Damme heeft zijn eigen Keukenhof bonden? De ondergang van De Valentinel COLLEGEVORMING AARDENBURG BIJNA ROND Streekkindermiddag een succes Worden de Zeeuwse duinen ooit ook gouden bergen? KOPEN IS NIET VERPLICHT, KONTROLEREN DOEN WE GRATIS! DINSDAG 15 APRIL 1986 VAN ZEELAND AARDENBURG - De vorming van het nieuwe Aardenburgse college is bijna rond. IRRITATIE OVER RECREATIEVE FRATSENMAKERIJ Irritatie Interieur Huishoudbeurs SCHOKDEMPERS ACCU'S UITLATEN Jaarvergadering Heemkundige Kring De Korte stelt vacature- Kapelle open T20 PAGINA ZEELAND 4 o Mei 1940 verging de Engelse torpedoboot Valentine voor Terneuzen. OP 10 mei 1940 overvielen de Duitse legers ons land. Frankrijk bood hulp en in het zuiden overschreden Franse troepen de Neder landse grens. Engeland zond oorlogsschepen naar de mondingen van de Wester- schelde, de Nieuwe Maas en het Noordzeekanaal. Franse troepen staken de Wester- schelde over om langs het kanaal van Zuid-Beveland en aan de Sloedam strijd te leveren. In de Westerschelde wer den twee Engelse torpedoja gers, de Whitney en Valenti ne, naast de Franse torpedo jager l'Incomprise, ingezet om deze troepentransporten te beschermen tegen Duitse luchtaanvallen en tevens om troepen over te zetten. De Engelsen hadden een vernie- lingsploeg van 25 man in Vlissingen aan land gezet, die zo nodig hulp moest ver lenen bij het vernielen van de kustbatterijen en bij het opblazen van militaire en andere objecten, die voor de Duitsers van belang konden zijn. Zij brachten springla dingen aan bij de voet van de werfkranen op het terrein van De Schelde te Vlissin gen, maar toen de zaak in de lucht vloog bleek het resul taat pover te zijn. De grote kraan bleek wel beschadigd, maar stond nog overeind. Tevens beschoten deze drie torpedojagers, varend op de Westerschelde, de Duitse po sities en opmarswegen naar de Zanddijkstelling op Zuid- Beveland, hetgeen door de Duitsers als zeer storend werd ervaren. Op 14 mei nam de Valen tine in Vlissingen een Ne derlandse loods aan boord, die het schip naar Terneuzen moest loodsen om daar Franse soldaten aan boord te nemen en over te zetten naar Borssele. Op 15 mei werd alarm geslagen voor over vliegende Duitse bommen werpers, maar dat bleek loos alarm te zijn. Enige tijd la ter, tegen half twee in de na middag, toen het schip ter hoogte van De Braakman voer, volgde er weer een alarm. Nu verschenen Duitse Stuka's (duikbom menwerpers) die een viertal bommen lieten vallen. Een daarvan trof de Valentine midscheeps. Een enorm gat werd in het hoofddek gesla gen en vlammen en stoom spoten door het verwrongen staal omhoog tot over de commandobrug en de ge schutstorens. Twee officieren, die naast de loods op de brug hadden gestaan, waren spoorloos verdwenen. Het brandende en snel zinkende schip werd tegen de steile Westerschel- de-oever in de Nieuw-Neu- zenpolder aan de grond ge zet, waarna de overlevenden kans kregen de wal te berei ken. Onmiddelijk werden sleepboten uitgezonden om hulp te verlenen, maar zij kwamen te laat om het schip te kunnen redden. Daarna kwamen Franse soldaten aan boord om naar gewon den en overlevenden te zoe ken. De voltreffer had de machinekamer getroffen en daar een grote ravage aan gericht. Al het daar dienst doende personeel was omge komen. Een sleepboot rjam elf overlevenden aan boord en bracht deze aan boord van de andere Britse torpe dojager, de Whitney. Onder weg hoorde men op de sleep boot hulpgeroep en werden tussen de ronddrijvende wrakstukken nog twee drenkelingen opgepikt. Het bleken twee Duitse vliegers te zijn, waarvan er nog een leefde en de tweede inmid dels