UITBLAZEN! Vooral bejaarden beter af met nieuw systeem 'Honduras wil geen oorlog met Nicaragua' Waldheim onmogelijk geworden even Zetel van 3 miljoen DlOflM ACHTERGROND SENAAT ACCEPTEERT WIJZIGING ZIEKTEKOSTENSTELSEL PRESIDENT AZCONA TEGENOVER MISSIE TER BEEK: Topambtenaar voor rechter OESTEMCOM Vreemd Seen schijn val WIM KOCK VRIJDAG 28 MAART 1986 VRIJDAG 28 MAART 191 Nieuwe vredesinitiatieven in Centraal Amerika STEEDS NIEUWE ONTHULLINGEN OORLOGSVERLEDEN Gruwelen Bureau-hengst Kamer schrapte strafbepaling in pensioenwet DE IN het buitenland wonende Nederlan ders hebben het le lijk laten afweten. Van de ruim 600000 over de we reld verspreide landgeno ten hebben er maar een dikke 55 .000 gebruik ge maakt van hun kiesrecht. De rest geloofde het blijkbaar wel. De regering had er drie miljoen tegenaan gegooid om die verre neven en nichten te attenderen op de verkiezingen en hen op te wekken mee te doen. Hadden alle 600.000 meegedaan dan hadden we hun stemmen voor vijf gulden per stuk binnengehaald. Een koopje voor de democratie. Rond tien kamerzetels zouden de buitenlandse Nederlanders dan hebben volgestemd. Nu is het er maar één. Een zetel van drie miljoen. Dat wel. Elke stem (het waren er 55864) kostte bijna 54 gulden. Hadden ze daar in Den Haag eigenlijk iets van de in het buitenland wonende land genoten verwacht? Een woord voerder van het CDA gaf later zelf toe dat veel van die mensen niet eens van het bestaan van zijn partij afwisten. Die waren al vertrokken toen de K.VP, de ARP en de CHU nog zelfstan dig de lakens uitdeelden in de confessionele hoek van de Tweede Kamer. te vinden. Je hebt je door op reis te gaan finaal losgesneden en er zit niets anders op dan je aan te passen aan je nieuwe omgeving, tijdelijk of niet. Tij dens de beruchte kabinetsfor matie van 1977, die ons toch wel degelijk beroerde, moest ik voor een dag of tien naar Schotland, via Londen. In Lon den kocht ik de morgen na m'n aankomst nog een Volkskrant om te zien of formateur Den Uyl nog iets bereikt had terwijl ik de Noordzee overstak. Ik stond daar op de stoep van Aldwych, recht tegenover de grijze burcht van de BBC, de krant te lezen en ik was nog niet halverwege het formatie verslag of ik dacht: wat kan het mij eigenlijk schelen. Ik vouwde de krant op en depo neerde hem in de papierbak die naast het krantenstalletje stond. De krantenverkoper keek er van op: „Bad news?" vroeg hij. „No" zei ik, „no news at all." Hij lachte een beetje sa menzweerderig vond ik. Alsof ik de eerste was die ter plekke ontdekte dat hij dagelijks kilo's onnieuws voor nieuws ver kocht. Een etmaal later, in de Schotse hooglanden, bestond Nederland nog slechts uit de twee nummerborden op mijn auto. Als een korte reis al zo'n abrupte breuk met Nederland oplevert hoe vergaat het dan niet degene die zich voor lange tijd in het buitenland vestigt? Het is een bekend feit dat Ne derlandse verenigingen in het buitenland, als ze er al zijn, een moeizaam bestaan leiden. Dat is zelfs zo in emigratielanden waar aanzienlijke 'Nederland se' minderheden wonen. Men zegt dat Nederlanders in den vreemde nooit hun belangstel ling voor Nederland verliezen. Dat mag zo zijn, maar die be langstelling gaat uit naar heel andere zaken dan het regeren in Den Haag. Die mensen heb ben meestal meer interesse in de overlijdensberichten van het wekelijkse sufferdje uit hun ge boorteplaats dan in de lucht posteditie van NRC-Handels- blad. Ik heb in de loop der ja ren talloze, langdurig in het buitenland wonende Nederlan ders ontmoet, maar ik kan me niet herinneren dat er ooit één van hen over politiek in Neder land begon te praten. Wel over Ajax en Heineken. Soms denk ik dat wij Ne derlanders, in potentie, geboren cosmopolieten zijn. Wij kunnen overal aarden en vallen nergens op. We hebben het alleen be nauwd wanneer we ons binnen de grenzen van onze overbe volkte kweekplaats bevinden. Het is een reusachtige generali satie natuurlijk, maar