isse. CINDE Wijnfraude in Italië steeds erger IN APRIL STIJGING VAN 15 TOT 50 PROCENT VERWACHT Goede Vrijdag Levende bruinvis in Wester schelde Hoofdredacteur L. Leijendekker neemt afscheid NICARAGUA ERKENT IVCTIE IN HONDURAS Dankaart HoefeijzersfCX. DSfïï <o Zomertijd gaat op zondag in Ook op 2e Paasdag voor meubels gezellig naar Waalwijk piet klcrkx Giuiroi Merijntje KASREGISTERS liilii stelbaar. dus om over te Lancia Thema zakelijk heel ver- .500,- inclusief van f 1.339,-/ de concurrentie gt u bovendien als getint glas, ling, electrische gordijnen achter, lanel, schijffem- rmidabele prijs/ •4et als overigens ma's, de Thema erna V6.) En alle de Lancia dealer de zaak even een 00-31848/31856. n de bekende 5 jaar een en ontdek hoe u ioiste vloerbedekking or 'n verrassend aan- (RftbS i -i- -F HUIS- J1 26ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 Half Nederland wil best 'n jaartje vrij \lenten woont in villa in Meerseldreef i, zaterdag 29 maart Middelburg lands auto tweewielef narkt Zeeland ting KLEINTJE ZELDZAME GEBEURTENIS Nu interessante inruilprijzen Spectaculaire roof van kunstwerken 29 MAART 1986 ZATERDAG sociale O zekerheid Pro-nuntius Dinsdag 1, woensdag 2 en donderdag 3 april geopend van 10-10 uur. Vrijdag 4 april van 10 - 9 uur. w Sovjet-dagboek 14 DAGÉN GRATIS DE STEM „de 4in1 krant A56 fi I FORBO-KROMMENIÉ i gevraagd of aan to blodonT fvon la«on horon vla oen ,.KIoint|o" in Do Stom on Hot komt In ordo immers tienduizenden Stem-lezers en (oon op do drio) lozon uw advortontie omdat /l| speciale belangstelling hebben voor onzo "Klelntjou" rubriek ..Hutsdloran" DESTEM PEN HAAG (ANP) - Meer dan de helft (56,1 procent) van de ondervraagden in een steekproef verricht in op dracht van de Evangelische Volkspartij zal eens in de ze ven jaar een jaar betaald verlof opnemen als dat mo gelijk is. 38,6 procent voelt daar niet voor. De resultaten van de steekproef zijn vrij dag bekendgemaakt. Eerder bleek uit een EVP- studie dat 350.000 werklozen aan de slag zouden kunnen als de helft van de bevolking een 'sabbatsjaar' zou nemen. Op grond van de huidige ge gevens zouden dat er 380.000 390.000 kunnen zijn. De gebruikers van een 'sabbatsjaar' zijn bereid om een deel van hun netto-loon in te leveren. 34 procent wil dan genoegen nemen met 90 procent van het netto-loon, nog eens 34 procent met 80 procent, 24 procent met 60 procent en vijf procent zelfs met minder dan 60 procent. Bijna een derde (31 pro cent) van de gebruikers zal zijn of haar sabbatsjaar op nemen voor vrije tijd of va kantie. Elf procent kiest voor studie ten behoeve van werk. 31 procent kiest voor een combinatie van studie, hobby en vakantie. Het EVP noemt een aantal voordelen van deze vorm van arbeidstijdverkorting, boven andere. Zo wordt de bedrijfstijd er niet door ver kort, zijn er minder commu nicatieproblemen als gevolg van functiesplitsing en een hogere herbezetting. Het lijkt gemakkelijker iemand te vervangen die een jaar korter werkt dan iemand die vier uur per week minder werkt, aldus de EVP. L. Leijendekker - FOTO DE STEM/J0HAN VAN GURP HOOFDREDACTEUR L. Leijendekker heeft gisteren ruim twee decennia hoofdre dacteurschap bij De Stem af gerond. Hij gaat per 1 april met VUT. Op pagina 3 van de krant van vandaag staat zijn laatste commentaar, uiteraard in het teken van zijn afscheid. In de weekendbijlage komt hij aan het woord in een uitvoerig interview. Loek Leijendekker was hoofdredacteur van De Stem sinds 1 januari 1965, als opvol ger van de heer J. Bruna. De hoofdredactie van deze krant zal nu bestaan uit hoofdredac teur Harro Coumans en de ad junct-hoofdredacteuren An ton Theunissen en Harry Ver meulen. De heer Leijendekker heeft grote betekenis gehad voor de ontwikkeling van de regionale journalistiek en voor die van De Stem in het bijzonder. Deze krant groeide onder zijn lei ding sterk in oplage en jour nalistieke kwaliteit. Dat alles in een periode van grote maat schappelijke veranderingen. Op die ruim 21 jaar terugblik kend, zegt hij er in het Week end-interview van