bouwwoede is groter dan verwacht Johan Taalman verlaat de PTT na veertig jaar Vuurstenen voorwerpen DE STEM k George g Sponselee z; In principe detailhandel op Szydklowskiplein Axel cei reld aan. uithoek, Ikke baan istig teneens. im Dat 't wat doe dat "die situatie gevoel. )mt u wel- leybal, een gezellig koken >olkantine? saamheid tn pakt een idin. en als u immer van I achterzijde I nummer ijst naar de latie over de Zulke knappe Zwitsers koopt u alleen bij BALLY Filmavond kanoclub Zeeland Aljt T22 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND HULST -14120 KANTOORHOUDER SINT-JANSTEEN of Switzerland Plaatselijk nieuws Clinge Bestuurder aangehouden Heikant Hulst Vogelwaarde Gereedschap Kunstmatig Vestiging WOENSDAG 9 APRIL 1986 i doeri n uw uxaflex' binnen- ;e. Dus Drdijn- m textiel ;ven van indig ket- daglicht arm als als jaloe- over- Grond in eerste fase Tragel uitverkocht 9 de soor- oorbeeld, i uit maar forden akt en erd. laar de )Oi n 't in uw ETEEN.^ (LIST er Douglasprodukt tüe voor kwaliteit ig Ideële Reclame SD® Johan Taalman in zijn kantoortje FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers SINT-JANSTEEN - „Zo- merzegels. Doe maar van al les twee. Eentje gestempeld. Maar wel een beetje duide lijk". De filatelist aan het lo ket kijkt nauwgezet toe hoe kantoorhouder Johan Taal man de zegels van het vel scheurt. „De laatste dag ze ker?", informeert hij. „Ach, ge weet het ook al. Wat denk je, dan zal ik hem nog maar eens flink aan het werk zet ten". Voor beheerder Johan Taalman (61) van het post kantoor in Sint-Jansteen was het gisteren zijn laatste werkdag. Na veertig dienst jaren gaat hij in de vut. Weinig postkantoren in Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben voor hem nog geheimen. Veelvuldig werd in het ver leden een beroep op hem ge daan om overal in te vallen, „ik heb heel de streek door kruist", zegt Johan Taal man, die sinds juni 1975 de scepter zwaait in Sint-Jan- steen. Hij kwam er terecht nadat de PTT-vestiging in Nieuw-Namen werd opge doekt. Daar werd hij in juli 1961 kantoorhouder. Zijn loopbaan begon hij op 11 april 1946 als postbode in Graauw. Fiets „Een mooie tijd, maar in de winter geen pretje. Dan moest je op de fiets de polder in. Als je dan van Graauw naar Nieuw-Namen moest was het om 6 uur vertrek ken. En dan 's middags nog eens". In zijn tas niet alleen brieven. „Je nam van alles mee. Formulieren die inge vuld moesten, de pensioenen van bejaarden. En voor de mensen in de polder was je eigenlijk ook een fietsend nieuwsblad. Soms ging je met veel geld op stap. En dan zagen ze je nog graag komen ook. Begrijpelijk". In juli 1961 werd Johan Taalman benoemd tot kan toorhouder in Nieuw-Na men. „Toen gingen bijna alle geldzaken nog via het loket van het postkantoor. Nu heeft bijna iedereen postgi ro. Een kaart in de envelop en je bent overal vanaf". Taalman heeft de ontwik kelingen van nabij kunnen meemaken. „In mijn begin tijd kwamen de mensen niet alleen voor pure postzaken. Op zo'n dorp fungeerde je zo'n beetje als vraagbaak. Vooral voor de ouderen. Het contact was ook veel per soonlijker. Nu zit je wegge stopt achter centimeters dik glas. Vroeger was het ge woon de geldlade open trek ken waar de klanten bij stonden. Maar dat kan na tuurlijk niet meer. Tegen woordig gaat er veel meer geld om". Een eenmanspostkan toortje lijkt een gemakke lijke prooi voor overvallers. „Ik heb gelukkig nooit zoiets meegemaakt. Ook nooit bij stil gestaan". Met het kogel vrije glas loopt Johan niet ver weg. „Ik heb dat onder- laatst op de televisie gezien. Dat was ook kogelvrij glas, maar er zat zóóó'n gat in. Hoe kan dat dan?" Omdat de mensen minder genoodzaakt zijn voor aller lei