6Axel leeft nog altijd9 Diamant in Sint Jansteen PAT-STELLING MOEST WORDEN DOORBROKEN nterieur STAND GEMEENTE AXEL—VVV VVV VIERT ZESTIGJARIG BESTAAN kan zijn, ftijden men HUISHOUD BEURS DE STEM Ballonvaarders ongewenst in Zeeuwsch-Ylaanderen VAN ZEELAND b.v. "tie dat U betaalt, rhil terug -51552. gezelligheid en Rol Grote Kreek De Vrijbuiters houdt Lentemars Evenementen- comité Sint Jansteen opgericht AXEL - De details die bij de collegevorming in Axel nog moesten worden ingevuld, hebben, verrassend, voor verschillende portefeuille wisselingen gezorgd. Verdeling KPJ Koewacht de planken op TWEE BEURZEN VOOR ÉEN TOEGANGSBEWIJS 3 t/m 13 april AMSTERDAM Schietingen Plaatselijk nieuws Koewacht Walsoorden Kloosterzande Lamswaarde Nieuw-Namen Hulst Vogelwaarde A12 T22 PAGINA ZEELAND 2 waam personeel j bereikbaar, ook op p onze produkten gen door geheel Verrassende verdeling portefeuilles in Axel /-tegels38,00 tegel naturel 12,50 t kurkschors-tegel 19,95 graniet tegel 17,95 tegel reliëf 18,95 rparket smirna 15,00 dkurk 7,50 15 soorten wit-getinte )UDENBOSCH MEL ZIERIKZEE Willie Dieleman en Loes den Doelder in de WV-stand van de Axelse expo. - fotowum kooyman en verbruikt slechts lucht f hoog niveau als de FS ssysteem. tan schakelt de elektroni- de FS 6000 uit. Met uw geïntegreerde waakvlam act de juiste temperatuur. ikolenvuur, een ongeëve- zorgt voor heerlijke stra- /aring sinds 1954 LATEUR Maandags land tot 13.00 uu' Van een onzer verslaggevers AXEL - Het is hier en dooie boel. Axel is dood. Ook ouderen brommen: Axel is dood en strom pelen voort zonder zich af te vragen of men den doode nog tot het leven kan terug bren gen'. Die noodkreet in de Zeeuwse courier van 18 december 1925, geslaakt door de eerste voor zitter van de VW A. van Maale, vormde de di- recte aanleiding tot de oprichting van de VW. Nu zestig jaar geleden. De situatie anno 1986 is weliswaar niet ver- gelijkbaar met de omstandigheden waarin i Axel zestig jaar geleden verkeerde maar toch, Axel heeft betere tijden gekend. „Axel leeft f, nog, kijk maar naar de huishoud- en hobby- ■j| beurs, maar het is hoog tijd Axel levendiger te maken", zegt de huidige voorzitter Loes den Doelder als variant op de stelling van Van Maale. De grote kans, die zich nota bene in het jubi- I leumjaar voordoet, is ongetwijfeld de her- nieuwde belangstelling voor het Szydklowski- J plein. Supermarkt Mattheeuws, die anderhalf jaar geleden moord en brand schreeuwde toen het levensmiddelenconcern Schuitema zich op I het plein wilde nestelen, flirt nu met Albert Heyn. Supermarkt Jan 't Gilde heeft ook wel t zin. Jaap Schieman wil er een evenementenhal neerzetten en ook Schuitema staat weer op de stoep. Loes den Doelder vindt persoonlijk, want die dingen liggen nu eenmaal altijd heel gevoelig, dat, zoals de kaarten er nu voor liggen, eigen lijk alleen het levensmiddelenconcern Schui- Jtema in staat is de rol van regionale trekker te spelen. „Axel krijgt in het streekplan van de provincie het stempel van kooptoerisme opge plakt. Willen we dit uitbreiden dan moet er i iets gebeuren. En dan heeft Schuitema, als er ft zich geen betere aanmeldt, voor mij de beste papieren". Dat vindt ook Willie Dieleman (71), een van de eerste actieve WV'ers. „Als we de andere winkeliers op het plein toelaten heb je enkel maar een verschuiving van het probleem". Van de actualiteit terug naar het begin. Wil lie Dieleman geraakte al op zestienjarige