Russen voorzi verder in de rii Russen op de Efteling RIJKEN IN SCHUL\ Staking in N< ►reidt zich yi woensdag 9 april 1986 KWART EEUW NA VLUCHT JOERI GAGARIN EXTRA OP WOENSDAG= t11 pagina 4 Rode maden nog niet verboden woensdag 9 april 1986 HENGE! RUBRIEK Reagan Den Uyl en de Christenen Den Uyl (2) PAPIER VOOR UW PEN Den Uyl (3) Moed Maskeren Nationaliteit Na verkiezingen Lariekoek 'Msterdam: geleidelijk terug] Menten dL n™ !fg,er was Van der Gies- 'er 1 lui:, et minimale winstje Door onze Piet Smolders NOVOSTI, Tass. Op 12 april 1961, om zeven minuten over negen Moskouse tijd, verhief zich boven de in de ochtendzon badende kurk droge steppe van Kazachstan een slanke raket met daarop de letters CCCP. Onder de neuskegel ervan ging het eerste ruimte schip ter wereld schuil: de Wostok. En in dat ruimte schip, degelijk vastgeriemd in een schietstoel, lag Joeri Gagarin, de eerste ruimtevaarder. Een halve eeuw nadat Jules Verne de reis om de wereld in tachtig dagen had beschreven, maakte Gagarin die reis in weinig meer dan tachtig mi nuten. Om 10.55 uur landde hij als een parachutist in de omgeving van Saratov aan de oevers van de Wolga. Op zeven kilometer hoogte had hij zich uit de dalende cabine gescho ten om een zachtere landing te maken dan de cabine zelf, die vlakbij aan een eigen para chute neerkwam. Pas later zouden ruimtecapsules wor den voorzien van kleine ra- ketjes die een zeer zachte lan ding garanderen, zodat de (meerkoppige) bemanning in de cabine kan blijven tot het bereiken van de vaste bodem. Gagarins vlucht had maar kort geduurd. Maar hij bewees afdoende dat een mens de ge weldige krachten die werken bij start en landing kan door staan, en dat hij geen onover komelijke problemen heeft met de gewichtloosheid. Daarom kon Gagarins ene baan om de aarde al snel door veel langere vluchten worden gevolgd. Titov bleef een hele dag (zestien omlopen) in de ruimte, nog in augustus van datzelfde historische jaar. Darna werden vluchten van verscheidene dagen gemaakt, ook door de eerste vrouwelijke ruimtevaarder, Valentina Te- resjkova. Wat later dan in Rusland kwam ook in Amerika de be mande ruimtevaart op gang. John Glenn vloog als eerste helemaal om de aarde in zijn 'Frienship-7'. De bemande ruimtevaart ontwikkelde zich voorspoedig: de eerste vijf jaar vielen er geen slachtof fers. Astronauten en kosmo nauten leerden ruimteschepen aan elkaar koppelen, essen tieel voor reizen naar de maan en naar ruimtestations in lage banen om de aarde. Na alle Russische successen met onbemande maanverken- Joeri Gagarin. Een kwart eeuw geleden werd hij de eerste ruimtevaarder. In 1968 kwam hij om het leven bij een straaljagerongeluk. Ter gelegenheid van vijfentwintig jaar bemande ruimtevaart is op De Efteling in Kaatsheuvel de tentoonstelling 'Interkosmos' te zien, die het hele seizoen blijft. Op ruim 4000 vierkante meter wordt 150 ton aan Russisch ruimtevaartmate riaal getoond. Daaronder: de Wostok van Gagarin, de huidige Sojoez ruimte schepen, het ruimtestation Saljoet, maanlanders, maanauto's, Mars- en Venus- verkenner, ruimtepakken, kosmonautenvoedsel, noem maar op. De expositie wordt gecompleteerd met verscheidene werkende modellen (ondermeer van de lanceerbasis) en een groot aantal videovoorstellingen. Bo vendien is er een 'Ruimtewinkel', waar ruimtevaartboeken, souveniers en der gelijke worden verkocht. Op de expositie is voortdurend Russisch personeel aanwezig voor nader uitleg In Frans, Duits, Engels