Ootmarsum beroemd door Onno vrouw Gulden blijft in tel EUROPESE PERS-INVASIE OVERDONDERT TWENTS STADJE >etere NS-ii •eizigers W- SECRETAK 'Pet maandag 7 april 1986 EXTRA OP MAANDAG Birma Spoorweg Menten MEDISCHE RUBRIEK gebruikte auto's z.g.a HONDS pagina zeeland 1 Dertienjarige ■Andy de Schipper wint koningsbolling Menten (2) T48 pagina 4 Door Jan Klomp DANKZIJ RENÉE, de echtgenote van Neder lands minister van fi nanciën drs. Ruding, is Ootmarsum sinds het afgelopen weekeinde zowel nationaal als in ternationaal bekend. Want het was Onno's vrouw die uiteindelijk een zware stem in het kapittel had dat de 12 Europese ministers van financiën - met vrouwe lijke aanhang- voor hun altijd roemruchte vergaderingen in het Twentse plaatsje terecht kwamen. Onderkomen werd hotel De Wiemsel, dat plaatselijk niet alleen bekend staat als het sjiekste maar ook als het duurste. De familie Ruding is er al lange tijd 'zo goed als kind aan huis'. En zij niet al leen. Wiemsel-eigenaar Ton van der Maas: „We hebben nog al eens gasten uit die Haagse kringen. Ministers, staatssecretarissen, oud-mi nisters, ook Luns is hier al meermalen geweest. Ze ken nen ons daar in Den Haag." Die goede bekendheid heeft ertoe bijgedragen dat het se lecte gezelschap Europese 'centenkenners', dat meestal vergadert in landelijke hoofd steden, dit jaar onder voorzit terschap van Onno Ruding in het Tukkerse stadje van nog geen 4500 inwoners neerstreek. In haar kielzog een hele horde journalisten en cameramen sen meeslepend. Die horde was dit jaar extra groot omdat Frankrijk met haar opstelling over de Franse franc een gloeiende pook op de verga dertafel had gelegd. De ministers van financiën van de EG-landen tijdens hun conferentie in Ootmarsum. Japanners Op het gemeentehuis in Ootmarsum, waar een pers centrum was ingericht, had men slechts rekening gehou den met de komst van hooguit veertig journalisten. Door de actuele ontwikkelingen groeide dit aantal afgelopen weekeinde uit tot ver over de honderd. Behalve onze naaste buren -de Duitse, Belgische en Engelse pers - waren er ook verslaggevers met camera- ploegen present uit ondermeer Frankrijk, Spanje, Italië en zelfs Japan. Gevolg is een groot tekort aan telefoonverbindingen. „We hebben in allerijl twaalf extra lijnen moeten leggen", laat telefoniste/ receptioniste Lucie Hollink weten. Zij zegt bijna 'knatergek' te worden van al die drukte. „Ondanks de chaos vind ik het toch best leuk allemaal." Ook de inwo ners van Ootmarsum, die van wege de toeristische attracties van het bijna 700 jaar oude stadje toch niet geheel onbe kend zijn met buitenlanders, stonden bij het zien van al die vreemde snuiters even met de ogen te knipperen. „Wat ne spul", zo drukte een inwoon ster het in overvalst Twents uit. Bakker Wientjes Navraag leert dat negen van de tien Ootmarsummers wel wisten dat er „iets biezunders" gaande was in De Wiemsel. Plaatselijk bakker Antoon Wientjes, die het brood nog met een Renault-viertje rond brengt: „Het is hier een kleine gemeenschap. Als er iets bij zonders is dan weet iedereen dat." Van wat er precies aan de hand is blijken maar weinig mensen op de hoogte. „Iets over de Franse franc, is het niet?", zo weifelt een vrouw die net haar hond uit laat. „Maar ik moet u eerlijk zeg gen, het interesseert me eigen lijk niet." De 11-jarige Rob Kemperink, die het oefenveld op stapt om zich met zijn D3- pupillenelftal van KOSC warm