UITBLAZEN Haagse abortus/'babymoord': ongelukkige vergissing Samenwoners kunnen ook ouderlijke macht krijgen geen nie even. Zambiaanse president Kaoenda bezoekt Nederland Van vrijwillige naé ziektekostenvers VGZ zit v| indebi Deloi Koningin Eenvoud DE STEM COM DINSDAG 15 APRIL 1986 ACHTERGROND 'MEDISCH EN JURIDISCH EEN MOEILIJKE ZAAK' Onthullingen Logica Hoogstandje Debutant Agenda ABP-zaak Paus in synagoi WIMKOCK TEGEN de achter grond van het sabel- gekletter in de Mid dellandse Zee was er toch weer dat vertederende ta fereel dat alleen Nederlan ders is gegund. Er wordt de laatste dagen flink van leer getrokken tegen Ne derlands knusse middelmatig heid. Gerrit Komrij afgelopen woensdag nog in de NRC en de verengelste Peter Brusse maan dag in de Volkskrant. Toegege ven: ónze nationale leefregel: doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg leidt meestal tot een slaapverwekkende saaiheid die, op een gekwetste christen hier en daar na, zelfs niet in de ver kiezingsstrijd wordt verstoord. Heeft u ze gezien zondag avond op de buis? Den Uyl in eengeschrompeld achter een ta feltje, maar nog helder van geest. Lubbers naast hem, toe geeflijk glimlachend als de nes tor van de Nederlandse politiek een puntje probeerde te scoren. Niks geen flitsend debat. Hoe kan het ook in die Hollandse binnenkamer? Zó gewoontjes gaan de heren opponenten met elkaar om dat ze bij mekaar binnenlopen als wij bij onze buren. Mevrouw Den Uyl bleef gewoon op haar achterste zitten toen de minister-president van het Koninkrijk der Nederlan den haar begroette. De MP bukte zich democratisch, jo viaal en nederig om haar te zoe nen. Op beide wangen, 's Lands wijs 's lands eer. Waar buiten Nederland zie je dat? Al die politieke stromin gen bij elkaar in een kerk; een gezellig onderonsje, maar met de verheven doelstelling het volk een aanschouwelijk lesje democratie te geven. „Dag der Democratie", heette de reünie die, even afgezien van de panel discussie, nog het meeste weg had van het sateh eten op het Binnenhof bij de aanvang van het zomerreces. In vrijwel elk buitenland zouden ze mekaar de tent uit joelen of -knokken. Als daar alle politieke stromin gen broederlijk in een kerk bij eenkomen staat minstens de derde wereldoorlog op het punt van uitbreken. En dan nog zie ik - bijvoorbeeld - mevrouw Thatcher en Neil Kinnock niet in eikaars armen vallen. Bij dat soort taferelen vraag ik me altijd af wanneer de H.H. Politici nu eigenlijk komedie spelen. Als ze in de Kamer in debat zijn? Of als ze de sateh van de stokjes staan te kluiven en bij het bekloppen van de schouders mekaars pakken met pindasaus besmeuren? Ik weet het wel: zakelijke verschillen van mening, daar moet je per soonlijk boven blijven staan. Maar mensen horen ook princi pes te hebben, vind ik. Waarom stapte de Anti-Christ van Bui- tenveldert niet boos op toen de Vleesgeworden Christelijke Ar rogantie zijn Rooie Vrouw om helsde? Den Uyl lachte slechts. Een beetje besmuikt, dacht ik. Dat nog wel. Overigens was dat niet het 'vertederende tafereel" dat ik 5 bedoelde toen ik dit stukje be gon. Nee, daarmee had ik onze koningin op het oog. „Kijk nou eens!" riep ik onder het Jour naal van zeven uur. „De konin- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIË gin van Nederland in een ge- wone Ford!" E „Nou," zei mijn zoon, „het is anders wel de grootste van alle Fords." „Ja," pareerde ik, „van de Europese Fords. Voor een ko- ningin is het toch maar een 5 simpele wagen." Van de achter- 5 grond van dit vertoon van een- E voud waren we toen nog on- kundig. Het was het Journaal van acht uur dat het tafereel in volle omvang onthulde: de ko- ningin als slachtoffer van de