Bouw Woensdrecht van start gen oten Dl Actie tegen kruitfabriek Veehandel ligt grotendeels stil ÏRAAD VAN STATE WIJST SCHORSINGSVERZOEK AF I 'Alle arrestanten van Kedichem zijn onschuldig' fcugSP Wijziging ziekenfonds: 'compleet gekkenhuis' Vervoersbond FNV dreigt met stakingen bij NS piet klcrkx 0IMIOL Riskant spel WOENSDAG 2 APRIL 1986 ■BINNENLAND lite PAGINA 3 TV EN LONDEN DE STEM COMMENTA AR Slavenburg T opambtenaar Y. uit Raad Toezicht ABP Driekwart van werknemers in adv-regeling aprfT^ april ierflOuur tot 10 uur 3 4 april april tot 10 uur tot 9 uur I i mis de vier super-meubeldagen in waalwijk niet Kom naar Waalwijk van 10-10 uur Deze maand nog akkoord specialisten Onderhandelingen Akzo gaan verder T5 PAGINA 2 tfl/WV AOW WW IOW TW 'NWWAOW WW IOW TW 'NWWAOW WW IOW TW 1 NWW AOW Nu moet de uit- tantie (bedrijfs- of gemeente) het ren. begrip passende ft De Graaf voor heid zijn toelich- vallen. Er staat in versie te lezen: arbeid is alle ar- oor de krachten en eden van de r is berekend, ten- rding om redenen melijke of sociale van hem kan wor- agd. Zo staat het ijstandswet. uw begrip is „ver werkloos. Het be at mensen door uld werkloos zijn. 'fsvereniging kan en uitdelen die va- n helemaal geen echts 70 van het loon. Nu beoor- emeente dat en die rgaans met zes of een korting van 'f procent. de eerste aflevering 'e over de herziening telsel voor de sociale Morgen volgt een g over de nieuwe re- e WAO/AAW: WA- werkloos'. i JEiH# T28 UTRECHT (ANP) - Bij zie kenfondsen, particuliere ziek- iekostenverzekeraars en de Ziekenfondsraad stonden gis- teren de telefoons 4 roodgloeiend van mensen die 1 meer inlichtingen willen over I de wijzigingen in de zieken- fondsverzekering die dinsdag I i april zijn ingegaan. Afgelopen vrijdag consta teerde het ministerie van WVC al een run op de speciale telefoonlijn en de VNZ (zie kenfondsen), KLOZ (ziekte kostenverzekeraars) en de Ziekenfondsraad die de infor matietaak maandag van het ministerie overnamen werden eveneens overstelpt door vra gen en klachten. Bij het hoofdkantoor van de VNZ in Zeist zijn zes mede werkers sinds dinsdagochtend constant in touw met het be antwoorden van telefoontjes. Ook loopt het storm bij de zie kenfondsen in den lande, met name in de grote steden. De KLOZ in Houten meldt 'een compleet gekkenhuis'. Bij de stelselwijziging van de ziektekostenverzekering worden de bejaarden- en de vrijwillige verzekering opge heven en verkassen een deel van de vrijwillig verzekerden en alle mensen uit de bejaar denverzekering naar het ver plichte ziekenfonds. De rest stapt over naar de particuliere ziektekostenverzekering. Er kwamen vooral veel tele foontjes binnen van mensen die zich grote zorgen maken over de vraag of ze door de stelselwijziging niet tussen de wal en het schip vallen en nog wel verzekerd zijn. ie grote Kamerfrac- \A, CDA en WD - week geleden nog be- dat aan die medi- ingen geen politieke is mocht worden toe- - eisten dat op hoge natuurlijk op poli- onden. ijl nu al vaststaat dat eerstvolgende posi gnaal uit Paramaribo t weer op groen gaat, er dan in heel Suri- aan medische hulp hoefte bestaat, rdag op Schiphol ver- e Schoo dat „het pra- et de Surinaamse ebbers aan beperkin- derhevig is", maar dat el móeten in het be- van het Surinaamse zal best kloppen, r het verklaart nog niet waarom Bouterse' slot van rekening niet dan een eenvoudig raar - in zijn Neder- leid nu al vijf jaar veel consequenter is ederland in zijn Suri- -beleid. Van een onzer verslaggevers HOOGERHEIDE - De bouwwerkzaamheden op de vliegbasis Woensdrecht zullen binnen