ook een hoopvolle gedachte: voor een Nederlander is er overal plaats. Ik kan me "wel voorstellen dat een Nederlander die al twintig jaar in Argentinië, In donesië, Alaska of zelfs 'maar* in België woont, werkt en lief heeft meer belangstelling heeft voor kiesrecht aldaar. Laatst zag ik op de televisie een inter view met een in België wo nende Nederlander. Die man investeerde alles wat hij kon en had (waaronder werkgelegen? heid voor tientallen mensen) in België. Maar meedoen aap'de gemeenteraadsverkiezingen; Ijq maar. Wijzend op het in Neder land door buitenlanders pas verworven lokale stemrecht, vond deze buiten-Nederlander zich door de Belgische demo cratie tekort gedaan. Er kan geen ander land ter wereld zijn dat zo snel achter de einder verdwijnt als Neder land. Je neemt er vrijwel niets van mee. Een fles whisky mis schien, uit de tax-free van Schiphol. Dat ligt meer aan de Nederlanders dan aan Neder land. Nederlanders hebben in het buitenland de neiging hun Nederlanderschap als het ware af te leggen en op te gaan in de nieuwe omgeving. De ene dag lees je thuis in de krant nog ge boeid en met de instemming of ergernis van je betrokkenheid over een kabinetsformatie en de volgende dag, in Londen of Parijs, kan Den Haag je geen biet meer schelen. Nederland wordt volkomen onzichtbaar nadat je het verla ten hebt. Het is verdwenen van het televisiescherm en de plaat selijke kranten reppen er niet over. Ook op de radio wordt Nederland al gauw een ver ge ruis, alsof het in de melkweg ligt. Geen van de mensen om je heen spreekt de taal van Neder land. Nergens een pot pinda- kaas of zak chocolade hagelslag lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIUIIllllllllllimilllllllilllllllllllllllllIll Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150 Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17 00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur® 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA; Van onze Haagse redactie NAUWELIJKS twee maanden voor de ver kiezingen kan staatsse cretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) dan toch een belangrijk stuk wetgeving waarvoor hij verantwoordelijk is af sluiten. De Eerste Kamer is woens dagavond - na enig tegen sputteren - akkoord gegaan met de opheffing van de vrij willige verzekering in het ziekenfonds en de bejaarden verzekering. Die opheffing moest op 1 april een feit zijn en die da tum is net gehaald. Even leek het er deze maand op dat ook 1 april overschreen zou wor den, toen de Senaat via een verlengde schriftelijke ge- dachtenwisseling de be windsman wat langer aan het lijntje hield. Maar verder uitstel hoefde hij uiteindelijk niet toe te staan. De Wet Toegang Ziekte kosten, zoals de stelselwijzi ging officieel heet. heeft Staatssecretaris Van der Reijden. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP bijna de hele kabinetsperiode de volksgezondheidspecialis- ten in de Eerste en Tweede Kamer beziggehouden. Van der Reijden had de opheffing van de twee fond sen al in 1985 tot stand willen brengen. De tijd daarna had hij willen gebruiken om over 'echte' hervormingen te pra ten, zoals het verkleinen van het ziekenfondspakket of het invoeren van een eigen risico voor ziekenfondsverzeker den. Daaraan is hij niet meer tegemoet gekomen, maar Van der Reijden hoopt in een volgende kabinetsperiode wel dit soort zaken aan te pakken. De stelselwijziging die de dag na Pasen ingaat zal voor 2,5 miljoen mensen een ver andering inhouden. De mees ten zullen, zo verzekeren ver schillende deskundigen, erop vooruitgaan, maar er zijn ook mensen die nadeel on dervinden. In het kort verandert er het volgende: Bejaarden met een inko men onder de 24.000 per jaar zaten tot nu toe in de be jaardenverzekering. Zij ver huizen naar het verplichte fonds. Voor hun treedt meestal een verbetering op. Zij betaalden tot nu toe pre mie over AOW en eventueel pensioen plus over vermogen. In de nieuwe