en W Axel wijzigen commissies - Feest en muziek tijdens 6droogfietsenin Clinge Burgemeester Hulst rijdt kermiskoers in de wielen INGEN? Koninginnedag Hulst met flink programma (m/v) BELEIDSNOTA HULST VOOR KOMENDE VIER JAAR: IE STEM Cursussen over papier van ZIKV tTERPAG 26 APRIL 1986 VAN ZEELAND IN CLINGE Programma voor Koninginnedag STOF KOZIJNEN |>ONK b.v. rühschoppen iet Lamsoren Koninginnedag Philippine met vol programma ZESDE ROLLENDRIEDAAGSE MET HEMELVAART Op woensdag 30 april koninginnedag zal het merendeel van de winkels gesloten zijn Winkeliersvereniging Oostburg examens COLLECTE ACCUUT VERBODEN Koninginnedag Kloosterzande Uitslagen wedvluchten vanuit Cambrai Plaatselijk nieuws Lamswaarde St.-Jansteen Clinge Heikant Sint-Jansteen Westdorpe Schieting Mlc T22 PAGINA ZEELAND 2 zoenen lieren ubileum, receptie, ing, overwinning. Ti, openbare dank, best eens in de familieberichten, r hoeft het niet te nog geen tientje) 1,90. Eén grote /oor het plaatsen met een formaat 'ij 13,50 toeslag ivraag Bij niet- 4,00 adm kosten net geretourneerd, jw tekst 2 dagen an onze kantoren, urt u eveneens 2 ir Postbus 3229, ;e opgaven worden I indien naam en dien Uw betaling jen ons het recht ia! van redenen te leuws op donderdag. KT! pturnster- en elek- auker en an: Rosé, n Donald n wij Iemand met twaardige opleiding NA-Technisch n ervaring bij voor- /loeistofchromato- lorgroeimogelijk- nselijk dat leiding principe aanwezig initiatief zijn voorts aen om deze funktie o Coatings ihoort o.m. premie- a Pensioenfonds. isp. voor sollicitatie Havermans, nthese B.V., gen op Zoom, zoek kan deel uit- tcedure. Van een onzer verslaggevers jX, - Burgemeester en wethouders van Axel zijn tot de slot- j gekomen dat er, uit oogpunt van efficiency, enkele raads- unissies moeten worden samengevoegd of herzien. rje stellen voor de marktcommissie en de commissie midden- li ideinbedrijf samen te voegen. Dat geldt ook voor openbare Lken en sportzaken. [kan de commissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening Ldt milieuzaken toegevoegd en de commissie strafverorde ning wordt opgeheven. Dan stellen B en W ook nog voor een nieuwe commissie algemene zaken in het leven te roepen. Die moet het college adviseren over zaken die niet in andere com missies worden behandeld. Tot slot wil het college de arob-com- missie terugbrengen van vijf naar vier leden. Wie er in de verschillende gemeentelijke commissies de ko mende vier jaar zitting krijgen, wordt dinsdag 29 april beslist tijdens de raadsvergadering. Dan wordt ook de nieuwe raad beëdigd en worden de wethouders gekozen. De raadsvergade ring begint zoals gewoonlijk om 19.00 uur in het Axelse stadhuis. ndustriegrond in rfpacht uitgeven Van een onzer verslaggevers [IJLST - Er moet overwogen worden om (rond op de bedrijventerreinen uit te geven op jasis van erfpacht, met het recht om later te |open. |Dat staat in het beleidsprogramma voor de ko- lende vier jaar, dat door alle fracties in de Hulster tmeenteraad wordt onderschreven. Van onze correspondent CLINGE - Het Clingse feest comité heeft voor de viering van Koninginnedag een spe ciaal programma in elkaar ge zet met activiteiten voor de jeugd en de ouderen. Om 13.00 uur beginnen op het sportveld volksspelen voor de leerlingen van de basis school en pupillen van de Ster- re. Tijdens deze spelen is er voor iedereen gelegenheid mee te doen aan een wandeltocht van tien kilometer. Inschrij ven in de voetbalkantine. Om half drie wordt het startsein gegeven. Iedereen die de tocht volbrengt krijgt een herinne ringsmedaille. Voor de kaartliefhebbers houdt het feestcomité in café De