VAN VIES ENG MONSTER TOT GRAPPIG UEF HUISDIER Het laatste taboe: Een zachte dood voor pasgeborenen MAANDAG 21 APRIL 1986 EXTRA OP MAANDAG „Eén van onze zegslieden had bijvoorbeeld waargenomen dat ontsnapte muizen naar een openstaande deur werden gejaagd, die dan heel hard werd dichtgegooid, waardoor de muizen verpletterd werden". Gewoon leuk Rat-effect LaANPAG 21 APRIL 19861 Nonnen bij Sonja MEDISCHE RUBRIEK 'Z/om* qcMUé Geen applaus De melkplas en de mestplas Esssèss* tëSSS®* PAPIER VOOR UW PEN Onaangenaam Sociaal gezicht (1) gezicht Sociaal (2) PAPIER VOOR UW PEN Advertentie Dankbaar Den Uyl Zegeningen wLufr te staan en het CDA T48 De emancipatie van de rat RATTEN. Bij het woord alleen al lopen bij grote groepen mensen de rillingen over de rug. Het woord rat is in de volksmond synoniem met vies, goor en smerig. Een groot harig beest met griezelige, gele tanden, dat levensgevaarlijke ziekten overbrengt, dijken ondermijnt en er niet voor terugdienst mensen aan te vallen. Kenners weten beter: ratten kunnen zelfs leuke huisdieren zijn. Door Ankie Kop „Soms werd ook heel hard met een klomp op hen ge trapt". „Mensen lopen ook vaak een heel eind met een rat die ze dan aan hun staart vast houden". Deze -en nog veel meer- klachten staan in een zwart boek van de Nederlandse Bond ter Bestrijding van Vivisictie (NBBV), dat is opgesteld in sa menwerking met de Dierenbe scherming. Ratten, zo zegt de anti-vivisectieclub, zijn dank bare objecten voor het onder zoek. „Het diertje is goedkoop in aanschaf, een paar gulden per stuk, door de huidige mi- crochirurgie-technieken is vrijwel ieder experiment mo gelijk en wat misschien nog het belangrijkste is: protesten zijn er niet of nauwelijks. Het zijn immers maar ratten", zegt voorzitter Tom Crouse van de NBBV. Naar aanleiding hiervan heeft de Veterinaire Inspectie bij TNO in Rijswijk onderzoek gedaan naar de juistheid van de klachten. De Inspectie vond de klachten ongegrond maar heeft wel gewezen op de nood zaak van veranderingen in proeflaboratoria. De publieke opinie maakt zich niet zo druk over hoe de rat wordt behandeld in labo ratoria. Als het om bijvoor beeld apen gaat, ligt de kwes tie veel gevoeliger. Maar rat ten zijn vieze enge beesten die maar liever zo snel mogelijk vergeten worden. Als huisdier is de rat voor de meeste men sen helemaal taboe. Van alle in Nederland le vende ratten is de bisam- of muskusrat het meest bekend. Ooit van Canada naar Europa gebracht om mee te fokken voor het vel, maar nu de grote boosdoener die hele dijken en waterkeringen verwoest. Vooral in het zuiden van ons land is hij erg actief. Toch wordt de bisamrat ook gezien als een nuttig beest. Hun vacht wordt nog steeds bewerkt tot bontjas en het vlees wordt zelfs gegeten. In België wordt 'waterkonijn' als een lekkernij beschouwd. Veel zeldzamer is de zwarte rat. In de middeleeuwen was deze het meest gevreesd, om dat hij de pest verspreidde. Nu is hij bijna uitgestorven in de lage landen. Blijft over de bruine- of rioolrat. Een kleine diertjes van zestien tot twintig centi meter die niet zwaarder wordt dan vierhonderd gram. Deze rat komt erg veel voor en dat is niet in de laatste plaats toe te schrijven aan de mens. De bruine rat heeft een enorm groot aanpassingsver mogen en richt zich snel naar veranderde omstandigheden. Daardoor heeft hij zich heel goed aangepast aan het stede lijk karakter van de moderne maatschappij. Uit