situatie zijn zij alleen nog premie verschul- digt over AOW en pensioen. Het gaat om een groep van ongeveer één miljoen men sen. Een andere groep bejaar den met een inkomen tussen de 24.000 en de 34.000 per jaar zit in het vrijwillige fonds. Zij betalen tot nu toe een gereduceerde premie. Zij stappen over naar het ver plichte fonds, waar zij niet slechter af zijn. Deze groep omvat bijna 700.000 mensen. De opheffing van het vrij willige fonds is voor sommi gen geen voordeel of nadeel, maar anderen worden er wel slechter van. Voor de meeste uitkeringsgerechtigden treedt er geen feitelijke ver andering op. Gemiddeld ge nomen zal ook voor weduwen en mensen met een invalidi teitspensioen of AAW geen verslechtering optreden. Maar er zijn altijd uitzon deringen. Een weduwe die een AWW-pensioen heeft van bijvoorbeeld ƒ20.000 en daarnaast nog een klein in komen heeft uit arbeid gaat flink meer premie betalen (enkele tientjes meer). Dat komt omdat tot nu toe alleen premie over de AWW-uitke- ring verschuldigd was. In de nieuwe situatie moet ook premie worden betaald over dat inkomen. Voor twee groepen mensen met een uitkering heeft de Senaat nog een uitzonde ringspositie weten te beplei ten. Het gaat dan om mensen met een ABP-invaliditeits- pensioen en een AAW-uitke- ring, die door hun vroegere inkomen particulier verze kerd waren. Die zouden nu naar het verplichte fonds gaan. Voor mensen die hun premie hebben afgekocht zou dat een nadeel betekenen. Voor hen is er nu een onthef fing geregeld. Een groep die nadeel van de nieuwe situatie kan on dervinden is de kleinere ambtenaar, die naar de par ticuliere markt moet. Tot nu toe betaalde bijvoorbeeld een PTT-ambtenaar die in de ambtenarenverzekering zat 165 per maand voor zichzelf en nog eens dat bedrag voor zijn vrouw. De kinderen wa ren tot 16 jaar gratis meever zekerd. Op de particuliere markt betaalt deze man straks 135 per persoon, maar dan zal hij voor zijn kinderen een halve premie moeten betalen. Dat kan dus een kostenpost worden. Het meeste is te doen ge weest over de zelfstandigen. Voor hen verandert er ook het meeste. Zij krijgen ook het zogeheten 'standaard pakket' op de particuliere markt tegen een prijs van 135 per maand. Om het na deel te voorkomen waarmee de PTT-er uit het laatste voorbeeld zit, is er een com pensatieregeling bedacht. Die regeling is voor de eerst komende drie jaar geregeld, maar hoe het daarna moet is nog niet helemaal duidelijk. Tot slot kan nog gezegd worden dat eigenlijk alle al 'zittende' ziekenfondsverze kerden van de stelselwijzi ging iets slechter zijn gewor den. Zij betalen immers al vanaf 1 januari van dit jaar 0,3% meer premie om de ex tra kosten 350 miljoen) van de opvang van met name de bejaarden uit de vrijwillige, en de bejaarden verzekering te bekostigen. Door Frank van Ooijen „HONDURAS laat zijn grondgebied niet gebruiken voor oorlogsactiviteiten tegen Sandinistisch Nicaragua. We wil-, len geen oorlog met dit buurland". Met deze woorden heeft de nieuwe burger president van Honduras, José Azcona Hoyo, in een onderhoud met de Nederlandse parle mentariër Ter Beek nog eens benadrukt, dat hij zich niet door Reagan wil laten meeslepen in een gewelddadig conflict. Een opmerkelijke uitspraak overigens van de president van Washington's belangrijkste bondgenoot in Centraal-Amerika. De thuis haven van duizenden door de VS gesteunde contra's. Maar ook een land dat bezaaid met Amerikaanse vliegvelden, bases, radarposten en wapendepots de belangrijkste voorpost is van Washington. „Niet alleen de bevolking en regering van Honduras, maar ook die van Costa Rica, ma ken zich zorgen over een ongewenste betrok kenheid bij het escalerend conflict tussen het Sandinistisch bewind van Nicaragua en de Amerikaanse regering. Beide landen lijken niet meer in te stemmen met het polariserend beleid dat Reagan t.a.v. Midden-Amerika voert en sturen aan op een meer neutrale po sitie". Tot deze belangrijke