\B EN W HULST IN REACTIE OP STREEKPLAN: 6Gedrevenheid is beetje weg9 1 1 IPS BI Openbare school wil nu besluit over nieuwbouw iPvdA-fractie Hulst il in raad omplcel blijven Pol Menu 35 jaar voorzitter EHBO van Kloosterzande Beroepskracht voor info-centrum maatschappelijk werk sajZ&fï iENHEID neelemans Pais ziet rol voor Investeringsbank in Zuid-Nederland )E STEM Hengelaars zetten 1250 kilo vis uit ZATERDAG 19 APRIL 1986 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 2 lëzöënënCZ denburg te openen VGEMENTEN, anneke Galadi •C H L I liillglli MOGELIJK OOK VOOR WOV IhULST - Alle woonkernen in de gemeente (moeten een gelijke kans krijgen om er min istens te kunnen voorzien in de eigen woning- lehoefte. Dat wil zeggen, het huisvesten van Ie eigen inwoners en van de sociaal- en econo- laisch gebondenen die dat wensen. ele wereld aan- Weekenddienst Stem-redactie Cantorij zingt in Brassschaat CLINGE: ROB EEMAN NEEMT ADEMPAUZE IN GEMEENTEPOLITIEK Axel Clinge Nieuw-Namen Kloosterzande A12 T22 ulieren jubileum, receptie, ving, overwinning, am. openbare dank, jg best eens in de a familieberichten, ur hoeft het niet te nog geen tientje). J 1,90, Eén grote Voor het plaatsen g met een formaat wijf 13,50 toeslag anvraag. Bij niet 4,00 adm.kosten niet geretourneerd if uw tekst 2 dagen van onze kantoren. :uurt u eveneens 2 aar Postbus 3229, |ke opgaven worden rd indien naam en indien Uw betaling iuden ons het recht gaaf van redenen te an snleuws m op donderdag. OMA MANNENS Goedemorgen! Van harte gefeliciteerd met je 80e verjaardag. Van je kinderen, klein- en achterkleinkinderen. raat 21 Aardenburg Van een onzer verslaggevers |IILBURG - De Brabantse en I Zeeuwse werkgevers alsmede Le verschillende overheden Louden bij de financiering van Lub projecten wat meer aan IjeEuropese Investeringsbank IflB) moeten denken. I De EIB geeft minder kosten, Ije financiering kan over een Langere termijn plaatsvinden Ijan bij commerciële banken l(nde bank biedt mogelij khe- Ijèn om de eerste vijf jaar af- llossingsvrij door te komen, Letgeen vooral bij nieuwe pro leten interessant is. Dat is globaal de boodschap He de vice-president van de EIB, oud-minister dr. A. Pais deze week overbracht aan honderd leden van de Bra bants-Zeeuwse Werkgevers vereniging. Pais hield een toe spraak tot de vereniging over de mogelijkheden die de Euro pese Investeringsbank Zuid nederlandse bedrijven biedt. De rede van Pais maakt on derdeel uit van zijn 'campag ne' om Nederland meer te la ten profiteren van het werk van de EIB. Toen Pais na zijn ministerschap bij de EIB te recht kwam, bleek hem dat Nederlandse bedrijven geen gebruik maakten van de voor delen die de EIB biedt. De publiciteit die Pais aan de EIB geeft, heeft er voor ge zorgd dat daar vorig jaar een kentering in is gekomen. Zo verstrekte de EIB in '85 lenin gen voor een totaal bedrag van 180 miljoen aan de vlieg maatschappij Netherlines, KLM (voor de financiering van de Airbus) en de bloemen veiling Aalsmeer. Ook Philips kon van de geldfaciliteiten profiteren door een lening van ƒ200 miljoen om samen met Siemens een mega-chip-pro- ject op ïe starten. Maar op een jaarlijkse uitlening van 18 miljard is dat nog een zeer be scheiden aandeel. In Zeeland kon Pais geen projecten noemen, 'omdat het in het bankbedrijf niet de ge woonte is om publiciteit te ge ven aan projecten voordat de contracten zijn gesloten'. Op een vraag of de EIB zich bezig zal houden met de omvang rijke (miljarden)investeringen voor kerncentrales in Borsele en Moerdijk, zei Pais dat de EIB nog niet is benaderd. Hij sloot een