domheid van haar chauffeur De ongelukkige man had, toen E hij de koninklijke standaard voor de dag haalde, de sleu- teltjes in de kofferbak laten lig- gen en daarna het deksel krach- tig dichtgeslagen. Het geduld van de koningin, die al bijna een ons woog van het wachten op president Kaunda's vhegtuig, dat zeker op een vooroorlogs 'Pelikaan'- schema vloog en driekwartier te laat was, werd wel heel zwaar E op de proef gesteld. De vlieg- tuigtrap, klaar gezet door het zichzelf juist tot Rotterdam Air- port bevorderd hebbende vlieg- E veld Zestienhoven, haperde zo- E dat de president door een E raampje moest toezien hoe de Nederlandse koningin in de E koude wind stond te verwaaien. E j§ Toen de president dan ein- delijk verlost was uit zijn vlieg- E tuig, zonder kus de koningin E had begroet en de erewacht van glimmend gepoetste Jannen had geïnspecteerd, kwam die E geschiedenis met de autosleu- E teltjes. Ook al worden falende E hoveüngen niet meer onthoofd of in Loevestein opgesloten te- e genwoordig, die chauffeur moet E zich ellendig hebben gevoeld. E Sleuteltjes verliezen, dat kan E iedereen overkomen. Sleuteltjes in de afgesloten auto laten lïg- gen overkomt ook menigeen. E Maar deze man was beroeps- E chauffeur en niet de eerste de beste; de bestuurder van de ko- E ninklijke limousine. E De koningin schijnt het pas door te hebben gehad toen de E reserve-auto kwam voorrijden E en een toegesnelde dignitaris =j toelichtte: „Majesteit, de auto- 3 sleutels van de limousine liggen in de kofferruimte van de auto. E We kunnen de auto niet ope- 5 nen." Ik neem aan dat vervol- gens de koningin president S Kaunda heeft uitgelegd waarom hij in een alledaagse Ford mee naar Den Haag S moest. Nog onbekend met de ware gang van zaken genoten wij ge- wone stervelingen weer even 3 van de eenvoud van onze vor- stin. Een simpele Ford, het he- H dendaagse equivalent van Wil- 3 helmina's fiets in 1947. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda. Postadres. Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zurvelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr 41236326 (alleen abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550 Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres Postbus 23,4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van J 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertentjes uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 DgnIz rpIstlPC' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 Door Rinze Brandsma „MEDISCH en juridisch een moeilijke zaak", dat heeft ook de Haagse po litie gezegd van de 'ba- bymoord', de uit de hand gelopen paniek-abortus in het Haagse Leyen- burgziekenhuis. Drie bij de op 26 februari uitge voerde abortus betrok ken gynaecologen zijn gearresteerd. Zij worden verdacht van moord of doodslag op een pasge boren embryo van 6 tot 6% maand, dat zij zo juist geaborteerd had den. Zij gingen er bij de vruchtafdrijving (bij een 16-jarig meisje, naar verluid de dochter van een huisarts uit de Haagse regio) van uit, dat het om een zwanger schap van 16 weken (4 maanden) ging, ruim schoots onder de 'uiter ste' grens van 20 weken. Tegen de verwachting in kwam bij de abortus een le vend embryo ter wereld. Aangenomen was, dat de vrucht door de kunstmatig opgewekte weeën bescha digd, dood of tenminste niet levensvatbaar ter wereld zou komen. In een paniekreactie - dat is ook door de zieken huisdirectie toegegeven - is de onvoldragen vrucht aan het lot overgelaten en wegge legd zonder verzorging. Pas na 1 te uur overleed het toen, als gevolg van het onthouden van verzorging. Een door justitie ingeschakelde patho loog-anatoom van het ge rechtelijk