Actieweek Zeeland: 'Honger hoeft niet' GPV'er Schutte prijst beleid zaak-Kedichem men - hulst IPENEER mss Drie jubilarissen amateurtoneel Lentemars trok 164 wandelaars Huurderscommissie voor eerste maal democratisch kiezen IEVIBEL UIT ONGEZOUTEN KRITIEK IN JAARVERSLAG [RIEUR 'ORDEN Voorlichting van groot belang voor diabeten IUWING! VAN ZEELAND IN TERNEUZEN ir onze trant m AXEL luderenbond ■estdorpe *0 jaar oud Mosselen Nu ook Hoek op de bres voor Nepal VOOR 14e MAAL IN TERNEUZEN Zomerzegels morgen te koop in Goes DVN-BIJEENKOMST TERNEUZEN Plan Bomen- en Bloemenbuurt Terneuzen: Bevoegdheden Klachten AAANDAG 7 APRIL 1986 T6 PAGINA ZEELAND 2 bkkerstraat 8 Goes I Zuid- en Noord-Beve- kmheden aan de trans- jnt naar Goes is op I taande en mogelijk en-1 1 kans aanwezig dat er I fen komt, dat vlekken op I |n. in die periode voor-1 vassen van kleding en I Jan bruin water het wa-1 i tot het weer helder is. atschappij Ederland (WMZ) Van een onzer verslaggevers EVENEMENTEN IN HELE PROVINCIE TERNEUZEN - Meer dan dertig landelijke organisa ties en honderden plaatse lijke groepen houden deze maand de actieweek 'Hon ger hoeft niet'. Ook in de Zeeuwse regio's kriigt dit motto uitgebreid aandacht in de week van 12 tot en met 19 april. De actie wordt gedragen door orga nisaties van vrouwen, boe ren consumenten, kerken, milieu- en Derde Wereld- groepen. Men wil een halt toeroe pen aan een mechaniek dat steeds meer mensen in de hele wereld over de rand van het bestaansminimum duwt. Aandachtspunten zijn onder meer: de landbouw overschotten van de rijke landen, de torenhoge schul denlast van veel ontwikke lingslanden en de aantasting van natuur en milieu, alle maal verschijnselen die in de ogen van de organisato ren met elkaar te maken hebben. De activiteiten in Zeeland vinden plaats onder de pa raplu van het COS-Zeeland, het centrum voor ontwikke lingssamenwerking dat con tacten heeft met de Derde Wereld-groepen in de pro vincie. Andere deelnemers zijn: het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt, de Zeeuwse Milieu Federatie, de Zeeuwse Wereldwinkels en het Rijn Schelde Insti tuut. Aan de stroom van actie materiaal, waaronder een landelijke 'Honger hoeft niet'-krant, heeft het COS nog een stortvloed van woorden toegevoegd in een speciaal nummer van het eigen contactblad Cosmora- ma. In Zeeland worden activi teiten georganiseerd in de Wereldwinkels te Middel burg, Goes, Terneuzen, Westkapelle en Zierikzee. Zo vinden in de Wereldwinkel Terneuzen, Walsstraat 7, op zaterdag 12 april activiteiten plaats, waaronder de ope ning van een tentoonstel ling, die de bezoekers onder meer confronteert met een kennis-test via de computer. Op donderdag 17 april houdt men er een informatie avond, waarop een film wordt vertoond over de re latie van het EEG-land- bouwbeleid met de Derde Wereld. Aanwezig is dan ook Frank de Putter van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt. Verspreid over de grotere gemeenten in Midden-Zee land worden behalve ten toonstellingen en informa tie-avonden ook kerkdien sten (Kapelle), een gespon sorde looptocht (Middel burg) en een speurtocht (Goes) georganiseerd. Op woensdag 16 april vindt in De Prins van Oranje te Goes een provin ciale manifestatie plaats. Dan wordt de film vertoond die ook Terneuzen aandoet. Medewerker J. Wybrandi van de Stichting Oecumeni sche Hulp aan Vluchtelin gen houdt een inleiding over de Nederlandse betrokken heid bij het wereldvoedsel- vraagstuk. Daarna kan men met hem en andere deskun digen discussiëren over de aanbevelingen uit een Mani fest dat speciaal voor deze actieweek is opgesteld. ITE OOSTBUR(j MAKING ,Breskens-West" Jostburg maakt ingevolge I Ikel 31 van de Wet op de I lakend, dat het door de ge-1 fember 1985 vastgestelde