te trappen voor de wed strijd tegen rivaal ScDene- kamp-D2, weet van horen zeg gen ook dat er in De Wiemsel iets gaande is. „Die vergade ren daar over de oliehandel of zoiets." Landbouwschool-stagiaire Luc Coenders uit Tubbergen, die net met een gierkar het vuile werk voor éfen Ootmar- sumse boer opknapt, is wat beter op de hoogte. Hij weet ook dat de revaluatie van de gulden en de mark en de deva luatie van de franc nadelige gevolgen kan hebben voor de Nederlandse export van land- bouwprodukten. Maar daar maakt hij zich nog niet zo druk over. Wat hem wel steekt is de prijs van het diner dat de Europese portemonneehou ders zaterdagavond hebben genoten. „Als die lui goed on derdak hebben en goed eten na een hele dag vergaderen, oké. Maar dat zo'n diner ƒ375 per persoon moet kosten, dat vind ik toch een beetje overdreven." Veiligheid Burgemeester Willem Ur- lings, als oud-secretaris van ex-burgemeester Merkx in Breda geen onbekende, houdt het hoofd beide dagen opval lend koel. Of hij zich niet ver eerd voelt met zoveel hoge Pieten binnen zijn gemeente grenzen?. „Vereerd is niet het goede woord", werpt hij tegen. „Of er nu een minister op be zoek komt of Jan met de Pet. We willen in beide gevallen dat hij het goed naar zijn zin heeft. We maken wat dat be treft geen uitzondering. Het enige verschil is dat ministers wat meer veiligheidsrisico's met zich meebrengen. Dat is dan ook het enige waar we een oplossing voor moesten zoe ken." Het bewaken van de veilig heid van de hoge gasten was in handen gelegd van de rijkspo litie district Zwolle. Die had daarvoor een blik met negen tig agenten open getrokken. Maar ook de plaatselijke Her mandad -6 man sterk- ont kwam niet aan de ordehand having. Zo heeft ook Theo Rei- nerink er zijn vrije weekend voor moeten opofferen. „Maar als het zo rustig is al nu wil het best nog een keer over doen", zegt hij joviaal. Slechts eenmaal is er enige opwinding onder het politie korps. Die ontstaat in de nacht van zaterdag op zondag, wan neer er bij De Wiemsel een te lefonische bommelding binnen komt. Wat verwacht werd komt uit: Loos alarm. Tegen over deze negatieve uitschie ter stond ook nog een leuke ge beurtenis. Dat is wanneer tus sen de wachtende journalisten door de Ier Eddy Howard en Els Polman uit Enschede het gemeentehuis binnen stappen om in de echt te worden ver bonden. De werkloze fotogra fen en cameramensen maken dan, tot verbazing van het 'in ternationale' paar, ineens driftig gebruik van hun toe stellen. Teleurstelling Teleurstelling onder die zelfde pers wanneer Ruding zaterdagavond meedeelt dat de verzamelde ministers nog niet tot overeenstemming heb ben kunnen komen en daarom zondag doorvergaderen. Maar voor de 86-jarige Luurtske De Vries-Smit uit Hindeloopen kan het weekend niet meer stuk. Na bijna twee uur wach ten heeft de Friese bejaarde, die met haar dochter in Oot marsum op vakantie is, Onno in levende lijve zien lopen. „Ik had liever Lubbers gezien", bekent ze eerlijk. „Maar Ru ding lijkt me ook wel aardig." Door Louis van de Geijn OOTMARSUM - De Neder landse gulden zit nog steeds vooraan in de Europese klas. Onze economie blijft in het buitenland vertrouwen wek ken. Die conclusie mag worden getrokken nu de gulden tesa- men met de Duitse Mark ten opzichte van een aantal an dere munten in West-Europa officieel meer waard zijn ge worden. De Nederlandse valuta is ditmaal in de pas gebleven met