EM BESTRIIDING VAN MISBRUIK EN ONEIGENLIIK GEBRUIK EG onderneemt stappen tegen Libië innaar Tutu gekozen tot aartsbisschop TIP/TOETS Simone de Beauvoir overleden Huisvësting Amerikanen in B en W-beraad Hoofdagent vandaag voorgeleid Merijntje Huisartsen denken aan acties Kroonjuweel gestolen in Engeland 14 DAGEN GRATIS T1 ïstaakt 'even tijd owe te lezen? l26ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 ibiliseren ADVIES SOCIALE VERZEKERINGSRAAD: Kinderbijslag vervalt bij inkomsten kind Verzekeraars verlagen hypotheekrente to-o. Verenigde Staten houden spanning erin DEN HAAG - Het niet of onvolledig inlichten van de fiscus zal voortaan zwaarder bestraft worden. De geldboetes gaan omhoog en ook de strafrechtelijke sancties worden verzwaard. Toekomst Meer geld DINSDAG 15 APRIL 1986 Filmnet wacht nog op het grote succes Aanhang van Marcos roert zich Esy/O^ DE STEM „de 4in1 krant" vsrgeet d»n niet da Kleintjes" door te nemen. Er staat vast Iets van UW gading bij. Ook vandaag I DE STEM tie met de 10-1-uit- [>ij zonder tevreden te Diverse keren de hij zijn ploeg aan |erken. Bij een 10-i- en met nog slechts minuten te spelen, nog van geen op- fcn. „Werken tot de minuut", schalde Iver het veld, en dat Itoch wat onwerkelijk Hulsterse St.-Lui- [■ziekenhuis waren de pers afgelopen week nate actief. Fiks re- makend voor hun Uel in de Hulsterse be- Jsvolleybalcompetitie In zij hun supporters Ihet mobiliseren. Via ^kranten daagde Or- lOK, zo heet het hos- llteam, de minder fa- p ke volleybalschare uit Tiet bijwonen van de ■rwedstrijd Ortho JL-Jong Morres 1 in de Ie finales van de strijd |De Stern-bokaal. Een die moest leiden tot hels kabaal in sporthal Dullaert ter onder ling van Ortho MOK, lals derdeklaser door- Jongen was tot de laat- vier. De eindstrijd |den de ziekenbroeders er niet. Ortho MOK 1st genoegen nemen de pret vooraf. En dat als men de verplegers ninste mag geloven, al l wat. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Inkomsten van kinderen, die gebruikt worden door de ouders, moeten worden gezien als eigen inkomen van die kinderen. De ouders zou den daarom geen aan spraak moeten mogen ma ken op kinderbijslag. Dat staat in een advies dat de Sociale Verzeke ringsraad deze week aan staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) zal uit brengen. De kinderbijslag is be doeld om ouders een bij drage te geven in de kosten van het onderhoud van de kinderen. Als die kinderen eigen bronnen van inkom sten hebben, is de bijslag in feite overbodig geworden. Tot die inkomsten werd ook de opbrengst van ver mogen gerekend. Die be- paling werd drie jaar gele den geschrapt door de Raad van Beroep. Intussen zijn de uitkeringsinstan ties er achter gekomen dat door het schrappen van die bepaling het veel lastiger is geworden om uit te ma ken wanheer wel of geen kinderbijslag mocht wor den verleend. Door het advies kan de minister weer uitmaken wanneer de kinderbijslag betaald moet worden. AMSTERDAM (ANP) - De le vensverzekeraars verlagen met ingang van dinsdag de hypotheekrente met 0,3 pro cent, zo heeft het Bureau Voorlichting Verzekering maandag meegedeeld. De ba sisrente. komt daarnmee op 7 procent. Deze basisrente geldt voor hypotheken met gemeentega rantie en voor hypotheken tot maximaal 75 procent van de executiewaardé met rentebe taling per maand achteraf. Van onze kunstredactie PARIJS - De Franse schrijf ster Simone de Beauvoir is gisteren op 78-jarige leeftijd in het Cochin-ziekenhuis in Parijs overleden. Simone de Beavoir, die ja renlang levensgezellin en na diens dood zes jaar geleden biografe