UITBLAZEN Ik ben altijd een fatsoenlijk man geweest' Dubieuze fractiegenoten van Le Pen Echte botsing met specialisten moet nog komen GEMÊENTl Vrouwen- alfabet OP VERKIEZINGSTOURNEE MET KURT WALDHEIM: Nieuw belastend materiaal uit Amerikaanse archieven fat Europa ks Wat Europa k; even Strippenkas DE STEM COIN FRANS KAMERLID WERD TWEE KEER TER DOOD VEROORDEELD VAN DER REIJDEN HAALT BEZUINIGING BINNEN, MAAR NIET MEER ACHTERGROND WIM KOCK NIEUWE DRUK NA KL Succesvol project voor jonge boeren DONDERDAG 10 APRIL 1986 I nONPERPAG 10 APRIL Mevrouw Neeiie - ik spel: Nellie dubbel-Elly, Lilian, Irene, Elly - Smit-Kroes - gespeldSara, Mieke, Ire ne, Thea, streepje, Karin, Ria, Olga, Elly, Sara - me vrouw Smit-Kroes dus vindt het maar onzin dat het spellingsalfabet van PTT- Telecommunicatie meer vrou wennamen moet bevatten. Daar had de Nederlandse Ver eniging voor Vrouwenbelangen bij haar op aangedrongen. De vereniging vond dat de emancipatie van de vrouwen ook moest doorklinken in het spellingsalfabet voor het telefo neren. Daarin zijn de namen van mannen ver in de meerder heid. Dat bijna alle vrachtwa gens naar vrouwen heten; dat geschutsbatterijen van alle be schaafde legers vrouwennamen dragen; dat zelfs de patroon heilige van de hele Nederlandse artillerie Sint Barbara is; dat elk schip, niet taalkundig maar wel in het maritiem spraakge bruik. een 'zij' is; dat ruwweg de helft van de hele mensheid naar een vrouwennaam luistert en dat - ten slotte - het hele le ven eenzijdig vrouwvriendelijk is, getuige het onweerlegbare feit dat vrouwen langer leven dan mannen; dat alles is Vrou wenbelangen niet genoeg. Smit-Kroes gaat er niet op in. Terecht. Dat kost alleen maar een hoop geld en wie wie spelt er correct conform het PTT-alfabet? Alleen degenen die het ooit van buiten hebben geleerd. De meeste mensen, ook degenen die veel moeten spellen, gebruiken een alle gaartje. Ik doe dat zelf ook, al spel ik al veelvuldig sinds de vroegejaren '50 Het spellingsalfabet van de PTT ken ik niet. Mijn agenda bevat alleen een internationaal 'spelalfabet'. Of dat het offi ciële is weet ik niet. Wat is offi cieel? Vroeger vloog ik wel eens met een vriend mee in zijn Pa pa, Hotel - Romeo, Echo, Delta. Die spelling is verouderd, maar of het tegenwoordig Paris, Ha vana - Roma, Edison, Dane- mark is, 'spellingwoorden' uit mijn agenda, zou ik niet weten. Op de krant hanteren we ons eigen alfabet. Dat is nóg iets vrouwonvriendelijker dan dat van de PTT. Maar twee vrouwennamen: Maria en Xan tippe, één topografische naam: Utrecht en verder 23 mannen namen: Anton, Bernard, Corne- lis, Dirk, Eduard, Ferdinand, Gerard, Hendrik, Isaak, Jacob, Karei, Leo, Nico, Otto, Pieter, Quirinus, Rudolf, Simon, Tinus, Victor, Willem, IJsbrand, Za- charias. Xantippe hebben we ge meen met de PTT. Jammer ge noeg is dat nu juist de naam waar Vrouwenbelangen 'al he lemaal niet gelukkig mee is'. Xantippe immers was de twist zieke echtgenote van de ver draagzame wijsgeer Socrates, het klassieke voorbeeld van de vrouw met de deegroller achter de voordeur. Veel keuze is er niet voor de X. Ook de Duit sers en Fransen gebruiken Xan tippe. Alleen de Britten hebben een uitweg in X-ray. Wij Ne derlanders kennen vandaag de dag een Xaviera, maar of dat IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIli een naam is die beklijft als die s van de Griekse Xantippe is de E vraag. Stel je voor dat je spelt en Xaviera voor X gebruikt