[Het genie Prince Uw kans op 't half miljoen van Tcd ligt voor u klaar. P#P SPR P«P FILMNET BESTAAT 1 JAAR aler. DA FiinNei Eerste grijze haren van Bob Seger plNSDAG 15 APRIL 1986 T2 PAGINA GIDS 1 NU ggl VANAF O; Uitgever 590, Temeuzen Kastje Katrina the Waves Plannen Stan Ridgway Neil Young valt van paard: toernee afgelast Hoogpolig bad-/slaapb kleedje, 100% katoen. 0,1 wit beige en grijs. 50 x 80 cm. 29.75 NU xj 60 x 100 cm. 44.75 cr WC contour 19.75 Nil 38,1 Nü iel Plakplastic, uni of dessins Glad, makkelijk te rein». 45x250 cm. 7.25 90x200 cm. 11.25 N(l 6 Nil 9. M v'et fe/> ndei me. Door Jan Koesen flLMNET BESTAAT 1 JAAR- Met veel bomba- i.je aangekondigd door 'producer Rob Houwer, har al vanaf de ge- luorte kampend met stuipen, lijkt deze eerste vorm van Nederlandse abonnee-televisie een kort leven beschoren, daar Filmnet blijft ge loven in een goede toe komst. De groei is lang ham, maar gestaag. Filmnet heeft nu 50.000 jabonnees, maar mikt na en- Lge jaren op een veelvoud jervan. Op dit ogenblik geven ■slechts 23 gemeenten de signa len van deze louter speelfilms igende omroep door. In to- hebben deze gemeenten 1 biljoen kabelaansluitingen. Dat betekent dus dat Filmnet slechts 5% van de potentiële markt heeft. In heel Nederland zijn er momenteel 3 miljoen kabel aansluitingen. Vrijwel elke «eek wordt er in een ge meente vergaderd of Filmnet op de kabel mag. Men weet: de kabel is niet van elastiek. Er is ;er kabel slechts ruimte voor 10 tot 15 zenders. Daar moeten alleHilversummen van de mi- ter op plus de Duitsers en Belgen. Voorts gaat hier __ropa TV nog van af en heb- jtien Sky Channel en Music zich al tussen de aanbie- van programma's ge wurmd. En lang niet elke ge meente heeft puf in Filmnet. Toch verwacht Filmnet eind |dit jaar al toegang tot ruim 60 ueenteri en een marktper- itagevan20. Filmnet opereert niet alleen n Nederland, maar is ook in memarken, België en Zwe- Identezien, uiteraard met pas- |sende ondertiteling. 0p 29 maart 1985 wordt |Filmnet geboren. Het is een samengaan van het Zweedse [videobedrijf Esselte en Rob [Houwers Filmcompagnie. Er |is meteen al heibel. Want niet illeen Rob Houwer c.s. is aar voren getreden als pre- mtator van abonnee-televi- Isie, maar ook ATN, (Abonnee [Televisie Nederland) die als auders de VNU heeft plus de lerikaanse filmmaker 3.1,P.. De VNU is de grootste taitgever van Nederland (dag- paden, boeken, 40 tijdschrif- n). En U.I.P. is een reus [waarin drie van de grootste Abonnee-televisie moeizaam op gang •eenkomst door Austin Roven» Metro f io.ooo,- en voor de in te ruilen, dan zal dit in de k wat inruilen betreft zijn we nl! e Austin Roverdealer. over dealer kan u alle bijzonder n over dit bijzondere aanbod t proefrit laten maken rant de actie is tijdelijk En wie >se-auto rijden en 'm in 2411132 alen deze actie vervallen alle voo' Peter Woodward, directeur van Filmnet, ziet een gouden toekomst. filmproduktie-maatschap- pijen van de wereld samen werken: MGM United Artist, MCA Universal en Paramount Pictures. Al snel gaan de beide kandi daten een huwelijk aan: Film- net-ATN, want een markt voor twee leveranciers van abonnee-televisie kan Neder land niet bieden. Ondertussen heeft er een levendig verkeer plaats gevonden rond de di rectie-stoelen. Aan het hoofd van Filmnet staat nu de Brit Peter Woodward. Houwer is gepromoveerd naar de Raad van Commissarissen. Abonnee-televisie is een van de vele nieuwe lekkerma- kers in de tv-wereld. Het woord zegt het al: alleen een abonnee mag kijken. Voor een bedrag van ƒ35 per maand krijgt de abonnee een kastje in huis, de decoder. De films van Filmnet maken een lange reis voor ze in de huiskamer ko men. Ze worden in België op gestraald naar de ECS-satel- liet die op een hoogte van 36.000 kilometer boven onze planeet wentelt ECS pakt het signaal op en kaatst het terug naar West-Europa. Daar be neden op de aarde staan dan schotelantennes