I Iskens-West" op 11 maart I |1 /154, afdeling 4 rov door lvan Zeeland is goedge-| Jauteerde Staten voormeld ■april 1986 gedurende één lcretarie (sectie Ruimtelijke ein 1 te Oostburg voor een i gelegd. f van de Ruimtelijke Orde- levoegdheid om tegen de i te stellen bij H.M. de Ko- I burgemeester voornoemd, C.T. Spijkerboer. angstbeperkingen oor vis 'onwezenlijk' Van een onzer verslaggevers IRESKENS - Door de vangstbeperkingen '(quotering) voor diverse vissoorten en het inds vorig najaar geldende vangstverbod ior kabeljauw, schelvis en schol is de visserij ineen 'onwezenlijke situatie' terecht gekomen. Want hoewel vakmanschap, durf om te investeren en een grote inzet nodig zijn om de economie weer op tc krikken, worden deze eigenschappen bij de visser- tn als 'misdadig' beschouwd. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het GPV-Tweede Kamerlid Schutte heeft politie en justitie alle mogelijke lof toegezwaaid voor de manier waarop vorige week zaterdag in Kedi- chem (Zuid-Holland) is opgetreden tegen actievoer ders, die een hotel in brand staken omdat daar leden van de Centrum Partij vergaderden. Hij zei dat vrij dagavond tijdens een GPV-bijeenkomst in Terneu zen. Schutte wees alle kritiek op politie en justitie, die de laat ste dagen is toegenomen, van de hand. „De actievoerders wisten vooraf terdege welke risico's ze namen en wat de re actie daarop zou zijn", aldus het kamerlid. „Ze hebben dan ook geen enkel excuus, wan neer arrestatie volgt omdat de actie tot een ernstig misdrijf heeft geleid". Dat er ook mensen zijn op gepakt voor verhoor die zeer waarschijnlijk niets met de brandstichting van doen heb ben, ontkende de GPV'er niet. „Die hebben dan ook weinig te duchten van een verhoor. Maar wie echter z'n identiteit niet wil onthullen, die heeft kennelijk meer te verbergen dan enkel z'n naam. Volgens Schutte is de laatste jaren maar 'al te vaak' ge beurd, dat actievoerders die 10-13506 Tel. 01140-11998 Ieren bij noens pkundig stotteren van éze ongezouten kritiek op it quoterings-beleid is af- ;tig van secretaris P. de !are van de belangenvereni- ig van Zeeuwse vissers Ze il. In het jaarverslag 1985 it hij tot de conclusie dat nog steeds goed renderende (tervisserij door dit beleid Ier steeds grotere druk it te staan, terwijl het nut quotering door hem sterk irdt betwijfeld. „De quote- igs-maatregelen zijn puur iretisch, want bij het vis- op andere soorten is het iraard niet te voorkomen, jt gequoteerde vissoorten rden meegevangen". Jit het verslag blijkt ook 1 1985 een ongunstig garna- (jaar is geweest voor de euwse vissers. Vooral de nvoer op de vismijn te Bres- ns kelderde: van 474.000 kilo 1984 naar ruim 342.000 en de brengst van drie miljoen Iden naar zo'n anderhalf ljoen. Ook de gemiddelde fljs per kilogram maakte een vrije val: van ƒ6,38 in 1984 naar 4,50. igloop De mijn te Colijnsplaat ieg vorig jaar ongeveer een- Ifde aanvoer van garnalen herwerken dan in 1984 (rond 940.000 kg), maar de op- pigst daarvan liep terug h bijna ƒ6,5 miljoen naar f5,2 miljoen. Landelijk werd i wel twee miljoen kilo gar- Men meer aangevoerd dan Noordpolder straat 13 Tel. 01155-2238 Toonzaal Hulst voor hel mooiste en het nieuwste. Alle dagen geopend. Ook op Bvin 14.00-17.00 uur. Van ome correspondent STDORPE - De bejaar- 'bond te Westdorpe viert ensdag het 30-jarig be an. in verenigingsgebouw tcordia wordt die dag een «elijke jaarvergadering 'ouden met als hoogtepunt optreden van de Zeeuws- iamse zanger en conferen- J "Ut Brakman. voorafgaand vindt 's mor- Vs vapa£ 9.30 uur in de kerk 9 euoharistieviering plaats, geleid door pastor M ihiellier en waaraan het «tselijk bejaardenkoor mu i-I! l^ewerking verleent, ju 10.30 uur begint dan de ergadering, waarop ge en wordt door kringad- ;,nr pater Mikkers uit Phi- i,„ V?olc worden dan de Ln mtSereikt aan de win- L Van rï°°r de leden ge wen competities. koffietafel gaat om van start feestprogramma Pi»tp met in de hoofdrol ii an' die een speciaal uderen gerichte show zal la—fi.' met liedjes en voor- V^°terij gehouden!