R I UIT HOMEOPATHISCHE INDUSTRIE FLOREERT IN ELBURG (Gratis melkglas) NIEUWE R Toeristen steeds me Attente jongens, daar bij BP AMSTERDAM WOENSDAG 2 APRIL 1986 M^EM EXTRA OP WOENSDAG5 Ziekenfondsen Schoon plekje Geneeskracht Misverstanden Visma-Adventure HENGEL- RUBRIEK 100 jaar Onderwijs vernieuwing PAPIER VOOR UW PEN hi Corruptie (4xnaarBP) Vier keer naar een deelnemend 8P- station en u bent verzekerd van zo'n prachtig melkglas. Gemaakt van dat fraaie Arcoroc rookglas door de bekende Verrerie d'Arques. De meikglas-actie loopt tot eind juli '86. U hebt dus alle tijd om uw servieskast met heel wat moois aan te vullen. WOENSDAG 2 APRIL CONSUL: 'CRIM, WORDT PROFE. Staatsfondsen T11 PAGINA 4 Biohorma bv in Elburg is de grootste producent van natuurlijke geneesmidde len in Nederland. Het be drijf, waarvan alle aande len in handen zijn van twee families, beleeft een on stuimige groei. De laatste twee jaar werd S miljoen geïnvesteerd in een ultra modern laboratorium. Bio horma, in 1955 begonnen als eenmanszaakje, telt na dertig jaar bedrijvigheid 185 werknemers, een jaar omzet van 30 miljoen en een assortiment van 294 homeopathische prepara ten die gewonnen worden uit 80 verschillende ge neeskrachtige planten. De meeste planten worden ge kweekt in eigen tuin, pai naast het produktielab. Vandaag het portret van een onderneming die - on danks alle scepsis omtrent homeopathie - een bijzon dere plaats inneemt in de gezondheidszorg. Door John van Oppen NATUURLIJKE ge neesmiddelen worden omsluierd door een waas van geheimzin nigheid en bijgeloof. Wie krijgt niet, als ge sproken wordt over ge neeskrachtige eigen schappen van planten, het beeld voor ogen van een oud vrouwtje dat onder het prevelen van onverstaanbare toverklanken allerlei kruiden toevoegt aan een dampende heksen ketel boven het vuur? Toch is dat imago van geheimzinnigheid al lang achterhaald. De tijd is voorbij dat niemand be greep waar de werking van sommige planten in schuilt. Het gebrek aan kennis heeft plaats ge maakt voor wetenschap pelijk onderzoek en gaan deweg wordt duidelijk, wat de geneeskracht van bepaalde kruiden is. Homeopathie krijgt stil aan academische ondersteu ning. Met name op de uni versiteiten in Munster en München, maar ook op de Rijksuniversiteit Utrecht wordt veel onderzoek gedaan naar de werkzaamheid van natuurlijke geneesmiddelen. En hoewel nog lang niet alles wetenschappelijk te onder bouwen is, is uit alle empiri sche studies onomstotelijk komen vast te staan dat plantaardige medicijnen ef fectief kunnen zijn. Homeo pathie is geen wondermiddel tegen alle ziekten en kwaaltjes, maar het kan in sommige gevallen een goed alternatief zijn voor het ge bruik van synthetische pil len, met al hun bijwerkin gen. Of het kan een goede aanvulling zijn op andere behandelingswijzen, zoals chirurgisch ingrijpen. Plantaardige geneesmid delen verdienen stilaan een plaatsje in de moderne ge neeskunde, naast de produk- ten van de chemisch-phar- maceutische industrie. Niet voor niets is het vergoe- dingsbeleid van de zieken fondsen recentelijk versoe peld. Ondanks de bezuini- Biohorma vecht tegen scepsis De produktie bij Biohorma staat onder streng farmaceutisch toezicht. Er wordt gewerkt in speciale hygiënische kle ding die na het verlaten van elke ruimte verwisseld moet worden. gingsdrift van de overheid werd besloten om ook ho meopathische medicijnen - mits vervaardigd volgens strenge internationale richt lijnen- integraal te vergoe den, ook al zijn ze vaak waanzinnig duur. Zolang er echter witte vlekken in het kennisveld bestaan, blijft