leef tijd nauw betrokken bij het VW-gebeuren. „Als hulpje van secretaris Pieter Esselbrugge", weet hij nog. Dieleman, die nu nog gewoon lid is, is lange tijd secretaris en voorzitter ge weest. „De VW vervulde in die dagen een heel andere rol dan nu. De VW hield zich lange tijd enkel maar bezig met het organiseren van I. 076-226200 gesloten allerlei evenementen". Dieleman laat er wat de revue passeren. In het eerst jaar al meteen een winkelweek en de ZLM-feesten. In 1927 wordt de eerste industrie- en huis vlij ttentoonstelling gehouden. Er worden harddraverijen georga niseerd, motorwedstrijden, concours hippique. Zelfs de prins Mauritsfeesten vierde Axel al in 1936. Anno 1986 eigenlijk weinig nieuws onder zon. De grote kentering in de organisatiestruc tuur van de VW kwam in 1953. Het organise ren van evenementen werd overgelaten aan anderen, de winkeliersvereniging bijvoorbeeld kwam toen op. De VW ging zich meer concen treren op stimulerende en ondersteunende ac tiviteiten. Een lijn die tot heden is doorgetrok ken. De laatste ontwikkeling in de VW-geschie- denis is de oprichting van een grote streek- VW voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Beide ver wachten daarvan veel profijt. „Het kan niet anders dan een vooruitgang zijn. Het is beter als de streek als één gebied naar buiten wordt gebracht. Als achterland profiteert Axel van het kustgebeuren, maar dat is wederzijds ook zo als je alleen nog maar aan de slechtweer voorzieningen denkt. Als er maar een samen spel is", aldus Dieleman. „Als het daar regent, druppelt het hier". De WV Axel heeft altijd nog gesukkeld met een goede huisvesting. In het stadhuis duiden enkel een toren met folders en een koker VW balpennen aan de balie op het bestaan van de vereniging. Geldgebrek, ondanks een ledenka der van boven de honderd, is de oorzaak. Aan dat probleem komt, zo hoopt Loes den Doelder, een eind als de plannen met de molen van Jo zef doorgaan. In het bouwstroompje rond de molen zou ook ruimte zijn voor een VW-kan- toortje. Als geld geen rol zou spelen was het voor het tweetal niet moeilijk om plannen te bedenken om Axel terug in de schijnwerpers te brengen. Eten diepe wens van dê VW is nog steeds wa terrecreatie op de Grote Kreek. Tegenwerking van het waterschap en de visclub GOA hebben dat altijd verhinderd. Een fontein in de Kleine Kreek lijkt Loes ook wel wat. Maar het VW-bestuur staat open voor sug gesties. Daarom wordt volgende week maan dag tijdens een eerste jubileumbijeenkomst getracht de leden zoveel mogelijk te laten mee denken. De eerste jubileumbijeenkomst in restau rant Het Wapen van Axel begint om 19.30 uur. Om 21.00 uur is een receptie gepland. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jansen (plv. chef), Entile Calon, Co Meertens, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène Verstraeten. Middelburg: Henk Postma. Goes: Clé van Katwijk. Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: C. Menu, privé tel. 01150- 96838. 