SEKSINDUSTRIE WORDT AAP J BANDEN GELEGD ven Astronomen Halley-komeet volgen blij Memoiresschrijvers in de VS azen op het grote geld Tamil Tijgers hebben Jaffna onder controle VPRO toom documentail schrijver-fas HEMELLICHAAM BESTROOIT AARDE MET ORGANISCH MATERIAAL ZATERDAG 19 APRIL 1986 EXTRA |zATERDAG 19APRIL19] 10 DE MILJOENENHANDEL IN ANEKDOTES EN HERINNERINGEN 'DE VREEMDE GESCl\ _A51 Door onze correspondent Roger Simons LONDEN - De gemeente Westminster - het 'echte Londen' van de toeristen - bereidt een grote campagne voor tegen de talloze bars met topless bediening, sekswinkels, seks- theaters en seksbioscopen van Soho. Dat is de 'internationale' wijk die zich bevindt tussen volgende bekende straten van de Londense binnenstad: Regent Street, Ox ford Street, Charing Cross Road en Shaftes bury Avenue. Toen Engeland nog erg achterlijk was op culi nair gebied, kon je praktisch alleen in Soho be hoorlijk (maar duur) eten. Vandaag de dag doe je dit meestal veel beter elders in de hoofdstad of het land. Sedert het einde van de jaren vijftig is Soho vooral bekend door zijn seksindustrie. De tippelaarsters va- vroeger hebben plaats ge maakt voor stripteasethea- ters (met vrouwelijke of mannelijke 'artiesten'), bars met halfblote dames, eta blissementen met zogeheten peepshows, sekswinkels en gore kamertjes waarin 'nude encounters' op touw worden gezet. Handig In deze laatste instellin gen zitten de 'punters' (dat zijn de klanten) achter een glazen scheidswand, waar door ze een luchtig geklede juffrouw kunnen zien. Pun ters die met haar een ge sprek willen voeren, kunnen daarvoor gebruik maken van het praatraampje. Met deze en diverse andere 'at tracties' worden vele tame lijk strenge Engelse wetten handig omzeild. In 1982 al probeerde de ge meente Westminster Soho een beetje schoon te maken. Van het Lagerhuis had zij toestemming gekregen om het drijven van seksetablis- sementen te onderwerpen aan officiële vergunningen. Soho telde toen 61 onderne mingen van de seksindus trie. Maar zes van die gore tenten bleken in aanmer king te komen voor West minsters exploitatievergun ning. Deze werd alleen toe gekend wanneer het etablis sement voldeed aan bijzon der strenge voorschriften inzake brandgevaar. Bezem door Soho Soho was een poosje weer een tamelijk nette buurt. Maar de Maltezers en an dere onderwereldfiguren, die er een goed belegde bo terham hadden verdiend vóór de gemeenteraad van Westminster hen een voet dwars begon te zetten, ont dekten in de kortste keren nieuwe mogelijkheden om ongestraft fortuin te maken. Hun onverminderde bedrij vigheid in Soho veroor zaakte een ware exodus van de vaste bewoners van deze wijk, onder wie een groot aantal Italiaanse en Franse winkeliers. Bij de gemeenteraad van Westminster werd driftig geprotesteerd, dat de seksin dustrie op het punt stond iedere normale levensvorm uit Soho te verdrijven. De conservatieven van premier Thatcher hebben in West- minster de overmacht. Zij gaan Soho nu onderwerpen aan een nieuwe grote schoonmaakbeurt. Vanaf 15 juni zullen daar kersverse verordeningen van kracht Een van de porno- bioscoopjes in Soho. Na 15 juni mogen er nog maar tien seks-etablis- sementen officieel ope reren in de Londense uitgaanswijk. - fotoap zijn, met het doel de seksin dustrie binnen de perken van het fatsoen te houden. Vanaf die datum worden de seks-etablissementen van Soho beperkt tot welgeteld tien. De zes sekswinkels die al met vergunning werken, blijven bestaan. Op de nog overblijvende vier vergun ningen zullen niet minder dan 41 verschillende kandi daten jacht maken. Maar voor Soho is dat een pas sende bezigheid. Deze wijk dankt immers haar naam aan de opgewon den kreet 'so ho!' waarmee Engelse jagers hun jacht honden pleegden aan te wakkeren. Soho was vroeger inderdaad een geliefkoosd jachtgebied van de Lon dense adel. Waar nu Great Windmill