laboratorium oor deelde, dat het embryo (tus sen de 24 en 27 weken oud) bij geboorte wel levensvatbaar is geweest. Justitie kwam in actie na signalen uit de verpleging, die moeite had met de aan pak van de gynaecologen na de uit de hand gelopen abor tus. Na een onderzoek van zes weken, in samenwerking met medische specialisten, werden de betrokken vrou wenartsen aangehouden. Zo lang de zaak nog in onder zoek is, willen woordvoer ders van politie en zieken huisdirectie niet verder op de zaak ingaan. De drie artsen zijn niet in loondienst bij het ziekenhuis, maar hebben een eigen praktijk in een maat schap. Die zou bij collega's in het land goed bekend staan. Het is niet bekend, of de abortus plaatsvond op ver zoek van het zwangere meis je. De artsen hebben geen be kentenis afgelegd, maar te genover de politie gesproken over een medisch motief voor de abortus. Zij hadden zich vergist in de duur van de zwangerschap: niet de ge schatte 16 weken, maar 10 weken méér. In een eerste commentaar heeft de verpleegkundig ad junct-directeur van het Leyenburgziekenhuis, me vrouw A.Hamming, de art sen nog de hand boven het hoofd gehouden. Zij sprak er wel haar bevreemding over uit, dat de artsen en ver pleegkundigen die bij de abortus betrokken waren, zo lang gezwegen hebben. Maatregelen tegen de artsen worden niet direct overwo gen. De directie noemde de artsen capabel en waardevol. „Bovendien moet de betrok kenheid eerst bewezen wor den." Landelijk heeft de Haagse abortuszaak grote beroering gewekt in medische kringen. Vooral gynaecologen, werk zaam in abortusklinieken en ziekenhuizen, zijn uiterst on gelukkig met de aanpak van hun Haagse collega's ('heel problematisch en eng, wat daar gebeurd is, heel onver standig om in paniek zo te handelen', zegt een van hen), maar wijzen er ook op, dat de gemaakte vergissing niet zo onmogelijk is als het lijkt. Een gynaecoloog, werk zaam bij een van de Stimezo- abortusklinieken: „Zo'n ver gissing gebeurt een enkele keer. Vooral bij vrouwen, die heel gespannen zijn. De buik zet dan op en de baarmoeder is moeilijk te onderzoeken. Is de blaas daarbij ook nog vol, dan gaat de gynaecoloog bij onderzoek met de hand hele maal de mist in." Bij de abortusklinieken van Stimezo wordt zo'n ver gissing onmogelijk genoemd door het gebruik van echo grafie. De bepalende schedel- doorsnede van de vrucht is dan onmiskenbaar. „Tien weken verschil in zwanger schap is overduidelijk." Maar, zegt de Stimezo- arts, een fout als de Haagse kan elke goedwillende arts overkomen. „Dit soort ver gissingen gebeuren meer, zij het gelukkig heel zelden. Tientallen mensen 'per jaar overlijden bij operaties door fouten van medici, zonder dat dat bekend wordt." Bij de gevolgde abortus methode werd het zwangere meisje via een infuus een hormoonpreparaat toege diend, die de baarmoeder doet samentrekken. Door de kunstmatig opgewekte weeën komt de vrucht meestal dood ter wereld. Deze methode wordt door gaans gevolgd bij zwanger schappen tot 16 weken. Bij langere zwangerschappen wordt vaak via punctie in de baarmoeder het vruchtwater vervangen door een zoutop lossing met hetzelfde effect. Het maximum daarvoor is doorgaans 20 weken. Abor tussen van 24 weken en lan ger gelden als zeer uitzon derlijk en worden eigenlijk alleen uitgevoerd bij geble ken aangeboren, dodelijke afwijkingen als een open rug of een misvormde schedel. De grens van levensvatbaarheid wordt tegenwoordig wel ge legd bij 24 weken. De ondervraagde Stimezo- gynaecoloog: „Die grens ver schuift en komt steeds dich ter bij de grens die wij bij abortussen aanhouden. Er is daar in vakkringen veel dis cussie over. Maar iemand in leven houden is niet het