Voorstel PvdA Oostburg voor vorming college DIT MAAL VIA AANKOOPSUBSIDIES banden! Barre tocht in IJzendijke Sint-Antonius: Van bewaarschool tot ziekenhuis IONGE College Oostburg verandert tarieven sporthal Veerhoek ;ente hburg Idmaking PUZZELRIT IN REGEN EN WIND VRIENDELIJK GEHOLPEN, WEINIG BETAALD, SNEL KLAAR! DINSDAG 1 APRIL 1986 fKEN FOREL 2.25 ijaart VAN ZEELAND BEHANDELING KOMENDE DONDERDAG Natascha Emanuels in Oostburg BANDEN BALANCEREN UITLIJNEN SCHOKDEMPERS ACCU'S UITLATEN Maatregelen ZIEKENHUIS OOSTBURG VIERT EEUWFEEST Bouwvallig Heikant Hulst St.-Jansteen Symposium in Sas over privatisering A3l plpuree of 17 5Q Ook voor: EVENEMENTEN KOUOE SCHOTELS DINERS BUITBJSHUIS ZAALTJE 30 I ia IPERS.^ T6 PAGINA ZEELAND 2 rouwbare MNGSINSTALLATIE S-1243 - Kloosterzande .Buitengebied, badering" Iburg maakt ingevolge ar- lan de Wet op de Ruimte- I het door de gemeente- |85 vastgestelde bestem- J 3e planverandering" op Immer 1765/140, afdeling perde Staten van Zeeland p. Goedkeuring is onthou- de plankaart, blad 1 erde Staten voormeld zal 86 gedurende één maand ^Raadhuisplein 1sectie lostburg voor een ieder ter Ikunnen zij, die bezwaren ling van goedkeuring door L een gedeelte van de plan- Inspecteur van de Ruimte- lellen bij H.M. de Koningin, peling Geschillen van Be- 00 EA 's-Gravenhage. émeester voornoemd, I Spijkerboer. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De Oöstburgse pvdA-fractie komt donderdag met een voorstel voor de vor ming van het nieuwe college. Dit zei fractieleider J. de Vries desgevraagd. De vier Oöstburgse raads fracties hebben het afgelopen weekend overeenstemming bereikt over het beleidspro gramma voor de komende vier jaar. Hoe het college er uit gaat zien wilde De Vries nog niet vertellen. Het voorstel zal zowel de verdeling van de por tefeuilles inhouden als welke personen naar de mening van de sociaal-democraten in het college moeten komen. Naar verwachten zal de PvdA A. de Feijter (CDA) en H. Thomaes (WD) vragen om zitting te nemen achter de col legetafel. J. Vergouwe zal na mens de PvdA naar voren worden geschoven. Deze drie vormden ook de afgelopen vier jaar, samen met burgemeester C. Spijkerboer, het dagelijks bestuur van Oostburg. Ver gouwe maakt over twee jaar plaats voor J. de Vries. De kans dat iemand van D&T een plaats achter de collegetafel krijgt, is zo goed als nihil. Deze fractie maakt alleen een kans als de andere drie fracties niet tot overeenstemming komen. Die kans moet echter zeer klein geacht worden. Waar schijnlijk zal het CDA iets moeten inleveren aan de PvdA, omdat de christen-de mocraten verlies hebben gele den en de sociaal-democraten w.innaar van de verkiezingen zijn. Volgens De Vries zal Spij kerboer de portefeuilles die hij -nu heefL, behouden. De burge meester heeft nu, naast de za ken die hij uit hoofde van zijn functie moet beheren, ook pla nologie en personeelszaken onder zich. Volgens de fractie leider heeft Spijkerboer de af gelopen jaren getoond dat hij een bekwaam bestuurder is en zou het onzin zijn 'om de duur ste kracht van de gemeente niet zoveel mogelijk in te schakelen'. De sociaal-democraat deelt verder mee dat er een betere afbakening komt van de pro- tefeuilles. „Dat zal in overleg met de ambtelijke top gebeu ren. We willen zoveel mogelijk vermijden dat bepaalde zaken door twee of meer wethouders behandeld moeten worden". Oostburg pakt tweede woningen opnieuw aan likele drie-kamer- bnhuisvesting en be- leuwsch-Vlaanderen - jinen. pringssysteem, waar- Intrum, bevat enkele Vette. Er is tevens [van de woningen kosten, onder andere bter en schoonmaak, noetingsruimte, glas- |c., bedragen f 114,75. |n de financiële positie van an huursubsidie worden kunnen zich voor inlichtin- slding wenden tot de heer Lorentzlaan 8, st, tel. (01140) 1 39 69. Van onze correspondent