Street is, stond toen een windmolen. Tegen woordig is die straat rijke lijk voorzien van seksbio scopen, sauna's en andere pretgelegenheden waarin hoofdzakelijk door buiten landse toeristen en Engelse voetbalsupporters ontspan ning wordt gezocht. te benaderen en een stuk van de kern naar aarde te brengen. CERRO TOLOLO(AP) - De Komeet van Halley was in het verleden een vluchtig voorbijgaand verschijnsel. Eenmaal in de 76 jaar kwam de komeet tijdens haar om wenteling om de zon in de buurt van de aarde en alleen dan was zij voor nieuwsgie rigen waarneembaar. Maar dit keer ontkomt de komeet er niet aan dat zij blijvend wordt gadegesla gen, ook nu zij van de aarde vandaan draait in een baan die haar brengt naar de ver ste uithoeken van het zonne stelsel. Astronomen die erop gespitst zijn om van haar ij zige kern kosmische gehei men te ontworstelen, zeggen dat zij niet van plan zijn haar uit het oog te verliezen. De komeet passeerde be gin april de aarde op een af stand van 62.406.674 kilome ter. Het was de climax van de internationale Halley- wake. Veel van de 900 ge leerden die bij het project betrokken zijn, kwamen ten zuiden van de evenaar in groepen bijeen om het be roemde hemellichaam beter te kunnen waarnemen. Zelfs terwijl zij nog bezig zijn hun waarnemingen te analyseren, dienen deskun digen verzoeken in voor toe gang tot de grote observato ria. De verzoeken hebben betrekking op de periode tot midden-1989, als de komeet de planeet Saturnus pas seert en vanaf aarde niet langer waarneembaar zal zijn met een telescoop. Tegen die tijd zullen zij met elkaar wedijveren om toegang tot de door de NASA in een baan rond de aarde te brengen Ruimtete lescoop Hubble. Met deze kijker zal het mogelijk zijn de komeet te volgen tot het uiterste einde van zijn el lipsvormige baan van 11 miljard kilometer, aan de andere zijde van Neptunus. Volgens William Keel van de Universiteit van Leiden zal het met de ruimtetele scoop niet nodig zijn om de komeet ooit nog uit het oog te verliezen. Bouwstenen Aangenomen wordt dat kometen restanten zijn van de bouwstenen van het zon nestelsel. Omdat Halley de grootste is van ongeveer 200 kometen die zich in voor spelbare banen bevinden, hebben de geleerden er hun aandacht op geconcentreerd in de hoop meer te kunnen leren van wat ruwweg 4,5 miljard jaar geleden de zon en zijn negen planeten vormde. In de 30 bezoeken die Hal ley sinds het jaar 240 voor Christus aan de aarde heeft gebracht, is zij nimmer zo vaag voor het oog en zo ver lichtend voor de geleerden geweest. In de periode van 1909 tot 1911 was Halley slechts 30 maanden waar neembaar, hoewel haar lichtschijnsel veel feller was. Vandaag de dag zijn de telescopen zo krachtig dat de komeet van de grond bijna zeven jaar kan worden waargenomen. In maart scheerden vijf onbemande ruimtesondes dicht langs de komeet, twee Russische, twee Japanse en een Westeuropese. Zij na men unieke foto's. De ver kenners namen monsters van gassen en stof die de ko meet afscheidt. De scherpste foto's, die van de Europese ruimte sonde Giotto, toonden een aardappelvormige kern met een lengte van 14,4 kilometer en een breedte van 4 kilome- Organisch Een van de vele foto's die dit jaar van de Komeet van Halley gemaakt werden. De passage van de komeet heeft zoveel informatie opgeleverd, dat de geleerden bezig kunnen blijven tot de volgende keer dat de komeet de aarde passeert. - foto ap ter. Geleerden hopen te ver nemen of de komeet regene rerende cellen bezit en of de ze, door op aarde te vallen, wellicht de kiemen hebben gezaaid van het vroegste le ven op aarde. Een andere vraag is of Halley spoedig zal smelten of zo'n harde korst krijgt dat zij niet langer een aura van gas en een staart afscheidt. De NASA was oorspron kelijk van plan om de ruim tetelescoop aanstaande sep tember te lanceren. Als ge volg van de ramp met het