even UITBLAZEN Tussen liberalisme en conservatisme De schuldigen van een 'kwaadaardige leegplundering' IVIasson HET DEBACLE DER TILBURGSCHE.HVPOTHEEKBANH N.V. ■en verspeeld tltijd duidelijk Weer een met vut INCIDENTEN HEBBEN WEINIG TE MAKEN MET HET WEZEN VAN DE VVD ONDERZOEK CURATOREN WELISWAAR GEDEGEN, MAAR TOCH DE STEM COP iuropa - Ame WIMKOCK ACHTERGROND STEMI B986 verkiezingen tweede kamer ZATERDAG 26 APRIL 1 VERONGELIJK FRANS Swarttouw, de 'dynamische havenba ron uit Rotterdam', die in 1978 'de tent' van Fokker nieuw leven kwam inblazen, heeft als vlieg tuigbouwer heel wat van zijn rossige haren verlo ren. Het valt me opeens op als ik hem gadesla, zoals hij daar zit achter een tafel met microfoons, geflankeerd door het soort 'harde kerels' dat hij graag in de top van zijn bedrijf ziet. Fokker presenteert jaarverslag, het gunstigste sinds decennia. We zitten in een sjiek, voortreffelijk geventileerd gehoorzaaltje van het nog vrij nieuwe hoofdkantoor t.-.v*s- tigd in de, ver boven d mense lijke maat uitstijgende, com merciële burcht de Atlas in de Bijlmer. Het gaat goed met Fokker. Er zijn problemen, maar die zijn van het soort dat voort vloeit uit het feit dat het goed gaat én uit goede marktver- wachtingen. Het bedrijf ver kocht vorig jaar 111 passagiers vliegtuigen, een record. Met het ontwikkelen van twee nieuwe vliegtuigen (want 'je kunt bij de Fokker-100 en de Fokker-50 niet meer spreken van afgelei den van resp. de F-28 en de F- 27') heeft Fokker ontzettend veel hooi op z'n vork genomen. Er is dan ook wel wat vertra ging ontstaan. De belangstel ling voor de nieuwe vliegtuigen is echter onveranderd groot en serieus, al bestaat als gevolg van de gedaalde energiekosten hier en daar de neiging wat lan ger door te vliegen met oude vliegtuigen. Swarttouw is dus niet 'op z'n bek gegaan', zoals hij dat zelf zou hebben genoemd. In 1982 toen het MDF-100 pro- jekt met McDonnell-Douglas niet doorging, heeft menigeen hardop gedacht: grote bek, redt 't niet. Terwijl de financieel di recteur het jaarverslag toelicht, bekijkt Swarttouw op z'n ge mak de schare tegenover hem zittende journalisten. Hij rookt de ene sigaret na de andere en neemt af en toe een slok water. Soms glijdt er een zelfvoldane trek over zijn gezicht, dat mil der van uitdrukking lijkt te zijn geworden. Vooral als hij zijn bril opheeft wekt hij de indruk van een goedig egg head. Ge zichtsbedrog natuurlijk want een 'tent' als Fokker runnen en wereldwijd vliegtuigen verko pen blijft een bikkelharde baan. Swarttouw neemt het woord om wat te filosoferen over de leiding van het bedrijf. Hijzelf en de naast hem zittende Daan Krook, de verkoopman, zijn nu midden-vijftig, constateert hij. Het wordt dus zoetjesaan tijd te gaan uitzien naar toekom stige opvolgers. Tjee, zij ook al! denk ik. Ik heb in mijn journa listieke loopbaan al vele malen het pad gekruist van iemand die meende plaats te moeten maken voor een opvolger. Vroeger besteedde ik daar nau welijks aandacht aan, maar te genwoordig valt het me op. Al die VUT-ers maken dat ik me steeds sterker aan mijn wer- kend bestaan hecht en tegelijk jaren te vroeg met aftellen ben begonnen. 