4 riet Breda ok Wilt u reagerei op advertentli met briefnummers boekhoudste EXTRA KLEINTJE riers vermeld zicht van de ifËRDAG 26 APRIL 1986 )e LIBERALE burgemeester Frans eij is op 16 mei op de kop af 25 jaar urgemeester. Hij viert dat jubileum op 3 april als eerste burger van Breda, de lerde stad van Brabant waar hij pas na ievig aandringen van oud-minister Koos erk en de nodige beroepen op het ielang van de partij terecht kwam. De man heeft na zijn vertrek uit jmburg en na aankomst in Breda egelmatig stof doen opwaaien. Hij trok zonder zich een moment aan wie dan te storen - in een gehuurde mibtswoning waar de gemeente rijkelijk ian mee moet betalen. Hij bleef weg bij liet de Taptoe omdat hij niet achter een lid van het koninklijk huis wenste plaats te nemen en minder belangrijk, hij wenste ondanks verzoeken uit de raad er niet over te peinzen om zijn lidmaatschap van de WD-fractie in de Eerste Kamer er aan te geven. Feij is ook een van die WD'ers die dankzij een soort herenafspraak tussen CDA en VVD een burgemeesterspost van de christen democraten kon overnemen. Hij is ervan overtuigd dat het CDA steeds verder terrein zal verliezen en dat het zuiden politiek snel naar de landelijke verhoudingen toe zal groeien. bulance 84 - 1 44 44 84 - 1 44 44 84 - 1 44 44 84 - 1 44 44 184 - 1 44 44 11 150 - 1 22 00 Oude school Humor Kerncentrale XL-- g Lobbyen Invloed Til Stuurt u dan een brief De Stem, Postbus 4800 MB Breda of aan van onze rayonkantoi Vergeet u echter niet de enveloppe linksl het nummer te vermeldi Accountantskantoor J I Maagd de St. NiklJ vraagt dringend bekwar (m/v). Brieven aan: straat 193, 2700 St. Nikl| (B-). Maak een reclame met een Het helpt WtffiND. Door Renê Kloeg REIZEN en lobbyen in Den Haag zijn erg nuttig. De VVD'er Frans Feij, burgemeester van Noord-Bra bants derde stad, Breda, en Eerste- Kamerlid is het daar roerend mee eens. Feij, die vlak voor zijn 25-jarig ambts jubileum staat, voorspelt dat het katho lieke zuiden politiek snel naar de lande lijke verhoudingen zal groeien. De tijd dat men vanaf de preekstoel opriep christelijk te stemmen is voorbij, Bredaas eerste burger, die na zijn aan treden 23 maanden geleden regelmatig stof deed opwaaien, streeft vanuit zijn Eerste Kamerlidmaatschap naar het om draaien van de data van de Kamer- en de gemeenteraadsverkiezingen. Feij, burgemeester van Breda tegen wil en dank, is een man die de consequenties van besluiten met groot gemak incas seert. Toen hij in 1970 uit de KVP stapte en oud-commissaris der Koningin van Limburg, Ch. de Rooij, hem liet weten dat hij hem nooit meer op een voor dracht zou zetten, treurde hij geen se conde maar kocht een huis in Melick Herkenbosch om daar de rest van zijn dagen als burgemeester te slijten. Toen hij, ondanks zijn verzet, in het belang van de WD toch naar Breda verhuisde, gaf hij zonder een moment spijt zijn recht op vervroegd pensioen op. Frans Feij is een burgemeester uit de oude school, vanuit de rijen der volon tairs opgeklommen naar hogere rangen. Als afgestudeerd HBS b'er was hij eigen lijk niet voorbestemd om in openbare dienst te treden. De oorlog verhinderde een universitaire studie en 'Fransje Feij' was blij met een baantje als volontair bij de gemeente Stevensweert. Feij zonder schroom: „Het gemeente huis was in de oorlog platgebombardeerd in ik trad aan in het noodpand. 