ruimteveer Challenger is de lancering echter tenminste een jaar uitgesteld. De 2,4 meter lange tele scoop zal boven de atmos feer in een baan om de aarde draaien en daardoor beelden doorgeven die vijf maal zo scherp zijn als met enig in strument op de grond. Volgens Keel zal het meeste werk echter ook in de toekomst op de grond worden verricht. „In ieder geval is er voldoende infor matie over Halley om ieder een bezig te houden tot zij terugkomt" in het jaar 2061. Astronomen hopen dat te gen die tijd nieuwe kometen hen kunnen vertellen of Halley typerend is of uniek. De Amerikaanse natuur kundige Susan Wyckoff verwacht dat astronauten een methode zullen vinden om een langzamere komeet In Australië zijn weten schappers' tot de conclusie gekomen dat de komeet van Halley de aarde bestrooit met organisch materiaal. Als deze onthulling juist blijkt kan dat vérstrekkende gevolgen hebben voor de geldende theorieën over de oorsprong van het leven. David Allen van het Brits-Australische observa torium in Coonabarabran in New South Wales zei dat de gegevens zo betrouwbaar zijn dat een bekendmaking gerechtvaardigd is. Allen voegde er wel aan toe dat de ontdekking niet noodzakelijkerwijs betekent dat de stofdeeltjes biologisch in staat zijn om nieuw leven te doen ontkiemen. De we tenschapper sluit niet uit dat de organische deeltjes bacteriën zijn. Allan en zijn collega Dayal Wickrama- singhe zeiden dat hun vondst de theorie onder bouwt dat virussen en bac teriën oorspronkelijk niet- aardse levensvormen zijn. De Britse astronoom Fred Hoyle werd jarenlang be spot vanwege zijn theorie dat kometen levende orga nismen kunnen vervoeren die mysterieuze epidemieën kunnen verklaren. Allen zei dat een defini tieve analyse van de deeltjes af zal hangen van de gege vens die de ruimtesonde Giotto heeft verzameld. Door onze correspondent Jo Wijnen WASHINGTON - In week van 14 tot 19 april versche nen in het Amerikaanse blad Newsweek de eerste uittreksels van de memoires die Ronalds Reagans voor malige begrotingsdirecteur David Stockman schreef. Stockmans boek belooft een van anekdotes en pikante bijzonderheden uitpuilend werk te worden. En zijn boek zal dan ook vlot over de toonbank gaan, want de Amerikaanse lezer hunkert naar kennis over hoe het er in het Witte Huis en de aan palende machtsbolwerken in de Amerikaanse hoofd stad toegaat. Stockman - het econo misch wonderkind dat zich vier jaar met de Ameri kaanse begroting bezighield en dat om zijn kwaliteiten hogelijk werd geprezen- verliet de Amerikaanse re gering vorige zomer. Er moest eindelijk maar eens geld gemaakt worden, vond Stockman, die voor zijn top functie maar 75.000 dollar per jaar toucheerde. Hij was het toch al niet eens met het beleid van zijn baas Reagan en het werd daarom hoog tijd de biezen te pakken. Een bekende Wallstreet-firma contracteerde het wonder kind voor een salaris van vele tonnen per jaar. Boven dien besloot Stockman de herinneringen aan zijn ver blijf in het machtscentrum van Washington te boek te stellen. Een groot New Yorks uitgevershuis bood hem een bedrag dat hem in één klap miljonair maakte: 2 miljoen dollar. Stockman is een van de velen die de lust tot het schrijven van memoires - of het buitenhangen van de vuile was- niet heeft kun nen bedwingen. Begin april ontstond er in Washington grote opwinding toen be kend werd dat de ondermi nister van defensie, Richard Perle, met een 'sleutelro man' langs de New Yorkse uitgevershuizen leurt. Dat boek - waarin een Weinber- ger-achtige figuur de hoofd rol speelt- zou tal van pi kante bijzonderheden be vatten over de gang van za ken in het Pentagon, het State Department en het Witte huis. Een uitgever bood Perle ongezien al 300.000 dollar. De Amerikanen kunnen kennelijk niet genoeg krij gen van dit soort geschrif ten. Nog steeds staat het li teraire niemandalletje 'Thuisfront', geschreven