was van de be kende Franse filosoof en schrijver Jean-Paul Sartre, gold als de bekendste Franse schrijfster van deze eeuw. Roem verwierf zij vooral met haar boeken 'Le Deu- xième Sexe' (1949) - een doorbraak in de vrouwenli teratuur -, 'Les Mandarins' (1954, Prix Goncourt) en 'La Cérémonie des Adieux' (1981), waarin zij haar laat ste jaren met Sartre be schreef. Hoewel Simone de Beau voir niet alleen de belang rijkste kracht was achter de Franse vrouwenbeweging, maar ook wereldwijd de aandacht trok, bleef zij er bezwaar tegen hebben een feministe genoemd te wor den. Niettemin was het fe minisme een overheersend thema in haar werk en gold zij ajs een gezaghebbend voorvechtster van de gelijk heid van de vrouw. Zij trouwde nooit met Sartre en ondanks haar talloze en vaak uitgebreid beschreven verhoudingen met andere mannen, kwam er geen eind aan de sterke relatie die zij tot het eind met elkaar had den. Zie ook pag.5 'Wij waren gelijk voor elkaar' Boetes fiscus fors omhoog |DE hoofdklasse B-ju- Ven werd afgelopen za- jlag de wedstrijd RCS [Middelburg BI met nog 1 kwartier te spelen door Scheidsrechter gestaakt, stand was toen 1-2. Vol- RCS-j eugdsecretaris Eenennaam terwijl er feite niets aan de hand Althans, binnen de jtlijnen niet, want de j strijden tussen de B- Jioren van beide vereni- zen verlopen altijd Irtief. Er was ook in dit I ïfen niets gebeurd wat J door de beugel kon. li maakte na het RCS- [elpunt de leider van Idelburg BI een opmer- hg die arbiter Gillissen Middelburg kennelijk St zinde. Met de woorden vind het niet leuk er,' staakte hij tot ieders j-bazing dit duel. Ijdragen: Mark Janse, pus de Doelder, Rinus ■rberkmoes en Cees de euw. ns in een zenuwachtig i eelde wedstrijd met het 4 adatiespook dicht op de b niet verwonderlijk. Ook De Schutters had i g niet en met wat meer zejjj rtrouwen had Lewedorr isy beide punten in eit* is kunnen houden, maar '1 angstvallig spelende Bof rfden vaak niet voldoe® ankracht naar voren engen om de aanval OT acht te geven en dus blefl een. In de tweede j1®1 wam een aandringend nd Sport op gelijke W a een strafschop, die eon van Luyk verziM erd en in de laatste mjn ■eep de thuisploeg ze... olie winst via Dick Vi«| ar. jl OMBURG-AARDENBl®| 1 - Een matige wedstrijd as strijd opleverde toent enburg een kwartier n jd de gelijkmaker sc°° ia Frans Quataert. DaarVj ad zich, vooral in de eed elft, weinig afgespeeld, 'onny van Iersel waS -ïuisploeg vlak na het an de tweede helft op vc t prong gekomen. Pas in„ iotfase begon het spannen /orden toen beide ploegen 1 n vrij spelend de i' ochten. In de stand chter geen verandering r Van onze correspondent DEN HAAG - De 12 EG-mi- nisters van Buitenlandse Zaken hebben onomwonden verklaard dat Libië steun geef aan het internationale terrorisme. Die volgens minister Hans van den Broek aanwijsbare betrokkenheid heeft na ene urenlange bijeenkomst in den Haag geleid tot drie di recte maatregelen: de bewegingsvrijheid van diplomatiek en consulair personeel van Libië in de EG zal worden beperkt; het aantal personeelsleden van de Libische Volksbu- reau's (ambassades) in de EG zal worden ingekrom pen.; er zal een strikter visum beleid gevoerd worden voor Libiërs. De maatregelen vormen onderdeel van een compro mis, omdat van de EG-lid- staten Griekenland en Italië vanwege hun belangen in Libië niet mee wensten te gaan met de veel verder gaande eisen van de Britse minister Howe. De Britse eisen - o.a. sluiting van de Libische ambassades - zul len echter gehonoreerd wor den als het uit Libië gevoede terrorisme escaleert. De EG-lidstaten zullen ter