ïflWf R iRotterdam steekt met drie ton ichril af bij Boston en Londen Marathon Rotterdam op televisie itad Rotterdam Marathon rMULTI TAPgT JOHAN LAMMERTS: nog geen succes voor Italiaanse sponsor 'WMF- KOUDEN WEEKEINDEVOOR DE MARATHONLOPERS faTËRDAG 19 APRIL 1986 ■/URE ÏTKANTOOR PUTTE - Hij woont in een rus tige omgeving in het Belgisch/ Nederlandse grensplaatsje Putte. Achter het fraaie huis ligt een uitgestrekt bos. Regelmatig is Jo han Lammerts daar met zijn her dershond Nero te vinden. Geluk Resulaten Funest ptartgelden Tevreden Je zult toevallig maar grijze vloerbedekking nodig hebben Bij ons keuze uit zo 'n 32 rollen grijs IS TOCH GOEDKOPER W^söcmWEG 32 076-711134DONGEN-ST JOSEPHSTMAT 92 01623-2124lg DE RTEM-S HBHg ZIJN TRANSFER naar Italië maakte het vorig jaar heel wat tongen in de wielerwereld los. Johan Lammerts (25) wilde zijn eigen kans gaan. Hij voelde er niets meer voor om knecht te spelen in de ploeg van Peter Post. Hij won twee jaar geledén de ronde van Vlaande ren, vorig jaar een etappe in de ronde van Frankrijk en werd tweede in de Grote Prijs van Frankfurt. Boven dien schreef hij bij Post de profronde van Nederland opzijn naam. Lammerts drong er bij zijn nieuwe werkgever Vini-Ri- cordi op aan om de voorjaarsklassiekers in de maand april in het programma op te nemen. In die wedstrijden wilde hij zijn overgang naar de Italiaanse ploeg waar maken. De resultaten van de enige Nederlander in Ita liaanse dienst zijn dusver echter niet om over naar huis te schrijven. Een ereplaats was nog niet voor hem weg gelegd. Morgen in Luik-Bastenaken-Luik krijgt hij de laatste kans om het klassiek voorseizoen nog enigs zins te redden. Gebeurt dat niet dan is er volgens Lam merts nog niets aan de hand. Hij is er van overtuigd dat hij binnenkort van zich doet spreken. Geen paniek, vooraj geen paniek JmrmÊrn Johan Lammerts hoopt binnen afzienbare tijd weer aan winnen toe te komen, zoals hier voor zijn vorige ploeg, die van Peter Post. - foto de stem/ben steffen Door JAN SEUREN Terwijl zijn ploegmaats in een trainingskamp in Wallonië verblijven ter voorbereiding op Luik- Bastenaken-Luik heeft Lammerts de huiselijke rust verkozen om van een lichte griep te herstel len. Een dag na Parijs-Roubaix voelde de kopman van ploegleider Batalgini zich plotseling niet goed. Hij had koorts, sliep slecht en kon geen voedsel binnenhouden. Omdat hij zich daags vóór de Waalse Pijl beter voelde ging hij toch in de Ar- dense klassieker van start. Bij de tweede beklim ming van de muur van Hoei hield Lammerts het voor gezien. „Ik fietste die klassieker zuiver als training en als voorbereiding op Luik-Bastena ken-Luik. Het ging me wonderlijk genoeg goed af. Ik stond er zelf van te kijken. Wat het morgen wordt, moeten we afwachten. Ik ben in elk geval lichamelijk weer in orde. De finale van Luik-Bas- tenaken-Luik vind ik niet zo lastig als die van de Waalse Pijl". De aanpassing in de Italiaanse ploeg verliep voor de Nederlandse coureur bijna vlekkeloos. Met zijn vriendin studeerde hij in de wintermaan den Italiaans. Tijdens het trainingskamp in Italië verslond hij het ene boek na het andere. Na ruim vier maanden kan Johan Lammerts zijn Ita liaanse ploegmaats tijdens de gesprekken al rede lijk goed volgen. „Mijn zinsopbouw is natuurlijk nog niet altijd in orde. Ze weten in elk geval wat ik bedoel. Met de Belgen Eddy Schepers en Rudy Pevenage, die ook in een Italiaanse ploeg rijden, kan ik af en toe nog een woordje Nederlands pra ten". Over zijn conditie in het voorjaar is Lammerts meer dan te spreken. Die goede vorm werd echter niet met sprekende uitslagen beloond. In de Vlaamse klassiekers fietste hij naar zijn oordeel veel sterker dan het vorig jaar. „Op het beslis sende moment kwam ik echter dat tikkeltje geluk te kort. In mijn prof loopbaan heb ik nog nooit zo goed gefietst als in de afgelopen weken". Het ontbreken van klinkende uitslagen heeft Lammerts in de afgelopen weken toch wel ner veus gemaakt. Tenslotte had de Italiaanse sponsor een aardig bedrag voor hem neergeteld. Hij was specifiek voor de klassiekers aangetrokken en op zijn voorspraak ging de