conclusie komt Relus Ter Beek die als voorzitter van het Humanis tisch Overleg Mensenrechten (HOM) een missie leidde die Midden-Amerika heeft be zocht. De delegatie heeft deze maand de men senrechtensituatie, vredeskansen en de rol van de VS in deze regio onderzocht. Ter Beek sprak met de presidenten van Costa Rica, Honduras en El Salvador, met Sandinisti- sche- en contra-leiders én het Salvadoraans verzet. Maar ook met Amerikaanse senato ren en organisaties voor mensenrechten. Nu het Huis van Afgevaardigden Reagan's plannen voor het opschroeven van de hulp aan de contra's heeft gedwarsboomd, moeten de Amerikaanse 'havikken' nog een tweede tegenvaller verwerken. Honduras en de an dere landen uit de regio raken steeds minder overtuigd van 'het dodelijk communistisch gevaar' aat Nicaragua volgens Reagan is. Voor de Amerikaanse president is de poli tieke verwijdering van Honduras een regel rechte ramp. Want sinds 1980 is dit strategisch gelegen landje de belangrijkste Amerikaanse steun pilaar in Centraal-Amerika. In vijf jaar tijd hebben de VS de militaire en economische steun aan Honduras vertienvoudigd en het land herschapen in één grote militair oefen terrein. Alles lijkt klaar voor een gecombi neerde inzet van de 'snelle interventiemacht' van de VS met de goedgetrainde Hondurese troepen tegen Nicaragua. Maar met de ver kiezing van de liberale presidentskandidaat José Azcona in november 1985, heeft de Hon durese politiek een voor Reagan onwelgeval lige koers genomen. Volgens Ter Beek is deze veranderirtg op de eerste plaats ingegeven door de groeiende angst onder de bevolking dat Honduras in een bloedige oorlog met Nicaragua verzeild raakt. De Hondurezen zijn bovendien bang dat de duizenden zwaarbewapende contra's in Honduras de interne veiligheid en wan kele democratie in het land zelf ondergraven. De contra's vormen een staat binnen de staat waarop de autoriteiten van het gastland nau welijks controle kunnen uitoefenen. Azcona is dan ook een verklaard tegenstander van het uitbreiden van de militaire hulp aan deze troepen met 100 miljoen dollar. Maar het Hondurese leger stelt zich in de persoon van stafchef Alvarez krachtig te weer tegen een al te neutralistische stelling- name van de regering Azcona. Door de strijdkrachten jarenlang rijkelijk van het meest moderne wapentuig te voorzien, heeft Washington immers een trouwe bondgenoot 'gekocht' die de harde lijn tegen de Sandinis ten volledig steunt. Ter Beek wijst er echter op dat de terug houdende politieke koers op dit moment be wijst dat de macht van de burgers in Hondu ras groeit ten koste van die van die van het leger. Honduras volgt niet meer klakkeloos alle orders uit het Witte Huis en het Penta gon. Maar Azcona kan zich door de afhanke lijkheid van het Amerikaanse hulppro gramma en de effectieve druk die de VS op het Hondurees leger uitoefenen, niet een to tale breuk met Washington veroorloven. In Honduras woedt een stille strijd tussen de vóór- en tegenstanders van de harde Amerikaanse aanpak. Tegen deze achter grond wordt het ontstaan van verwarrende en tegenstrijdige berichten over een invasie in Honduras door Nicaraguaanse troepen enigszins verklaarbaar. Eerst ontkende de Hondurese regering begin deze week in alle toonaarden dat er een inval plaatshad. Ze noemde de berichten 'pure propaganda van Reagan om het Congres op zijn hand te krij gen'. Niet veel later zou Azcona persoonlijk uit gebreide militaire steun hebben gevraagd aan zijn Amerikaanse ambtsgenoot. Die hulp werd onmiddellijk en zonder verdere be moeienis van het Congres geleverd. Gaat het hier misschien om een handige politieke zet waarbij Reagan het lastige Congres passeert en via het Hondurese leger alsnog een fors voorschot van 20 miljoen dollar aan militaire hulp uitbetaalt aan de contra's? Of zijn de Sandinisten werkelijk zo dom om tijdens het felle debat in Washington over de steun aan de contra's, met een inval in een