ER. BZN-concert in Hulst Paul de Leeuw in Zuidlandtheater Met waterverf op stap Menselijk beeld jTHEATERj Het park van Botho Strauss in Brugge Musical Mimicrimi met Karin Bloemen te zien in Terneuzen Toneel in Breskens Nog te zien Verwacht Toneeluitvoeringen in St.-Niklaas Johan Vernimmen in Temse stem auto Ielke eerste vrijdag van de maand R 64 '29/2250 ISTEEN STRAAT 20 140-13041 ie krant. nONPERPAG 10 APRIL 1986 Het eeuwige leven in Hulst Avantgarde- en jazzmuziek in De Singel Jazz-groep Comfort in Manhattan Tips uit Midden- Zeeland Filmhuis Zuidland Vonk Rasschilder A53 it en over de voordelen van Ford Leasing. T1 De Camere van Rhetorica St.-Jan ten Steene speelt het blijspel Het eeuwige leven, amen van Roger Pieters za terdag 12 april in de grote zaal van Den Dullaert te Hulst. De regie is van Piet Ver- wer en alle bekende namen van de Steense amateurto- neelgorep prijken weer op het affiche. De dolle gebeur tenissen rondom het sterven van een rijke suiktertante worden slechts éénmaal in Hulst vertoond. Aanvang 20.00 uur. Toegangskaarten a ƒ7,50, kinderen ƒ3,75 via 01140-14124 of Den Dullaert. In De Singel te Antwerpen worden twee opmerkelijke concerten gegeven. Koswi- tha Trexler, de Oostduitse mezzo-sopraan die de stem van de Avantgarde genoemd wordt, brengt dinsdag 15 april hedendaagse muziek van Cage, Hiller en Moran. Deze vrouw zingt niet alleen (zij kreeg een zwaar klas sieke opleiding) maar be weegt haar handen en be speelt allerlei klein slag werk. Zij wordt begeleid door piano en elektronics. Aanvang 20.00. uur in de kleine zaal. Een dag later, 16 april, geeft de zwarte jazz-muzi- kant Cecil Taylor een solo concert. Deze 'Pyromaan van het klavier' is een ras echte pianist die bewonde ring afdwingt door zijn in drukwekkende techniek en waardevolle improvisaties. Een concert dat zowel kijk- als luistergenot biedt, een visuele ervaring en onge twijfeld een jazz-hoogte punt in 1986. Aanvang 21.00 uur in de blauwe zaal. De populaire Nederlandse popformatie BZN speelt vrijdag 11 april in Den Dul laert te Hulst. De groep, die in de jaren zestig bekend heid verwierf via imitaties van The Shadows, maar al heel snel een eigen sound ontwikkelde, treedt op in de noordhal. In tegenstelling tot andere popfestiviteiten krijgt het publiek deze keer een heuse zitplaats. Zowel de tribune (uitverkocht) als de zaal kan enkele honder den liefhebbers herbergen. De formatie uit Volendam scoorde in haar bijna 20-ja- rig bestaan een groot aantal hits en maakte 16 langspeel platen, die bijna alle goud en platina haalden. De afgelo pen tien jaar werd de groep bekroond met elf prijzen. Anny Schilder verliet BZN in 1984 en werd opgevolgd door Carola Smit. De popu lariteit van de groep werd er niet minder om en het is deze formatie die in Hulst de toppers van toen en de nieuwste songs ten gehoren brengt onder de titel Maid of the Mist. Aanvang 20.15 uur, toegang 22,50 en 20,- aan de balie in Den Dullaert. HET INTERNATIONALE jazz-trio The Comfort geeft zaterdag een concert in mu ziekcafé Manhattan aan de Terneuzense Nieuwstraat. De groep heeft een zeer brede muzikale aanpak, waarbij latijns-ameri- kaanse klanken even pro fessioneel worden vertolkt als afro-jazz. The Comfort wordt geleid door Ypssef Yancy, een mul ti-instrumentalist