een gezonde portie twijfel over de werk zaamheid van sommige mid deltjes gerechtvaardigd. An derzijds heeft de verstokte scepticus, die helemaal niets van natuurgeneeswijzen wilde weten, zijn mening toch moeten nuanceren. Dat er in de branche geen plaats meer is voor stoffig abacadabra, blijkt overdui delijk bij een bezoek aan Biohorma in Elburg. Oude, traditionele kennis wordt hier gecombineerd met mo dern ondernemerschap. Na tuurlijke geneesmiddelen worden vervaardigd in een modern bedrijf, met behulp van de allernieuwste tech nieken, wetenschappelijke inzichten en onder strenge hygiënische voorzorgsmaat regelen. „Zonder de commerciële doelstellingen uit het oog te verliezen, laten we de ethi sche kant van het produce ren van geneesmiddelen pre valeren. Daarom streven we naar optimale kwaliteit van onze produkten," zegt woordvoerder L.W. von He- bel van Biohorma. Von Hebei verklaart dat het geen toeval is dat het be drijf gevestigd is in Elburg, op de grens van het oude en nieuwe land. Hij haalt het door TNO uitgebrachte rap port no. 5 'Emissieregistratie Gelderland' uit de archief kast. Blijkens dat onderzoek is Elburg een van de schoon ste plekjes in Nederland, zonder vervuilende indu strieën in de buurt. Het mi lieu rond het Drontermeer voldoet uitstekend aan de voorwaarden van orga nisch/biologisch tuinieren. Meer dan 80 verschillende geneeskrachtige planten worden in de Elburgse kweektuinen tot wasdom ge bracht, zonder kunstmest, pesticiden en insecticiden, conform de instructies van de Zwitserse homeopaat dr. Alfred Vogel. Deze wereldberoemde na tuurgenezer ontwikkelde in de eerste helft van deze eeuw recepten op basis van stok oude Zwitser volksmid deltjes. Ook stofte hij de Middeleeuwse wijsheden af, die waren blijven liggen in de kruidentuinen bij de kloosters. Daarna maakte hij wereldreizen, bestudeerde de eeuwenoude geneeswijzen bij andere volkeren, nam hun planten mee en maakte ze hier winterhard. Bio horma produceert nu, als strikt zelfstandige onderne ming, alle preparaten van dr. Vogel in licentie voor de Be nelux. In de oogsttijd worden de planten zo snel mogelijk ver werkt omdat, zo stelt Von Hebei, de werkzame stoffen van een plant een veel hoger geneeskrachtig rendement hebben wanneer deze vers wordt verwerkt dan wan neer een gedroogde plant wordt gebruikt. „Daarom zetten wij ook vraagtekens bij die goedkopere import spullen uit het Verre Oos ten," aldus Von Hebei. In het produktielab, dat grenst aan de kweektuinen, wordt het plantesap uitge perst en vervolgens bij een berekende hoeveelheid alco hol gevoegd. De massa die daarbij ontstaat wordt na verloop van tijd gecentrifu geerd en dan blijft de tinc tuur over. Deze sterke af treksels worden in gekoelde, roestvrijstalen vaten be waard om te kunnen rijpen. Na enige tijd ziin ze geschikt om als 'moedertincturen' verder te worden verwerkt door ze - volgens strikte scheikundige formules - te mengen met andere stoffen. Voor poeders, tabletten, dragees en zalven worden steeds andere produktieme- thodes gehanteerd. Voor poe ders dienen gewreven plan ten als grondstof. Voor het maken van tabletten moet het poeder gegranuleerd worden. Om te zorgen dat zich korreltjes vormen, wordt het poeder vochtig ge maakt. Dit proces dient uiterst zorgvuldig te gebeu ren en Biohorma gebruikt daar computergestuurde ap paratuur voor. De werkruimten in het lab blijven schoon en stofvrij dankzij een ingenieus (en pe perduur) systeem van over druk. Von Hebei: „Zelfs het geringste spoortje poeder mag niet ontsnappen van de ene naar de andere