de Duitse, hoewel de oos terburen veel sterker profite ren van de ingestorte olieprij zen. Minister Ruding heeft zich gehoed voor de fout van drie jaar geleden, toen hij twee punten achter bleef bij de op waardering van de D-Mark. Hij sloeg toen het advies van De Nederlandsche Bank in de wind en is daar later door de internationale beleggers flink voor gestraft. Ruding volgde nu dus blin- delings de D-Mark. De Neder landse economie ziet er aan de buitenkant dan ook heel ge zond uit. Tegenover de record werkloosheid staat een re cord-overschot op de lopende rekening van de betalingsba lans. Voor dat laatste heeft de internationale financiële we reld nu eenmaal meer belang stelling dan voor het eerste. Het fier overeind blijven van de gulden is per saldo goed nieuws. Het exporte rende bedrijfsleven zal mis schien even moeten slikken. De duurdere gulden maakt immers Nederlandse produk- ten, met name voor de Franse markt, flink wat prijziger. Het effect op het prijspeil van de Nederlandse uitvoer wordt door deskundigen becijferd op 1,5 tot 2 procent. Dat nadeel moet niet wor den overdreven. De uitvoer van Nederlandse bedrijven naar Frankrijk, dat in Twente de grootste bijstelling bevocht, was vorig jaar ƒ23 miljard waard. België nam voor 34 miljard Nederlandse produk- ten af. Maar met de belang rijkste handelspartner, de Bondsrepubliek Duitsland, blijft Nederland op gelijke voet. Bovendien kan de Neder landse concurrentiepositie wel een stootje hebben. Jarenlange loonmatiging heeft de Neder landse export een enorme lift gegeven. Dat hebben de on dernemers tot dusver vooral aangegrepen om hun marges te verbeteren. De marktaan delen zijn maar mondjesmaat gestegen. De bedrijven hebben lang de kat uit de boom geke ken en wagen zich eerst nu - en dan nog aarzelend - aan in vesteringen voor uitbreiding. Als de revaluatie de uitvoer naar de betreffende landen al wat terugzet, zal dat slechts een tijdelijk effect zijn. De achtergrond van deze her schikking is immers het uiteen lopen van de prijsstijgingen in de betreffende Europese lan den. De inflatie is nu vrijwel overal onder controle ge bracht. Dat neemt niet weg dat er verschillen blijven, Ne derland en West-Duitsland hebben de prijzen het best on der de duim. De tijd zal dus de wonden van deze herwaarde ring wel helen. De Nederlandse consument kan de opwaardering van de gulden intussen iets meer koopkracht opleveren. Neder land importeert uit bijvoor beeld Frankrijk, Italië en Bel gië voor ongeveer 50 miljard. Deze invoer wordt in beginsel enkele procenten goedkoper en dat zal het prijsniveau in Nederland met enkele tienden van een procent kunnen druk ken. En natuurlijk maakt deze nieuwe verhouding tussen de Europese munten een vakan tie in bijvoorbeeld Frankrijk in beginsel wat goedkoper. De herschikking van Oot marsum is tenslotte ook gun stig voor een verdere verla ging van de 'rente. Door de versterking van de Duitse en Nederlandse munt kan de offi-' ciële rente hier een internatio nale daling volgen, zonder dat beleggers kopschuw worden. Lagere rente en een op nieuw bevestigd vertrouwen: misschien is dat genoeg om weifelende ondernemers tot investeren te brengen. Dan laat Nederland zich misschien ook op het punt van de werk gelegenheid eens van een be tere kant zien. Hoe is het mogelijk dat men in deze tijd van bezuinigin gen bij de NOS een tv-ploeg naar Japan stuurde om aan een stelletje