™ het jaar ervoor, de totale op brengst hiervan lag echter toch bijna 800.000 onder het niveau van '84.. Ook over het vorig jaar van kracht geworden Garnalenbe- sluit is Zevibel negatief. „Zo als zo dikwijls is ook dit be sluit weer zuiver theoretisch en totaal niet op de praktijk gericht", schrijft De Baare. Vooral de voorwaarde dat garnalen bij aanvoer geen ho gere temperatuur mogen heb ben dan vier graden C. is, vol gens hem, niet haalbaar voor de dagvisserij. Met de aanvoer en de kwali teit van de Zeeuwse mosselen was het in 1985 ook al niet best gesteld. De aanvoer daalde van 385.000 tot 326.000 ton (een mosselton is 100 kg), terwijl groei en kwaliteit van de Zeeuwse mossel ook duidelijk onder het niveau van het voorgaande seizoen lag. Opnieuw pleit Zevibel in het jaarverslag voor meer stabili teit in de mosselproductie. „In dien Nederland zijn tweede plaats in de wereldproductie wil behouden, zal de overheid, samen met alle belanghebben den, dienen te bevorderen dat instabiele mosselpercelen worden vervangen". Een re gelmatige productie kan wor den bereikt, meent Zevibel, wanneer compensatie wordt geboden voor de 4000 ha. aan instabiele percelen in de westelijke Waddenzee en voor de Volkerakpercelen, die straks door de afsluiting van de Philipsdam verloren gaan. Van een onzer verslaggevers HOEK - Ook Hoek doet mee aan de provinciale actie 'Zee land helpt Nepal'. Zes vereni gingen uit het dorp hebben een programma samengesteld, dat zaterdag 12 april wordt uitge voerd. De activiteiten vinden plaats in buurthuis De Hoekse Rakkers, waar men vanaf 14.00 uur terecht kan voor al lerlei spelletjes en het eten van oliebollen en wafels. De kinde ren kunnen deelnemen aan een sponsor-wandeltocht, die eveneens om 14.00 uur bij het buurthuis van start gaat. De zes deelnemende vereni gingen zijn de Plattelands vrouwen, Ned. Chr. Vrouwen bond, Hervormde Vrouwen vereniging, Buurthuis Hoekse Rakkers, Gymvereniging Vlugheid en Kracht en de HSV Hoek. Overigens wordt dezelfde dag ook een Nepal-aetie ge houden in Zaamslag. Biervliet volgt in mei (Geuzenfeesten), terwijl Terneuzen in oktober aan de beurt is. Piet Polspoel speldt de jubilarissen de insignes op Van onze correspondente ST JANSTEEN - De Camere van Rhetorica St. Jan ten Steene hul digde drie jubilarssen na de pre mière van het blijspel 'Het eeu wige leven, amen'. Toen het applaus voor de geslaagde uitvoering was weggeëbd, nam de prins souverein, de heer Polspoel, het woord. Hij feliciteerde hoofdman Willy Dobbelaer, secretaris Georges Martens en Walter Boussen met het feit dat zij 25 jaar actief waren in het amateurto neel. Tegelijk met deze gelukwens overhandigde Polspoel hen het zilveren insigne van het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel met oorkonde. Van de drie jubilarissen stamt hoofdman Willy Dobbelaer uit een fa milie die altijd nauw met het toneel verbonden was. Willy zelf heeft slechts een enkel klein rolletje gespeeld, maar heeft altijd met veel plezier voor de re kwisieten gezorgd. Sinds acht jaar is hij voorzitter. - FOTO DE STEM/WIM KOOJJMAN. Georges Martens is toneelspeler met hart en ziel. Na omzwervingen bij het Zeeuws Amateurtoneel kwam hij te St. Jansteen terecht. Bij de Steense Ca mere is hij behalve toneelspeler al acht jaar secretaris.Walter Boussen was aanvankelijk spelend lid en decorbou wer. Door omstandigheden was hij een aantal jaren niet bij het toneel betrok ken. Toen men hem echter bij toeval voor