UITBLAZEN 'Het hoeft niet altijd onzin te zijn wat anderen beweren' examens MAANDA Japan onzeker van eigen succes Hi-De-Hi! Butlin's Bijna kwart miljoen gaat eindexamen doen Protest teger in Borssele o TEL.: 0165 [Verstandig ZATERDAG 19 APRIL 1986 ev@n ■ACHTERGROND' SCHEIDENDE VN-AMBASSADEUR MR. MAX VAN DER STOEL: EUROPA HOEFT NIET IN SCHULP TE KRUIPEN Rooster ZATERDAG 19 APRIL Topman Slavenburg PRODUCTIEBES BEL micrj pasresircrasirc- WIM KOCK LANG geleden al weer vertelde iemand in een interview met een weekblad over het soort avondjes-uit van zijn voor keur. Als voorbeeld ver meldde hij hoe hij, in Am sterdam, eens een af spraak maakte met een vrouw. Etentje, theater, bor reltje. Zoiets. De vrouw had niets in de gaten, verwonderde zich misschien een beetje over het vroege tijdstip van uv spraak; 18.00 uur. Een paar uu later stond ze met haar 'af spraak' op de stoep van een Londens theater. Surprise, sur prise! Zo zou ik ook wel x leven. Er moeten genoeg mensen zijn die dat kunnen. Dat maak ik op uit een nieuwe activiteit van British Airways. Het is u misschien ontgaan, maar vorige week is op de Londense lucht haven Heathrow de nieuwe Terminal Four geopend, van belang voor reizigers op de dienst Londen - Amsterdam en volgens KLM, NLM en British betekent het een hele verbete ring voor de passagiers. U moet er overigens wel aan denken te gen de taxi-chauffeur te zeggen dat u naar Terminal - 4 moet als u uit Londen huiswaarts keert want de nieuwe terminal is een afzonderlijk complex en ligt een heel eind van de andere vandaan. Zoiets als Schiphol- Oost ten opzichte van het 'nieu we' Schiphol. Terminal - 4 heeft zelfs een eigen metro-sta tion. Heathrow is trouwens toch een gaaf voorbeeld van het gigantisme in de luchtvaart. En dan te bedenken dat Londen nog vier luchthavens heeft: Gatwick, Luton, Stan- stead en Schiphol. Tenmin ste, zo afficheert Schiphol zich graag in Engeland: 'Londens vijfde luchthaven.' Met Termi nal - 4 doen de Britten nu iets terug, want behalve voor de vluchten naar Parijs, Amster dam en Malta is de nieuwe ter minal vooral het vertrekpunt van de intercontinentale dien sten. De overstaptijden zijn er kort en er heerst niet de langza merhand berucht geworden chaos van Terminal - 3. Neder landse veelvliegers, voorname lijk zakenlieden, hebben deze week dan ook allemaal een wervende folder, met een lok kertje ter waarde van 2,-, ont vangen van British Airways. Maar ik ben afgedwaald. De activiteit van British Airways waarop ik doelde is de intro- duktie van exclusieve reizen naar Londen voor het bezoeken van theaters, sportevenemen ten, concerten etc. In samen hang hiermee opent een Britse theateragent in Amsterdam een kantoor zodat plaatsen voor theater, shows en andere evene menten in Londen voortaan al vanuit Nederland kunnen wor den besproken. Dus als u ook eens uw 'afspraak' wilt verras sen met een avondje Londen dan weet u nu waar u terecht kunt. Om het een beetje stijlvol te houden vliegt u natuurlijk club class. Dat is 1468 gulden op en neer met z'n tweetjes. Een heel verschil met het bo- demretourtarief van 458 voor twee. Maar ja, dat heet ook late saver en lijkt een beetje op lif ten. ii minimin iiiiiiiiiiniiiiiiiiiii in iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimMiiiiiiiiiiiiiiiiii ii iiiiiiiiiiiiiiiiiiïr Wie nog geen vakantieplan nen heeft zou een verblijf in een Engels Rank Holiday Centre kunnen overwegen. Achter die -in ver' -ig.:n zich de vroe gere Bi.tn 's-vakantiekampen, ook in Nederland bekend door de televisieserie