oorlogsmisdadi gers te gaan vragen wat er aan de Birma spoorlijn is gebeurd? Zijn er in Neder land geen mensen die dat kunnen vertellen? Jawel NOS, duizenden, die er nu nog slapeloze nachten van hebben, die het kunnen ver tellen zonder dat ze daarbij hoeven te liegen of het straatje schoon willen pra ten. Is er ooit wel eens iemand op het idee gekomen om een Duitse kampbeul voor de tv te halen? Welnu deze Jappen hadden ook in de koepel moeten zitten naast hun Europese colle ga's. Weet u NOS, dat er dui zenden mensen die avond van 26 maart 's nachts nachtmerries hebben ge had? Dan hadden ze niet moeten kijken, zult u zeg gen. Maar iedereen die iets met die tijd te maken heeft gehad hoopte deze keer eens iets positiefs te zien, maar nee hoor, alleen maar dat misselijk Japanse gebrul en een stelletje koppen waar wij ziek van worden. Dat wat betreft de eerste uitzen ding. De tweede uitzending was gelukkig geen 1 april grap maar werkelijkheid, het zal heel veel duidelijk heid hebben gebracht bij ve len die nog steeds onbegrip tonen voor wat er zich in dat verre Thailand en Birma heeft afgespeeld, zelfs zei mijn vriend Ad Silvius van wie de vis was die er in de Kwai-rivier zwom. Jammer NOS van die dure vakantie naar Japan, alleen deze tweede uitzending was vol doende geweest en had heel veel ergernis achterwege gelaten. Breda H. de Wit Het zal wel toeval zijn, dat nu de jaarlijkse data voor 't herdenken van het oorlogs gebeuren nadert de naam van Menten weer opduikt. Nog slechts een maand zijn we verwijderd van de data, waarop we jaarlijks het oor logsgebeuren herdenken. Nog slechts vier weken en dan herleven voor velen weer de ontberingen, gru welen, tragedies, heldenda den en bange dagen van weleer. Ze worden weer op gehaald uit het geheugen waar ze zijn weggestopt of verdrongen, maar waaruit ze niet zijn weg te wissen. Voor al diegene die de oorlog niet bewust hebben meege maakt, en waartoe ik ook behoor, zijn er voldoende historische beelden en ge schriften om zich te kunnen verplaatsen in de emoties van de mensen die deze pe riode niet kunnen wegstop pen. Er klinkt uit dat her denken van het verleden in het heden, een boodschap voor straks; 'Laat het niet nog eens gebeuren...' Uitgerekend in die pe riode duikt de naam Menten weer op. Niet geheel ten on rechte gezien als een expo nent van het zo verfoeide re giem van toen. De reacties zijn haast voorspelbaar, maar in hoeverre zijn ze eerlijk, in hoeverre is er sprake van selectieve ver ontwaardiging In hoeverre wordt Menten gebruikt als katalysator van de emoties. In hoeverre komen er in de verontwaardiging aspecten naar voren die eenzelfde bron hebben als die geleid hebben tot praktijken in het zo verfoeide verslagen re giem. Ik zal een poging doen tot analyse. Er is een categorie mensen die in de oorlog veel hebben geleden, familie en/of vrien den hebben verloren en daardoor sterk emotioneel bij de periode betrokken zijn. Het is vooral die groep waarvoor ik begrip heb. Onze samenleving kent evenwel geen middelen om dit onrecht om dit leed onge daan te maken. We hebben in tegenstelling tot de facis- tische regimes dat probeert eerlijk en onpartijdig straf fend en corrigerend op te treden. Dit nu is gebeurd met Menten, zij het laat. Over de strafmaat kunen we van mening verschillen, doch in ons rechtbestel is het laatste woord aan de rech ter. Zodra we dat op emotio nele gronden gaan aanvech ten