WIJ ZIJN GEEN MILIEUVERSTO Over bomen die niet meer kunnen bloeien en steden die niet meer mógengroeien. Superii Raad Sluis bespreekt nieuwe horeca-stop Team De Zwaan wint zevenkamp van Philippine RT ZEEUWS Haal de folders op het postkantoor Veel activiteiten op Koninginnedag Astmafonds vooi Terneuzen en Axel opgericht V rouwenbij eenkomst over vakopleiding Raadslid wil uitbreiding camping De Elderschans Lenteconcert van Clingse fanfare trekt veel publiek MAANDAG 21 APRIL 1986 VAN ZEELAND T6 PAGINA ZEELAND BERGEN OP ZOOM - De stuurgroep Ooster- schelde heeft het verbruid bij de Deltafedera tie. De sportvissers worden door de stuurgroep namelijk uitgemaakt voor verstoorders van het milieu en dat is bij Delta-voorzitter Toon van Overveld finaal in het verkeerde keelgat geschoten. 'IEDERE AANVRAAG TOETSEN Plaatselijk nieuws Heikant Lamswaarde Oostburg Sas van Gent Westdorpe IN OOSTBURG |.x V EREMEDAILLE MEVROUW STENVERl Thema-avond baanloosheid Voorlichting RIA ONTFUTSE Mogelijkheden Deltafederatie woest over plan stuurgroep „Wij als sportvissers zijn de grootste natuurliefheb bers die er rondlopen. We dragen juist bij aan de hui dige situatie in de Oosterschelde", brieste Van Over veld zaterdagmiddag tijdens de vergadering van de federatie, die in Bergen op Zoom werd gehouden. AARDENBURG - Raadslid G. Bonte wil dat de gemeen teraad van Aardenburg dinsdagavond besluit ge meentegrond te verhuren aan de exploitant van cam ping De Elderschans. Bonte is met een ontwerp-voorstel gekomen dat komende raadsvergadering wordt besproken. Volgens Bonte is het kort dag voor de exploitant. Het college bleek tijdens eerdere besprekingen niet afwij zend te staan tegenover de verhuur van gemeente- Ongeveer 34.000 sportvissers uit Zeeland en Brabant, ver enigd in ruim honderd hengel sportverenigingen, zijn bij deze club aangesloten. Het onderwerp kwam ter sprake naar aanleiding van een bericht in een Zeeuwse krant. Daarin werd gewag ge maakt van het voornemen van de stuurgroep om een betre- dingsregeling voor sommige delen van de Oosterschelde in het leven te roepen. Het doel hiervan is een verbod op sto rende activiteiten in bepaalde delen van de Oosterschelde. In dit verband werden in het be wuste artikel sportvissen en pieren steken genoemd. „Nu is er nog niks aan de hand", zei Van Overveld. „Dat wordt ook toegegeven. Maar je zet bij voorbaat toch geen kind in de hoek omdat het mis schien stout zal doen".Hij waagde voorts te betwijfelen dat de vogels uit dit gebied in derdaad de hort op gaan, om dat sportvissers er pieren wil len trekken. „Integendeel, ze worden er juist door aangetrokken", meende Van Overveld. Hij voegde daar nog eens nadruk kelijk aan toe dat de Deltafe deratie het 'niet pikt' uit ge bieden weggejaagd te worden, alleen maar omdat veronder steld wordt dat wij de zaak daar zouden verstoren". Het bestuur van de Deltafe deratie zal deze kwestie in het eerstvolgende gesprek met de rijksconsulent voor recreatie aankaarten. Van een onzer verslaggevers SLUIS - Donderdagavond 24 april buigt de gemeenteraad van Sluis zich over een be leidsnotitie van het college waarin dit aankondigt ten aanzien van horecavestigin- gen een ander beleid te gaan voeren. In afwijking van de gebruikelijke tijd begint deze vergadering om 17.30 uur. De laatste jaren heeft de ho reca een steeds zwaarder stempel op de Sluise binnen stad gedrukt. Het aantal hore- ca-bedrijven was een aantal