enkele weken starten. Dat meldt desgevraagd het ministerie van Defensie. „Er zijn geen juridische hinderpalen meer, nu het verdrag met de VS door de Eerste Kamer is goedge keurd en het schorsingsverzoek van het Koninklijk Besluit dat de gemeente gedeeltelijk buiten spel zet, is afgewezen", zo meldt een woordvoerder. De zegsman van Defensie tekent in dit verband nog aan dat er volgende week wellicht meer duidelijkheid is over het tijdstip waarop de „eerste spade de grond in zal gaan. Het zal zeker geen maand meer duren, want enige haast 1 is geboden". Zoals gemeld nson pogen een hap te en uit de SDI-koek. n de nog altijd levende lgenootschappelijke be ren te omzeilen hebben Amerikanen de laatste minder de nadruk ge- op de omstreden strate- le implicaties van het Zij onderstrepen dat SDI vooralsnog niet r is dan een onderzoeks- jramma, bedoeld voor aestuderen van een aan- opties voor de toekomst. wijzen zij op de voorde die het onderzoek naar vanceerde en tamelijke tische defensietechnolo- •n kan opleveren voor de ele sector. >e Europese bondgenoten ken gevoelig voor dat tste argument. Een van redenen van de Britten en istduitsers om SDI-over- ikomsten te sluiten is de Jachte dat men het zich kan veroorloven op hnologisch gebied nog der achter te raken op de en Japan. Maar Europese functiona- isen vragen zich af of de werkelijk bereid zijn tot t verlenen van lucratieve ntracten aan Europese be- ijven of tot het delen van technologische resultaten in het project. Groot-Brit- nnië en West-Duitsland llen, aldus een Franse nbtenaar, niet voor of idden in de SDI-trein aatsnemen. „Ze mogen al ij zijn als ze uiteindelijk rechtkomen in de goede- inwagon". Van de 26 miljard dollar de regering-Reagan tot i voor het programma 'il uittrekken zou 3 miljard jstemd zijn om richting uropa te vloeien. (ANP) moeten de werkzaamheden eind 1988, wanneer de kruisra- I ketten daadwerkelijk worden I gestationeerd, gereed zijn. En met name dót motief I speelde bij de plaatsvervan gend voorzitter van de afde- I ling rechtspraak van de Raad I van State, mr. C. van Zeben, I mee om het schorsingsverzoek I dat door IKV, Pax Christi en I de Vredesbeweging Woens- I drecht was ingediend, af te I wijzen. De vredesorganisaties voer- I den als motief van hun ver- I zoek onder meer aan dat voor B de werkzaamheden aan de ba- I sis geen ruim twee jaar maar I slechts enkele maanden nodig I zijn. Ze verwezen in dit ver- I band naar ervaringen in Bel- I gië en Italië. „Het valt niet onjuist te ach- I ten dat de bewindslieden van I defensie en VROM het be- I wuste Koninklijk Besluit heb ben gegehanteerd. Ze dienden rekening te houden met de II tijdsduur die met de inrichting I en het operationeel maken van de basis is gemoeid en met de I door de regering aangegane I verplichtingen jegens de VS", I zo motiveert mr. Van Zeben zijn beslissing. In dit verband I wordt ook de brief genoemd Vlees eten Thuiswonende bejaarden moeten dagelijks minstens 70 gram vlees eten. De voorzie- ning van benodigde voedings stoffen is daarvan afhanke lijk, zo blijkt uit onderzoek van het TNO-Instituut voor de I Voeding. die door de betrokken ministe ries in augustus 1984 naar de Woensdrechtse raad is ge stuurd. Hierin wordt de de ge meenteraad om medewerking verzocht, zodat de gebruike lijke procedures gehanteerd konden worden. Zoals gemeld voelde de raad aanvankelijk niets voor eni gerlei medewerking of overleg met de overheid. Pas in de cember 1985 ging hij overstag. Deze herziening bleek voor de ministers geen reden af te zien van toepassing van het ge wraakte