die onder meer trompet, hoorn en the- remin bespeelt. Hij wordt begeleid door Francis Nif- tiaen (bas) en Donato Cocca (drums). Het optreden in Manhattan begint om 22.00 uur. BZN. - FOTO ARCHIEF DE STEM 'ORIANA' van de Venezo laanse cineaste Fina Torres is vanavond te zien in het Terneuzense filmhuis Zuid- land. Het is een film over het verleden en gaat over een vrouw die in Parijs woont maar in Venezuela is opge groeid. Ze hoort dat haar tante is overleden en keert terug naar haar vaderland om het huis en de boerderij die ze heeft geërfd, te verko pen. Wanneer ze in dat huis is, waar ze jarenlang in heeft gewoond, begint ze steeds meer herinneringen op te halen, aan haar eigen jeugd en het leen van haar tante. Torres is opgeleid aan de Franse filmschool IDHEC en werkte jarenlang voor de te levisie. 'Oriana', uit '84, is haar eerste speelfilm. De voorstelling begint om 20.00 uur, toegang 6,- CJP/Pas 65 5,- Dinsdag 15 april speelt het gezelschap van De Mannen van de Dam in de stadsschouwburg van Brugge Het Park van Botho Strauss. Dit gezelschap heeft zich vanaf haar bestaan toegelegd op vernieuwing en experiment, gesteund op zui vere creativiteit en gezonde groepsgeest. Het park zet een aantal figuren en gebeurtenissen op de planken die doen denken aan de Midzomernachtsdroom van Shaekspeare. De grondgedachte is dat niemand van ons zijn eigen leven kan besturen, maar dat ieder gehoorzaamt aan structuren en overleveringen. Een ondoorgrondelijke kome die in regie van Sam Bogaerts. Aanvang 20.00 uur. PAUL DE LEEUW treedt zaterdag 12 april op in het Zuidlandtheater met zijn cabaretprogramma 'Stel moeder niet teleur'. Hij is een van de jonge Neder landse cabaretiers die een grote belofte voor de toe komst zijn. In '83 deed hij Het komende weekeinde worden in de stadsschouw burg te St.-Niklaas twee verschillende toneelstukken voor het voetlicht gebracht. Het ene is een treurspel, het andere een komedie. Op 12, 13 en 14 april voert de toneelkring St.-Genesius het treurspel Antigone op. In de stad Thebe wordt een bloedige strijd gevoerd, waarbij twee broers in een tweegevecht elkaar om het leven brengen. Hun jongste zuster Antigone wil zich in deze strijd mengen, maar zij houdt van het leven en heeft de dood ook lief. Antigone is dan ook een spel van liefde, leven en dood. Het is een echt treurspel. Dinsdag 15 april is de op voering van het toneelstuk Maak plaats mevrouw. Het stuk komt van de hand van de schrijvers Ray Cooney en John Chapman. Het gehele stuk vormt een vlotte kome die, waar de liefde een grote rol in speelt. Tevens blijken opgezette scenes toch mis te lopen. Alle voorstellingen beginnen om 20.00 uur. DE MUSICAL MIMICRIMI van Guus Vleugel is morgen avond te zien in het Zuidlandtheater te Terneuzen. Met deze show heeft Vleugel aangetoond dat Annie M.G. Smidt niet de enige is die goede Nederlandse musical kan schrijven. Het verhaal is heel eenvoudig, Mimi Crimi (Karin Bloe men) een advocate die fraude heeft gepleegd, komt uit de ge vangenis en wordt met gejuich opgewacht door haar fans en een legertje journalisten. Ze trekt vervolgens in bij haar moeder (Sylvia de Leur), een op sex beluste dame die een winkeltje in vitaminepreparaten drijft in Amsterdam en bijna elke dag wel met een arm of been