jaren geleden nog één op vier detailzaken, momenteel is dit één op drie detailzaken. Dit tast volgens het college de koopfunctie van Sluis aan, re den om regulerend te gaan op treden. Als het aan het college ligt wordt iedere nieuwe aanvraag voor een horeca-vestiging ge toetst op zijn belang voor Sluis. Het moet iets nieuws zijn of, liever nog, een accom modatie met goedkope ver blijfsmogelijkheden. Want daaraan heeft Sluis gebrek. Ook wil het college een greep krijgen op niet-alcohol verstrekkende bedrijven zoals lunch- en tearooms. Voorge steld wordt hiervoor een nieuwe verordening vast te stellen. Als de raad ermee instemt wordt ook gereageerd op het voorontwerp-streekplan. In dit ontwerp is voor wat de Oudelandsche Polder en (ge deeltelijk) de Willem-Leo- poldpolder geen rekening ge houden met de bestemming die het toeristisch recratief be leidsplan aan beide gebieden toekent. Aan de orde komt ook nog het ongegrond verklaren van een beroep tegen de wei gering vergunning te verlenen voor het uitbreiden van een garange en het afkopen van plantrechten. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De stichting Vrouwenemancipatie Zeeland, afde ling West-Zeeuwsch-Vlaanderen, houdt woensdag 23 april een regionale bijeenkomst in het vrouwencafé Lotje te Oostburg, aanvang 20.00 uur. Tijdens de bijeenkomst zal er iemand van de vrouwenbond FNV komen praten over de vrouwenvakopleiding die in septem ber start. De school is kosteloos, part-time, biedt kinderopvang en is tijdens de schoolvakanties gesloten. Tijdens de lessen wordt er uitgebreid stil gestaan bij de problemen die zich voor doen als vrouwen het huishouden gaan combineren met een op leiding. De deelneemsters kunnen kiezen uit twee studierichtin gen. Er is een opleiding voor informatica en een voor vrouwen die een eigen bedrijfje willen opzetten. De opleiding informatica is in tweeën gesplitst. Deelneemsters met weinig vooropleiding kunnen een 'gebruikerscursus' volgen. Voor vrouwen met meer achtergrondkennis is er een opleiding tot systeembeheer. (ADVERTENTIE) Zaterdag werd de zevenkamp afgesloten met een toertocht Van onze correspondent PHILIPPINE - Het team van De Zwaan is winnaar gewor den van de zevenkamp die het winterseizoen het vereni gingsleven in Philippine enigszins beheerste. Tijdens het laatste onderdeel, de toer tocht, werd het team van de karabijnclub De Zwaan slechts vijfde, maar de voor sprong die het in de voor gaande zes onderdelen opge bouwd had, was niet meer te overbruggen door de concur rentie. De toertocht, die de trim- en toerclub Wiskerke zaterdag hield, paste helemaal in het speelse karakter van deze ze- venkamp. De tijd die over het 23 kilometer lange traject ge reden werd was van onderge schikt belang. Er was van te voren een tijd door enkele per sonen uitgezet en wie die het dichtst benaderde werd win naar. Niemand wist dus met wat voor tempo er gereden moest worden, langzaam of hard. Voor het têam'van de zaal- voetbalvereniging Philippine was die onzekerheid te groot en men gaf dan ook al na 500 meter de pijp aan Maarten om zich razendsnel te verkleden als Sinterklaas en zwarte Piet FOTO DE STEM COR J. DE BOER en zich terug naar de aan komst te begeven om daar de 'medestrijders' op te wachten. Het verhoogde de hilariteit al leen maar, die toch kenmer kend is voor dit gebeuren. Winnaar van deze ploegen tijdrit werd het team van de biljartclub Marinet, dat de tijd van 