1 Vanmorgen was er weer een j§ uitnodiging. Afscheidsreceptie llllllllllllllllllllllllllllljJIlllJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllIJJIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIljljlllll^ op het hoofdkwartier van de luchtmacht in Den Haag. Ko lonel A.P. de Jong met pen sioen. Functioneel leeftijdsont slag heet het in die kringen. - Z'. noemen we hem al vijfentwintig jaar - is nog maar 55. Hij moet een van de be kendste luchtmachtofficieren van het land zijn. Nooit te be roerd geweest een lezing te k ..den of een stukje te schrij ven in het feestgeschrift van eei jubilerende luchtvaart- of zweefvliegclub. Zelf auteur, voorzag hij talloze boeken over luchvaart of over de geschiede nis van de luchtoorlog boven Nederland van een voorwoord. Op dat laatste terrein is hij zelf een expert, hoewel het niet zijn vak is. Dat is de voorlichting. Zesentwintig jaar geleden kwam A.P. bij de Luchtmacht Voorlichtingsdienst. Jarenlang was hij er hoofd van, tot hij ko lonel werd en als adjunct-direc teur voorlichting bij Defensie nog wat dichter opschoof naar de minister toe. A.P. werd de aanvoerder van de 'jonge ploeg' die zo'n 25 jaar geleden de oude garde bij de voorlichting afloste. Gemak kelijke tijden lagen niet meer in het verschiet. De samenleving kwam steeds kritischer, soms zelfs vijandig, tegenover de krijgsmacht te staan. De ploeg van A.P. was soepel genoeg om zich daarop te kunnen instel len. Het verstrekken aan de pers van veel achtergrondinfor matie en het daadwerkelijke opkomen voor het belang van openheid, bij luchtmachtstaf en ministerie, zijn kenmerkend ge weest voor het A.P.-tijdperk. Uit oogpunt van menselijk heid bezien echter ligt A.P.'s grootste verdienste buiten het voorlichtingsveld. Als expert van de luchtoorlog raakte bij zeer geïnteresseerd in de ber ging van oude vliegtuigwrak ken, vooral toen Flevoland ging droogvallen. Hij ontdekte hoe belangrijk het was voor nabe staanden om, ook na al die ja ren, alsnog zekerheid te krijgen over het hoe, wanneer en waar van het sneuvelen van hun ver miste verwanten. Het is voor een belangrijk deel aan A.P. de Jong te danken geweest dat tal loze geallieerde vliegers alsnog een fatsoenlijk graf hebben ge kregen. Ik ga natuurlijk naar zijn af scheidsreceptie, al weet ik nu al dat ik er somber van word en dat ik op de terugweg naar huis, achter het stuur, in mezelf zal zitten jeremiëren over de sneltreinvaart van het leven. A.s. dinsdag zal niet verschijnen. deze rubriek Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alleen abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RsnkrpIstioQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Max de Bok VRIJZINNIGHEID eri vrijblijvendheid. Het ac tuele, 'in de straat' waarneembare beeld van de VVD, lijkt niet door die trefwoorden te worden bepaald. Eerder is er het beeld van een club, die er niet in is ge slaagd het beeld van een intern homogene partij te blijven uitstralen. Het sluit-de-rijen-gedrag van de vorige week in Arn hem gehouden algemene le denvergadering, de zelfbe wuste samen-tegen-de-de PvdA-houding die daar van bovenaf werd gepredikt - ze zijn uitingen van geoorloofd opportunisme in de verkie zingsstrijd. Maar ze kunnen niet camoufleren dat de WD, ondanks het feit dat haar bijdrage aan het beleid van het kabinet Lubbers/ Van Aardenne groter en ef fectiever was dan ooit, in de spiraal naar beneden zit. Een door incidenten geteis terde partij. Incidenten, deels zelf veroorzaakt, deels van buiten op haar afgekomen. RSV en Van Aardenne (met publiekelijke discussies tus sen voormannen over de vraag: aftreden of niet), de weigering van de P. C. Hooft- prijs aan Brandt Corstius, de terugtocht bij de euthanasie wetgeving, het onvermogen om een wet gelijke behande ling erdoor te krijgen, het op zichtige opereren ronde de mediawetgeving, de Play boy-affaire en het onhandige reageren op het quasipro- bleem van de