bevinden we ons op het hellende vlak voor wat be treft de rechtsorde. Er is ook een categorie mensen die in de oorlog be paald niet de heldenrol heb ben gespeeld noch hebben geleden. Ze zouden wel dap perder hebben willen zijn, maar dat ging niet omdat andere verplichtingen of verantwoordelijkheden dat in de weg stond. Het kan ook zijn dat zich de gelegenheid niet bood om die rol te spe len of dat ze zich gewoon uit gemakzucht of veiligheid maar geconformeerd hebben met de bezetter. Achteraf geeft dit niet een echt bevre digend gevoel. Als nu even wel 40 jaar na dato 'n Men ten opduikt en beschouwd wordt als exponent van het kwaad en vervolgens min of meer vogelvrij wordt ver klaard na zijn straf te heb ben ondergaan, dan be kruipt mij toch een onbe- haagelijk gevoel. Ik zie dan een bange horde zich storten op een oude tandeloze leeuw die niet meer terug kan vechten. Er is geen gevaar meer te dulden en nu durft men. Dit is een vertoning, die een volk dat herdenkt, opdat het niet meer gebeure, onwaardig is. Er bestaat ook nog een groep die zich vanuit zijn eigen situatie bijzonder er gert aan het vermogen dat Menten bezit, ondanks zijn verleden. Het komt me voor dat we evenwel het vermo gen, althans voorzover het niet is verkregen door de oorlogshandelingen, los moeten zien van de daden. Doen we dat niet, dan gaat er behalve de emotie ook nog de afgunst meespelen. Waarbij we moeten beden ken dat de afgunst die de Nazies hadden t.a.v. de al of niet vermeende rijkdom van de Joden veel heeft bijge dragen tot de drang te ver nietigen tot in het extreme. Voorzover uit de kranten berichten blijkt, spreken bij de bewoners van de Neder- lands/Belgische villawijk in Meerseldreef noch gevoelens uit het verleden, noch af gunst een rol in de beroering rond de eventuele komst van Menten. De argumenten zijn zwakker, zo niet hypocriet. - Men is bang voor de toe loop die het zal geven als Menten daar komt wonen. Heeft men die zelfde angst voor de verstoorde rust, als er een bekend film- of TV- ster komt wonen of bijvoor beeld een lid van het ko ninklijk huis - Men is bang voor brandstichting in een zo brandgevaarlijke omgeving met zoveel bos en rieten da ken. Wordt vanwege die reden daar ook nooit de open haard gestookt of een barbe cue gehouden - Men is bang dat zijn be zittingen in waarde zullen dalen als er een dergelijk fi guur komt wonen. Waarschijnlijk heeft men overigens diezelfde angst als er een Turkse of Surinaamse familie in een van de stulp- Onze medische medewerker dr. Jan Paalman is ziek. Daarom treft u vandaag geen Medische Rubriek aan in De Stem. jes neerstrijkt, of als er in de nabijheid een woonwagen kamp wordt ingericht. Hoe heet die partij ook al weer, die zich sterk maakt voor dit soort zaken We zullen ons steeds moe ten afvragen in hoeverre de spontane reacties op een symbool van een facistisch verleden ontkiemen uit soortgelijke voedingsbo dems die tot de gedragspa tronen leiden 'die we willen bestrijden. Dat daarbij waakzaamheid geboden is bleek nog onlangs toen een protest tegen een vergade ring van de CP uitmonde in het in de brand steken van het hotel waar vergaderd werd. En warbij je je dan de vraag moet stellen; 'Hoe fa cistisch is de anti-facistische beweging Te eindigen met de op merking 'laat Menten wel kom zijn' is wellicht wat te veel gevraagd. Maar willen Hoewel ik er zelf geen heb, ga ik al tijd graag ergens op bezoek waar