66 minuten tot op 39 se conden benaderde. De uitslag van deze tocht was: 1. biljart club Marinet, 2. TC wiskerke, 3. TCAZ, 4. TC Marinet, 5. De Zwaan, 6. volleybalvereniging Philipine, 7. zaalvoetbal Phi lippine. Eindstand: 1. De Zwaan met 36 punten, 2. biljartclub Marinet 30,3. zaalvoetbal 29, 4. TC Wiskerke 28, 5. TCAZ 27,6. Volleybal Philippine 23,7. TC Marinet 22 punten. GOES - CDA-vrouwenberaad - Het CDA-vrouwenberaad houdt een verkiezingsbijeen komst 24 april om 19.30 uur in hotel Terminus. Yvonne Vriends-Auerbach, thans nog wethouder van Rosmalen, maar na 21 mei lid van de Tweede Kamer, spreekt over 'Uitzicht', samen werken voor morgen. Leden en belangstel lenden, zowel mannen als vrouwen, zijn welkom. GOES - Politie - In het jaar verslag over 1985 maakt de ge meentepolitie Goes melding van een groei van 52 naar 59 man. Andermaal lukte het niet ondanks vele inspanning, een vrouw in de uitvoerende poli tiedienst op te nemen. Goes werd in het afgelopen jaar niet getroffen door grote calami teiten, toch blijft er voor de politie voldoende werk. Er werden in totaal 11.339 proces sen-verbaal opgemaakt. Het aantal door de politie geregi streerde aanrijdingen steeg in 1985 met 44 tot 626. Viel er in de afgelopen jaren een gestage O steiging van de criminaliteit waar te nemen, dit jaar was er voor het eerst sprake van een stabilisatie. Het aantal ter kennis gekomen misdrijven (exclusief verkeersmisdrijven en diefstal van voertuigen) be droeg 1172 tegen 1178 in het vorig jaar. Het vandalisme liet een daling zien van 26 procent er waren 75 aangiften. Het ef fect van de fietsgraveerakties blijkt kennelijk uitgewerkt er werden 335 fietsen gestolen waarvan er 95 weer terecht kwamen. Van de negen gesto len auto's werden er vier weer teruggevonden. HEINKENSZAND - Vrou- wenkontakt - Het Vrouwen- kontakt Heinkenszand houdt woensdag 23 april een thema avond met als onderwerp 'emancipatie en roldoorbre king in kinderliteratuur en leermethoden van het basison derwijs'. Toelichting en uitleg wordt gegeven door Olga Franse, leerkracht aan de Anne Frankschool en John Jansen van de openbare bi bliotheek Borsele. De avond in De Stenge begint om 20 uur. Belangstellenden betalen f 2,50 entree. HEINKENSZAND - Jubileum KVO - De Katholieke Vrou wen Organisatie van de NCB kring Zuid-Beveland viert vrijdag 25 april haar 25-jarig bestaan in De Stenge te Hein kenszand. Om 13.30 uur zal er een officiële bijeenkomst zijn, waarbij het welkomswoord wordt gesproken door kring- voorzitster, mevrouw M. van 't Westeinde-Van den Dries. Daarna zal mevrouw Boertien een tentoonstelling openen waar de aktivitèiten van de KVO centraal staan. Tevens is er een verkoopgedeelte en een bazaar waarvan de opbrengst wordt geschonken aan de ak- tie Zeeland helpt Nepal, 's Avonds is er een Eucharistie viering in de r.k. kerk van 's Heerenhoek. In de Jeugdhoeve treedt daarna het cabaretge zelschap 'Capritolen' op. KRUININGEN - Molen - De gemeente Reimerswaal wil de korenmolen 'De Oude Molen' te Kruiningen laten restaure ren. De totale kosten zijn ge raamd op een kwart miljoen gulden. Het rijk betaalt daar van 70 procent, het Zeeuws provinciebestuur 25 procent. Het dagelijks provinciebe stuur heeft de staten gevraagd het benodigde geld, 62.500 gul den, beschikbaar te stellen. De bijdrage komt uit het provin ciaal monumentenfonds. Hoe bestrijden we met zTi allen de zure regen? En hoe houden we ons lieve landje