net eta. Zeezeilers op weg naar huis DE AMBITIEUZE SPAARDER KAN HET NU HOGEROP lEPBCilWBB Sean Kelly snelste in Baskenland NEDERLANDS HOCKEY VER VAN DE WERELDTOP Vader van Kloppenburg wordt wacht aangezegd 1.995,- tams-, sautomaten ouwen. Nederlaag voor Den Bosch DONDERDAG 10 APRIL 1986 PAGINA SPORT 2 OOSTDUITSERS KLOPPEN FIGNON tie inkwaliteitj Deelnemers aan EK libre Boske weer in rugby-selectie RO-TOTAAL REKENING. SPAREN MET AMBITIE. A56 T19 stal Sedan: ra_ ifdsteunen lamomlijsting ie, ontstoring, idsprekers g al-aanduiding G OF LPG-OMBOUW. 150. 66721. >035. 51409. AVIGNON (AFP) - De Oost- duitse wielrenners Olaf Lud wig en Owe Raab hebben woensdag in de proloog van de open Ronde van de Vaucluse de Franse beroepsrenner Lau rent Fignon met miniem ver schil verslagen. Op de anderhalve kilometer door de straten en over de bruggen van Avignon kwam Ludwig tot de winnende tijd van 2 minuten en 13,28 secon den, goed voor een gemiddelde snelheid van ruim 51 kilome ter per uur. Ludwig was 95/ 100ste van een seconde sneller dan zijn landgenoot Raab en 1,23 rapper dan tweevoudig Tourwinnaar Fignon. De uitslag van de proloog van de Ronde van de Vaucluse, over 13 kilometer in Avignon: 1. Olaf Ludwig (Odl) 2 minuten en 13,28 seconden (51,032 km/u); 2. Uwe Raab (Odl) 2.14,23; 3. Laurent Fignon (Fra) 2.1431; 4. Uwe Ampler (Odl) 2.14,57; 5. Charles Mottet (Fra) 2.17,42; 6. Pascal Simon (Fra) 2.17,44; 7. Jiri Travnicek (Tsj) 2.17,61; 8. Jerome Simon (Fra) 2.17,67; 9. Dominique Gaigne (Fra) 2.17,70; 10. Claude Criquielion (Bel) 2.17,72. De Ier Sean Kelly heeft woensdag de ingekorte derde etappe van de Ronde van het Baskenland gewonnen. Kelly zegevierde in een massasprint na een rit, die slechts 96 kilo meter telde. In de 165 kilometer tussen Bera de Bisoa en Oyon was een berg van de tweede cate gorie opgenomen, die door sneeuw niet berijdbaar was. De organisatoren besloten wijselijk deze Velate links te laten liggen en wedstrijd pas na 69 kilometer te laten begin nen. De massasprint, waarin Mathieu Hermans als tweede eindigde en Steven Rooks als achtste, bracht geen wijzigin gen in het algemeen klasse ment teweeg. De Italiaan Maurizio Rossi blijft aanvoer der van de rangschikking. Pe ter Stevenhaagen, achtste, is beste Nederlander. De tot vrijdag durende etappekoers blijft gekenmerkt door de abnormale koude in het het noorden van Spanje. De storm stelde de organisato ren voor het bizarre probleem, dat het in Oyon onmogelijk bleek het spandoek met het woord finish op te hangen. De renners moesten het stellen met een simpele kalklijn op de weg. Gerrie Knetemann en zijn ploeggenoot Stefan Mutter dachten van de verwarring te profiteren. Kelly had er echter beter het oog in en en buitte zijn grotere snelheid weer eens ten volle uit. De enige ontsnapping van betekenis vond na dertig kilometer plaats. Een groep van 27 ren ners, onder wie Teun van Vliet en Steven Rooks pakte echter niet meer dan een halve mi nuut, waarna besloten werd in gesloten formatie naar de streep in Oyon te fietsen. De uitslag van de derde etappe is: 1. Sean Kelly (Ier-de Gribaldy) 96 km in 2 uur 41 minuten 41 seconden, 2. Mathieu Her mans (Ned-Juan Carlos-Alonso), 3. Ste fan Mutter (Zwi-Schuiten), 4. Roberto Gaggioli (Ita-Franchini), 5. Pedro Del- gado (Spa-Schuiten), 6. Sabino Angoitia (Spa-Moreno), 7. Frank Hoste (Bel-Baz- zo), 8. Steven Rooks (Ned-Schuiten), 9. Manuel Dominguez (Spa-Perurena), 10. Juan Fernandez (Spa-Minguez), 11. e.a, de rest van het peloton met alle overige