geldhandelingen naar het postkantoor te gaan is het werk aan het loket in de loop der jaren minder druk ge-, worden. „Het meeste bestaat uit verkopen van postzegels, strippenkaarten en dergelij - ke. De drukste tijd is rond de kerstdagen. Iedereen wil dan postzegels en er worden veel pakketjes verstuurd. Dan is het flink aanpezen". Johan Taalman kijkt met plezier terug naar zijn PTT- loopbaan. „Ik heb altijd mijn best gedaan de mensen zo veel en zo goed mogelijk te helpen. Dat is ook onze plicht". Gisteren zette hij er een punt achter en neemt nu de vrije dagen op die hij nog heeft. Vrijdag neemt hij of ficieel afscheid. Dat gebeurt met een receptie van 19.30 tot 21.30 uur in de kantine van het postkantoor in Hulst. Daar is iedereen wel kom die de scheidende kan toorhouder voor de laatste keer in zijn functie de hand wil drukken. jS^DVOOB ZUIDWEST-NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. j °Penlng8tl|den: 8-30-12.3O/13.3O-17.OO uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jansen (p|v. chef), Emile j/a'°n, Co Meertens, Cor de "oer (foto), Ton Koomen wort). Hulst: Frank Deij, Bogène Verstraeten. Middelburg: Henk Postma. °es: Clé van Katwijk. Advertentie-exploitatie Inspecteur zeeiand: 1 9583r PnVé tel' 01150~ (ADVERTENTIE) DEISTER Breda Grote Markt 5 Van een onzer verslaggevers HULST - De ontwikkeling van de bouwactivi teiten in het Hulster uitbreidingsplan Tragel gaat een stuk sneller dan verwacht. De bouwgrond in de eerste fase van het plan, waar mee men dacht voorlopig een paar jaar vooruit te kunnen, is nu al zo goed als uitverkocht. Wethouder G. van de Voorde verwacht dan ook dat nog dit jaar zal worden begon nen met de voorbereiding voor het bouwrijpmaken van de volgende planfase. Momenteel is de bouw van 26 kleinere huurwoningen door de Hul ster Woningbouwvereniging in een vergevorderd stadium. Daarnaast is het Sociaal Fonds Bouwnijverheid bezig 22 duurdere twee-onder-een- kap huurhuizen neer te zetten. Aannemersbedrijf 't Gilde werkt nu nog aan het volledig bouwrijp maken van de grond. „Het is uniek dat dit nog moet gebeuren terwijl er al volop gebouwd wordt", meent wet houder Van de Voorde, „maar wij hadden niet verwacht dat de belangstelling zo groot zou zijn". Om de bouwactiviteiten toch te kunnen laten plaats vinden heeft de gemeente in derhaast enkele voorzieningen moeten treffen. Binnenkort staat ook nog de bouw van een tiental twee-on- der-een-kap-koopwoningen op stapel en wil de Hulster Woningbouwvereniging dit jaar beginnen met nog eens 27 huurhuizen. Het worden dan iets grotere woningen dan de 26 die nu in aanbouw zijn. Van de Voorde verklaart de grote belangstelling voor het nieuwe uitbreidingsplan door het feit dat er in de kern Hulst jaren lang geen bouwgrond voor handen is geweest. Inmiddels is ook de geluids wal aangelegd die de woon wijk scheidt van de drukbere- den Zoetevaart. Het is de be doeling dat de wal dit voorjaar nog grotendeels wordt inge plant om het aanzicht te ver fraaien. Hengelclub - Visclub de Clingse Hengelaars houdt za terdag 12 april een algemene ledenvergadering in zaal de Van onze correspondent WESTDORPE - Op de Vis sersverkorting in Westdorpe werd gisternacht de daar ge parkeerde auto van A. B. uit dezelfde plaats aangereden door een andere auto. De be stuurder daarvan reed door. Even later trof de politie in Westdorpe een beschadigde auto aan, die eigendom bleek van W. van H. uit Westdorpe. Tijdens het daarop volgende verhoor bleek dat diens auto betrokken was bij de aanrij ding. Bestuurder was echter E. van H. Tegen beiden werd proces-verbaal opgemaakt. Van een onzer verslaggevers SPUI - Kanoclub Zeeland houdt vrijdag 25 april de jaar lijkse