vandaag zelf over: „Ik verwachtte boeiend werk en dat heb ik ge kregen. Ik verwachtte een aardig gebied met overwegend aardige mensen en dat klopte. Ik hoopte op een boeiende tijd, nou, die hebben we wel gehad, zou ik zeggen." Op vrijdag 11 april a.s. neemt de Stern-gemeenschap uitgebreid afscheid van de heer Leijendekker. Op de zelfde dag zijn ook lezers en relaties in de gelegenheid dat te doen: in hotel Mastbosch in Breda wordt Loek Leijendek ker dan een officiële af scheidsreceptie aangeboden. Zie Stem Gids Weekend Reisverzekering stuk duurder Van een onzer verslaggevers MEERSELDREEF - De oor logsmisdadiger Pieter Menten blijkt al enige tijd woonachtig Ie zijn in het villapark 'De Bergen', op drie kilometer van de Nederlandse grens, nabij Meerseldreef, gemeente Hoog straten. Bewoners van het villapark lijn inmiddels in actie geko men en hebben zich reeds tot de burgemeester van Hoog straten gewend. Pieter Menten werd in 1980 wegens oorlogsmisdaden ver- jordeeld tot 10 jaar gevange nisstraf en een boete van 100.000 gulden. In maart 1985 kwam hij voortijdig vrij. Menten bezit een landhuis in Ierland, maar de Ierse rege- ing heeft hem tot ongewenst wsoon verklaard. Zijn villa n Blaricum is een aantal ja- :en geleden afgebrand. «ANAGUA (AFP) - Het Nica- aguaanse leger heeft „de be- sngrijkste basis van de con ga's vernietigd", zo heeft pre sent Ortega van Nicaragua tijdag verklaard. Daarmee gaf hij impliciet fe dat Nicaraguaanse troepen etie hebben ondernomen op iondurees grondgebied. Nicaragua heeft volgens irtega een „defensieve opera te" uitgevoerd aan zijn noord- rens, gezien de „contrarevo- ■itionaire invasie vanuit Hon- uras". Honduras ontkent dat er re- «llenbasis op zijn grondge- led zijn, aldus Ortega. „Als de Mi-Sandinistische leiders ich op hun bases laten foto- Tateren, doen ze alsof ze zich ri Nicaragua bevinden. Wel- M, deze bases hebben we nu 'ernietigd". Volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn er nu nog slechts enkele kleine Sandinistische eenheden in Honduras. Zie ook pag. 5: 'Senaat voor hulp aan contra's' (ADVERTENTIE) exclusiev^occasion^ en classic cars op voorraad: mercedes-benz (meer dan 100 st, alle leeftijden en typen), porche, bmw, saab, volvo, rover, audi, rolls-royce, alfa romeo, bugatti, cisitalla, hispano suiza, ferrari, isotta fraschini, 'amborghini, lancia, maserati, osca en diverse originele sportwagens. de Veilinghal, Braakmanstr. 11 oor U om een auto etc. te kopen luto's en Motoren t a.s. om -gd. Snickel, 1st. Een nieuw pluspunt in reclame: Het plaatsen van KLEINTJE vormt een zenlijke bijdrage tot realiseren van uw TIENDUIZENDEN lezen" Ik neem een weekendje vrij Ter gelegenheid van Goede Vrijdag werd er gisteren langs de Via Dolorosa in Jeruzalem druk gepatrouilleerd door Israëlische troe pen. Dit als extra vei ligheidsmaatregel. TERNEUZEN - De schipper van het Belgische vis sersvaartuig BOU 7 trof gistermorgen op de Wester- schelde nabij Terneuzen bij het binnenhalen van de netten daarin een nog levende bruinvis aan. Hij waarschuwde de rijks- lange tijd in leven blijven. Ook polite te water die zich over het dier ontfermde en het in middels gestorven zoogdier met de R P 10 overbracht naar de haven van Hansweert. Vandaag zal de bruinvis wor den opgehaald door de conser vator van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie uit Leiden. Daar zal het skelet van het dier worden bijgezet in de verzameling van het mu seum. Hoewel er zo af en toe nog weieens een, meestal dode, bruinvis aanspoelt aan de Ne derlandse kust, is het volgens een woordvoerder van het museum, een zeldzaamheid dat een levend exemplaar wordt gevangen in de Wester- schelde. Waarom het dier kort na de vangst toch de geest liet kon hij niet verklaren. Bruin vissen zijn zoogdieren en kun nen dus ook boven water soms niet door welke omstandighe den het dier, zonder gezel schap van soortgenoten, want de bruinvis leeft normaal in groepsverband, daar is terecht gekomen. Gezien de lengte van het dier, anderhalve meter lang, moet er