een klein rolletje nodig had, kwam de oude liefde terug. Zo is hij in middels ook zilveren jubilaris van de Camere geworden. Van onze correspondent TERNEUZEN - Onder een stralend lentezonnetje gingen zater dag 164 wandelaars van start voor de 14e Lentemars van de wandelsportvereniging De Vrijbuiters uit Terneuzen. De deelnemers kwamen onder meer uit Middelburg, IJzendij- ke, Hoek en (uiteraard) Terneuzen. Om 10.00 uur vertrokken de eersten vanuit café Du Commerce aan de Terneuzense Markt voor de veertig kilometer. De route voerde de 42 lange afstand-wandelaars via Spui naar Vogel waarde. In Hengstdijk werd de lunch gebruikt, waarna men via Othene weer terug in Terneuzen arriveerde. Voor de 25 km gingen dertien wandelaars van start. Ze liepen via Zaamslagveer, De Val en Othene terug naar de Markt. De negentien deelnemers op de vijftien kilometer kwamen langs de mooie plekjes aan de Otheense Kreek. De meeste deelnemers (46) wandelden de tien kilometer. Ze doorkruisten de wijk Hof Zel- denrust en liepen daarna langs de oevers van de Otheense Kreek terug naar de start, tevens eindpunt. De 44 jeugdige deelnemers op de vijf kilometer liepen tot de Bomenbuurt en terug. Op alle vijf de afstanden was er voor be geleiding gezorgd. Er waren geen uitvallers, zodat aan alle 164 deelnemers een medaille kon worden uitgereikt. Jeugdleden van De Vrijbuiters liepen de vijf kilometer onder begeleiding - fotowimkooijman vernielingen aanrichtten later 'op het kerkhof bleken te lig gen'. Hij acht het dan ook een plicht van politie en justitie alles in het werk te stellen om de daders op te sporen en voor de rechter te brengen. Van onze correspondente GOES - Vanaf morgen (dins dag) zijn de Zomerpostzegels 1986 in een speciale stand in het hoofdpostkantoor te Goes te verkrijgen. De stand is gedurende drie weken open van 10.00 tot 15.00 uur. Het onderwerp van de zo merzegels '86 is 'antieke meet instrumenten'. De ontwerper is Kees Nieuwenhuyzen. Het plaatselijk comité zo merpostzegels mag bij een omzet van f 1000of meer een derde besteden aan een 'eigen project'. Het comité Goes heeft gekozen voor aanschaf van materialen voor de regionale Afasiesoos, die tot stand kwam door nauwe samenwer king met de Goese Unie van Vrijwilligers, de Juniorkamer en enkele beroepskrachten. TERNEUZEN - Zaterdag hield de Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Diabetes Vereniging Nederland een voorlichtingsdag in het Zuidlandtheater te Terneu zen. Zo'n 200 belangstellenden namen kennis van de laatste ontwikkelingen op medisch-, technisch- en voedings-gebied voor diabeten. „Voor een diabeet is het van groot belang kennis te nemen van bestaande en nieuwe ont wikkelingen om zodoende een volwaardig mens te zijn in alle facetten". Met deze woorden opende DVN-voorzitter H. Hofman van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen de ma nifestatie. Een forum van dok toren ging daarna in-op de le venswijze van een diabeet. Dr. P. van Crombrugge uit Aalst (B) hield een lezing over de nieuwste ontwikkelingen op medisch gebied. „Een inge plante insuünepomp fs nog niet haalbaar. Een uitwendige insulinepomp wordt al wel toegepast. Wat betreft de pan creas-transplantaties is er de laatste drie jaar goede voor uitgang geboekt. Het hoofd probleem blijft echter de af stoting. Hoopvolle perspectie ven voor de toekomst zijn er wat betreft het vroegtijdig on derkennen van suikerziekte", aldus Van Crombrugge. Na de lezingen konden de bezoekers in aparte ruimten spreken met de diverse artsen en diëtisten. Verder stonden er 17 stands opgesteld, waar men onder meer kennis kon nemen van de nieuwste ontwikkelin gen op medisch gebied, zoals een injectomatic van Sher wood, een naaldloze injector van Health Care Systems Europe en