een soort gemakzucht leeft hij bij plaat sen waar veel voedsel te vin den, zoals vuilnisbelten en houdt hij zich schuil in het riool. Dat is ook de reden dat wilde ratten verspreiders van ziekten kunnen zijn: niet de aard van het beestje, maar het Een grappig, lief huisdier. milieu waarin het leeft is er de oorzaak van. Om een ander vooroordeel weg te nemen: de naar de mensenkeel springende en bij tende rat is een hoge uitzonde ring. Een rat zal altijd probe ren te vluchten als hij zich be dreigd voelt. Slechts als hij geen uitweg ziet, zal hij zich (dë natuur, de wil om te over leven) wel moeten verdedigen. Een 'broertje' van de bruine rat is de witte laboratorium rat. Deze is uitermate geschikt voor onderzoek. Alleen var kens hebben meer fysieke overeenstemming met de mens, maar die zijn te groot en te duur voor proeven. Het zijn vaak deze bruine of witte rat ten (of een kruising hiervan) die als huisdier worden ge houden. Het idee dat alleen punkers met een rat op hun schouder door de stad lopen berust ook op misverstanden. D. de Deugd, eigenaar van een die renwinkel: „Ratjes worden vooral gekocht door jonge kin deren in leeftijd van tien tot vijftien jaar. Meestal zijn het meisjes. Het werkt ook aanste kelijk. Als je vriendin zo'n grappig, lief beestje heeft wil jij er ook een". De Deugd ver telt dat deze kinderen van al les met die ratjes doen. „Ze ne men op hun schouder mee de winkel in of stiekum in hun tas mee naar school". Niet alle dierenwinkels ver kopen fatten. Er is niet veel vraag naar. De Deugd ver koopt er gemiddeld tien tot vijftien per maand. De prijs varieert van zeven gulden vijftig tot een tienlje. Zelf vindt De Deugd ratjes leuker dan hamsters of cavia's. „Als je een hamster uit z'n slaap haalt, heb je kans dat 'ie aan je vinger blijft hangen. Ratten zijn veel vriendelijker", aldus De Deugd. Danniëlle (16) is zo'n meisje dat zelf ratjes als huisdier heeft gehad. Nu niet meer, maar soms zou ze er nog wel een willen hebben. Danniëlle: „Ratjes zijn gewoon leuk. Veel leuker dan bijvoorbeeld ham sters. Die heb ik ook gehad, maar die slapen de hele dag. daar is niks aan. Ratjes zijn veel beweeglijker. Bovendien bijten ze niet, al doe je er nog zo gek mee. Nu hebben we geen dieren meer. We worden ouder en zijn vaker weg. Het gaat dan moeilijker met de verzorging. Want ze hebben wel aandacht nodig". Mensen die niet bekend zijn met ratten, vinden ze vaak heel eng. Het 'rat-effect', noemt De Deugd het. „Zolang mensen niet weten dat het om een rat gaat, vinden ze het al lemaal leuk en lief en aardig. Ze denken dat het om een muis gaat, of een hamster als ze de staart niet zien. Mensen aaien het beestje dan ook ge woon. Maar zodra ze het woord 'rat' horen, trekken ze hun handen terug en doen ze een stap achteruit". Over ratten bestaan nog veel vooroordelen. Maar rat ten zijn intelligent en hebben een groot verantwoordelijk heidsgevoel. Als de moeder een van haar jongen kwijt is, rust ze niet voor ze het gevon- - FOTO DE STEM/J0HAN VAN GURP den heeft. Een ander voor beeld is dat een zieke rat ver zorgd en warm wordt gehou den door rest van de groep. Als de zieke laat merken dat hij daar niet van gediend is, laten ze hem met rust. Ratten zijn niet gevaarlijk. Ze zullen zelden bijten en zijn alleen agressief als ze zich be dreigd voelen. Anders dan bij bijvoorbeeld een hond is een tetanus-injectie niet nodig na een