opgesteld van kabelgemachtigden. Die van gen de signalen uit de ruimte op, waarna de films hun weg vervolgen naar de abonnee, maar nu via de kabel. GEMAAL zijn heeft zijn nadelen. Wat voor het genie ten vanzelfsprekendheid is, wordt door de doorsnee Mensen als krankzinnig, buitenissig, absurd, overdre ven of zelfs pervers ervaren, penie laat zich echter niet in 'aardse' termen vertalen en Met gewone ogen bekeken wordt eigenlijk maar een 'factie van het genie zicht baar. Om bijvoorbeeld iemand a's Prince te begrijpen en fijn muziek werkelijk te be- 'even, is het een vereiste om Jt helemaal in zijn wereld in fe leven. Want met alleen Maar uiterlijke waarneming kom je bij Prince niet ver. "°ud, je kunt aan de hand van de teksten concluderen dat Prince een geil baasje is on dat zijn muziek swingt, Maar in de kern gaat die Stilheid veel verder dan een hch aangenaam "verpozen'. Prince wordt gedreven ®or seksuele energie, maar dje energie is veel meer dan 'deen maar de platvloerse "tit van de onderbuik. Op een of andere manier 't Prince zijn stem ver doven tot erotisch instru- Mont en met die stem weet MJ hypnotische en magische oren op te roepen, die niet 'n deze wereld zijn. Het fenomeen Prince is Met op een psychologische Manier te verklaren. Hij djgt boven het beredeneer- °®e,boven het rationele uit i hij maakt muziek die in dge mate spiritueel en zelfs ^sfflisch of mystiek is. Wellicht klinkt het voor baande je vreemd "in de on, maar om werkelijk iets n Prince te begrijpen, kan v We 20 ver Saan- bk dat nLr we' gaan schrijven 'Pa yjnce' nieuwe elpee i rnde' wederom een baan- end werkstuk is gewor- Hat bijna voortdurend datk?2ame hoogte staat en t^vendien swingt als een p®' maar daarmee zou ik ™ce tekort doen. liit'nce 's niet meer rede- Wpasbaar in het stra mien van de popmuziek. Hij hoge mate scheppend bezig en zijn scheppingen zijn van een hogere orde dan de gewone popmuziek. Prince maakt popmuziek die alle facetten van menselijk leven bestrijkt. De muziek is puur lichamelijk te ervaren, maar al dansend voel je dat er meer is. Prince is, net als elke Soulzanger, in staat de emoties van de ziel, de psy che, te verklanken. Verstan delijk bezien zijn die uitge sproken emoties in zijn geval soms knettergek of zo je wilt pervers, maar Prince gaat op zulke momenten eigenlijk het verstand te boven. In spirituele zin heeft zijn mu ziek en zang soms iets van een alomtegenwoordigheid. Prince is zo nadrukkelijk aanwezig dat je een plaat lang geen tijd hebt voor iets anders. Ben je vatbaar voor dit soort muziek dan is Prince in staat al je zinnen te verrukken. In zijn verschijning weet Prince met haast banale en clichématige poses iets zeer bijzonders te creëren. Als je naar de videoclip van 'Kiss' kijkt dan zie je op het eerste gezicht een hanig kereltje bezig, maar wie beter kijkt, ziet iets heel wonderlijks zich voltrekken. Prince weet in woord en beeld een hogere dimensie te vangen en aan schouwelijk te maken. De simpele video laat als som van beelden en muziek veel meer zien en horen dan er in losse onderdelen in zit. Prince is in zo'n geval onder deel van een grotere werke lijkheid, een intensere vorm van bestaan dan doorsnee mensen vaak in hun leven toelaten. Die grotere werke lijkheid kent andere normen en waarden en geeft het ge nie de ruimte om in te leven. 4 'Parade' is dus een geniale plaat. Het is de weerslag van een intensere manier van le ven. «En diezelfde intensiteit moet je opbrengen om te plaat echt te kunnen waar deren. Anders hoor je maar een fractie. Om te voorkomen dat ieder een pikt van Filmnet, is het signaal uit de satelliet ver vormd. Wie het desondanks opvangt, wordt scheel van het kijken, tenzij de decoder de beelden fatsoeneert. Een aan slag op haar monopolie heeft Filmnet al overleefd. Een be drijf, Meek-it Electronica, had een kaslje op de markt ge bracht waarmee de signalen gedecodeerd konden worden en leurde