filmavond in het buurt huis De Drie Gehughten te Spui. Aanvang 20.00 uur. Op de bijeenkomst worden opnamen vertoond van eigen activiteiten, zoals wildwater varen in de Ardennen. Tijdens de pauze is er gele genheid om overtollig kano materiaal te verkopen. Tevens zijn er verschillende typen ka no's te bewonderen en is er een info-stand met folders over wildwatercursussen en kan overzekeringen. Na de pauze vertelt zee kano-expert P. de Haas over wat er komt kijken bij het ka novaren op zee, toegelicht met folders en dia's. Ook kunnen er over deze sporttak vragen worden gesteld. De avond is toegankelijk voor alle belang stellenden. Niet-leden betalen een rijksdaalder intree. Kanoclub Zeeland is een nog jonge vereniging die zich ten doel stelt de kanosport in de regio te bevorderen. Zo zijn er gesprekken geweest met natuurbeschermingsorganisa ties, waterschappen, gemeen ten en VW's over de moge lijkheden om vaarverboden over verschillende kreken en watergangen in te trekken. Dit jaar is de club present bij de havenfeesten in Terneuzen, met onder meer kanosprints en kanopolo-wedstrijden, en bij de Paalfeesten te Paal. Om de leden van alle activiteiten op de hoogte te houden wordt er een tweemaandelijks blad uitgegeven. Troubadour. Voorzitter Hugo Willaert en wedstrijdleider Leon de Blijzer zijn periodiek aftredend en stellen zich op nieuw herkiesbaar. Bestuurlid P. van Hauten stelt zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats wordt J. de Clerk uit De Klinge naar voor geschoven. Na de vergadering kunnen de leden hun vergunning omrui len tegen een exemplaar dat voorzien is van een stempel van de Kamer voor de Binnen visserij. Verder kan men zich ook laten inschrijven voor deelname aan de tien wed strijden die het komend sei zoen worden gehouden. ANBO - De Algemene Neder landse Bond voor Ouderen af deling Heikant houdt zaterdag 12 april om 14.00 uur de alge mene voorjaarsvergadering in gemeenschapscentrum 't Hei- ke. De gebruikelijke agenda punten komen aan de orde en het beleid van het afdelings bestuur. Er wordt ook een be stuursverkiezing gehouden wegens het ontstaan van twee vacatures. Na de vergadering wordt nog bingo gespeeld. Toertocht - Toerclub Hulst houdt zaterdag 12 april een toertocht over 60 kilometer. Een afstand die de deelnemers door het Nederlands-Belgisch grensgebied voert. De in schrijvingen beginnen om 8.15 uur in 't Ros Beyaert. Vertrok ken wordt om 8.45 uur. Hengelen - Door zeehengel- vereniging De Puit werd een viswedstrijd gehouden tussen Groenstraat en Baalhoek in de Westerschelde. Er werd door twintig vissers aan deelgeno men. Uitslag: 1. George Mangnus, Vo gelwaarde 2443 gram; 2. George van Bunderen, VogeLwaarde 2000; 3. Theo de Kort, Ossenisse 1911; 4. Fons Roctus 1895; 5. Piet de Poor ter, 1623 gram, beiden Vogelwaar de. De volgende wedstrijden wor den gehouden 3 mei, 24 mei, 21 juni, 5 juli, 30 augustus en 4 oktober. Stukken vuursteen gevonden bij Nieuw-Namen Tal van doorgeleerd heb bende en goed betaalde Ne derlanders zijn als een kind zo blij als ze een stukje vuursteen vinden. Op Nieuw-Namen bijvoorbeeld. Vorig jaar hebben vondsten daar regelmatig de krant gehaald. Waarom die op winding bij het vinden van zo'n stuk steen? We hebben Erik Ossewaarde gevraagd enkelen van die stukken te fotograferen. Op veel meer dan een stuk geslagen kie zelsteen lijken ze niet. Niet iedere kiezelsteen evenwel is een vuursteen. Vuursteen kan in de aarde afgezet worden in lagen, het bestaat uit nagenoeg zuiver kristallijn kiezel, het schei kundige element silicium, symbool si, of in knollen. Ronde brokken van zo'n flinke vuist groot. Die knol len ontstaan vooral in krijt- lagen (Zuid-Limburg, Zuid- Engeland). Aangezien het spul steenhard is, werd het veel als bouwmateriaal ge bruikt. Met name in Enge land kunnen we hele kerken en stadsmuren (Kantel- berg/Canterbury) aantref fen, opgebouwd uit knollen. Gewoonlijk heeft men dan een zijde afgeplat. Want dat is een eigen schap van vuursteen; als het splijt krijg je rechte vlakken met harde en messcherpe kanten. Daarom is het waarschijnlijk een van de eerste materialen die de mensheid als gereedschap heeft gebruikt. Iets van die scherpe kanten kunnen we zien op de foto van het Nieuw-Naamse materiaal. Zoals gezegd, de mens heeft vuursteen gebruikt als gereedschap. We noemen die periode uit de geschiedenis de Steentijd of Stenen Tijd perk. Men onderscheidt daarin drie grote perioden. Allereerst de Oude Steentijd of het Paleolithicum. Die is ook weer in drieën verdeeld. Oud-Paleolithicum vanaf tenminste twee miljoen jaar (zeg gerust nog meer) gele den tot rond 800.000 jaar voor Christus. In die tijd heeft de mens zich (vanuit Afrika?) in Europa geves tigd. De middenperiode van de Oude Steentijd duurt tot on geveer 40.000 jaar voor Christus. De jongste periode eindigt tussen de 20.000 en 10.000 jaar voor Christus. De mens maakte dan al lang gebruik van 'woningen'; schermen van takken. Hij kende het vuur, begroef zijn doden en hield er een ere dienst op na. In Europa was lange tijd de holenbeer daarvan het middelpunt. De Middensteentijd (Me- solithicum) begint zo'n 10.000 tot 12.000 jaar voor Christus en duurt tot ongeveer 8500 voor Christus. Dan volgt het Neolithicum, de Jonge Steentijd. Rond 5000 voor Christus eindig't die omdat de (westerse) mens het vuursteen verlaat en metaal gaat gebruiken. Eerst koper, dan brons en daarna ijzer. De Ijzertijd duurt tot het begin van onze jaartelling. Wat is nu het boeiende aan de stenen voorwerpen die op Nieuw-Namen ge vonden kunnen worden (zijn?) en in het nabije Ver- Artefacten, afslagstukken die onder meer werden gebruikt als messen, pijlpunten en krabbers - FOTO ERIK 0SSEWAARDE rebroek gevonden zijn? Zijn het brokken die langs na tuurlijk weg zijn ontstaan dan wel gemaakt door men senhanden? Zo ja, dan door Middensteentijdmensen of door Neolithicers? De men sen uit het oudste tijdperk (die zijn het zeker niet) ge bruikten de kern van een vuursteen als gereedschap. Ze sloegen er net zo lang stukken af tot een wigvor mig brok overbleef dat ge makkelijk in de hand lag. Vuistbijlen en aanverwan ten noemen we dat. Soms werd er een gat in geboord (hoe?) om er een stele in te bevestigen. Later gaat men 'afslagar tefacten' benutten. Artefact betekent kunstmatig ont staan. Door de mens dus. Die afslagstukken zijn vlijm scherpe messen, krabbers, pijlpunten enzovoorts. We hebben twee foto's ter be schikking gekregen van drs. R. van Heeringen, districts ambtenaar van het ROB (rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek). De foto's tonen bijna ze ker artefacten. In ieder ge val zijn ze afkomstig van Nieuw-Namen. Jaren gele den is er een stenen pijlpunt gevonden. Vakmensen moe ten vaststellen of deze voor werpen uit de Middensteen tijd dan wel uit de Jonge Steentijd dateren. Dat is het boeiende: wanneer leefden hier de (eerste) mensen? Nu was er altijd een pro bleem: vuurstenen op De Kauter. Brokken vond men genoeg: de lagere school heeft honderden stuks. Knollen echter ontbraken. Op zich geen probleem. Be kend is dat er al 3000 jaar voor Christus vuursteen mij nbouw in gangen in Zuid-Linburg was. Ook dat er in Europa een levendige handel was in dat spul. Het kan derhalve aangevoerd zijn. Nu is er recentelijk evenwel zo'n knol gevonden. Verloren tijdens transport of ter plekke langs natuur lijke weg onstaan? Onder zoek moet