's Mor gens moest ik eerst houthakken voor ik naar binnen kon." In 1947 kreeg hij een functie op de se cretarie van Geleen en in 1961 werd hij benoemd tot burgemeester van Melick en Herkenbosch. Op verzoek van oud- WD voorman Wiegel ging hij in 1979 naar Venlo. De al wat kalende levenslustige Lim burger heeft zijn gevoel voor humor mee naar Brabant gebracht. In tegenstelling tot velen kan hij waardering opbrengen voor de reeks buitenlandse reisjes van Brabants Commissaris der Koningin Dries van Agt om vervolgens met een anekdote die reizen in een wat kritisch daglicht te stellen. „Oud-Commissaris van de koningin Ch. van Rooij zat eens in Japan met stokjes te eten terwijl wij in het Japans centrum in Düsseldorf vier bedrijven naar Limburg haalden." Feij kreeg de burgemeesterspost in Melick en Herkenbosch om de nieuw bouw van de staatsmijn Beatrix en de snelle expansie van die gemeente in goede banen te leiden. „In Geleen heb ik daar veel ervaring mee opgegaan. Toen in 1962 de nieuw bouw werd afgeblazen hebben we met vier kleine gemeenten en Roermond een Industrieschap opgericht. We hebben het daar beter gedaan in Moerdijk. Met drie man hebben we 50 industrieën met 3000 arbeidsplaatsen binnengehaald", aldus Feij die als burgemeester hoogstpersoon lijk tal van bedrijven heeft geworven. Vanuit zijn vroegere combinatie func tie burgemeester/acquisiteur zegt Feij dat er voor Moerdijk wel degelijk kansen zijn om industrieën binnen te halen. Weliswaar is volgens hem de markt moeilijker, maar met een grote inspan ning moet het kunnen lukken. „Moerdijk ligt uitstekend tussen het westen en de lijn Antwerpen/Brussel. Er zijn goede kansen voor. De provincie Zuid-Limburg bijvoorbeeld heeft zelf een kantoor in At lanta (VS). Daar halen ze bedrijven mee uit Amerika weg. Wij moeten internatio naal veel actiever zijn. Van Agt ziet dat in. En dan kun je wel kritiek hebben dat hij weinig achter zijn bureau zit, maar hij loopt er wel voor", aldus Feij. Zoals steeds steekt hij zijn uitgespro ken positieve visie op het toepassen van kernenergie niet onder stoelen of ban ken. Feij vindt de kerncentrales zelf al lang veilig genoeg en constateert dat 'we het grote probleem van het radio-actieve afval nog niet onder de knie hebben'. „We zijn nu natuurlijk wel bezig om Reizen en lobbyen zijn erg nuttig' BOVÉN:De al wat kalende levenslus tige Limburger heeft zijn gevoel voor hu mor mee naar Brabant gebracht. Tijdens carnaval '86 diende hij de verzamelde Bre dase leuthoofden keurig en komisch van repliek. HIER ONDER.'Politieke baas"Ed Nij- pels feliciteert Feij met zijn benoeming in Breda. ONDERAAN.De omstreden ambtswoning van burgemeester Feij. de strijd om de goedkope energie te ver liezen. Socialistisch Frankrijk heeft in een record tempo kerncentrales ge bouwd. De stelling dat bedrijven wegblij ven omdat er een kerncentrale wordt ge bouwd gaat niet op. Uit de praktijk blijkt het tegenovergestelde." Feij heeft overigens in de onderhande lingen over een financiële oplossing voor het debacle Moerdijk een niet onbelang rijke rol gespeeld. Hij is daar bijgehaald vanwege zijn ervaring aan de onderhan delingstafel en wellicht ook vanwege zijn Haagse positie als Eerste Kamerlid voor de WD. Het had overigens volgens Feij zelf maar weinig gescheeld of Breda was aan de neus van de WD voorbijgegaan. Zo'n twee jaar na zijn benoeming wil hij wel kwijt dat oud-minister Koos Rietkerk hem na een ultimatum van het kabinet op een achternamiddag in hét belang van de partij heeft overgehaald naar Breda te verhuizen. Er lag een afspraak dat de WD in Brabant een grote stad zou krij gen in ruil voor liberale steun aan CDA- kandidaten voor wat andere belangrijke posten. „Toen ontstond het probleem met de vertrouwenscommissie van de bisschops stad in de zuidelijke provincie. Men wilde een liberaal die bovendien katho liek moest zijn. Er zijn wel veel liberalen in onze partij maar weinig die ook katho liek zijn. Al in december '83 vroeg Riet kerk of ik interesse had. Ik heb toen nee gezegd omdat ik eigenlijk vind dat een burgemeester minstens een periode van zes jaar vol moet maken in een