financiering overi gens ook niet uit, maar er moet worden gewacht tot de rege ring een formele beslissing heeft genomen over de defini tieve vestigingsplaatsen voor de nucleaire krachtbronnen. De banktopman zei voor wat betreft de financiering van een eventuele Vaste Oeververbinding Wester- schelde dat de EIB slechts mee zal financieren in het geval de nationale overheid de dekking niet geheel voor eigen reke- ing neemt. Kernen gelijke kansen Van een onzer verslaggevers HULST - De openbare Rey- naertschool in Hulst wil dat de gemeente nu eindelijk een be slissing neemt over een moge lijk nieuw te bouwen school in het uitbreidingsplan Tragel. Een voorstel van ouders en schoolteam werd meer dan een jaar geleden al bij het ge meentebestuur gedeponeerd, maar tot nu toe is er nog niets vernomen. De medezeggen schapsraad is het wachten nu onderhand beu. De in 1982 geopende basis school heeft de afgelopen ja ren een flinke groei gekend. Van 11 leerlingen toen tot 75 kinderfjes nu. Dat noopte er toe het semi-permanente on derkomen te verruilen voor Van een onzer verslaggevers J Burgemeester en wethouders van Hulst pleiten voor leen dergelijk kernenbeleid in een reactie op het llreekplan Zeeland. I Ze wijzen de in dat plan ge- jr.oemde spreidingsmodellen |van de hand. Ze vinden dat de neente een eigen taak en |icrant woordelijkheid heeft i in de kernen te kunnen |ioorzien in de woningbehoef- De rangschikking van en Sint-Jansteen tot lïverige kernen' leidt volgens let college tot woningbouw tot luider het behoefte niveau van i dorpen, afname van het |iwonertal en aantasting van ((leefbaarheid en het verzor- pngsniveau. Verder menen B uW dat de aandacht voor de kleinste kernen Graauw, lieuw-Namen en Heikant «at overtrokken en overbodig Immers, binnen het ge meentelijk beleid is de zorg en indacht voor deze dorpen bldoende gewaarborgd. I Voorts wil het college dat de mduiding 'groeikern' voor woongebied Hulst-Sint- Imsteen opnieuw in het iekplan opgenomen wordt, pok ontgaat het B en W laarom eventuele uitbreiding pn Terneuzen over de 'Jieense kreek ten koste zou beten gaat van de woning- Vbedeling in de rest van de legio. I In het streekplan krijgt Buist het stempel regionale verzorgingsfunctie opgeplakt. Dat doet een bepaalde garan tie van centrumvoorzieningen en woonmilieu's verwachten. „Recente ontwikkelingen zijn echter niet hoopgevend", aldus B en W. „Vertrek van het zie kenhuis, ter dicussie staande onderwijsvoorzieningen. De stadsvernieuwingsopgave wordt daarmee vergroot met leegkomende grote gebou wen". In het streekplan missen B en W de grensoverschrijdende en bovenregionale functie van Hulst als verzorgingskern voor het Belgische grensge bied. In hetzelfde plan is er sprake van een 'nieuwe con centratie bij Hulst' op het ge bied van dagrecreatie. Het is B en W onduidelijk of die pas sage slaat op .het gebied ten oosten van Sint-Jansteen. „Ook ontbreekt in de tekst iedere motivering van het waarom, de ligging en de in vulling van deze concentra tie". Het college zegt te opteren voor een dagrecreatieve 'con centratie' voor de binnenstad en de vestingwerken. Ten slotte zeggen B en W te hech ten aan een spoedige aanleg van de vaste oeververbinding volgens het nu bestaande tracé Kr uiningen- Perkpolder. iniek. Het overkomt u, i in uw buurt of dorp. an de binnenstad heeft inigheid van de slaap- ïteerd. ïaar uithoek, kan er over n plotseling vervangen een stille driekamerflat, nzaam Dat 't niet altijd 'at doe je er aan? Als u ievrouw-van-hiernaast" leeft dat al een minder ;oekt, komt u wellicht zwemmen, 'n vreemde