ruimte, want kruiscontaminatie zou de zuiverheid van de genees middelen geweld aan doen." Om dezelfde reden staat de produktie onder streng farmaceutisch toezicht van bedrijfsapothekers, wordt gewerkt in speciale hygiëni sche kleding die na het ver laten van elke ruimte ver wisseld moet worden, wor den relatieve vochtigheid en temperatuur constant ge houden, zijn oppervlakten rond en vlak (niet stofhech- tend) gehouden en geldt in het lab een toegangsverbod voor onbevoegden. Toch kan iedereen die dat wil het produktieproces van buitenaf op de voet volgen, want het personeel werkt achter grote ramen. Die openheid heeft M.G.H. Bolle, topman van het bedrijf, wel bewust nagestreefd, omdat niets mag corresponderen met het schimmenrijk dat vroeger juist kenmerkend was voor de natuurgenees kunde. Om de openheid te bevor deren heeft de onderneming zelfs een akkoordje gesloten met de plaatselijke VW in Elburg. Bussen met dagjes mensen die het schilderach tige stadje bezoeken, komen ook even langs bij Biohorma voor een kopje koffie, een vi deofilm en een rondleiding. Vorig jaar bewonderden 10.000 bezoekers het bedrijf. Toegankelijkheid en het verstrekken van informatie aan de buitenwereld zijn be langrijke strategieën van Biohorma. „Alleen op die manier kunnen we afreke nen met de hardnekkige misverstanden die leven rond natuurgeneeswijze, zo als de misvatting dat wij een 'gewone' behandeling door de arts afwijzen," aldus Von Hebei die echter volmondig toegeeft dat er in zijn 'bio- branche' veel kaf onder het koren zit. Daarom hebben de fabri kanten in 1984 Nehoma opge richt, de Nederlandse Asso ciatie van Fabrikanten en Importeurs van Homeopa thische en Fytotherapeuti- sche Geneesmiddelen. Bij de oprichting meldden zich 24 leden aan, inmiddels kunnen nog maar twaalf voldoen aan de zeer strenge produktie- normen die deze vereniging stelt - tot volle tevredenheid van het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur. Via de Nehoma hoopt WVC de bonafide han del duidelijk van de kwak zalvers te kunnen scheiden. Om de kennis over na- tuurgeneesmiddelen te ver breden, verzorgt Bioharma twee keer per jaar seminars voor huisartsen. Verder zijn er j aarlij 1^twee cursussen voor drogis ten en was er on langs een drukbezocht sym posium voor de wetenschap pelijke wereld. In eigen offset-drukkerij worden boeken (zoals 'De Kleine dokter', inmiddels gedrukt in 11 talen en 2 miljoen exem plaren), tijdschriften en in formatiefolders samenge steld. De 185 werknemers van Biohorma zijn dan ook vo gels van verschillend plui mage. Onder hen zitten apo thekers, artsenbezoekers, werktuigkundigen, loodgie ters, kelners, administra teurs, tekstschrijvers, offset drukkers, tuinbouwkundi gen, computer-operators en magazijnbedienden. Ze ge nieten allemaal een premie- vrij pensioenfonds. Bij de in stelling van dat fonds schon ken de families die het be drijf financieren en beheren het startgeld van een half miljoen gulden. Het perso neel is dan ook zeer te spre ken over de baas en zijn pro dukten. Geen wonder, zij worden er beter van. Door Kien van Nunen VANDAAG zal staatssecreta ris A. Ploeg de Visma/Adven ture '86 beurs openen in de Ahoy-hallen te Rotterdam. Deze beurs is vanaf vandaag dagelijke geopend vanaf 11.