gedeclareerde taxi-kosten. Affaires die meer te ma ken hebben met falend poli tiek management dan met het wezen van de partij. Het beginselprogramma van de VVD wil de partij het 'verenigingspunt' doen zijn van 'alle Nederlanders die de overtuiging hebben dat vrij heid, verantwoordelijkheid, verdraagzaamheid en sociale gerechtigheid de fundamen ten behoren te zijn van elke samenleving'. Met zo'n uitgangspunt valt te leven, zelfs goed te leven. De vraag is steeds hoe deze idealen -wie zou er tegen zijn? - in de politieke prak tijk vertaald worden. Arie Pais liet het in 1984 niet bij de twee trefwoorden. Hij gaf er ook inhoud aan „De vrijzinnigheid is wars van geestelijke dictatuur, van dictatuur überhaupt. Vrijzinnigheid streeft ernaar mensen zoveel mogelijk tot hun recht te laten komen, kent een sleutelfunctie toe aan opvoeding en scholing. Leven en laten leven. Een maatschappij van vrije bur- Arie Pais gers als ideaal. Men kan slechtere idealen hebben. Maar de vrijblijvendheid, die andere pool in het liberale spectrum, kan voor dat alles een stokje steken. De vrijblij vendheid, die maatschappe lijke onverschilligheid voedt; die de individuele vrijheid in egoïsme doet ontaarden. Overigens geen monopolie van de VVD." Een andere beschouwer van het liberalisme, Vonhoff, schreef op zoek naar een ant woord op de vraag: 'Wie zijn wij?': „Het liberalisme is nooit de drager van brede voorspellingen over de struc tuur van de meest gewenste maatschappij vorm in de toe komst. De liberaal poogt meer een situatie te schep pen, waarin het individu zich kan ontplooien en de maat schappelijke elementen tot zijn nut kan aanwenden." Even verderop: „Liberalen zijn gewend hun politiek ge drag geregeld bij te stellen. Wèl op basis van de beginsel uitgangspunten en hun op vattingen over mens en - ARCHIEF DE STEM maatschappij, die daaruit voortkomen. Dat zijn de blij vende uitgangspunten. Het niet-dogmatisch handelen dat daarvan de vrucht is, dient naar hun overtuiging steeds aangepast te zijn aan de veranderingen, die zich in de samenleving voltrekken." Vonhoffs uitspraken wij zen in de richting van een veelgehoord verwijt aan de VVD: behoudzucht. De WD'er staat niet te trappe len om de maatschappij te hervormen. Hij wil zich wel aanpassen aan de verande ringen die zich in de samen leving voltrekken. Niet ac tief, maar passief. Niet initië rend, maar volgend. Natuurlijk is dat beeld ge neraliserend. Maar toch, de keren dat er vanuit de WD een impuls kwam om wat aan de maatschappij te sleu telen zijn op de vingers van één hand te tellen. WD-ers weten zich met trots te herin neren dat het de liberale mi nister van Justitie, Polak, is geweest, die het onderne mingsrecht vernieuwde, daarin ruimte schiep voor medezeggenschap van de werknemers. Maar zo goed als men zich dat weet te her inneren, zo gemakkelijk ver geet men, dat de WD in la tere jaren niet verder wilde gaan op deze weg. Behoudzucht, weinig den ken in termen van collectieve individualisme en het vaak krampachtig verdedigen van bestaande waarden, kenmer ken de WD als geheel. Zelf vertalen ze dat in oppervlak kige levensfilosofietjes als 'Gewoon je zelf zijn' en -de slogan van deze campagne- 'Als de toekomst je lief is.' Ook over de sociale ge rechtigheid heeft Vonhoff behartenswaardige opmer kingen gemaakt. Hij bor duurde voort op een uit- MET 89.000 leden en (nu nog) 36 Kamerzetels is de WD de derde partij van het land. Bij haar oprichting in 1948 telde de partij zo'n 22.000 le den. De WD is voortgekomen uit de vooroorlogse Liberale