ursus doen of gewoon et z'n tweetjes helpen in doen voor bejaarden? de eenzaamheid ten- een pakt een boek. De rt en als u ideeën op wilt de Telefonische Hulp et telefoonboek, le nummer 030-942424' de dichtstbijzijnde hulp- formatie over de moge- ig met de Stichting Ideële Reclame DU»*' Van een onzer verslaggever tOLST - De Hulster PvdA- pctie wil als drietal door- pn in de nieuwe gemeente led. Met dat unanieme voor al gaat de fractie naar het «tuur en de komende leden- pgadering. Het standpunt is ingegeven I® een werkbare situatie vei ls te stellen. In de voorstel fordt tevens gesteld dat het pegebeleid wordt onder- Voor redactionele zaken, i niet voor adverten- i of bezorgklachten, at u dit weekeinde te- I 'Mht bij Rein van der "elm, 01170-3370. B.g.g. '1153-1534. j) VOOR ZUIDWEST NEDERLAND patoren flenzen, Hulst en Goes. Passen en telefoon- Paimers op pagina 2. ^O/l 3.30-17.00 uur. «actie l'jaeuzen: Rein van der F" (editie-chef), Jan rsen(plv. chef), Emile t ®i,c° Meertens, Cor de C °t°), Ton Koomen 15 Hulst: Frank Deij, ^ne Verstraeten. elburg: Henk Postma. S: c'é van Kafwijk. '"«dentie-exploltatle I facteur Zeeland: '39. :nu, privé tel.01150- steund, dat de PvdA een wet houder levert (P. Weemaes) en dat A. van Wees-Hegger frac tievoorzitter wordt. De leden buigen zich 23 april over de hele zaak. Het ligt nu aan het bestuur wat er met motie van wantrouwen tegen raadslid B. Martens gebeurt. Zoals bekend vorige week door de ledenvergadering het vertrouwen in het raadslid op gezegd, met de mededeling dat hij zijn zetel beschikbaar moest stellen. Dit besluit zal nu op de een of andere wijze teruggeschroefd moeten wor den. Ofwel wordt de motie in getrokken, ofwel gaat hij de koelkast in. Het kan overigens ook nog dat de leden het been stijf houden en de motie hand haven. De raadsfractie zegt echter te verwachten dat de ledenvergadering achter hun standpunt gaat staan. Van onze correspondente HULSTBRASSCHAAT Morgen, zondag, is de Cantorij der Basiliek uit Hulst te gast in het Belgische Brassschaat. Het koor verzorgt, in het ka der van de internationale koormiscyclus, de hoogmis van 11.00 uur. Het is de tweede maal dat de Cantorij in Brasschaat op treedt. Ook in 1984 verzorgde het een concert. Zondag zingt het koor onder leiding van di rigent Anton de Kort de vaste gezangen uit de miscompositie van Albert de Klerk en wer ken van Elgar en Hammersch- midt. Het orgel wordt bespeeld door Jan van Mol uit Antwer pen. Voor de aanvang van de Mis geeft de Cantorij een klein concert. Naast orgelwerken wordt o.a. het vierstemmige Magnificat van Pachelbel uit gevoerd. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Tijdens een feestelijke jaarvergade ring van de EHBO van Kloosterzande werden een aantal le den door de burgemeester van Hontenisse Mr. A. Kessen ge decoreerd vanwege him jubileum als lid van de vereniging. Meest belangrijke jubila ris was voorzitter Pol Menu, die reeds 35 jaar als voorzit ter de vereniging leidt. Bur gemeester Kessen prees hem als een man wiens leven voor een groot deel werd en wordt bepaald door het EHBO-gebeuren. Reeds voor zijn lidmaatschap te Kloosterzande was hij ac tief. Hij richtte de EHBO- afdeling Vogelwaarde op en gaf lessen in verschillende kerkdorpen van de gemeen te. Toen hij nog maar nau welijks enkele jaren in Kloosterzande de scepter zwaaide kreeg hij met die afdeling volop werk tijdens de watersnood van 1953. De burgemeester had waarderende woorden voor het feit dat hij nooit te lui was om present te zijn bij allerlei activiteiten, waarbij de Eerste Hulp paraat moest