een hond in huis is. Vooral als de liefde wederke rig is en het dier des huizes mij spontaan welkom heet: met blaffen en tegen me opsprin gen, door snuffelen, kwispelen, likken zelfs. Omdat de aard van de reactie niet altijd te voor spellen valt, peem ik maatrege len. Naar vrienden-met-hond ga ik nooit op sjiek: witte panta lon, zijden rok of zachtwollen trui waag ik niet aan onstui mige poten en vreugde-kwijl, ik kijk wel uit. Slechts in water en krasvaste kleding kan ik me onbekommerd overgeven aan aaien en kroelen, schou derklopjes met 'brave jongen' en 'ja, hij is lieF. Totdat baas zegt dat het genoeg is. U kent dat: 'AF, 'Koest', 'Foei' (dit bij al te amoureuze toenadering), tot het verlossende 'In je mand'. Buik over de grond kwispelt beest in kwestie dan beledigd naar de eigen gestoffeerde plek, vanwaar met devoot geloken ogen maar waakzaam gespitste oren gesprek en koffie worden gevolgd. Je ervaart de onder huidse spanning en beseft welke enorme macht de honde- bezitter over zijn troeteldier heeft. Hond wil veel liever blij ven springen en likken, en hij hunkert naar de koek of gebak in de mensenhoek, maar ligt onwezenlijk getemd in z'n mand gezellig te zijn. Begin 1800 was het niet an ders. De schoolmeester dichtte toen: 'Een hond is vermaard Om zijn gezellig en aard En *t kwispelen van zijn staart Zijn neus, doorgaans rond Staat gewoonlijk in 't front...' Zo gaat dat verder en het klopt nog precies. Afgezien van: 'Ook nuttigteen hond met plezier water en droog brood'. Honden lusten dat misschien nog wel, maar bazen van tegen woordig vinden zulk voedsel te min. En het baasje (wat ook een vrouwtje kan zijn net als menig bullebak van een hond) maakt uiteindelijk de dienst uit. Wie kan mij dan verklaren, waarom honden buiten de eigen woning onmiddellijk vo gelvrij zijn en zich totaal aan die machtsinvloed weten te onttrekken. Oerdrift In stinct Thuis zo zindelijk en gehoorzaam: 'Niet op het bankstel. Blaffer', 'Met je poten van het aanrecht, Floepe' of 'Kom mee naar de bijkeuken, Sloeber, daar mag je mijn bord gebakken aardappels met bief stuk leegeten'. Eenmaal buiten lijken baas en hond alle afspra ken en ongeschreven wetten te vergeten. Dat plast en poept er maar op los, tegen puien en sierstruiken, in tuinen en op stoepen, in parken en winkel centra, op parkeerplaats van supermarkt, speelplaatsen van met 12 mnd. garantie ii accu en uitl< scholen, op grasvelden pleintjes waarop kinderen woi.l den uitgelaten. Toch bestaan er onbetredoi wegbermen, slootkanten, vergJ ten hoekjes in parken - wie isJ lui om ze op te zoeken, hond J baas Het is mij een comply I raadsel dat veel hondebezitte; I - uitzonderingen daargelaten de hondepoep-overlast waal voor zij verantwoordelijk zijl een doodnormale zaak vinderf Door Coks van Eysden Ditzelfde mensenvolk prop! baby's walgelijk dikke luier tussen de beentjes, pest kindt| ren met ze urenlang op potje te laten zitten en bejubel opgevangen kleuterkeuttj alsof hun kippetje een goudeil ei legde. Onthullender dan hond: voer-reclamespotjes was het ttl levisieprogramma van waarin een juweel van een t allerlei schep-, grijp- en vanghulpjes toonde om de i reld hondepoep-vrij te houd Dat is de oplossing, dit worcl een rage, was mijn reactie, i paar dagen later belde ik dierenbescherming annex renasyl of ze een lijstje met pro dukten en firmanamen kond geven. Nooit van gehoord] Niemand had ook naar zoitt