door Reagans dochter Patti Davis, op de bestsellerlij sten. Ook in dat werkstuk vindt de nieuwsgierige Amerikaan tal van verhulde bijzonderheden over het ge zin Reagan, op papier gezet door een dochter die nog een puberale rekening met haar machtige vader moest ver effenen. De memoires van hen die macht hebben gehad of er aan hebben geroken, over spoelen de Amerikaanse boekenmarkt. Daar zijn na tuurlijk allereerst de se rieuze werken zoals de me moires van Richard Nixon, Henri Kissinger, Jimmy Carter, Zbigniew Brezinsky, Hamilton Jordan, John Si rica etc. De schrijvers ervan hebben als het ware ge schiedenis gemaakt en ge tuigen daarvan in soms pil len van boeken. Mindere goden Dan zijn er de mindere goden die in de directe scha duw van de machtigen heb ben gestaan. Vooral de Wa tergate-affaire leidde tot een explosie van 'bekente nis-literatuur'. Direct be trokkenen als Dean, Halde- man en Erlichmann stelden hun herinneringen te boek, vaak ook in een poging hun eigen troebele rol in die af faire te rechtvaardigen. Dan is er nog de categorie van de grote onbekenden die naar Washington trokken om er fortuin en macht te vergaren en die bedrogen uitkwamen. Zij schreven huilerige werken over „de ontstellende en verbijste rende machinaties achter de schermen van Washingtons machtsbolwerken". Het zijn deze laatste boeken die in overstelpende hoeveelheden bij de tweedehands boek winkels terecht zijn geko men. Meestal maken ze niet waar wat de flapteksten in gezwollen taal beloven. In tegendeel, aandachtige le zing van dit genre maakt al leen maar duidelijk dat de schrijvers het niet hebben gemaakt en omver gelopen zijn door jongens die veel handiger en slimmer waren. Deze boeken bevatten dan ook veel in schijn-onthullin- gen verpakte zieligheid. Miljoenenzaak Hoe dan ook, Amerika's groten kunnen hun drang tot het te boek stellen van wat ze gehoord en gezien hebben, nauwelijks bedwin gen. Hun herinneringen zijn een miljoenenzaak gewor den. De voormalige presi dentskandidate Geraldine Ferraro kreeg 1 miljoen dol lar voor haar memoires. De speaker van het Huis van Afgevaardigden Thomas (Tip) O'Neill zou zelfs meer dan 1 miljoen dollar voor zijn herinneringen hebben ontvangen. Edmund Morris -die de biografie van Ro nald Reagan schrijft en die daarom regelmatig in het Witte Huis wordt aangetrof fen- krijgt 3 miljoen dollar voor zijn werkstuk. Wie er bij gehoord heeft, kan het echt weten, denkt het Amerikaans publiek nog steeds. Dus zullen David Stockmans memoires (Newsweek heeft alleen al voor de uittreksels vele ton nen betaald) vlot over de toonbank gaan en zal Ri chard Perle het grote geld maken met een boek dat hij nog niet eens heeft geschre ven. Door Humphrey Hawksley JAFFNA De militante Ta mils, die de afgelopen acht maanden langzamerhand het hete en stoffige schier eiland Jaffna in het noorden van Sri Lanka in hun con trole hebben gekregen, zijn begonnen met het opzetten van een eigen administra tiesysteem, compleet met belastingheffingen en geïm proviseerde politierechtban ken voor kleine misdadigers. Sinds vorig jaar zomer worden de legerbases van de regering hier met succes be legerd door de Tamil-guer- rilla's. Het gevolg is dat er een soort deken van kalmte is neergedaald op het schier eiland, waar de bevolking met bitterheid spreekt over de dagen dat het leger onge hinderd zijn gang kon gaan. - Bijna iedereen hier zegt wel een familielid of vriend te hebben die door de rege ringstroepen aangevallen, gearresteerd en in sommige gevallen zelfs gedood is. Men staat nog wat onwennig te gen over de nieuwe situatie, maar het lijdt geen twijfel dat het voor de mensen hier een welkome verandering is. „We staan achter de mili tante Tamils", aldus een in woner van Jaffna, „omdat we vroeger elke dag bang waren dat het leger ons huis binnen zou vallen en onze kinderen mee zou