rattenbeet, tenzij het om een echte rioolrat gaat. Maar dan ligt het meer aan de om geving van het dier dan aan de rat zelf. Ratten zijn van huis- uit schone diertjes. Danniëlles moeder kan dat beaamen: „Als we zeggen: 'we hebben ratjes thuis', is het ge lijk RATTEN???. Vooral de staart vinden ze eng. Vies ook. Terwijl het heel schone beest jes zijn. Ze eten ook niet zo maar van de grond maar met hun pootjes terwijl ze op hun achterpoten zitten. En ze zijn heel speels. Vooral als ze met z'n tweeën zitten. Het lijkt dan net of ze aan het vechten zijn, maar het is een soort spelen, kroelen. Dat is ontzettend leuk om naar te kijken". Dat was verrassend leuk laatst: zomaar twee nonnen op de praatstoel bij Sonja rond de ta fel. Twee niet meer zo jonge, erg aardige vrouwen, gewoon menselijk in de kleren, bijna onherkenbaar als religieuze op de brillen na. Het lijkt wel of alle kloosterzusters die rond de jaren zestig habijt, kap en lange jurken van onbestemde snit in de kast heten hangen, tegelij kertijd -als een soort laatste houvast - een bril op de neus zetten. Dat verschijnsel bril-bij-reli- gieuzen-in-burger is een studie waard. Ligt het percentage slechtzienden in die groep wer kelijk hoger dan het gemiddel de? Ging de verlichting vroe ger in de kloosters op een laag pitje Zat er iets niet of iets an ders juist wèl in het dagelijks eten - te weinig worteltjes bij voorbeeld of te veel molsla. Of droegen ze altijd al een bril, maar viel dat onder de kappen met de dunne ijzeren mon- tuurtjes minder op Allemaal vragen, waar we ook na dat televisie-programma vol heldere uitleg door twee eigentijdse vrouwen mee bleven zitten. Want Sonja stelde dat soort vragen niet. zij beet zich' wellustig vast in de vroegere voorbije situatie „Goh, was dat zo „Deden jullie dat echt „Geselen? Jezelf? Ha-ha, ik zou niet hard geslagen heb ben." Spontane kreten van iemand, die voor het eerst iets verneemt over een totaal onbe kende leefwijze eri levenshou ding: „Jeetje, wat gek." Maar nü staan die twee - en met hen duizenden anderen - niet meer midden in de nacht op om te bidden. Zij beschouwen zelf kastijding niet. langer als hét middel bij uitstek waarmee de geest het lastige lichaam de baas kan. Zo is er veel meer, waarover totaal anders gedacht wordt. Net als vele anderen wonen ook deze zusters niet meer in het klooster zelf, terwijl zij toch met warmte getuigden van hun verbondenheid met eigen orde of congregatie, van de gebor genheid ook die dwars door alle veranderingen heen daarin er varen wordt. Waarom dan nu toch zo midden in de maat schappij, werkend met en voor anderen, keuzes makend die vroeger ondenkbaar leken, tot en met het stemmen op de Par tij van de Arbeid? In enkele korte zinnen kon het waaróm eventjes - maar heel beknopt - uit de doeken gedaan worden. Onbevredigend was ook hier, dat de vragenstelster het gebo- dene niet wist uit te diepen Niet wilde of niet kon De huiskamer zit bij programma ademloos op puntje van de stoel en wil aye, weten, ook dat wat niet ge; wordt. „Waarom doet die maj dat „Wat wil die vrouw ue| haar actiegroep „Hoe ze dat, die twee rollebollers op het Kamertapijt En - mooi. ste voorbeeld van de sons stu pide aanpak van zo'n praatpro. gramma -: „Waar en hce berg je een verzameling vai 800 oude auto's op Het is jj moeilijk om voor één auto zoj. der kans op diefstal of bescha diging een plek te vinder, laai staan voor 800 zeer