zelfde als leven. „In het geval van dat meisje in Den Haag was mis schien wel sprake van le vensvatbaarheid, maar ook van beschadiging. Doe je er in dat geval van zo'n heel jong meisje met een onge wenste zwangerschap dan wel goed aan, die bescha digde vrucht in leven te hou den?" De gynaecoloog erkent de ingewikkeldheid van de af faire: „Een heel moeilijke be slissing. Van abortus kom je zo ook op het terrein van ac tieve of passieve euthanasie." „Helaas is het een prachtig handvat voor de mensen die elke abortus fout vinden. Maar waar niemand oog voor heeft is voor het meisje in kwestie. Voor haar is dit nog het' meest afschuwelijk. Het is te hopen, dat zij goede na zorg krijgt." PRESIDENT Kenneth Kaoenda van Zambia is op het vliegveld Zestien hoven aangekomen voor een officieel werkbezoek van vier dagen aan Ne derland. Hij werd ver welkomd door koningin Beatrix. Morgen ver trekt Kaoenda weer. De Zambiaanse president is voor dit bezoek uitgeno digd door minister Van den Broek van Buitenlandse Za ken tijdens het beraad tussen de EG-landen en de front- lijnstaten in zuidelijk Afrika in Lusaka, begin dit jaar. Kaoenda hield toen een be wogen, maar vergeefs plei dooi voor verstrekkende eco nomische sancties tegen Zuid-Afrika. De politieke ontwikkelingen in zuidelijk Afrika zullen in Den Haag waarschijnlijk opnieuw on derwerp van gesprek zijn, evenals de economische si tuatie van Zambia, die er on danks een goed regenseizoen uiterst somber uitziet. De 62-jarige Kaoenda, die al aan zijn vijfde ambtster mijn bezig is, heeft Zambia sinds de onafhankelijkheid in 1964 ononderbroken geleid. Anders dan Julius Nyerere in het buurland Tanzania heeft hij nog geen plannen voor zijn opvolging bekendge maakt. Zambia is een voor malig concentratieland voor de Nederlandse ontwikke lingshulp en krijgt nu hulp in het kader van het regiopro gram voor zuidelijk Afrika. Het accent van de hulp ligt op plattelandsontwikkeling en voedselproduktie. Zambia is sterk afhankelijk van de koper-export en probeert al enige tijd de economie een bredere basis te geven door stimulering van de land bouw. Nederland hecht veel belang aan handhaving van de stabiliteit in Zambia, ook al omdat dit land vanouds een matigende invloed heeft op de radicalere buurlanden. Kaoenda heeft een bemidde lingsrol gespeeld bij de on- President Kaoenda. - FOTO ANP derhandelingen over de on afhankelijkheid van Zim babwe. Zijn inspanningen voor een vreedzame oplos sing in Zuid-Afrika, die hem nogal eens scherpe kritiek van radicalere landen heb ben opgeleverd, zijn tot dus ver zonder resultaat geble ven. Verstrekkende economi sche sancties tegen Pretoria, in Kaoenda's ogen het laatste vreedzame middel dat een catastrofe kan afwenden, worden door de westerse lan den afgewezen. De politieke stabiliteit in Zambia kan bedreigd wor den door de zorgwekkende economische situatie in het land, waar Kaoenda zijn landgenoten steeds moet ma nen de broekriem nog een gaatje verder aan te halen. Onder druk van de economi sche rampspoed en van het Internationale Monetaire Fonds heeft Zambia het be leid fors bijgesteld, van een socialistische koers naar een ingrijpende liberalisering van de economie. De prijs controles werden vrijwel op geheven, de overheidssubsi dies teruggesnoeid en de reële lonen daalden sterk. De Zambianen ondergaan deze doses IMF-medicijnen al sinds 1982, maar de economie blijft een neergaande lijn vertonen. Een lichtpuntje was de goede oogst van het vorig seizoen, maar door ge brekkig transport lagen de voedselvoorraden in som mige delen van het land te rotten, terwijl elders nog te korten waren. Begin dit jaar kreeg Zam bia een nieuwe lening van 300 miljoen