Nederlanders. Algemeen klassement: 1. Maurizio Rossi (Ita-Franchini) 11 uur 01 minuut 52 se conden, 2. Martin Earley (Ier-Bazzo) op 3.32, 3. Pello Ruiz-Cabestany (Spa-Peru rena) op 3.40,4. Kelly, 5. Jose Luis Laguia (Spa-Echevarri), 6. Fernandez, 7. France Chiociolli (Ita-Franchini), 8. Peter Ste venhaagen (Ned-Schuiten), 9. Peter Hilse (WD1- Gonzales-Linares), 10. Marianc Lejarreta (Spa-Perurena). Overige Nederlanders: 13. Hermans, 15, Peter Winnen (Post), 28. Rooks (Schui ten), allen in dezelfde tijd als Ruiz-Cabe stany, 69. Van Vliet (Post) op 8.37, 71. Ge rard Veldscholten (Schuiten) z.t., 93 Hans Langerijs (Schuiten), op 10.30, 97. Henk Boeve (Schuiten) z.t., 100. Eric Breukink (Post) z.t., 111. Gerrie Knete mann (Schuiten) op 11.56, 116. Peter Hoondert (Schuiten) op 12.52. Nederlaag naakt vaal duidelijk KARATSJI (ANP) - Bondscoach Wim van Heumen noemde dinsdag het gelijke spel, een troosteloze 0-0, nog het maximaal haalbare voor de Nederlandse selectie, de nederlaag (1- 3) tegen India was dat een dag later niet. Wel verschafte het resultaat duidelijkheid over de huidige internationale status van het Nederlandse hockey. En die is niet erg bemoedi gend in een zwaar toernooi, als dat om de Champions Trophy. Bij een dergelijk evenement is volgens Van Heumen elke wedstrijd een finale in tegen stelling bijvoorbeeld tot de wereldtitelstrijd, waar zwakke opponenten het pad kruisen. In het verleden mag Van Heumen gelijk hebben gehad met die opmerking, in Karatsji mogen maar enkele landen aanspraak maken op de titel finalist. Nederland hoort daar niet bij, evenmin als India, dat in Nieuw-Delhi het enige kunstgrasveld heeft liggen en zeker niet over een wereldelf tal beschikt. Oranje gaf de kans op een hoge klassering woensdag domweg cadeau door een paar minuten van onoplettendheid vlak na rust De teleurstelling daarover deed de beschuldi gende vinger nog naar de Pa kistaanse scheidsrechter Baghdadi priemen, de eerlijk heid veranderde de richting later naar het eigen door weekte shirt. Nederland, dat na drie wedstrijden nog trots maar boven de eigen stand de derde plaats bezette in de rangschikking, kelderde flink op de ranglijst. Kennelij k hadden de Neder- I landers zich de kritiek op de puur afwachtende houding aangetrokken. En groeide het besef dat zelf loeren op een treffer zeker zo leuk is als angstvallig zien die te voorko men. De beloning kwam, ook zonder de flitsende aanvallen, die het spel van de Australiërs en Westduitsers kenmerken, na een half uur. Diepeveen bracht met een geslaagde actie Hidde Kruize in stelling. De tot middenvelder omge schoolde spits (Van Heumen: "Hij heeft zich goed ontwik keld en kan veel werk aan") bleek ook in het Nederlands elftal dat vak niet verleerd: 1- 0. ir ervaring in de droogapparatuur 951 bracht Con- jlautomaat op de n de ervaring van in de machines staan. Machines klasse. Klasse die or de modernste westduitse mate ïrking. eert in de lange cta. '6-135206. Breskens; jssumstraat 14,01623- Maayer, Emmabaan 2, »Capelle:A.L.v. Wijlen L, 01153-1247. Zundert 1 127,01833-1992^ Op dat moment was de voorsprong verdiend, maar het was de jonge en nog vrij onervaren ploeg niet gegund met die voordelige marge de pauze, in Karatsji 'lemon time' genaamd, te halen. Bierens I ging zich te buiten bij de be- i hendige solo van de Indiase aanvoerder Mohammad Sha- hid en scheidsrechter Prior deponeerde de bal op de stip. „Ik heb hem niet eens ge raakt", zou de Tilburgse ver dediger na afloop vertellen, «maar ik moet