85-10 Van onze correspondent TERNEUZEN - Wandelsport vereniging De Vrijbuiters uit Terneuzen houdt zaterdag 5 april voor de veertiende maal de jaarlijkse Lentemars. De wandeltocht wordt gehouden onder auspiciën van de KNBVLO, kring West-Bra bant-Zeeland. Men kan hieraan individu eel of in groepsverband deel nemen. De afstanden zijn: 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer. Het startbureau is gevestigd in de bovenzaal van Café Du Com merce aan De Markt te Ter- neuzen en is geopend vanag 9.30 uur (ingang zaal aan de Kersstraat). Om 10.00 uur gaan de lopers van start voor de grootste afstand. Daarna volgen tussen 10.00 en 12.00 uur de wandelaars voor de 25 kilo meter. Voor de overige afstan den kan men starten tussen 10.30 en 14.00 uur. Van onze correspondente SINT JANSTEEN - In Sint Jansteen is een evenementen comité opgericht met de opzet een paar keer per jaar voor de hele gemeenschap van Sint Jansteen, Heikant, Absdale en Kapellebrug activiteiten te houden. De eerste keer zal al worden meegewerkt aan de feestelijkheden op Koningin nedag. Dit in samenwerking met het Oranjecomité. Het bestuur van het nieuwe comité ziet er als volgt uit: voorzitter Ad van Beek (Sint Jansteen), secretaris Frank Heirman (Heikant), penning meester Piet Morcus (Sint Jansteen) en de leden Piet Menheere (Sint Jansteen) en Gerard de Kind (Kapellebrug). Van een onzer verslaggevers Als de wijzigingen door de achterband van de ver schillende fracties worden overgenomen, wordt CDA- wethouder H. de Mul in de komende raadsperiode wethouder van sociale zaken. Hij neemt die taak oVer van wethouder J. van Schaik (PvdA). Van Schaik neemt op zijn beurt financiën over van WD-wethouder P. Apers. De laatste krijgt ruimtelijke Or dening en Volkhuisvesting van De Mul. De portefeuilleverdeling is in Axel niet geheel geruisloos verlopen. Het CDA heeft knarsetandend het loco-bur gemeesterschap uit handen moeten geven. De PvdA en WD stonden hierop. „Het is voor ons geen wet van Meden en Perzen dat de grootste par tij altijd de loco-burgemeester moet leveren", aldus wethou der P. Apers. Het loco-burgemeester schap komt nu beurtelings bij de PvdA en de WD terecht. De eerste twee jaar bij de PvdA. De laatste periode, waarin burgemeester A. Hack met pensioen gaat, wordt vol- gemaakt door WD wethouder P. Apers. Het CDA heeft daarentegen een beetje genoegdoening kunnen vinden door de porte feuille sportzaken van wet houder P. Apers af te snoepen. Apers sprak gisteren van een patstelling. „Die werd door broken toen ik afstand deed van de portefeuille sportza ken", aldus Apers. Wethouder J. van Schaik (PvdA) financiën, welzijn (jeugd en jongerenwerk, buurt-en clubhuiswerk, vor mingen ontwikkelingswerk, emancipatie, cultuur, archief, cultureel en etnische minder heden en bejaardenzorg) en onderwijs. Wethouder P.Apers (WD) economische zaken (midden en klein bedrijf, marktzaken,toe risme, werkgelegenheid en energiebeleid), ruimtelijke or dening en volkshuisvesting (grondbedrijf, bouwvergun ningen, welstand en verkeer), volksgezondheid en milieu (gehandicaptenzorg, hinder wet, wet geluidhinder). Het voorontwerp portefeuillever deling en het concept voor een programma in hoofdlijnen voor de komende vier jaar wordt deze week ter beoorde ling aan de verschillende frac ties toegestuurd. De zaak komt terug in een plenaire vergade ring op 17 april. De portefeuilleverdeling ziet er nu als volgt uit. Wet houder H: de Mul (CDA) ge meentebedrijf (riolering, on derhoud straten, pleinen en plantsoenen), sportzaken (waaronder sportieve recrea tie)' en sociale zaken (algemeen maatschappelijk werk, werk- lozenprojecten, dethon en de volkskredietbank) Van onze correspondente KOEWACHT - Vrijdag 4 april brengen de Katholieke Platte lands Jongeren van de afde ling Koewacht voor de laatste maal hun jaarlijks toneelstuk. Dit jaar is het een blijspel