Hi - De - Hi. We zijn tijdens vakanties in WrL> vaak langs een van die k.' pen gekomen, Butlin's in Pw"heli, maar er nooit in ge wet Kennissen van ons wel, nog niet zo heel lang geleden. Ze gingen deels uit nieuwsgie righeid en ook omdat ze zelf geen vervoer hadden maar wel een kind dat meer en andere actie verlangde dan berg- en strandwandelingen te bieden hebben. Het ging er inderdaad min of of meer aan toe als in de televisieserie, bevestigden de kennissen. Veel georganiseerde spelletjes onder leiding van yel low jackets en blue jackets. Bij gelegenheden werd het kamp opgedeeld in twee partijen, blauw en geel conform de kleur van de jasjes van de betrokken spelleiders. De knobbelknieën - competities voor mannen ble ken echter te zijn afgeschaft, maar de Miss Lovely Legs - wedstrijd stond nog altijd op het programma. Onze kennis sen wonnen zelf een prijs in de Fancy Dress Competition, een soort verkleedpartij. Het is dit jaar 50 jaar gele den dat Billy Butlin in Skeg ness zijn eerste vakantiekamp inrichtte. Butlin's kampen groeiden uit tot een geweldig sukses waarop buitenlanders altijd met geamuseerde verba zing hebben neergekeken. Saamhorigheidsgevoel werd er ingeheid met behulp van het omroepsysteem dat ervoor zorgde dat iedereen op dezelfde tijd opstond, at en naar bed ging. De dag begon met gym nastiekoefeningen op het gras, gevolgd door zoveel ontbijt als je opkon. De avond eindigde in de Grand Ballroom waar, na de laatste dans, de spelleiders het podium beklommen om Good Night Campers te zingen. Om de gasten in slaap te wiegen klonk daarna uit de luidspre kers nog enige tijd zachte mu ziek. Er is natuurlijk wel het een en ander veranderd. Het voor malige kamp heet nu centrum. Het omroepsysteem is afge schaft en al sinds jaren kunnen de 'campers', als ze dat liever willen, hun eigen potje koken. Het amusement is gemoderni seerd, maar veel is ook min of meer hetzelfde gebleven. Een leuke vakantie heb je er mis schien niet, maar je beleeft in elk geval iets heel bijzonders. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883 Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alleen abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17,00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of j 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van f 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rankrplfltip^' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 Door Jo Wijnen NEW YORK - Mr. Max van der Stoel - Neder lands permanente verte genwoordiger bij de Verenigde Naties -. is onlangs benoemd tot lid van de Raad van State. Van der Stoel keert pas te gen het einde van juli naar Nederland terug. Hij heeft er dan drie New Yorkse jaren opzitten die bijzondere bete kenis hadden omdat Neder land in die periode ook lid van de Veiligheidsraad was. De Verenigde Naties heb ben het niet gemakkelijk. Er heerst, om het met Van der Stoel te zeggen „een sfeer van ontmoediging" in de volke renorganisatie. De VS heb ben zich uit de Unesco terug getrokken. Bovendien zal Amerika in de toekomst min der gul zijn met de fondsen, wellicht ook al omdat veel lidstaten de Verenigde Naties niet zelden gebruiken om zich tegen Amerika af te zet ten. Kortom, reden tot zorgen over een organisatie die, daar is Van der Stoel heilig van overtuigd, nog steeds van grote betekenis is. Zijn vertrek bij de VN be tekent ook dat mr. Max van der Stoel niet meer dagelijks werkzaam is in de buiten landse politiek, waarmee hij zich - o.m. als volksvertegen woordiger en als