toegeven dat hij het heel slim speelde". Poelman Bos, die voor aan vang al bijna geblesseerd I raakte bij een trainingscorner van Bellaart, ging wel naar de juiste hoek, maar moest erva ren dat de push van Carvalho te hard was: 1-1. Tijdens de vijf minuten ci troentij d was niettemin enig optimisme gerechtvaardigd. De deceptie van de tegentref fer, die voortkwam uit een in derdaad zware straf, had ech ter het toch al verzwakte weerstandsvermogen verder aangetast. Binnen twee minuten sloeg India hard toe. Eerst wipte Vi- neet Kumar, die de plaats en taak had overgenomen van de zieke laatste man en strafcor nerspecialist M.P. Singh, na een korte hoekslag de bal over Bos heen in het doel. Nauwe lijks overeind lag ook nummer drie achter Bos, toen Pargat Singh een fraaie eenmansactie langs vier verbaasde Neder landers met een doeltreffend schot bekroonde. De complete ineenstorting werd door Bos en Bierens af gewend. De eerste stopte de tweede strafbal van Carvalho en de laatste redde op de lijn, toen Vineet Kumar in herha ling probeerde te vervallen bij de volgende Indiase straf hoekslag. Van opkrabbelen was in Nederlandse kring echter geen sprake meer. Van Heumen ge bood Hidde Kruize naar de punt van de aanval, maar haalde daarvoor juist angel Faber naar de kant. In de voetballerij zou in een verge lijkbare situatie een falende buitenspeler zijn geofferd ten gunste van een dubbele bezet ting in het centrum. Kruize bleef hard werken op zijn nieuwe stek, zijn teamgenoten probeerden ook wel druk uit te oefenen, maar voor het combi neren van het één en het ander ontbrak de macht en soms ook het talent. Toen bovendien aanvoerder Ties Kruize zich verstapte en met een spierscheuring in het dijbeen de verkoeling aan de zijlijn op zocht - de recordin ternational probeerde niet eens meer of de verzorging door fysiotherapeut Van Dunne al dan niet zin had: was het pleit beslecht. NEDERLAND - INDIA 1-3 (1-1). 30. Hidde Kruize 1-0.31. Carvalho 1-1 (straf bal). 39. Vineet Kumar (strafcorner). 40. Pargat Singh 1-3. Scheidsrechters: Prior (Aus) en Baghdadi (Pak): Toeschouwers: 2500. Nederland: Bos; Klaassen, Ties Kruize (Benninga), Bierens en Van Kersbergen; Bovelander, Hidde Kruize en Diepeveen; Van Grimbergen, Faber (Maassen) en Parlevliet. WEST-DUITSLAND - PAKISTAN 1-1 (1-1). 17. Hasan Sardar 0-1. 30. Blöcher 1- 1. Scheidsrechters: Webb (GBr) en Deo (Spa). Toeschouwers: 4000. De stand na vier wedstrijden: 1. West- Duitsland 4-6 8-4); 2. Australië 4-5 (11- 6); 3. India 4-4 6-9); 4. Groot-Brittannië 4-3 5-6); 5. Pakistan 4-3 4-5); 6. Neder land 4-3 4-8). Cees Jan Diepeveen probeert een bal te onderscheppen. PUNTA DEL ESTE (ANP) - Onder een stralende zon en met een stevige wind in de zeilen zijn woensdag om exact 12.00 uur plaatselijke tijd in de Uruguayaanse badplaats Punta del Este de veertien overgebleven deelnemers aan de vierde zeilwedstrijd rond de wereld van start gegaan. Onder hen ook de twee pen tussen de l'Esprit en Nederlanders Pleun van der Lugt met de E en L en Dirk Nauta met de Innovator. Ondanks het feit dat de start van de laatste en be slissende etappe van deze zwaarste zeilrace ter wereld op een midweekse dag plaatsvond, waren toch vele honderden belangstellenden uit Uruguay zelf en uit Ar gentinië naar Punta del Este gekomen om getuige te zijn van een kleurrijk spektakel. Met name voor de Innova tor wordt het laatste traject van ruim 6100 zeemijlen bij zonder spannend. Dirk Nauta en zijn bemanning staan op dit moment op de tweede plaats