KB. „De overeenge komen plaatsing zou ernstig in gevaar komen, wanneer teveel tijd verloren gaat vanwege te verwachten bezwaar- en be roepsprocedures", aldus de motivering van mr. Van Ze ben. De Vredesbeweging Woens drecht toont zich in een eerste reactie op de afwijzing van het schorsingsverzoek teleurge steld. „Maar het besluit komt niet echt als een donderslag. We hebben voldoende reali teitszin", meldt Jan Houdijk van de Vredesbeweging Woensdrecht. „We hadden het wel anders gehoopt natuurlijk. Het zou toch iets heel bizon- ders zijn geweest, wanneer het allemaal wat anders is uitge pakt". De Vredesbeweging Woensdrecht rest nog^''bitter weinig' middelen om de plaat sing van kruisvluchtwapens af te wenden. „De feitelijke zitting komt nog, het ging nu om een schorsingsverzoek. Maar het is straks natuurlijk veel moeilijker om de zaak weer terug te draaien", zegt Houdijk nog, zonder daarmee aan te willen geven dat de Vredesbeweging de hoop op geeft. „Natuurlijk is er veel meer gaande dan die kruisraketten. We gaan stug door met het be wust maken van de mensen van de gevaren van kernbe wapening", voegt Houdijk daar aan toe. ALERTHEID en fantasie kunnen de Russische partijleider Michaïl E Gorbatsjov niet ontzegd worden. Met hartverwarmende naïveteit j speelde hij in op de Amerikaanse bombardementen op Libië door E voor te stellen de Zesde Vloot en de Sovjet-eenheden uit de Mid- E dellandse Zee terug te trekken. Voor deze suggestie geldt ongeveer hetzelfde als voor zijn plan aan het eind van deze eeuw de atoomwapens te laten verdwij- nen: de realiteitswaarde ervan is beperkt. Maar daarom is het de Kremlinleider waarschijnlijk ook niet be- [gonnen. Veeleer wil hij de aandacht erop vestigen dat de rege ring in Washington bij het vervullen van haar internationale wen sen met om de Sovjet-Unie heen kan. Gorbatsjov meldde dan ook tegelijktijd zijn bereidheid 'zonder uitstel' bijeen te komen voor overleg over zijn voorstel. De onderhandelingstafel waaraan de Amerikanen de Russen als gelijkwaardig erkennen boeit hem. Dat bleek ook nog eens in het Paasweekeinde, toen Gorbats jov de vakantie van president Reagan vergalde door met een nieuw voorstel te komen: snel praten over een verbod op kern proeven. Washington moest ongewoon lang nadenken alvorens met een vaag 'nee' te komen. In de grootmachtenpolitiek is de politieke wens van de een vaak een schrikbeeld voor de ander. Amerikanen gaan overleg met de Russen doorgaans niet uit de weg, maar formele bijeen komsten over specifieke regionale problemen (Libië bijvoorbeeld) staan zeer laag op de prioriteitenlijst, zeker voor de regering-Rea gan. Reagan wenst de regionale problemen duidelijk met ouder wetse big-stickdiplomatie aan te pakken. Hij wil de burgeroorlog |in Nicaragua opvoeren, in Honduras tientallen uitvalsbasissen bouwen om de 'contra's' te gerieven en het Angolese en Af ghaanse verzet uitrusten met uiterst modern wapentuig. De Ame rikaanse president is er krachtig van overtuigd dat de dreiging van het Kremlin bestreden moet worden met gelijke middelen, met contra-infiltratie en militaire macht. Reagan verliest in zijn oordeel over die landen alle nuance, hij ziet alleen de rode drei- 9'ng, maar vergeet dat voor de marxistisch getinte 'revoluties' een natuurlijke voedingsbodem voorhanden wès: ellende en ach terlijkheid, campesino's en een stadsproletariaat zonder uitzicht. Reagan verliest meer dan welke president in de laatste decennia ook de factor van het menselijk lijden in de machtsbalans volledig uit het oog. Wat Nicaragua, Honduras en Angola betreft