voorkoming van terrorisme nauw gaan samenwerken met inlichtingendiensten van „andere staten", die niet met name werden genoemd, maar waarmee de Ver enigde Staten, Israël en sommige Arabische landen worden bedoeld. Het wapen- De hoogspanning tussen de VS en Libië lij Zet aan de binnenlandse steun voor Gaddafi ■weinig afbreuk te doen. -fotoap embargo voor Libië blijft van kracht. Op de vraag of de EG- maatregelen de VS zullen weerhouden van militair optreden tegen Libië zei mi nister Hans van den Broek: „De EG heeft nu een duide lijk signaal gegeven, waar van we hopen dat het ver dere escalatie zal voorko men." In de EG-verklaring staat letterlijk: „Teneinde een politieke oplossing mo gelijk te maken en verdere escalatie van de militaire spanning in de regio (van de Middellandse Zee), met alle gevaren van dien, te vermij den, leggen de Twaalf na druk op de noodzaak van zelfbeperking door alle be trokken partijen." De Britse minister Howe had al tijdens de vergade ring de twijfelende Grieken en Italianen voorgehouden dat het hem niet zou verba zen als de VS militair zou den ingrijpen „indien Europa geen effectieve ak- ties zou ondernemen." Tot zover onze correspondent. De internationale persbu reaus meldden gisteren dat de VS de spanning en ver warring over al of geen mi litaire strafexpeditie tegen Libië hoog hebben gehou den. Een aangekondigd top- beraad van Reagan met ad viseurs ging niet door. In Engeland zijn de laatste da gen volgens ooggetuigen grote aantallen Ameri kaanse transport- en tank vliegtuigen aangekomen. Cyprus heeft Londen ophel dering gevraagd over be richten dat de Amerikanen Britse bases op het eiland gebruiken voor een raid op Libië. VS-gezant Vernon Wal ters peilde op een rondreis langs Westeuropese hoofd steden gisteren de mening van de Franse president Mitterand over acties tegen Libië. Een wijziging van het Franse beleid werd daarna niet aangekondigd. Walters blijkt ook Madrid te hebben aangedaan. Spanje heeft eerder opgeroepen militaire acties tegen Tripoli te voor komen. De Libische regerings krant al-Zahf-al-Akhdar heeft gisteren geschreven dat een Amerikaanse ver geldingsactie beantwoord zal worden met aanvallen op Amerikaanse militaire doe len, vooral kernrakettenba- ses in Europa, en met acties van zelfmoordcommando's in de VS zelf. Van een onzer verslaggexxrs ROOSENDAAL - De Roosen- taalse hoofdagent C. H. wordt vandaag voorgeleid voor de Achter-commissaris. H. werd vrijdag aangehouden op ver denking van fraude met ver- tekeringspenning. Verdere mededelingen kon het openbaar ministerie giste- ten biet doen. Zoals gemeld Azen de verdenkingen tegen tijdens een onderzoek naar het grote aantal autodiefstal len in West-Brabant. Gezondheids zorg niet meer zo 'n gezonde branche Door onze Haagse redactie Dat blijkt uit een wetsvoorstel dat door staatssecre taris Koning van Financiën naar de Tweede Kamer is gestuurd. De Kamer wordt gevraagd akkoord te gaan met een ver hoging van de minimumboet van vijf gulden naar 100 gul den. De maximumboete voor het niet doen van aangifte gaat van 1000 gulden naar 2500 gulden. Nieuw is een straf maatregel voor het niet doen van aangifte van aangiftebe lastingen zoals de loonbelas ting en de omzetbelasting. Wie dat verzwijgt voor de fiscus, krijgt in ieder geval alvast een boete van 250 gulden. Wie met de rechter te ma ken krijgt na een belasting fraude zal in de toekomst ook duurder uit kunnen zijn. Zo wordt de maximum geldboete die de rechter kan opleggen verhoogd van 5000- gulden naar 10.000 gulden. De maxi mum gevangenisstraf wordt zes maanden en dat