in het gips loopt om-\ dat de winkel weer overvallen is. Als Mimi de verlovingskaart krijgt van de officier van justitie (Hans van der Woude) en advocate (Nelleke Burgh) komt ze er achter dat ze ook verliefd is op die officier die haar achter koud en kil vindt. Ook Luc Lutz speelt mee, die als Hermes de Griekse god van de dieven allerlei typetjes - onder andere Sonja Barend - uitbeeldt. De musical is zeer positief ontvangen en heeft al veel volle zalen getrokken. De voorstelling begint om 20.00 uur. Toe gang 23,50 CJP/Pas 65 17,50. voor de eerste keer van zich spreken. Tijdens het came- retten-festival te Delft won hij toen de twee belangrijk ste prijzen, de persoonlijk heidsprijs en de regie- en begeleidingsprij s. Na twee jaar is hij terug op het podium en zijn show is erg goed ontvangen. Hij kan goed zingen, zijn teksten zijn redelijk sterk en ook heeft hij een prima acteerta lent. Qua genre hangt hij tussen Youp van 't Hek en Frisse Jongens, die met name tonaalachtig cabaret brengen, in. Hij is niet zo hard als Van het Hek, maar heeft wel een inktzwarte humor. Zijn show is echter niet zo toneelachtig als bij Frisse Jongens. Zijn typetjes zijn vaak ijzersterk. De voorstelling begint om 20.00 uur. ft MET DE brand in de Schouwburg Middelburg moeten de theaterliefheb bers op Walcheren een flinke veer laten. Alle voor stellingen in het nog lopende seizoen zijn afgelast. Voor de Hoofdstad Operette kan men nu alleen in Zierikzee (vrijdag) en Goes (zaterdag) terecht. Het gezelschap speelt 'Der Graf von Lu xemburg'. 20.00 uur; f 27,50. ft LIEFHEBBERS van nieuwe gecomponeerde mu ziek kunnen zaterdag hun hart ophalen tijdens een Aziatisch concert in het Centrum Nieuwe Muziek, Kloveniersdoelen Middel burg. Zes solisten van het Xenakis-ensemble spelen werk van Dao, Xenakis, Scelsi en Fujii. De jonge Ja panse sopraan Yumi Nara treedt op als gastsoliste. De Vietnamese componist Nguyen thien Dao houdt verder een lezing. 20.30 uur; f 10,00. ft DE STICHTING Film theaters Middelburg laat vrijdag de popgroep The Di rectors optreden in café Meccano. Daarmee start men een actie die geld moet opleveren voor de verhui zing van filmhuis Meccano naar het Schuttershofcom plex. De gemeente Middel burg verstrekte er al een le ning voor van zo'n 1,8 ton. The Directors is een band waarin bekende Neder landse regisseurs oude pop songs spelen. 23.30 uur. ft IN MIDDELBURGS Mini-theater speelt het Mid delburg Theater zaterdag een toneelstuk van Jules Feiffer '2, 4, 6, 8, wie wordt om zeep gebracht'. 20.30 uur; f 8,00/Pas f 6,00. De Vlaamse voordrachtkunstenares Tine Ruysschaert speelt zaterdag in het Vestzaktheater Vlis- singen 'Godallemachtig'. 20.30 uur; f 10,00. ft VLISSINGS jongerencen trum De Piek presenteert zaterdag de Friese new- wave band The Visitor. 22.00 uur f 7,50. In de Concertzaal Middelburg geeft de pianist Martijn van den Hoek zater dag een recital met louter werken van Franz Liszt. 