te- genover iemand die nog nooit E van deze happy hooker heeft ge- s hoord en dus vraagt: wil je dat E óók even spellen? Dan krijg je E een soort Blooker-e ffect. U 1 weet wel: een cacaoblik waarop E een verpleegster staat met een E cacaoblik in de hand waarop ook weer een verpleegster met een blik in de hand waarop enz., tot in het onzichtbare on- E eindige. I Het krantebericht over het E vrouwonvriendelijke spellings- |j alfabet deed me denken aan het enige alfabet dat ik ooit ver- E plicht uit het hoofd heb moeten E leren. De marine gebruikte het in de jaren '50 bij de radiotele- fonie tussen schepen onderling E en met de wal. Of het al een E NAVO-spelling was weet ik niet meer. Het huidige NAVO- E alfabet (dat ik niet uit m'n E hoofd ken) is in elk geval an- E ders. Het nut van het hardop 1 ouderwetse rijtjes leren, zoals de tafels van 1 tot en met 10 en E de namen van de Indische ar- E chipel, bleek weer eens toen ik probeerde dat ruim 30 jaar ge- leden uit het hoofd geleerde al- E fabet weer uit m'n geheugen op E te dreunen. „Able, Baker, Char- lie, Dog, Easy, Fox, George, How Hier bleef ik even E steken. Was het Item?. Op- nieuw: Able, Baker enzovoort en inderdaad: daar viel Item keu- E rig op z'n plaats: How, Item, E Jig King, Love, Mike, Nan, Oboe, Peter, Queen (als we een E beetje 'bereisd' voor de dag wil- E den komen, zeiden we Quee- s nie), Roger, Sugar Weer, S bleef ik even steken. Tair? S Tail?. Nee Tail zeker niet. Maar 5 wat stelt Tair voor? Het woor- E denboek erbij. Het woord be- E staat niet. Het zou ook Tare E kunnen zijn. Klinkt hetzelfde. Ja natuurlijk: Engels voor tar- E ra. Sugar, Tare, Uncle, Victor, S William, X-ray, Yellow, Zebra. Alleen over die laatste twee biedt m'n geheugen geen abso- S lute zekerheid meer. Was het Yellow of Yankee; Zebra, Zero S of Zulu?. Ik houd het toch op Yellow en Zebra. Welk alfabet je gebruikt maakt eigenlijk niet zoveel uit als het maar uit algemeen be- s kende namen of woorden be- S staat. Waarom maakt Vrou- wenbelangen niet zelf een alfa- E bet met louter vrouwennamen H om dat te propageren? Dat is toch niet zo moeilijk: Anna, s Berta, Cornelia, Dora, Emma, E Fien, Greet, Hanneke, Iris, E Jansje, Keetje, Lies, Mien, Nel, Olga, Petra, Quirina, Ria, Sien, S Thea, Ursula, Victoria, Wies, Xaviera, Zus. Quirina wil ik S graag ruilen voor een betere naam. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom Breda, Nw Ginnekenstr. 41 236326 (alleen abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14. 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920 Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand: 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van J 1,- per maand, f 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-536394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584- Rabo rek 101053738. Door Gerard. Kessels EEN keurig geklede be jaarde vrouw staat in de Wiedner Hauptstrasse in Wenen te wachten, In de hand een bos witte bloemen. Dan ver schijnt, een beetje later dan aangekondigd, pre sidentskandidaat Wald heim. „Veel kracht en sterkte", zegt ze met ge smoorde stem terwijl ze de bloemen overhandigt. „Ik bid elke dag voor u", zegt een omstaander. De kandidaat is zichtbaar ontroerd. Kurt Waldheim (67) op verkiezingstournee. Een maand geleden nog gold de kandidaat van de conserva tieven voor het president schap van Oostenrijk als een bekwame, maar kleurloze man. Een handig diplomaat waar het land trots op was omdat hij het tot secretaris generaal van de Verenigde Naties had gebracht, maar geen politicus die vonken doet overspringen, emoties losmaakt. Maar sinds enkele weken is alles anders. De stroom van berichten in de buiten landse pers, over Waldheim's jaren als Wehrmacht-officier op de Balkan hebben tot een solidarisering met de kandi daat geleid. 