en Nederlands. ners waren het de Amerika nen die op 21 juli 1969 als eer sten op de maan stapten. Het Amerikaanse maanpro- gramma kon echter niet wor den volgehouden. Het was eenvoudig te duur en de prak tische resultaten waren moei lijk te zien, terwijl zelfs de we tenschap maar in beperkte mate profiteerde van de Ame rikaanse 'maanshow'. Intussen gingen de Russen op een meer conventionele manier stap vor stap rustig verder. Hun belangrijkste doel was het creëren van liefst per manent bemande ruimtesta tions in banen om de aarde van waaruit allerlei weten schappelijk en technisch werk zou kunnen worden gedaan, dat ook van belang kon zijn voor de economie. In 1971 lanceerden de Rus sen het eerste ruimtestation, Saljoet-1. Helaas overleden de kosmonauten bij hun terug keer naar de aarde, omdat een ventiel open was blijven staan en de lucht ontsnapte uit hun cabine, waar ze zonder ruim- tepak in zaten. Vier jaar eer der was al een kosmonaut ver ongelukt toen de parachutes zich niet openden bij de afda ling en kort daarvoor waren drie Amerikanen verbrand aan het begin van het Apollo- programma. De ruimtevaart begon zijn tol te eisen. Ondanks deze slachtoffers en de recente ramp met de Challenger is de ruimtevaart voor mensen een tamelijk vei lige activiteit gebleken. Lan cering en terugkeer blijken het meeste risico op te leveren, in de ruimte zelf is tot nu toe met niemand iets gebeurd, hoewel al meer dan honderd verschillende kosmonauten in de ruimte zijn geweest, som mige verscheidene malen. Russen en Amerikanen heb ben intussen al lang achtereen in de ruimte gewoond. De Amerikanen maximaal 3 maanden in hun enige ruimte station Skylab, de Russen lan ger dan een half jaar in hun opeenvolgende Saljoets. Zij ontwikkelden een uniek sys teem voor tussentijdse bevoor rading van ruimtestations met onbemande Progress-ruimte- schepen en konden zo hun ruimtelijk verblijf steeds lan ger rekken. Daardoor kon de mens zich effectief gaan inzet ten voor onderzoek in ge wichtloze toestand, het waar- Vijfentwintig jaar na Gagarin zijn deze twee kosmonauten in de ruimte: Leonid Kizim (rechts) en Wladimir Solovjov. Zij bewonen het in aanbouw zijnde ruimtestation Mir. - FOTO'S TASS nemen en fotograferen van aarde en heelal. Praktisch In Rusland wordt vooral op de praktische kant van de ruimtevaart heel veel nadruk gelegd. De langste Russische ruimtevlucht tot nu toe duurde 237 dagen, doorge bracht in de Saljoet-7 door de kosmonauten Kizim, Solovjov en Atkov. Twee van deze drie -Kizim en Solovjov - draaien nu alweer om de aarde in een volslagen nieuw type ruimte- sation, opvolger van de Sal joets. Het is dë MIR ('Vrede'), het eerste station dat uit 'mo ten' wordt opgebouwd en steeds kan worden aangepast aan speciale onderzoeksdoel einden. De MIR bestaat uit een cen trale leefmodule (honderd kuub) waaraan men in totaal zes andere gespecialiseerde modules en ruimteschepen kan vastmaken. Op dit mo ment zit aan de centrale kern van de MIR het Sojoez-ruim- teschip van de kosmonauten vast (dat hen terug naar de aarde zal brengen) en een on bemand Progress-vrachtschip, dat ondermeer verse groenten, de post en brandstof heeft ge bracht. Een soortgelijk Amerikaans modulair ruimtestation 'Space Station' staat alleen nog maar op de tekentafels. Het zal - ze ker na de problemen met de shuttle- niet eerder dan in 1995 worden gelanceerd. De Russen hebben op dit terrein dus rond tien jaar voorsprong. Inmiddels werken