OOSTBURG - De West- Zeeuws-Vlaamse emancipa tiewerkgroep organiseert voor vrijdag, 4 april, een optreden van Natascha Emanuels in het multi-functioneel centrum Den Hoekzak te Oostburg. Het programma begint om 20.00 uur en duurt twee keer veertig minuten. De avond wordt ge vuld met fragmenten uit tien jaar vrouwencabaret rond het thema: 'Vrouw en samenle ving'. De werkgroep heeft voor dit optreden gekozen omdat het onderwerp aansluit bij het po litieke jaar 1986, waarin twee verkiezingen worden gehou den. „De politiek bepaalt im mers in grote mate de positie van vrouwen in de smenle- ving"j aldus de werkgroep. (ADVERTENTIE) Uitsluitend topmerken. Groot assortiment, vele profielen. Wij weten precies welke band onder uw auto het beste resultaat geeft! Nauwkeurig werkje om ongewenste trillingen uit banden en stuur te halen. Gebeurt 't goed, dan rijdt u komfortabel en veilig! De „meetkunde" van uw auto. Staan de wielen niet in de juiste stand, dan vreet dat banden en ben zine. Kost heel wat meer dan een uitlijnbeurtje! Niet zichtbaar, wel net zo belangrijk als de ban den. Slappe schokdempers maken van uw auto een dweil op de weg. Laat ze even testen! Bij ons goedkoop en razendsnel gemonteerd. Paar keer moeilijke koude start? Laat de accu even doormeten. Voor de zekerheid! TIVOLIWEG 63 HULST TEL 01140-12461 Vraag maar eens naar de prijs van een uitlaat bij ons en bij uw dealer. Weel u meteen waarom wij er zo verschrikkelijk veel monteren! lu 'We zijn allemaal fanatiekelingen, hé' - fotowimkooijman IJZENDIJKE - Vijftiien combinaties, alle van leden van aan spanning In Den Triem, trotseerden gisteren regen en wind om in en rondom IJzendijke een puzzelrit te verrijden. Bram Oos- terlee uit Slijkplaat kon gistermiddag na afloop van de rit als winnaar worden gehuldigd. Hij werd op de tweede plaats ge volgd door Eddy van Hurk uit Westdorpe en op de derde plek door Fred de Smet uit Trerneuzen. Deze rit en de daarop vol gende demonstratie waren een initiatief van de aanspanning In Den Triem en de IJzen- dijkse VW. Hoewel het weer op deze tweede paasdag bij zonder slecht was, had zich toch maar een combinatie af gemeld. Na een pauze in De Roste Muis volgde het gezel schap de route naar IJzendij ke. Omstreeks 16.00 uur kwa men de vijftien combinaties op de Markt in IJzendijke aan, waar de plaatselijke dieren arts Pol van de Vijver enig commentaar gaf bij paard, wagen en berijder. Friezen, tilburywagens en bandenwa gens, het was allemaal het be kijken waard. Ook een Belgi sche deelnemer kreeg veel be langstelling. „Wij zijn alle maal fanatiekelingen hé", al dus Jacques Lookman, een van de deelnemers, terwijl hij drijfnat zijn tocht vervolgde. De heer J. van der Plassche verzorgde de prijsuitreiking, waarna de vijftien combina ties, voorafgegaan door mu ziekvereniging Geduld Over wint uit IJzendijke, een rond rit door het dorp maakten. „Een waardige apotheose van deze dag", besloot Pol van de Vijver. „Zie ze eens allemaal glunderen op hun wagens". Ter herinnering ontvingen de deelnemers nog een vaantje van de plaatselijke VW. OOSTBURG - Het college van b en w van Oostburg wil de zaal- huur van sporthal De Veerhoek met 50 gulden per uur verhogen, zodat verenigingen 75 moeten betalen. Sportverenigingen uit de gemeente krijgen echter ieen subsidie van 50 gulden per uur, zodat er voor hen niets veranderd. Met dit systeem wil het dagelijks bestuur van Oostburg de in directe subsidiëring van verenigingen van buiten de gemeente stopzetten. Het college komt met dit voorstel, omdat er vorig jaar binnen de korfbalwereld opschudding ontstond over de af dracht van zaalhuur door de diverse verenigingen. Door deze maatregel geeft Oostburg, waar een lage zaalhuur wordt gevraagd, indirect subsidie aan korfbalverenigingen van buiten de gemeente en daar voelt het college van b en w niets meer voor. Om die reden komt men met het voorstel om de zaal huur te verhogen en 50 gulden subsidie per uur te geven aan eigen verenigingen. Het voorstel komt aan de orde tijdens de bijeenkomst van de gemeentelijke raadscommissie voor financiën. Deze commissie komt vrijdag, 4 april, bijeen in het gemeentehuis; aanvang van de vergadering om 15.30 uur. