht zal worden ervaren, eerder overtredingen uitlokken. 'Laat Lubbers z'n karwei afma ken', is de CDA-leus. Het is de strijdkreet van een kerel uit één stuk. Van een soort Rinus Michels dus. Nu wil het toeval dat Michels zich op dezelfde dag presen teerde als de man die terug werd geroepen om ons land met ijzeren discipline weer aan de top te brengen. Maken Lubbers en Michels ge bruik van hetzelfde reclame bureau? Scherpte, dat wil Mi chels. En spanning, concentra tie en karakter. Dat is precies waar Lubbers ook voor staat. „De mens wikt, maar het voet bal beschikt". Dat was een van de kreten die Michels uit zijn hoofd heeft moeten leren. Lubbers kan 'm straks ook ge bruiken: „De mens wikt, maar het kabinet beschikt". 'Voetbal is oorlog', is een gouwe ouwe van Michels. Lub bers roept nu nog dagelijks: 'Regeren is oorlog'. Bij elke training grijpt Michels op zijn beurt naar de 'positieve grond houding' van Lubbers. 'Laat Michels z'n karwei af maken'. Leo Beenhakker het land uit, te beginnen uit Zeist. Michels lost een schot voor de boeg. Hij lost élf Schotten voor de boeg. Ik zal u eerlijk zeggen dat ik de CDA-leus eerst verkeerd las. Ik las: 'Laat Lubbers z'n lakei af maken'. Met die lakei zal wel Ed Nij- pels bedoeld worden, of mis schien Bert de Vries, zo rede neerde ik. Michels en Lubbers zijn niet voor een progressieve politiek. Daar scoor je niet mee. Ze zijn voor agressie. Met de A van Aardenne en Advocaat. MERIJN Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT - De recht bank Maastricht heeft giste ren de eersfe verdachte in de ABP-zaak, de 54-jarige archi tect F.K. uit Waalre, vrijge sproken. De rechtbank heeft niet vol doende bewijs aangetroffen op grond waarvan K. veroordeeld zou kunnen worden. K. is de man die voor het ABP een taxatie maakte van het Rotterdamse Weena-ge- bouw. Hij schatte het gebouw op 58 miljoen en diende daarvoor een rekening in van ƒ62.835. Het ABP kocht het pand, via de beruchte 'A-B-C- D"-constructie' in juni 1983 voor 55 miljoen. Niet de taxatie op zich werd K. ten laste gelegd, maar het feit dat hij bij het indienen van de rekening een verkeerde voorstelling van zaken had ge geven. Op de zitting van 14 april j.l. bleek dit alles veroor zaakt te zijn door een misver stand bij de administratie bij het ABP, omdat achteraf moest worden geconstateerd dat K.'s rekening helemaal niet te hoog was. ZWOLLE (ANP) - De raad van commissarissen van de NV Elektriciteits Maatschap pij IJsselcentrale heeft vrij dag in een openbare vergade ring in Zwolle met zes tegen drie stemmen besloten deel te nemen in het Gemeenschappe lijk Bouwbureau Kernener giecentrales (GBK). Dit bureau dat is opgericht door de elektriciteitscentrales in Zeeland (PZEM), Noord- Brabant (PNEM) en Limburg (PLEM), is sinds 1 oktober 1985 werkzaam in Borssele. Het GBK treedt op als ad vies- en projectenbureau voor de elektriciteitsbedrijven die tezijnertijd als bouwheer ver antwoordelijk zullen zijn voor de bouw van kernenergiecen trales. Een mogelijke vesti gingsplaats voor een nieuwe kerncentrale is de Noordoost polder, die valt binnen het do mein van de de IJsselcentrale. De groei in het passagiersver voer op Schiphol, die zich in 1985 heeft gemanifesteerd, heeft zich in de eerste drie maanden van 1986 voortgezet. In vergelijking met het eerste kwartaal van 1985 zijn vier procent meer reizigers ver voerd.

de Stem | 1986 | | pagina 3