in het alge meen handicap-klassement. Als zij erin slagen hun ach terstand van een kleine vijf uur op de nummer één, het Franse jacht l'Esprit, goed te maken, gaat de trofee voor de derde achtereenvolgende keer naar Nederland. Con nie van Rietschoten won met zijn jacht Flyer de afge lopen twee edities. Dirk Nauta is vol goede moed: „In de eerste etappe hebben we laten zien dat het schip ook aan de wind uit stekend presteert. Als we erin slagen afstand te schep- onszelf, zodat we de kans hebben om onze eigen weg te gaan, zonder dat de kleinere boten, die achter ons varen, ons onmiddellijk kunnen volgen, denk ik dat we een goede kans maken. Wij zul len er in elk geval alles aan doen. Maar het zal niet ge makkelijk zijn. L'Esprit is een uitstekend jacht, dat bij zonder goed wordt gezeild". Pleun van der Lugt heeft vooral zijn zinnen gezet op een etappe-overwinning. Na de fraaie prestaties in de tweede en derde etappe wil hij de reis graag bekronen met een etappe-overwin ning. De E én L maakt bo vendien een uitstekende kans op de eerste plaats in de divisie D; de klasse, waarin de kleinste schepen uitkomen. Zowel Van der Lugt als Nauta is gebrand op een zo hoog mogelijke klassering in de vierde etappe. Zij hebben zelfs een weddenschap afge sloten. Degene die het hoogst eindigt in deze laatste etappe naar Engeland ont vangt van de ander een be drag van 500 gulden. Wie de weddenschap ook mag win nen, het geld gaat naar het Nederlandse Rode Kruis. SPORT IN 'T KORT SCHAKEN DE TSJECHOSLOWAAKSE grootmeester Jan Smejkal heeft dinsdag een internatio naal schaaktoernooi in New York gewonnen na een her kamp over drie partijen met de Hongaar Gyula Sax. De eerste twee partijen uit extra- wedstrijd eindigden in remise, Smejkal won de derde. Beide spelers deelden de eerste prijs van 25.000 dollar. Smejkal kreeg al winnaar van de her kamp 1000 dollar (2500 gulden) extra. Overleden IN HAMBURG is op 66-jarige leeftijd Theo Wittenbrink overleden. Wittenbrink was de bekendste Westduitse bok- spromotors en managers. Hij was ere-voorzitter van de Duitse Bond voor beroepsbok sers en vice-president van de World Boxing Council. Denemarken HET DEENSE nationale elftal heeft woensdag met 3-0 ver loren van Bulgarije. De wed strijd was een oefenwedstrijd voor het toernooi om het we reldkampioenschap te Mexico, dat op 31 mei begint. In het uitverkochte stadion (55.000 toeschouwers) in het Bulgaarse Sofia wisten de De nen, toch als een van de favo rieten voor Mexico genoemd, in de eerste helft nog bij te blijven. In de tweede helft sloegen de Bulgaren echter toe. In de 63e minuut opende Nasko Sikarov de score. Veer tien minuten later gevólgd door een tweede doelpunt van zijn voet. Twee minuten voor het einde maakte Boicho Ve- lichkov 3 0. Bulgarije opent het wereld kampioenschap met de wed- strijd tegen Italië. Ijle lucht HET POOLSE voetbalelftal bereidt zich momenteel op speciale wijze voor op de eind ronde om het wereldkam pioenschap in Mexico. Zo heeft het elftal getraind in de druk- kamer van de Poolse lucht macht om aan de ijle lucht te wennen, zoals die ook in Me xico voorkomt. De spelers moesten onder meer tien mi nuten op een hometrainer trappen tijdens hun een uur durend 'verblijf' op 2800 meter hoogte. Tusseau DE FRANSE international Thierry Tusseau heeft woens dag een contract voor twee jaar getekend bij de Racing Club Paris. De 28-jarige mid denvelder en verdediger maakt bovendien goede kans om in het Franse elftal voor Mexico te worden opgenomen. Tusseau