dollar van het IMF, die echter is gekoppeld aan een nieuw en uiterst pijnlijk hervormingspro gramma. Directeur A.W. Clausen van de Wereldbank sprak van het moeilijkste en moedigste hervormingspro gram in heel Afrika. Behalve een forse devaluatie van de Zambiaanse munt omvat dit program een afslanking van het overheidsapparaat en ge leidelijke afschaffing van de voedselsubsidies. Hoewel Kaoenda zelf toe gaf dat de gewone Zambiaan toch al niet rond kon komen als gevolg van de scherpe koopkrachtdaling, zijn de prijzen sindsdien verder ge stegen. De invoering van schoolgeld leidde in het ge woonlijk rustige Lusaka tot de eerste 'IMF-rellen' met botsingen tussen scholieren en politie. De komende maanden worden een krachtproef voor de stabiliteit van Zambia, dat tot dusver gespaard is geble ven, voor staatsgrepen. Ka oenda is kennelijk van plan om zelf de leiding te houden in deze moeilijke periode. (ANP) Door Thom Meens ONGEHUWD samen wonenden hebben er lang op moeten wachten, maar sinds eind maart is het dan toch zover: voortaan kunnen ze aan de kantonrechter vragen hen de ouderlijke macht over hun gezamenlijke kinderen te geven. Dat betekent dat man en vrouw, hoewel niet getrouwd toch samen de volle verant woordelijkheid voor het kind dragen. Over zaken als schoolkeuze, opvoeding, uit gaven ten behoeve van het kind en dergelijke moeten ze samen beslissen. Momenteel is bij ongehuwden de moeder automatisch de voogd (en dus de beslisser). De vader kan hooguit toeziend voogd zijn. Het gezamenlijk uitoefe nen van de ouderlijke macht is mogelijk gemaakt door een uitspraak van de Hoge Raad, 's lands hoogste rechtscolle ge. Die gaf de ongehuwde ouders van het inmiddels bijna tweejarige kind Borre uit Utrecht hun zin en ver deelde de ouderlijke macht over beiden. Dat was eerder door de rechtbank ter plekke geweigerd, nadat de kanton rechter zich onbevoegd geoordeeld had zo een ingrij pende uitspraak te doen. De Hoge Raad had er min der moeite mee. De ouderlijke macht komt ongehuwden niet automa tisch toe, maar zal niet ge weigerd worden indien aan vier eisen, door de raad ge formuleerd in zijn uitspraak, voldaan wordt. Er moet een familierech telijke betrekking bestaan tussen kind en ouders; Beide ouders moeten de wens uitspreken dat de ouderlijke macht naar hen samen gaat; Er moet een goede ver standhouding zijn voor ge zag, opvoeding en verzorging van het kind en; Het belang van het kind mag zich niet tegen een ge deelde ouderlijke macht ver zetten. Tot nu toe was het .voor on gehuwden onmogelijk om ge zamenlijk de ouderlijke macht uit te oefenen: de uit 1901 stammende passage in het Burgerlijk Wetboek bindt de macht aan het hu welijk en laat die macht ein digen bij echtscheiding. „Ouderlijke macht bestaat slechts indien en zolang de ouders met elkaar gehuwd zijn." In de memorie van toe lichting uit 1901 wordt dat nader uitgelegd: „Beide ouders doen, ieder op zijne wijze, hun invloed gelden." De Hoge Raad knabbelde al in 1984 aan de inhoud van die wet. „Scheiding hoeft niet meer in de regel een defini tieve breuk in de goede on derlinge verstandhouding tussen de ouders te beteke nen", aldus de Hoge Raad op 4 mei 1984. „Collectief gezag kan ook als de ouders niet meer gehuwd zijn", heette het toen. Maar samenwonenden vingen wel nog steeds bot bij de rechter als ze samen de ouderlijke macht over hun natuurlijke kind wilden uit oefenen. Wel kon de vader, als hij het betrokken kind erkende, toeziend voogd worden, maar feitelijke zeggenschap kreeg hij niet omdat het burgerlijk wetboek dat tegenhield. De ouders van de Utrechtse baby Borre zijn te gen die bepaling van leer ge trokken, zich beroepend op het Europees