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur, behalve zaterdag en zondagavond. Het ritselt dus dezer dagen te Rotterdam van het avontuur. Tal van takken van buitenrecreatie komen aan bod waaronder een four wheeldrivebaan, een steile klimwand voor bergbeklim mers en een zeilvliegsimula tor die voor het nodige doe- gebeuren zullen zorgen. Evenals vorig jaar is ook de duiksport vertegenwoordigd met een duikbassin. Kam peerders en liefhebbers van trektochten komen ook aan bod via o.m. organisatoren van wildwaterkanovaren, luchtsporten e.d. Uiteraard staat de Visma nog voor het grootste gedeelte in het teken van de visserij. Tot noch toe bijna exclusief voor het sportvissen in bin nen- en buitenland, maar via het binnenhalen van specta culaire buitensporten hopen de Visma-orga4nisatoren, o.a. Sandor Benes, de beurs aan trekkelijker te maken voor een breder publiek. Dat de organisatie daar vorig jaar reeds in slaagde staat buiten kijf. 1985 Was voor de Visma een topjaar met meer dan 40.000 bezoekers. De belang stelling voor vissen en avon tuurlijk buiten zijn neemt dus kennelijk nog steeds toe. Op visgebied komen dan- ook talloze onderdelen aan bod waaronder uiteraard vis films, voorlichting voor de jeugd, de Visma staat dit jaar in het teken van de jeugd, het CNHV, de NWS, de OVB en het ministerie van Landbouw en Visserij. Niet alleen kijken maar ook kopen kan op deze koopjesbeurs voor hengel- sporters. De nieuwste hengel- materialen worden getoond terwijl ook in de bioscoop de nieuwste technieken zullen worden getoond o.a. d.m.v. een videofilm over het vissen met de Winckle Pieker van de hand van Wout van Leeu wen. De toegang is f8,- voor volwassenen. Een gezinskaart kost f 16,-. De Oosterschelde valt, na aanvankelijk wat sombere berichten, erg mee wat de vangst van bot betreft. Langs de kant en vanaf de boot gaat de visvangst, als het weer het toelaat, de goede kant op. Grote botten kan men vooral vangen met de zager en de slikzager en wel op ondiep water bovenop de platen bij hoogwater. De meeste kansen voor voor de sportvissers lig gen er op dit moment gedu rende de doortij-periode. Door het woelige water is na melijk de laatste weken veel zand en modder opgewerveld hetgeen het water nogal troe bel doet zijn. Zichtvissen als de schol zijn mede daarom nog niet veelvuldig in de vangst te verwachten. Bot daarentegen wel want die trekt zich wei nig aan van troebel water. De vangst tijdens een dagtripje met de leden van de Eindho- vense zeevisclub van de NS bracht flink wat vis op. Ge zien het feit dat er wegens een wedstrijd op diverse plaatsen vanaf de boot en met één hengel moest worden ge vist was dat zeker niet slecht. De winnaar bracht het tot bijna 30 stuks vis waaronder schar, grote bot, wat schol en een enkele puitaal. Schippers uit het Ooster- scheldegebied verwachten in de toekomst toch een ople ving in het vangen van wij ting, schar en schol, terwijl achterin de Kom van de Oos terschelde meer met de vangst van paling en bot re kening moet worden gehou den... Wellicht dat ook zee baars, tong, geep en makreel op het heldere en warme wa ter van de Oosterschelde af komen. De Industriebond bestaat 100 jaar, een overdenking waard. Want de Industrie bond heeft onnoemelijk veel gepresteerd. En is altijd op gekomen voor de arbeider en zijn belangen. Het is al tijd een zware strijd geweest en nog. Kijken we terug naar de jaren 30: grote werkloosheid, verschrikke lijke armoede en ondrage lijke uitbuiting. De Bond heeft toen ook gestreden met man en macht. Vandaar dat het ook voor de arbeider be ter werd. Ten eerste: lang zaam aan arbeidstijdver korting. Ten tweede: betere lonen, betere woningen en betere behandeling. En dat alles dank zij de Bond. Door zeer veel leden uit armoe op gebouwd. Ze hadden het geld er graag voor over. Al kon het toen bijna helemaal niet gemist worden. Nu zijn er goede sociale