Nicaragua blokkeert vredesplan Contadora Ondernemers: Rotsvast vertrouwen in toekomst Voordeeltje burger in rook op even. UITBLAZEN Basisarts kor VREES VAN Eenzijdig Weer eens televisie DREIGENDE ESCALATIE IN MIDDEN-AMERIKA MAAR DAN MOET KABINET LUBBERS WEL BLIJVEN Thatcher door tussentijdse verkiezingen in problemen PRIJZEN STIJGEN OVER HELE LINIE DOOR HOGERE BTW kwiek mets melk WOENSDAG 9 APRIL 1986 ■ACHTERGROND WOENSDAG 9 APRIL 1986 I ONDERZOEK NAAR A. Fokker F-100 half jaar vertraagd WIM KOCK stem, als te doen gebruikelijk aan het einde van elke afleve ring, zijn stukkie voor. So far so good. Wat niet deugde was de programmering vail die afleve ring. Meestal vormen de afleve ringen afgeronde verhalen. Soms echter is het nodig twee afleveringen aan een verhaal te wijden. Dat was zondag veer tien dagen geleden het geval met een executie van gangsters die zich afspeelde voor de lens van een toevallig in de buurt zijnde fotografe. Na 45 minu ten was het verhaal nog lang niet af en verscheen de tekst 'wordt vervolgd' op het scherm. Een weekje wachten dus, maar toen kwam vorige week opeens die gijzelingszaak op het poli tiebureau ertussen. Pas afgelo pen zondag kwam het beloofde vervolg en waren we deel 1 in middels meest vergeten. TOCH maar weer eens over televisie. Maandagavond wandelde commissaris Koster, bijgenaamd der Alledoodgemoedereerd over het TROS-scherm. „Die man was toch dood?" riepen wij, apa thisch kijkende, pils drinkende en chips etende debiele analfa beten, in koor. Zo slim waren we toch nog, om dat op te mer ken. Met typisch TROS-pathos werd het verscheiden van de commissaris weken, misschien wel maanden, geleden door een omroepster aangekondigd en inderdaad: 45 minuten later za gen we de sympathieke com missaris omvervallen, geveld door een kogel. Korte tijd later overleed hij in het ziekenhuis. De verslagenheid in het hoofd bureau van politie te München was groter dan in de huiska mers. Wij waren per slot van rekening door de TROS-juf op de schok voorbereid. Een gelukkig toeval wilde dat de Münchense Kriminalpo- lizei nog een rijpe politieman achter de hand had die niet al leen commissaris Koster kon opvolgen, maar ook oud ge noeg was om diens bijnaam der Alle, in zilt TROS-Nederlands: 'Onze Ouwe', over te nemen. Met deze nieuwe Ouwe hadden wij inmiddels ten minste één maal kennisgemaakt. Een man met kortgeknipt grijs haar en een bril met stalen montuur op, meen ik me te herinneren. De bevestiging van de onherroepe lijkheid van Kosters verschei den. En dan opeens wekt de TROS hem weer op uit de dood. Zondagavond flikte de KRO ons ook ook al iets derge lijks met de aflevering van Nighlheat. een van die series waaruit moet blijken dat harde politiemannen ook maar men sen zijn met een hart, een vrien din en een liefhebbende moe der. De verhalen van Nightheat zijn opgehangen aan een jour nalist die zijn politieverslagge- verij pleegt in de gemengde stijl van een oorlogscorrespondent en een legeraalmoezenier. Aan het front dus en met veel mo raal in zijn verhaal. Vorige week zondag werd hij, op het politiebureau nota bene, door een gewapende psychopaat vastgeklonken aan de centrale verwarming. De overvaller kwam zijn op gesloten broertje, die ze ook niet allemaal op een rijtje bleek te hebben, halen en nam schie tend het hele bureau in gijze ling. Ondanks zijn handicap kon onze oorlogscorrespondent een op de grond gevallen pis tool bemachtigen. Daarmee had hij gemakkelijk de twee boeven kunnen neerschieten, maar je zég de legeraalmoeze nier in hem het heft in handen nemen. De gekwelde gezicht