verdrag voor de rechten van de mens (EVRM). In artikel 8 van dat ver drag wordt de ouderlijke macht gerekend tot de be schermde rechten welke voortvloeien uit het gezinsle ven. „Gezin" moet in de le zing van de ouders van Borre niet als gehuwd echtpaar worden uitgelegd, maar als samenwonend. „Anders zou den natuurlijke kinderen (geboren uit ongehuwde ouders) worden achtergesteld bij wettige (geboren uit ge huwde ouders). De Hoge Raad deelt die mening. „De in de wet uit 1901 tussen ouderlijke macht en gehuwd zijn gelegde band is niet van juridische, doch slechts van feitelijke aard en berust op een feitelijke voor onderstelling die in elk geval thans niet meer juist is", al dus het arrest. De tekst van de wet wordt door de Hoge Raad vervol gens heel simpel vertaald naar de tegenwoordige tijd: „Ouderlijke macht kan toe komen indien en zolang tus sen beide ouders de goede on derlinge verstandhouding bestaat welke voor een goede uitoefening van het gezag nodig is." Daarmee is de weg vrij voor bewust ongehuwden om hun kinderen toch samen, met alle wettelijke rechten en plichten op te voeden. „WAT moet ik over Brink man zeggen? Hij heeft Blok ker en mijin onze kritiek op hem, billenprikkers ge noemd. Maar ik vóel me he lemaal geen billenprikker, en ik zou zéker Brinkman niet in de bil willen prik ken. Stel je voor dat-ie er daar óók zo uitziet!" Rinus Ferdinandusse, hoofdredacteur van het weekblad Vrij Nederland, had vorige week weinig no dig om zijn gehoor tot scha teren te brengen. In een bloedheet en veel te vol zaaltje van de Pulchri Studio mocht hij de eerste exemplaren van 'Inzake het kabinet-Lubbers' aanbieden aan de twee auteurs, zijn VN-collegae Van Tijn en Van Weezel. Ferdinandusse, uitvoerig verhalend over zijn school tijd met de huidige Onder- wijs-minister Deetman - ge zamenlijk gingen zij naar het meisjes volleybal kijken - vond het een wat vreemde gewaarwording de eerste present-exemplaren te moe ten aanbieden 'aan twee mensen die het boek al drie keer op zetfouten hebben nagelezen', maar aanbieden aan Lubbers - ter plekke aanwezig - was gezien de behandelde stof ook niet mogelijk. „Dat zou," aldus Ferdinandusse, „hetzelfde zijn als de Bijbel aanbieden aan Den Uyl. Hij zou het eerst een larieboek noemen, en dat later toch weer af zwakken tot lariekoek." In de jongste pennevrucht van Van Tijn en Van Weezel wordt onthuld, dat commis saris der koningin Van Agt EINDREDACTIE: FRANS BOOGAARD vorig najaar op het nip pertje een ministerscrisis en wellicht zelfs kabinetscrisis heeft kunnen voorkomen. Dat was toen Van Agt met wat welgekozen woorden CDA-fractieleider De Vries kalmeerde, nadat die Lub bers had gezegd dat Van Aardenne - eerst RSV, daarna het gesjoemel rond Moerdijk - voor het CDA 'langzamerhand onhoud baar' begon te worden. Maar een zeker zo aardige onthulling - Den Uyl stond tenminste te schuddebuiken van het lachen - kwam van Ferdinandusse zelf. Volgens hem had Lubbers, na de be kende uitroep van de PvdA- leider dat 'het nooit meer zal worden zoals het geweest is' luid uitgeroepen: „Jawel, hoor! En we beginnen in 1930!" GEZELLIG druk was het, zaterdagavond in De Nieuwe Kerk in Amster dam, waar de gelijknamige stichting en het Documenta tiecentrum Nederlandse Po litieke Partijen van de Rijksuniversiteit van Gro ningen samen hun 'dag der democratie' hielden. Het begon met een spreekuur, waarop een veertigtal Kamerleden de voot aanschoof om in goed twintig minuten met per persoon vier kiezers een on derwerp uit te diepen. Zo moest Gerrit Brokx (Volks huisvesting) uitleggen waarom Nederland de Baghwan geen onderdak biedt, moest Jan de Koning (Sociale Zaken) zich wellicht voor het eerst deze