kosbare exemplaren. Dét had heel Ne- derland dus graag gehcord, maar niks. Slechts: „Goh', (t ook: „Beetje bij beetje ojge. bouwd, dus niet duur, fantas, tisch zeg." Bij de nonnen ging het on de bekering tot de PvdA da de argeloze kijker even. Lol gisch: Sonja, Vara, rood, ver-1 kiezingenstijd, PvdA-stuntje. f Maar we hadden het kunnen wéten, dat was niet de opzet tt het einddoel van het gesprei Slimmerikken bleken het tl voorvoeld te hebben bij de a- lereerste beelden: twee noma samen in één programma. Op de valreep kwam de aap uit de mouw. Dat boek van die twee Amerikaansen vol bekentenis sen ofwel onthullingen over les bische relaties binnen de klaos- termuren, hoe dacht zij tweeën daarover Het gemak en de kracht waarmee die vraag als niet let zake en voor hun totaal onbe langrijk werd afgedaan was ia- ponerend. Opeens kreeg ales wat zij tevoren gezegd hadèi grotere zeggingskracht en k politieke stellingname steeg m j waarde. Het bleek een ova-1 tuigde keuze van twee even wichtige vrouwen met een k-1 wogen maar gezonde kijk opdt maatschappij, die ook hu eigen werkelijkheid is. Nonna anno 1986. Door Jan Paalman EEN dikke week geleden werden drie Haagse gynae cologen opgepakt op verden king van moord. U kent de zaak. Een meisje van 16 on derging (dacht men) in de 16de week van de zwanger schap een abortus. Tot grote schrik van de artsen kwam er een levend kind van min stens 24, en misschien wel 27 weken ter wereld. Paniek. De artsen gingen er van uit dat vanwege de kunstmatig op gewekte weeën het kind geen levenskansen had en legden het zonder verzorging weg. Na anderhalf uur overleed het kind. Op het eerste gezicht een buitengewone zaak. Maar tot verbazing van het publiek draafde vorige week de ene na de andere collega op om uit te leggen dat het hele maal niet zo buitengewoon is wat daar in Den Haag ge beurde. Een tuiltje bloemle zing uit de Volkskrant. Prof. J. Gravenhorst, gynaecoloog in Leiden: „Ik val in deze zaak sowieso van de ene in de andere verbazing. Het ge beurt inderdaad vaak dat kinderen tussen de 24 en 27 weken geen verdere verzor ging krijgen." Voormalig hoogleraar C. Versluis, kin derarts en neonatoloog in Utrecht: „Desnoods had men medicamenten toegediend om de dood te bespoedigen, maar daarom zijn het nog geen moordenaars." Er is dus iets meer aan de hand. Meer, denk ik, dan het grote pu bliek weet. Vanaf het begin van de ja ren '60 werd het mogelijk om te vroeg geboren kinderen een levenskans te bieden. Dat kon door de couveuse en de sterk toegenomen kennis over het te vroeg geboren kind. Een nieuw specialisme, de neonatologie, ging zich met de pasgeborene be moeien. Deze ontwikkeling veroorzaakte hevige discus sies binnen de beroepsgroep, die door de buitenwereld nauwelijks zijn opgemerkt. Wat is het geval Twintig jaar geleden overleed, on danks alle zorgen, toch nog zo'n 70 procent van alle kin deren die tussen de 25 en 31 weken werden geboren. Van de kinderen die het wel haalden moest ongeveer 30 procent gehandicapt door het leven: doof, achterlijk, verlamd, blind, spastisch en zovoort, in allerlei combina ties. Bij de dokters knaagde de twijfel: beoefenen we geen blinde wetenschap, doen we niet meer kwaad dan goed Door de explosieve toe name van medische kennis en vernuft zijn die cijfers enorm gedaald: ongeveer 30 procent overlijdt nu, 5 pro cent komt op de wereld met een blijvende handicap. Over een paar