minister van buitenlandse zaken - vele jaren intensief heeft be ziggehouden. Bovendien mag de nu scheidende VN-ambas- sadeur met recht en reden als een van de architecten van het buitenlands beleid van Nederland worden be schouwd. Zijn afscheid stemt dus tot enige weemoed, zegt hij. De man die eind vorig jaar werd gepasseerd voor de functie van Hoge Commissa ris voor de Vluchtelingenza ken, verwacht het werk bij de Raad van State heel boeiend te vinden. „En de in ternationale politiek zal mij toch blijven bezighouden. Misschien krijg ik nu de kans de pen eens ter hand te ne men en over dat onderwerp te schrijven", aldus Van der Stoel. Een gesprek met een diplo maat-politicus die „graag een nieuwe uitdaging aan gaat en nog geen tijd heeft om stil te zitten." Toen u drie jaar geleden naar New York ging, waren er mensen - nota bene mensen die in de diplomatieke wereld hun weg wisten - die vonden dat u persoonlijk niet was toegerust voor het werk bij de VN. Waarschijnlijk hadden die voor de VN-post liever een zwierige beroepsdiplomaat gezien die van „wining en di ning" wist, inplaats van een man die voorzichtig, maar vastberaden zijn weg zoekt.' „Ach ja, dat is toen gezegd. Maar ik weet natuurlijk ook wel dat een cocktailparty z'n nut kan hebben. We komen elkaar hier aan het einde van de dag vaak tegen en wisse len dan gegevens uit over de jongste gebeurtenissen. Ik maak dankbaar gebruik van dat soort ontmoetingen. Di ners en lunches kunnen zeer bevorderlijk zijn voor het leggen van persoonlijke con tacten. Zelf heb ik me nogal eens begeven op het terrein van de zogenaamde werk- lunches waarbij mensen werden gevraagd over een bepaald thema te discussië ren. Dat leidde vaak tot zeer zinvolle uitwisselingen van gedachten." Nederland heeft de afgelopen jaren, ook onder uw invloed, een nogal uitgesproken bui tenlands beleid ontwikkeld. Is dat beleid onder het kabi- net-Lubbers overeind geble ven'. „De afgelopen jaren zijn hier bepaald niet in passivi teit voorbij gegaan. Tijdens ons lidmaatschap van de Veiligheidsraad, hebben we elke opening aangegrepen. Wat de VN betreft is er onder het kabinet Lubbers geen sprake geweest van een fun damentele ombuiging van beleid." Maar het buitenlands beleid in het algemeen? „Ik beperk me liever tot het terrein dat mij in de af gelopen jaren hier heeft be ziggehouden." Nederland wordt vaak een „gidsland" genoemd. Wat vindt u van die aanduiding? „Ik heb altijd het land ge had aan de benaming 'gids land'. Het klinkt wat pedant, wat pretentieus. Zoiets van: wij gidsen en jullie hebben maar te volgen. Maar als je zegt dat Nederland in de we reld moet proberen voor be paalde doelstellingen op te komen, dan klinkt het mij al wat plezieriger in de oren. Dan zie ik trouwens ook dui delijke accenten in het Ne derlands beleid. Ik kan drie onderwerpen noemen waar over Nederland heel duide lijke standpunten inneemt: de mensenrechten, de noord- zuidverhouding en de proble matiek van zuidelijk Afrika." Max van der Stoel de VN heeft een grote rol gespeeld op het stuk van de mensenrechten - FOTO ARCHIEF DE STEM Maar zou Nederland een gids functie moeten hebben? „Ik vind wel dat zaken die in het Nederlandse parle ment duidelijk prioriteit hebben, ook moeten door klinken in het buitenlands beleid. Dat is ook altijd het geval geweest. Maar ik heb jjezwaar tegen de neiging die in Nederland bestaat om op vattingen die elders leven te verwaarlozen. De prioritei ten liggen tussen Roosendaal en Rodeschool vaak anders dan buiten onze landsgren zen. Ik zeg niet