was overleden. Nader onderzoek wees uit dat zij tot de bemanning hadden behoord van een der twee Stuka's die de aanval had den uitgevoerd en door het scheepsgeschut was neerge haald en in de Westerschelde terechtgekomen was. De Ne derlandse loods bracht het er levend af en werd door een sleepboot 's avonds weer naar Vlissingen gebracht. De tweede Engelse torpe dojager, de Whitney, verliet na de capitulatie, toen Mid delburg was gebombar deerd, het strijdtoneel en werd, varend langs de Belgi sche kust, op 19 mei door Duitse vliegtuigen aange vallen. Het achterschip werd door een bom getroffen. Hierbij kwamen vier be manningsleden om het le ven. Men slaagde er niet in het schip, dat water maakte, te redden. Het werd voor de kust, bij Nieuwpoort door eigen eenheden tot zinken gebracht. Bij de aanval op de Valentine werden 23 opva renden gedood en 26 gewond. De gedode bemanningsleden werden voorlopig ter plaatse aan de zeedijk begraven. Op het graf werd een proviso risch kruis geplaatst waarop werd vermeld: '15 mei 1940. Hier rusten bemanningsle den van H.M.S. Valentine'. Later zijn de stoffelijke overschotten opgegraven en naar de Algemene begraaf plaats in Terneuzen overge bracht, waar bovenop het massagraf een groot kruis werd geplaatst ter nage dachtenis aan deze ramp. Dit kruis heeft er niet lang mo gen staan. De Duitsers plaatsten voor hun gesneu velde kameraden kleinere kruizen op de graven. Daarom konden ze niet toe staan dat er op het graf van de Engelse gesneuvelden een groter kruis stond. Het werd dus verwijderd en er kwam een kleiner gedenkteken voor in de plaats. De vele gewonden van de Valentine werden in Ter neuzen ondergebracht in het Juliana-ziekenhuis en in het rusthuis Scheldeoord. Een van de bemanningsleden heeft nog lange tijd in het ziekenhuis vertoefd. Inwo ners van Terneuzen brach ten hem regelmatig een be zoek. Van de gewonden zijn er verscheidene overleden. Er waren gewonden bij die er op het eerste gezicht niet zo erg aan toe waren, maar die reeds de volgende dag stierven. Allerlei geruchten deden in de angstige en panieke rige tijd de ronde. Men zei dat er aan boord van de Va lentine gasbommen aanwe zig waren geweest, waarvan er door de voltrefers ontploft waren. Daardoor hadden de bemannningsleden gas in de longen gekregen, waardoor ze gestorven waren. Verder werd in Terneuzen en Hoek het gerucht verspreid dat de torpedojager troepen en ma teriaal aan land had moeten brengen om in de Nieuw- Neuzenpolder een nood- vliegveld aan te leggen. NSB-ers werden ervan ver dacht dit te hebben doorge geven aan de Duitsers. Dit was de reden dat het schip gebombardeerd was. Vele geruchten uit die tijd waren uit de lucht gegrepen. Nog tot voor een aantal maanden kwam De Valen tine in het nieuws toen be richten de ronde deden als zouden zich in het wrak van het schip, dat jaren lang ge deeltelijk boven water uit stak en nog steeds buiten dijks aanwezig is, nog mij nen en andere ontplofbare stoffen bevinden. VVD en PvdA leveren mogelijk wethouders Van een onzer verslaggevers De VVD-fractie heeft de andere raadsfracties een voorstel gedaan in zake de vorming van een nieuw college en het ziet er naar uit dat dat plan voldoende steun zal krij gen. De WD en de PvdA moeten volgens dat plan de wethou ders leveren. Namens de libe ralen zal J. de Ridder zitting nemen achter de collegetafel en namens de sociaal-demo craten A. Keijmel-Cambier. De Ridder rekent er op dat de éénmans-fracties van D66, Vrije Lijst Van Maele en Eigen Lijsf Rammelaere zijn voorstel zullen steunen. „De oude oppositie heeft tijdens de verkiezingen duidelijk