Landbouw een seriekaar- ting. De prijzen bestaan uit vleeswaren en suiker. De feestelijkheden worden beslo ten met een muzikale rond wandeling door fanfare Wel doen door Vermaak. Aanvang 20.00 uur. Van een onzer verslaggevers HULST - In Hulst worden op koninginnedag flink wat activitei ten op touw gezet. De Buurtvereniging Den Dullaert had dit jaar het idee om de spelendag die men tot nu toe in septemberbktober hield nu eens op 30 april te houden. De plannen waren al volledig uitgewerkt, toen men tot de ontdekking kwam dat ook het Jeugdvakantiewerk deze aktiviteit op het pro gramma had staan. Er moest snel iets anders gezocht. Het wordt een optocht voor de kleintjes. Alles wat rijden kan, driewieler,step en fiets, mag versierd worden en kan mee doen aan de optocht die om 10.30 uur begint. 's Middags kan de basis- schooljeugd vanaf 14.30 uur te recht op de Grote Markt van Hulst. Daar vindt een variant van het spel 'Lachen met Vlaggen' plaats dat door Jeugdvakantiewerk, op ver zoek van het Oranjecomité, is georganiseerd. Tijdens de ÏBf doorgroei- lidinggevende |Deze mogelijkheid om van braakliggende industrie- lond af te komen is eerder al lopperd door WD-raadslid (Êouben. Om bedrijven naar luist te lokken zal worden ge leefd naar een zo gunstig [gelijk bedrijfsklimaat, zo- lel voor nieuwe als bestaande Jdrijven. Bij het aanvragen vergunningen, bij zaken [het gebied van ruimtelijke Mening, subsidies en energie, lirdt aan het bedrijfsleven lveel mogelijk service ver tild en worden de regelingen Jreenvoudigd. (Daarbijzo stelt de beleids- is het noodzakelijk dat bchillende vergunningaan- |agen voor eenzelfde object Ilijktijdig worden behandeld. loerisme |0ok de bevordering van het irisme staat hoog in het jandel. Te meer omdat dit ir de gemeente een econo- :che factor van belang is. iarbij ligt de aandacht ral op de verlenging van toeristenseizoen, de tot- indkoming van minder irgevoelige trekpleisters en jt bezoek aan cultuur-histo- :he monumenten. [De gezamenlijke fracties men dat de burgers een ëele bijdrage moeten betalen ir het gebruik van voorzie- igen en diensten. In een tijd arin de inkomens van de tgers onder druk staan tdt men het niet gewenst om belastingen te verhogen. els, kantoren, zowel aar binnen draaiend, n. Kortom, voor alles •ijsopgave, stuur dan 18 Woonplaats: Van een onzer verslaggevers 1MSW AARDE - De Lamso- i, de blaaskapel van Vrij- id Eendracht, houdt zondag april het jaarlijkse 'Frü- 'oppen'. Dit koffieconcert begint om uur in gemeenschapscen- um De Luifel te Lamswaar- De toegang en een kop kof- tijn gratis. Set concert staat nog in het ten van de recente reis naar «hoslowakije. „Van deze s", zegt kapelmeester Th. ldt, „brachten we naast een lis inspiratie ook een aantal Blekwerken mee." Voorna- •ijk uit het Moravische deel [i het land. Typische mu- apart van karakter en n sfeer. Bovendien brengen Lamsoren hun succesnum- rs van de Praagse reis en de tende Egerlander muziek. gelegenheid van dit muzi- e evenement is De Luifel in 'aangekleed en versierd. ad voor ZUIDWEST NEDERLAND 'toren "euzen, Hulst en Goes, assen en telefoon- "mers op pagina 2. tolngstljden: "■12.30/13.30^7.00 uur. 