dat wij in met onze opvattingen in onze schulp moeten kruipen, maar we moeten wel terdege mee wegen wat andere landen te berde brengen. Het hoeft echt niet altijd onzin te zijn wat anderen beweren." Vraag: is er in de VN iets te merken van de uitgesproken positie die Nederland in neemt? „Nederland heeft een be paalde reputatie. Als ik praat over mensenrechten, noord- zuidverhoudingen en onze opvattingen over zuidelijk Afrika, dan zijn dat de her kenningspunten voor andere lidstaten. Onze medewerkers hier hebben bij hun collega's gezagd; hun kwaliteiten worden algemeen erkend". De invloed van de VN in de wereld is tanende. Is het ge vaar niet aanwezig dat, als die ontwikkeling zich voortzet, een soort desintegratie van de VN ontstaat? „Ik wil niet ontkennen dat dat gevaar reëel is. Het meest urgent is dat bij de Unesco. In de VN als geheel hebben we dat stadium gelukkig nog niet bereikt. Maar het is dui delijk dat rond de VN een sfeer van ontmoediging merkbaar is. Juist op het ge bied van het echte politieke werk hebben zich de meeste frustraties en tegenslagen voorgedaan. Niettemin is de functie van contact- en ont moetingscentrum nog steeds van zeer groot belang. We moeten de VN door deze fase van ontmoediging heen sle pen. We moeten de organisa tie in stand houden en zelfs versterken, maar we moeten natuurlijk ook niet aarzelen onze kritiek uit te spreken. Nederland gelooft echt in de VN? „Dat wij kritiekloze ge- lovers zijn en alles fraai vin den wat in de VN gebeurt, kun je niet zeggen. We moe ten proberen die vaak ste riele polemieken terug te schroeven en niet alleen een forum willen zijn waar 159 nationale standpunten wor den uitgedragen. De VN zou nieuwe denkbeelden over wereldvraagstukken kunnen ontwikkelen. Vergeet niet dat de VN in het verleden erg belangrijke zaken in gang heeft gezet. De concepties die de ontwikkelingssamenwer king dragen zijn in belang rijke mate in de VN ontwik keld. De geschiedenis van de dekolonisatie kun je niet los maken van de VN. Je zou de ontstaansgeschiedenis van het non-proliferatieverdrag (dat de productie en bezit van kernwapens verbiedt voor landen die die wapens nu nog niet hebben) niet kunnen schrijven zonder op de be langrijke rol van de VN te stuiten. De VN heeft een grote rol gespeeld op het stuk van de mensenrechten. Je kunt heel cynisch zeggen dat er nog steeds op grote schaal wordt gemarteld, maar je kunt ook zeggen dat dankzij de VN mensenlevens worden gered en de mensenrechtensituatie in belangrijke mate is verbe terd. In 1945 was het begrip 'mensenrechten' wel bekend, maar er was geen sprake van enige georganiseerde actie op dat gebied. Nu zie je de staten hun krachten bundelen om aan de schendingen van mensenrechten een einde te maken. Tenslotte heeft de VN toch ook menigmaal het nodige bijgedragen aan de conflictbeheersing. Het totaal nieuwe concept van „peace keeping" is door de VN ont wikkeld en vaak met opmer kelijk succes toegepast." Bent u persoonlijk teleurge steld over de gang van zaken in de VN? „Het eerlijke antwoord is dat ik, ook op grond van mijn vroegere ervaring, zonder il lusies hier naar toe ben geko men. Ik kende de zwakheden die het VN-systeem kenmer ken. Ik wist tevoren dat de mogelijkheden om bepaalde doelen te bereiken gering zijn. Het is dan toch een uit daging te proberen bepaalde zaken tot stand te brengen. Ik dacht dat we in de drie jaar die achter ons liggen het een en ander hebben kunnen doen. Tijdens ons lidmaat schap van de Veiligheidsraad hebben we eruit gesleept wat eruit te