suitdrukking, het parelend zweet op het voorhoofd van de in gewetensnood verkerende journalist spraken boekdelen. Ik kon er mijn ogen amper bij droog houden. Natuurlijk kwam alles goed. De boeven legden het loodje, de neergeschoten zoon van de commissaris kwam nog net op tijd in het ziekenhuis en de journalist las met tevreden iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiitiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiH Zelden of nooit heb ik sinds de jaren '60 nog iemand zo autoritair en elitair op de tele- visie horen kletsen als zondag- avond ene Cyrille Offermans in het VPRO-programma van 5 Wim Kayser, de man met het piratenlapje op een oog. Offer- s mans discussieerde met de in Nederland wonende schrijver J. s Rentes de Carvalho over televi- |j sie. Offermans zelf, behalve uit S vlees en bloed, uit louter intel- lectuele ernst bestaande, E noemde de televisie een 'mens- s onterend medium' dat van ons allen, die naar Dallas, der Alte, e Hill Street Blues, Nightheat, Zeg 'ns Aaa etc. etc. kijken, de- biele analfabeten maakt. Me- e neer Offermans kon zich wer- 5 kélijk niet voorstellen dat een intellectueel naar Dallas kon E kijken, of het zou moeten zijn j§ uit modieuze overwegingen, zo- als intellectuelen zich een paar jaar geleden ook graag op de E tribune bij Ajax lieten zien om vervolgens weer over te lopen S naar de wielrennerij. De walgelijke verwaandheid e van het betoog kon, dacht ik, alleen maar voortkomen uit een giftig soort jaloezie op mensen die met schijnbaar gemak, zon- e der HEAO of universiteit, via S de televisie het bekende Neder- e landerschap weten te bereiken e terwijl de geleerde, Canelli le- zende Offermansen gedoemd e zijn hun hoogten van intellec- e tuele bevrediging en esthetisch e genot te bestijgen in de anoni- e miteit van studeerkamer of on- gelezen tijdschriften, onopge- e merkt en onbegrepen door het e gedebdiseerde klootjesvolk. Gelukkig was ook Spitting e Image weer terug. Met derge- e lijke programma's houden we e de bedilzieken wel klein, die e weten wat goed voor ons is en willen dat we ons op de perma- e nente polititieke discussie wer- e pen in plaats van pinda's etend e naar Dallas te zitten kijken. BH Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H M Brader Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren Hoofdkantoor; Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen) Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Postadres Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030 Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5. 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8 30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; f 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen inclusief 5% B.T.W Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag Van 19 00 tot 20.30 uur en zondag van 18 30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek 230301584 - Rabo rek 101053738. T5 Door Frank non Ooijen DE bijeenkomst in Panama van de ministers van Buitenlandse Zaken van 13 Latijnsamerikaanse landen over de definitieve afronding van een Conta- dora-vredesplan voor Centraal-Amerika is mislukt. acte ondertekend moeten worden. De Sandinistische regering van Nicaragua heeft nu duidelijk gemaakt 'dat zij niet meer instemt met deze acte. Naar de reden voor deze plotselinge beleidswijzi ging hoeft men niet lang te zoeken. De kans is bijzonder groot dat Reagans vurig ge wenste 100 miljoen dollar steun voor de contra's op 15 april uiteindelijk toch door het Amerikaans Congres zal worden goedgekeurd. De Sandinisten zijn