'actie neuzen: Rein van der m (editie-chef), Jan ®en (plv. chef), Emile .Co Meertens, Cor de «i, Ton Koomen JJ1) Hulst: Frank Deij, =ne Verstraeten. rfburg: Henk Postma. Clé van Katwijk. attentie-exploitatie 'ecteur Zeeland: janu. privé tel. 01150- Dit houdt in dat, wanneer er nieuwe beleidsvoornemens komen die geld vragen, tel kens overwogen moet worden of die nieuwe taken en projec ten belangrijker zijn dan de bestaande. Jn deze filosofie worden ook gemeenschappelijke regelin gen meegenomen. Belasting verhoging, zo wordt gesteld, is alleen aanvaardbaar, wanneer de gemeente daartoe door be perking van de financiële middelen (bijvoorbeeld kos tenstijgingen) gedwongen wordt. De beleidsnota stelt verder dat herbezettingsgel- den in principe voor herbezet ting moeten worden gebruikt. Wat de politie betreft moet er een beleidsplan worden op gesteld, waarin de prioriteiten van het politiebeleid zo goed mogelijk worden vastgelegd. De vrijwillige deelname aan hulpverleningsdiensten en hun activiteiten wordt waar nodig gestimuleerd, onder meer door het subsidiëren van opleidingen. Voordat tot de aanstelling van een sociaal re chercheur wordt overgegaan, moet de noodzaak daartoe aangetoond zijn. Wat verkeer en vervoer be treft ligt een nadruk op het verbeteren van de verkeers veiligheid voor voetgangers en fietsers. Getracht wordt het openbaar vervoer terug in de binnenstad te krijgen en om de busverbinding Hulst-Breda te behouden. Ook het fietspad Hulst-Koewacht staat hoog op de prioriteitenlijst, maar is af hankelijk van subsidie. De gezamenlijke fracties vinden dat onderzocht moet worden of het loket 'bevolking' ook op een doordeweekse avond kan worden openge steld. Tenslotte wordt de sa menwerking met de partner- stad Michelstadt toegespitst op gezamenlijke ontwikkelings hulp. PHILIPPINE - Het oranjeco mité Philippine heeft voor de viering van koninginnedag een omvangrijk programma weten vast te stellen. Afhan kelijk van de weersgesteld heid kan het feest op woens dag 30 april een waar dorps feest worden. Het programma is als volgt: 9.00 uur:. Rondgang door de muziekvereniging St.-Cecilia. De fanfare haalt dan de scho lieren op en begeleid deze naar het voetbalveld. 9.30 uur: Start van de fietspuzzeltocht bij het wijkgebouw aan de Stern voor leerlingen van de hoogste klassen van de basisscholen en tieners, afstand 15 kilometer. Gelijktijdig aanvang van ver schillende spelen voor kinde ren van de peuterspeelzaal en de drie laagste klassen van de lagere scholen op het voetbal veld. 13.15 uur: Demonstratie met politiehonden van de ver eniging De Braakman op een terrein aan de Jacob Hobeius- straat. 14.00 uur: Zeskamp op het Philippineplein. 14.30 uur: Bejaardenmiddag in café-res taurant De Oude Haven. De bedoeling is dat in de middag uren een dweilband door het dorp trekt. 20.00 uur: Oranje bal in De Meerpaal, met mede werking van het dansorkest Nico Silvester. Indien de weer goden slecht gezind zijn zal de spelochtend vervangen wor den door een alternatief pro gramma in De Meerpaal, aan- vane 10.15 uur. De rollendriedaagse in Clinge: Jaarlijks goed voor een paar dagen vermaak. - FOTO ARCHIEF DE STEM Van een onzer verslaggevers CLINGE - In het lange weekeinde van He melvaartsdag is Clinge weer in de ban van het fietsen. Van donderdag 8 tot en met za terdag 10 mei vindt in zaal Malpertuus de zesde editie van de befaamde rollendrie daagse plaats. Centraal staat opnieuw het fietsen op de rollen. De rollendriedaagse van Clinge ont leent z'n faam echter niet alleen aan het 'droogfietsen'. Het zijn ook de talrijke, vooral muzikale activiteiten die het evene ment extra kleur geven. De rollendriedaagse van Clinge wordt op donderdag 8 mei geopend door Francois Ferket, voorzitter van de Stichting Rollen driedaagse. Na de voorstelling van de zes tien deelnemende ploegen begint het eigen lijke wielerfeest. De ploegen worden ge sponsord door de plaatselijke horeca en het bedrijfsleven, terwijl ook een aantal ver enigingen meedoet. Op de eerste avond treden in de pauze de majoretten op van de Clingse fanfare