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Oost burg gaat opnieuw het probleem van de tweede woningen aanpakken. Op korte termijn zal het nieuwe college van b en vv met een voorstel ko men om het aantal va kantiewoningen in de kernen terug te dringen via aankoopsubsidies. Dit hebben de vier raadsfrac ties afgesproken tijdens de onderhandelingen over het beleidspro gramma voor de ko mende vier jaar. Enkele jaren heeft Oostburg de verbruiksverordening ge kend. Via die bepaling riep de gemeente de aankoop van hui zen in kernen door vakantie gasten een halt toe. Twee jaar geleden is die verordening echter afgeschaft, omdat een nipte raadsmeer- derheid er van overtuigd was dat zonder die bepaling de kleine kernen ook wel leef baar zouden blijven. Uit de jongste cijfers blijkt echter dat er het afgelopen jaar weer een fors aantal woningen - bijna 20 - in de kernen is opgekocht door mensen van buiten de re gio, om hier hun vakanties te vieren. Uit de verkiezingsprogram ma's bleek al dat alle partijen opnieuw maatregelen wilden nemen. De PydA was voor herinvoering van de ver bruiksverordening, CDA en WD wilden via het verlenen van subsidie aan jonge kopers een regeling treffen; ook D&T wilde iets ondernemen. De partijen hebben afge sproken dat mensen die een leegstaande woning in een kern kopen voor permanente bewoning, subsidie krijgen. Hoeveel steun is nog niet be kend, dat zal ambtelijk uitge werkt worden. Mogelijk zal dat bedrag tussen de vijf en tien procent van de aankoop som liggen. Wanneer iemand een leegstaande woning koopt om het huis te gebruiken als vakantiewoning, kan men echter geen subsidie krijgen. Het subsidiestelsel zal alleen gelden voor woningen in de kernen, niet voor het buiten gebied, omdat men er van uit gaat dat een polderhuisje be ter gebruikt kan worden door recreanten dan dat het leeg staat en verkrot. Het geld voor de subsidie wil men uit het fonds 'dorps vernieuwing' halen. Middelen uit dat fonds blijven ook be schikbaar voor het verplaat sen van bedrijven uit de ker nen naar hët buitengebied. Het oude ziekenhuis te Oostburg, gebouwd in 1931/32 OP 12 mei viert het Sint-Antoniusziekenhuis te Oostburg zijn eeuwfeest. Uit de historie van deze instelling blijkt hoe snel de ontwikkeling de laatste honderd jaar is ge gaan. Begonnen met vijf zusters - religieuzen in twee huisjes, die via een doorgang in de muur met elkaar ver bonden waren - is het uitgegroeid tot een machtig com plex met, op 31 december 1984, 396 personeelsleden met volledigde of gedeeltelijke werkweek voor het ziekenhuis en verpleeghuis samen. Daarmee is deze instelling de grootste werkgever in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het was eigenlijk niet de bedoeling om een gasthuis of ziekenhuis te stichten, maar een bewaarschool. De katho lieke meisjes van Oostburg hadden geen andere gelegen heid om lessen in handwerken te volgen dan in een open bare inrichting, die een slechte faam bezat. Er kwamen voortdurend klachten van ouders. Daarin wenste de ener gieke pastoor Constantinus van Genk verandering te brengen. Hij trachtte de kloosterzusters naar Oost burg te halen, die de meis jes handwerken zouden le ren en een bewaarschool konden houden. Er was echter geen enkele congre gatie bereid daarvoor zus ters beschikbaar te stellen. Daarom moest er een an dere oplossing gezocht worden. De pastoor slaagde er in zusters té krijgen voor de verpleging van ouden van