regeer periode uitspreken over het kernafval en zag Piet de Visser (FVdA) zich gedwon gen te verklaren waarom zijn partij geen lijstverbin- ding is aangegaan met 'klein links'; hetgeen hij niet zeer overtuigend deed, maar dat terzijde. Toen na het spreekuur en de politieke markt het offi ciële gedeelte met daarin het twee-gesprek tussen Den Uyl en Lubbers begon, was dat voor veel bezoekers het hoogtepunt van de avond. En dus voor de politiek zeer betrokkenen hét moment om zich te manifesteren. Een geheel in het zwart gekleed Amsterdammer nam staande het debat de macht over, en eiste drie in plaats van 48 kruisraketten: één in Washington, één in Moskou en één in Vaticaanstad. En omdat de Nieuwe Kerk nogal groot is en er op de akoestiek weinig aan te merken valt, kon vanuit het schip en de zijbeuken me nige interruptie geplaatst worden voordat de organi satoren bij machte waren in te grijpen. Het meest te betreuren De Graaf: speech... ...maiden- slachtoffer was de oud-par lementair journalist Henry Faas, die aan de avond een gesproken column bijdroeg. Maar hij nam de problemen als een man. Zijn uiterst droge commentaar, nadat hij voor de zesde of zevende keer langdurig was onder broken: „Oorspronkelijk zat er enige logica in mijn ver haal „ER zijn veel mensen die een kick van macht krijgen. Ze springen er goed mee om, daar niet van, maar ze ge nieten ervan. Dat is een kwestie van karakterinstel ling. Ik word niet koud of warm van macht." (D66-lei- der Van Mierlo) KAMERLEDEN worden niet geacht vanaf hun eerste dag in het parlement de grote trom te roeren. Ze moeten zich koest houden, tot ze onder het zenuwachtig oog van familieleden, be vriende fractiegenoten en met een zwijgende oppositie tegenover zich, hun 'mai denspeech' (eerste toe spraak) officieel mogen hou den. Zodra de laatste woor-, den zijn uitgesproken, snel- len vriend en vijand naar voren om hem/haar te feli citeren en te verwelkomen. Vorige week mocht Bos man (CDA) zijn debutanten toespraak afsteken bij het debat over het sociaal stel sel. Om zijn gehoor iets moois te bieden, was hij op zoek geweest naar hetgeen staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken en Werkgele genheid) tot wie hij zich richtte, ooit aan wijsgerig heid in diens eerste toe spraak had gespuid. Die speurtocht leide tot één verrassende medede ling: De Graaf is nooit debu tant geweest, als Kamerlid beklom hij nooit het kathe der. Terwijl hij toch alle kans heeft gehad. In 1977 trad De Graaf aan als staatssecretaris in het eerste kabinet-Van Agt. Toen het tweede kabinet Van Agt in 1981 het bewind overnam en PvdA'er Den Uyl (met zijn staatssecreta rissen d'Ancona en Dales) het ministerie van Sociale Zaken bezette, moest De Graaf terug naar de Kamer. Hij werd de rechterhand van Lubbers, toen fractie voorzitter van het CDA. Of Lubbers hem niet de kans gaf, of dat hij het als oud bewindsman verstandiger vond voorlopig de mond dicht te houden, is onduide lijk, maar toen na acht maanden het kabinet Van Agt/Den Uyl/Terlouw viel en De Graaf weer bewinds man werd, had hij zijn mai denspeech nog steeds niet gehouden. De kabinetsformatie zal leren of De Graaf een her kansing krijgt. Hijzelf is vermoedelijk de laatste die staat te springen om die leemte in zijn carrière op te vullen. Want net zoals Lub bers wil de hervormer van het sociale stelsel maar één ding: zijn werk afmaken. hOOFDONDERWERP van de Tweede Kamer blijft deze week, afgezien van spoedde- batjes die mogelijk vanmid dag nog worden aange vraagd, de herziening van het sociale zekerheidsstelsel. Daarnaast interpelleert het Kamerlid Sloots (PvdA) mi nister Brinkman (WVC) nog over de financiële nood van een aantal