Staatspartij, waarvan prof. B. Telders, - die in een Duitse concentratiekamp het le ven liet- de onbetwiste voorman was. Na de oorlog nam dr. D. Stikker, manager-bierbrouwer van professie, het vaandel over. Hij was de drij vende kracht achter de oprichting van de Partij van de Vrijheid, die de bakermat werd voor wat Oud noemde de politieke eenheid van 'het den kend deel der natie'. Prof. mr. P. Oud kwam langs een omweg naar de WD. Hij was een van de voormannen van de Vrijzinnig Democratische Bond, die zich in '46 aansloot bij de toen opgerichte PvdA. Maar het socialisme en Oud, dat boterde al snel niet. Een discussie tussen Stikker en hem leidde tot de oprichting van de WD. Het beeld van de WD is onder voormannen als Oud, Toxopeus, Geertsema, Wiegel en nu Nijpels herhaaldelijk gekanteld, in geen partij wordt zoveel gediscussieerd over het leidend beginsel. Dat leidt er steeds toe, dat sommige WD-politici pas wanneer zij in de schaduw van het dagelijkse politieke bedrijf zijn getreden, tot 'liberalen' worden gestempeld. Dat geldt voor Geertsema, voor Vonhoff. In mindere mate voor Toxopeus. Wiegel is nog niet verder dan de kwalificatie 'goed be stuurder' of 'goeroe uit Friesland'. Het is een wonderlijk trekje bij de WD'ers: wie politiek uitgespeeld is of een beetje aan de zijlijn staat wordt op een voetstuk geplaatst. Er is nog toekomst voor Nijpels. Ed Nijpels - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP spraak van de liberaal Goe man Borgesius uit 1887:„Wij hebben behoefte aan een rechtssysteem, dat het begin sel der gerechtigheid weer tot ere tracht te brengen door de zwakken te beschermen en de sterken te verhinderen eigen voordeel uitsluitend tot richtsnoer van hun handelen te maken." Vonhoff: „Hierin ligt precies besloten wat libe ralen onder sociale gerech tigheid willen verstaan. De noodzakelijke maatschappe lijke correctie om te verhin deren dat ongebreideld indi vidualisme de samenleving zou verscheuren. De dam te gen het ontstaan van een jungle-maatschappij, waarin alleen de sterken overleven." En ook: „Van dit beginsel uit zijn liberalen voorstanders van de rechtsstaat, van de collectieve voorzieningen die een ieder uitzicht bioedt op een menswaardig bestaan." Er is, theoretisch gezien, niets tegen in te brengen. Op papier is het sociale gezicht van de WD er wel. Maar hoe ziet dat gezicht in de praktijk eruit Men kan in gemoede niet volhouden dat het de WD geweest is, die in de af gelopen jaren overliep van zorg om de zwaksten in de samenleving. Integendeel. De WD was de voortrekker van de kortingen op de sociale uitkeringen. Het was in het vorige verkiezingspro gramma van de WD dat kortingen van 10 procent werden bepleit. Daar was het CDA toen nog niet aan toe. Het was weliswaar Nijpels, die in die campagne de oude ren financiële bescherming beloofde -geen verlagingen van de AOW - ,maar men weet wat er van terecht is ge komen. Ook al spreekt het VVD- beginselprogram tegenwoor dig van een 'sociale markt economie', het praktische be leid komt nog steeds voort uit de filosofie van de 'vrije markt-economie'. Gedurende de gehele kabinetsperiode heeft de WD de nadruk ge legd op verlaging van het fi nancieringstekort, op ver kleining van de collectieve sector, op het terugtreden van de overheid. En dat alles om het bedrijfsleven lucht te geven, de burgers in staat te stellen zelf verantwoorde lijkheid te nemen. Op zich een verdedigbare stellingna- me, maar in de W7D over- geaccentueerd. Daardoor blijven zaken als zorg voor het milieu (ondanks een voortreffelijke