dagen, hulpbehoevenden en zie ken. Deze zouden dan te vens een bewaarschool houden en de meisjes handwerken leren. Op 12 mei 1886 namen vijf zusters van de congre gatie Charitas uit Steen bergen hun intrek in twee oude huisjes in de Lange- straat te Oostburg, die door de pastoor beschik baar waren gesteld. Zij kregen de zorg voor vijf oude mannen en zes oude vrouwen. Het begin was heel armoedig. Al spoedig kwam er een zesde zuster bij, die wat van het boe renwerk afwist. Zij werd belast met het melken van de geit, die voor de verse melk in de koffie van de ouden van dagen moest zorgen. Om kosten te be sparen moest zoveel moge lijk aan zelfverzorging worden gedaan. Door bij dragen van de pastoor en weldoeners, zoals de fami lie Breydel uit Gent, en door Noordbrabantse fa milieleden van de pastoor, kon geleidelijk aan, het ge sticht, zoals het toen werd genoemd, worden uitge breid. Pastoor Van Genk over leed te Oostburg in 1897. Veel financiële offers heeft hij zich moeten getroosten en zelfs lichamelijke ont beringen moeten laten welgevallen om het ge sticht in stand te houden. Als welgesteld pastoor was hij in Oostburg aangeko men, als arm man is hij ge storven. Het weinige dat hij bij zijn dood achter liet, heeft hij ook nog aan het gesticht overgemaakt. Pastoor F.A. Luijkx, die in 1909 in Oostburg werd benoemd, werd geconfron teerd met een kleine en bouwvallige behuizing. Tot nog toe had men zich in het bijzonder toegelegd op de verzorging van ouderen en slechts bij uitzondering waren zieken uit Oostburg en omgeving ter verple ging opgenomen. Hij liet in 1911 een volledig ingericht ziekenhuis met operatie kamer bouwen en in 1916 de afdeling voor. ouden van dagen uitbreiden. Vanaf oktober 1912 werd ook een chirurg aan het ziekenhuis verbonden. Het was de be kende dokter Albert Sta- verman uit Vlissingen die, met een bootje, dat ook 's nachts voor hem klaar lag, de Westerschelde overstak en dan met de fiets, met zijn tas en instrumenten achterop, van Breskens naar Oostburg reed om daar operaties te verrich ten. Later werd de fiets vervangen door een auto. De eisen des tijds verg den dat in 1931/32 een nieuw ziekenhuis gebouwd werd. Het aantal zusters- religieuzen was inmiddels toegenomen tot 33, zodat de bisschop van Breda het no dig vond een rector aan het gesticht te benoemen, in de persoon van H.J.M. Loves. Toen het oorlogsgeweld over de streek kwam en ook het ziekenhuis, waar een Duits kanon stond, herhaaldelijk werd getrof fen, moesten zieken en ge wonden op 12 oktober 1944 op boerenwagens met le vensgevaar worden over gebracht naar Groede, waar het nog betrekkelijk rustig was. De ouden van dagen bleven in de kelders achter. Toen het in Groede te erg werd, zijn de zieken en gewonden, tijdens een tussen de Duitsers en Ca nadezen overeengekomen bestand, door de linies naar Oost-Zeeuwsch- De heer C. van Genk, stichter van het Sint-An- tonius-gesticht en direc teur tot 1897. Vlaanderen gebracht. Eén zuster-religieuze is door het oorlogsgeweld om het leven gekomen en werd eerst in de tuin en daarna op het kerkhof te Oostburg begraven. Het Sint-Antonius-ge- sticht kwam zwaar geha vend uit de oorlog. Eerst in januari 1945 konden weer patiënten worden opgeno men, maar het duurde nog tot half augustus 1945 voordat de ouden van da gen, die na de bevrijding naar Koewacht waren ver voerd, weer konden terug keren. Het ziekenhuis was in de voorafgaande jaren zondanig uitgebreid, dat het de parochie Oostburg en met name het RK Arm bestuur, waaronder het hoorde, boven het hoofd was gegroeid. Dit was de reden waarom er in 1949 toe overgegaan werd het gesticht over te dragen aan Charitas te Roosendaal, de congregatie waarvan de zusters-religieuzen de zorg hadden voor het zieken huis en het bejaardenhuis. Nu volgde een moeilijke periode, waarin