Wel doen door Vermaak. Ook is er, wat later op de avond, een optreden van de Belgische rock 'n rollzanger Freddy Stewart. Als ex tra attractie staat de komische bandparo- dist Riny van der Lee op het programma. De rollen wedstrijden beginnen steeds om 19.00 uur. Op vrijdagavond 9 mei bestaat de hoofdattractie uit een optreden van het or kest Bluesette met de zang- en dansgroep Lovin' Angels en het uit België afkomstige komische duo Gaston en Leo. De grote trekpleister van zaterdagavond is ongetwijfeld de vedette Freddy Breek. Zijn optreden wordt die avond vooraf ge gaan door een paar stemmige nummertjes van de muziekmaatschappij Sint Cecilia uit De Klinge. De demarrages en het afzien op het po dium van Malpertuus, de apotheose van de wielerwedstrijd en de muzikale attracties worden drie avonden lang aan elkaar ge praat door speaker Ton Koomen, in het da gelijks leven sportredacteur voor Dagblad De Stem in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een speciale gast is verder de Belgische ex-we- reldkampioen Rik van Steenbergen. Aan de Rijks Universiteit te Lei den is Luc Nonneman uit Hulst voor het doctoraal examen schei kunde geslaagd. Aan de kaderschool voor rij-in structeurs te Best slaagde Peter Vermeulen uit Sint-Jansteen voor het diploma A (motoren) en di ploma B (personenauto's). Met zijn 20 jaar is hij meteen de jongste rij- instructeur in de regio. Van een onzer verslaggevers HULST - Burgemeester mr. F. Jacobs van Hulst heeft de or ganisatie van de kermiskoers in Hulst een spaak in het wiel gestoken, door de collecte voor de koers accuut te verbieden. Dat gebeurde toen argeloze bestuursleden van het wieier- comité bij hem thuis aanbel den voor een kleine bijdrage. Tot hun verbazing haalde de burgervader niet zijn por temonnee uit de achterzak, maar vroeg hij de collectanten naar hun vergunning. Die hadden ze niet. Immers, voor de wielerkoers gaan vrijwilli gers al zo'n 30 jaar twee keer per jaar op pad om het sport evenement financieel rond te krijgen. Tijdens het bewind van de drie voorgangers van Jacobs is over een vergunning nooit gesproken. De collectan ten kregen te horen dat ze meteen moesten stoppen, of dat anders de politie op hun dak gestuurd zou worden. „Bij burgemeester Molthoff was het altijd van: kom bin nen jongens en drink een pils je", zegt secretaris P. Vercou- teren, „we hebben nooit pro blemen gehad". Penningmees ter F. Roelands is niet van plan alsnog een vergunning voor de collecte aan te vragen. „We zitten twee weken voor de koers. Als we op dat papier moeten wachten, is de wed strijd al voorbij". De collec tanten zijn dan ook gewoon doorgegaan met het ophalen van bijdragen. „Als we gepakt worden hebben we pech ge had", meent Roelands. „Dat ri sico nemen we maar". Het wielercomité is overi gens van plan om voor de ok- toberkoers wel een vergun ning aan te vragen. „Naar de letter van de wet heeft de bur gemeester uiteindelijk gelijk. Alleen, tot nu toe is daar nooit over gesproken". De kermis koers draait op bijdragen van vooral de middenstanders en de bevolking. „Wij hebben nog nooit één cent aan de ge meente moeten vragen en we rooien het nog steeds. Ik denk dat hij dan toch zijn petje voor ons mag afnemen". Burgemeester Jacobs had overigens alle reden om de wielercollectanten wantrou wend te bekijken. Rond de kerst werd hij, en met hem heel wat buurtbewoners, bijna getild door iemand die kerst kaarten verkocht met het smoesje dat het was voor de technische school in Terneu- zen. „Die heb ik ook gepakt. Nu ben ik ervan overtuigd dat het met het wielercomité wel snor zit, maar ja, toen ze aan de deur kwamen, wist