bang dat de militaire beperkingen die Nicaragua zich bij de on dertekening van de acte van Contadora oplegt, niet ge volgd worden door een stop zetting van de Amerikaanse contrahulp. Die vrees is niet geheel onterecht. De VS zijn imers geen ondertekenaars van het Contadora-akkoord. En Reagan laat er absoluut geen twijfel over bestaan dat hij geen middel ongebruikt laat om 'het duivels bewind' in Nicaragua omver te wer pen. Nicaragua heeft ondanks eerdere instemming alsnog geweigerd om dit akkoord te ondertekenen en eist nieuwe veiligheidsgaranties van Washington en de onmiddel lijke stopzetting van de hulp aan de contra's. Daarmee lij ken de kansen op een diplo matieke oplossing voor de Middenamerikaanse crisis verkeken en resteert alleen nog de weg van het geweld. Het afgelopen weekeinde zijn acht Latijnsamerikaanse landen van Contadora en de zogenaamde Steungroep van Lima bijeengekomen met Guatemala, Costa Rica, Hon duras, El Salvador en Nica ragua om afspraken te ma ken over een tijdschema voor de ondertekening van een ambitieus vredesplan. In januari van dit jaar had dezelfde groep Latijnsameri kaanse landen nog een over eenstemming bereikt over de demilitarisering van de Mid denamerikaanse regio. Ook Nicaragua verklaarde zich destijds akkoord met de stop zetting van militaire hulp aan 'opstandige bewegingen en ongeregelde troepen' (het Salvadoraans verzet en de anti-Sandinistische contra's), de ontmanteling van buiten landse militaire bases, het vertrek van vreemde troepen en het verbod op militaire oefeningen in de regio. Na een tussentijdse verga dering van alle betrokken landen in april zou op 6 juni aanstaande de Contadora- De Colombiaanse minister van Buitenlandse Zaken Auguste Ramirez. - foto anp Nicaragua verbindt nu dus voorwaarden aan de onder tekening van het vredesplan. Het Sandinistisch bewind in Managua eist naast een op schorting van de hulp aan de contra's ook veiligheidsga ranties van Washington. Bo vendien tekent Nicaragua bezwaar aan tegen interna tionaal toezicht op de ontwa pening in de regio en het ver bod op de aanwezigheid van buitenlandse militaire advi seurs. De Latijnsamerikaanse landen hebben geërgerd ge reageerd op de de Nicara guaanse blokkade van het di plomatiek proces. Mexico, Guatemala en Costa Rica verlieten zelfs voortijdig de onderhandelingstafel. Er is nog wel afgesproken dat de 13 landen binnen een week laten weten of zij de onder handelingen voor 6 juni wil len afronden of niet. Maar volgens de Salvado raanse minister van Buiten landse Zaken zal Nicaragua 'helemaal niets onderteke nen'. De Colombiaanse mi nister Augusto Ramirez ver telde zelfs zichtbaar teleur gesteld dat 'de Contadora- groep haar bemiddeling als geëindigd beschouwd'. De vredesinitiatieven van Contadora zijn in de laatste drie jaar nog nooit zo dicht bij het uiteindelijke doel ge weest. Maar vlak voor de fi nish lijkt Contadora door een tegenstribbelend Nicaragua en Washingtons keuze voor een gewelddadige oplossing voor Midden-Amerika als nog op de klippen te lopen. Ondanks de onenigheid op de Contadora-vergadering waren alle aanwezige landen het er wel over eens dat het beleid van de regering-Rea- gan de voornaamste hinder paal voor vrede is. Het diplo matiek proces in Midden- Amerika verkeert in een im passe en alleen de VS zijn nu in staat om een diplomatieke doorbraak te bewerkstelli gen. De vier Contadora-lan- den hebben al aan Washing ton gevraagd om uitstel van de stemming over de 100 mil joen dollar voor de contra's om op deze wijze de vredesi nitiatieven toch een kans te geven. De Nederlandse