Ultimatum FNV laan Unilever Gijzelingsdrama snel voorbij VAKBONDEN: LERAREN TEN ONRECHTE ONTSLAGEN 'OPVOLGER' ZEPPELIN Kans op extra korting van twee miljard txy r/zz VN in 1948: Waldheim vermoordde partisanen I ZONNEHEMELS 'EN TOEN HIELD HIJ ER PLOTSELING MEE OP' UCTIES BIJ NS PUIN CENTRUM NEDERLAND Merijntje HEFIGE BOTSING IN KAMER TUSSEN LUBBERS EN DEN UYL DEN HAAG - Op veel basisscholen heerst grote onrust. Het is nog steeds niet bekend hoeveel banen verdwijnen door een extra be zuiniging van staatssecretaris Van Leijen- horst (Onderwijs). DONDERDAG 24 APRIL 1986 Stroeve relatie bisschoppen en de 'Andere Kerk' Otto Preminger (79) overleden BBC verrassend in halve finale van KNVB-beker Huisartsen: Mogelijk patiëntenstop Bonden op bres voor gelijke betaling vrouwen V rachtvaarder nu verkocht Paus gaat Mont Blanc beklimmen 14 DAGEN GRATIS DE STEM „de 4in1 krant A53 0ODIG? 1 n t probleem lost u het beste I j mot oen ..Kleintje In de fan immers met minstens el van da lien Stemlezera lazeressen die speciaal I ^langatelling hebben voor I &i0 Kleintjes'"-rubriek per aonool gevraag #or do hand, dat e I i(fl| reacties komen. DE STEM [l26ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers ƒ1,10 i Een politieman bewaakt de achterkant van het kantoor. ALMELO - „Voor mij was het toch wel een onverwachte wending. Zo wilde hij van geen opgeven weten en even later gaf hij door ermee op te houden". Met de spanning van krap vier uren onderhandelen met een 37-jarige Almelose bank overvaller op zijn gezicht doet de Apeldoornse politieman Hans van Hoogmoed zijn re laas. Terwijl elders in het Alme lose stadhuis de autoriteiten de verzamelde pers het gijze lingsdrama uit de doeken doet laat de onderhandelaar, nor maal gesproken werkzaam bij de recherche van de rijkspoli tie Apeldoorn, de spanning van zich afglijden. Hoogmoed had juist een op frissingscursus achter de rug toen hij gistermiddag werd opgeroepen. Even na vier uur, een uur nadat de gijzeling in het bankfiliaal in de Almelose wijk Schelfhorst was begon nen, arriveerde hij. Tot dan was het contact tussen politie en bankfiliaal onderhouden door personeelsleden van de bank. De onderhandelaar: „De overvaller wilde eerst niet zelf aan de telefoon komen. Op een gegeven moment kreeg, ik hem aan de lijn". Dat was om streeks half vijf, een half uur voordat het eerste ultimatium van de overvallers afliep. Om vijf uur wilde hij een vrije af tocht met een half miljoen gulden in contanten. „Dat was een spannend mo ment. Moet je hem laten gaan, of is er een mogelijkheid om hem door middel van praten over te halen met zijn actie te stoppen. Ik kreeg snel de in druk dat er kansen waren. Hij maakte een rustige indruk". Een irritatie van de kant van de overvaller bood de on derhandelaar de gelegenheid de druk van de ketel te halen. „Hij wilde dat een rolluik aan de overkant van het bankfi liaal gesloten zou worden. Daar ben ik met hem op door gegaan. Heb hem aan de praat gehouden. Toen het luik dicht was, was het tijdstip van het ultimatum verstreken". De politie-onderhandelaar had overigens niet voortdu rend contact met de overval ler. „Hij weigerde vaak de te lefoon op te nemen. Dat zijn uiteraard vervelende momen ten. Want zolang je met zo iemand in gesprek bent heb je ook controle over de zaak". In de gesprekken met de on derhandelaar repte de over valler er niet over dat hij een van de gegijzelden zou neer schieten. Vermoedelijk sprak hij dit dreigement niet uit om dat hij wist dat hij slechts een plastic pistool bij zich had. In plaats daarvan gaf hij een nieuw ultimatum door: om kwart voor acht een vlucht auto inclusief een half miljoen. „Ook toen kon ik nog een re delij k gesprek met hem voe ren. Hij maakte een stabiele indruk. Praten over zijn pri- vé-omstandigheden wilde hij overigens niet". Bij het nade ren van de deadline steeg de spanning tentop. Ook bij de onderhandelaar. „En dan laat hij plotseling weten er genoeg van te heb