zaken zijn alle dokters het met elkaar eens: het heeft geen zin om de me dische technologie los te la ten op kinderen die voor de 25ste week geboren worden. En twee: er zijn te weinig bedden(60) om te vroeg ge boren patiëntjes intensief te behandelen. Die krijgen, precies zoals Gravenhorst ze9t, geen verdere verzor ging", en als ze die wel krij gen, dan niet op een ade- kwate manier. Met de 100 bedden die onlangs door de regering zijn toegezegd zou den per jaar minstens 150 'vermijdbare handicaps' ver meden kunnen worden. Maar toat te doen in hope loze gevallen? Wat gebeurt er in een ziekenhuis met een wat behoudender moraal, la ten u>e zeggen het Radboud- ziekenhuis in Nijmegen? Er wordt een kind te vroeg ge boren en ook nog in een hele slechte conditie. De situatie is hopeloos. Dan kunnen ze daar besluiten om niet te be handelen omdat elke behan deling zinloos is. Abstineren heet dat in het medische jar gon: bij twijfel - een aloude medische opvatting - treedt de arts terug. Meestal over lijdt het kind dan, maar soms niet. Wat nu? In een ziekenhuis als het Radboud wordt dan niet actief inge grepen, in andere ziekenhui zen dus wel. In 1984 verschenen 3 op merkelijke artikelen in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde die onverdiend nauwelijks opzien hebben gebaard. De kinderarts próf. Treffers beschreef hoe hij op zo'n kind actief euthanasie pleegde, de kinderchirurg Molenaar bepleitte de zaak en de bekende deskundige op het gebied van het gezond heidsrecht, prof. Leenen, schreef er een commentaar bij. Daarmee werd- onge merkt een levensgroot taboe doorbroken. In haar boekje Mag de dokter doden?" beweert de criminoloog prof. C.I. Des- saur (de schrijfster Andreas Burnier) dat vrijwillige euthanasie de deuren iva- genwijd openzet voor on vrijwillige euthanasie: als demente bejaaTde ben je bin nenkort je leven niet meer zeker. Dit tot grote veront waardiging van de voorstan ders van euthanasie: eutha nasie kan alleen maar bij uitdrukkelijke toestemming van de patiënt zelf. En daar zit hem de kneep. Euthanasie op pasgeboren is, ook bij de huidige opvattin gen, een ethisch mijnenveld. Wie geeft toestemming? De pasgeborene kan dat per de finitie niet. „Zou men niet kunnen stellen dat ouders en artsen tezamen de 'wilsbe schikking van het kind' ver woorden?", vroeg Treffers zich af. Een paar pagina's verderop antwoordt Leenen (overigens voorstander van euthanasie): „Het recht om in naam van de baby eutha nasie te verzoeken past niet in de termen van de ouder lijke macht." Fundamenteler is de op vatting van de kinderchi rurg Molenaar. Bij ernstige afwijkingen vinden we een abortus tot de 20ste week heel gewoon. Maar komt zo'n kind een paar weken later levensvatbaar ter wereld dan valt euthanasie ineens onder „moord en doodslag." Dat klopt niet zegt Molenaar, we kunnen tegenwoordig het tijdstip van de geboorte pre cies bepalen. „Het moment van de geboorte kan nauwe lijks een rol spelen in de be slissing omtrent de voort gang van het menselijke le ven." Daarmee doorbreekt hij het taboe dat "baas in eigen buik' ophoudt op het moment dat de vrucht le vensvatbaar is. „Over het al gemeen zouden hiervoor de zelfde indicaties moeten gel den als voor het afbreken van de zwangerschap door het doden van de vrucht." Hij knoopt er wat mitsen en maren aan, zegt ook dat „algemene regels hierom trent niet kunnen worden opgesteld", maar het is