WD-minis- ter als Winsemius), herver deling van arbeid, gerichte bestrijding van massa-werk loosheid, anders dan milli meterende zorg voor mensen die zich aan de onderkant van de maatschappij bevin den, onderbelicht. Iets dergelijks dreigt zich te herhalen in een volgende kabinetsperiode met de W7D. Geen koppeling meer tussen de salarissen van de ambte naren en de uitkeringen. Minder ambtenaren moeten meer betaald krijgen, op de uitkeringen kan nog verder bezuinigd worden. Hoe be reik je dat er minder ambte naren komen? Door de over heid in te krimpen. Hoe krimp je de overheid in? Door taken af te stoten. Het wordt in de WD met groot gemak gezegd. Niemand lijkt zich de vraag te stellen naar juist de beschermende, de sa menleving regulerende rol van de overheid op tal van terreinen en voor grote groe pen mensen. Een liberaal principe als de vrijwaring van inmenging van de overheid in het indi viduele bestaan, dreigt bij de W7D van nu gemakkelijk te verkeren in een op te veel terreinen terugtredende overheid. De overheid als schild voor de zwakken vindt in de W7D niet zijn beste be schermer. Met meer recht dan bij haar oprichting noemt de WD zich een volkspartij. De samenstelling van haar kie zerscorps maakt die aandui ding wel terecht. Maar 'volks' zal de partij van veel leden hoog op de maatschappelijke ladder, van bestuurders, van middelgrote tot kleine ne ringdoenden en van - voor al - gegoede burgers, wel nooit worden. Er heerst in de WD zeker een onderlinge verbondenheid. Maar die lijkt nogal gebaseerd op de jovialiteit, die men op de golfbaan en het tennispark wel tegenkomt, aan de bor reltafel praktiseert. Door Pieter-Jan Dekkers HET staat buiten kijf dat de vier curatoren van de Tilburgsche Hypotheekbank een gedegen onder zoek hebben ingesteld naar de ondergang van 'Het Banske'. Alle relevante gegevens, die op dit deba cle betrekking hebben, zijn samengebracht in vier dikke rapporten, waarvan sommige hoofdstukken zich laten lezen als een spannende misdaadroman. Waarmee niet gezegd is dat de door hen getrokken conclu sies geheel juist zijn. Zeker als het gaat om de aansprake lijkheid van de verantwoordelijke personen wekken curato ren de indruk dat sommige personen en instellingen de hand boven het hoofd wordt gehouden. Over de verantwoordelijkheid van directeur Bouman is het rapport duidelijk: de man heeft een wanprestatie gele verd en kan als gevolg daarvan worden verplicht de aange richte schade te vergoeden. Nu valt er naar verwachting geen 80 miljoen gulden - de totale omvang van de schade - bij Bouman te halen. Eventuele gerechtelijke procedures zullen de gedupeerden dan ook weinig geld 'opleveren'. Dat geldt evenzeer voor de andere hoofdschuldigen: de commissarissen met aan het hoofd president-commissaris Delsing. Over hun falen laten curatoren geen enkel misver stand bestaan: zij hadden hun toezichthoudende taak naar behoren moeten verrichten. Door dat na te laten kunnen ze stuk voor stuk hoofdelijk aansprakelijk worden gesteld voor de aangerichte schade. Aandeelhouders kunnen (financieel gezien) beter uit de voeten met een andere groep door de curatoren aangewezen schuldigen: de debiteuren van de Tilburgsche. Het kost de curatoren geen moeite te constateren dat betrokken lening- nemers op de hoogte waren van de gangbare praktijken bij het verstrekken van leningen. Het is niet alleen een onrecht matige daad als leningnemers moedwillig aan die praktij ken meewerken, het is bovendien in strijd 'metode in het maatschappelijk verkeer betamende zorgvuldigheid' ten aanzien