'De man zonder eigenschappen', zoals een krant hem ooit noemde, is het symbool geworden van een land dat niet meer aan de oorlog herinnerd wil worden, dat naar rust snakt. „Wald heim zal de verkiezing met vlag en wimpel winnen", voorspelt een Wener in de Wiedner Hauptstrasse. „Iedereen heeft medelijden met hem. Hoe harder ze hem aanval len, hoe meer stemmen hij krijgt." De conservatieve christe lijke Österreichische Volks partei, waarvoor Waldheim kandideert, zonder er overi gens lid van te zijn, heeft de publieke opinie goed inge schat. „Wij Oostenrijkers kiezen wie wij willen", wordt de kiezer vanaf grote plak katen toegeroepen. „Dat is impliciet antisemitisme", zegt een collega die voor een Zwitserse krant in de Oos tenrijkse hoofdstad werkt. „Daarmee wordt in feite ge zegd: wij Oostenrijkers heb ben niets te maken met de jo den en hun oorlogsdossiers." Golven van sympathie slaan Waldheim op zijn gang door de Wiedner Haupt strasse tegemoet. De gewezen diplomaat komt handen te kort om handtekeningen uit De Oostenrijkse presidentskandidaat Kurt Waldheim deelt handtekeningen uit aan aanhangers. - fotoap te delen. Eén vrouw heeft kritische vragen. Waldheim pakt haar bij de arm en neemt haar even apart. „Wat er in de oorlog gebeurd is", zegt hij, „is een van de gru welijkste misdaden uit de ge schiedenis van de mensheid. Maar gelooft u mij toch", vervolgt hij bezwerend, „ik had een bureaufunctie, ik heb nooit een partizaan ge zien." De deining over uw jaren als Wehrmacht-officier op de Balkan hebben uw kansen om gekozen te worden beslist niet verkleind, zo lijkt het wel. Waldheim: „Dat klopt. Het heeft mij geholpen. Ik lag steeds in alle opiniepeilingen voorop, maar nu is de voor sprong nog duidelijker ge worden, De Oostenrijkers ac cepteren geen inmenging van het buitenland in onze eigen interne aangelegenheden. Ze laten zich niet voorschrijven wie ze tot hun president moe ten maken. Dat heeft niets met antisemitisme van doen. En we zijn al helemaal niet bereid bedreigingen te accep teren. Er is gezegd dat het voor Oostenrijk moeilijk zou worden met mij als presi dent. Tegen dat soort uit spraken zetten de mensen zich af. Wij dreigen andere landen toch ook niet." De aantijgingen tegen u blijven weinig concreet. Ge looft u dat het rumoer over uw oorlogsverleden over zijn hoogtepunt heen is? „Ik heb steeds de waarheid gesproken, de anderen heb ben gelogen. Ze hebben mij met oorlogsmisdaden in ver binding gebracht. Daar blijkt nu niets van waar te zijn. Ik ben ook nooit van de SA of van de nationaal-socialisti- sche studentenbond geweest. Dat staat nu allemaal vast. Het staat nu ook vast dat ik op de Balkan niets laakbaars gedaan heb. Ik was tolk voor Italiaanse verbindingsoffi cieren en op het laats ordon nantie-officier bij het Bal- kan-leger van de Wehr- macht. Meer niet." Was al deze deining niet te vermijden geweest wanneer u meteen klare wijn had ge schonken en niet zo geheim zinnig over uw oorlogsjaren had gedaan? „Neemt u mij niet kwalijk, maar ik heb een zuiver ge weten. Ik had nooit kunnen