leefbaar? Informatie over uiteenlopende zaken als deze vindt u op uw postkantoor. Daar kunt u niet alleen terecht voor bijvoorbeeld postzegels, geldzaken en pakjes, maar ook voor handige tips en interessante nieuwtjes van de overheid, het bedrijfs leven: de Postbank en PTT Post. Overzichtelijke documentatie, die u gratis en vrijblijvend kunt meenemen bij het PTT Post Infocentrum. Daar hebt u alles op een rijtje. Deze maand zijn er folders van o.a.: Postbus 51:Zure regen/de maatregelen, Nieuwe Wet en Besluit Ruimtelijke Ordening/ bestemmingsplannen sluiten nu beter aan op de praktijk, Wet studiefinanciering, Verzekering Ziektekosten, Motorrijtuigenbelasting. Bedrijfsleven: Postbank: Sparen, Lenen, Hypotheken, Girorekening. PTT Post: Postzegels verzamelen, Cassettepost, Faxpost. ■RIs&HBH Koninginnedag - In een huis aan huis verspreide circulaire van het Oranje- en Evene mentencomité is foutief ge meld dat er in Heikant alleen maar feestelijkheden in de voormiddag zijn. Maar op ko ninginnedag gaan de activitei ten zowel voor als na de mid dag door. De inwoners van Heikant krijgen nog een volle dig programma in de bus. Bridge - In café De Vier Jaar getijden speelden leden van de bridgeclub een competitie wedstrijd. Het was een draai ende mitchel met veertien pa ren. Uitslag: 1. heren Van der Wielen- De Waal, 2. heren Wouters-De Nijs, 3. mevrouw Kint en de heer Rademakers. ZVU - De Zeeuwse Volks Uni versiteit, afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen, houdt binnenkort een excursie naar Lille. De reis vindt plaat op 24 mei onder leiding van F. de Pauw. De prijs per persoon is 37,50. De Oude stad en de ci tadel worden bezocht. Tevens is er gelegenheid om te winke len. Commissie - De commissie ge- meentefinanciën komt maan dag vanavond bijeen in het gemeentehuis. Aanvang 19.00 uur. Gesproken wordt onder meer over kredietverlening voor het bouwrijpmaken van plan-Waterdijk. Voorts wil het college de terugploegrege- ling gebruiken voor bestra tingswerkzaamheden. Muzikale avond - In café De Gravin aan de Graafjansdijk wordt zaterdag 26 april een muzikale avond gehouden voor met name liefhebbers van muziek uit Midden-Ame rika. Ook wordt andere mu ziek gespeeld. De avond begint om half negen en er wordt geen entreegeld gevraagd. grond, grenzénd aan het campingterrein. Bovendien stelt het watgrschap een brug beschikbaar om beide gebieden met elkaar te ver binding omdat het niet wenselijk is de caravans aan- en af te voeren via aanpalende woonwijk. Erop gewezen wordt dai inmiddels, mede door depo. sitieve houding van het col. lege, al een flinke promotie, campagne is gevoerd resul. terend in een flink aantal plaats-reserveringen en aanvragen voor een vaste standplaats. „In het kader van de toe- ristische ontwikkeling bin- nen de gemeente Aarden- burg past de uitbreiding van toeristische verblijf sac- commodatie, zoals cam- pings", aldus Bonte. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het programma voor Koninginnedag is r01 voor wat Oostburg betreft. Het plaatselijk oranjecomité is er geslaagd om een groot aantal activiteiten te organiseren. Om 9.30 uur wordt begon nen met een gekostumeerde optocht. De deelnemers moe ten bij voorkeur sprookjes of sprookjesfiguren uitbeelden. De stoet wordt vooraf gegaan door de drumband 'Harmonie Oostburg' en de muziekver eniging 'Veropica' uit Zuid- zande. Vervolgens wordt er een prestatieloop over 5300 meter