van de aandeelhouders van de Tilburgsche. Een aantal van deze onroerend goed-handelaren zit nog in de 'branche' en het is mogelijk dat daar nog wel wat te halen is. Dan de verantwoordelijkheid van bij de onoirbare prak tijken van de Tilburgsche betrokken notarissen. De curato ren sommen vijf notarissen op, die volgens hen aansprake lijk kunnen worden gesteld. Het zijn 'openbare ambtenaren' die een wanprestatie hebben geleverd omdat ze op de hoogte waren - of hadden kunnen zijn - van 'onrechtmatige' daden en die in veel gevallen met hun handtekening rechtskracht hebben gegeven. Onder hen de Amsterdamse notaris Slis- Stroom. Maar dat zal niemand verbazen. We komen dan bij de andere hoofdrolspelers in dit drama: de extreme accountants, waarnemend directeur Van den Driest en de Nederlandsche Bank. Wat de accountans betreft, de curatoren pleiten Dijker en Doornbos geheel vrij. Deze accountant heeft de leiding van de bank meermalen gewezen op onregelmatigheden. Omdat de accountant te 'lastig' werd is Dijker en Doornbos vervan gen. Over Van Dien en Co vertellen curatoren een ander ver haal. Hoewel zij erkennen dat zich enkele 'betreurenswaar dige' voorvallen hebben voorgedaan in de relatie van deze accountant met de opdrachtgever, zien curatoren geen aan leiding Van Dien en Co aansprakelijk te stellen voor het le veren van een wanprestatie. Dat is op z'n zachtst gezegd vreemd. Immers, de Bredase rechtbank oordeelde al op 5 maart 1985 dat deze accountant wel degelijk een wanprestatie heeft geleverd door de jaarre kening 1980 ongeclausuleerd goed te keuren. Curatoren kun nen dan wel stellen dat een externe accountant de leiding van het concern, waarvoor diensten worden verrichten, moet 'dienen', Van Dien en Co hebben door het goedkeu ren van de stukken aandeel- en pandbriefhouders een ze kere waarborg verschaft omtrent de betrouwbaarheid van de onderneming. Een te gunstig beeld, zoals uit de afloop van het drama blijkt. Daar komt bij dat het Nederlands Instituut van Register accountants - bevreesd dat het eigen nest zou worden be vuild - zelf een onderzoek is begonnen naar de handelingen en gedragingen van Van Dien en Co. Zelfs daar dus twijfel over de rol van deze accountant. Dan die van waarnemend directeur Van den Driest. Hem komt, aldus curatoren, de eer toe een eind te hebben ge maakt aan de onrechtmatige praktijken van zijn voorgan ger. Er is tijdens zijn bewind nog maar één overgefinan- cierde lening verstrekt en slechts één keer is nog een schuif- en draai-operatie uitgevoerd. Bij de laatste operatie heeft Van den Driest 'redelijke con dities' gesteld om de risico's te beperken. Dat die condities niet het beoogde effect hebben gehad komt door het feit dat hij werd bedrogen op een wijze die hij niet heeft doorzien. Bovendien heeft hij, toen hij dat ontdekte, strafrechtelijke acties ondernomen. Curatoren erkennen dat er een keerzijde is aan de me daille yan Van den Driest's tijdelijk directeurschap. Maar hij is verre gebleven van de 'kwaadaardige leegplundering', waarvan de Tilburgsche het slachtoffer is geworden. Ook op het punt van de pandbrief-uitgifte van 16 oktober 1981 pleiten curatoren Van den Driest vrij. En ook dat is op merkzaam. Immers, onder zijn verantwoordelijkheid kwam de prospectus inzake die uitgifte tot stand. De Tilburgsche was op dat moment al volop in de problemen, het halfjaar verslag over 1981 klopte van geen kanten maar toch werden aspirant-kopers van pandbrieven een vette worst voorge houden, die later niets meer dan vel bleek te zijn. Toch kwalificeren