gewon nen", aldus De Ridder. „Ik vind dat wij beloond moeten worden". Tot de oppositie re kent hij ook E. Rammelaere die als nieuweling zitting krijgt in de raad. Wanneer deze fracties hun steun verle nen, wordt het college ge steund door zeven van de elf raadsleden. Het is echter nog niet zeker dat P. van Maele het voorstel van De Ridder gaat steunen. Hij is namelijk ook benaderd door de fracties van CDA en Gemeentebelangen om het oude college - R. van de Wijnckel en W. van Helden - te steunen. „Ik heb nog aan niemand een toezegging ge daan", aldus Van Maele. Hij wil afwachten wat de verdere besprekingen opleveren. Zon der de steun van Van Maele is het voorstel van de WD ook uitvoerbaar. Er is echter nog een ander college mogelijk, De Ridder en H. van Rie (D66). De Ridder zou graag met de democraat in het dagelijks bestuur komen, maar de meerderheid van de WD ziet liever mevrouw Keijmel achter de collegetafel. Van Rie is bereid wethouder te worden, maar hij heeft die post niet opgeëist. De kans dat Van Rie in het college komt is zeker nog niet uitgesloten, hoogstwaarschijnlijk steunt Rammelaere het plan van de WD als iemand uit Eede in het dagelijks bestuur komt, dat zal dan Van Rie moeten zijn. De Ridder hoopt dat Ge meentebelangen en CDA ge- doogsteun zullen verlenen. Van Helden verklaart dat hij de besprekingen wil afwach ten maar hij ziet een PvdA- wethouder niet zitten. „Dan zijn we verkocht aan Oost burg, want de Aardenburgse afdeling werkt samen met de afdeling OOstburg en die laat ste bepaalt de gang van zaken volledig". Een college vaJ WD en D'66 ziet hij liever ook niet. „Ik vind het terecht da; I de liberalen een zetel opeü maar het beste zou toch ay als het oude college verder kat I werken, want we krijgt I straks een nieuwe burgemees. I ter die nog erg onervaren is" I Van de Wijnckel wil nog gö; I mededelingen doen. „We zijt| nog volop aan het onderhart I delen, ik wacht de resultaten! af", zegt hij. Deze week komen alle frac-1 ties nog een keer bij elkaar oir, I te spreken over de vorming I van het dagelijks bestuur I Verwacht mag worden dat| dan bekend wordt w raadsleden wethouder wor den. Van onze correspondente DAMME - Sinds kort heeft het Belgische toeristenstadje Damme zijn eigen Keukenhof. Wie momenteel langs de Pij- peweg rijdt kan daar tot 20 april bij de Zonnehoeve talloze lelies, in vele variëteiten, in bloei zien staatn, evenals gla diolen. De lelies bloeien de hele zomer door tot begin sep tember. Ouke Ruyssenbeek, afkom stig uit Bemmel-Nijmegen, en zijn echtgenote telen op hun Zonnehoeve te Damme sinds tien jaar bloembollen. Vanaf half april tot moederdag staan de tulpenvelden dan ook in bloei. De familie Ruyssenbeek ex porteert der bloembollen naar hoofdzakelijk Italië, Amerika en zelfs naar Nederland, waar ze terecht komen op de bloe menveiling van Aalsmeer. Wie langs de Pijpeweg naar Dam- me-centrum rijdt kan er van lente tot herfst genieten van een gevarieerde kleuren pracht, een Keukenhof in het klein. Door Henk Postma MIDDELBURG - Tegen het bravour waarmee het Zeeuwse provinciebestuur ge meenschapsgeld in de toeristi sche promotie pompt kan zelfs de meest sceptische recreatie ondernemer zo langzamer hand niet meer op. De pleziervaart in het Zeeuwse mag het afgelopen seizoen voor het eerst sinds mensenheugenis licht gedaald zijn, de huidige weersomstan digheden mogen de Nederlan der doen verlangen naar zon niger oorden, maar het elan waarmee het provinciebestuur de beurs opentrekt om folklo ristisch Zeeland aan de bui tenstaander te verkopen maakt een kniesoor van een ieder die daar op let. Er