zij nog wel met ouderwetse, een keer bruikbare, kleine Sojoez- ruimteschepen. Maar ook daarin lijkt verandering te ko men. Volgens de geruchten zullen de Sovjets over een paar jaar een groot en een klein ruimtevliegtuig hebben -het laatste voor het alleen lanceren van bemanningen zonder vracht. In elk geval wordt in beide projecten uitsluitend van mo toren op vloeibare brandstof gebruik gemaakt. Daarmee worden problemen zoals met de 'grote voetzoekers' die aan de Amerikaanse shuttle zitten voorkomen. Die - weliswaar energierijkef- vaste brand stofraketten zijn niet meer te stoppen als ze eenmaal ontsto ken zijn, terwijl bij een raket op vloeibare brandstof in een noodgeval eenvoudig de brandstofkraan kan worden afgesloten. Al met al ziet het er op dit moment naar uit dat de Russen, met hun duidelijk minder revolutionaire stap- voor stap-techniek een voor zichtige en juiste benadering van de bemande ruimtevaart hebben gekozen. Vijfentwintig jaar na de vlucht van Joeri Gagarin is die conclusie on vermijdelijk. Door Rien van Nunen WETTELIJK zijn rode ma den nog niet verboden, al dus Staatssecretaris Ploeg in zijn openingstoespraak voor de Visma-Adventure te Rotterdam, een week ge leden. De NWS en het CNHV hebben als lande lijke organisatie echter het gebruik van rode maden wel degelijk sterk ontra den. Het is echt te gek voor woorden indien sportvis sers willens en wetens met rode maden zouden blijven vissen. Volgens insiders moeten de zaken echter wel internationaal worden aangepakt. Wat immers als in de grensstreek de ver koop van rode maden van uit het zuiden toeneemt? De Visma te Rotterdam had dit jaar overigens veel te bieden. Dat vonden tien- zuidenden avontuurlijk in- gestelden kennelijk ook, want de Visma had over belangstelling 40.000 be zoekers) niet te klagen. Tij dens het vismagebeuren vonden verscheidene prijs uitreikingen plaats. Zo werd op donderdagavond 3 april een prijs uitgereikt door Lankhorst Taselaar voor een wereldrecord lijnklasse met een Berkley- lijn. Tevens werden op de Visma de jaarlijkse Ierse Specimen Awards uitge reikt aan hengelaars die het in Ierland klaarspeel den recordvissen te vangen. Zo werden er te Crosshaven een viertal blonde roggen binnen een uur bovenge bracht door een viertal he ren nl. Geert Jan Fiesler uit Wierden, J.J. Vullings uit Sevenum, Leen Heuvelman en P. IJsselstein uit Gouda. Gepen van respectievelijk 1.2 kg en 1.13 kg spreken ook tot de verbeelding. Bo vendien waren er verbete ringen voor de soorten koolvis, congeraal, honds haai, doornhaai, scharre- tong en geep, door Neder landers wel te verstaan. Een teken dat Ierland, vooral voor zeevissers nog steeds niet aan aantrekke lijkheid heeft verloren. Met de opkomst van de (gran dioze) binnenvisserij op voorn, snoek, baars, zeelt en brasem lijkt Ierland voor een visvakantie een goede keus. Maar ook nieuws van dichter bij huis. Dhr. J.M. Schipper uit Rotterdam ving vanuit Tholen de grootste bot over het jaar liggend tussen Visma 85 en 86. Die mat 46,4 cm. Dat was goed voor een prijs met een waarde van f 500,-. Dhr. J. Schipper toonde zich zeer verrast, mede door het feit dat de vis slechts één week voor de aanvang van de Visma 86 werd gevangen. Het is trouwens toch weer goed raak met de vangsten van platvis van uit Tholen. Na enkele we ken minder optimisme wordt er weer redelijk goed tegen de komende weken aangekeken. Veel bot, maar wat belangrijker is, veel mooie handschollen komen in