ben. Dat had ik niet verwacht, eigenlijk een anticlimax. Maar laten we blij zijn". De man hield in totaal zeven mensen in gijzeling. Onrust op basisscholen groeit WASHINGTON (AP) - De commissie voor oorlogsmisdaden Ivan de Verenigde Naties heeft in 1948 geconcludeerd dat er voldoende bewijsmateriaal voorhanden was om de Oosten rijkse presidentskandidaat Kurt Waldheim te vervolgen IJ negens moord op Joegoslavische partizanen tijdens de I Tweede Wereldoorlog. Dat meldt de Washington Post. De bmmissie had Waldheim op haar prioriteitenlijst 'A' gezet I; van mensen die voor het gerecht moesten worden gedaagd, jzoblijkt uit een geheim VN-dossier dat de krant in handen heeft gekregen. I De VN-commissie was destijds tot de conclusie gekomen l| dat men met het rapport 'een sterke zaak' tegen Waldheim llin handen had en dat deze 'voor het gerecht diende te wor den gedaagd', aldus de krant. Volgens de Post.raken de be schuldigingen in het dossier de kern van de controverse over Waldheims oorlogsverleden als Wehrmachtsofficier in de Balkan. Van onze verslaggevers llTRECHT - Maandag beginnen acties bij Unilever- ledrijven als de directie niet vóór zondag midder nacht ingaat op een ultimatum, dat de Industriebon den van FNV en CNV het concern gisteren hebben ge puurd. De cao-onderhandelingen •"ij Unilever zijn vastgelopen |«P de weigering van het con- litm te praten over invoering l'Sn de 36-urige werkweek. ■Ook weigerde het concern in Ingaan op looneisen. Onder de Unilever-cao val- I8.000 van de 10.000 werkne mers van Unilever. De overige |IKK) vallen onder andere ca ll's. In de metaal hebben de sta ngen zich gisteren uitge leid tot Gazelle in Dieren (600 I-erknemers). Er werd al ge pakt bij bedrijven in Kin- Indijk, Gorkum, Rotterdam, I*«vorden en Dordrecht. Gisteren zijn ook korte l-ikacties bij circa 15 bedrij- l":r' gehouden, waaronder Itteepswerven in Harlingen I® Franeker, Eurometaal in |«anstad, Nedstaal Alblasser- nen Verolme Heusden. De acties worden vandaag, als de bonden weer met de werkgevers gaan praten, op gevoerd. Zo gaat de Rotter damse werf RDM (1.300 werk nemers) plat, evenals Hollan- dia in Krimpen (200 werkne mers). Verder staan acties op het programma in Bilthoven, Scheemda, Hoensbroek en Maastricht. De acties bij de Nederlandse Spoorwegen gaan ondanks een dreigement van de directie toch door. Het treinverkeer rond Eindhoven lag gister morgen een half uur stil door een actie van NS-personeel op het station van Eindhoven. Ruim 70 NS-ers blokkeerden de rails. (ADVERTENTIE) II Morgen opent Bruin Centrum Nederland 1300.- tot f 1.000.- goedkoper Ook brulnkuren Beste service, garantie en deskundige voorlichting 's Lands grootste speciaalzaken gchstr. 31, Breda, 076-149414 Paus zoekt het hogerop Boven Londen is gisteren, 49 jaar nadat het Duitse luchtschip 'Hindenburg' in de VS in brand vloog, een passagiersdienst per Zeppelin geopend. Voorlopig worden nog 'rondvluch ten' georganiseerd. Tot 15 juni worden vier vluchten per dag gemaakt. Alle plaatsen zijn al verkocht en er is een enorme wachtlijst. De vlucht, die vijf passagiers vervoert op een hoogte van 300 meter, kost een kleine 400 gulden per persoon en begint en eindigt op het vliegveld Leavesden bij Watford in het noordwesten van Londen. - foto ar Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Premier Lubbers houdt er rekening mee dat een nieuw kabinet - en als de formatie lang duurt zijn eigen 'ploeg' - nog eens twee miljard zal moe ten bezuinigen om het financieringste kort in 1987 niet al te veel te laten oplo pen. Met het voorstel van het kabinet om voor volgend jaar alvast een 'pakket' be zuinigingen van bijna 9,5 miljard af te spreken, ging de meerderheid van de Tweede Kamer gisteren akkoord. De PvdA vindt de keuze van het kabi net - onder meer verhoging van het 'ho ge' en 'lage' btw met één procent - on juist. De sociaal-democraten komen op ongeveer hetzelfde bedrag uit dat welis waar anders is samengesteld. Zoals