hiermee onder het motto dat je zo voor noppes naar Filmnet kon kijken. De rechter had echter weinig waardering voor dit trucje. Filmnet brengt louter ont spanning, voor het merendeel speelfilms en series. Per dag worden er 4 tot 5 speelfilms op de buis gebracht, maar veel hiervan zijn herhalingen. Per maand zijn er 20 nieuwe films. Reclame is verboden. Een po ging om buiten film ook sport te brengen, en wel de Neder landse voetbalcompetitie, is na een schermutseling voor de rechter met als tegenstander de KNVB geëindigd op 6 maart met een verlies voor Filmnet. Filmnet had al een half jaar een akkoord met de leiding van de KNVB (Van der Louw, Harmsen, Hogewoning) en had reeds 7 voetbalwed strijden uitgezonden tot er een kink in de kabel kwam. De achterban (de meerderheid van de clubs uit het betaalde voetbal en het Bondsbestuur) had dit akkoord nooit be krachtigd en daarom was het niet geldig van de rechter. Ondertussen staat de ma chine niet stil. Filmnet heeft onlangs een meerjarencon- tract afgesloten met Columbia Pictures en mag het complete pakket van deze filmmaat schappij draaien in enkele Europese landen. In het Witte Huis, een sjieke koopmanswoning aan de Am sterdamse Keizersgracht, be- Prince weet in woord en beeld een hogere dimensie te vangen en aanschouwelijk te maken. - fotoap MET 'Walking on sunshine' had de groep Katrina the Waves een van de best in het gehoor liggende hits van de laatste jaren. De eerste, titel loze, elpee van de groep be vatte meer van dat soort werk en de nieuwe elpee 'Waves' is al niet anders. Katrina the Waves staat voor smaakvolle, opgewekte, goedvertolkte en vooral pre tentieloze pop. De muziek doet de zorgeloze pop van de jaren zestig herleven en her innert hier en daar ook aan de Amerikaanse powerpop van ëen jaar of> acht geleden. Zangeres Katrina Leskanich heeft een warme, rijke stëm en haar Waves weten hoe ze een nummer zonder al te veel poespas goed moeten la ten klinken. Toch kan 'Waves' me niet overal boeien. Hier en daar ligt het toffe gevoel er iets te dik bovenop en is het gebo- dene te weinig opmerkelijk. Ik denk dat de groep op plaat beter tot zijn recht zou ko men als er wat meer variatie in het materiaal zou worden aangebracht. Maar niettemin heeft deze 'Waves' veel te bieden. Ka trina the Waves is een van de leukste bands van dit mo ment. De groep heeft een De decoder die het beeld van Filmnet voor de abon nee fatsoeneert. - foto s archief de stem vindt zich het hoofdkwartier van FilmneVATV. Directeur Peter Woodward is niet onte vreden. Het irriteert hem een beetje dat de gemeenten ont zettend lang kunnen treuzelen over de beslissing of ze op de kabel overgaan en daar een gaatje vinden voor Filmnet, „maar dat is nu eenmaal de- mokratie." Ook heeft de strenge winter het aanleggen van kabels in de bevroren grond vertraagd. Zijn Filmnet onervindt geen echte concur rentie van de publieksnetten en zelfs niet van Music Box en Sky Channel. „Want wij on derscheiden ons van de rest doordat we films brengen en niks dan films. Iedereen draait wel eens een film, maar bij ons hoef je maar een knop om te draaien en je ziet er een." Wie trouwens de gids na pluist op films van de publieke omroepen, komt op hooguit 20 uit en daar zijn heel veel her halingen en oude beestjes bij. Buitenlandse netten leveren toch taalproblemen op. Veel kijkers hebben onoverkome lijke moeilijkheden met het Duits en Engels, om van het Frans maar te zwijgen. En de films komen niet op een vast tijdstip, maar zijn lukraak verspreid en vaak buiten de uren dat het hele gezin kijkt. Ook de videotheek is vol gens Woodward geen serieuze bedreiging, omdat Filmnet kan beschikken over films die heel vers zijn. En bovendien is daar nog een ontzaglijk arse naal uit Amerika waar zijn bedrijf de exclusieve rechten van heeft. De echte filmfan gaat natuurlijk ook naar de bioscoop, maar zal daar zijn tv-f ilm niet voor