mag men concluderen, dat zijn dollars de verkeerde kant uitrollen. In het grootmachtencontact met de Sovjet-Unie lijkt Reagan hel Amerikaanse geloof in de bipolariteit - een gedeelde verant woordelijkheid voor de veiligheid in de wereld en een zodanige terughoudendheid in conflictsituaties om te allen tijde de big bang te voorkomen - te hebben opgegeven. Ronald Reagan kan zijn verlangen naar een Amerikaanse hegemonie in de wereld niet onderdrukken. Hij komt er steeds weer op terug. Zelfs op de glitterige Oscaravond beleed hij met enige weemoed zijn geloof jn de goede, oude deugden van Hollywood, belichaamd in krachtpatsers John Wayne en Rambo. Die 'Alleingang' kon nog werken in het Wilde Westen, aan de onderhandelingstafel over de toekomst van een geordende wereld leidt zij tot stagnatie en uit eindelijk tot een riskant spel met de vrede. Vervolg van pagina 1 Mr. De Doelder meent dat vol doende is vast komen te staan dat mr. P.S. zowel op de hoogte is geweest van de talloze straf bare feiten, als dat hij ver zuimd heeft daartegen (effec tief) op te treden. Daarvoor voerde De Doelder met name verklaringen aan van het voormalige hoofd van de in terne accountantsdienst, J. Pronk, die een aantal keren tevergeefs - ook bij 'mr. P.' - op maatregelen had aange drongen. Volgens De Doelder is mr. P.S. al vanaf 1979 van de straf bare feiten op de hoogte ge weest, maar heeft hij daarvoor zijn ogen en oren gesloten ge houden. De strafbare feiten die de bank heeft begaan zijn vol gens De Doelder voldoende be wezen. Het gaat hierbij om het valselijk opmaken van kre dietovereenkomsten door (doorgaans zwarte) vertrou welijke dekkingen niet te ver melden, het gebruik van valse namen en malversaties waar bij ten aanzien van kasstortin gen in Nederland kon worden voorgewend dat het (zwarte) geld vanuit Zwitserland ge stort was. De bij het onderzoek be trokken rijksaccountant heeft berekend dat in de jaren 1977 tot en met 1982 bij de bank hiermee 187 miljoen gulden aan zwart geld werd afgedekt, zo zei mr. De Doelder dinsdag. DEN HAAG/HEERLEN - De in opspraak geraakte topamb tenaar van het ministerie van Sociale Zaken L. V. zal ook als hij door de rechter wordt vrij gesproken niet meer terugke ren in de Raad van Toezicht van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. De raad liet kort na zijn ar restatie in een briefje aan de toenmalige minister Rietkerk weten het niet gewenst te vin den dat V. zou terugkeren. Hij was toen al, na overleg tussen de minister en voorzitter Son- neveld van de raad, geschorst. De minister wilde toen niet verder gaan dan zijn collega De Koning van Sociale Zaken, die dezelfde maatregel had ge nomen tegen zijn directeur So ciale Verzekeringen. Voorzit ter Sonneveld, secretaris van de Algemene Centrale van Overheidspersoneel, liet giste ren echter nadrukkelij k weten dat de schorsing door de leden van de Raad als een eerste stap wordt gezien. „Er moet een opvolger komen". ROTTERDAM (ANP) - De 72 mensen die zaterdag in Kedichem zijn aangehouden (er zitten er nog 55 vast) hebben geen van al len iets te maken met de gewelddadigheden rond de vergadering van de Centrumpartij en de brand in hotel Cosmopolite. Dit is de overtuiging van de advocaten die in de loop van het weekeinde de arrestanten hebben bezocht. Volgens het Advocatenkol- lektief Rotterdam zal voor alle arrestanten een eis tot schade vergoeding worden ingediend wegens de onterechte aanhou ding. Volgens het kollektief is gebleken dat de 72 mensen pas van hun advocaten hebben ge hoord wat er bij het hotel is gebeurd. Zij