geïnformeerd, bovendien wai zij er voor de bescherming vaJ het dier. Juist daarom, zei 1 hiermee kun je voorkomen dil iemand die uitglijdt voor dez veelste keer vieze schoati heeft, uit nijd een hond trap geeft. Een mager lac Toen belde ik vijf dierenzaka niks voorradig, nooit vrat naar, u bent de eerste die ero komt. Dan Haag heeft een dial machine aangeschaft om straten schoon te maken. Dal| de zaak omdraaien. De meen te zou afgesloten bakktl moeten plaatsen, waarvan 1 de-bezitters een sleutel kum huren. En elke fout gepa keerde drol zou hoog bebo moeten worden. Wie weel in 1987, in het internatiom Milieu-jaar. Wij hebben i meeste kans op zo'n aanptll omdat wij onze commissi Van Agt beschikbaar stellen ti voorzitter van het nationaleo:> mité. Als tegen die tijd kernafval is opgeruimd, zal Ij vast wel willen meewerken a het verder schoonhouden i Brabant. KIMENAI AUTOh Bolkensteeg 4 5104 JA Donget Info zieki -lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllll!' Van onze co TERNEUZEN - Tij del voor diabeten, zaterda afdelings-secretaris R. I betes Vereniging Nedeif gend pleidooi om in streekziekenhuis een ir richten, waar de diver gen voorlichting kunnej Dit info-centrum zou ma vrijwilligers van de betrok Hemelsoet: „De opvang van I mensen die horen dat zij dia- I beet zijn kan en moet verbete- ren. Momenteel is de lande lijke DVN, op aandringen van I onze Zeeuwse afdeling, bezig I video-banden te inventarise- ren om ze als voorlichtings films te gebruiken. Helaas kan I dit materiaal alleen tijdens! onze bindingsavonden getoond worden. Het is dus niet afge-| stemd op de persoonlijke be-| hoefte van de diabeet". Met de komst van hetl nieuwe streekziekenhuis dient I hier verandering in te komen, stelde Hemelsoet. „Het streek- ziekenhuis moet openstaan voor een nieuwe organisatie- vorm en structuur, waarbij patiënten - wanneer zij daar behoefte aan hebben - infor-1 matie kunnen krijgen. In een| speciale ruimte moet daarom Van onze correspondent 'Skippers drage soms sokke fize petten dat men der wol sop fan siede kin' luidde de kop boven een artikel op de voorpagina van Frysk Fruy van 14-9-1985. Jammer van dat 'siede', want zieden is in het Nederlands van van daag vervangen door koken. Alleen in romans zieden Ne derlanders nog wel-meestal van toorn - maar steeds va ker koken ze van woede. In de keuken zieden wij geen snert meer, laat staan soep uit vieze vette schipperspet ten. Zonder dat werkwoord 'siede' zou de hele Friese zin om te gooien zijn in het Bre daas door in ieder woord een enkel lettertje bij te voegen en/ of weg te laten. Luister maar: Schippers drage soms sukke vize pette dat men er wel soep van kan koke. Zij die de Friese zin schreef spreekt uit ervaring. Zij weet alles van schipper spetten. Zij maakt ze zelf: de originele wereldberoemde Roos Caps, zoals ze heten in havensteden en watersport centra buiten ons land. Hetty Roosenstein-Wolke uit Sneek heet ze en ze maakt er zo'n twee duizend per jaar, grotendeels met de hand, de enige pettenmaakster van Nederland die nog op deze wijze werkt. Zeg dus nooit in haar gezelschap 'Dat is pet' en denk ook niet dat Fries niks anders is dan verkeerd gespeld en gesproken Bre daas. Als dat zo was zou u geen moeite hebben met de volgende zin uit het zelfde pettenverhaal: 'Om 't fansels de iene wat grouwer holle hat as de oare wurde de pet ten makke yn tsien mjitten! mei in hurde klep, in