de vangst. Vooral de laatste dagen werd uitste kend gevangen en men hoopt dat te kunnen vol houden tot in de zomer. Had u ondanks de goede vangstberichten voor de boot toch nog liever wat aan strandvissen gedaan Dan volgen hier enkele be richten over de hotspots. Veerse Meer (forel) matige tot slechte vangsten, wel wat dode paling en harder op de strandjes. Westka- pelle was de afgelopen week niet scheutig, al ving uw verslaggever er zijn eerste paling. Bij Dishoek kwamen bij afgaand water enkele scholletjes boven. Dat geeft hoopt op deze week wanneer vanuxge springtij meer water het strand opkomt. Vrouwen polder en de Veerse Dam bleven ver onder de maat, evenals Domburg, terwijl er redelijk gevangen werd van de '100 treden' van Zoutelande bij vloed. Din- teloord, Krabbendijke en Vianen (bij Bruinisse) brachten wat bot. De beste stek voor bot lijkt deze maand te zullen liggen op het strand van Renesse en de Brouwersdam. Overi gens zijn 'stropers' met dreggen weer actief op de Brouwersdam en de Ha- ringvlietsluizen bij Stel lendam, waarmee het vis sen voor 'normale' mensen I straks onmogelijk wordt gemaakt. Het blijft niet ongemerkt dat de Amerikaanse poli tiek, met name de doelstel ling van Reagan, weerstan den oproept in de wereld. Zijn visie is vrede bewaren door gewapenderhand en met geweld waar ook ter wereld zich te richten tegen andersdenkenden. Het geeft een veilig gevoel de macht te beheersen doch lost aller minst het probleem op waar de machteloze, de onder drukte alle dagen mee wor stelt. Zij ondergaan slechts de foltering van geavan ceerde wapensystemen. Als verloren mensen dienen zij vooral verdraagzaam te zijn, te bidden, te hopen ook, op betere levensvoorwaarden in een wereld waar de machthebbers zo medogen- loos zijn. Het zal niet de be doeling zijn de wereld min der veilig te maken. De poli tiek blijft gericht op agres sie. Telkens maar weer waar ook in de wereld provoce rend in woord en daad aan sturend op de confrontatie. De vrede wordt beleden voor de televisie met een act en applaus. In het Midden-Oos ten, de Derde Wereld en Zuid-Amerika wordt ge weld gericht tegen een ideo logie. De belijders van die ideologie worden als terro risten en rebellen aange merkt. Niet de machtheb bers in het Midden-Oosten, de Derde Wereld, Zuid- en Noord-Amerika zijn het slachtoffer, wel de Ameri kaanse burger, de Arabier, de neger en de Nicaraguaan. Jagend op terrorosten of re bellen en de tirannie uitoe fenen lost het probleem niet op. Oosterhout, H. Telchuijs Het werd hoog tijd, dat het eens gezegd werd, en meer dan tijd dat de christenen zich er eindelijk eens iets van aan gaan trekken in plaats van direct alweer op de bekende achterste benen te gaan staan. En of Den Uyl of Ria Beckers dan wel mi nister De Korte of Kamer voorzitter Dolman 'het' ge zegd zou hebben, het zou wezenlijk geen verschil heb ben gemaakt. Als de waar heid niet meer gezegd mag worden, waar blijven we dan tenslotte? En christenen met enig gevoel voor zelfkri tiek en een open kijk op deze wereld en onze maatschap pij zouden veeleer Den Uyl's kritiek moeten beamen en de hand diep in eigen boe zem steken, dan zoals minis ter De Koning en De Gaay Fortman sr. onmiddellijk afkeurend en geërgerd rea geren. Wie de schoen past, trekke hem aan. Kijk verder naar Latijns-Amerika, naar landen als San Salvador, Chili, Nigaragua en ande ren, naar Zuid-Afrika, naar het roomse Italië en het zo christelijke (sectarische) Amerika, waar