ploeg naar België en Frankrijk. In Milaan-San Remo, de ronde van Vlaanderen, Gent-Wevelgem en in Parijs-Rou- baix werd hij als kopman uitgespeeld. In Luik- Bastenaken-Luik behoort hij ook tot de be schermde renners. „Mijn zelfvertrouwen heeft niets geleden. Ik weet welke kwaliteiten ik heb. Het klinkt vreemd, maar ik ontdek bij me zelf nog steeds nieuwe mogelijkheden. Er is mij geen ver plichting opgelegd om een klassieker te winnen". Johan Lammerts heeft er geen moment spijt van dat hij de ploeg van Peter Post heeft verlaten. Het bevalt hem uitstekend op het schiereiland. De organisatie binnen de ploeg is te vergelijken met die bij Panasonic. Tot dusver behaalde hij in Ita liaanse wedstrijden slechts een 10de en 16de plaats. Kwalitatief slaat hij de Italiaanse wieler sport veel hoger aan dan in België, Nederland of Frankrijk. In elke wedstrijd verschijnen 160 ren ners aan de start. Het is een hele toer om tussen al de Italiaanse renners een ereplaats te behalen. Hij is er van overtuigd dat zijn uitstekende conditie binnenkort ook resultaten oplevert. Is het niet in Luik-Bastenaken-Luik dan in de Grote Prijs van Frankfurt of in de ronde van Italië. De kans is vol gens de Nederlandse kopman ook nog aanwezig dat Vini-Ricordi tot de deelnemende ploegen aan de Amstel Gold Race behoort. De rossige Brabander is aan zijn vierde seizoen als beroepsrenner bezig. Twee volle seizoenen en twee maanden behoorde hij tot de beste ploeg ter wereld. Ondanks het feit dat Peter Post en Lam merts verschillende ideeën over het fietsen had den, wil Johan Lammerts geen kwaad woord over zijn vroegere ploegleider horen. „Ik ga niemand natrappen. Bij Post heb ik het vak geleerd en als ploegleider heb ik enorm veel respect voor hem. Ik ben nooit een winnaarstype geweest. Op bepaalde dagen kan ik echter met de besten wedijveren. Die mogelijkheid wil ik aangrijpen. Bij de amateurs zocht ik altijd de moeilijkste koersen uit. Ik wilde wielrenner worden en dan moet je niet rond een kerktoren gaan fietsen. De confrontaties met de Oostduitsers en de Russen ben ik nooit uit de weg gegaan". De Italiaanse ploeg van Bataglini gaat niet in de ronde van Frankrijk van start. Tijdens die periode zit Johan Lammerts thuis voor de televisie of be hoort hij tot een van de deelnemers in een Belgi sche kermiskoers. „Dat zal best pijn doen. Ik heb echter voor die ploeg gekozen en ik wist dat de ronde van Frankrijk niet op het programma stond. Het feit dat ik minder in de criteria aan de bak kom, maakt me niets uit. Ik ben niet kapot van die kleine wedstrijden. Voor het handhaven van de vorm is dat niet het juiste middel. Integen deel. Dergelijke wedstrijden zijn funest voor een coureur. Dat hebben de afgelopen jaren wel bewe zen. Wil je op internationaal niveau presteren dan moet je investeren. En dan moet je de criteria in elk geval niet in je programma opnemen". De overgang van Lammerts naar de Italiaanse ploeg kwam pas op het laatste moment tot stand. Pas in december van het vorig jaar tekende hij een contract voor de nieuwe equipe. Lammerts was het vorig jaar na de voorjaarsklassiekers al rond met Skil. De firma zou met een nieuwe ploeg op de markt komen, maar plotseling hield de sponsor de boot af. In die periode toen hij zonder ploeg zat is Johan Lammerts echter geen moment ongerust geweest. „Ik ben nooit in paniek geraakt. Ik kon steeds terugvallen op goede adviseurs. Door die affaire ben ik wel heel wat wijzer gewor den". mmm Door GIEL HENDRIKX ^OTTERDAM - Naar schat- Jps tien miljoen gulden gaat it weekeinde om in drie atle- fc-evenementen van het Mgste niveau. De marathons 1 Rotterdam (vandaag, za- "fdag), Londen (zondagmor- M en Boston (maandag) ■'lokken miljoenen guldens 'an organisatie-kosten op. I™1 gouden weekeinde der ive ook voor de toplopers, 116 uiteraard een behoorlijk lMeelte van dat totale pakket 'oor zich opeisen. Rotterdam, met ruim 4.000 uitgegroeid tot de Pootste Nederlandse mara- i aller tijden, steekt daar- 1 schril af tegen de twee an- |®re wereldsteden. Erg scheu- Jag met mededelingen over de I Hoogte van startgelden voor de marathonlopers is men niet in |l atletiekwereld. Ex-atleet |«s Hermens, belast met de sa mensteling van het lopersveld, Ff tot een voorzichtige |,chatting van 300.000 gulden te la ?en voor de lopers, terwijl I Meren menen te weten dat |™>nstens vier ton betaald moeten worden. Van onze sportredactie ROTTERDAM - De Nederlandse televisie zendt vanmiddag rechtstreeks de zesde marathon van Rot terdam uit. De uitzending begint om 15.10 uur en duurt, op Nederland 2, tot circa 17.30 uur. .Lmden, dat nauwelijks L/entwintig uur later de at- ■Van '°S 'aat ^°°r centrum IlshL sta<*' werkt met een Is-^fseld)begroting van naar letting 800.000 gulden. In »n hoeft helemaal niet ge- en Ie worden naar geld. De ourrentie met steden als CaSo en New York, maakt iM'ifirm.-, De marathon van Rotterdam is altijd een massale gebeurtenis. Dat blijkt wel uit deze foto. - foto anp het noodzakelijk steeds betere sponsors te zoeken. Voor de marathon van ko mende maandag heeft Boston een verzekeringsmaatschappij weten te strikken, die het in feite niet veel uitmaakt hoe veel betaald moet worden aan de atleten, als het lopersveld (waartoe ook Carla Beurskens behoort) maar tot de verbeel ding spreekt. Voorzichtige schattingen over de hoogte van de betaalde startgelden beginnen bij een miljoen gul den, maar kunnen best nog een stuk hoger liggen. Als men daarbij bedenkt dat het totale kostenpakket van de zesde marathon van Rotter dam zo'n slordige 2.5 miljoen gulden bedraagt, leert een eenvoudige telsom, dat de grens van tien miljoen gulden, aan organisatie-kosten, ge makkelijk benaderd zal wor den. In Rotterdam bevinden zich vandaag ook de Ethiopiërs Be- lannyenh Densimo en Abebe Mekonnen. Ethiopië geldt door de prestaties van de legenda rische Abebe Bikila, de Olym pische kampioen van Rome (I960) en Tokio (1964) nog steeds als een van de mara- thonlanden bij uitstek. Densimo maakte op 9 fe bruari in Tokio zijn debuut op de 42 kilometer en 195 meter. Het officieuze wereldrecord van de Portugees Carlos Lopes in beeld: 2 uur, 7 minuten en 11 seconden. - fotoanp Hij eindigde als tweede in 2.08.29 achter de Tanzaniaan Juma Ikangaa, die in 2.08.10 zegevierde en daarmee voor de beste marathonprestatie van dit jaar zorgde. Abebe Mekon- hen werd in marathon van To kio derde. Met zijn tijd van 2.08.39 verbeterde hij zijn per soonlijk record (2.09.05) uit 1985 met bijna een halve mi nuut. Door de komst van de twee Ethiopiërs heeft Rotterdam nu drie lopers van onder de 2 uur en 9 minuten aan de start. De derde is Ahmed Saleh uit Dji bouti, die een jaar geleden in Hiroshima de eerste wedstrijd om de wereldbeker marathon op zijn naam bracht in 2.08.09. Mekonnen, Densimo en Sa leh kunnen mogelijk, bij gun stige weersomstandigheden, een aanval doen op het offi cieuze wereldrecord van 2.07.12, dat de Portugees Carlos Lopes in de Rotterdamse ma rathon van 1985 in een solo loop vestigde. Lopes, pas her steld van een blessure, is za terdag een van de gasten in Rotterdam. Gistermiddag kreeg de Portugees op het Rot terdamse stadhuis nog een speciale prijs uitgereikt voor zijn prestatie van vorig jaar. Jos Hermens is uitermate tevreden met de definitieve komst van de Ethiopiërs. „Rot terdam heeft echt een veld van wereldklasse aan de start. Ik durf te zeggen beter dan Lon den, waar zondag wordt gelo pen en Boston, ondanks het feit, dat ons budget een stuk later is". In Rotterdam starten drie lopers, die in de Maasstad al een keer zegevierden. Het zijn de Schot John Graham (1981), die vorig jaar tweede werd achter Lopes, de Mexicaan Ro- dolfo Gomez (1982) en de Tan zaniaan Gidamas Shahanga (1984). De enige Nederlander die zich zal kunnen meten met de top-atleten uit de andere lan den is Roermondenaar Cor Lambregts. Met zijn persoon lijk record van 2.11,02, vorig jaar gelopen in Rotterdam, eindigt hij weer als beste Ne derlander en kan daarmee voor de derde keer een auto winnen. Lambregts belang rijkste opgave is echter de li miet van het EK in Stuttgart. Die staat op 2.12 uur. Zijn landgenoten Klaas Lok en Rob de Brouwer zullen voor de top tot ongeveer halverwege trek kersdiensten verrichten.

de Stem | 1986 | | pagina 9