buurland een gigantische troefkaart in de handen van hun vijanden te spelen? Kei harde bewijzen van zo'n invasie geven het beste antwoord op deze vragen. Maar die ontbreken nog. Ook in Costa Rica keert het tij voor de VS met de verkiezing vorige maand van de 'vre- despresident' Oscar Arias Sanchez. Zijn voorganger Monge heeft zich in het verleden tot een pro-Amerikaanse houding laten ver leiden door 600 miljoen dollar aan Ameri kaanse economische steun te accepteren. Maar de Costaricanen hebben met de keuze van Arias duidelijk hun afkeuring laten blij ken van de door Monge verkwanselde neu traliteit. De strikt neutrale buitenlandpoli tiek wordt in dit land dan ook op handen ge dragen sinds de afschaffing van het leger in 1949. In ruil voor economische steun heeft Monge de laatste jaren ingestemd met de herbewapening en geheime operaties van de contra's en de CIA in zijn land. Enkele grens incidenten met Nicaragua waren hiervan het j directe gevolg. Oscar Arias heeft in woord en daad aange- gevèn dat Costa Rica onder zijn leiding weer zal streven naar een politiek van actieve neu traliteit. Zo zijn de betrekkingen met Nicara gua onlangs genormaliseerd en zijn opnieuw ambassadeurs uitgewisseld. Verder is er een akkoord bereikt over de instelling van een ci viele commissie die moet voorkomen dat er weer grensincidenten tussen Nicaragua en Costa Rica ontstaan. Arias heeft ook ver klaard dat de contra's beter vanuit hun eigen land zouden opereren. En Reagan's vurig ge wenste 100 miljoen dollar dragen naar zijn mening meer bij aan de democratie in de re gio als het geld in ontwikkelingsprojecten ge stoken wordt. Honduras en Costa Rica. Twee staten die Reagan vergeefs tot overtuigde anti-Sandi- nistische bastions aan de noord- en zuidgrens j van Nicaragua wilde maken. Onder Arias en Azcona zoeken beide Middenamerikaanse re publieken echter aansluiting bij het meer ge matigde Contadora-kamp dat een oplossing zoekt via overleg en een overeenkomst. De VS houden echter vast aan de lijn van confrontatie. De Middenamerikaanse poli- J tiek komt in een stroomversnelling. Wat ligt er in het verschiet? Meer strijd of een ak koord? Op deze vraag geeft Relus Ter Beek in het laatste artikel van deze serie op za. 29 maart uitgebreid antwoord. (Eerdere artikelen in deze serie verschenen 15, 18, 19,22,26 en 27 maart) Door Gerard Kessels BONN - Aanhangers van de Oostenrijkse presidentskandidaat Kurt Waldheim trekken dezer dagen rond met stickers. Over de le vensgrote plakkaten met de vriendelijk la chende diplomaat wordt het tekstje 'Jetzt erst Recht' ('Nu heel zeker') geplakt. Maar toch is er voor Waldheim geen houden meer aan. De stroom onthullingen over zijn oorlogsverleden hebben de vroegere secreta ris-generaal van de Ver enigde Naties in een wel haast onmogelijke positie gebracht. Nog houdt hij taai vól, maar de man die er in zijn indrukwekkende car rière steeds weer in slaagde boven te komen drijven, lijkt nu definitief kopje onder te gaan. Van een carrière a la Waldheim kunnen politici slechts dromen. Minister van Buitenlandse Zaken van Oostenrijk, tien jaar secreta ris-generaal van de Ver enigde Naties en dan nu op de drempel van het Oosten rijkse presidentschap. Waldheim is een wat kleurloos compromis-figuur. Door weinigen geliefd, voor velen acceptabel. Enigszins opportunistisch zoekt hij steeds zijn voordeel zonder zich echt ergens aan te bin den. Zo kandideert hij nu voor de Oostenrijkse chris tendemocraten voor het pre sidentschap, zonder dat hij lid is van hun partij. Bij elke stap in Wald- heims carrière waren er ge ruchten over een lidmaat schap van de nazi-partij of de SS. Iets concreets kwam echter nooit tevoorschijn. Nu heeft het verleden Waldheim echter ingehaald. Bij het ','v—T. Deze foto van 22 mei 1943 toont Waldheim in SS-uni- form in het Joegoslavische Podgorica, nu Titograd. In zijn gezelschap hoge Duitse en Italiaanse officieren. verschijnen van de eerste