in drie bedrijven en het wordt in het dialect gespeeld. De titel is 'Punk in het dorp'. De aan vang is 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar 's avonds aan de kassa en 's morgens in de Vla schaard tussen 10.00 en 12.00 Van onze correspondente GOES - De gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouw schap gaat actie ondernemen tegen met name Franse en Belgi sche ballonvaarders die de oversteek over de Westerschelde blijkbaar nogal eens een te moeilijke hindernis vinden. Ze lan den dan in Zeeuwsch-Vlaanderen en brengen veel schade toe aan de landbouwgewassen daar. De Zeeuwse raad wordt dan ook, zo bleek deze week tijdens de 175e vergadering van de raad, veelvuldig geconfronteerd met klachten vanuit de Zeeuws-Vlaamse landbouw. De raad spreekt over een gecompliceerde zaak die eerst nader besproken wordt met de betreffende belangenorganisaties en het Nederlandse ministerie van verkeer en waterstaat. De ballonvaarders mogen van de boeren best boven het Zeeuws-Vlaamse land vliegen maar dan moeten ze wel even doorbijten als ze de Westerschelde zien en gewoon doorvliegen naar de afgesproken plaats van bestemming. Dan is er volgens de boeren niets aan de hand. Het echtpaar Van Himste-Janssen. foto *hm kooyman Van onze correpsondente SINT JANSTEEN - Het echtpaar Cerillus van Himste en Clementina Janssen heeft gis teren zijn 60 jarige bruiloft gevierd. Dit ge beurde 's middags met een eucharistievie ring. Later kregen de feestelijkheden een minder plechtig karakter in café Den Ouden Arend, waar tijdens een druk bezochte re ceptie, velen het jubilerende echtpaar kwa men begroeten. De Van Himstes kregen ook gelukstelegrammen van de koningin en de commissaris der koningin, C. Boertien. De 85-jarige Cerillus is telg uit een gezin van vier kinderen. Bijna elf was hij toert hij thuis werd ingezet op het vlasbedrijf. Dat heeft hij bijna heel zijn leven volgehouden. In de crisisjaren, rond 1930, heeft hij twee jaar gewerkt bij de Utrechtse Asfaltmaat- schappij in Sluiskil. Tijd om zich in het verenigingsleven te storten heeft hij nooit gehad. Zijn echtgenote Celmentina, Mina voor iedereen, kwam uit een gezin van veertien kinderen. Haar vader exploiteerde café De Zwaluw, het huidige café Sport Hij deed er ook nog wat bij. Clementina's pa had ook een klompenmakersbedrijfje en was barbier. Het spreekt voor zich dat Mina nooit buitenshuis naar werk heeft moeten zoeken. Ze kon overal worden ingezet. De twee hebben elkaar in het café van pa Janssen-leren kennen, maar Cerillus heeft altijd zijn biertjes netjes moeten betalen. Na de trouwerij stopte Mina haar energie in het vlasbedrijf van haar man. Het echtpaar heeft twee kinderen en twee kleinkinderen. -aa (ADVERTENTIE) Mill Mill IIIII iIIIi lull llll Hill lllll Hill TENTOONSTELLING VOOR KREATIEF WONEN MET MODERNE DESIGNMEUBELEN INTERNATIONALE dagelijks van 10-18 uur, maandag 7 en dinsdag 8 april van 10-22 uur en zaterdag en zondag van 10-17 uur. Voordelige Trein-Toegang-biljetten verkrijgbaar bij vele NS-stations. HEINKENSZAND - Sporthal De Stenge, UNO, paashaasschieting op doelen. Uit slag: 1. Jos Rentmeester, 2. P. de Jonge, 3. J. van Steenbergen, 4. O. Bitter, 5. C. Raas. YERSEKE - Clublokaal Diana, keizere en koningensdüeüng, 19 schutters: zon der vizier: 1. F. Koens, Spes Nostra; 2. P. Meeuwse, St-Sebastiaan, 3. J. Harinek, Diana; kleine vogels: hampioen Leo de Jonge, ADLM; met vizier: 1. L. de