de misdaad hoogtij viert en het 'ieder voor zich, God voor ons al len' als een nationale slogan kan gelden, dan weetje pre cies, waar Den Uyl het over heeft. En wil dan verder eens goed om je heen kijken en zien hoe christenen in ons eigen land - er zijn gelukkig ook nog vele andere en goede voorbeelden- elkaar links laten liggen dan wel elkaar minachten en veroor delen. Neen, christenen zijn vaak niet beter dan hen, die zeggen dit niet te zijn. De se- cuarisatie van kerk en christendom zijn nog lang niet voltooid! Er is nauwe lijks een begin mee ge maakt. Eerst waneer chris tenen gaan beseffen, dat christen zijn 'liefde' bete kent en dus alleen maar af zien van elke aanspraak, zelfs op die van je zelf, dan zullen er wellicht ooit echte christenen zijn en leeft God weer in deze wereld. Breda, A.W. van Mil Den Uyl, eertijds praktise rend christen, nu ongelovige en leider van de grootste po litieke partij, heeft uitspra- ken gedaan over christenen, hun organisaties en het ge loof, die door velen als bele digend worden ervaren. Voor Den Uyl is het geloof min of meer lariekoek en de mensen, die geloven, leden van een bepaalde kliek, die alleen maar aan zich zelf denken. Hun handelen ge tuigt van zelfverheerlijking en eigenbelang. Mr. W.F. de Gaay Fortman, voormalig CDA-minister van Binnen landse Zaken in het kabi net-Den Uyl en persoonlijk vriend van hem, vindt de uitspraken onbegrijpelijk, grievend en niet getuigend van respekt voor anders mans innerlijke overtuiging. Toegegeven: christenen zijn geen heilige boontjes, maar wie wel? Toch kan niet ont kend worden dat diezelfde christenen, via hun organi saties, in het verleden en he den ten dage nog, veel goed werk verzetten op de gebie den missie, zending, onder wijs, gezondheidszorg, cha- ritas, enz. En wat zegt 'De Stem', een dagblad dat toch mede groot geworden is door de steun van christenen en die organisaties? De eerste dagen na hetinterview zwijgt 'De Stem'. Wie zwijgt stemt toe! Zaterdag jl. ver dedigt 'De Stem' in een hoofdredaktioneel artikel de uitspraken van Den Uyl. 'Inhoudelijk zijn de woorden van Den Uyl niet opmerke lijk, ze zijn slechts taboe doorbrekend'. 'Feitelijk klopt het verhaal van Den Uyl als een bus,' zegt de re dactie. Wij christenen weten dus nu hoe 'De Stem' over ons denkt. Een wisseling van de leiding van een dagblad, dat het monopolie bezit in de regio, is niet altijd een voor uitgang. Oosterhout, A.J.A. v. Engelen Minister De Koning denkt dat de christenen zich ge griefd voelen door de uit spraken van Den Uyl. Ikzelf ben christen, maar ik heb Den Uyl beter begrepen. Wellicht bedoelde Den Uyl niet de massa christenen, maar de heren in Den Haag. Niet wij voelen ons beledigd, maar als wij zien wat ze in Den Haag af en toe uitspo ken (meineed, knokploeg etc.) dan zou je toch mogen zeggen dat sommige mensen denken dat ze boven de wet staan. Trouwens, de VVD mag ook wel in het zand kruipen. Na al de door de WD in de Kamer veroorzaakte schan dalen, zitten ze nu in hun maag met een sex-schan- daal. Bloot in de Kamer! Zou oma Nijpels Edje niet eens hartig kunnen toespreken? Breda, E. van Oers Breda Het CDA heeft enkele dagen geleden de moed gehad om voor de regio in motel Bra bant verantwoording te ko men afleggen over haar so ciaal-economisch beleid. Die koppeling is onafwendbaar noodzakelijk, want sociale zorg is niet overeind te hou den zonder een gezonde eco nomie. Ik ben er geweest als belangstellende, maar