zijn. Pol Menu is bovendien een groot promotor van de Harstichting, die zojuist een grote collecte achter de rug heeft. In mei zal hij met die stichting een reanimatiecur- sus houden in Kloosterzan de. Behalve de voorzitter werden ook nog een aantal leden gehuldigd vanwege hun 25-jarig lidmaatschap. Dat waren: P. de Smet, J. de Boey en M. van de Bergen- Duerinck. Vanwege 20 jaar trouwe dienst kregen W. Cappendijk, F. Buy en J. Schelfhout-Bouchaut, die reeds 17 jaar Lotus-slacht offer is, een speldje. Vijftien jaar lid zijn: R. Segers en Mevrouw Morcus-Van Gas sen. Voor tien jaar lidmaat schap kregen T. van der Burgemeester Kessen huldigt Pol Menu. Zanden, L. de Waal-Van der Zanden, B. Menu, A. d'Hondt, T. Bouwens, P. Baart en M. Otjens-Van Laar een speldje door bur gemeester Kessen uitge reikt. Na het officiële gedeelte - foto erik ossewaarde van de jaarvergadering volgde nog een sfeervol en ongedwongen samenzijn in hotel Van Leuven. Van onze correspondent CLINGE - De leden van De Clingse Hengelaars zullen ko mend seizoen niet voor niets hun hengeltje uitwerpen. De vereniging is namelijk van plan op de verschillende water zo'n 1250 kilo vis uit te zetten. Het gaat om 400 kilo karper, 200 kilo zomerkarper, 400 kilo voorn en 250 kilo pootaal. Daarnaast heeft beroepsvisser Moorthamer ook nog eens 200 kilo pootaal uitgezet. Sommige vissers vinden het jammer dat er geen snoek baars uitgezet wordt. Het be stuur van de club vraagt ieder jaar opnieuw een partij snoek baars aan, maar het is zeven jaar geleden dat er eens een zooitje arriveerde. Wel is op de Weelkes en de Zestigvoet nog een grote partij voorn en kar per uitgezet, afkomstig, van de visvijver van de kinderboer derij. De meeste vissen zijn gekenmerkt door een afge knipt stukje van de staartvin. De hengelaars wordt gevraagd als ze zo'n exemplaar aan de haak slaan dit te melden bij secretaris Cyril Peeters. HULST - Het informatiecen trum van het Maatschappelijk Werk in Hulst krijgt per 1 mei de beschikking over een be roepskracht voor 20 uur per Van een onzer verslaggevers HULST - „Ik mis bij mezelf een beetje de gedrevenheid. De motivatie die je nodig hebt om het raadswerk goed te kunnen doen. Misschien het gevolg van het feit dat je toch alleen zit de pionie ren. Alles zelf moet doen". Rob Eeman neemt donderdag af scheid van de Hulster gemeenteraad. Twintig jaar is hij raadslid geweest. Eerst in de oude gemeente Sint-Jan steen. Sinds 1970 in Hulst. Hij vindt het tijd voor een adempauze. „Ik heb 25 jaar in het vakbondswerk gezeten, 20 jaar in de raad. Het gevaar bestaat dat het te veel een routineklus wordt. Vandaar dat ik voor mezelf heb besloten niet meer aan de verkiezingen mee te doen". Een definitief afscheid van de poli tiek? „Nou ja, ik ben nog maar 46. Ik sluit niet uit dat ik in de toekomst toch weer in de politiek ga". Weer een naam lijst? „Nee, dat in ieder geval niet. Naamlijsten gaan er uit. Kijk maar naar de verkiezingsuitslag. Voor het eerst hebben nu de politieke partijen een meerderheid in Hulst. Ik denk dat we uiteindelijk toe moeten naar een raad waarin uitsluitend de politieke partijen zijn vertegenwoordigd. Nee, ik ben momenteel nergens lid van. Ik sta voor mijn gevoel links van het CDA en rechts van de PvdA". Golflengte Met PvdA'er Benno Martens zat Rob Eeman nogal eens op dezelfde golfleng te. „Ja. Met Benno heb ik het altijd goed kunnen vinden. Ik denkt dat Benno in de raad zijn partij uitstekend geprofi leerd heeft". De flinke stemmmenwinst van de PvdA in Hulst vindt Eeman een goede afspiegeling. Rob Eeman kwam in 1966 in de