slepen viel." Heeft de ideologie tot de ver lamming van de VN bijge dragen? „Het is een veelheid van factoren die tot de tanende invloed van de VN heeft bij gedragen. De VN is er niet handzamer op geworden sinds het aantal lidstaten van 51 tot 159 is gestegen. Maar niet alleen de numerieke toe name van het aantal lidsta ten en alle daaraan verbon den problemen hebben dat in de hand gewerkt; ook het feit dat de VN aanvankelijk door de westerse democratische systemen werd gedragen. Dat is niet langer het geval. Het blijven voortbestaan van de nspannuingen tussen noord en west zowel als oost ebn zuidrd-zuid- zowel als de oost-westverhoudingen is ook een van de problemen waarmee de organisatie wor stelt. De ontmoediging heeft vele oorzaken." Was u toch niet liever Hoge Commissaris voor de Vluch telingenzaken geworden? „Ik steek niet onder stoelen of banken dat die baan mij aansprak. Maar er is een an dere keuze gemaakt. Ik ac cepteer dat. Ik hoop dat de man die nu is benoemd erg veel voor de de vluchtelingen kan doen." Door Jan van de Ven TILBURG - De Japanse industrie is na het succes onzeker geworden. Vraagpunten daar zijn: houdt Japan greep op de wereldmarkt, wanneer komt er een einde aan de Japanse welvaarts-'boom'. Vra gen waarop Nippon in de komende jaren een ant woord hoopt te vinden. Vraag is of de onzekerheid niet eerder toe dan afneemt, want, zo zei dr. A. Wentink tijdens een congres over spanningen tussen Europa en Japan in de Tilburgse Hoge school, de Japanners zijn diep onder de indruk van te genspel van buitenaf. Protes ten over de manier, waarop Japan zijn industrie opbouwt en markten verovert, brengt een schokgolf van onzeker heid te weeg. Angst groeit ook naarmate de Japanse munt sterker wordt ten op zichte van andere munteen heden en exportbelemme rend werkt. En protesten blijven niet uit. Philips-topman Wisse Dekker heeft onlangs nog op de Japanse televisie een uit val gedaan naar de wijze van produceren en het afzetten van de produktie, in vak kringen industrial targeting genoemd. Dr. Pannenborg, ook van Philips, vertelde hoe dat in zijn werk gaat. Japan richt zich op een tak van in dustrie, verwerft er alle ken nis over, produceert met aan passingen en overspoelt ver volgens de wereldmarkt met relatief goedkope produkten. Op die manier is Duitsland de markt van foto-camera's kwijtgeraakt. In Amerika wordt geen radio meer ge maakt, nadat Japan dat deel van de markt had overgeno men. „Japanners zijn geen uitvinders", aldus Pannen borg. „Als zij iets willen aan pakken kopen zij de kennis uit het buitenland, vertalen dat naar eigen inzichten, passen in razend tempo ver nieuwingen toe en storten zich op de concurrentie in het buitenland." Met protesten alleen zijn de Japanners overigens niet van de markt te drukken. Zij mogen weliswaar diep onder de indruk zijn en onzeker worden, vervolgens gaan zij toch weer aan de slag. Zelfs als zij de hele wereld tegen krijgen. Naast het proteste ren zal er in Europa aan ver betering van het industriële potentieel moeten worden gewerkt. Lang niet alles is verloren. Pannenborg hield zijn ge hoor voor, dat tot dusver een achterstand is opgelopen op de terreinen van informatica, micro-elektronica, scheeps bouw. Europa heeft nog een voorsprong of kan goed mee komen bij auto-industrie, pharmacie, lampenindustrie, medische apparatuur. Hele maal zwart-wit liggen de verhoudingen tussen Europa en Japan niet. Wel is er alle reden voor de Europese ge meenschap zich te bezinnen op tegenspel, want als groot ste handelblok