minister Van den Broek die als verte genwoordiger van de Euro pese Gemeenschap de Pana mese conferentie bijwoonde, gaat bij zijn Amerikaanse ambtsgenoot Shultz aandrin gen om het Contadora-proces te redden. De Nederlandse bewindsman spreekt van 'een historische kans voor Midden-Amerika die niet ge mist mag worden'. Van den Broek wil verder weten of de Amerikanen de acte van Contadora accepte ren als een goede basis voor een vredesregeling en of zij bereid zijn in reactie op de Nicaraguaanse onderteke ning ook daadwerkelijk de steun aan de contra's in te trekken. Hij denkt dat Wash ington zich zal schikken naar het akkoord. De Sandinisten in Mana gua zijn daar heel wat min der zeker van en willen zich niet eerder van Cubaanse en Russische militaire steun ontdoen voordat er harde ga ranties uit Washington ko men dat ook de militaire hulp aan de contra's wordt opge schort. Nicaragua blijft bovenal vertrouwen op de eigen mili taire sterkte voordat een ver drag met onduidelijke gevol gen wordt ondertekend. Maar dit beleid heeft een prijs. De politieke steun van de andere Latijnsameri kaanse landen voor Nicara gua verdwijnt en de Sandi nisten zullen meer en meer geïsoleerd komen te staan. De VS zullen hoogstwaar schijnlijk blijven vasthouden aan de contra's, Nicaragua zal daardoor het Contadora- verdrag niet ondertekenen en het politiek offensief van Latijns-Amerika voor een diplomatieke regeling loopt dood. Op deze wijze blijft al leen een militaire optie open en staat de regering Reagan helemaal niets meer in de weg in zijn Midden-Ame- rika-beleid. De definitieve beslissing om de anti-Sandinistische rebellen uitgebreide militaire hulp te geven moet nog geno men worden door het Witte Huis, maar het voornemen werpt nu al vruchten af: het vredesoverleg in Centraal- Amerika is daardoor opge blazen. Door Pieter-Jan Dekkers DE Nederlandse ondernemers hebben een rotsvast vertrouwen in de toekomst. Tenminste, als de komende regering zorgt voor een soepeler regeling van de inzet van arbeid (de mogelijkheid voor onder nemers personeel vlotter te ontslaan en aan te nemen op tij den dat de produktie dat vereist), er een eind komt aan de ar beidstijdverkorting, de overheid zich minder bemoeit met het bedrijfsleven en de belastingdruk wordt verminderd. Dat blijkt uit een door het Financieel Economisch Magazine (FEM) in samenwerking met het bureau Lagendijk uitge voerde enquête onder een groep representatieve werkgevers. Dat vertrouwen komt vooral tot uiting in het plannen-op- lange-termijn. Geen ondernemer meer die het beleid laat af hangen van de situatie van de dag. Plannen maken lijkt het nieuwe medicijn om het bedrijfsleven gezond te houden. Ruim 40 procent van de ondervraagde ondernemers blijkt niets te hebben geleerd van in het verleden te optimistisch ge stelde prognoses: ze plannen zelfs minstens vijf jaar vooruit. Zo'n 32 procent van de ondervraagde ondernemers plant drie tot vier jaar vooruit en 17 procent houdt het op twee jaar. Slechts 11 procent maakt plannen die slechts een jaar bestrij ken. Het zal niemand verbazen dat de echte planners bij de grote bedrijven zitten: 83 procent van de bedrijven met meer dan 500 werknemers kijkt vijf jaar en verder vooruit. Maar ook de kleinere ondernemers (50 tot 100 werknemers) maken plannen voor een periode van minstens vijf jaar, tenminste 40 procent acht dat noodzakelijk om een zo goed mogelijk resultaat te kunnen bereiken. Uit dat plannen-op-lange-termijn blijkt ook een onbe grensd optimisme: het gaat de bedrijven goed en het zal ze nog beter gaan. Van de ondervraagde ondernemers