ge meenteraad van Sint-Jansteen. „Dat was een mooie tijd. We gingen ieder jaar op excursie. Dan begon de raad al om 7 uur 's morgens en om half 8 stonde de bus klaar. Kregen van de burge meester na afloop ons presentiegeld uit- procedure te zijn gemaakt, want wij hadden zelf niet mogen meestemmen. Na twee dagen nam ik dus ontslag. Voor de uitslag maakte het niet uit. het werd 7-7. Er werd weer geloot en toen kwam De Keijzer eruit". Sport In de periode 1974-1978 werd Eeman dan toch voor vier jaar wethouder van sport- en jeugdzaken. „Het was nog in de goede tijd. Er kon van alles, sport- voorzieningen en gemeenschapscentra. Misschien, als we alles van te voren hadden geweten..., maar dan hadden we in Hulst nu niet zo'n goed voorzie ningenpakket gehad". In 1978 vond er een scheiding der geesten plaats tussen de Steense raads leden. Er ontstonden twee tweemansfr acties en meteen was het gebeurd met een Steense vertegenwoordinging in B en W. „Eigenlijk moet er toch een in breng vanuit de kernen zijn in B en W. Kijk maar naar het plan voor stads- en dorpsvernieuwing. Dat concentreert zich helemaal op de binnenstad". Vorming Rob Eeman: 'Gemeente gaat goede jaren tegemoet'.- foto de stem cor j de boer betaald en dan hadden we zakgeld voor onderweg". In 1970 kwam Eeman voor de lijst J. Blommaert in de raad van de nieuwe gemeente Hulst en werd een jaartje later voor twee dagen wethou der. „Blommaert werd ziek dus er moest een waarnemend wethouder komen. Bernard de Keijzer en ik kregen ieder 8 stemmen. Het lot beschikte dat ik de post kreeg. Maar er bleek een fout in de K Rob Eeman heeft in de afgelopen 20 jaar heel wat geleerd. „Ik heb alle com missies doorlopen, zelfs als wethouder een poos in de gemeentelijke keuken mogen kijken. Toch een stuk persoons vorming. Ik heb vooral burgemeester Molthoff ervaren als een goede leer meester". Hij denkt dat het voor de politici en met name de wethouders een ondank bare tijd is. „Je hoeft er niet jaloers op te zijn. Het is steeds 'nee' of 'minder' verkopen. Huist is een leuke en goede gemeente om te wonen en te werken. We hebben veel kunnen doen en we hebben veel. Met wat goede afweging kan er nog steeds veel gebeuren. Ik voorzie dat de gemeente best nog goede jaren tegemoet gaat". week. Deze part-time functie is mogelijk gemaakt door een uitbreiding van 10 uur per week en door een interne urenverschuiving van 10 uur. „Het info-centrum heeft een jaar of vijf op een vrijwilliger gedraaid", zegt voorzitter A. Schelfhout van de Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening, „maar in de praktijk is gebleken dat we met het infocentrum wat mo bieler moeten zijn. Anders komt het niet van de grond. Maar dat gaat tijd kosten. Als je dat wil, dan moet je de con sequenties trekken en er een mannetje voor vrij maken". Het is de bedoeling dat de stichting meer naar buiten gaat treden, onder andere ook met spreekuren in gebouwen als De Lieve, het ziekenhuis en andere ontmoetingsplaatsen. Met het vrijmaken van een be roepskracht denkt men ook de voorlichting beter te kunnen organiseren en sneller te kun nen inspelen op landelijke ontwikkelingen. Daarnaast blijft iedere maatschappelijk werker overigens wel zijn eigen informatie- en advies functie houden. In het jaar verslag spreekt het bestuur zijn waardering uit voor de heer A. Koster, die gedurende vijf jaar vele vrije uurtjes heeft besteed om het info-cen trum op poten te zetten. „Een titanenkarwei", zegt Schelf hout. De sinds 1 september 1984 ingevoerde 7x24 uurs bereik baarheidsdienst van het maat schappelijk werk blijkt