ik ner gens van. Er wordt erg veel misbruik gemaakt van de goedheid van de mensen. Daarom moet er voor zo'n ac tie een vergunning worden aangevraagd". V laatste jeugdvakantieweek was het spel met de vlaggen totaal verregend. Nu heeft men het aangepast voor de ge legenheid en kan de jeugd gratis meespelen. Deze keer dus geen 2 kwartjes maar zelfs een tractatie toe. Ook de Hulster atletiekver eniging RKHAV is traditiege trouw druk in de weer om de jeugd een verzetje te bieden. Vanag 9.30 uur vindt er op de atletiekbaan een sport-drie- kamp plaats voor jongens en meisjes van 7 tot en met 12 jaar. Voor dezelfde leeftijds categorie wordt 's middags om 15 uur aan de Glacisweg het startsein gegeven voor een wallenloop. Wie zich niet in het zweet wil werken kan koninginne dag ook zittend vieren. Voor een gezelligheidsrit met auto's kan men zich om 11 uur laten inschrijven in de Korenbeurs. Start om 14 uur nabij het stadskantoor. Op hetzelfde tijdstip begint een bijeen komst voor de ouderen in de Blaauwe Hoeve en stijgen op de Glacis twee ballonnen op. Een half uurtje later vliegen de pijlen op hun doel af tijdens een oranjeschieting bij café Blommaert en bij Ron de vil der is er om 20 uur een prijs- kaarting. Dan begint de Stede lijke Harmonie ook aan een muzikale rondgang met taptoe op de markt. Na afloop kiezen de ballonnen voor de ballon wedstrijd het luchtruim. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - De oranjefeesten in Klooster zande beginnnen 's morgens met spelletjes en wedstrijden op de scholen. Om 11.00 uur trekt de koninklijke harmonie St.-Cecilia langs de scholen om de kinderen op te halen en in optocht naar het Marijke- plein te gaan. Daar wordt in aanwezigheid van burgemees ter Kessen een officiële hulde gebracht aan de koningin door de vlag te hijsen en de naam van de koningin op te hangen. 's Middags vanaf 13.30 uur kan men in de voetbalkantine inschrijven voor een gezellig heidsfietstocht met enkele op drachten. Er is een 15- en 25- kilometertocht en speciaal voor de trimmers ook een 42- kilometertocht. Het oranjecomité houdt in samenwerking met de geza menlijke horeca een kruiwa genrace, die om 14.00 uur start. Buurten, clubs en vereni gingen kunnen zich als team inschrijven tot en met maan dag bij café De Reizende Man. De teams moeten uit tien per sonen bestaan, waarvan acht strijders en twee scheidsrech ters. De prijsuitreiking hier van is om 19.00 uur in De Rei zende Man. In zaal De Kas tanje houdt de handbalvereni ging uit Kloosterzande de tra ditionele bingo-avond, die om 19.00 uur begint. Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - De concours- bond Zuid-Beveland hield met een deelname van 1519 oude duiven een wedvlucht vanuit Cambrai. Winnaar werd een duif van H. Jansen uit 's Hee- renhoek met een snelheid van 1652,54 meter per minuut. 2. G. Steenbakker, Lewedorp; 3,11 en 15 G. van Strien, Wol- phaartsdijk; 4. Krijger en Zoon, Goes; 5. Witte-De Pan, Goes; 6. J. van de Velde, 7. C. van Dalen, beiden 's Heer- Arendskerke; 8. P. Pieters, Le wedorp; 9. C. van Zijl, 's Heer Arendskerke; 13. D. Rijk, Heinkenszand; 14. H. Jansen, 's Heerenhoek. De Postduif te Lewedorp met 156 duiven, 1640 mpm: 1. G. Steenbakker, 2,4,5 en 6 G. Van Strien, 3 en 9 P. Pieters, 7. M. de Jonge, 8. P. Driedijk, 10. A. Driedijk. Vriendenkring te 's Heeren hoek met 175 duiven, 1652 mpm: 1,3 en 7 H. Jansen, 2. L. Claessens, 4. C. Rentmeester, 5. Joh. de Jonge, 6. G. Vernbart, 8. P. van Kerkhove, 9. D. van de Dries jr., 10. J. van Eykeren. De Ui ver te 's Heer-Arends kerke met 105 duiven, 1636 mpm: 1 en 9 J. van de Velde, 2. C. van