heerste dan ook een euf o- ristische stemming toen re creatief Zeeland afgelopen vrijdag terugblikte op de ge prononceerde Zeelandpresen tatie tijdens de afgelopen His- wa-tentooristelling in Amster dam. Een wakkere horeca-on- dernemer lanceerde prompt een nieuw idee: de aankoop van een Zeeuws 'statenjacht', waarmee mosseldagen, visse rijfeesten en andere toeristi sche actualia kunnen worden opgeluisterd. De provincie zou wel weer voor de centen zor gen. Recreatiegedeputeerde J. Ventevogel (CDA) pakte het idee gul op. Hij zou er eens se rieus zijn gedachten over laten gaan. In andere sectoren van de Zeeuwse samenleving, waar de afgelopen jaren soms ge ducht met het bezuinigings mes is gesneden, kijkt men met stijgende irritatie tegen dit soort uitbundigheid aan. Zoals zaterdag in Middelburg, waar een twintigtal politiek- radicalen bijeen was voor het 'voorjaarscongres' van de Zeeuwse PPR. Het statenlid C. van Water schoot noemde het onvoorstel baar wat er in de recreatieve sector allemaal aan provincie- geld omgaat. Althans, wan neer men bedenkt dat er nog steeds geen geld beschikbaar is voor algemeen gewaar deerde zaken als ondersteu ning van vrijwilligerswerk. Terwijl partijen als CDA en WD het alsmaar hebben over privatisering (overheveling van overheidstaken naar het bedrijfsleven), loopt het met de provinciale steun aan toe7 ristische promotie de spuiga ten uit, hield van Waterschoot zijn klein, doch instemmend knikkend gehoor voor. „De problematiek van de Wester- scheldeveren blijft men voor zich uitschuiven, men loopt om allerlei hete hangijzers heen. Ventevogel kan beter aan dacht besteden aan de PSD- bemanning, dan aan een sta tenjacht. Maar voor dat soort fratsen is er wel geld". Niet alleen in de achter zaaltjes van klein links, maar ook op het grotere politieke podium lijkt men zo langza merhand genoeg te krijgen van de animo, waarmee de provincie het recreatief be drijfsleven in de watten pro beert te leggen. Dat ondervond gedeputeerde J. de Voogd (WD) afgelopen vrijdag tij dens een vergadering van de statencommissie voor be stuurszaken. Hij wilde zijn verdediging van het PSD-be- leid beginnen met een omstan dig betoog over plannen om het interieur van de nieuwe dubbeldeksveerboot op toeris tisch aantrekkelijke wijze aan te kleden. Maar aan die infor matie had de commissie op dat moment geen enkele behoefte. Men sommeerde de gedepu teerde dan ook in te gaan op belangrijker kwesties rond de Westerscheldeveren. Echte kritiek op de ruime aandacht voor toeristische promotie kunnende Zeeuwse politici zich (nog) niet veroor loven, want ze hebben bijna allemaal van harte ingestemd met de daartoe vrijgemaakte financiële middelen in de hoop dat de bedrijfstak voor veel (nieuwe) werkgelegenheid zorgt. Daarom was Zeeland bij voorbeeld gisteren present op de laatste dag van de Huis houdbeurs in de Amsterdamse RAI. Daar bevolkte men het 'Kijken Kieken'-paviljoen, een nieuw onderdeel van de beurs dat de bezoekers een 'rust- en attractiepunt' moest bieden, waar het Nederlands dagtoerisme werd gepropa geerd. Een Middelburgse volksdansvereniging demon streerde er Zeeuwse kleder drachten en bakte babbelaars, een Heinkenszandse kinder groep liet volksdansen zien, een Mosselband uit Yerseke speelde muziek, koperslager Van der Kop uit Middelburg confronteerde de bezoekers met zijn ambacht en decla meerde eigen 'Zeeuwse ge dichten'. De 'Zeeuwse Kleder drachten' maakte het beeld van hedendaags Zeeland com pleet. De club exposeerde pop pen, sieraden en kantgekloste mutsen. Of de Zeeuwse duinen daar mee veranderen in gouden bergen? Projectleider