voorzienin gen, mede door bemiddeling van de Bond. Mensen kun nen niet zomaar worden ontslagen. De Bond staat voor ieder lid klaar. Want was de Bond er niet, dan was de arbeider weer ner gens. En zeker niet in deze tijd. Prinsenbeek Mevr. Maas De Stem wijdde op 28 jan. OOG»-1* vijf pagina's aan uiteenlo pende urgente onderwijspe- rikelen. In 7 artikelen wer den evenzovele onderwijsas- pecten aan de orde gesteld. In die editie kreeg prof. La- gerweij een volle pagina om zijn visie te geven op de on derwijsvernieuwing. Daarin kreeg o.a. het onderwijzend personeel in Nederland een flinke veeg uit de pan: het zou behoudend zijn en wei nig bereid tot vernieuwing. Als oude rot in het vak wendde ik mij tot de Stern- redactie met het verzoek een weerwoord te schrijven. Die toestemming kreeg ik onder voorbehoud dat ik mij zou beperken tot de omvang van een normale ingezonden brief. Ik geef volmondig toe dat mijn per 14 februari 1986 ingezonden reactie daar ver bovenuit is gestegen. En ik leg me dan ook neer bij uw beslissing om op die grond mijn stuk niet in uw krant op te nemen. Een paar vragen blijven mij echter dwarszitten: I Waarom krijgt een hoogle raar onderwijskunde een volle pagina tot zijn be schikking om zijn mening te spuien over onderwijsver nieuwing en wordt iemand 'uit het vak' met een rijke onderwijservaring, die óók zijn zegje wil doen over die vernieuwing verwezen naar het keurslijf van een inge zonden briefje?; 2 Welke cri teria hanteert de Stern-re dactie in haar keuze van personen die in aanmerking komen om de Nederlandse burgers te informeren over onderwijsvernieuwing? Deze vragen worden mij vooral ingegeven door mijn verontwaardiging over de ruimte die prof. Lagerweij geboden wordt om de Ne derlandse leerkrachten op zo'n schandalige wijze te at taqueren en hun veelal bo venmenselijke inspanningen voor een zo goed mogelijk verloop van het dagelijkse onderwijs zo schromelijk te bagatelliseren. Een open en eerlijk antwoord op beide vragen zou mij zeer welkom zijn. Breda, P. Tielrooy Naschrift redactie: Professor Lagerweij is door ons ver zocht zijn visie te geven om dat hij algemeen wordt be schouwd als een expert op het gebied van onderwijs vernieuwing. Zijn vele pu- blikaties getuigen hiervan. I n de vroege morgenuren I van 10 januari werd Do ll .M^nald R. Manes, de onder- E burgemeester van de New E Yorkse miljoenenwijk E Queens, hevig bloe- dend in zijn auto E aangetroffen. In E het ziekenhuis ver- E klaarde hij dat hij E was overvallen E door onbekenden E die hem met mesteken^ E om het leven hadden E willen brengen. De politie geloofde hem niet. Enkele dagen later bekende E Manes dat hij zichzelf van het E leven had willen beroven. Zijn E poging de hand aan zichzelf te E slaan, viel nagenoeg samen met E het bekend worden van talloze 1 corruptieschandalen waarbij tal E van hogere gemeentelijke func- l§ tionarissen van New York wa- ren betrokken. Manes was al E veertien jaar president -een E soort assistent-burgemeester- E van de New Yorkse stadswijk S Queens. Hij was een vriend en E vertrouweling van de machtige E New Yorkse burgemeester Ed- E ward Koch. In de democratische partij van de stad speelde Ma- E nes een zeer belangrijke rol. On- E der de meest vooraanstaande politici van het land had hij tal- loze vrienden. En hij liet er zich E graag op voorstaan dat hij zelfs in het Witte Huis geen onbe- kende was. E Half maart -enkele dagen nadat bekend was geworden dat ook hij voor de rechter zou wor- E den gedaagd - kreeg Manes een S nieuwe psychische inzinking. Terwijl zijn vrouw