Dalen, 3. C. van Zijl, 4 en 8 Joh. Poelman, 5,6 en 10 D. Rijk, 7. A. van de Swaluw. Overvliegers te Ovezande met 80 duiven, 1584 mpm: 1,2 en 7 J. Kievit, 3. gebroeders Den Toonder, 4,6 en 9 P.Oele, 5 en 8 J. Oele. 10. J. Doene. Bridge - In café De Vier Jaar getijden speelden leden van de bridgeclub een competitie wedstrijd. Het was een howell 10 met twaalf paren. Uitslag: 1. mevrouw Joossen en de heer De Booy, 2. mevrouw De Kort en de heer van Damme en juf frouw Staal en de heer De Kerf, 3. de heren Rademakers en Van Leeuwen. Benoeming - Met ingang van 1 september is de heer G.L.C. Lernout benoemd als direc teur van de RABO-bank te St.-Jansteen. De heer Lernout is momenteel directeur van de RABO-bank Nieuw-Namen en volgt de heer P. Smet op. De heer Smet maakt, na een dienstverband van meer dan veertig jaar, gebruik van de VUT-regeling. Echtparen-toernooi - De ten nisvereniging Game '78 houdt morgen op de tennisbanen langs de Malpertuuslaan een echtparen-toernooi. Reeds twintig echtparen hebben toe gezegd deel te nemen. De in schrijving gebeurt zondag in volgorde van binnenkomst. Ieder echtpaar moet zes par tijen spelen en voor de win naars zijn er prijzen in natura. Het toernooi begint om 9.30 uur. Steltkluut - Natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut houdt zondag 4 mei een excursie in de bossen van de WMZ te Clinge. Verzame len om 9.30 uur bij Interjute aan de Molenstraat. Hartstichting - De collecte voor de Hartstichting heeft in Heikant 1000 gulden opgele verd. Gehandicaptensport - De huis-aan-huiscollecte ten bate van de gehandicaptensport heeft in Sint-Jansteen 1.050 gulden opgebracht. Dat is 200 gulden meer dan vorig jaar. Project fotowerk - Op basis school St.-Joseph wordt een project fotowerk gehouden in het kader van de kunstzinnige vorming. De leerlingen zijn in groepjes verdeeld en drie groepen zijn er met fotocame ra's op uitgestuurd. Zij hebben foto's gemaakt rond bepaalde thema's zoals beroepen, mooie plekjes, gebouwen en water in Westdorpe. Daarna is aan de kinderen op school getoond ten van het fotowerk zijn meer dan bevredigend. Tot het eind van het schooljaar zijn de werkstukken op de St.-Jo- sephschool aan de Wilhelmi- nastraat te zien. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het Zeeuws In stituut voor Kunstzinnige Vorming houdt begin vol gende maand in het Oost- burgse cultureel centrum Den Hoekzak twee cursussen. Zijde papier verven en papier ma ken. De cursus zijdepapier vindt zaterdag 3 mei plaats van 9.30 tot 15.30 uur. De docent is E. Clement. Die dag leren de cur sisten van een 'broodje zijde' papier maken. De andere cur sus, papier maken, vindt za terdag 17 mei tussen 9.30 en 15.30 uur plaats. De docenten zijn A. van Dijk en E. Clement. Tijdens de les wordt er eerst een inleiding gegeven over de oorsprong en de geschiedenis van dit oude ambacht, dat vooral door kunstenaars weer in ere is hersteld. Na een de monstratie gaan de cursisten het 'vak' zelf uitvoeren. Er wordt geëxperimenteerd met verschillende toevoegingen. Mensen die mee doen, moeten drie a vier dagen van te voren oude kranten verscheuren en in een emmer warm water in de week zetten, vervolgens af gieten en tot een bol uitgekne pen meebrengen. De kosten per cursus zijn: volwassenen 20,25, scholieren 11,50 en uitkeringstrekkers 13,50. Opgeven bij Clement 01176-1711 of A. van Dijk 01195-534. ST.-JANSTEEN - Bejaarden- schieting, De Warande, 37 schutters: hoge vogel: J. van Kerkhoven, St.-Jansteen; eer ste zij vogel: R. Ongena, Koe wacht; tweede zij vogel en grootste aantal (6): F. Reunis, St - Jansteen.

de Stem | 1986 | | pagina 21