gelopen, de start is om 11.00 uur. Om 13.30 uur start een puzzelloop voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar. De start vindt plaats bij centrum Den Hoekzak. Een half uur la ter begint in de sporthal de poppenkast 'Houwtje Touwtje' waar clown Pico optreedt. In Den Hoekzak start om 15.15 uur de kinderfilm 'Op jacht in Holland', deze rolprent duurt ruim een uur. Tot slot is er een disco rr, play-backwedstrijd in foyer van de sporthal, vang 19.00 uur. Kinden vanaf elf jaar mogen dit fee bezoeken. Het aantal deelne mers aan de play-backw# strijd is beperkt zodat die zich het eerst heeft opgége ven de meeste kans maakt» mee te doen. De volgende dag wordt Watertorenrit, een eenvoudi| puzzel-oriëntatietocht vo auto's, gehouden. De tocht uitgezet door de Wi Zeeuws-Vlaamse automot club 'WZA'. De lengte is 35 lometer en men kan inscl ven vanaf 13.00 uur bij Victorie. De start is één ui later bij garage Brugge op industrieterrein aan de wat toren. Van y ij t l k w O s-r Van onze correspondent TERNEUZEN - Tijdens een druk bezochte vergadering in de Jacob Catsschool te Ter- neuzen is een Terneuzense Axelse afdeling van het Ast mafonds opgericht. De eerste daad van het gekozen bestuur was om mevrouw Stenvert vanwege haar verdiensten voor de jaarlijkse collecte van het Astmafonds, de bronzen eremedaille uit te reiken. Voor de 35 belangstellenden, Van onze correspondent CLINGE - Meer dan tweehon derd muziekliefhebbers heb ben zaterdagavond genoten van het dertiende lenteconcert van de fanfare Weldoen door Vermaak met drumband en majoretten in gemeenschaps huis Malpertuus. De leiding was in handen van dirigent Leo Verstiggel. Geopend werd met de Bari- tonnistenmars. Onder de vele belangstellenden was ook wet houder Van de Voorde. Voor zitter A. van Dorsselaer deelde mee dat van de Bredase bond bericht was ontvangen dat de slagwerkgroep, onder leiding van J. van Overmeeren, uit verkoren is om deel te nemen aan het kampioenschap van Nederland. Door lady-speaker R. de Burger-van Dorsselaer werd elk muziekstuk met een korte uitleg aangekondigd. Achter eenvolgens werd door de fan fare To a Prinses, The Best of Nancini en de Pastorale van Jan de Haan gespeeld. Na de pauze, waarin een snelloterij werd gehouden, trad de slag werkgroep met een kleine showgroep op. Na ieder num mer kreeg het van de aanwe zigen een daverend applaus. Vervolgens werden Donder en bliksem van Johan Strauss, Song of Liberation van Jan de Haan en de Robert Stolz-pot- pourri van M. Everaarts ge speeld door de fanfare. Alle drie stukken kregen veel bijval. Daarna was er het gezamenlijk optreden van fanfare, drumband en majo retten met drie nummers. De avond werd besloten met het spelen van de Ode an die Freude van Ludwig van Beet hoven, die door alle aanwezi gen staande en uit volle borst werd meegezongen. TERNEUZEN - In de Opj dingskerk in Terneuzen® maandag 28 april, a8G 19.30 uur, een themH gehouden over baanlo® Het is een initiatief werkgroep Kerk en S» ving van de twee Ten>« (J parochies. Drie spreken len een korte inleiding waarna de aanwezig' kleinere groepen vangs ten kunnen wisselen °f onderwerp. waaronder vertegenwoord gers uit het onderwijs, fysioj therapeuten, kruisverenigaj gen en diverse andere ren, werden eerste twee I vertrond die handelden het acceptatieprobleem in d omgang met een astmapati(i| Een levendige discussie I op gang en veel nieuwe id werden geboren. De aanwe gen waren enthousiast, heti| richten van een afdeling! het kiezen van een besti waren dan ook geen problec.1 Als voorzitter van de aft] ling is gekozen de heer mer, secretaresse is mevroi Stenvert en mevrouw Rijt gaat de centen beheren. 