is de vierde speler die Racing Paris-trainer Bossis dit seizoen heeft gecontrac teerd. Stewart DE VROEGERE Nederlandse ijhockeycoach Clif Stewart heeft woensdag een contract voor een jaar getekend bij de Westduitse tweede divisie club Duisburger SC. De Ame rikaan werd na het weinig succesvolle wereldkampioen schap ijshockey in maart in ons land, door de bond ontsla gen. Brazilië HET BRAZILIAANSE voet balelftal heeft in Goiania een vriendschappelijke interland wedstrijd tegen Oost-Duits- land met 3-0 gewonnen. Bij de rust stonden de Brai- lianen reeds met 2-0 voor door doelpunten van Muller (9) en Aleman (36). In de 59e minuut bepaalde Careca de eindstand op 3-0. DEN HAAG (ANP) - Aan het toernooi om het Europees bil jartkampioenschap in het libre, dat van 1 tot en met 4 mei in Lyon wordt gehouden, zullen twaalf spelers deelnemen. De twaalf zijn verdeeld over drie poules. In de groep A speelt de Belgische titelverdediger Willy Wesenbeek. De Ne derlanders Harry van de Ven en Raymond Burgman zijn in gedeeld in respectievelij k poule B en poule C. De indeling is: Poule A: Willy Wesenbeek (Bel), Fonsy Grethen (Lux), George Sacas (Gri) en Armin Grimm (Zwi) Poule B: Harry van de Ven (Ned), Franz Stenzei (Oos), Peter Bracke (Bel) en Mare Massé (Fra) Poule C: Georges Bourezg (Fra), Raymond Burgman (Ned), Heinz Janzen (WD1) en Miguel Espona (Spa). AMSTERDAM (ANP) - Rob Boske, de hooker van Hilversum, keert zondag in het duel tegen Tsjecho-Slowakije, voor de PIRA B-competitie, terug in het nationale team. Boske, die enige tijd geleden gestraft werd wegens ruw spel en daarna bedankte voor Oranje wegens werkzaamheden, is thans weer beschikbaar. Coach Dick Jansma heeft hem meteen teruggehaald omdat Nederland over geen enkele hooker van zijn niveau beschikt. De terugkeer van Boske heeft echter geleid tot onenigheid in de se lectiecommissie. Jansma, die wordt geadviseerd door de tech nisch directeur van de Nederlandse Rugbybond Dennis Power, heeft diens advies om Boske niet terug te nemen, naast zich neergelegd, waarna Power de handschoen wierp en zich terug trok uit de commissie. De terugkeer van Boske heeft als gevolg dat de REL-hooker Joep Verbraak zijn plaats in Oranje kwijt is. De Nederlandse ploeg is sis volgt samengesteld: Kees Kloots (DIOK), Rob Boske (Hil- versum), Kees Koemans (DIOK), John Dam (Castricum), Michel van der Loos (Den Haag), Dirk-Jan Straathof (REL), Mare Visser (Hilversum), Dick Altink (DIOK), Wil liam van Altena (Hilversum), Marcel Biermans (NFC), Sep van Kampen (WASPS), Joost Takken (AscrUm), Paul Hengeveld (NFC), Edwin Jansma (NFC) en André Marcker (Castricum). De reserves zijn: George de Vries (AAC), Henny Vermeulen (Hilversum), Henk Batterman (AAC), Henk Bottenberg (Hilversum), Hans Marcker (Castricum) en Matthijs Bakker (Eemland). DEN BOSCH (ANP) - Het kampioensfeest van de bas ketballers van Den Bosch is woensdagavond niet doorge gaan. In sporthal de Maaspoort leed de Bossche ploeg de eerste nederlaag in de finale van de play-offs tegen Den Helder: 71-76. Bij rust was de stand nog gelijk: 41-41. In de best-of- five leidt Den Bosch na drie duels met 2-1. De regerend kampioen speelde woensdag voor eigen publiek uitermate zwak. Slechts in de beginfase kon Den Helder in moeilijkheden worden gebracht. Na tien minuten kwam De Bosch met 22-14 voor. Den Helder nam het initiatief over, leidde met 31-26, totdat enkele ongelukkige momenten toch nog vovor een gelijke rust stand zorgden. Na de helftwis- sel bepaalde Den Helder