nemen. Het is misschien een onze kere situatie, maar we voe len ons veilig en kunnen doorgaan ons eigen leven te leiden". Luchtaanvallen De voornaamste vrees van de 800.000 bewoners van het schiereiland is dat de rege ring de bombardementen en helicopteraanvallen op Jaffna zal intensiveren, nu het leger niet meer van de wegen gebruik kan maken. Vooral het vissersdorp Valvettiturai aan de noord kust is een geliefd doelwit voor luchtaanvallen. Val vettiturai is het bolwerk van de Tamil Tijgers, de meest effectieve en gediscipli neerde bevrijdingsorganisa tie van de Tamils. Volgens de regering zijn er in maart alleen luchtaan vallen op „terroristische schuilplaatsen" uitgevoerd, maar vaak blijken de ge troffen doelen gewone woonhuizen te zijn en wor den onschuldige burgers het slachtoffer van de bombar dementen. De Tamil Tijgers hebben onlangs in de plaatselijke krant een serie artikelen ge publiceerd, waarin de bevol king uitgelegd wordt hoe men zich het beste kan be schermen tijdens een lucht aanval. Families in het dorp zijn nu druk bezig met het maken van loopgraven, die met zandzakken en boom stammen bedekt worden en dienst doen als schuilkelder. Voor tachtig gulden doet de plaatselijke aannemer het werk voor je. Volgens de artsen van het ziekenhuis, die vroeger tussen de vijftig en zestig gewonden binnen kregen na een luchtaanval, is het aantal slachtoffers aanzienlijk gedaald sinds er schuilkelders zijn gebouwd. Ongeveer 75 procent van de jongemannen op Jaffna is actief lid van de een of an dere militante Tamil-orga- nisatie. Bijna al deze jon gens hebben verwanten in het gebied en dat maakt het voor veel mensen moeilijk om de waarschuwing van de regering dat burgers zich niet met „terroristen" moe ten bemoeien ter harte te nemen. „Hoe kunnen we dat doen", vraagt een 45-jarige vrouw, die lid is van het „moeder front". „Wanneer ze zich niet bij de militante Tamils hadden aangesloten, zouden ze door de regering gearresteerd zijn. Het zijn onze kinderen, we hebben voor ze gezorgd toen ze klein waren en nu zorgen ze voor ons". Niet iedereen is echter even gelukkig met de snel heid waarmee de Tamils de dagelijkse administratieve beslommeringen van het ge bied over hebben genomen. Het meer gematigde deel van de bevolking prefereert nog altijd onder bestuur van de officiële regering te staan - maar dan niet het leger. Commissies De markt wordt streng" in de gaten gehouden om te voorkomen dat er woeker winsten gemaakt worden wanneer er bepaalde tekor ten ontstaan. Militante Ta mils helpen de gemeente raad bij het opsporen van huiseigenaren die illegaal elektriciteit aftappen. Er wordt echter geregeld on derling geruzied ove hoe ver men kan gaan: toen een van de organisaties de enige am bulance van het ziekenhuis vorderde, werd de wagen een uur later door een an dere groepering weer netjes voor de deur afgeleverd. De belangrijkste admini stratieve stap tot nu toe is het oprichten van burger commissies in de dorpen, die als politierechtbank dienst doen. Onder de auspiciën van de Tamil Tijgers wor den hier kleine misdadigers berecht en gestraft. De klachten over plunde rende splintergroeperingen binnen de guerrilla-organi saties nemen echter toe. Een van de leiders van de Tamil Tijgers, die zich Rahim noemt, heeft gezegd dat iedereen die gesnapt wordt bij het plunderen ter plekke doodgeschoten zal worden en dit heeft bij veel mensen de vrees gewekt dat het recht van het pistool zal ze gevieren over het recht van de rechtbank. Deze Rahim is een se rieuze jongeman. Praten over koetjes en kalfjes ver veelt hem en hij lacht zel den. Om zijn hals hangt een glazen buisje met cyaankali - voor het geval dat hij door de regeringstroepen gevan gen genomen wordt. Hij leeft naar de regels van zijn organisatie: hij rookt niet, drinkt niet, gokt niet. Relaties met vrouwen worden ook niet aangemoe digd. Hij