een bloedglucose- meter van Omnicabo. Tevens waren er diverse stands waar suikervrije pro- dukten, injectiemateriaal en zelfcontrole-middelen werden gedemonstreerd. Een demon stratieteam van DVN was hiervoor speciaal naar Ter neuzen gekomen. De Zeeuws- Vlaamse diëtisten presenteer den zich ook met een stand over gezonde voeding. TERNEUZEN - Alle 1200 bewoners van de Terneuzense Bomen- en Bloemenbuurt, die een huis huren van de Woningbouwvere niging Terneuzen, krijgen binnenkort een uitnodiging in de bus om 16 april aanwezig te zijn op een bijeenkomst om daar op de mocratische wijze een nieuwe bewonerscommissie voor de wijk te kiezen. Dit initiatief is afkomstig van vijf buurtbewoners, die van oordeel zijn dat de be staande huurderscommissie niet representatief is voor de wijk, omdat de leden ervan niet zijn gekozen maar aange zocht door de woningbouw vereniging. „En daarom is deze commis sie - evenais trouwens de vier andere in Terneuzen - er niet om de belangen van de huur ders te dienen, maar enkel als verlengstuk van het bestuur", stelt J. de Haan, een van de le den van de initiatiefgroep. Hij werd zelf ooit gevraagd in een dergelijke commissie plaats te nemen, maar zegt alras tot de ontdekking te zijn gekomen dat hij werd 'gemanipuleerd'. Reden om dan ook snel weer op te stappen. De initiatiefgroep werkt nauw samen met André van Himme, het pas gekozen raadslid voor Links Perspek- tief, die al eerder de proble men rond de renovatie van en kele flatgebouwen in de Bo men- en Bloemenbuurt bij be stuur en directie van de bouw vereniging aankaartte en wist op te lossen. Hij is tot de ont dekking gekomen dat in de statuten van de vereniging met geen woord wordt gerept over de bevoegdheden die be wonerscommissies zouden hebben. „Ze bestaan in feite bij de gratie van het bestuur, met als gevolg dat er niet of nauwelijks naar de huurders wordt teruggekoppeld". Daarom wordt het hoog tijd, zo menen de groep en Van Himme, dat er nu eens een be wonerscommissie van de grond komt, die echt de huur ders vertegenwoordigt. „Dan kunnen ook de bevoegdheden eens geregeld en in de statuten vastgelegd worden", zegt H. Prinse, een ander groepslid. „En hebben we het recht op heldering te eisen over een aantal wazige zaken, zoals de verklaringen van bijvoorbeeld Turkse huurders dat deze en kel een eengezinswoning krij gen, wanneer een andere Turk eruit gaat". Ook zou er onduidelijkheid bestaan over de manier waarop de woningbouwvere niging het urgentie-systeem hanteert en wil de groep dat gemaakte fouten niet langer intern worden gehouden. Van Himme: „Het is juist van groot belang dat eventuele fouten van de organisatie met de ge kozen bewonerscommissies worden doorgesproken, zodat deze weer uitleg kunnen geven aan de huurders. Nu gebeurt dat stomweg niet. De commu nicatielijnen tussen bestuur en organisatie enerzijds en de huurders aan de andere kant zitten verstopt en daardoor ontstaat onder de bewoners veel onvrede". Tenslotte acht de initiatief groep het een taak van de be wonerscommissies om indivi duele klachten van huurders in ontvangst te nemen en die daarna in overleg met het be trokken diensthoofd te behan delen. Het hoofd bewonerszaken van de bouwvereniging, A. Trapman, reageerde desge vraagd enigszins verbaasd op de plannen in de Bomen- en Bloemenbuurt. Volgens hem hebben de huidige bewoners commissies 'wel degelijk een vertegenwoordigende waarde' en zouden ze 'heel goed wer ken'. Wel kondigde hij aan dat er momenteel gewerkt wordt aan een participatie-regle ment, waarin taken en be voegdheden van de commis sies en hun relatie tot het be stuur nader worden omschre ven. Het is de bedoeling dit reglement in het najaar aan de ledenvergadering voor te leg gen.

de Stem | 1986 | | pagina 7