curatoren die prospectus als 'redelijk zorgvuldig'. Tenslotte merken ze op dat door deze uitgifte van pandbrieven de Tilburgsche en haar crediteuren niet zijn benadeeld: 'Slechts de houders van pandbrieven konden schade leiden'. Waarmee tevens is aangegeven dat de pand briefhouders in de ogen van curatoren de minst belangrijke partij is. Wat overigens ook blijkt uit de afwikkeling van het faillissement, waarbij curatoren het belang van de andere crediteuren steeds voorop hebben gesteld. Tenslotte de rol van De Nederlandsche Bank. Vanaf het begin omstreden. Niet voor curatoren, zoals mag blijken uit hun conclusie, dat de centrale bank juist een eind heeft ge maakt aan de onrechtmatige benadeling van de Tilburgsche. Dat de centrale bank niets heeft gedaan om te voorkomen dat Van den Driest akkoord ging met het bedrog in de 'Lok zaak', dat 'Amsterdam' ook akkoord ging met het laten be heren van onderpanden van de Tilburgsche door nota bene Pieter Pascha, een man die in de periode-Bouman een der grootste benadelers van de bank was, en dat niets is onder nomen tegen het stallen van onderpanden bij Onroco BV, doen curatoren af met de kwalificatie 'onzorgvuldig'. Ze hebben, concluderen ze, niet kunnen aantonen dat deze han delingen de Tilburgsche extra schade hebben berokkend. Bovendien, merken ze nogal lakoniek op, was de bank toch niet meer te redden. Er is nog één zaak die nadere uitleg vereist: de afhande ling van een transactie uit 1979 met de Nederlandse Crediet- bank (NCB). Ter aflossing van de schuld van Kooistra (een van de grootste klanten van de Tilburgsche) bij de NCB be taalde de Tilburgsche de NCB een miljoen gulden met een volstrekt waardeloos onderpand. President-directeur van de NCB was drs. J. Delsing, dezelfde die op dat moment ook president-commissaris van de Tilburgsche was. Tenslotte de rol van de curatoren zelf. Daarover vermeldt het rapport uiteraard niets: het onderzoek betrof de periode tot de noodregeling. De Stichting Onderzoek Bedrijfs Infor matie (SOBI) van Lakeman hekelt de curatoren wel omdat ze de afwikkeling van het faillissement buiten beschouwing laten. SOBI komt in juni met een eigen aansprakelijkheidsrap port voor pandbriefhouders en andere schuldeisers. Daarin zullen de curatoren verantwoordelijk worden gesteld voor het te goedkoop van de hand doen van veilige vorderingen aan de Rabobank. Hoe het nu verder moet laten curatoren in het midden. Wel suggereren ze in hun rapport mogelijke gerechtelijke stappen als het gaat om geconstateerde lacunes (vanwege de puinhoop op het archief van de Tilburgsche) op te vullen. De vraag of de schuldigen nu voor de rechter moeten wor den gesleept hangt bovendien nauw samen met de vraag of er bij hen nog wel wat te halen valt. Dat zou overigens niets mogen afdoen van de stelling dat door justitie benoemde cu ratoren elke geconstateerde overtreding van de wet voor de J rechter behoren te brengen. De vorige afleveringen stonden in de krant van 22, 23, 24 en 25 opril. „ILVERSUM (ANP) - Voor l,e( eerst sinds zijn arrestatie lo mei 1;)83 heeft mr. drs. A. J. j! Masson de openbaarheid «ezocht en een uitvoerige ver klaring afgelegd over zijn vi ae op de ABP-affaire, waarin yj de belangrijkste verdachte In een onderhoud met de ^VRO-televisie beschrijft de ex-directeur beleggingen van jjet Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds uitvoerig hoe hij er - 'ingeluisd' door 'jaloerse „iedewerkers', die zelf de no dige boter op het hoofd had den. Masson verscheen overigens niet in persoon op het scherm, UpBIL