rekening mee worden gehouden dat het een volwas sen exemplaar betreft. Na vraag bij de Hulsterse bioloog Sponselee bracht aan het licht dat ruim 10 jaar is geleden dat een bruinvis in de Wester- schelde werd aangetroffen. Dat was in 1975 toen aan het Hellegat gelegen tussen De Griete en Ossenisse een dood exemplaar werd gevonden. Daarvoor in 1973 toen een bruinvis, die duidelijk ziek was, in de netten van een vis sersvaartuig verstrikt ge raakte in het verdronken land van Saeftinge in het oostelijk deel van de Westerschelde. (ADVERTENTIE) Zeestraat 2 - Axel - 01155-1579 l— -j Vraag vrijblijvend Inlichtingen Van onze correspondent ROME - Het Italiaanse wijnschandaal breidt zich als een olievlek uit. Al acht Italianen zijn overleden aan de consumptie van wijn waarin teveel methyl alcohol of methanol zat. Veertig personen zijn onder doktersbehandeling. Eén van hen, een huisvrouw uit Cuneo, is al een week in 'onomkeerbaar' coma. Zij wordt slachtoffer nummer negen. Maar rekening gehouden wordt met een nog hoger aantal (dodelijke) slachtof fers van de rode Barbera en van de 'Dolcetto', tot nog toe de twee enige merken die als gifwijnen zijn ont maskerd. Van deze merken moeten zich nog duizenden flessen onder de mensen bevinden. De politie stroopt het hele land af op zoek naar deze beruchte Barbera's en de Dolcetto's, die tot voor kort nog vrij gewilde wij nen waren, vooral in het noorden van het land. De distributeurs en de wijn bouwers valt weinig te ver wijten. Zij hebben slechts een wijn geproduceerd of op de markt gebracht waarmee door één van de talloze schakels in het ke ten van de wijnhandel is geknoeid. Slechts één van de tussenschakels (twee wijnhandelaren) is 'gear resteerd', tot nog toe. De overheid vraagt de mensen eerst goed het eti ket op de fles te bestuderen alvorens tot consumptie over te gaan. Barbera's en Dolcetto's moeten de ko mende feestdagen beslist van de dis worden geweerd. En het is ook verstandig om van elke wijnfles die min der kost dan mineraalwa ter af te blijven, beweren de wijnproducenten zelf. De wijnboeren, de boe- renorganisaties en ook de 'heren' van het ministerie van landbouw schreeuwen moord en brand over de ernstige aantasting van de 'voortreffelijke naam' die de Italiaanse wijn in de we reld heeft. Enkele 'crimine len zonder scrupules' krij gen daarvan de schuld. Zij moeten 'streng en voorbeel dig' gestraft worden. De chaos in de Italiaanse wijnhandel vraégt gewoon om fraude en zwendel. Via telefoontjes en vage mon delinge overeenkomsten kan een lading wijn ver schillende keren op een dag van eigenaar verwisselen. De tussenhandel is intens en vaak naamloos, omdat niet alles in de boeken blijkt te worden geregis- teerd. Fraudeurs en gif mengers krijgen zo alle vrijheid. Het vage verleden van het 'glas wijn' dat uiteinde lijk op tafel verschijnt' wordt nog onduidelijker als men zich realiseert dat de inhoud van een fles wijn vaak een mengsel is. De wijnen uit het noorden doen er wijn uit het zuiden, uit het oosten of uit het westen bij (of anders om), omdat dit de kleur of het 'karakter' van de wijn ver- steviigt. Over de schade (anders dan in mensenlevens) die dit wijnschandaal aan Ita lië berokkent, heeft men nog geen gissing durven maken. Maar op korte ter mijn is die wellicht groter dan op langere termijn, want men vergeet (en ver geeft) snel, ook in kringen van wijndrinkers. een aantal aanpassingen gaan Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Premies voor reis- en vakan tieverzekeringen worden 15 tot 50 hoger. De marktleiders in deze verzekeringssector, de Europeesche en Nationale Nederlanden, hebben aan gekondigd dat tijdens de eerste dagen van april de premieverhogingen een feit worden en dat gelijktijdig in de voorwaarden plaatsvinden. „Omdat de premies in de re gel per dag worden berekend zullen de verhogingen eer minder sterke invloed op hel vakantiebudget hebben, ais ir eerste instantie wordt ge dacht", zegt de heer H. var Ronkel van het Bureau Voor lichting Verzekering. Wan neer de huidige dagpremie van 1.