echter ook enkele lichtpunten kwa men, onder andere de be noeming van een eigen chirurg en van de internist N.J. Schulte, die van 1951 tot 1981 een vetrouwde fi guur in het ziekenhuis was, die men daar dag en nacht aan kon treffen. De noodzaak om de verzor ging van de bevolking in overeenstemming te bren gen met de stand van de moderne wetenschap noopte tot modernisering en vernieuwing. Daarbij werd de invloed van de overheid hoe langer hoe groter. Een studiegroep stelde de eisen op waaraan een plan voor een nieuw ziekenhuis moest voldoen. In 1962 werd dit plan aan de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid aangeboden. Na de princi piële goedkeuring zou het nog tot 1972 duren voordat dit tot uitvoering kwam. De eerste fase van de re organisatie was de oprich ting van de Stichting Sint- Antonius-ziekenhuis, in 1963, die de bezittingen en de nieuwbouwplannen van de congregatie Charitas overnam. Na 77 jaar niet genoeg te waarderen be stuur door geestelijkheid en religieuzen, kwam zo een lekenbestuur tot stand, waarin verschillende gods dienstige stromingen naar evenredigheid vertegen woordigd waren. De daarna volgende strijd om behoud van het ziekenhuis en de pogingen van rijks wege tot opheffing zijn meer dan bekend. De eerste fase van de bouw van het nieuwe com plex kwam tot stand in 1969, toen een verpleeg stershuis met 78 kamers in gebruik werd genomen, gevolgd door de ingebruik name van het nieuwe zie kenhuis met 112 bedden op 28 december 1972. Na veel onderhandelen kon ten slotte op 1 maart 1979 het verpleeghuis De Stelle in gebruik worden genomen, dat thans 133 bedden telt. Dit verpleeghuis werd on dergebracht in een aparte stichting. Gedurende 100 jaar heb ben velen onder dikwijls moeilijke omstandigheden en onafgebroken plichts betrachting de zorg voor de naasten op zich genomen en het huidige peil van de gezondheidszorg in West- Zeuwsch-Vlaanderen op gebouwd. Voor hen allen passen hier woorden van dank en waardering. Plaatselijk nieuws Bejaardenschieting/-bingo - Morgen, woensdag 2 april, wordt in café 't Helleken een schieting gehouden. Aanvang 13.30 uur. Donderdag, 3 april, is er in het gemeenschapscen trum 't Heike een bingo-mid dag. Die vangt aan om 13.30 uur. Schoolvoetbal - De school- voetbalwedstrijden voor het voortgezet onderwijs, die van daag en morgen in Hulst zou den plaatsvinden, gaan niet door. De velden van HW '24 verkeren door de vele regen in een te slechte staat. Wanneer de wedstrijden wel worden gehouden, is nog niet bekend. St.-Aloysiusschooi - Iedere donderdagmiddag is er op de St.-Aloysiusschool gelegen heid nieuwe leerlingen voor de basisschool in te laten schrij ven. Prijskaarting - De RK Bond voor Ouderen houdt morgen, woensdag 2 april, de maande lijkse prijskaarting in De Wa rande. Vanaf 13.00 uur is de zaal open, de kaarting begint om 13.30 uur. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse werkgevers houden woensdag 23 april in de Vlaanderenhal te Sas van Gent een symposium over privatisering (afstoten van over heidstaken naar het bedrijfsleven). Men vraagt zich dan af hoe succesvol het privatiseringsbeleid van de, overheid is. 'Of zitten de ondernemers te slapen', luidt een kritische vraag. Inleiders zijn S. van Eijkelenburg (voorzitter van het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond, NCW), ir. G. Jacobs (di recteur van het Ingenieursbureau- Oanjewoud) en P. van Zeil (staatssecretaris van Economische Zaken). Het panel wordt ge leid door burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen. Öet symposium begint om 14.30 uur en eindigt om 17.40 uur met een aperitief. Organisatoren zijn de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging (afdeling Zeeland) en het Zeeuws gewest van het Nederlands Verbond van Ondernemers.

de Stem | 1986 | | pagina 7