denkt maar liefst 97 procent dat het bedrijf binnen tien jaar gaat uitbreiden, waarbij de meerderheid een forse uitbreiding op het oog heeft. Slechts één ondernemer voorspelt dat zijn be drijf 1995 niet meer haalt. Zoals reeds aangehaald is deze wel zeer optimistische kijk op de toekomst gebonden aan voorwaarden. Die betreffen niet het ondernemersbeleid op zich maar meer de voorwaarden die de overheid schept voor frank en vrij ondernemen. Daarbij staan een flexibel personeelsbeleid en een verdere automatisering hoog aangeschreven. Bovendien moet het uit zijn met 'ondernemers-onvriendelijke' activiteiten als de 36- urige werkweek (laat staan de door de PvdA en de bonden be pleite 32-urige werkweek) en de overheidsbemoeienis met wat ondernemers doorgaans plegen te doen. Zeer hoog scoort de zo fel begeerde lastenverlichting. De uitwerking van een dergelijk 'ondernemers-vriendelijk' beleid wordt ook door de ondervraagde ondernemers gepre senteerd: meer winst en meer investeringen. Maar de oude, ook door het huidige kabinet gehanteerde, economische stel regel 'Meer winst, meer werk', blijkt over vijf jaar niet te heb ben gewerkt. Slechts een kwart van de ondervraagde onder nemers voorziet namenlijk in 1990 een behoorlijke daling van de werkloosheid als gevolg van nieuwe bedrijfsinvesteringen. Dat het Nederlandse bedrijfsleven reden heeft om optimis tisch te zijn blijkt ook uit een ander FEM-onderzoek: de eco nomische wereldranglijst, of de top-15 van de belangrijkste industrielanden. Daarop is Nederland in 1985 gestegen van de negende naar de vijfde plaats. Alleen Japan, Zwitserland, Noorwegen en West-Duitsland gaan Nederland voor. Overigens dankt Nederland die plaats niet aan de vorig jaar gerealiseerde economische groei: die bedroeg 'slechts' 2 procent, waarmee Nederland op de dertiende plaats is beland, slechts vóór België en Frankrijk. De loonkosten maakten echter veel goed: Nederland bezet op die lijst de tweede plaats, achter Canada, met een daling van de loonkosten met 4,3 procent. In 1984 bedroeg die daling overigens ruim 8 procent. Een goede plaats heeft Nederland zich ook verworven als het gaat om de hoogte van de consumptieprijzen en de inflatie. Ook heeft Nederland het grootste overschot op de lopende re kening van de betalingsbalans, het laat zelfs Japan achter zich. Genoeg redenen dus voor ondernemers om optimistisch de komende kabinetsperiode tegemoet te treden. Al zal in hun vi sie de huidige CDA/WD-coalitie het gevoerde beleid nog vier jaar moeten kunnen prolongeren. Een forse PvdA-overwin- ning in mei komt de meeste ondernemers dan ook zeer ongele gen en het ligt voor de hand dat ze dat via hun organisaties de kiezers zullen laten weten ook. Dat deden ze vier jaar geleden immers ook al met hun vaak herhaalde 'dreigement' dat Nederland economisch achterop zou raken als Den Uyl weer in het Catshuis terecht zou ko- DE ogen van politiek Engeland zijn gericht op het kiesdistrict Fulham in de hoofdstad Londen. Morgen kiezen de inwo ners een opvolger in het Lagerhuis van de over leden afgevaardigde Maftin Stevens. De verkiezingen zijn de eerste in een reeks van drie die dit voorjaar gehouden worden in districten die mede zorgen voor de grote meerderheid van de Conser vatieve partij in het Lager huis. Deze tussentijdse ver kiezingen worden als een ba rometer beschouwd voor de vooruitzichten van premier Margaret Thatcher bij de volgende nationale verkie zingen die binnen twee jaar gehouden moeten worden. De verkiezingen konden niet op een slechter moment komen voor de eerste-minis- ter, wier populariteit voort