wel even schrikken. Hij door breekt er nog een taboe mee. Artsen, zegt ook Leenen in het aanpalende 'artikel, mo gen beslissen over de zin van hun medisch handelen, maar een oordeel over de zin van andermans leven komt hen niet toe. Een ethisch mijnen veld. Na tien jaar praten en een wet voor de deur lijkt de discussie over euthanasie nog nauwelijks te zijn begonnen. omgebracht Moeder Natuur kan zich ook vergissen leert ons de evolutieleer. Zij fokte reuzehagedissen, maar de sauri zijn er niet meer. Zij liet hen oppermacht verwerven door formaat en domme kracht. Ze bleken daar ook aan te sterven: door schedelleegte Toen sloeg zij door naar d'andre kant; probeerde het met een brein, voorzag een aap van 'n verstand om daarmee opperheer te zijn. Mij benauwt nu de gedachte dat De Mens, die aldus kwam, ook niet is wat zij verwachtte: de tweede fout op haar program. Die evolutionair' ontsporing: Moeders miskleun nummer twee, streeft naar kosmische verstoring; Star War Monster Weg er mee Anders dan de Dinosaur speelt 't zelf zijn afgang klaar. Een aap-mens met 'atomic power' verdelgt zichzelf in 50 jaar. Wat Moeder na ons zal proberen zal wel iets kleinschaligs zijn: insekten die haar respecteren met veel instinkt en weinig brein. John O'Mill P.S. Vroeg ze 't mij, ik zou adviseren dolfijnen wat verder te evolueren. 't Zijn aardige dieren, die bidden noch bijten en nooit een atoomkern zullen splijten. Weer een act. Ditmaal geen applaus. Wel hield de wereld even de adem in, immers zou er nog een 'mad dog' zijn, zo als de president van het machtigste land zijn tegen stander noemt. Reagan is voortdurend uit op vergel dingsacties. Een mogend heid tot de tanden gewapend en over de hele wereld in het bezit van bases van waaruit acties ondernomen kunnen worden; dat geeft een be klemmend gevoel. Vooral onderdrukten iri Zuid-Ame rika, Zuid-Afrika, het Mid den Oosten en zelfs in de Philippijnen hebben een an dere verwachting van macht, uitgeoefend door het machtigste land van de we reld. Worden onderhande lingen over wapenbeperking verstoord, door kernproe ven, andermaal vinden ini tiatieven die er toe moeten leiden de nood te lenigen geen aandacht. Uit Amerika bereikt de wereld alleen de bedreiging en daarmee zou de bestaande verschillen niet zijn op te lossen, maar vergroot worden. Oosterhout, H. Telchuijs Men maakt zich terecht zor gen om de melk- en de mest plas en er worden maatrege len aangedragen die een op lossing zouden betekenen. Echter is er niemand die er over schrijft, zich afvraagt 'hoe is het zover gekomen Na de bevrijding was de veestapel ingekrompen en ging men snel aan het uit breiden, waar mogelijk. Men moest ook om andere rede nen de veestapel uitbreiden, ril. door de prijsbeheersing De veehouders kregen ook een te lage prijs voor de melk en men moest dus méér melkvee aan houden om een bestaan te hebben Daarbij moesten ook nog varkens worden gehouden Ik herinner mij dat ca. 10 jaar geleden een veehouder gedwongen was er 75 stuks melkvee op aan te houden, omdat er anders geen be staan in zatDoor het meer dere vee en gebrek aan per soneel, waren de veehouders óók gedwongen moderne loopstallen te bouwen met daaronder gierkelders. Kos ten ca. 5 ton Wie mocht denken ja, die boeren willen maar meer en meer verdie nen en zó is het gekomen, die is er wel glad naast. Men had geen keus Nu is er dan teveel melk en teveel mest en verzint men plannen