ook als direct belanghebbende. Al enkele jaren geniet ik let terlijk pensioen en ook ik behoor tot de ruim drie mil joen uitkeringsgerechtigden, waarover momenteel zoveel te doen is. Fraktieleider Bert de Vries, geflankeerd door specialist Bosman, heeft het CDA-beleid uiteengezet en de sociale zorg en verant woordelijkheid van de partij getekend. Het is een duide lijk en gedegen verhaal ge worden. Niet dat alle aan wezigen hiervan overtuigd waren. De oppositie heeft bij een aantal mensen kennelijk een blinde woede tegen het huidige kabinet weten op te roepen. Thuisgekomen moest ik aan twee vrij re cente uitspraken van ex- PvdA-topmensen denken. Willem Drees sr.: „Ik meen dat in de jaren van 1973 tot 1977 de grote fout is begaan door de stijging van de over heidsuitgaven te laten door gaan en die zelfs bij de ver kiezingen toe te juichen. Dat leidde tot een goéde uitslag voor Den Uyl. Men heeft toen in vier jaar de uitgaven met 43 miljard gulden doen toenemen, hoewel daar eigenlijk geen ruimte voor was. Er werd maar uitgege ven zonder dat men vol doende begrip had voor fi nanciën." Piet Lieftinck: „Ik heb (tijdens het kakbinet Den Uyl) een gesprek gehad met een minister van de Partij van de Arbeid. Toen zei ik al: Dit kan niet, dit leidt ertoe dat je juist op den duur de mensen die je nu méér geeft dat méér. later moet afpakken." Misschien kunnen zienswijzen van deze wijze mannen sommige mensen aan het denken zet ten. Breda, Willem Woutersz Uw Stern-commentaar in uw blad van 4 april heeft me ten zeerste verbaasd en ver ontrust. Immers, u stelt daarin dat politie en justitie de elementaire vormen van het Strafrecht met voeten treden. Dat is nogal wat. Wat wilt u dan dat de politie zal doen als een groepje van meerdere personen bezig is een misdrijf (of een overtre ding) te plegen? Moeten ze dat lijdelijk aanzien en maar hopen dat de echte da der uit de groep zichzelf komt melden? Indien uw op vatting juist zou zijn, kan elke groep van personen on gestraft tekeer gaan zoals ze willen en mag de politie al leen maar toekijken. U stelt dat dit optreden (tegen een groep) uit oogpunt van handhaving van de rechts orde fout is. Met enig gevoel voor de geest van het Straf recht had u ook kunnen stel len dat ten aanzien van een groep mensen die de wet in ernstige mate overtreden, voor elk lid van die groep een redelijk vermoeden van schuld bestaat. Ik vrees dat sommige actievoerders erg tevreden zullen zijn met de door u verkondigde opvat ting, maar weet zeker dat veel meer mesen erdoor zul len zijn geschrokken. Geluk kig dat De Stem het niet voor het zeggen heeft, maar verkondiging van dergelijke opvattingen kan wel heel nare gevolgen hebben. Breda, F. Vorstenbosch Naar aanleiding van de in gezonden brief over 'stem mingmakende koppen' in De Stem, wil ik het volgende kwijt. Met mij willen onge twijfeld veel lezers volledig worden geïnformeerd. Dat is correct en geen kwestie van discriminatie. De nationali teit of plaats van herkomst (ook de Engelsman A, de Brabander B of de Breda- naar O.) mogen gerust ver meld worden, zonder aan- ziens des persoons. Lange tenen tref je dan ook nog. Etten-Leur, C. Portier Nauwelijks zijn de verkie zingen achter de rug of kor ting op de uitkering is niet meer noodzakelijk en her ziening van het sociaal stel sel minder urgent geworden. En zal iedereen zich nu dan niet afvragen of die kortin gen wel zo nodig waren? Im mers de economie trekt nog steeds aan, er