dübelil sierkoard en in embleem foarop'. Kommissaris Wiegel) draagt uiteraard ook een ori gineel exemplaar van Thtl Roos Cap, maar - zo weten del Roosensteins te verteller. I „De earste pet dy't hy hie wtil him fierste grut; hy koe him| wol oar de earen lüke. Dy er no hat is goed." Ik heb uit liefde voor minderheids talen wat Fries laten zi€«| omdat het nu nog kan. HUI zal rond 2150 afgelopen zij"] met het Fries, zegt het weekT blad, omdat het Fries eenl taal is die het moet hebbel van taaioverdracht van df[ IJZENDIJKE - De 34 deelne-l mers a^n de koningsbolling,] i die bolclub Molenzicht uit IJ-1 I zendijke zaterdag hield, keken [na afloop vol bewondering [naar de nieuwe kampioen. Del I dertienjarige Andy de Schip-1 Per uit IJzendijke was alle I volwassenen en ervaren bol-| Iers te slim af geweest. Andy de Schipper speelt nu [ruim twee jaar met de krulboll [en is een van de vele talenten| van de plaatselijke bolclub. „Zo'n jeugdige koning heb ik nog nooit meegemaakt", al-| dus voorzitter Theo Vermeu-| I len van Molenzicht. De wedstrijd had zaterdag-I (middag een erg spannend ver-J lloop. Na zes gewonnen par-l (tijen werd Andy de Schippeij Itot koning gekroond en ont-j |ving hij als eerste prijs een be-l |ker. Uitslag: 1. Andy de Schippezl I(IJzendijke), 2. Luc Verdur-j men (Oost-Eeklo), 3. Arié [Bruggeman (Aardenburg), 4| [George de Boevere (IJzendij j he), 5. Michel Eecke (St. Mar-J Igriete). ene generatie op de anderiMflSAerpDT ttjs-i T/P A en tussen 2130 en 2150 zal he'-m IV1 I Il.i. laatste in het Fries grootge j brachte kind zijn gestorver f Dan geldt: Wol de Fryskprater aanst (=straksM net ferjitte de lampe ut "I dtvaan'. Meerkeuze toets „Ik moast efkes 'n kopk«| koffie drinke", zei hij. Wie? a) De Limburger, b) Cl Zeeuw, c) De Fries, d) Brabander Het juiste antwoord: c) en i j zijn beide goed. Inform#! maar ter plekke. John O'Miif.; we niet vervallen in het nooit eindigende 'oog om oog'-principe dat de primi tieven kenmerkt, dan zal ook ten aanzien van Menten de zaak als gesloten be schouwd moeten worden, als het recht zijn loop heeft ge had. De uitspraak is gedaan en de straf is ondergaan. Als we daar op terug blijven ko men dan vervallen we in de fouten die we de veroor deelde verwijten. Dan tor nen we aan het rechtsbestel van het heden en de toe komst, aan de reden waar voor we gaan herdenken... Breda H.R. Bos De mensen uit Meerseldre zijn bang dat Menten hu buurman wordt. Ik kan dat zeer levendig indenk#! In Ierland is de heer Mente| al tot ongewenst vreemd ling verklaard en ook Bri sel zal wel niet happig zij'l zo'n man binnen de landsj grenzen te krijgen. Groenendijk, F. van Leuven Van een on JOSTBURG - Treinreizigers i 'laanderen zouden vóór het li geïnformeerd moeten wol j vertragingen van het veer| t fp'val de oversteek kunne ïgen. hebben B en W van Oosl 'reetie van de Nederlandse Sp onder meer gesteld dat <T e belangen van de bevolking a^J jk rekening wordt gehd ken voor verbetering vatbaal art°e rekent het OostburJ treinverbinding op de vee fïtijd optimaal is. „Zo kar t de veerboot door een in de eeschip een geringe vertragiil ng®h°men nog juist de treil ^e omstandigheden, op I v olgens B en W dient de NS de treinen in Vlissingen -1 L e" wachten. De tijd die hie re, 90sthurgse gemeentebest t l8 worden ingelopen. de brief aan de NS-direc| lataa§ van onze inwoners de 1 do aangekaarte problemen

de Stem | 1986 | | pagina 4