een psychia- S ter belde, stak Donald Manes zichzelf een keukenmes in het E hart. Hij overleed enkele minu- E ten later. E Aangenomen wordt dat Ma- S nes tal van geheimen over de E corruptie in de top van het ste- delijk bestuur van New York S heeft meegenomen in zijn graf. E Donald Manes was een zeer E machtig en een zeer succesvol man. Hij bestuurde de 2 miljoen E inwoners telde stadswijk Queens -die in feite als de op drie na grootste stad van Amerika E wordt beschouwd - nagenoeg in E zijn eentje. E In november werd hij met een E grote meerderheid herkozen als E president van Queens. In New York werd hij wel eens 'de ko- E ning' genoemd, de man die voor niets stond en die alles klaar- speelde. Zijn naaste vriend, de S populaire burgemeester Koch, E üet Manes de vrije hand. E Maar op het moment dat Ma- E nes in november een nieuwe E ambtstermijn aanvaardde, wa- ren federale onderzoekers al be- Ë"go(inen met het natrekken van E allerlei tips waaruit zou moeten E blijken dat Manes een van de stadsbestuurders was die -op z'n zachts gezegd - meer moes- E ten weten over omkopingen, het E aannemen van steekpenningen, E afpersing en het verlenen du- bieuze vriendendiensten. Grote sommen geld waren uit de zak- E ken geklopt van grote firma's E die miljoenencontracten hadden met de stad New York. Kort na Manes' poging zich van het leven te beroven, werd E zijn naaste vriend Geoffry G. Lindenauer gearresteerd. Hij E was directeur van het New S Yorkse parkeerbureau. Linde- yf* nauer sloeg door en bekende dal hij zichzelf voor meer dan mil joen gulden had verrijkt. Lindenauers verklaring dreelj Manes - die inmiddels ontslag als president van Queens hac; genomen - verder in het nauw Als stadsbestuurder en als po litiek voorman bleek hij onde meer grote leveranciers en aan' nemingsfirma's overgehaald it hebben geld te geven aan allerkil andere bestuurders aan wie Ma nes politieke verplichtingen had Verwacht wordt dat het doei en laten van nog meer New Yorkse politici aan een nadei onderzoek zal worden ondeijl worpen. De New Yorkers zelf verba jj zen zich niet over dit alles. 21 hebben het eigenlijk altijd al gejj Door Jo Wijnen weten. Ongeveer 60 procent va: hen - zo bleek uit een opiniepei, ling - gelooft dat de corruptie i de top van het stadsbestuur zet wijd verbreid is. Opmerkelijk is intussen openheid waarmee de Mane zaak tot dusver is behandelt Toen Manes openlijk bekend dat hij niet was overvallen, mat zichzelf van het leven had wille beroven, dromden rond zijn zit kenhuisbed cameraploegen hordes verslaggevers samen. Burgemeester Koch was er a de kippen bij zijn vriend in i volle openbaarheid 'een boef t noemen. Maar toen bekenfj werd dat Manes andermaal i hand aan zichzelf had geslage:.9 huilde Ed Koch krokodillenm: nen en noemde Manes vriend'. In hoeverre de corruptitjj schandalen de positie van Ka als burgemeester van New Yot kunnen ondermijnen, laat zicf nog niet overzien. Koch is verstandig geweest onmiddellij na Manes' eerste zelfmoordpi ging een commissie van onde zoek in te stellen. Die heeft i tussen al vastgesteld dat de 1 stuurlijke top van de belangrijl ste stad ter wereld zich da vuile handen heeft gemaakt. Toen een herdenkingsdien| voor Donald Manes werd houden in het bestuurscentra van Queens, stopte voor het ga bouw een auto. Een ma] draaide het raampje open riep: 'Manes was waardeloifl vent. Hij verdient deze herdeijj kingsplechtigheid niet eens'. Maar de meer dan zeshoijj derd mensen die, vanwege grote drukte het gebouw binnen konden, reageerden wot dend. Want Donald R. Manes wsj