bv Hoge boete voor een relatief geringe fraude Ouders gehandicapte kinderen mogen bij Dethon meepraten WEINIG INTERESSE VOOR MEER VRIJE TIJD Sasse raad unaniem akkoord met terugploegproject Scholieren Hoek actief bij bomen planten Stiefmoedercomplex brengt twee mannen tot overval Plaatselijk nieuws sales (m/v) EGKUNDE MINISTRATRICI Jinnenschip looit na tranding Betekoppen zoeken touwtrekkers ZATERDAG 26 APRIL 1986 PAGINA ZEELAND 3 VAN ZEELAND naris m/v SUCCES VOOR OUDERVERENIGINGEN LANGDURIG WERKLOZEN AAN HET WERK Flexi-plan zendijke Spui Zandstraat Zaamslag Westdorpe De efficiënte manier van werken Touwtrek-seizoen in Westdorpe Zeeuwen naar majoretten- concours in Huij bergen MAANDEN LANG DE CEL IN T16 a.s., Noorwegen. De Blopakgroep king. Daarnaast houdt zij zich 6e. van Pure-Pak verpakkingsmachi arse produktiebedrijven in West. -t verkoopkantoor voor de Sene- t is gevestigd. nisatie bestaat uit ca. 180 per. ans wordt overgegaan tot het aan- de financieel directeur en zal in -Ito dienen te geven aan het per- 'pline, die hij of zij vertegenwoor- personeelsfunctie in de organisatie en ontslag van personeel rzorgen van opleiding en training management bij personeelsaange- n beoordelings- en beloningssyste- n vergelijkbare functie en geschrift elling in Terneuzen of de naaste ~r te vestigen deel uit van de selectieprocedure, ming in de verplaatsingskosten ver Van onze correspondent fERNEUZEN - Ouders van gehandicapte kinderen die «erken bij het sociaal werk- (0orzieningsschap Zeeuwsch- ylaanderen (Dethon) krijgen jaar voortaan een vinger in de pap. Dat gebeurt in de vorm tan een ouderparticipatie- (ommissie, die vorige week is geïnstalleerd. Dat werd donderdag meege- jeeld op een algemene leden vergadering van de vereniging van ouders van geestelijk ge- jandicapten, afdeling jeeuwsch-Vlaanderen in café pu Commerce te Terneuzen. Tijdens de druk bezochte ver gadering werd aan de heer J. ■jyskens het lidmaatschap van verdienste uitgereikt voor het vele werk dat hij als rayon leider voor de nationale col lecte geestelijk gehandicapten heeft verzet. Ouderparticipatie binnen de sociale werkvoorziening in Hulst, Oostburg en Terneuzen stond hoog op het verlang lijstje van de belangenvereni ging. Wat dit betrof, had de nieuw gekozen voorzitter P. Lantsheer dus goed nieuws voor de 50 aanwezigen. Sinds vorige week is er een ouder participatie-commissie inge steld bij de Dethon-bedrijven. Hierin hebben, naast de VOGG, ook 'Philadelphia', protestant christelijke vereni ging van ouders en vrienden van het afwijkende kind, en de oudervereniging op gerefor meerde grondslag 'Dit Ko ningskind' zitting. Verder hebben in de commissie afge vaardigden van het bestuur van Dethon en de directie zit ting. „We hebben van deze vorm van ouderparticipatie grote verwachtingen", aldus de heer Lantsheer. „Voor ons als be langengroeperingen is het erg belangrijk dat wij alle onder werpen aangaande geestelijk gehandicapten binnen de com missie kunnen aankaarten". De heren Verdonk en Qua- taert van het GAK uit Terneu zen, belast met de gemeen schappelijke medische dienst, kwamen het een en ander ver tellen over de mogelijkheden die de AAW (de wet van alge mene arbeidsongeschiktheid) te bieden heeft. Naast het ont vangen van een uitkering be staan er mogelijkheden tot ontvangen van diverse voor zieningen, zoals kinderzitjes, rolstoelen, traplichten en taxi vergoeding. Lantsheer: „Helaas blijkt in de praktijk dat diverse instan ties zoals AAW en AWBZ nogal eens langs elkaar heen werken. Een betere coördina tie zou zeker in het voordeel zijn van de belanghebbenden". Om tien uur werd de vergade ring besloten met een alge mene rondvraag waar