20.00 uur; f 15,00 /Pas f 12,50. Scene uit de musical Mimicrimi. FOTO JANSWINKELS De bekende zanger van le vens- en liefdeslied Johan Vernimmen treedt zaterdag 12 april in de gemeente schouwburg Roxy op in Temse. Voor de liefhebbers van deze muziek een buiten kansje om hun idool eens van dichtbij te aanschou wen. Aanvang 20.00- uur. Kaarten 200 Bfrs. THALIA, de nieuwe toneel vereniging van Breskens, brengt vrijdag 11 april voor de tweede maal het toneel stuk 'Even voorstellen, ...Ik ben uw dochter'. Enkele weken geleden bracht de vereniging het stuk voor de eerste maal op de planken, de belangstel ling was toen zo groot dat veel belangstellenden geen kaartje konden bemachti gen. Daarom is hetstuk mor gen weer e zien in de 'Uit komst' te Breskens, aanvang 20.00 uur, toegang ƒ5,-. Kaarten zijn verkrijgbaar bij schildersbedrijf Pro voost. Speciaal voor de West- Zeeuws-Vlaamse ouderen vindt er woensdag 16 april een voorstelling plaats in het Oostburgse Ledelthea- ter. Trouvaille Terneuzen, Zeeuwse landschappen en taferel van Krijn Doolaard. Tot 27 april. Open tijdens winkeluren. Galerij Bellemans Axel. Te keningen van Frise Henstra. Tot 27 april. Open tijdens winkeluren. Streekmuseum Axel. Prent briefkaarten van oud-Axel en dorpen. Tot 20 april. Open: woensdag t/iri zater dag 13.30-17 uur. Galerie 66 Oostburg. Decor stukken van Joost Cords, ge maakt voor Fassbinders to neelstuk 'Blut am halz der Katze'. Tot 27 april. Open: woensdag t/m zondag 14-17 uur. Balans 17 Middelburg, BKR-uitlleencentrum. Hang-ups van Kees de Valk. Drieluiken met bijbeho rende sculpturen. Tot II mei. Open: woensdag t/m vrijdag 12-17 uur. uur, zaterdag 11-16 Vleeshal Middelburg. In stallatie met acht collages van Julio Paolini. Tot 28 april. Open: dinsdag t/m za terdag 13-17 uur, zondag 14- 17 uur. Kunstuitleen SBK, Middel burg. Houten objecten van Govert Heikoop. Spel met vorm en kleur. Tot 27 april. Open: dinsdag t/m zaterdag 13.30-17 uur, donderdag ook 19-21 uur, CLINGE - Mevrouw J. Ver gouwen spreekt vrijdag avond een openingswoord bij een nieuwe expositie in galerie Esprit te Clinge. het gaat om beeldhouwwerk van Kees Vet en grafisch werk van Ton Schouten. Te zien tot 30 mei. Open: elke dag, behalve dinsdag, van 13.30-18 uur. Schilderij van Pieter Defesche. FOTO FRANK VAN HELFTEREN Aquarel 'Stenen Kamer, Nijkerk'. - FOTO WIM K00YMAN HULST - H.J. Slijper wordt wel de beste Nederlandse vo gelschilder genoemd. Maar behalve gevederde dieren schilderde hij ook al heel wat stillevens. Dat laat boek handel/galerie Van Geyt in Hulst zien, waar meer dan 40 aquarellen van Slijper zijn samengebracht onder de titel 'Met waterverf op stap'. Het gaat om een weergave van plekjes in West Europa, die de schilder vastlegde tijdens vakantietochten. Dat gebeurde in de van Slijper bekende verfijnde stijl, zoals die in de vorige eeuw opgang deed. Een steeds wisselende lichtval zorgt voor rijke kleurscha keringen. Het werk maakt een figuratief-impressionisti sche indruk. In feite is sprake van een dubbeltentoonstelling, want in het achterzaaltje van de boekhandel/galerie hangen ^n tiental olieverfschilderijen van de hand van Kees Verwey, al evenzeer een 'grote naam', waarmee regelma tige bezoekers van de galerie al wel vaker werden gecon fronteerd. De schilderijen tonen portretten, stillevens en figuren van een expressionistisch, vaag impressionistisch genre. Egale vlakken vertonen vele kleurscharkeringen. Ie zien tot 23 april. Open tijdens winkeluren. MIDDELBURG - Veel schilders, men noemt hem nogal eens 'puur', laten hun verbeelding de loop terwijl ze aan het schilderen zijn, an deren moeten