in een behoefte te voorzien. In één jaar kwamen 77 oproepen bin nen, waarvan 16 crisisgeval- len. Als centrale meldpost fungeert het ziekenhuis. Lan delijke plannen om dat over te hevelen naar de Telefonisch Hulpdienst worden door de in stellingen in Zeeuwsch- Vlaanderen afgewezen. Ge zien de grote afstanden pleit men ervoor dat iedere stich ting zijn eigen bereikbaarheid moet hebben. „We hebben het aanvankelijk gedaan via de telefonische hulpdienst, maar toen hebben we nooit iets bin nen gekregen. De mensen zochten net zo lang tot ze een maatschappelijk werker ge vonden hadden". een leegstaande kleuterschool in de Hulster Sportlaan. Ais tijdelijke oplossing. Gezien de grote belangstelling voor openbaar onderwijs bleef uit zien naar een permanente huisvesting echter noodzake lijk. Gekozen is voor een plekje in het plan Tragel, vanwege de centrale ligging ten opzichte van de kernen. Een onderzoek door de medezeggenschaps raad heeft uitgewezen dat de groei van de school ook de ko mende jaren zal doorgaan en gaf opnieuw aan dat Tragel de meest geschikte lokatie is. Ge zien het enthousiasme van het schoolteam, de goede argu menten en de verrichtte stu dies vindt men het nu hoog tijd worden dat de gemeente snel een beslissing neemt over een definitieve lokatie. Maan dag is er alvast een onderhoud met burgemeester en wethou ders over de kwestie. Curssussen - Het buurt- en clubhuiswerk dat wordt gege ven in de kelder van het cultu reel centrum De Halle heeft een aantal curssussen in haar pakket waaraan nog kan wor den deelgenomen. De meeste hiervan zijn bestemd zowel voor beginners als gevor derden. Zo is er op de maan dagavond, dinsdagmorgen en -avond een knip- en naaicur sus, die voor deelname nog en kele plaatsen vrj hebbe. Op donderdagmiddag is er een naaicursus speciaal bestemd voor Turkse vrouwen. De cur sus textiel vormen wordt ge geven op de donderdagmorgen van 9.30 tot 11 uur. Voor deop- nieuw gestartte cursus volks dansen op donderdagavond kunnn zich nog enkele dames en heren aanmelden. Gouden huwelijk - Donderdag vierde het echtpaar Jozef Aerts en Augusta van Puy- velde het gouden huwelijks feest. Door de buurtbewoners was er een mooie versiering aan de woning aangebracht. Het feest werd gevierd in het parichiehuis te De Klinge. 's Avonds was er druk bezochte receptie, waarop beide jubila rissen veel bloemen en ca- deau's kregen. Ook was er een geschenk van de Clingse ka tholieke ouderenbond. Duiven - Postduivenvereni ging De Snelle Duif hield met een deelname van 33 oude dui ven een wedvlucht vanuit Quievrain. Hoogste snelheid 1186.14 mpm. 1 en 2 J. Goov- aert, 3 en 4 Ch. Willaert, 5 R. Willaert Toneeluitvoering - Vanavond (zaterdag) speelt de Hulster toneelgroep Camere van Re- thorica St. Jan ten Steene het blijspel 'Het eeuwige leven amen' in gemeenschapscen trum De Kauter. Aanvang 20 uur. Het stuk speelt zich af rond een erfenis van een mo gelijk overleden rijke tanten en de problemen die zich bij erfenissen kunnen voordoen. Kaarting - Vanavond (zater dag) is er bij Jo Schroder te Nieuw-Namen een prijskaar- ting in café Du Commerce. Aanvang 19.30 uur. Kaarting - Morgen, zondag is er een vrije kaarting in café Marjo bij J. de Loos. Aanvang 19.30 uur. Na deze kaarting is er de prijsuitreiking van de winterkaarting van De Ver enigde Kaarters. Oud papier - Vanaf 9.00 uur haalt de voetbalvereniging Hontenisse zaterdag 19 april oud papier op in Kloosterzan de. (ADVERTENTIE) fotoprintshop foto studio Bierkaaistraat 10, Hulst 01140-13084 Axelsestraat 2, Terneuzen 01150-18184

de Stem | 1986 | | pagina 21