P. Klip, beschikbaar gesteld door de afdeling Voorlichting van het provinciebestuur, verwacht er in ieder geval veel van. Hij spreekt van een dankbare ge legenheid om het 'positieve ef fect' van de HISWA-presenta- tie warm te houden. DE streekkindermiddag, die zaterdag in de hal van de familie Verstraeten in IJzendijke werd gehouden, is goed bezocht. Er uxiren 180 kinderen uit diverse kernen van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het jaarlijkse evene ment bleek ook nu weer een succes en Marion Wolbers van de SJC (Streek Jeugd Centrale) was evenals de ver tegenwoordigers van het clubwerk zeer tevreden over deze middag. In de enorme hal uxiren er veel spelletjes zoals ban denrace, bloemherkenning, midget golf, skiloop en Chinees wijnspel. Voor de kinderen was er gratis limo nade en aan hun gezichten was te zien dat ze volop ge noten. „Ik vind het hier hartstikke gezellig hoor", al dus een blonde deelnemer. Ook de vele vrijwilligers spraken van een goede sfeer. We kiezen ieder jaar voor een actief of passief spel. Nu was het een combinatie. De spelen in de hal zijn goed verlopen, terwijl ook het optreden van theater groep Kwibus in de smaak viel", aldus Marion Wolbers van de SJC. Kwibus speelde een Uurtje Eeuwigheid'. Een aantal kinderen vond de griezelvoorstelling blijk baar te angstig en verliet voortijdig de zaal. Toch was ook dit programma-onderdeel een grandioos succes. - FOTO DE STEM/C0RJ DE BOER (ADVERTENTIE Niet zichtbaar, wel net zo belangrijk als de ban den. Slappe schokdempers maken van uw auto een dweil op de weg. Laat ze even testen' Bij ons goedkoop en razendsnel gemonteerd Paar keer moeilijke koude start? Laat de accu even doormeten. Voor de zekerheid' Vraag maar eens naar de prijs van een uitlaat bij ons en bij uw dealer. Weet u meteen waarom wij er zo verschrikkelijk veel monteren! Leverings- Dienstenpakket: u kunt bij ons terecht voor banden, balanceren, uitlijnen, schokdempers, accu's, uitla ten, sportvelgen, enz. Informeer maar eens. ERKEND specialist TIVOLIWEG 63 HULST TEL. 01140-12461 lu OOSTBURG - De Heemkuil dige kring West-Zeeuwsctl Vlaanderen houdt donderdijl 24 april de jaarvergadering li| café Chez René te Oostbui! aanvang 19.30 uur. deze bijeenkomst wordt Hl programma voor dit jaar bt-| sproken. Na de pauze houdt de secref taris van de vereniging, G. vai| Vooren, een lezing over schiedenis van het Oostburgsl St. Antoniusziekenhuis. Op ll mei bestaat het ziekenhui honderd jaar en Van Vooral legt momenteel de laats® hand aan een boek over Ml ziekenhuis. Dat boek zal 4 mei gepresenteerd worden t krijgt de titel 'Het St Anto| niusziekenhuis te Oostbu® 1886-1986. Kroniek van eeuw bejaarden- en zieke»! zorg in West-Zeeuwsc«'| Vlaanderen'. Tijdens de vergadering het bestuur voorstellen c jaar tijdens de zomerexcursj Oostende te bezoeken. Voor«| regio is die plaats van betekenis geweest, omdat Oosj tende een belangrijke rol he®| gehad in het feit dat Wwl Zeeuwsch-Vlaanderen Nedej'| lands gebied is geworden. de Tachtigjarige Oorlog r" Oostende namelijk als stad in Vlaanderen nog i door de Spanjaarden v4 overd. Prins Maurits o* daarom in 1604 een aanval 1 het noordwestelijk deel v*| Vlaanderen om Oostende ontzetten. Dat lukte niet, t wel werd een deel van1 streek veroverd en bleef dien Nederlands gebied. DEN HAAG - Minister.' Korte (Binnenlandse heeft formeel de burgei tersvacature-Kapelle steld. Kandidaten voor de woners tellende hebben tot 1 mei de heid te solliciteren. Zoals kend gaat de huidige meester, G. Huitsing, Fj september vervroegd met F sioen.

de Stem | 1986 | | pagina 12