durend daalt in de peilingen. Haar persoonlijk prestige heeft danig geleden als ge volg van het aftreden van twee ministers door de West- land-affaire. Blijkens de laatste opinie peilingen wint de kandidaat van de oppositionele Labour- partij, Nicholas Raynsford. De Conservatieve kandidaat Matthew Carrington zou als tweede eindigen. Van 1945 tot 1979, in welk jaar Thatcher premier werd, was Fulham een zeker dis trict voor Labour. Maar in loop van de jaren '79 gingen steeds meer welgestelde jon geren met kapitalistische op vattingen er huizen van twee en drie verdiepingen kopen. Mensen met lagere inko mens en werklozen zijn aan gewezen op mensenpakhui- •Thatcher - archief de stem zen die een troosteloze in druk maken. De 38-jarige Carrington, die bankier is, trekt in een geluidswagen door de straten terwijl hij de mensen oproept Conservatief te stemmen. 'Wij willen de winst niet weggooien die de regering geboekt heeft met de sane ring van de economie'. Naar zijn zeggen heeft Thatcher de basis gelegd voor 'een nieuwe welvaart in Groot-Brittan- nië',. wat veel van de jonge welgestelden in Fulham als muziek in de oren klinkt. Maar de Labourkandidaat brengt hier tegen in dat on der Thatcher de werkloos heid in zijn district gestegen is van 4,5 procent in 1979 tot bijna 13 nu, waarmee het dis trict opgedeeld is in bezitters en niet-bezitters. De premier zelf heeft zich niet met de campagne in Ful ham ingelaten. 'Misschien winnen we', was het enige dat zij erover wilde zeggen in een recent vraaggesprek met de Times. Ingewijden in de Conser vatieve partij zouden al blij zijn als hun kandidaat net achter de Labourman ein digt. Halverwege de ambts termijn pleegt de regerende partij bij tussentijdse verkie zingen slecht uit de bus te ko men. (UPI) Door Lidy Nicolasen EIGENLIJK kost een pak volle melk 1,19. Dat is de wettelijke vastgestelde minimum prijs. In de winkel moet 1,25 voor dat pak wor den neergeteld, omdat er nog BTW van 5% bij moet. Per 1 oktober kost hetzelfde pak melk een cent méér. Een televisietoestel waar voor nu in de winkel 2250,- wordt betaald, kost eigenlijk 1890,-. Zonder de BTW van 19%. Per 1 oktober kost dit toestel 18,90 méér. Deze gering ogende prijs verhogingen zijn het 'gevolg van het besluit van het kabi net om de BTW met 1 te verhogen. De BTW is een be lasting die geheven wordt op alle goederen ep diensten. De prijsverhogingen mogen per artikel of per verleende dienst klein lijken, in totaal leveren ze de overheid jaar lijks een slordige 2 miljard op. Nederland kent twee BTW-tarieven. Het lage ta rief (5 wordt 6 voor alle goederen en diensten die voor het eerste levensonder houd (aardappelen, brood, melk, kranten, kleding) nodig zijn. Het hoge tarief (19% wordt 20 wordt geheven op zaken die tot luxe bestempeld zijn, en daartoe behoren naast de home-computer ook de wasmachine en het tv- toestel of een kant en klare pizza. De verhoging van de BTW is een doodgewone belasting verhoging. Hoewel een tijde lijke, haast het kabinet zich te zeggen. Want als de olie prijs weer boven de 60,- per vat (nu schommelt de prijs rond de 40,- per vat) stijgt, kan de BTW weer omlaag. Als je er tenminste voor betaald en voor lief neemt dat die vrieskist ook duurder wordt. - foto archief de stem Die tijdelijkheid is bedoeld als een pleister op de wonde van de VVD, die de kiezers immers al jaren belooft de belastingen te zullen verla gen. Maar een grote pleister is het niet. Het kabinet doet geen harde toezeggingen in de gisteren gepresenteerde plannen. Nee, als de gasbaten weer stijgen door verhoging van de olieprijs, dan