worden ho gere winsten gemaakt blij kens de publicaties. Politici roemen het gevoerde beleid. Onder het kabinet-Van Agt/Wiegel is vier jaren lang gematigd en bezuinigd voor meer werk. Onder lei ding van Lubbers is nog eens vier jaren lang gema tigd en bezuinigd voor meer werk. Maar hebben al die jaren van bezuiniging en matiging ook geleid tot meer werk en minder nood? De werkzoekenden en de uitke ringsgerechtigden kunnen daarop een beter antwoord geven dan de boodschappen van Nijpels en De Vries via de media. Er worden nu reeds voorbereidingen ge troffen voor een nieuwe ronde bezuinigingen en kor tingen, maar dan wel pas bekend te maken na 21 mei a.s. Immers dan zijn de ver kiezingen achter de rug! Ambtenaren moeten beter betaald worden en daarom wordt het aantal ambtena ren onder de loupe genomen. Eisen van werknemers, die door hun inzet en inspan ning hebben bijgedragen aan de betere bedrijfsresul taten, worden door de werk gevers van tafel geveegd al of niet met behulp van uit spraak van de rechter. Er wordt voortdurend gere kend met welk percentage de uitkeringen verlaagd kunnen worden om die be taalbaar te houden. Er wordt onophoudelijk aange drongen op loonmatiging om de werkgelegenheid vooral niet in gevaar te brengen. Maar nog nooit zijn bereke ningen uitgevoerd met welk percentage de winst ver minderd zou kunnen wor den om de werkgelegenheid te bevorderen. Economen houden zich daar niet mee bezig en doen dat om princi piële redenen ook niet. Zij zitten opgescheept met ver ouderde modellen en denk patronen, grijpen dientenge volge naar tamelijk geweld dadige middelen om de nood te onderdrukken, maar he laas niet te lenigen. En dat is toch doodzonde! Oosterhout, H. Telchuijs Uitgerekend eerste paasdag mag PvdA-leider Den Uyl voor. de IKON-radio zijn verbijsterende visie op het christendom geven. Het ge loof betitelt Joop als 'larie koek' en vervolgt: „Je kan Elite Van onze correspondent er m« WASHINGTON - „De rijke elites in de schuldenlanden heb ben meer geld op bui tenlandse banken I staan, dan hun rege ringen in het buiten land hebben geleend". Dat schrijft de econoom James S. Henry in het ge zaghebbende Amerikaanse tijdschrift 'The New Repu blic'. Volgens Henry verla ten grote sommen geld, die aan met name Latijnsame- rikaanse landen zijn ge leend, de VS zelfs niet eens. „Meer dan de helft van het geld dat door Mexico, Vene zuela en Argentinië gedurende de laatste tien jaar is geleend, is teruggevloeid naar privé- rekeningen op de grote Ameri kaanse banken". Henry, die een uitvoerige studie heeft gemaakt van wat geld eigerl kaar sluis! rekel hetza aan j schu leen| ERNSTIGSTE CONFLICT SINL )SLO (UPI/DPA) - Hotels in Noorwe «inds dinsdag te vertrekken. Zij krijd laar ook restaurants dichtgaan als g( itigste arbeidsconflicten in het land si. Verder komen metaalgiete rijen, aluminiumfabrieken en /erven grotendeels stil te lig gen. Oorzaak is uitsluiting loor de werkgevers van f102.000 man personeel in de ïoreca- en de metaalsector, leze ging maandag om mid- iemacht in nadat overheids- ;middeling tussen cao-par tijen op niets was uitgelopen. Voornaamste struikelblok is Ie eis van de werkgevers tot ifschaffing van het gegaran- ieerde minimumloon, dat op 85 procent ligt van het gemid- lelde loon van lndustrie-ar- ïiders. tijl niet zeggen: God is genadig.1 en de joden laten afslachten De jodenvervolging vei-! draagt geen godsidee." Den Uyl is van mening dat 'dej christen zich beter