bekend wil het kabinet 9,3 mil jard bezuinigen door het verminderen van de voorraad-/vermogensaftrek (1,8 miljard), verhoging btw (2 miljard), ver koop staatsdeelnemingen (0,25 miljard), bezuinigingen op alle departementen, behalve defensie en ontwikkelingssa menwerking (2,25 miljard), bezuinigen op sociale zekerheid (1,2 miljard) en ambtenaren/trendvolgers (1,2 miljard) en op volksgezondheid (600 miljoen). Lubbers zei gisteren dat het kabinet alleen maar een 'inimaal'pakket aan be zuinigingen heeft willen indienen. Hij zei niet vooruit te willen lopen op een nieuw regeerakkoord. De bezuinigingen zullen pas na de verkiezingen exact worden ingevuld. Daarom bestaat nog onduidelijkheid over het voorziene bezuinigingsbedrag van 600 miljoen gulden voor de volksge zondheid. Volgens Lubbers zal dat be drag een stuk lager zijn, omdat nog 'meevallers' van enkele honderden mil joenen te verwachten zijn. Herhaaldelijk ontstond gisteren in het debat een felle aanvaring tussen PvdA en kabinet/regeringspartijen. Lubbers en Den Uyl hadden een felle controverse over de achteruitgang van de minimum inkomens. Volgens Lubbers zijn de mi nima er 4,5 procent op achteruitgegaan, maar Den Uyl verweet Lubbers verant woordelijkheid voor een daling van de minima met 9 procent. CDA-woordvoerder De Vries toonde zich aanvankelijk enigszins terughou dend over het pakket bezuinigingen, met name over de toezegging dat de verho ging van de btw weer teniet wordt ge daan (in de vorm van lagere loonbelas ting) als de olieprijs weer boven de zestig gulden per vat zal komen. De WD hecht zeer aan die toezegging, die ook werd ingewilligd door minister Ruding (Financiën). Lubbers verwacht overigens niet dat de olieprijs binnen vier jaar op het afgesproken niveau zal komen. De Vries verweet de PvdA 'voos, onte recht en ongeloofwaardig' in haar kri tiek te zijn. 'De nadelen zijn voor reke ning van Lubbers, de positieve effecten zijn het gevolg van buitenlandse ont wikkelingen'. Hij sprak ook de vrees uit dat de WD de uitkeringen in de toe komst weer de dupe laat worden, gezien de bezuinigingen in het programma. PvdA-Kamerlid Wöltgens hield een pleidooi voor het verhogen van de benzi ne- en dieselaccijns in plaats van verho ging van de btw. Hij bepleitte ook een snellere start - dit jaar al - met het aan pakken van de teruglopende aardgasba ten. Wöltgens kwalificeerde het kabinet als 'brutaal': 'Lubbers regeert op een rechtse manier over zijn graf heen en laat een financieel gat achter, omdat hij verzaakte eerder maatregelen te nemen om het hoofd te bieden aan de afne mende aardgasbaten. Dat zagen we al langer aankomen, maar het kabinet rea geerde veel te laat'. Van een onzer verslaggevers Op het ministerie staat de telefoon roodgloeiend. Veel leraren zijn bang volgende week te horen dat hun baan op de tocht staat. De vakbonden zijn woe dend. „Er is een zotte situatie ontstaan. Niet alleen is er grote onrust. Ook zijn er ge meente- en schoolbesturen die leraren bij voorbaat ontslaan. Ze weten nog niet of de bezui niging doorgaat, maar doen de ontslagen voor de zekerheid vóór 1 mei de deur uit. Dat is namelijk de laatste datum om iemand te ontslaan die je het volgend schooljaar niet terug wil. Die ontslagen zijn alle maal onrechtsgeldig. We gaan er dan ook tegen in beroep", aldus bestuurder Johan Terp stra van de ABOP, de onder wijsbond van de FNV. De onrust is een gevolg van een politiek conflict tussen Van Leijenhorst en de Tweede Kamer. De staatssecretaris wil honderd miljoen gulden bezui nigen op lesuren die scholen er juist bij hadden gekregen voor extra onderwijs aan kinderen die veel aandacht nodig heb ben. De meerderheid van de Tweede Kamer wijst die plot selinge bezuiniging, die wel 1.400 banen kan kosten, echter af. Maar sinds dat negatieve oordeel van de Kamer heeft niemand meer iets van Van Leijenhorst gehoord. Legt hij zich neer bij de eis van de Tweede Kamer (dan moet hij wel ergens anders