gemeente. Rietkerk zei 'dan niet, maar mag ik nog eens bellen'. Enfin toen is de ellende be gonnen. Er werden tal van kandidaten, twaalf in totaal geloof ik, naar de ver trouwenscommissie gestuurd en die zijn allemaal te licht bevonden. Het CDA zette zeer bekwame kandidaten in. Nu schijnt het zo geweest te zijn dat in een kabinetsvergadering is gezegd 'Rietkerk u krijgt nog een maand tijd anders ach ten wij ons niet meer gebonden aan de afspraak en gaat Breda naar het CDA'", aldus Feij. Toen Rietkerk hem belde met de me dedeling dat hij in de problemen zat ging Feij door de kniën en weken later zat hij al in Breda. Evenals in Venlo kreeg Feij in Breda van de meerderheid in de gemeenteraad te horen dat hij zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer er aan moest geven. Hij heeft dat geweigerd. „Toen ik in Venlo kwam wilden ze ook dat ik uit de Kamer zou stappen. Bij de eerst volgende verkie zingen vroegen ze of ik er toch maar voor wilde zorgen dat ik herkozen werd. Zo gaat het in Breda in feite ook. Ik hoor al lang niets meer over mijn Kamerlidmaat schap. Als lid van de Kamer heb je mak kelijk contact met de bewindslieden in Den Haag. Als zaken ambtelijk goed zijn voorbereid dan kan een kort bezoekje aan een minister vaak de doorslag geven. Een minister vraagt bijvoorbeeld wel eens 'hoe denkt de fractie over dat on derwerp?' In zo'n gesprek stel je dan di rect het probleem van je stad aan de or de. Zo werkt dat", aldus Feij. In die Eerste Kamerfractie zal hij po gingen om de data van de tweede kamer verkiezingen en de gemeenteraadsverkie zingen omgedraaid te krijgen steunen. Het beleid van gemeenteraden speelt in de lokale verkiezingen volgens hem nau welijks een rol van betekenis. Het zijn geen echte raadverkiezingen, maar voor verkiezingen voor de Tweede Kamer. „We hebben hier in Breda een afspie gelingscollege. Alle partijen zijn verant woordelijk voor het beleid, maar een par tij verliest zetels en twee anderen winnen. Het zou verstandig zijn de data te verwis selen. De grote goden zijn dan bezig met de formatie en de lokale politici krijgen meer aandacht". Dat het van oudsher katholiek zuiden poütiek naar landelijke verhoudingen gaat komt volgens Feij vooral omdat de kerk aan invloed op het kiezersgedrag heeft ingeboet. „De mensen zijn zeker in het zuiden meer politiek bewust gewor den. Vroeger werd er vanaf de kansel ge preekt dat de mensen op de KVP moes ten stemmen. Die tijd is voorgoed voor bij. Bij de laatste verkiezingen zijn in Limburg vooral op het Platteland de klappen bij het CDA gevallen. De WD ging er zelfs vooruit", aldus Feij die zelf de glorietijd van de KVP in de Lim burgse staten nog heeft meegemaakt met een fractie die 50 van de 59 zetels had. Dat de gemeenteraden meer en meer klagen over gebrek aan invloed hebben Zij volgens Feij voor een groot deel aan zichzelf te danken. „In kleine gemeenten worden afspraken op hoofdpunten ge maakt en het beleid wordt dan in overleg met de raad ingevuld. In veel grote ge meenten wordt het beleid voor de ko mende vier jaar in detail vastgelegd in een programakkoord. De wethouders voeren dat akkoord uit en de raad heeft eigenüjk niet meer dan een controlerende I functie. Als de raad vervolgens zegt dat hij er niet bij betrokken wordt moet die de oorzaak bij zichzelf zoeken. In feite wordt de raad er wel bij betrokken, maar dat is een keer als het programakkoord wordt vastgesteld", aldus Feij. Hij moet nog vier jaar 'dienen' in Bre da. Hij is niet van plan om dat rustig te doen. Zijn einddoel is een stad achter la ten die zijn enorme financiële zorgen af gewenteld heeft. Wil Breda daar in sla gen dan zal Feij waarschijnlijk nog me nigmaal bij een minister aan moeten wippen. •A

de Stem | 1986 | | pagina 27