van de wereld mag Europa zich niet hele maal laten verdringen. „En gewerkt wordt er", zo zei staatssecretaris dr. W. van Eekelen, de volgende in leider. Sinds de politiek vijf jaar geleden tot het besef kwam, dat het fout dreigde te lopen met de industrie van de gemeenschap groeit een po gen gezamenlijk de wereld tegemoet te treden. Deze stap heeft echter pas kans van slagen als de lidstaten van de gemeenschap hun binnen grenzen opheffen en de indu strie activeren samen te wer ken bij onderzoek, produktie en afzet. Al enkele jaren trekt de gemeenschap geld uit voor onderzoek. „De komende vier jaar trekt de EG tien miljard ecu uit voor research", aldus Van Eekelen. „Dat lijkt heel wat, maar in de Verenigde Staten trekt men tussen de vijftig en zestig miljard dol lar uit voor een jaar. Een aanzienlijk verschil als men bedenkt dat de ecu net zoveel waard is als de dollar." Een mening, die door de OESO wordt gedeeld. De or ganisatie voor economische samenwerking van 24 indus trielanden heeft niet toeval lig deze week de Nederlandse overheid op de vingers getikt over bijdragen aan indu strieel onderzoek. Al jare geeft onze overheid twee pro cent van het bruto nationaal produkt uit aan research. Volgens de organisatie wordt Dr. Pannenborg Japanners zijn geen uitvinders - FOTO ARCHIEF DE STEM het hoog tijd de bijdrage stel selmatig te vergroten. Aan de andere kant heeft de Europese gemeenschap een begin gemaakt met het opheffen van de binnengren zen. „Na het Akkoord van Luxemburg (eind 1985) zijn inmiddels 20 besluiten geno men van de 120, die voor dit jaar op het programma staan. Een hele verbetering bij voorgaande jaren, toen de Raad - het EG-college van ministers - niet verder kwam dan tien besluiten per jaar", vertelde de staatssecretaris. Tot 1992 staan er 340 beslui ten op het programma. Pas na het laatste is de Europese binnenmarkt een feit. De overheid bemoeit zich overigens eveneens met de Japanse handelspolitiek. Dat land krijgt tijdens de ko mende (handels en politieke) topconferentie in Tokio te horen, dat het op economisch terrein wat meer bij de rest van de wereld in de pas moet gaan lopen door: de finan ciële markt te liberaliseren, de waarde van de nationale munt (yen) los te laten, de re gels van de wereldeconomie toe te passen. Te lang heeft Japan zich als een eiland af gesloten eiland opgesteld. Het openbreken van Japan zal echter nog veel voeten in de aarde hebben. Volgens dr. Wentink zien de Japanners de openbreking van de histo risch gesloten gemeenschap zo mogelijk als hun grootste angst. Toegankelijk maken van markt, produktie-orga- nisatie, gemeenschap wordt gezien als het einde van de Japanse samenleving. DIT JAAR doen 246.000 leerlingen centraal schriftelijk eindexamen. Dat zijn er 8700 minder dan het vorig jaar. Ze zijn afkomstig van 3470 scholen, 100 scholen minder dan in 1985. De grootste groep kandidaten wordt gevormd door het mavo (middelbaar algemeen voortgezet onderwjj s) 87.500 kandidaten van 1200 scholen. Daarna volgt het lbo (lager beroepsonderwijs) met 60.000 kandidaten van 1200 scholen, gevolgd door het havo (hoger algemeen voortgezet onder wijs) met 56.800 kandidaten van 520 scholen. Het vwo (voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs) is hekken sluiter met 42.000 kandidaten van 550 scholen. Opmerkelijk is dat er bij het mavo 12.500 eindexamen kandidaten minder zijn dan het vorig jaar en bij het lbo 10.000 meer. Bij het havo zijn het er dit jaar 3200 minder en bij het vwo 3000. In tegenstelling tot voor gaande jaren