veel ge bruik van werd gemaakt. DOW-personeel kiest voor een hoger salaris et theoretische gedeelte van verzorgt voor 8 aangesloten rlingen en uitbreiding van de zoeken wij: unde of unde ot gezondheidszorg) Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Als het om verbetering van arbeidsvoorwaarden gaat, kiezen de werkne mers van Dow Chemical voor meer salaris en nog betere pensioenvoorzieningen. Bij de vrouwelijke employees is er een duidelijk voorkeur voor arbeidstijdverkorting. Dat blijkt uit het vijfjaarlijkse Arbeidsvoorwaar- denonderzoek van Dow Chemical. De verkorting van de arbeidsduur heeft volgens de ag van de enquête duidelijk minder prioriteit dan vijf jaar geleden. Het Dow-personeel (54 procent) kiest voor geld. Die tendens doet zich vooral bij de jongeren beneden de 24 jaar voor. Driekwart van deze groep wil salarisverbetering. Bij de oudere werkne mers, boven de 55 jaar geeft slechts eenzesde deel voorkeur aan een beter salaris. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De Sasse gemeenteraad is gisteravond una niem akkoord gegaan met het terugploegproject herbestratings- werken Sas van Gent, dat in totaal bijna vier ton gaat kosten. Hieraan zullen drie langdurig werkloze opperlieden gaan mee werken. Na aftrek van subsidies van de rijksoverheid zal het de gemeente Sas van Gent zelf ruim 15 ton gaan kosten, de minis teries Economische en Sociale Zaken nemen de rest voor hun re kening. Het werk, dat zal worden uitgevoerd door de firma De Ruysscher uit Biervliet, zal beginnen in de Generaliteits- straat. „Jammer, dat de Graafjansdijk er niet bij is", aldus de heer G. de Buck (CDA). „Hoewel ik er van overtuigd ben dat dit project een goede zaak is". Ook de heer W. Roskam (PvdA) zag dit project zeker zitten. „De urgentielijst is in mijn ogen zelfs nog .veel te kort". Om technische redenen zijn de Graafjansdijk en de Vier Ambachtenstraat buiten schot gebleven. „Toch zullen we trachten hier de komende ja ren iets aan te doen", aldus de heer J. Platschorre (PvdA). Alle raadsleden en het college waren er van overtuigd, dat iddagen. ,e-opleiding erslagen uitwerken!) neidszorg. linistratieve belangstelling kan swezen. r H. Koek, over de functie D| s. Telefoon: 013-355775 richten aan: de heer L.G.J. Led llburg. Van de deelnemers aan het inderzoek (63 procent van het ersoneelsbestand) wil 68 pro ent helemaal geen arbeids tijdverkorting meer. Bij de vrouwen liggen de verhoudin- |en anders. Zesendertig pro ent kiest voor korter werken, iovendien is ruim de helft van iet vrouwelijk personeel be- eid om daartoe financiële of- ers te brengen. Een meerderheid van de ■erknemers die gereageerd lebben, wil bijdragen in de losten van pensioenverbete- ing. Van hen die meer pen- oen willen is 85 procent be- eid om een deel van hun toe- omstige loonstijging in te le ien. Per leeftijdsgroep zijn e reacties duidelijk verschil- Naarmate de leeftijd ordert wordt de interesse foor de oudedags voorziening roter en stijgt tevens de be- eidheid om ervoor te betalen. De vraag om verbetering an aanvullende arbeidsvoor waarden is minimaal (6 pro mt). Wel is er vraag naar erbetering van kantine-faci- teiten, terwijl een aantal Dow-werknemers te kennen gaf best gebruik te willen ma ken van een Makro-pasje. Van het door Dow Chemical gehanteerde flexiplan maakt, blijkens de enquête, 27 procent gebruik. Het flexiplan geeft de werknemers de mogelijkheid om een keuze te maken tussen extra geld of extra vrije da gen. Ook hier kiest een meer derheid (55 procent) voor meer geld. Overigens liep de belang stelling voor het Arbeidsvoor- waardenonderzoek enigszins terug. In 1981 deed 70 procent van de werknemers mee, nu 