de strijd. De grootste voorsprong bedroeg veertien punten: 74- 60. Den Bosch kwam door vele fouten geen moment meer in de buurt van de Noordhol landse ploeg, die in Schilp (24) zijn topscorer kende. PRAAG (ANP) - Jan Klop penburg zal dochter Mirjam tijdens internationale tafel tennistoernooien niet meer mogen begeleiden. Dat ver tild zal Piet Römgens, voor zitter van de sportcommissie van de NTTB na de Euro pese titelstrijd in Praag uit vaardigen. Römgens is ontevreden over de huidige gang van zaken. Jan Kloppenburg maakt in Praag officieus oeel uit van het begelei dingsteam. Hij zit naast bondscoach Gerard Bakker pp de bank en bemoeit zich intensief met de coaching van zijn dochter. Römgens wil aan die praktijk op korte tormijn een einde maken. „Twee kapiteins op een schip gaat op de duur altijd mis", redeneert hij. „Daar naast bezit Bakker vol doende capaciteiten om Mir jam te kunnen coachen". Römgens vreest vooral dat de privileges, die Jan Kloppenburg zich toeeigent, in de toekomst zullen wor den opgeëist door vaders, moeders of andere familie leden van andere spelers en speelsters. „Als wij Klop penburg toestaan zijn doch ter te coachen, zitten er straks alleen nog maar va ders op de bank en kunnen wij de bondscoach wel naar huis sturen". Gerard Bakker kan zich niet vinden in het voorne men van Römgens. „Ik heb geen last van Kloppenburg. Als hij zijn dochter wil coa chen, mag dat van mij. Of hij er verstandig aan doet, laat ik in het midden. Ik heb zelf ook dochters, die op hoog niveau tafeltennissen, dus ik kan hem wel begrij pen". Mirjam Kloppenburg was woensdag nog niet formeel op de hoogte gebracht van de plannen van Römgens. Zij toonde zich onaange naam verrast door het nieuws. „Ik weet nergens van'", was haar eerste, ver baasde reactie. „Laten we maar even afwachten wat Römgens te vertellen heeft". Bettine Vriesekoop heeft woensdag op de rustdag van de Europese titelstrijd de training hervat. Na twee be zoeken aan de 'kraker' van het Tsjechische team voelde ze tijdens de slagenwisseling geen pijn in de rechter schouder. Volgens de fysio- theurapeute van de Neder landse ploeg zit er in dat ge wricht een acute peesontste king. „Ik heb het idee dat het goed gaat. Zekerheid bestaat er pas tijdens de wedstrij den. Mijn schouder honderd procent belasten, doe ik pas wanneer het er echt om gaat", aldus Vriesekoop. DeRobecoGroepheefteen (1C 1/ [-( Bij uitstek geschikt voor spaar- £-j\-J 1/IX 1 /I I» ders die hun spaargeld meer unieke spaarvorm ontwikkeld voor spaarders die ambitie willen combineren met voorzichtigheid. De Ro-totaal Rekening. Uw spaargeld wordt volgens een vaste verdeelsleutel verdeeld: 25% aandelen (Robeco, Rolinco) 25% obligaties (Rorento) 25% onroerend goed (Rodamco) 25%"rente winstdeling" (Roparco). Met de Ro-totaal Reke ning haalt u uit de Robeco Groep wat erin zit. kans op groei willen geven, maar tegelijkertijd kiezen voor maximale spreiding èn eenvoud. Als u wilt sparen met de nieuwe Ro-totaal Rekening, vult u dan nu onder staande bon in. Bellen met onze afdeling Voorlichting kan ook, maar door de grote be langstelling is het niet altijd eenvoudig ons telefonisch te bereiken. Ja, ik wil graag meer weten over de Ro-totaal Rekening. Naam: Adres: m/v (a.u.b. bloklclters) Postcode/Plaats: De coupon zonder postzegel sturen naar: De Robeco Groep, Antwoordnummer 5555, 3000 VB Rotterdam. Tel. 010-65 07 11, op werkdagen van 8.00 uur - 21.00 uur. rtrfrfh: iXhTr 'biit i''n'iMLÉÉlI "ft» at"!

de Stem | 1986 | | pagina 9