opgeven. „Per jaar", zegt Peter Woodward, „worden er 500 films in Amerika uitgebacht. We krijgen ze ook uit andere landen, maar veel minder. Er zijn trouwens plannen om voor de vele liefhebbers ook meer Franse en Italiaanse films uit te brengen". De hoofdfilm begint om half negen, het tijdstip waarop de ganse familie zich voor de buis kan scharen. Waaruit het pu bliek van Filmnet bestaat, is nog niet bekend. Het zal varië ren van werklozen tot film freaks. Veel klanten, aldus Pe ter Woodward, willen van een film genieten, maar niet in de grote, donkere zaal, maar thuis, in hun eigen sfeer. Er komen in tegenstelling tot de omroepen maar weinig ver zoeken binnen voor een cyclus van een regisseur als acteurs. Vooral de familiefilm scoort hoog, gevolgd door de actie film. Aan porno begint Film net niet. „Dat stellen onze kij kers weinig op prijs." In Amerika bestaat het Home Box Office die wel 20 miljoen abonnees heeft, ofte wel 60% van de aansluitingen. Dit ideaal staat Filmnet voor ogen. HBO draait al tien jaar en is uitermate succesvol. Ook de Franse abonnee-televisie, Canal Plus is een schot in de roos gebleken. In twee jaar heeft dit kanaal bijna 800.000 abonnes veroverd. Om deze reden maakt Filmnet zich geen zorgen dat het verwachte succes voorlopig is uitgeble ven. Na enkele jaren hoopt men uit de rode cijfers te zijn en dan moet het grote kapitaal binnenstromen. Als de zaken beter gaan lo pen, overweegt Filmnet ook nieuws rondom de film te brengen, bijvoorbeeld een in terview met een regisseur. „Maar geen quizzen en nieuws. Wij mogen alleen dat gene uitzenden wat gerela teerd is aan film, drama, sport en kinderen." Toch nog een brede portefeuille, maar Film net is niet van plan buiten zijn oevers te treden, omdat buiten de film een levensgrote con currentie wacht. (ADVERTENTIE) Speel mee in de april Mid-Lotto. Win 'n half miljoen in de Lotto, 'n ton in 't Cijferspel of één van de vele extra Mid-Lotto prijzen. Lotto/Toto - inleveradressen staan in de Gouden Gids. Wèl deze week inleveren. Haal nu uw Mid-Lottoformulier. goed oor voor waardevolle zaken van vroeger en houdt er een verantwoorde heden daagse aanpak op na. Met de juiste coaching moet deze groep in staat worden geacht pop van een heel hoog ni veau te maken. STAN Ridgway hoorde ik voor het eerst op de IRS-ver zamelaar 'Just what the doc tor ordered'. Daarop was hij aanwezig met het uitste kende nummer 'Salesman'. Stan Ridgway was tot half '83 de voornaamste song schrijver van de merkwaar dige Amerikaanse band Wall of Voodoo. Hij was ver antwoordelijk voor bijvoor beeld het ijzersterke 'Mexi can Radio' van die groep. Na Wall of Voodoo is Stan een solo-carrière begonnen. Met Stewart Copeland van The Police maakte hij een nummer voor de soundtrack van de Francis Ford Cop- pola-film 'Rumblefish' en vorig jaar had Ridgway suc ces in Engeland met 'The big heat' en in Frankrijk en Duitsland met 'Salesman'. Die laatste twee nummers staan in een nieuwe versie op 'The big heat', de eerste elpee van Ridgway. Dat is een hoogst opmerkelijke plaat geworden die opvalt door zijn originele nummers en dito vertolkingen. In de verte doet Stan Ridgway aan wijlen Harry Chapin den ken. Net als Chapin vertelt Ridgway verhaaltjes en por tretteert hij Amerikaantjes. Het verschil met Chapin is echter dat de verhalen en personages bij Stan hier en daar bizarre vormen aanne men. 