vermoeden dat deze periode nog ooit voorwerp van zo he vige belangstelling zou wor den. Het was onbelangrijk stafwerk, wat ik te doen had." Toch bent u het middel punt geworden van een in ternationale controverse. Ge looft u niet dat het hoge ambt van president daardoor schade heeft opgelopen? „Nee, integendeel. De cam pagne tegen mij is al als een kaartenhuis in elkaar ge stort. Uiteindelijk zal mijn prestige er alleen maar door vergroot worden, omdat men zal beseffen dat ik de waar heid gezegd heb. Het aanzien van Oostenrijk zal stijgen met een man aan het hoofd, die bewezen heeft dat hij ook in kritieke situaties zijn ze nuwen onder controle heeft en die steeds de waarheid zegt." Waarom denkt u dat deze publiciteit nu pas is losgeko men? „Het heeft zeker met de verkiezingen van doen. Ik ben bezig dat na te gaan. Het staat vast dat het materiaal al maanden geleden in We nen verzameld werd. Het is door iemand van het Joodse Wereldcongres in Wenen af gehaald. Daarna is het aan de New York Times toege speeld en toen is de bal gaan rollen." Steekt er als gevolg van deze zaak een nieuw antise mitisme de kop op in Oosten rijk? „Dat wordt mateloos over dreven, vooral door de bui tenlandse pers. Ik lag in de peilingen steeds voorop. Van de eerste dag tot nu toe. Maar dat zou ik niet willen koppe len aan antisemitische ge voelens. Ik ben kennelijk de kandidaat die de Oostenrij kers het liefst in de functie van president zien. Dat de zaak mij niet geschaad heeft, staat buiten kijf." U gelooft niet dat de be trekkingen tussen Oostenrijk en de joden in de wereld ge schaad zijn? „Nee. We hebben hier een zeer vriendelijke en verstan dige joodse gemeenschap, waarmee ik goede relaties onderhoud. De Oostenrijkse joden maken zich zorgen over wat er nu aan de hand is, maar ik geloof niet dat het gevolgen zal hebben. De rust zal weerkeren als blijkt dat dit niet meer is dan een las tercampagne." INMIDDELS is het Joods Wereldcongres gisteren met nieuwe documenten gekomen waaruit blijkt dat de legereenheid van Waldheim tijdens de Tweede Wereldoorlog daadwerkelijk be trokken was bij de deportatie van Joden uit Griekenland naar concentratiekampen De secretaris-generaal van het Joodse Wereldcongres, Is rael Singer, zei dat de documenten uit Amerikaanse archieven stammen en bewijzen dat Waldheim op de hoogte was van de deportatie in 1944 van 12.000 Joden uit Thessaloniki. Boven dien leveren de documenten het bewijs dat Waldheim officier was van een eenheid die betrokken was bij de organisatie er van. Singer toonde een internationale Joodse conventie in Lon den ook een als geheim geclassificeerd Duits document van 15 juli 1944 waarin instructies staan voor de eenheid 1c van de generale staf van legergroep E, Waldheims sectie, met be trekking tot de deportatie van Joden uit Griekenland. Singer zei dat Waldheim hierin staat als één van de vier officieren. De eenheid stond onder het bevel van generaal Alexander Lohr die in 1943 belast was met de deportatie van 43.000 Joden uit Thessaloniki naar Auschwitz, waar zij werden uitgemoord. Lohr werd in 1947 opgehangen wegens oorlogsmisdaden. „Als Waldheim zou hebben bekend en zich zou hebben verontschuldigd voor zijn daden, zouden we hem kunnen ver geven omdat we dan hadden geweten dat hij een een oplich ter en een leugenaar is. Nu weten we dat hij een Nazi is zon der enig berouw", aldus Singer. In een laatste verklaring spreekt Waldheim opnieuw tegen dat hij betrokken geweest is bij wreedheden die het Duitse le ger in de oorlog in Joegoslavië en Griekenland heeft bedre ven. Dit schreef de Washington Post gisteren. Volgens Waldheim vloeien de beschuldigingen tegen hem voort uit 'misverstanden rond de titels en bevoegheden' die Duitse documenten hem toedichten. Hij zou naar eigen zeg gen op ruim 300 kilometer afstand van de plaats hebben geze ten waar de gevechtsgroep West in 1942 de wreedheden te gen de Joegoslavische partizanen zou hebben begaan. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft dinsdag laten weten dat het documenten van de VN-commissie voor oor logsmisdaden zal bestuderen. Daarna beslist het of aan Wald heim de toegang tot de VS ontzegd wordt. Mer dan 300 leden van het Amerikaanse Congres hebben al een oproep om Waldheim een inreisvisum te weigeren, onderschreven. (RTR/UPI/DPA) „Ik ben niet het type dat zich door zomaar uit even wicht laat brengen. Ik moet stêeds weer beklemtonen: de reden dat ik deze toestanden van de laatste weken zo gela ten en rustig over me heen heb laten komen is dat ik al tijd een fatsoenlijk man ge weest ben. Alle dossiers over mij mogen onmiddellijk openbaar gemaakt worden, voorzover dat al niet gebeurd is. Deze campagne zal als een zeepbel uit elkaar spatten." 's Avonds een verkiezings bijeenkomst in het 'Haus der Begegnung' in een buiten wijk van de stad. De zaal is afgeladen vol. Veel bejaar den onder het publiek. Wald heim krijgt bij binnenkomst een staande ovatie. Een beetje schor en op vlakke toon houdt hij zijn toespraak. Een groot spreker is Wald heim niet. Hij komt meteen terzake. „Door uw talrijke aanwezigheid laat u zien dat u de lastercampagne van het buitenland niet accepteert." Dan komt er een lange rechtvaardiging. De diplo maat kon niet anders, hij heeft 'slechts zijn plicht ge daan'. Het is veelzeggend dat Waldheim die zin blijft her halen in zijn verkiezings campagne. In kritische com mentaren in Oostenrijk is er op gewezen dat die uitspraak in feite een belediging is van de relatief weinige Oosten rijkers die in het verzet heb ben gezeten. Waren zij soms landverraders? Waldheim bezwerend: „Wij waren in de oorlogsjaren toch allemaal zwaar teleurgesteld. Maar er was geen alternatief. Wij konden geen vervangende dienstplicht doen, zoals nu. Wie niet meedeed werd tegen de muur gezet. Het was een gruwelijke oorlog op de Bal kan, niet alleen voor de par tizanen, maar ook voor ons. Ik dank God dat ik me bij de VN in heb kunnen zetten voor vrede en verzoening. Wij willen nooit meer oor log." Van een onzer verslaggevers nEN HAAG - De nieuwe strippenk slecht leesbaar. Het regent kla chauffeurs en reizigers. Daarom wo gewerkt aan een verbeterde vers striPPen^aar^' I De nieuwe kaarten voor het opel voer werden begin deze maand ingé model zou beter leesbaar zijn dal strippenkaarten en ook lastiger om] ^Direct na invoering van de duuJ „enkaarten, kwam er een stroom v: I op gang- Chauffeurs en reizigers I over eens dat de nieuwe kaart heel I baar is. De indeling van de strippen1 blauwe cijfers en streepjes, is Extr; den HAAG (ANP) - Het pro leet voor werkloze jongeren met een agrarische opleiding [combinatiebanenplan) van liet Landbouwschap is een succes. Op dit moment zijn er 300 tot 400 jongeren aan de slag bij de diverse bedrijfsver- zorgingsdiensten. Dit heeft een woordvoerder van het schap woensdag desgevraagd meegedeeld. De jongeren assisteren op soerenbedrijven