63 procent. „In die tijd was de ar beidstijdverkorting een groot punt. Het was de overgang van de collectieve arbeids voorwaarden naar de indivi duele voorzieningen. Dat leefde toen heel sterk. Nu is het allemaal wat rustiger", al dus een verklaring van Dow- woordvoerder Jan van den Braak. Igelasting - Het koor Oratie- •antabilis treedt morgen, zon- roeiend bedrijf, dat zich seringssystemen in de voor de sectie Centrasys-OA, men, een veringen en verdere i wensen <ers en instruktiemateriaal. aliteiten en en goede kontaktuele >or service verlenen funktioneren van een apotheek utomatisering, ervaring hierin eau en 35 jaar an genoemde coördinator zijn jij de gebruiker. itingen bij de heer W. v.d. Thillan. richten aan: JR Van onze correspondent ÏRNEUZEN - Het Neder- ®dse binnenschip Wolfsjong 834 ton is vrijdagavond astreeks 7 uur op de Wester- ielde in de omgeving van •arland aan de grond gelo- 'a. Het schip was geladen 'd zand onderweg naar Hel- "voutsdijk naar Roosendaal i liep 3 ur na hoogwater «jten de vaargeul met het aterschip aan de grond ter Jgte van de boei Everringe 'M. De sleepboten Holland en «land van de sleepdienst wem Muller en Multratug er'van Multraship uit Ter- :Uzen probeerden het ge rande schip vlot te trekken aar het water was reeds te T gevallen waarna de poging 11 half 9 werd gestaakt. Het «rschip lag nog in diep wa- r. waardoor de kans op bre- n of plooien niet werd uitge ven. De scheepvaart werd Plaatse gestremd en moest vaarweg langs Terneuzen men, Omstreeks 10 uur meldde de wpper van het gestrande dat zijn schip begon te *"en maar dat er nog geen ,r in het schip stroomde, sleepdienst Willem Muller «nt in de loop van de avond ™pen aan boord van het ge- «ide schip om bij eventuele "aSe het water weg te "ipen. dag 27 april niet op tijdens de mis in de katholieke kerk. We gens omstandigheden kan het koor niet komen. Zeeuwse vrouwenraad - Op initiatief van de Zeeuwse Vrouwenraad wordt op 29 april van 10.00 tot 16.00 uur een ontmoetingsdag CPB-Zeeland gehouden in de zaal van Hof van Koophandel aan de Markt. Sprekeris Phil Bos- mans. Hij zal spreken over zijn boekje 'Menslief, ik hou van je' en over andere dicht bundels. Voor' smiddaghs staat een bezoek aan het Streekmuseum op het pro gramma. Bingo - Vanavond wordt er door de belangengroep Spui in het verenigingsgebouw De Drie Gehuchten een bingo avond gehouden. Aanvang 20.00 uur. Kaarting - De kaartclub DOS houdt vandaag in café De Oude Smidse een kaartwed- strijd, jokeren. De inschrijving is tussen 14.00 en 14.30 uur. De wedstrijd begint om 14.30 uur. Klub-uus - 't Klub-uus te Zaamslag houdt woensdag 30 april, koninginnedag, tussen 10.00 en 17.00 uur een hobby tentoonstelling in de eigen ruimte. Onder andere de ge schiedenis van de Zeeuwsch- Vlaamse Tramweg Maat schappij (ZVTM) is te bezich tigen. Om 20.00 uur vindt er een disco voor de jeugd plaats. Slagwerk - Bestuur en leden van de fanfare Eikels worden Nog in het kader van de nationale boomplantdag werden gisteren langs een dijk aan de Noordstraat te Hoek door leerlingen van de openbare basis school Op Weg en de christelijke la gere school 't Kompas 50 jonge Essen- boomptjes geplant. Dat gebeurde on der het toeziend oog van leden van de plantsoendienst in de gemeente Ter neuzen. Elk jaar heeft de dienst Openbare Werken van Terneuzen wel een project in het dienstenpakket opgenomen waar nieuwe aanplant van bomen wordt aangebracht. Daarbij wordt dan ook de schoolgaande jeugd betrokken. Dit jaar viel de keuze op een nieuwe aanplant van bomen te Hoek. In beide genoemde scholen zijn de betrokken leerlingen in de laatste weken op de hoogte gesteld van de waarde van deze aanplant. Er zijn lessen gegeven op beide scholen over hoe dat diende te gebeuren. Ook de werkgroep bestrij ding vandalisme werd daarbij betrok ken. Volgens een woordvoerder van de gemeente Terneuzen heeft deze 'verla te' boomplantdag plaatsgevonden om dat de maand maart zich daarvoor maar moeilijk leende. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER (ADVERTENTIE) Déze speciale buro- wagen biedt plaats aan uw dlskettebak- ken en ordners. Vraag inlichtingen bij: JffWJPB KANTOORMACHINES mmË lém computersystemen f/MflWr OFFICE SUPPLIES Geraniumstraat 32 4537 RE TERNEUZEN Telefoon 01150-17342 Bomen zullen op koninginne dag met nodige trots de laatste aanwinst tonen aan het pu bliek. Men heeft na diverse ac ties geld bijeen verzameld voor de aanschaf van een nieuw slagwerk. Hiermee was een bedrag van circa ƒ7500,- gemoeid. Tijdens de oranje feesten verleent het korps me dewerking aan diverse activi teiten. Men vetrekt vanaf de basisschool voor een muzikale rondgang door het dorp. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Carnavalsvereniging De Betekoppen zoekt op korte termijn al dan niet uit de kluiten gewassen heren en dames voor deelname aan een touwtrekwedstrijd. Deze wordt gehouden tijdens de door midden standsvereniging Sas '70 op touw gezette Sas- serie in het weekeinde van 30 en 31 mei. De Betekoppen spelen de touwtrekwedstrijd in vijf poules: heren, dames, gemengd, carna valesk en profs. De touwtrekploegen bestaan uit vijf personen en de inspanning zal verricht worden op de Markt. Liefhebbers dienen zich uiterlijk 15 mei in te schrijven via postbus 63 te Sas van Gent. De Betekoppen zijn tijdens de Sasserie ook aanwezig met een schietstand pijl en boog op de liggende wip. In ruil voor een klein bedrag kan iedereen hier zijn kunnen to nen. dit terugploegproject een zeer goede zaak is voor de ge meente Sas van Gent. De Sasse raad ging verder akkoord met het collegevoor stel om 685.000 gulden beschik baar te stellen voor het bouw rijp maken van het plan Wa terdijk in Philippine. Voor dit bestemmingsplan is enorme belangstelling. Er zijn zelfs al enkele kavels verkocht. De heer W. de Roo (Gemeentebe langen Groot Sas): „Dit is een zeer goed beleid. Bevordering van deze bouw moet ook op deze wijze geschieden". Ook de heer W. Roskam was zeer ver heugd met dit plan. „Hoewel ik in principe tegen een open begroting ben, ik had liever concurrerende aanbiedingen gehad, sta ik achter dit plan". De heer R. de Mul (CDA) be treurde het, dat fase 1 van het plan Waterdijk een jaar lang braak had gelegen. Volgens de heer Platschorre wenste men, gezien het exploitatieplan, geen grotere investeringen te doen. Er wordt bebossing aan gebracht voor de tweede en derde fase. „Momenteel is er geen belangstelling voor so ciale woningbouw in Philippi ne", aldus de heer Platschorre. „Wellicht ook de komende ja ren niet. Daarom ook zullen de werkzaamheden op het bin nenterrein zich voorlopig be perken tot de aanleg van riole ring". Ondanks de bezwaren hiertegen ging tenslotte ook de heer De Mul akkoord met het collegevoorstel. Van onze correspondent WESTDORPE - In Westdorpe wordt zondag 27 april het nieuwe touwtrek-seizoen ge opend. De touwtrek-vereni ging De Molenkreek houdt om 14 uur die dag de openings wedstrijden. De inschrijving is bij de heer J. Rouw in café snackbar De Molenkreek. GOES - In de nacht van don derdag op vrijdag is ingebro ken in een vijftal scholen in Goes. In sommige gevallen was de buit aanzienlijk. Zo kreeg de Laborantenschool ongewenst bezoek en daar werd voor ongeveer 2400 gul den aan verpleegkundig appa ratuur ontvreemd. Bij de Del taschool verdween die nacht afspeel- en geluidsapparatuur tot een waarde van circa 700 gulden. Verder werd nog in drie Goese scholen ingebroken en enig geld vermist. In alle gevallen was men binnenge komen door het vernielen van een ruit. SLUIS - In de St.