zal 'prioriteit' worden gegeven aan het verlagen van de BTW óf aan verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Toekomstmuziek. Nog voordat het zover is zal elke burger in Nederland meer moeten uitgeven aan kleren, huizen of de loodgieter. Dat heeft bij tal van maatschap pelijke belangenorganisaties protesten uitgelokt. Veront waardigd roept Konsumen- ten Kontakt dat de Neder landse consument kan fluiten naar het voordeeltje dat de verlaging van de gapsrijs op leverde: „In één klap meer dan ongedaan gemaakt." „Op geen enkele wijze is rekening gehouden met het dragkrachtbeginsel. Deze BTW-verhoging treft vooral de lagere inkomensgroepen. De enige die nu mag profite ren van de verlaging van de olieprijs is het bedrijfsleven, dat miljarden incasseert." De vertegenwoordigers van het bedrijfsleven zijn zich daar heel wel van be wust, maar dat is voor hen nog geen reden de verhoging van de BTW met open armen te ontvangen. Net zo min als ze dat de overige bezuini gingsplannen van dit kabinet doen. Spoken doemen ook op. De christelijke werkgevers- organisdatie NCW voorspelt dat de consument aanzienlijk minder zal gaan uitgeven aan goederen, terwijl de Ne derlandse economie het juist nu van binnenlandse beste dingen moet hebben. Het VNO vreest voor de groei van zwart werk, is bang dat de strijd tegen zwartwerkers ontmoedigd zal "worden nu de dienstver lening weer duurder wordt. Voorzitter Van Lede prijst de wijsheid van een regering die „de eigen inkomsten terug brengt als de uitgaven tegen vallen". Maar „niet verstan dig" noemt hij het dat de las ten nu worden afgewenteld op de burgers. Wat het VNO betreft moet het kabinet in de eigen overheidsuitgaven blijven snijden om de miljar den voor het financieringste kort binnen te halen. De vakcentrale FNV is wat afwachtend. Spreekt van een voorlopige reactie, om dat nog moeilijk te beoordelen valt hoe het effect van de verhoging op de koopkracht van de burgers is. Het Cen traal Plan Bureau (zo blijkt ook bij navraag) heeft nog geen berekening gemaakt. Toch zegt de FNV vooral moeite te hebben dat ook het lage tarief voor het eerste le vensonderhoud omhoog is gegaan. Liever had de vak centrale gezien dat gekozen was voor een verhoging van de benzine-accijns, omdat dan de laagstbetaalden een lastenverzwaring bespaard was gebleven. Geen vuiltje aan de lucht met die koopkracht, meldt het kabinet bijna triomfante lijk. De sociale premies zou den verder omlaag kunnen. Bovendien zou - inclusief de BTW-verhoging - in 1987 nog een lichte daling van de con sumptieprijs worden ver wacht tot hooguit een half procent. En dat betekent dat voor iedereen de koopkracht gehandhaafd kan blijven. De Nederlandse burger hoeft dus niet echt in eigen zak te tasten. Maar profite ren van de eigen gasbel is er evenmin bij. Sterker nog waar iedereen elders in Europa en het bedrijfsleven de goedkope energieprijzen in winst kunnen omzetten, gaat het voordeeltje de Ne derlander voorlopig aan de neus voorbij. Van onze Haagse redactie den haag - Basisartsen die nog een vervolgopleiding moe ten volgen om huisarts of spe- I cialist te worden komen steeds moeilijker aan de slag. Slechts 1 10 procent van alle afgestu deerden van de universiteit vindt binnen anderhalf jaar een plaats op een vervolgop leiding. Dat blijkt uit een onderzoek van de Landelijke Belangen vereniging voor Basisartsen (LBB) dat gisteren werd aan geboden aan de hoogste amb tenaar van v van Lo Het c Vrije 1 dam g den 40 Uit die procem cent nii in de g 4 prot deed. werken maar z< Volgi j UTRECHT (ANP) - De voorzi mene Werkgevers