wisten daar zelf niets van. Volgens de advocaten zijn de arrestanten uitermate slecht behandeld. Een van hen: „Ik heb twee dagen door gebracht in een betonnen cel, waar dag en nacht licht bleef branden. Gelucht werd ik niet en ik kreeg nauwelijks iets te drinken. Toen mijn advocate mij had bezocht heeft ze een kwartier op de celdeur staan bonzen om er weer uitgelaten te worden. En dat terwijl twee politiemensen door het luikje in de deur stonden te kijken". Inmiddels is duidelijk ge worden dat alle 72 verdachten zullen worden vervolgd we gens openlijke geweldpleging en brandstichting. De advoca ten maken ernstig bezwaar te gen deze 'collectieve verden king' en hebben aangekondigd bezwaarschiften in te dienen tegen de dagvaarding. De werkelijke daders zijn vermoedelijk in een andere richting gevlucht dan de vreedzame demonstranten en konden zodoende uit handen van de politie blijven. DE Friese commissaris der koningin Wiegel heeft giste ren de eerste paal geslagen van de nieuwe kruitfabriek in het Friese deel van het Lauwersmeergebied. Een omstreden kruitfabriek in sommiger ogen: een aantal tegenstanders trotseerde weer en wind om te wijzen op de rampen die kunnen ontstaan bij een eventuele explosie. In de nacht van maandag op dinsdag werden vernielingen aangericht op de bouwplaats. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - Op ruim driekwart van de Nederlandse werkne mers, oftewel 3.253.400 mensen, was eind 1985 een regeling voor ar beidsduurverkorting van toepassing, aldus gege vens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Het gaat hierbij om arbeidsduurverkorting per week of roostervrijc dagen per maand, kwar taal of jaar. Bij de overheid ligt dat percentage op 90,7 (685.200 werknemers), bij de door de overheid gesubsi dieerde instellingen op 92 (499.800) en bij het parti culiere bedrijfsleven op 71,2 (2.068.400). De cijfers zijn exclusief het niet- wetenschappelijk onder wijs en uitzendkrachten. In het particuliere be drijfsleven heeft arbeids duurverkorting het meest wortel geschoten bij grote bedrijven (100 of meer werknemers). Voor 85,5 procent van de werk nemers van deze bedrij ven (ofwel 1.098.400 men sen) geldt een adv-rege- lin'g. Bij bedrijven tussen 10 en 100 werknemers ligt dat percentage op 71,8 (676.700). Bij kleine be drijven (1-10 werkne mers) is adv aanzienlijk minder ingeburgerd. Daar ligt het percentage op 43,2 (293.400). In de dienstensector valt 55 procent van de werknemers, ofwel 893.400 personen, onder een adv-regeling. Nou, we hebben ze weer gehad, de 1-april-grappen. Ladders in kousen, open gulpen, Neder landse meezingliederen bij de Vara. Dat was me weer lachen. Een andere grap is natuurlijk het weer, dat iedereen naar binnen jaagt. Dat kan toch niet serieus zijn. Alleen de wa terattracties trokken bezoe kers. De leukste grap bedachten de pomphouders. Die zeiden dat mensen die normale benzine wilden nu loodvrij spul in hun tank kregen. Om de zure regen tegen te gaan. Automobilisten wreven hun ogen uit. Had die mal-lood de zomertijd in zijn kop gekre gen? Wat waren dat voor frat sen? Waarom kregen ze hun portie lood niet? Toch smaakte die bui van gis teravond een heel stuk minder zuur Menten in Meerseldreef? De buren hoeven alleen maar te zeggen dat in die villa een ver gadering van de Centrumpar tij wordt gehouden. Dan zijn ze snel van alles af. De brand die Hampton Court in Londen aantastte, blijkt te zijn aangestoken door een van de vrouwen van Hendrik de Achtste. De oude vrouw zei: „Nu speel ik eens met vuur". Het is nu 2 april. We moeten weer serieus