IS de wreedste maand' zijn bundel 'Het Verspilde Land', jn figuurlijk onderlijnd worden. In «en verspeelde lentemaand gewe jitieke toneel hebben terrorisme renten op Libië voor een ijzig kot yitwikkelingen in april zijn ondt slagwoorden: de Reagan-doctrim Internationale politieke die Europi streed, maar tegelijkertijd ook c koers en zelfs tot voorzichtige acti Het is een oud Europees geloq olk zijn. Zij hebben geen geschi ien nog onbevangen geloven da jverzichtelijk en de politieke probl zijn voor- en nadelen, want onsch )k onnozel. De huidige president van de ;eld van onnozelheid en oppe (erre Westen, die wel weet hoe C jeen idee heeft van de wereld. R liet omdat hij zo diep is, maar jieeft. Niet alleen Europeanen ma: nerbaasd over het verschijnsel zo weinig begrip, zo totaal geen jngevoeligheid ten toon spreidt. Toen de president begin apri, ïaand - blunderde in de zaak Bi' welhaast klassieke woorden [erleden moeten richten maar op] Irriterende Amerikaanse hebbeli Sen is, alsof alles nieuw kan zijn |jk verschil tussen het Amerikaar luidige president die niet belast is Jen en er ook niet graag over h jenkt Reagan en hierbij volgt hi ihte leuze uit de Verlichting waar Deze maand is er diepe droefb /pe imago van de naïeve Ameril net goedbedoelde onnozelheid ilexe werkelijkheid van de oude s bijna een tragi-komedie van kl. janda-overwegingen en uit over [noest ze kennelijk opgevoerd wi teer bittere nasmaak. Europa is voor de zoveelste Amerikaanse actie. Ondanks alle )or middel van consultatie', iaan Supermachten hun eigen ga jialoog, geen consultatie, eerst bi Europeanen, die uit het verleden jrienden hebben maar in de eers: leest ergerde, was het moralistis ictie Libië verantwoordde. Hij gin, Jiorele plicht door Libië niet te strs oen voor de Europese schijtlijstei :UROPA heeft al jaren de politiek ifgewezen. Europa is daarom noc Ie tientallen Israëlische wraakac rant alle wraakacties hebben Isra [en gebracht. En nog een problee Ve 'internationaal terrorisme spre [ingen scherp definiëren, maar er in beweging. Voor Reagan is dat moeilijk te e krachten van goed en kwaad 'Is hij de bommenwerpers laat o xact kennen, maar hij Verandert' |r|g geleden was het centrum vai [npoli en over niet al te lange tijd k Reagan (en Thatcher) houdt vol :e|pen als het om de aanpak n 'in,maar het is een illusie is te der 'ijgen kan worden opgelegd do "■gers in eert ver land. :R SPEELT nog iets anders. De aft cnijnwerper gebracht wat iedere, pen Amerika en Europa is helen 91 feit, dat Europeanen en Amerik 'aardige dingen over elkaar gez< "ijker dat de Amerikaanse opvat veiligheid steeds verder uiteen F NAVO-bondgenootschap is al -doelde te zijn. De Europese NA tordt9en 9emeenschaPPe'iJk en De tijd is voorbij dat Europa onn 's de VS op zijn eentje en zonder Fierika voelt het als 'een dolkstee |KK|g is met Amerikaans handele aakt het noodzakelijk dat (zo scf ■fmidt dezer dagen) de Atlantisc "Sche herbeoordeling' moet wc loet het NAVO-verdrag naar de ^St. Dat betekent dat het bondgeno 'de gemeenschappelijke strateg P van de oceaan, maar dat tegeli i stragische samenwerking op laten. Wel een atlantische coaliti liri t een Amerikaanse kolomsct o Tribune. Als in deze geest een Pdrapa zou worden aangepakt, m®. 9.iets positiefs kunnen oplt ien, rl'jk' W'J 'n het kleine, ethis( nt van het wereldgeweten rode ?re Politieke leiders, weten he o recht in Europa om ons te de miniteus gedirigeerde tromp, n'et voor naïeve en mi Jj waarmee onze vrienden ve Top aP inpeperen: volg ons

de Stem | 1986 | | pagina 2