een stadsbestuurder die mensen aan zich had verplict en die vele vrienden had. 5llllllllllllllllllilllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll(j (ADVERTENTIE) aan IWlsÉII Frai BEIROET/PARIJS (RTR/UPI/AFP/ DPA) - Frankrijk trekt zijn militaire waarnemers uit Liba non terug. Dit heeft het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs gisteren meegedeeld. Het besluit zou zijn geno men in overleg met de Liba nese autoriteiten. Volgens het ministerie laat de ontwikke ling van de situatie in het ge bied, het niet meer toe dat de waarnemers hun taak goed uitvoeren. De vijfenveertig Franse waarnemers hielden, sinds maart 1984, toezicht op een be stand tussen rivaliserende christelijke en islamitische milities in Libanon. Ze werden naar Libanon gestuurd nadat de multinationale vredes macht van Frankrijk, Groot- Brittannië, Italië en de Ver enigde Staten zich had terug getrokken. De commandant van de eenheid, Pierre Avon, zei: „We Van onze corre' BARCELONA - Spanjegangers ernstig rekening mee houden da' den bestolen of beroofd. Alleen al gedurende het af gelopen lange Paasweekeinde zijn aan de Costa Brava en in de stad Barcelona tientallen Nederlanders op onaange name wijze met de Spaanse crimjnaliteit geconfronteerd. Bij het Nederlandse consulaat in de Catalaanse miljoenen stad meldden zich talloze be rooide Nederlanders. Volgens de Nederlandse consul Barcelona, Peter Rade laar, worden de overvallen steeds professioneler uitge voerd. Ook wordt meer geweld gebruikt. De Spaanse politie kan er volgens Radelaar maar weinig tegen doen. Ook de re geringsmaatregel om 8000 ex tra politieagenten naar de kustplaatsen te sturen, lost het probleem niet op. Radelaar: „Dat besluit is helemaal niet nieuw. Ook vorig jaar zijn die extra veiligheidstroepen inge zet. Desondanks is het aantal overvallen en diefstallen op toeristen fors toegenomen. Aan de Costa Brava zijn we afgelopen zomer door een zeer geweldadige bende autobaan overvallers gekweld. Het heeft maanden geduurd voordat die groep is gepakt." AMSTERDAM (ANP) - De rente is nog steeds aan het dalen. De obligatie- markt van de Amsterdamse effecten beurs gaf dinsdag een flinke stijging van de koersen te zien, waarbij de staatsfondsen zelfs winsten konden boeken tot een vol punt. Er zijn ver wachtingen uitgesproken dat Japan binnen niet al te lange tijd met een dis contoverlaging komt, waarna landen als Duitsland en Nederland en ook de Verenigde Staten ook zouden kunnen komen met een verlaging van de offi ciële rentetarieven. Op een overwegend hogere aande lenmarkt stond Koninklijke Olie dins dagmorgen onder druk. Het volkomen mislukken van het OPEC-overleg en uitspraken dat de daling van de olie prijzen kan doorgaan tot vijf dollar per vat (van 159 liter), leverden een koersdaling van 2,20 tot 189 op. Dit gebeurde terwijl de andere internatio nale waarden aantrekkende noterin gen te zien gaven. Zo was Akzo tegen het middaguur 0,60 geklommen naar J 171,40, Hoogovens 1,80 naar 100,20 en Unilever 3 naar 417. Ook Philips en KLM waren wat beter. Bij de banken ging NMB 6,50 voor uit naar 215,50 en Amro Bank 1,80 naar 108, maar ABN moest 5 prijs geven op 587. Stad Rotterdam verloor J 2 op 132,50 maar de andere verzeke raars waren ruim prijshoudend ge- in Elsevi®r ging ƒ4 vooruit naar 185,50, terwijl collega-uitgver VNU IVi 8% antonius 7% antonius 5V« congr. o.l.v. daniel 8V4 gasthuis 8V« gasthuis 4% gasthuis 4Vi gasthuis 7% hooghuys 4 7* 8 Vis prot.z.hs 8 prot.z.hs 7% prot.z.hs aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1986 | | pagina 4