worden. MERIJN UTRECHT (ANP) - De Vervoersbond FNV zal zijn leden bij de NS de komende weken vragen om in actie te komen tegen de volgens de bond sterk verslechterende werkomstandigheden. Bovendien stelt de bond dit jaar een looneis van 1000 gul den bruto in de vorm van een eenmalige uitkering voor alle NS-ers. Dat heeft de Ver voersbond FNV dinsdag be kendgemaakt. Zaterdag zal het bondska- der zich op een vergadering in Amsterdam buigen over de vorm van de te voeren acties. „Stakingen sluiten we zeker niet uit", aldus de bonds- woordvoerder met nadruk. Volgens de Vervoersbond FNV zit het probleem hem niet zo zeer in die cao, maar in de manier waarop NS dat con tract uitvoert. „Wij zien van (ADVERTENTIE) voor het allernieuwste op meubel- gebied in modern en klassiek. Zanddonk Waalwijk, hartje Brabant, gelegen aan de weg Waalwijk-TiJburg. 3 bedrijven samen goed voor 80.000 nr woonplezier Vervolg van pagina 1 Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER - De veehandelaren is het angstzweet uitgebroken. In een groot deel van Nederland ligt de handel .com pleet stil. Gevreesd wordt vooral dat de export schade zal lijden door het 'onge luk' in Zoe termeer. „Of de schade vijf of tien miljoen gul den wordt, is nu nog niet precies te zeg gen. Maar dat het in de miljoenen gaat lopen, dat is wel zeker", zegt mr.J. de Bont van de Nederlandse Bond van Han delaren in Vee. De schade ontstaat op allerlei manie ren. Van de vijfduizend veehandelaren in Nederland, worden er zo'n vijfhonderd gedwongen een tijdje met hun handen over elkaar te zitten. In de Randstad is het vervoer van vee verboden. Er mogen zelfs geen veewagens rijden, om ver spreiding van het virus zo goed als onmo gelijk te maken. En in bijna de hele pro vincie Zuid-Holland en delen van Utrecht, Noord-Holland en West-Bra bant, mogen geen varkens meer worden geslacht. Dat betekent dat veevervoerders en slachters nu zonder werk zitten. En het zit erin dat de verboden een maand van kracht blijven. „Daarom wordt nu beke ken of we hier geen afspraken kunnen maken voor een collectieve arbeidstijd verkorting", zegt secretaris Jongerius van het Produktschap. Er zijn namelijk bedrijven die het zich niet kunnen ver oorloven om hun personeel een maand lang te betalen, terwijl er geen werk is. De gevolgen van de gedwongen werke loosheid waren gisteren al goed te zien op de veemarkt in Leiden. Die was helemaal afgelast wegens het veevervoer-verbod. De Leidse veemarkt schat de schade op zo'n 20.000. Er zijn meer schadeposten. Mr. de Bont van de veehandelaren: „Biggen mogen niet van de fokkerij naar de mesterij ge bracht worden. En varkens mogen niet naar de slachterij worden gebracht. Dat betekent dat ze zwaarder en vetter wor den en dat komt de kwaliteit van het vlees niet ten goede." Niet alleen de daling van de kwaliteit kan de prijzen drukken, ook het lamleg- gen van de handel kan funeste gevolgen hebben. Als er een tijd lang niet gehan deld mag worden in varkens en er daarna opeens veel vette varkens tegelijk wor den aangeboden, is het waarschijnlijk dat de handelprijs daalt. Mogen de consu menten alvast op een prijsvoordeeltje re kenen? De Bont: „Dat is nu nog heel moeilijk te voorspellen. Als de export op niveau blijft, dan zullen de prijzen niet inklap pen. Maar als veel landen hun grenzen gaan sluiten voor ons varkensvlees, kan dat wel betekenen dat de prijzen hier gaan dalen. Maar daar zal de klant bij de slager toch niet echt heel veel van mer- ken.De consumenten kunnen zich beter nog niet verlekkeren op een prijsdaling." Vooral de angst