voelt dam de heiden. Hij heeft iets ap arts met Onze Lieve Heer, wat de ander niet heeft. Hij is gelukkig, rijk, enz. D» uitstraling wekt buitenge-1 woon beklemmend in de sa menleving.' Waar is de tij!,- gebleven dat de socialist' Henriëtte Roland Hoi"1 schreef: 'Gedenk mij in u»l gebeden; gebeden hebbel kracht In februari krabbelde de schrander; professor Titus Brandsrf!; (slachtoffer van het nazisrw: en onlangs zalig verklaar!] in de Scheveningse gevat: genis op de randjes van zij'1 brevier: 'Ik ben gelukkig»! mijn leed, omdat ik dit ge« leed meer weet. Maar 't al; leruitverkorenst lot, dat mil vereent met U, o God'. Heti duidelijk dt Den Uyl zich i'jj de verste verte niet in belevingswereld kan ver-I plaatsen. Het zou everw*, wijzer zijn jdaarover dat, zijn mond te houden. WL moeten gelovigen binneni] °pf259,20. Het is het tweede arbeids conflict in Noorwegen in even- Izoveel dagen. Maandag ging uitsluiting door de werkgever Hn voor ongeveer 2.500 man produktie- en 675 man stakend bevoorradingspersoneel van de booreilanden op de Noord zee. Duizenden werden en vorden met hefschroefvlieg- uigen aan land gebracht. Het ievoorradingspersoneel eist en loonsverhoging van 28 procent teneinde op hetzelfde niveau te komen als de men sen op de booreilanden. Door de staking is de olie- en gas- jwinning van Noorwegen vol ledig komen stil te liggen. «DAM (ANP) - Met de handel ae Amsterdamse beurs wilde het .lL?nSde erS vlotten. Onder in- va" de gestadige koersdaling oor de dollar moesten de internatio- 'ondsen geleidelijk terrein prijs- v,"i°ndsen als Gist-Brocades fokker waren zwak gestemd. Unilever ging na een vriendelijk •Bin ten opzichte van maandag f3 r'"' naar 425. Olies en Akzo ver- lakLf1^6!6 dubbeltjes en Hoogovens rm f op f98,70. De banken FI14.B stonden aan omstreeks middaguur eIk op 2 verlies. eraer moest Gist-Brocades ƒ4,50 eren op 286 en werd Fokker 2 Wkoper op ƒ83. Nediloyd kon een an f 2,50 behouden en deed rond 1Lr U8?'50 of f' hoger dan essarx? beter Was opnieuw met o®"1 aanwas van 1,70 PvdA hiervan denken 1 Voor vele landgenoten is 1 ding zeker: Als het om me» sen gaat, is er geen beter ge schrift dan het boek van Heer. Daarin wordt zeer i» dringend en in tal van riaties verhaald dat mense» alle mensen, belangrijk Zou de socialisten-leider 1 betere bron kennen Oosterhout J. Mommers Als iedereen gedurende oorlog zo actief geweest «J als de villabewoners j Meerseldreef zouden vel dingen niet gebeurd zij' Daarbij het wonen van veel zakenlieden op kluit in het Belgische op zijn minst twijfelacW aan wat betreft hun eig vaderlandsliefde nu. Breda, Jef van der Heyden auteur-cineast 'achti h® lokale markt viel de ver luider »r^s-.®n lagere winst bij ah m eesfïT 3aar in slechte aarde E, instantie waren de aande ed nog^ .Tapbaar. Maandag n rm betaald. Dinsdag zijn Sr schrem?de WaPpen ""tgedeSd. 5ISK en het opdrogen van de or- inbod rlÜia 1 zor8den voor zoveel en <-r hn„ koers volledig instortte Faarde v*?Heenderde van de beurs- *as f 97 *rdwef>- De ecste notering 1252 vorige afdoening op f258* g door een licht herstel tot 'ecEHLarndeïe grote verliezer was Ho- van °P f 330 kon f 2ie ™rkeerde keelgat en J 21 lager geen stuk aan de Jl* antonius 21* antonius c°ngr# o.Lv. daniel 8* gasthuis gasthuis E gas"huis gasthuis 4 OOghuys 7li JU Prot.z.hs iProt.z.hs Prot.z.hs aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina Cs-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1986 | | pagina 4