in geval van dekte of vakantie. Zij worden ian ingeschakeld door de be- irij fsverzorgingsdiensten waarbij zij in dienst zijn. Om len zoveel mogelijk ervaring te laten opdoen en omdat er liet overal voldoende werk is voor een volledige werkweek, werken ze op verschillende indernemingen. De eerste jaren krijgen de ren korting op de tarieven an bedrijfsverzorging als longeren worden ingezet. Door Bob van Huët AAN de vooravond van de eerste debatten in de nieuwe Assemblée Na tionale wordt in Parijs druk gespeculeerd over de bijdrage van het ex- treem-rechtse Nationale Front aan het democra tische spel. Van de 35 'Le Pennisten' hebben er dertig geen enkele parlementaire ervaring. Sommige extreem-rechtse afgevaardigden genieten op zijn zachtst gezegd een nogal twijfelachtige reputatie. „Wig zijn die slangen die ons boven het hoofd sissen", zo vroeg het centrum-linkse weekblad 'L'Evenement du Jeudi' zich in zijn laatste nummer bezorgd af. Behalve Le Pen zelf, tegen wie meermaals beschuldi gingen zijn geuit wegens martelpraktijken tijdens de Frans-Algerijnse oorlog, heeft de jongste en ongetwij feld meest bizarre Kamer fractie van de Assemblée een aantal notoire 'sterke jon gens' in de gelederen. De be kendste daarvan is de inmid dels 59-jarige Pierre Sergent. Tot twintig jaar geleden had hij de gehele Franse po litie op zijn hielen wegens het plegen van bomaanslagen voor de OAS. Dat was het ge heime leger van extreme Franse kolonisten die zich verzetten tegen de onafhan kelijkheid van Algerije. Twee keer werd Sergent ter dood veroordeeld, maar in 1968 schonk generaal De Gaulle hem gratie. Naast deze 'oude terrorist', zoals L'Evenement hem noemt, zit ten er in de vertegenwoordi ging van extreem-rechts nog vijf andere Kamerleden die op zijn minst sympathie had den voor de bloedige acties van de OAS. Contacten met politie en justitie zijn geen zeldzaam heid bij het Nationale Front. Partijsecretaris en afgevaar digde van het departement Hauts-de-Seine, Jean-Pierre Stirbois, werd vijftien jaar geleden veroordeeld wegens illegaal wapenbezit. Een aantal mindere goden van het Nationale Front werden net als Le Pen veroordeeld wegens het in het openbaar uiten van racistische taal of aanzetten tot haat en geweld. Een aparte verschijning is Georges-Paul Wagner, vriend van Le Pen en diens advocaat. Van 1971 tot 1974 was hij voorzitter van de du bieuze Nouvel Action Fra ncais, die desnoods met ge weld streeft naar het inte graal herstel van het koning schap in Frankrijk. Alles behalve helder zijn evenmin de motieven van de afgevaardigden Ceyrac en De Rostolan. Beiden hebben leidinggevende functies in de Franse tak van de Moon-sek- te. Ceyrac is bovendien se cretaris-generaal van de Causa, de politieke tak van de beweging. Kamer-oudste Frederic- Dupont (84) waaide in zijn lange politieke carrière met alle winden mee. Na aan het begin van de oorlog Petain te hebben gesteund, besloot hij in 1943 in het Franse verzet te gaan. Dupont zat eerder in de Assemblée voor de Onafhan kelijke Republikeinen. Verder telt de Le Pen-club een aantal oud-gedienden van de neo-Gaullistische RPR en de liberale UDF. De voormalige RPR-kandidaat Bruno Martinez is daarvan Jean-Marie Le Pen, par tijleider van het rechtsex- tremistische Nationale Front in Frankrijk. - fotoap de opvallendste. Stokpaardje van deze jurist is de afschaf fing van de inkomstenbelas ting in Frankrijk, wat hem uiteraard een hoop populari teit heeft opgeleverd. Door Pieter Eggen HET feit dat ze weer aan één tafel zaten leek deze week het belangrijkste wapenfeit. Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) en de waarne mend voorzitter van de Landelijke Specialistenver eniging Heijen probeerden beiden - tevreden glim lachend - de indruk te wekken dat er nu een echt akkoord gepresenteerd werd. En dat ondanks het feit dat Van der Reijden sprak van het 'begin van overeenstemming'. Die overeenstemming blijkt alles bij elkaar geno men tamelijk mager te zijn. Het slepende conflict tussen medische specialisten en het kabinet is dan wel vóór de verkiezingen uit de lucht, in het najaar kan het weer in volle hevigheid uitbarsten. Begin dit jaar verraste Van der Reijden de buiten wereld met een dreigende brief aan de specialisten, waarin hij hen een soort strafkorting in het vooruit zicht stelde. De specialisten hadden zich niet gehouden, zo schreef de bewindsman, aan de afspraken uit het Ge neraal Akkoord van 1984. Daarin was afgesproken dat er een einde kwam aan de alsmaar stijgende kosten van specialistische hulp. Van der Reijden rekende de LSV in de brief voor dat ze alles bij elkaar 118 miljoen te veel hadden gekost. Dat bedrag zou worden verhaald op de tarieven. De specialisten zetten een hoge rug op, hielden zelfs een actiedag met als tegenzet van Van der Reijden de opening van een klachtennummer. Daarna kwam het overleg langzaam op gang. De 118 miljoen werd ƒ98 miljoen ('door een andere rangschik king van bedragen') en daar van bleek 65 miljoen na veel gecijfer voor de LSV accep tabel, getuige het akkoord van deze week. j.p. van der Reijden, staatssecretaris van Volks gezondheid. - foto de stem johan van gurp De uitvoering ervan kan nog een ingewikkelde klus blijken te zijn. Afgesproken is dat de honoraria van de specialisten gekort worden boven dé twee ton. Op die manier blijven de minder verdienende specialisten bui ten schot. De uitvoering moet evenwel door ziekenfondsen en particuliere maatschap pijen, óf door een onafhanke lijk bureau gebeuren. De zie kenfondsen hebben hun dui delijke twijfel aan de haal baarheid voor de operatie geuit. Zij vrezen dat de regi stratie een te moeilijke zaak wordt, te meer daar feitelijke kosten van de gezondheids zorg doorgaans pas jaren la ter vast te stellen zijn. Het overblijvend bedrag van ƒ33 miljoen (98 min 65) vormt nog onderwerp van discussies die al vast zijn uit gesteld. Van der Reijden lijkt oor te hebben gekregen voor de opmerking van de specia listen dat deze overschrijding van kosten onvermijdelijk is, omdat de Nederlandse bevol king nu eenmaal gemiddeld ouder en dus hulpbehoeven- der wordt en omdat ziekten als Aids de kop op steken. Het is dus waarschijnlijk dat dit bedrag gevoeglijk verge ten wordt. Daarmee heeft Van der Reijden zijn deel van de buit binnen. De LSV boekte als winst dat de cijfertjes over de instroom van nieuwe specia listen opnieuw bestudeerd worden. Van der Reijden wist eerst met grote stellig heid dat er slechts 60 werk loze specialisten aan de bak waren gekomen, terwijl de LSV zich had verplicht vóór 1987 500 jonge vakbroeders te verwelkomen. De LSV hield het erop dat tót 1986 al ruim 220 specialisten erbij waren gekomen. De partijen zullen die cijfertjes nu laten onder zoeken, terwijl Van der Reij den zei dat het aantal van 500 niet helemaal gehaald zal worden, maar dat hij wel de indruk had dat de specialis ten hun best