het hebben van een 'vonk' die aan het schilderen voorafgaan. Tot de laatste categorie behoort de Joegoslaaf Victor Maj dandzic, tegenwoordig gehuisvest in het Ne derlandse Ermelo waar hij werkzaam is als creatief therapeut. Het Zeeuws Kunstenaars Centrum in de Kloveniersdoelen te Middelburg vindt zijn systematische benadering van de schilder kunst zo de moeite wdard dat aan zijn werk een expositie is gewijd. Met kleurvakken, volgens meetkundige principes doorschij nend over elkaar heen geschilderd, maakte Majdandzic structuren als cirkels, spiralen, sterren, stralen en golven. Hij houdt zich nu vooral bezig met de omvorming van vierhoe ken tot onoven veelhoeken. Het kunstenaars centrum heeft ook enkele doeken van de Joe goslaaf in de Zeeuwse Bibliotheek opgehan gen. Te zien tot 2 mei. Open: dinsdag t/m zondag 14-17 uur, donderdag ook 19-21 uur. Victor Majdandzic: systematiek BIERVLIET De mens is het uitgangspunt, wanneer beeldhouwer Luc Ingels uit Walsoorden, met ijzer, po lyester, hout, marmer of klei gaat stoeien. Hij probeert niet alleen het uiterlijk van de mens, maar ook diens in nerlijke gestalte uit te beel den. Resultaten daarvan zijn te zien in galerie 'Art-House' te Biervliet. Daarmee keert Ingels naar zijn vroegere woonplaats terug. Het meeste werk is figuratief en gedeeltelijk gestyleerd. Ero tiek speelt een belangrijke rol. Het is Ingels' eerste solo expositie. Hij begon zo'n ze ven jaar geleden met beeld houwen. Eerst volgde hij een cursus, later bezocht hij de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten te Antwer pen. Te zien tot 27 april. Open: elke ochtend, behalve op zondagen, van 9-12 uur, op zaterdagmiddagen ook 13-17 uur. We'rk van Luc Ingels. - FOTO WIM KOOYMAN VLISSINGEN - De reeks 'rasschilders' die Galerie Bellamy 19 dit seizoen naar Vlissingen heeft gehaald voor exposities in de reeks 'Omtrent Schilderkunst' wordt momenteel afgesloten door de Limburger Pieter Defesche (64). Hoewel nog steeds wonend en werkend tussen het 'bronsgroene kreupelhout' maakt hij toch deel uit van de kunstenaars groep 'De IJmuider Kring', die een nadrukkelijk stem pel op de serie tentoonstel lingen heeft mogen drukken. Bij Defesche geen schilde rijen en titels die verwijzen naar de ruige, industriële omgeving van de IJmui- dense havens of ateliers waar eenzelfde sfeer hangt. Maar hij uit zich wel op een even expressieve (krachtig, spontaan, emotioneel) wijze als zijn IJmuider kunstbroe ders. Zijn werk verraad een zelfde plezier in het schilde ren en eenzelfde twijfel, of liever kritische zin, over het resultaat. De schilderijen van Defe sche, die over de hele wereld rondzwierf en overal expo seerde, zijn abstract, maar laten figuratieve elementen zien. Hij heeft een voorkeur voor primaire kleuren; veel rood, geel en blauw, maar ook de mysterieuze tussen kleuren treft men bij hem aan. Na zijn studie aan de Rijksakademie in Amster dam kreeg hij al snel naam, onder meer als winnaar van de Prix de Rome. Defesche houdt zich ook intensief met schrijven bezig. Er zijn maar weinig Nederlandse schilders die hun werk zo voortdurend hebben bege leid met geschreven com mentaar. Te zien tot 27 april. Open: dinsdag t/m vrijdag 10-12.30 uur en 13.30-18 uur, zaterdag 13-17 uur.

de Stem | 1986 | | pagina 21