is een communist, zegt hij, en zal zijn machine geweer niet neerleggen voordat het noorden en oos ten van het land tot een af gescheiden Marxistische staat zijn omgevormd, be stuurd door de Tamils. Dit laatste is waar de ge matigde mannen en vrou wen van Jaffna zich zorgen over maken. Zij willen al leen maar vrede en vragen zich af wat er zal gaan ge beuren wanneer de gezame- lijke vijand, het regeringsle ger, het gebied ooit verlaat. Copyright The Guard# lv-serie iBurger or Jan Koesen HILVERSUM - Merkwaarl Riemakers zich maar zelcj Burgeroorlg gericht hebbej Gebeurtenis die de wereld breken van de Tweede Wel naakte wat de werkelijke Icisme was. J Aan dit gemis is nu een einde ilieme, zesdelige dokumentair Wrciële televisie-maatschappi lie vanaf morgen, 20 april, do< gezonden in afleveringen van b Televisie kan veel gezichten lebben en een daarvan is de nogelijkheid om een ingewik- reld historisch proces toegan- relijk te maken voor de massa. De Spaanse Burgeroorlog' eent zich bij uitstek voor ver toning in kias of collegezaal, Laar ook de bewuste huiska- jner-kijker zal zich niet be kocht voelen. De oppervlakkige feiten zijn bekend. In 1931 valt de (Spaanse monarchie. Koning lfonso is wijselijk in balling schap gegaan. Spanje heeft eeuwenlang twee wrede heer iers gekend: het Kapitaal, ge- liolpen door de Kerk, en de mi litairen. De rest van Spanje leeft praktisch in slavernij. Jan keert het getij. De repu blikeinen komen aan de pacht. Een nieuwe hoop baart door het land. Er wor- ien talloze fouten gemaakt loor de nieuwbakken rege- ing, maar onloochenbaar is iet leven voor de gemiddelde Spanjaard veel rechtvaardiger ;eworden. Maar dromen spat en uiteen. Conservatieve mi- itairen grijpen in 1936 de pacht. Zij denken binnen een (reek Spanje weer in hun jreep te hebben. De republi keinse regering bagatelliseert maar tegenstander. De burger oorlog breekt uit en daarin tijgt de komeet van generaal franco die de oorlog drie jaar ater zal winnen en vervolgens ijn eigen fascistische staaf ticht. •- In de Spaanse Burgeroorlog lebben tallozen zich gemengd. Jit heel de wereld, ook uit Ne- lerland, trokken vrijwilligers laar Spanje om de republikei- len te helpen. Wat begon als en worsteling om te mogen even, ontaardt in een poli tiek ben Mui vall acti D haa de tienl vijf de weel AfJ Dl zo Het halV te Herrj ben gem! kijkl Rep wijs. door] dog^ den helei dokiJ wees de'g H1 voor) de leide Dan men conti De hl offer storv teerd Vd mem ideal nale tionaj selac] welo- lever! Door Jan Koe se I HILVERSUM - De VPRO brengt ai schiedenis van Yukio Mishima', een Japans schrijver die driemaal op de r Nobel-prijs te winnen, maar die tegel I naire man is geweest, die 15 jaar gel riten van de samoerai hara-kiri pleeg Mishima was een man van violente tegenstellingen. Hij was intellectueel, maar tegelijk een uiterst rechtse m:litanst die er zelfs een eigen legertje op nahield. Hij bad de moed de Keizer per- j*°onlijk aan te klagen toen "Je. gedwongen door de Amerikanen, van zijn god delijk voetstuk stapte. Maar was hij een intens aan hanger van de keizer, voor vie hij de dood wilde in gaan. Mishima was bezeten van westerse cultuur, maar evenzeer stond bij hem het glorierijke verleden van Ja pan centraal en moest zijn 'and van hem de oude waar den in ere houden. rukio Mishima wordt in 1925 in Tokio geboren. Hoe pel fanatiek militair, laat bij zich met een smoesje af keuren voor de militaire dienst, een van zijn vele on- T^gTijpelijkheden. Later daarentegen zal hij actief «-'oefenaar worden van de n°ufrse vechtsporten. Hij Publiceerde 40 romans en 18 dineelstukken en was een an de markantste schrij vers I 25 nc| een kon pleeg| van hara Vi zend 'MisI stron preir Paul o.a. sia I tv-dc dat r tueel gen) weg Mishl mena ten td hoogl raire (maa ook o guist loot wandl vaakl Del geen den

de Stem | 1986 | | pagina 32