'The big heat' is een plaat die het beluisteren meer dan waard is. De songs boeien van begin tot einde en al zijn die songs in eerste instantie conventionele rock-num- mertjes, Ridgway kleurt ze op originele wijze in met in strumenten als viool, cello, banjo, trombone en mandoli ne. Hier en daar doet Ridg way een tikkeltje neurotisch en geschift aan, maar dat maakt 'The big heat' alleen maar interessanter. Wim van Leest RAUWHEID, kracht én een dosis gevoeligheid op z'n tijd. Daarmee heeft Bob Se ger zich een schare bewon deraars verworven, die in Amerika groot en in Neder land klein (maar zeer trouw) is. Vier jaar na "The Distance* is hij met een nieuw album gekomen, 'Like a rock'. De fans heb ben deze keer lang moeten wachten. Is de eeuwig jonge rocker moe geworden? Bob Segers lange .lokken en baard zijn bijgeknipt, zo toont de hoes, en hier en daar zijn de eerste grijze sporen zichtbaar. Hij is bijna 41, besef je dan op eens. In het titelnummer, 'Like a rock', zingt hij nostalgisch dat hij sterk was als een rots toen hij 18 was. Het zou kunnen wijzen op vermoeidheid en gebrek aan nieuwe motivatie, maar die conclusie is niet juist. De elpee bevat mijmerend, ro mantisch werk, maar ook de vertrouwde buldernum- mers. Kant één opent met het opzwepende 'American Storm' en kant twee bevat AAK EINDREDACTIE WIM VAN LEEST Bob Seger en zijn Silver Bullet Band. drie kracht-nummers ach ter elkaar. Bob Seger is een zwoeger gebleven. Ook zijn rustige nummers worden langzaam opgebouwd, krijgen daar door een zekere voorspel baarheid en missen net die laatste mep die de luiste raar helemaal knock-out doet gaan. Toch klinkt het allemaal degelijk en eerlijk, van de smartelijke ballade 'The Ring' tot de ingetogen wals 'Somewhere tonight', waarop Segers stem opeens een soort rijpe rust krijgt la Kenny Rogers. Van een 'Silver Bullet Band' is de laatste jaren eigenlijk al geen sprake meer. Er zijn nog drie trouwe makkers over en verder doet Bob Seger een beroep op mensen als pia nist Bill Payne (ex-Little Feat), gitarist Rick Vito (o.a. bij Jackson Browne) en drummer Russ Kunkel. In 'Like a rock' mag Rick Vito zich uitleven op zijn gitaar, op 'Miami' klinkt een ste vige sax-sectie en hoor je de stemmen van Don Henley en Tim Schmitt. Verder in troduceert Seger de zange res Shaun Murphy. Het is duidelijk dat Seger zijn genre voorzichtig uit bouwt en zijn 'vaste kost' eetbaar weet te houden. On danks die paar grijze haren kan Bob Seger nog jaren mee. Dirk Vellenga BREDA - De geplande Europese toernee van Neil Young gaat niet door. Neil Young is namelijk bij het paardrijden op zijn ranch gevallen en hij heeft zich dusdanig gekwetst dat er van spelen geen sprake kan zijn. Dat betekent dat het concert op 13 juni in Rotter dam en die in Torhout en Werchter komen te verval len. Degenen die reeds kaar ten gekocht hebben voor het concert in Ahoy kunnen die kaarten weer inwisselen bij het betreffende voorver koopadres. De agenda voor de komende weken ziet er als volgt uit: John Hiatt Loudon Wainw- right m, 22 april in Nijmegen (Stadsschouwburg), 1 mei in Rotterdam (Luxor) James Brown, 20 april in Rotter dam (Ahoy) Siouxie and the Banshees, 22 april in Brussel (Vorst) en 23 april in Amsterdam (Edenhal) Elton John, 23 en 24 april in Rot terdam (Ahoy) Suzanne Vega, 23 april in Nijme gen (Vereeniging) Chris Bea, 23 april in Deinze (Brielpoort) en 24 april in Utrecht (Vredenburg) Twisted Sister, 25 april in Am sterdam (Edenhal) Twisted Sister, Accept en Dok ken, 27 april in Brussel (Vorst) Joe Jackson, 19 mei in Brussel (Vorst Nationaal) en 21 mei in Rotterdam (Ahoy) Nina Hagen, 17 april in Rotter dam (Arena) Tex The Horseheads, 19 april in Goes ('t Beest) en 24 april in Rotterdam (Arena) Laurie Anderson, 7 en 8 mei in Amsterdam (Carré) en 30 mei in Nijmegen (Vereeniging) Jesus Mary Chain, Cult, Cure, Stevie Ray Vaughah, Fine Young Canibals, Waterboys e.a.. 19 mei in Geleen (Pinkpop) Albert Collins, 10 april in Turn hout (Kaketoe) en 11 april in Gent (Vooruit) Queen, 11 juni in Leiden (Groenoordhal) Topper Headon, 13 mei in Rot terdam (Arena) Alex Chilton, 25 april in Eindho ven (Effenaar) Depeche Mode, 24 mei in Rotter dam (Ahoy) Billy Bragg, Gin on the rocks, Nina Hagen, Manu Dibango, Big Country. 8 mei in Lochem (festi val) Waterboys, Robert Cray, Lloyd Cole and the commotions. Sim ply Red en Simple Minds, 5 juli in Torhout en 6 juli in Werchter.

de Stem | 1986 | | pagina 21