nog veel uitwij zen. Mogelijk maakte het aan wezig zijn van vuursteen De Kauter aantrekkelijk als vestigingsplaats. We weten nog veel niet. Al met al evenwel komen er geregeld feitjes aan het licht die de oudste geschiedenis van onze streek steeds meer ont rafelen, boeiender maken ook en Nieuw-Namen in dat alles steeds belangrijker. De Groeve aan het Kerkpad daar laat dat van dat alles nauwelijks iets zien. Toch is het boeiend eens te zien op welke bodem de prehistori sche mens mogelijk zijn ne derzetting had. Voor belangstellenden zijn er open dagen: 19 april van 10.00 tot 12.00 uur, 20 april van 14.00 tot 17.00 uur, 26 april van 10.00 tot 12.00 uur, 27 april van 14.00 tot 17.00 uur, 8 mei van 10.00 tot 16.00 uur, 19 mei van 14.00 tot 17.00 uur, 20 juni van 19.00 tot 22.00 uur. Zonder vooraf gaande aanmelding is men van harte welkom. Van een onzer verslaggevers WEL EERST GEDEGEN ONDERZOEK AXEL - De eers'te stap op de ongetwijfeld nog lange weg naar detailhandel op het Szydklowskiplein in Axel is gezet. De Axelse gemeente raad besloot gisteravond met twaalf stemmen voor en twee tegen in principe het parkeer terrein te promoveren tot win kelgebied. Als echter na een gedegen onderzoek door onafhanke lijke deskundigen blijkt dat het streven van het college (met uitzondering van wet houder H. de Mul) detailhan del op het plein, niet haalbaar is of nodig is om de centrum functie van de gemeente Axel te versterken blijft de zaak bij het oude. De raad werd gisteren om een principe uitspraak ge vraagd omdat diverse gega digden, waaronder de levens middelenconcerns Schuitema en Albert Heyn, interesse heb- ben getoond in het plein. Die mogen daar alleen bouwen als de bestemming van het plein, nu parkeren, wordt gewijzigd. Maar zelfs onder die voor waarde, wethouder P. Apers bleef er gisteren maar op ha meren dat de raad in de hand blijft houden wie of wat er uiteindelijk op het plein komt, wilde de GPV-fractie gister avond niet akkoord gaan met het voorstel. „Voorlopig zeg ik 'niet op het plein. Wel rond om", maakte J. de Putter dui delijk. Met die slag om de arm, ja mits, namen de drie andere fracties gisteravond wel ge noegen. De WD zei volmon dig ja. „De procedure die nu gevolgd wordt is de enige juis te", aldus T. Marteyn. Hij noemde het voorstel van het college weloverwogen. De PvdA kon zich er ook in vinden. „Ik ben bang dat het moeilijk wordt om het goed te sturen", zei J. Vink. „Maar we kunnen het Szydklowskiplein niet eeuwig laten liggen. We moeten de knoop doorhakken en dit voorstel aannemen." Het CDA liet zich echter pas over de streep trekken nadat het college had toegezegd dat de thans gevestigde detailhan del niet in zijn exploitatiemo gelijkheden belemmerd wordt. Het'CDA stelde ook als eis dat het Szydklowskiplein een zo genaamde centrumfunctie krijgt waardoor de raad een nog betere grip krijgt op de uiteindelijke invulling van het plein. De bestemmingswijziging van het Szydklowskiplein werd gisteren overigens inge kleed in een bestemmingsplan voor de hele binnenstad. Dit om te voorkomen dat er naast firma De Dijcker, die aan het plein woont, op korte termijn gebouwd gaat worden. Ook voor die plaats heeft zich een serieuze gegadigde gemeld. Het college wil de invulling van en rond het plein in een keer behandelen. B en W houden er echter re kening mee dat het een zaak van zeer lange adem gaat worden. Als het licht definitief op groen komt te staan kan het nog zeker drie jaar duren voor de eerste spa in de grond wordt gestoken. Wijksuper- markt Bolleman heeft inmid dels al laten weten alle midde len aan te grijpen om winkel vestiging op de meest ideale plek in Axel tegen te houden.

de Stem | 1986 | | pagina 13