is het examen machineschrijven voor het lbo voorafgegaan aan alle andere examens. Het vond op donderdag en vrijdag plaats. Opmerkelijk is dat de exa mens zijn uitgesmeerd over een lange periode. Er vallen nogal wat dagen uit, zoals Koninginnedag, Bevrijdings dag en Hemelvaartsdag. Het rooster ziet er als volgt uit: 21 april: vwo: 09.00-11.30 Nederlands (samenvatting), 13.30-16.00 biologie; havo: 09.00-12.00 handelsweten schappen en recht, 13.30-16.00 biologie; mavo-D/lbo-D: 09.00-11.00 Nederlands (tekst), 13.30-15.30 biologie; mavo-C: 09.00-11.00 Nederlands (tekst), 13.30-15.30 biologie; lbo-C: 09.00-11.00 Nederlands (tekst), 13.30-15.30 biologie. 22 april: vwo: 09.00-12.00 natuurkunde, 13.30-16.00 En gels; havo: 09.00-12.00 na tuurkunde, 13.30-16.00 Frans; mavo-D/lbo-D: 09.00-11.00 natuurkunde, 13.30-15.30 En gels; mavo-C: 09.00-11.00 na tuurkunde, 13.30-15.30 En- gels; lbo-C: 09.00-11.00 na tuurkunde, 13.30-15.30 En gels. 23 april: vwo: 09.00-11.30 economische wetenschappen I en recht, 13.30-16.00 Duits; havo: 09.00-11.00 Nederlands (tekst), 13.30-16.00 Duits; ma- vo-D/lbo-D: 09.00-11.00 han delskennis (nieuw program ma) alleen voor mavo, 13.30- 15.30 Duits; mavo-C: 09.00- 11.00 handelskennis (nieuw programma), 13.30-15.30 Duits; lbo-C: 09.00-11.00 han delskennis I en handelsken nis llo (enkel boekhouden), 13.30-15.30 Duits. 28 april: vwo: 09.00-12.00 wiskunde I, wiskunde B, 13.30-16.00 aardrijkskunde; havo: 09.00-12.00 wiskunde, 13.30-16.00 aardrijkskunde; mavo-D/lbo-D: 09.00-11.00 wiskunde, 13.30-15.30 aard rijkskunde; mavo-C: 09.00- 11.00 wiskunde, 13.30-15.30 aardrijkskunde; lbo-C: 09.00- 11.00 wiskunde, 13.30-15.30 handelskennis llo (dubbel boekhouden). 29 april: vwo: 09.00-12.00 scheikunde, 13.30-16.00 ge schiedenis; havo: 09.00-12.00 scheikunde, 13.30-16.00 ge schiedenis; mavo-D/lbo-D: 09.00-11.00 scheikunde, 13.30- 15.30 geschiedenis; mavo-C: 09.00-11.00 scheikunde, 13.30- 15.30 geschiedenis; lbo-C vrij. 2 mei: vwo: 09.00-12.00 La tijn, 13.30-16.30 Nederlands (stelopdracht); havo: 09.00- 11.30 Engels, 13.30-16.00 eco nomie; mavo-D/lbo-D: 09.00- 11.00 Nederlands (stelop dracht), 13.30-15.30 beeldende vakken en muziek alleen voor mavo; mavo-C: 09.00- 11.00 Nederlands (stelop dracht), 13.30-15.30 beeldende vakken, 14.30-16.30 muziek; lbo-C: 09.00-11.00 Nederlands (stelopdracht), 13.30-15.30 handelskennis II. 6 mei: vwo: 09.00-12.00 wis kunde II, wiskunde A, 13.30- 16.00 beeldende vakken en muziek; havo: 09.00-12.00 Ne derlands (stelopdracht), 13.30-16.00 beeldende vakken; mavo-D/lbo-D: 09.00-11.00 Frans, 's middags vrijmavo- C: 09.00-11.00 Frans, 's mid dags vrij; lbo-C: 09.00-ll.W Frans, 13.30-15.30 warenken nis. 7 mei: vwo: 09.00-12.001 Grieks, 13.30-16.00 Fries (tekst), 13.30-16.00 Spaans; havo: 09.00-11.30 muziek, I 13.30-15.30 Fries (tekst), 13.30-1 16.00 Spaans; mavo-D/lbo-D: 09.00-11.00 Fries (stelop-1 dracht) alleen voor mavo, 13.30-15.30 Fries (tekst) alleen I voor mavo, 13.30-15.30 Spaans; mavo-C: 09.00-11$ Fries (stelopdracht), 13.30- 15.30 Fries (tekst), 13.30-15$ Spaans; lbo-C: 09.00-10.30 etaleren, 13.30-15.30 reclame- theorie en -tekenen, 13.30' 15.30 Spaans. 9 mei: vwo: 09.00-12.00 eco- II nomische wetenschappen I' en recht, 13.30-16.00 Frans: I havo vrijmavo-D/lbo-0 vrijmavo-C vrijIbo-f I 09.00-11.00 verkoopbevorde- J ring (lmo), verkooppraktijk (leao/lhno). 