- naar 1,50 gaat, dar betekent dat reeds een verho ging van 50 „Verwacht mag worden" aldus de woordvoerder van het Bureau Voorlichting Ver zekering, ;,r'iof andere maatschappij 6?'' spoedig het voorbeeld van de beide markt leiders in ons land volgen". NAARDEN (ANP) - Bij de uit geversmaatschappij Streng- holt in Naarden zijn in de nacht van donderdag op vrij dag vrijwel alle schilderijen gestolen. Onder de 51 gestolen schil derijen zijn werken van grote meesters als Rembrandt (twee etsen), Karei Appel, Permeke en Han van Meegeren. De ove rige schilderijen zijn vooral uit de Gooise en Haagse school. De totale waarde is niet bekend gemaakt, evenmin als de verzekerde waarde van de kunstwerken. Hoe de die ven konden binnenkomen en de spullen meenemen wordt nog onderzocht door de politie. Bij de verzekeringsmaat schappijen is het aantal scha declaims de laatste jaren aan zienlijk toegenomen. Niet al leen de geclaimde kosten voor ziekte en invaliditeit geven een sterke stijging te zien, ook voor diefstal en vernielingen moet ieder jaar meer geld uit gekeerd worden. En dit on danks het feit dat de meeste verzekeraars de laatste jaren het te claimen bedrag voor waardevolle artikelen (zoals foto apparatuur, horloges, sierraden en radio-appara- tuur) aanzienlijk hebben ver laagd. De uit te betalen ziektekos ten vormen op dit moment de belangrijkste 'verliespost' voor de verzekeraars. Dat leidt er toe dat steeds meer verzekeringen - tegen een ge lijke premie - een lagere dek king gaan geven. Deze zoge noemde beperkte verzekerin gen zijn danook alleen maar voor de vakantieganger zinvol wanneer men zelf over een goed dekkende ziektekosten verzekering beschikt. Bij „De Europeesche" gaat de standaardreisverzekering met rond 15 omhoog, terwijl Nationale Nederlanden heeft aangekonigd dat de toeslag voor een reis- en vakantiever zekering buiten West Europa met 50 (van 1.- -per dag naar 1,50 per dag) toeneemt. „De premie verhoging voor deze zogenoemde wereldddek- king is noodzakelijk gewor den, omdat vooral de ziekte kosten in de Verenigde Staten enorm hoog zijn", aldus een woordvoerder van Nationale Nederlanden. Wisseling Wintertijd/Zomertijd In de nacht van zaterdag op zondag maart wordt de klok In Nederland weer een uur vooruit gezet omdat dan de zomertijd ingaat. De klok wordt om 02.00 uur een uur vooruit gezet en deze tijd blijft aangehou den tot zondag 28 septem ber. Zie ook regiokatern 'Zomertijd geruisloos ingeburgerd' WAARHEEN MET DE Op de valreep van de ver kiezingen buigt de Tweede Kamer zich over de herzie ning van het stelsel voor de sociale zekerheid. De Stem zal de afzonderlijke wets ontwerpen in een serie na der toelichten. Op de finan- cieel-economische pagina de eerste aflevering: een in terview met de 'architect' van het nieuwe stelsel, staatssecretaris Louw de Graaf. Mgr. dr. Edward Cassidy is anderhalf jaar pro-nuntius in Nederland. Dergelijke pause lijke vertegenwoordigers gel den niet voor iedereen als on partijdige schakels tussen plaatselijke Kerk en Rome. Die onpartijdigheid staat vol gens Cassidy zelf buiten kijf. ït'i'i.Tïicm... Zanddonk Waalwijk is gelegen aan de weg Waalwijk-Tilburg. Nederlands grootste meubelshow op 80.000 m2 Onze sportverslaggever Rob van Deursen vergezelde de Nederlandse schaatskernploe gen naar de wonderhaan in het Russische Alma Ata. Van Deursen legde zijn ervaringen onderweg en in Alma Ata vast in een dagboek. Zilversmokkel Elf mensen zijn in de Sovjet- Unie veroordeeld wegens het smokkelen van zilver vanuit Litouwen naar Nederland, België en West-Duitsland. Volgens een Litouwse krant werden de smokkelaars ver oordeeld tot gevangenisstraf fen tot maximaal tien jaar. (ADVERTENTIES) Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters; Adres: Postcode: i Woonplaats: S Betaling 68,06/kwartaal 23,60/maand i DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT i i Datum van aanmelding: J Naam: i Adres: Postcode: Woonplaats: Deze boni in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1986 | | pagina 1