bezuinigen) of houdt hij voet bij stuk? Verwacht wordt dat het kabi net morgen praat over het po litieke probleem van de staatssecretaris. De scholen hopen het besluit van het kabinet zo snel moge lijk te horen. Ze hebben haast, want de roosters voor het ko mend schooljaar moeten het liefst vóór 1 mei gemaakt wor den. Dat is de laatste dag dat men leraren kan ontslaan (of een ander contract kan aan bieden) voor hetnieuwe schooljaar, want ook in het onderwijs geldt een ontslagpe riode van drie maanden. „We vinden het erg verve lend, maar voor ons is het ook nog afwachten", zegt een woordvoerdster van het mi nisterie. „Maar dat er ontsla gen moeten vallen is niet waar. De maatregel wordt juist genomen zonder ontsla gen. De formatieplaatsen die door de bezuiniging zouden verdwijnen, mogen ook het volgend schooljaar tijdelijk blijven bestaan als bovental lig". In de praktijk betekent dit dat een leraar die het slachtof fer wordt van de bezuiniging net zolang op zijn school mag blijven werken tot er een va cature ontstaat op een andere school die onder zijn bestuur valt. Er verdwijnen dus wel banen, maar er vallen geen ontslagen, aldus het ministe rie. OP welke termijn het helemaal goed zal komen tussen de bisschoppen en de 'Acht-Mei- Beweging' is moeilijk te zeggen, maar tot op de dag van vandaag zijn de relaties stroef. Vorig jaar was dat begrijpelijk. De Malieveld manifestatie wilde toen het eenzijdige beeld van de katholieke kerk, dat de paus getoond zou gaan worden, voor het oog van de wereld te corrigeren. Nu er geen druk meer is van een pausbezoek zou het eigenlijk beter moeten gaan. zie pagina Achtergrond DE Amerikaanse filmregisseur Otto Preminger is gisteren in New York overleden. Hij werd 79 jaar. De regisseur van onder andere 'Exodus' stond bekend als 'Otto de verschrikkelijke' en 'de meest gehate man van de filmindustrie'. zie pagina Glda-1 i zie sport 1 Van onze Haagse redactie UTRECHT - De hulsartsen gaan acties voeren nu het overleg met de staatssecreta ris Van der Reyden (Volksge zondheid) is mislukt. De ledenvergadering van de huisartsenvereniging LHV heeft daartoe gisteravond in Utrecht besloten. De leden machtigden una niem het bestuur om actievor- men te bedenken. Tot de acties is besloten nadat ook overleg met Van der Reyden gister middag tot niets leidde. Volgens de voorzitter van de LHV De Regt zullen actievor- men niet zo eenvoudig zijn. Toch denken de huisartsen aan het invoeren van een pa tiëntenstop. ARNHEM (ANP) - De onder- wijsvakbonden eisen van mi nister Deetman (Onderwijs) dat het verschil in salaris tus sen mannelijke directeuren van basisscholen en hun vrou welijke collega's alsnog met terugwerkende kracht tot 1 augustus 1985 wordt uitbe taald. MIDDELBURG - Op de recht bank in Middelburg is gisteren het onder Maltheser vlag va rende vrachtschip Lady Hiba openbaar verkocht. Dat gebeurde in opdracht van de 18-koppige Turkse be manning die al maandenlang geen gage heeft ontvangen van de rederij, de Hiba Ship ping Company Ltd. uit Val letta op Malta. Vervolg in het regionale gedeelte AOSTA (RTR) - Paus Johannes Paulus II wil op 7 september de hoogste berg van Europa, de Mont Blanc, beklimmen. Aanleiding is het feit dat tweehonderd jaar geleden voor de eerste maal een mens op de top van deze berg stond. De paus reist per trein van Rome naar Aosta, waarna hij per kabel baan de voet van de gletsjer bereikt. Dan begint de moei zame tocht te voet naar boven. Bisschop Ovidio Lari van Aosta verklaarde dat de paus nog adem genoeg denkt over te hebben om 's middags de mis op te dragen in de was hij op de Marmolada in de Italiaanse Alpen, waarna hij in juli 1984 rondtrok op de gletsjer van de Adamello. (ADVERTENTIE) Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. Naam en voorletters: Adres: Postcode: Woonplaats: Betaling 68,06/kwartaal 23,60/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA. Bellen kati ook: 076-236911.

de Stem | 1986 | | pagina 1