is nu nog vier maanden. Met het verhogen van de straffen probeert de bewinds man het oneigenlijk gebruik en het misbruik van de belas tingen tegen te gaan. Vooral de laatste jaren blijkt uit tal van rapporten dat er hier en daar nogal wat gebruik wordt gemaakt van gaten in de be lastingwet. Omdat vanuit de Kamer telkenmale is aange drongen op maatregelen hier tegen komt de staatssecretaris nu met een wetsvoorstel. de inkomsten per ontdekte en bestrafte fraude zullen toene men, maar het is niet uit te sluiten dat de hogere boetes zö afschrikwekkend werken, dat er minder gefraudeerd wordt. Of de nieuwe maatregelen de overheid ook meer geld in de ia brengen, is nog niet ge heel duidelijk. Vast staat dat Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De huisartsen vereniging LHV overweegt om acties te gaan voeren als over leg van vandaag over de tarie ven met staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) niets oplevert. De huisartsen zouden klaar zijn om acties te gaan voeren als hun wensen niet worden gehonoreerd. De problemen voor de huisartsen zijn ver groot door de wijziging van het ziekenfondsstelsel per 1 april. Daardoor zijn meer mensen naar de particuliere markt verdwenen. Voor een particuliere patiënt krijgt de huisarts het tarief betaald per consult. Voor een ziekenfonds patiënt krijgt hij ƒ100 per jaar. De gemiddelde praktijk- grootte is op dit moment 2300 mensen. Ruim tweederde daarvan is ziekenfondspa tiënt. Volgens de LHV is door het verhuizen van nogal wat zie kenfondspatiënten uit de vrij willige verzekering naar de particuliere markt de inko menspositie van de huisarts een stuk ongewisser gewor den. Van Van der Reijden wil len de huisartsen nu meer ga ranties over hun inkomens. KAAPSTAD (RTR/UPI) - Bisschop Desmond Tutu is ge kozen tot aartsbisschop van de Anglicaanse kerk in Zuid- Afrika. Hij volgt Philip Bussel op wanneer deze in augustus met emeritaat gaat. Dat heeft de Anglicaanse kerk maan dagavond meegedeeld. Tutu, die in 1984 de nobel- prijs voor de vrede ontving, is nu nog bisschop van Johan nesburg. Hij werd gekozen op een bijeenkomst van circa 500 functionarissen van de Angli caanse kerk. De voornaamste tegenkandidaat was de blanke bisschop van Natal, Michael Nuttal, evenals Tutu een uit gesproken tegenstander van het apartheidsbeleid. Veel zwarte Anglicanen steunen Tutu's oppositie tegen de apartheid, maar conserva-' tieve blanken hebben kritiek op hem geleverd. Honderden blanke Anglicanen hadden ge dreigd uit de kerk te treden als Tutu gekozen zou worden. De zwarten vormen 80 pro cent van de leden van de Ang licaanse kerk in Zuid-Afrika, maar 80 procent van het inko men van de kerk is afkomstig van de blanke gelovigen. Naar uit kerkelijke bronnen is vernomen werd de keuze in zeer korte tijd gemaakt. Tutu zal de eerste zwarte leider zijn van de Anglicaanse kerkpro vincie, waaronder vallen Zuid-Afrika, Namibië, Mo zambique, Swaziland, Lesotho en St. Helena. In Zuid Afrika is gisteren ook de enige zwarte medische faculteit in de buurt van Pre toria gesloten, nadat ongeveer 500 studenten ruiten hadden ingegooid uit protest tegen de aanwezigheid van blanke stu denten. De univérsiteit is in de eerste plaats bedoeld voor zwarte studenten, maar als er plaats over is worden ook stu denten van andere rassen toe gelaten. Vorige week boycot ten de 1.078 zwarte studenten de colleges uit protest tegen de terugkeer van twee blanke studenten op de school, in op dracht van het hooggerechts hof. Een van de twee heeft de Mgr. Tutu. - fotoanp universiteit intussen verlaten, maar de tweede houdt vol dat hij zijn studie daar wil afma ken. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM -Ben YV van Bergen op Zoom praten van daag indringend over de beslissing van het ministerie van De fensie om de Amerikaanse *Woensdrechtgangers' mede in Ber gen op Zoom onderdak te verlenen. Ook de sociale aspecten, zo als het geïntegreerd in de wijk dan wel verspreid over de stad huisvesten van Amerikaanse soldatengezinnen in Bergen, ko men vermoedelijk aan bod. Dat betekent dat B en W zich niet storen aan de oproep van PvdA-wethouderskandidaat Kees Bakx om pas na de Kamer verkiezingen van 21 mei een B en W-standpunt in te nemen. CDA-wethouder Dekkers ziet geen aanleiding om langer te wachten met de discussie, omdat hij inschat dat de Bergse ge meenteraad, zowel in de huidige als in de nieuwe samenstelling, positief staat tegenover de huisvesting van Amerikaanse solda ten. Ook WD-wethouder Kees van Kemenade rept over 'onno dig tijdverlies'. WILLITON (RTR) - De Britse politie zoekt sinds het weekeinde naar een bende die een diamant heeft gestolen, die eens de kronings- kroon van Karei II sierde en een waarde heeft van 120.000 pond sterling. De voorwerpen zijn gestolen uit het vijftig kamers tellende land huis van de historica dr. Katherine Wyndham in Somerset. De dieven omsingelden het hemel bed waarin zij had ge slapen en sleepten haar van kamer tot kamer. Mevrouw Wyndham vertelde dat zij de in brekers een verhaal over het familiezilver had verteld om hun aandacht van het ju weel af te leiden, maar zij bleven anderhalf uur en vonden de dia mant tenslotte in een antiek uurwerk. VANDAAG in De Stem Tip-Toets Perfecte stilte hoorbaar op CD Wasmachines en magnetrons kunnen denken De teloorgang van de Europese hifi-industrie Filmnet heeft nu 50.000 abonnees en dat is maar 5% van de mensen die de programma's in principe kunnen ontvangen. Op dit ogenblik geven slechts 23 gemeenten de signalen van abonnee-tv-zender door. Maar Peter Wood ward en de zijnen hopen na een paar jaar toch de grote winst binnen te kun nen halen met een pro gramma dat gerelateerd is aan 'film, drama, sport en kinderen'. Zie pagina Glds-1 MANILA (AP) - Voormalige leden van de Nieuwe Maat schappijbeweging van presi dent Marcos hebben maandag in Manila de ontbonden Natio nale Assemblee bijeengeroe pen en opgeroepen tot burger lijke ongehoorzaamheid. Eerder op de dag was Ma nila het toneel van schermut selingen tussen de oproerpoli tie en Marcos-aanhangers. Ziekenhuizen maakten mel ding van 60 gewonden, onder wie 18 politiemensen. Meer dan 2.000 mensen kwamen bijeen buiten het Tourism Institute Hotel van de staatsuniversiteit om de le den van de voormalige Natio nale Assemblee toe te juichen. De 'running-mate' van ex- president Marcos, Arturo To- lentino, riep bij deze gelegen heid op tot burgerlijke onge hoorzaamheid tegen het be wind van president Corazon Aquino. Hij refereerde daar mee aan de oproepen die me vrouw Aquino zelf uitte ten tijde van het Marcos-regime. De presidentiële woord voerder, René Saguisag, ver klaarde niet verontrust te zijn door de acties van de mede werkers van het voormalige dictatoriale bewind. Hij ver klaarde dat dit soort protesten onderdeel uitmaken van het democratisch bestel. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: J Adres: Postcode: Woonplaats:j Betaling 68,06/kwarlaai 23,60/maand i DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: Naam: Postcode: Woonplaats: Deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoord nr. 112,4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1986 | | pagina 1