Koeyer, Diana; 2. P. de Jonge, 3. A. Ver- hage, beiden Vooruitgang Kwadendam- me; kleine vogels: kampioen J. de Koeyer, Diana. YERSEKE - Clublokaal Diana, liggende wippen, 81 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: J. Harinek, Diana; tweede hoge vogel: L. van Dijke, St-Sebastiaan; een- ste zijvogel: J. de Wee, Diana; tweede zijvogel: G. Voet. Soranus; derde 2ijvo gel: G. Haasdonk, Willem TeU; vierde zij vogel: M. Kriekaard, Diana; grootste aantal (5): J. Goedheer, Juliana; vlie gende vogels: L. Veer hoek. Vooruitgang en A. Clarijs ADLM; Wip 2: eerste noge vogel: H. van Stee; tweede hoge vogel :J. Harinek, beiden Diana; eerste zijvogel: L. van Dijke, St.-Sebastiaan; tweede zij-? vogel: Jos Rentmneester, Willem Teil; derde zij vogel: L. van Dijke; vierde zij vogel: L. de Koeyer, Diana; grootste aan tal (5): W. Sandee.E TOVAK - Vanwege het 20-ja- rig bestaan van biljartvereni ging TOVAK werd een neder- laagtoernooi en een koppelwe- strijd gehouden. Uitslag ne- derlaagtoernooi: 1. Ruige Toe- pers, Heikant; 2. 't Raadhuis, Zuiddorpe; 3. Steense Toep, St.-Jansteen; 4. Trosvrienden, Clinge; 5. Marionette, Hulst. Uitslag koppelwedstrijd: 1. Van de Swaal-Van Stiggel, Marionette; 2. P. de Smet-E. Maaskant, Klompke; 3. Does- beke-Dumez, Raadhuis. Bond voor Ouderen - Van daag, donderdag 3 april, houdt de Bond voor Ouderen uit Koewacht de jaarvergadering in de Vlaschaard, aanvang 14.00 uur. Eerst is er een geza menlijke koffietafel, daarop aansluitend de jaarvergade ring. Daarna is het nog even lachen geblazen, waarvoor de humorist Frans de Schepper uit Hulst zal zorgen. Zaterdag 5 april houdt de af deling, vanaf 20.00 uur, weer een dansavond in De Vla schaard. De muziek wordt hierbij verzorgd door The Williams. Iedereen boven de 50 jaar is welkom. Tijdens de pauze is er een verloting. Aan vang 20.00 uur. Gaai boiling - In zaal ft. de Jonge werd een gaaibolling gehouden waaraan 43 perso nen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: F. de Koning, Lewe- dorp; linker zij vogel: me vrouw De Jonge, Walsoorden; rechter zij vogel: J. van Heese; grootste aantal (6): P. Arens, beiden Kloosterzande. Zeehengelen - De vangsten bij de eerste zeehengelwedstrijd in de Westerschelde van zee- hengelvereniging De Vogel, waren goed. In totaal werden door de 46 vissers 198 vissen op het droge gebracht. Uitslag: 1. A. Cappendijk, kloosterzande 2166 punten; 2. M. van Duijsse, Clinge 2158; 3. J. Boeding, Kloosterzande 2086; 4. J. van Heeze, Kloostrzande 1920; 5. J. Hoye, Graauw 1674; pijp: H. Sikkelerus, 996 punten. Kaarting - In zaal De Rei zende Man werd door De Stoere Spelers een kaarting gehouden waaraan 21 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. J. Martinet, 2. R. Scheerders, 3. mevrouw Lucasse, 4. mevrouw Hiel, 5. mevrouw De Waal- Baart, allen Kloosterzande. Eindstand na 14 kaartingen: 1. mevrouw De Waal-Baart, Kloosterzande; 2. mevrouw Van de Branden, Terneuzen; 3. J. Verschuren, Kloosterzande. Kaarting - In zaal De Rei zende Man werd door De Stoere Spelers een kaarting gehouden waaraan 21 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. J. Martinet, 2. R. Scheerders, 3. mevrouw Lucasse, 4. mevrouw Hiel, 5. mevrouw De Waal- Baart. Eindstand na 14 kaar tingen: 1. mevrouw De Waal- Baart, 2. mevrouw Van de Branden, 3. J. Verschuren. Viswedstrijd De Vogel hield het afgelopen weekend een viswedstijd te Zeedorp. De uitslag: 1 A. Cappendijk, 