Vereniging Wijk, vreest binnen tien jaai 'aankomend vakmanschap' stroom van goed opgeleide j volge van de leeftijdsopbouw in die periode zal afnemen. Van Wijk zei dinsdag bij de ope I festatie Management '86 in Utre jongeren vorig jaar aan de slag zi, werkplannen waarbij ondernemin ken waren betrokken die zijn AWV. Deze vereniging telt enkele I honderden leden met in totaal 300.000 werknemers. De jeugd- I werkplannen, een initiatief I van de AWV, de metaalwerk gevers en de industriebonden, hebben er volgens Van Wijk ongetwijfeld toe bijgedragen dat de jeugdwerkloosheid in 1985 relatief meer is gedaald I dan de totale werkloosheid. Bedoeling van de jeugd werkplannen is het overbrug gen van de kloof tussen voor opleiding en de eisen die de bedrijven stellen. Volgens Van Wijk zijn de tot dusver opge dane ervaringen bemoedi gend. Hij legde sterk de nadruk op SCHIPHOL (ANP) - De ont wikkeling van het nieuwe Fokker-100 vliegtuig heeft een half jaar vertraging opgelo pen. Het eerste toestel (voor Swissair) kan nu pas in het najaar van 1987 worden gele verd. De oorzaak van deze vertra- I ging is deels een gevolg van nieuwe technische eisen van de maatschappijen, die het toestel al besteld hebben, be vestigde dinsdag de woord voerder van Fokker. Die maatschappijen zijn Swissair, de Amerikaanse US-Air en de f KLM. De woordvoerder kon niet I zeggen hoe groot de financiële I schade is voor Fokker. Vlieg- I tuigfabrieken zijn bij te late I levering contractueel ver- I plicht een boete te betalen. Het I is volgens Fokker ook te vroeg I om te zeggen of de fabriek I nieuwe steun zal vragen bij de overheid. Het rijk besteedde reeds een miljard gulden aan I de ontwikkeling van zowel de F-50 als de F-100. de noo< om-, ht eerste ringere gen. Ds werkne lingsac eiste gehoud dit des nu bes ontwik gisch veroudc nen lai mingen ze op inzetba, scholinj Wijk cx bij de werkloi steeds werklo; schoold naar beidskr Hij s] kans werkio: de sne schapp: Arbeid gen vo drinkt over werk', triest werkne einddoe werk, zijn. FNV- noemde arbeids uit te 1 van mi vers- saties b werk n de soci houdt, i en in v beuren, ter. „M dat de, beidsve land d< stelling stoord Pont. HETbMjft eentonig, maar daarom niet mi Lubbers slaagt er steeds weer in de laste ueze week behandelt de Tweede Kamer P?'zekerheids5telsel, waardoor straks jenden in inkomen achteruit zullen gaan. oinet de Kamer weten dat de tinanciële te ue goedkope olie via een verhoging va goedgemaakt'. LH* kabinet zegt deze maatregel te h ornoging van de benzine-accijns om de I enleving te spreiden' in plaats van over i geval de automobilisten. Alsof een ver' n wel v°or iedereen geldt, niet het har net recente verleden al de meeste klap _i laagstbetaalden. Immers, de kosten v erten gaan omhoog en dat raakt lagere i L>e keus voor een hogere BTW roept - f van de aardgasinkomsten als gevolg ,i fn c°njbncturele, dus van tijdelijke aa 7npi maatregal bij om de negatieve Lt s een verhoging van de benzine-acc hprr,r rder wordt, in een handomdraai reiiii? Een verhoging van de BTW ka an^ °,n9edaan worden gemaakt, nog a haatreg<^d'*'e n'e,s 20 bl')vend 's a's Lnnl '''kl er op dat bet kabinet zich vooral zine f psychol°gische effecten die een torh Li''s nu eenmaal met zich mee bre der a ma,i9 bedacht in de kiezersgunst, 'erkiQ |den verzet en daarvoor zelfs ee be *n ia'rl9sbeloften uit 1982 (trouwens ooi lasten,, nverzwarin9 voor burger en bed Bister^6 -htln9- De kersverse WD-mlnist ;ömt q, uit aan z'in kiezers: die bel naarfa he} kabinet straks de BTW w wat duurder wil worden. Een sigaar

de Stem | 1986 | | pagina 2