1 zijn mevrouw Buyze-Kuipi de heer Nieuwenhuize en r vrouw Bleyenberg. Als disch adviseur van de ven ging is internist dokter I ker uit het Julianaziekenhj in Terneuzen benoemd mens de kruisvereniging is mevrouw Kruisen. De afdeling gaat zich inj toekomst vooral bezighoud! met voorlichting. Er worof voorlichtingsavonden beleg Onderwerpen zijn: alk""1 astma, medicijngebruik e ternatieve geneeswijs] Voorlichting op scholen is 4 één van de taken van de aflj ling. „Bij de leraren is nog een groot gebrek aan ej grip voor de astmapatiënt" voorzitter Kramer naar i> leiding van de onder de A wezigen gehouden enquête De kruisvereniging over twee weken een spreksgroep voor volwa: met CARA. Bij voldoende J langstelling wil men ook sr ten met het in groepsverj» beoefenen van ademhalif en ontspannignsoefen Als het aan de aanwezige" J gaat de afdeling met de f meente Terneuzen praten1'1 het gebruik van open haai" die bij CARA-patiëntenW eens voor moeilijkheden jjj gen. Voorts zal de afdf binnekort een gsprek aanj met het bestuur van het naziekenhuis, waarin te* het opzetten van een inf00 trum in het nieuwe Cent"- ziekenhuis wordt besprok®! Adrie van der Poel voert de vi Door Peter Snelders WESTDORPE - Aan een spanning zinderend duel h< titelkandidaat STEEN sle< één punt over kunnen hou tegen belangrijkste degra tiekandidaat RIA. Negentig minuten voetbal, danks een groot STEEN-overwi leverde niet meer op dan een 1-1- lijk spel. Voor STEEN te wei want iedereen die deze ploeg warm hart toedroeg verliet mo{ rend en ontevreden het sportp aan de Kapittelstraat te Westdorj STEEN scoort moeilijk. Da* maakte het duel tegen RIA geen zondering. Zeker in de laatste d draait de doelpuntenmachine STEEN, die eerder in deze compe zo succesvol was, niet meer soepel „De druk wordt met de week g ter. Ook de jongens beseffen dat esn beslissend stadium terecht gekomen. Het is nu of nooit, al kampioen wilt worden. Dat vreet de ploeg. Het beetje rust dat je doelrijpe situaties nodig hebt weekt dan. Jammer, maar het is anders," verklaarde STEEN-tra: Peter van de Boogert na afloop, uitspraak die het grootste manco STEEN-zijde keihard bloot legt: P'oeg speelt te gespannen.' In de normale spelsituaties lë dat nog weinig problemen op. De gaat soepel en snel van voet tot v "et combinatievoetbal is dus g verzorgd en ook de individuele a Wordt van tijd tot tijd tevoorscl getoverd. Tot zover geen enkel Pleem. Het hoge tempo kan STI moeiteloos, ook op een gladde fWare grasmat als zondagmidc Wijven draaien. Maar eenmaal de goal van de tegenstander, als Weer eens een kansrijke postie v< doet, dan slaat de zaak op tilt. Al in het eerste kwartier te [r.'A kreeg STEEN drie goede mc dikheden om afstand te nemen. Eric Nagelkerke, Carlo Nachtef d Jo van Remortel, laatstgenoer ?et een afstandsschot, moch jW-unan Ludwig Cortvriendt al e jte^veigen. Meer dan dat niet. E 6t uitblijven van die treffer nan "ervositeit bij STEEN met de min r6- „Zou het nu weer niet lukk< jjtet door de hoofden van lEEN-spelers gespookt hebt vn!?ral toen RIA enkeIe rnini P°r rust op voorsprong kwam enige kans van de wedstr sen0 wegwerken van Freddy Be en Qamiel Bosmans bood P<

de Stem | 1986 | | pagina 8