-Annastraat is de hond van W. de R. uit Aardenburg bij een verkeers ongeval overreden en gedood. Dit gebeurde toen P.B. uit Brugge met zijn personenauto passeerde en de hond plotse ling de weg overstak. BRESKENS - Bij de familie B. heeft men ingebroken in de woning. Door het forceren van een raampje aan de achter zijde is men binnen gekomen. "Men heeft op de begane grond de woning doorzocht en heeft daar een aantal goederen zoals waardepapieren, sieraden en drank meegenomen. I Van een onzer verslaggevers HUIJBERGEN - In de aula van St. Marie aan de Staartse- straat 8 in Huijbergen wordt zondag een internationaal so listen- en ensembleconcours voor majoretten gehouden. Hieraan nemen talrijke indi vidualisten en ensembles uit geheel West-Brabant, Zeeland en België deel. Het concours wordt georga niseerd door de r.k. West-Bra bantse en Zeeuwse Muziek- bond in samenwerking met Fedekam Antwerpen. De plaatselijke organisatie is in handen van de Flamingo's uit Huijbergen. Bij de majoretten bestaat grote belangstelling voor het concours. Alle deelnemers komen uit in de sectie A, maar in ver schillende divisies. Iedereen werkt met de baton. Het programma begint om 10.00 uur. Men verwacht, dat om ongeveer 18.00 uur de laat ste prijzen zullen worden uit gereikt. Van onze correspondente MIDDELBURG - Een 'stiefmoedercomplex' lag ten grondslag aan de roofoverval op een 44-jarige vrouw door de 24-jarige Terneuzenaar M. F. en zijn even oude vriend P. H. Officier van justitie mr. Van Marion eiste vrijdag voor de rechtbank in Mid delburg tegen hen gevangenisstraffen van resp. 15 jaar en 15 maanden. Het gebeurde in de nacht van 16 op 17 december. Bezield van haatgevoelens ten op zichte van zijn stiefmoeder (de ex-vrouw van zijn vader) be naderde F. zijn maat met het plan haar te beroven. H. be greep de gevoelens van zijn vriend heel goed, want ook hij voelde zich door een stiefmoe der tekort gedaan. Bovendien, zo verklaarde hij later, liep hij zich na het verlies van zijn baan toch maar te vervelen. H. stemde dus in en die nacht verstopte het tweetal zich in de woning van de vrouw, wachtend tot ze zou slapen. Toen de kust 'veilig' leek, drongen F. en zijn maat (ver- Van onze correspondente MIDDELBURG - Belasting fraude en het manipuleren met valse facturen (in de pe riode 1978 tot en met 1982), zo luidde vrijdag voor de recht bank in Middelburg de aan klacht tegen de 32-jarige H. de B. van het gelijknamige trans portbedrijf in Borssele. In to taal zou de samenleving hier door benadeeld zijn voor een bedrag van 180.000 gulden en officier van justitie mr. Van Marion vorderde hiervoor straffen van 75.000 gulden boete voor het bedrijf en nog eens 30.000 gulden plus een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden voor (ex)directeur De B. Een zware straf voor een verhoudingsgewijs gering vergrijp, zo stelde De B.'s raadsman mr. Huisman, die de hoogte van het ontdoken be dragen aan inkomsten afzette tegen de ontvangst van het be drijf dat tot de grootste trans porteurs in Zeeland behoort. Mr. Huisman vroeg zich af hoe het mogelijk was dat juist De B. strafrechtelijk werd ver volgd, terwijl er zoveel andere fraudeurs naar aanleiding van een veel grotere zaak enkele jaren geleden boven water kwamen die door justitie on gemoeid zijn gelaten. Ook het feit dat de zaak nu pas door de rechtbank werd behandeld vond mr. Huisman niet terecht, vooral omdat het hier om een heel eenvoudige kwestie ging: De B. had, toen de strafbare feiten