deden. Ze had den immers in de eerste drie maanden van dit jaar al ze ker veertig mensen in hun midden toegelaten. De echte strijd tussen het kabinet en de LSV staat evenwel voor eind dit jaar op het programma. Dan gaat het over het norminkomen. Voorlopig hanteren beide partijen het norminkomen van 180.000 dat uit een zeer omstreden enquete van en kelejaren geleden rolde. Op dit moment wordt een nieuwe enquete gehouden, die net zo omstreden is. Een aantal specialisten heeft pas nog een boete gekregen om dat ze weigerden eraan mee te werken. Die enquête moet de basis worden voor een 'echt' norminkomen. Het ka binet gaat voorlopig uit van een norminkomen van rond de twee ton; de LSV rekende deze week uit de losse pols voor dat dat inkomen ander halve ton hoger moet uitval len. Geen gering verschil dus. Het was daarom niet zo verwonderlijk dat Heijen deze week het nu bereikte akkoord een 'noodverbandje' noemde. Ten overvloede zei hij er nog bij dat in het na jaar de onderhandelingen pas echt beginnen. Alleen praat hij dan met de opvolger van Van der Reijden. De be windsman zelf probeerde de laatste weken zijn aftocht al enigszins in te dekken: „Het gaat er om dat ik mijn bezui nigingstaakstelling haal. Als het kabinet vindt dat ik niet alle bedragen moet binnen halen, is dat ook goed". IjjEUROPA heeft zich de laatste de; jemoeien met de spannirigshaard In de eerste plaats is Centraal-/ 'riend en onmisbare bondgenoot ;aar niet voor de voeten te lopen c ;ruid' huizenhoog ligt opgestapelc In de tweede plaats liggen d< kmerika en Europa in dat deel van nacht Amerika raakt doorgaans z Jen meent te moeten zetten in rq igen van Washington, geen oud toeken. Sinds Spanje tot de Atlantische aten, worden enige subtiele vera' eid ten aanzien van problemen al iet 'moederland' van de meeste lultureel nog immer hecht met dj Ie schermen druk doende gewet inkse, Sandinistische regering \aJ jua dat in alle rust een verpaup{| moderniseren, aan de onderhancl 5en modus voor vreedzame coë> I lusver in goedbedoelde pogingerl Europa, nu mét Spanje, heeft e™ jedaan om het Contadora-vredr ioor te krijgen. Dat is vooralsnog Nicaragua wil het plan, in fei :oord, niet tekenen, omdat het zi 'an Washington, dat in de woor iuivelse bewind in Managua' wil b het een open vraag of Amerik 'indt voor een vredesregeling, wi pven. Washington heeft immers lora goed en wel, maar een dei merika moet in Washington one ■Tericana, de voorwaarden gedi 3E Sandinisten hebben dan ook e zijn over de Amerikaanse bedl «uit het Amerikaanse Huis van A? ©or honderd miljoen dollar wapi poepen die met steun en de ze nroberen Nicaragua te veroverer Nicaragua staat op dit ogenblii f in een uitzichtloos politiek isol •©ntadora-plan blijft blokkeren. '.®n en Europa willen dat niet. 1 i n 1' more'e steun voor Nicar nisten wel eens niet genoeg antrouwen ten aanzien van di Ki Sandinisten is heel begriji ilcara9ua kan twee dingen d w?mst ondertekenen (en gek namens Europa in Wasl* uor Nicaragua enige tijd te 'kd I in?,uwPnopei9en kracht. ii II lI '?atste geval gaat Nicar linHn Amerikaanse thuisfro' ;o-ni'ren' Amerika in een •en ur?pa zou z'in financiële hu homrv, minder armoede, ho innrc!uri'st'sche bewind in Ma (er^P'g n'et overgaan om zijn k??r,ZÜn nn'nst zou Europa als ranon 2 vele Politieke fora ni d?! de huidige, veel be .nJPP'tek in plaats van s iidri<^ factor in de macht oei is om vrede in Centraal-

de Stem | 1986 | | pagina 2