bejaardentehui zen. De Eerste Kamer heeft als belangrijkste onderwerp de wettelijke regeling van mi lieu effect-rapportage, een systeem dat moet garande ren dat bij belangrijke mi lieu-ingrepen vooraf de voor- en nadelen goed op een rijtje worden gezet. Deze rubriek gaat, hoewel de Kamer hoogstwaar schijnlijk doorvergadert tot en met 24 april, vervroegd met reces. Reden is de verkiezings rubriek die elders in deze krant tot en met 21 mei da gelijks verschijnt. DINSDAG 15 APRIL 1986 FNV Van een onzer vers l UTRECHT - Als werkgeve de metaal morgen het CAO-overleg hervatten ga scheppen van nieuwe banei De Industriebond-FNV zal t: meer de invoering van een 36-i Eind vorige week werd be kend dat de Industriebond in diverse sectoren een alterna tief voor de 36-urige werk week op de onderhandelings tafel had gedeponeerd. Zonder succes overigens, want de werkgevers voelen ook voor dat alternatief niet. Vandaar het 'laatste' bod in de metaal: een akkoord over nieuwe bedrijven met sancties als stok achter de deur voor bedrijven die de af te sluiten CAO niet nakomen. 'Op basis van vertrouwen sluiten we geen CAO meer af. Er moet iets liggen waardoor afzonderlijke bedrijven zich niet vrijblijvend aan landelijk gemaakte afspraken kunnen onttrekken', zegt FNV-onder- handelaar D. Rijkse. De me taalwerkgeversvereniging FME heeft tot dusverre gewei gerd harde afspraken te ma ken, en Rijkse is daarom som ber gestemd over de afloop van de onderhandelingen. Morgen wil de Industrie bond op dit punt duidelijkheid hebben. Als er in de ogen van bond onvoldoende resultaat wordt geboekt dan zullen er vanaf vrijdag stakingen be ginnen in de metaal. De CAO voor de metaal- en elektro technische industrie, waaron der ongeveer 200.000 mensen vallen, is een van de grootste en belangrijkste in ons land. Het alternatieve pakket om vat onder meer extra scho lingsmaatregelen, jeugdplan- nen, bevordering van deeltijd arbeid en op beperkte schaal korter werken, gekoppeld aan uitbreiding van de bedrijfs tijd. MAASTRICHT - Een van de belangrijkste obstakels in het justitiële vooronderzoek naar de ABP-affaire, het belasting paradijs Jersey, is genomen. Na bijna 3 jaar touwtrekken met de autoriteiten op dit Britse Kanaaleiland bracht de Maastrichtse rechtercommis saris Swane in het gezelschap van twee accountants gisteren de verlangde stukken naar Nederland. (ADVERT R; GEMETEN naar het evangelie-woord zu"en zijn', gaan de relaties tussen "a eeuwen van dieptreurigheid eeru Want de joden waren wel het laats] baanbrekende ontmoetingen van pa andere godsdiensten en hun leiders, ae basis is gelegd op het Tweede Vatl Het voor de allereerste keer in 200| van een joodse synagoge door een 'onsche gebeurtenis die het kenrr- neeft. De gebeurtenis van afgelopen] £6nis doordat Johannes Paulus II vl "bis is gebleven. Het is juist de joods! ™eebt die al die eeuwen niet het minsl 'enheid en de Roomse hiërarchie. De paus heeft, zij het in diplomatia *®n duidelijk gezegd: christendom erl jpet elkaar verwant hetgeen heel wat] aom met de komst van het christendc antisemitisme is gruwelijk kwaad, od 9aan wordt. Dat hij juist die laatste wl bidde er op dat de paus hiermee zijrf Natuurlijk wordt er na dit bezoek g. b ook begint aan de erkenning vanl en wijzen overigens in die richting. I staat Israël verbonden is met hul n'n£eli9ie en politiek in Romeinse og| e Poolse paus is beslist bereid gra aaat om de bevordering van harmonil e godsdiensten in woorden en daq e even Van religie als zodanig. Dipl! hpieyin9 van het Vaticaan van een an bra ^e20ek aan de Romeinse synag risch ten aanzien van de'staat Israël ene belang moet voor een juist

de Stem | 1986 | | pagina 2