de veehouders te straffen voor het teveel daar van. En dat vind ik niet eerlijk en dus onjuist. Het lijkt mij beter, in een wereld waar nog hon ger en gebrek heerst te on derzoeken hoe het teveel aan melk kan worden wegge werkt, zó dat er mensen van kunnen leven en de mest droog exporteren naar ge bieden die daarmede vruchtbaar kunnen worden gemaakt, zodat ook daór de honger bestreden kan wor den door de werkkracht van de bevolking. De veehou ders, die alleen hebben moe ten worstelen om zich met oer-hard werken staande te houden, voor deze lasten te laten opdraaien, vind ik vol komen fout (om het niet harder te zeggen) Breda, C.A. den Oudsten In uw rubriek 'Rond 't bin nenhof' d.d. 8-4-1986 typeert u de uitspraak 'Where's Lee Harvey Oswald now the country needs him' als een Haags hoogstandje. Dit trof me onaangenaam en getuigt niet bepaald van goede smaak. Breda, J. Hoevenaar Na lezing van het Stern- commentaar 'sociaal gezicht' dringen enkele vragen zich aan mij op: - Zou de nieuwe hoofdredacteur niet op de hoogte zijn van het feit dat de schatkist niet rijk gevuld is Heeft hij er geen weet van dat de grootste begro tingspost het aflossen van schulden en het betalen van rente over vroegere leningen is Weet de redactie dat momenteel naast iedere ver diener praktisch een uitke ringsgerechtigde staat Dat in 1970 de sociale zekerheid 18,3% van het nationaal in komen vroeg en voor 1986 dat al 30,5% is - Is De Stem op de hoogte dat binnen het kabinet Den Uyl, in 1976, aan minister Boersma een notitie over stelselherzie ning is gevraagd Ook toen zag men aankomen dat voor de betaalbaarheid er gren zen aan het uitgaven-pa- troon moesten komen. Dat is ook de doelstelling van dit kabinet. De bezuiniging van 4 miljard is over een tijdsbe stek van 20 jaar berekend; - Kent de Stemredactie de ge schiedenis van onze sociale wetgeving De christelijke politici kunnen dit eerder 'ons erfgoed' noemen dan de socialisten. Dankt men dat daaraan binnen het CDA niet wordt gehecht? Na tuurlijk weet de hoofdre dactie dit allemaalDuide lijk is evenwel dat het Stem- commentaar sinds kort kiest voor de eenzijdige belichting j van de oppositie. Oosterhout, J.C. Mommers Onder de kop 'Sodaal ge zicht' slaat de schrijver van het Stern-commentaar de spijker goed op de kop Luchtverkeersleiders, weg vervoerders, brandweerlie den, medische specialisten en nog enkele andere groe pen medeburgers kinen, als zij staken, voor heel wat overlast zorgen. Eet mach tig wapen om het loon op peil te houden of zeis mee' geld in het handje tekrijgen- Mensen met werkeljk lage inkomens, we denkei maar even aan het legioei uitke ringstrekkers en bejaarden, kijken met verbazng toe hoe in dit land het 'recht van de sterkste(n)' word: toege past. Voor hen geen lans het wapen van de staking uit de toch al lege kast te halen. Zij worden dus een malkelpe prooi voor de maar steeds voortdurende bezuinigings drift van dit kabinet tn 'mo gen' dus blijven inleveren Premier Lubbers: „Di kabi net is niet a-sociaal Breda, L. Bos I fzö*BeAG0,eN Toen ik op 17 maart j.l. De Stem oppakte om te kijken 0£ daar nog iets bijzonders in stond, werd ik getroffen door een advertentie. In deze advertentie werden mensen opgeroepen om bij de ko mende verkiezingen voor gemeenteraad en Tweede Kamer te kiezen voor de PvdA. Het motto van deze advertentie was dat, zoals met grote letters bovenaan te lezen stond, de