2 M. van Duijsse, 3 J. Boeding, 4 J. van Heese, 5 R. Pieter. Nepal - De inzamelingsactie van de Sandeschool voor beter onderwijs in Nepal heeft in to taal 167 gulden opgebracht. Heitje - De verkennersgroep De Zwarte Dassen houdt vrij dag en zaterdag 4, en 5 april de actie Heitje voor een Kar weitje. Voor klussen kan con tact gezocht worden met 01148-2625 'Bridge - De bridgeclub hield in café De Vier Jaargetijden een wedstrijd in de voorron den voor het Ruiten Boer- toernooi. Uitslag: 1. mevrouw De Kort en de heer Van Dam me, 2. dames Pouwels en De Bakker, 3. mevrouw Van Wa terschoot en de heer De Schrijver. Bridge - De halve finales van het jaarlijkse Ruiten Boer- toernooi van de verschillende bridge-clubs worden dit jaar gehouden op 27 april in café restaurant Van Eekelen te Roosendaal. De wedstrijden beginnen 's morgens om half elf. Van- de bridgeclub uit Lamswaarde nemen dit jaar mevrouw De Kort, de heer Van Damme en de dames Pou wels en De Bakker deel. Bridge - In café De Vier Jaar getijden hebben de leden van de bridgeclub een competitie wedstrijd gespeeld. Het was een draaiende mitchell met dertien paren. Uitslag: 1. he ren De Kort en Joossen, 2. me vrouw Van Waterschoot en de heer De Schrijver, 3. heren Rademakers en Van Leeuwen. Feesten VV Hulsterloo - De VV Hulsterloo houdt haar jaarlijkse feesten op 22, 23, 24 en 25 mei. De organisatie heeft weer een leuk programma in elkaar gezet. Zo zal op donder dag 22 mei de de jeugd van Hulsterloo, maar ook die van W Graauw en SK Kieldracht getraind worden door de be kende ex-voetballers Ruud Geels, Rob Rensenbrink en Wim Meyers. Dat gebeurt om 16.00 uur. Later op de dag, om 18.00 uur, wordt een video film vertoond en daarna is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Om zeven uur volgt een etentje en om acht uur is er een feestavond met mede werking van Luc Pluym en komt eventueel het B-junio- renteam van de vereniging voor een huldiging in aanmer king. Vrijdag 23 mei is er een showavond met medewerking van het orkest Regy-line en zangeres Fenna. Aanvang 20.30 uur en entree 7,50. Za terdag 24 mei begint het fami- lietoernooi om 12.00 uur en de prijsuitreiking daarvan wordt omstreeks 18.00 uur verricht, 's Avönds om 20.00 uur is er een optreden van Veronica top-40 drive-in-show. Op de slotdag, zondag 25 mei, is er waar schijnlijk competitievoetbal. Is dat niet het geval dan wordt er vriendschappelijk gespeeld. Op die dag is er ook een kaar ting in de feesttent. - De personeelsvereniging van de gemeente Hulst houdt vrijdag 4 april de jaarvergadering in café De Ster. De vergadering begint om 20.00 uur. Naast de gebuikelijke punten staat er ook een bestuursverkiezing op de agenda. Periodiek aftre dend zijn de heren H. Berkel- mans en R. Westerweele en mejuffrouw Chr. van de Broucke. Allen stellen zich herkiesbaar. Doordat het korps van de rijkspolitie uit Hulst tot de personeelsvereni ging is toegetreden zal het huishoudelijke regelement van deze vereniging worden gewijzigd en het bestuur wor den uitgebreid met een afge vaardigde van dat korps. Te vens worden de evenementen voor dit jaar besproken en na afloop wordt er een 'vijfkamp' gehouden. Blaauwe Hoeve - Zaterdag avond 5 april wordt een ge meenschapsdienst gehouden in de kapel van de BlaauWe Hoeve. Oud papier - De w Vogel waarde haalt saterdag 5 april oud papier op. Do ronde (todt het dorp begint om 9.00 uur.

de Stem | 1986 | | pagina 15