aan het licht kwamen onmiddellijk bekend en met behulp van deskundigen was de zaak voor de belastingdienst en justitie al vrij spoedig 'rond'. De toe gebrachte schade is intussen vergoed en ook de boete van 100 procent is al lang betaald, aldus mr. Huisman. Boven dien stond in een vroeg sta dium al vast dat De B. per soonlijk geen cent wijzer was geworden van zijn manipula ties, maar dat al het geld ten goede kwam aan zijn chauf feurs, die hij op deze manier, evenals zijn concurrenten dat deden, zwart kon uitbetalen. En dat was dan ook de kern van de problematiek, aldus mr. Huisman, die erop wees dat het voor zijn cliënt wel erg verleidelijk was en zelfs nood zakelijk om te frauderen, wilde hij het hoofd kunnen bieden aan de concurrentie. Ook mr. Van Marion onder kende dat de concurrentie druk voor ondernemers als De B. wel heel zwaar moet zijn. Hij vond een en ander dan ook 'wel begrijpelijk', maar, aldus de officier van justitie, „billij ken mogen we het niet". De concurrentiedruk was voor De B. de directe aanlei ding om in zee te gaan met de brandstoffenhandel Van den D. uit Lewedorp, die hem kon helpen aan valse facturen voor gefingeerde leveranties. Van den D. werkte op deze manier ook samen met andere bedrij ven, waaronder de aannemer die enige jaren geleden voor een miljoenenzaak terecht stond. Naar aanleiding van het onderzoek in die zaak stapte Van den D. naar de belasting dienst en De B. bleek toen een van de directeuren met wie af spraken waren gemaakt over het leveren van valse facturen. „Er schijnt toen een grens getrokken te zijn bij 90.000 gulden", aldus mr. Huisman. Al degenen die tot dit bedrag hadden gefraudeerd ontspron gen de dans van een straf rech telijke vervolging, maar het islogisch dat hoe groter het be drijf, hoe hoger de bedragen zijn die bij een eventuele fraude zijn gemoeid. „Wan neer men het zo bekijkt, is de fraude door mijn cliënt ge pleegd van relatief geringe omvang", zo besloot mr. Huis man. De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. momd met bivakmutsen) de slaapkamer van het slachtof fer binnen. De vrouw werd wakker toen beide mannen bovenop haar zaten, terwijl een van hen haar de keel dichtsnoerde en de ander haar een prop in de mond duwde. Vervolgens werden haar han den geboeid en moest ze zeg gen waar de sleutel van de kluis lag. Toen het de mannen niet lukte de kluis te openen werd de vrouw gedwongen dat zelf te doen, waarna de inhoud van de kluis in hun tassen ver dween. Het slachtoffer werd vervolgens aan een hekje ge bonden en de overvallers ver stopten de buit (geld en juwe len) tot het tijd was om de zaak 'eerlijk samen te delen'. De juwelen werden later te ruggevonden, van het geld ontbrak ieder spoor. F. (on danks zijn vermomming toch door zijn stiefmoeder herkend) kwam later met het verhaal dat hij hiermee een schuld had afbetaald aan mensen die hem zouden hebben bedreigd. 'Uit angst voor represailles' wei gerde hij echter te zeggen wie de schuldeisers dan wel waren en deze verklaring werd ter zitting van de meervoudige strafkamer dan ook naar het rijk der fabelen verwezen. Overigens stond F. ook nog terecht omdat hij op 20 no vember een inbraak had ge pleegd in een bakkerij, waar hij snoepgoed en andere etens waren had meegenomen. „Maar", aldus F. „toen was ik vooral dronken". De verdediging ging uitvoe rig in op de achterliggende problematiek van de mannen, waarin stiefmoeders inder daad de rol hadden gespeeld die hun zo dikwijls wordt toe gedacht. „We moeten de over val dan ook vooral zien als een soort wraakactie", zo formu leerde een van hen het. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak.

de Stem | 1986 | | pagina 23