economie weliswaar groeit, maar dat AOW'ers 9.2% koopkracht ingeleverd hebben. Om daar iets aan te doen werden de lezers opgeroepen om op de PydA te stemmen. Toen ik die advertentie las, schrok ik een beetje, want daar stond jn dat mijn AOW in feite met 9.2% was gekort. Nadat ik echter in mijn papieren had nagekeken wat ik in de afgelopen jaren per maand heb ontvangen, viel er een pak van mijn hart, omdat ik zag dat ik in 1982 maande lijks 1.045,30 ontving en in 1986 per maand 1.094,80 hetgeen er op neerkomt dat ik nu per jaar ƒ600 meer ontvang dan ik 1982. Dat is heel wat anders dan de 9.2% korting waarover men in de advertentie schrijft. Dat zou mij immers 1.100 per jaar kosten. Ik vind het eigen aardig dat men zoiets in een advertentie schrijft, omdat het volgens mij niet kloipt. Ik vraag mij af of zoiets al lemaal maar kan in Neder land, en het zou goed zijn als daar eens wat meer naar ge keken werd. Zundert, J. Damen Naar aanleiding van een ad vertentie van de Hartpa tiëntenvereniging in uw blad, waarin deze vereni ging zich ernstig bezorgd maakt over de kwaliteit van de gezondheidszorg, menen wij te mogen stellen dat de staatssecretaris een voor de hart- en vaatpatiënten be langrijke beslissing heeft genomen, door Vasolastine, een geneesmiddel dat bij 80 procent van deze patiënten een aanmerkelijke vermin dering van hun klachten geeft, op te nemen in het zie kenfondspakket. Daarmee heeft de staatssecretaris een nieuwe weg geopend voor de hart- en vaatpatiënten, want door tijdige toepassing van Vasolastine kan het aantal open hartoperaties drastisch worden verlaagd. Dit beleid getuigt van toe komstvisie, daar zijn wij de staatssecretaris dankbaar voor. Wij hebben de hartpa tiëntenvereniging uitgeno digd met ons te bekijken hoe deze nieuwe mogelijkheid optimaal kan worden benut. Bergen op Zoom, Patiëntenvereniging Enzymtherapie De SDAP vocht vroeger te gen de drie K's: kerk, kroeg en kapitaal. Toen deze partij haar naam veranderde in PvdA en de doorbraak tot standbracht, was men er al gemeen van overtuigd, dat I <jeze partij haar strijd tegen de kerk had gestaakt. De on- langs door de heer Den Uyl gedane uitspraken voor de Ikon duiden er mijns inziens toch wel sterk op, dat de I voorman van de PvdA zijn gevecht tegen de kerk nog j wet heeft opgegeven. Breda, "■Smit Omdat binnenkort de CDA- verkiezingskaravaan weer op onze regio af komt, is het wel eens interessant om op I rij te zetten wat zoveel I laren ?P het CDA-stemmen, I zuiden van het land aan ^geningen heeft opgele gd. Kijken we hier in Bra- ant rond, dan zie we een «Wcentratie van grote mili- e vliegvelden: Volkel, 'ze-Rijen, Woensdrecht "Z- verdelen we Nederland hr„.efn zuidelijke en een nijke helft' dan bl«- loc u- e kernenergiecentra- la„t, er bard aan om ook de nia b'er in het zuiden te het on lMoerchjk). Toen haa j A er doorgedrukt volt, er in ons dichtbe- zm.a land kruisraketten kijken" komen' gingen ze J en waar in het zuiden kun rommel geplaatst zou niet]®n,, worden; was het Wn„n nray' dan maar in 0ef.afdre<;ht. De militaire den Kirreinen in onze ste" "lijven maar door- I hovend Nadat de hespen n ae grote rivieren de pre ové In 1 april tikel| een i genp van I niet koleq denb en ver de hl bosse meer| De Berg| vend tie zij pen. dati stens pel sen lj ren merk amml derdd het de lijder bant I I den"6 van kernafval had- 1 gewei eerd. heeft de re-

de Stem | 1986 | | pagina 4