12 mei: vwo: 09.00-12.00 fl'I losofie, 09.00-12.00 Fries (stó- j lopdracht), 13.30-16.00 R^'I sisch; havo: 09.00-12.00 Fries (stelopdracht), 13.30-16'' Russisch; mavo-D/lbo-I vrijmavo-C vrijlbo-C UTRECHT (ANP) - Of schoon er bij homoseksuelei over het algemeen sprake ii van een grote openheid tei aanzien van hun geaard heid, vinden velen het be zwaarlijk dat men het op hei werk weet. Vooral scholieren zijn zeer terughoudend om open lijk voor hun homoseksuali teit uit te komen, omdat zij op school kwetsbaar zijn er de sociale controle daar vee] sterker is dan in een ar- beidsomgeving. Dat concludeert de inter facultaire werkgroep ho mostudies van de Rijksuni versiteit in Utrecht, die mo menteel een onderzoek ver richt naar de ervaringen van homoseksuele leerlin gen en naar de relatie tussen Stat Vervolg van pagina 1 Voor wat betreft het feitelijk leiding geven (artikel 51), vindt de rechtbank dat dit pas op kan gaan vanaf het mo ment dat de verdachte per soonlijk op de hoogte was van de verboden gedragingen of van een verbod dat hierop was uitgevaardigd. Het is volgens de rechtbank niet voldoende, dat zoals het openbaar minis terie heeft aangevoerd, een van de andere leden van de Raad van Bestuur op de hoogte was en dat het bestuur daar dus als collectief kennis van moest dragen. De verwerping door de Rot terdamse rechtbank van de collectieve verantwoordelijk heid van de Raad van Bestuur is van belang voor de vervol ging van de overige verdach ten in de Slavenburg-zaak. Het gerechtshof in Amster dam behandelt op 29 april de bezwaarschriften tegen de kennisgeving tot verdere ver volging van de voormalige topmensen van Slavenburgs R. S. en mr C. V.. Mr P. S. hoorde vrijdagmor gen vrijwel onbewogen het voorlezen van het vonnis aan. Na afloop werd hij door fami lie en vrienden in de bloe metjes gezet. „Het verrast mij niet", zo luidde het enige com mentaar op zijn vrijspraak. Het openbaar ministerie be studeert het vonnis. Het heeft twee weken de tijd om in ho ger beroep te gaan. AMSTERDAM (ANP) - Het Lan. energie heeft bij nationale ombud diend over de procedures inzake d val op land. De regering heeft Mo aangewezen als mogelijke lokaties. Het platform meent dat insprek hadden om bezwaren kenbaar te n Portage (MER) was daarvoor veel «en 'tijdens de rit' gewijzigd. Er was verder sprake van een oi dus het platform als gevolg van de «jpe, dat voor 1 januari 1986 de lol bovengrondse (tussen-)opslag van «val. Dit afval wordt nu tijdelijk centrum Nederland in Petten (gem Het platform heeft over deze kwe aan de Tweede Kamer. In het platf< j Kien, waaronder de PvdA, en vei atuur en Milieu, Milieudefensie, basisgroepen tegen kernenergie. (AD VERTE beslissing van minster Korthals ecnteiijk vooronderzoek te gelasten Ikrül9 taar in een Amsterdamse politie l»ih' 's verstar|dig. Het besluit van Kc leen d aan hoe s'oFdig het Openba L" Vl'ftal maanden terug is omgespr lom aand na de dood van Hans Ko1 nipt concluderen dat de betrokker ran ?an s,rafbare feiten hadden sch Justitie onderschreef toendertijd c jm-u SuPas na zeer *elle kritiek uit de reiri gebeurtenissen in de 'laatst k om verder onderzoek te plegen. ^2-duizend pagina's tellend rapf isf, Korthals Altes er toe gebracht oi chtiCtionarissen niet zo vaak 9eha LJit vooror|derzoek te grijpen. >etra Laard za' b'i hierbij uiterste zore >en l' Maar ar|derzijds is het te h! afzienbare tijd tegemoet kunnen betrokkenen, in deze onverkwikkE Ho^Pte brengen om weer lange ti Éden Je brengen. Dat geldt voor zowt ais v aker die maandenlang niets vé grot °or de betrokken gevangenbew [Voeu aandacht voor de 'zaak Kok' al |r°WRrvlKLI't9eroePen- Na de vele blunt I in nrxsitieve zin volledia OD z,

de Stem | 1986 | | pagina 2