dat het buitenland de grenzen sluit voor Nederlands varkens vlees zit er stevig in bij de handelaren. Vandaar wordt er ook met spanning ge keken naar de dag van morgen, als Ne derland de EG hoopt te overtuigen dat echt alles wordt gedaan om de besmet ting van de Afrikaanse varkenspest tot 76 varkens te beperken. Het Produktschap: „We hopen de an dere EG-landen er van te overtuigen dat er goede strenge maatregelen zijn geno men om de uitbraak van de ziekte de kop in te drukken. En om ze er te van overtui gen dat ze met het varkensvlees uit de rest van het land, waar het meeste vlees voor de export vandaan komt, geen enkel risico lopen." Italië en Spanje hebben echter bij voorbaat al hun grenzen gesloten voor varkensvlees uit Nederland. De Duitsers eisen een extra certificaat (dat vandaag van de drukker komt), waaruit blijkt dat het varkensvlees niet uit het „besmette" gebied komt. Tot slot de vraag: waar komt de ziekte vandaan? Volgens het ministerie van Landbouw moeten de 76 Zoetermeerse varkens de ziekte hebben gekregen na het eten van keukenafval. Dat zou af komstig zijn van enkele buitenlandse restaurant, waarvan er misschien één wat dubieus vlees op het menu had staan. Voordat de varkens de restantjes die de klanten lieten staan als voer kregen, zou dat afval onvoldoende verhit zijn ge weest. Nóg zo'n ongelukje kan voor uit breiding van de Afrikaanse varkenspest zorgen. Vandaar dat de meeste handela ren de strenge maatregelen van het mi nisterie van Landbouw ook van harte toejuichen. dag tot dag het ongenoegen bij onze leden groeien", aldus voorzitter J. Koster van de be drijfsgroep spoorwegen van de Vervoersbond FNV. De bond heeft een groot aantal grieveh:-o.«. .dei flexi bele werkr en rusttijden, waardoor afhankelijk van de drukte langere en kortere werkdagen mogelijk zijn, het 'wegmasseren' van de arbeids tijdverkorting, wat volgens de bond bijvoorbeeld gebeurt door rustdagen tussen de ver schillende diensten tot atv- dag te bestempelen; het weg vallen van overwerkvergoe dingen en grote verlofachter standen, waardoor vrije dagen steeds moeilijker op te nemen zijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het conflict tus sen de medische specialisten en het kabinet kan nog deze maand uit de wereld zijn. Zo wel de Landelijke Specialisten Vereniging als staatssecreta ris Van der Reijden (Volksge zondheid) hebben die ver wachting gisteren uitgespro ken. Van der Reijden zei voor de KRO-radio dat de bezwaren van de LSV een willig oor hadden gevonden. Er zal 'geen botte bijl' gezet worden in de tarieven. Met het aanstaande akkoord is de actiedreiging uit de lucht. De ledenvergadering die de LSV voor deze week had uit geschreven is drie weken uit gesteld. Dan hoopt het bestuur de leden een principe-over eenkomst te kunnen voorleg gen. Deze krant meldde de in houd van die overeenkomst twee weken geleden al. De specialisten accepteren de korting op hun tarieven, mits de specialisten met lage inko mens gespaard blijven. ARNHEM (ANP) - De cao-on- derhandelingcn bij Akzo gaan volgende week woensdag ver der. Er is enige voorzichtige vooruitgang geboekt in de on derhandelingen over bevorde ring van de werkgelegenheid. Dit viel dinsdag af te leiden uit mededelingen van woord voerders van de vakbonden en de Akzo-directie na afloop van de derde onderhandelingsron de. Twee weken geleden leek het er nog op dat de cao-on derhandelingen bij Akzo zou den vastlopen. Noch de Akzo-directie, noch de bonden wilden echter ver dere mededelingen doen over de inhoud van dit overleg.

de Stem | 1986 | | pagina 3