berichten over zijn oorlogs verleden, reageerde de di plomaat nog strijdlustig: „Deze campagne tegen mij zal mij waarschijnlijk hel pen. Ik vertrouw op de intel ligentie en het beoordelings vermogen van mijn landge noten", zei hij. Het begon met mededelin gen over een lidmaatschap van de SA van Waldheim in 1938. Ook zou hij bij de na- tionaalsocialistische studen- tenbond zijn geweest. De kandidaat ontkende meteen. „Ik ben nooit lid geweest van een nazi-organisatie", zei hij. De aantekening 'SA' op zijn legerkaart kon hij alleen verklaren door er op te wij zen dat hij in zijn studenten tijd lid was geweest van de ruiterklub van de Consu laire Academie in Wenen. Omdat veel leden van die club zich bij de SA hadden aangesloten, was hij waar schijnlijk 'per abuis' ook bij deze nazi-organisatie inge deeld. Deze verwijten zijn in middels naar de achtergrond verdwenen. Wat daarna be kend is geworden is immers veel ernstiger. Uit Joegosla vische documenten en dos siers van het Joodse Wereld congres is immers gebleken dat Wehrmacht-luitenant Waldheim veel nauwer be trokken is geweest bij de gruwelen van de nazi's op de Balkan dan hij ooit heeft toegegeven. Waldheim heeft steeds beweerd dat hij na het oplopen van een verwonding in Rusland van 1942 tot het einde van de oorlog op de Balkan slechts als vertaler en schrijver van berichten actief is geweest. De documenten die nu op tafel liggen belasten Wald heim zeer. Hij hoorde bij de staf van de beruchte lucht- machtgeneraal Alexander Löhr, die in 1947 wegens oor logsmisdaden in Joegoslavië werd geëxecuteerd. Wald heim zou zich niet alleen met onschuldig schrijfwerk onle dig hebben gehouden, maar maar zich wel degelijk ook met de krijgshandelingen bemoeid hebben. Hij zou ook zelf bevelen hebben gegeven. Na de oorlog zou hij in Joe goslavië als oorlogsmisdadi ger te boek zijn gesteld. In zijn dossier van 18 december 1947 bij de Joegoslavische Commissie tot Vaststelling van Oorlogsmisdaden (no. F 25.572) wordt Waldheim be schuldigd van: „Moord, doodslag, het doodschieten van gijzelaars, beschadiging en vernieling van eigendom, het platbranden van dorpen en dergelijke". Van april 1944 tot het einde van de oor log zou hij zich in de gene rale staf van het Duitse Bal kan-leger speciaal hebben bezig gehouden met repre saille-maatregelen tegen partizanen. Volgens Waldheim is al in 1947 in Joegoslavië „zeer snel gebleken dat deze aantijgin gen niet steekhoudend zijn". De in het nauw gebrachte kandidaat wijst in dat ver band ook op zijn vriend schap met de gestorven Joe goslavische president Tito, die in de oorlog de partiza nen aanvoerde. Als de aan tijgingen klopten, aldus Waldheim, zou Joegoslavië niet twee keer vóór hem hebben gestemd bij de ver kiezing van de secretaris-ge neraal van de Verenigde Na ties. Het is merkwaardig dat de Joegoslavische regering nog steeds niet met een ver lossend woord in de zaak- Waldheim voor de dag is ge komen. De sleutel tot de waarheid van Waldheims' gedrag op de Balkan ligt im mers in Belgrado. Wie dezer dagen het Waldheim-hoofdkwartier in Wenen belt, moet geduld oefenen. Woordvoerder Ge rold Christian is nauwelijks aan de lijn te krijgen, be laagd als hij wordt door de internationale pers. Na an derhalve dag proberen lukt het eindelijk. „Waldheim", zegt Christian resoluut, „heeft nooit aan krijgshan delingen op de Balkan deel genomen. Hij was een echte buro-hengst". Maar waarom duikt zijn naam dan op in de archieven? Christian: „Wij ontkennen niet dat Wald heim na de oorlog verdacht is van oorlogsmisdaden. Dat klopt. Maar de Joegoslaven hebben meteen na de oorlog alle Wehrmacht-officieren op een lijst van oorlogsmis dadigers gezet. Pas daarna zijn ze gaan filteren. Toen is Waldheim er ook direct uit gevallen. Daar moeten ook documenten van zijn Daarna is zijn verleóei| weet ik hoe vaak, onder zocht: door de Verenigdc| Naties, door de Amerikaai CIA en naar ik aanneem ooici door de Russische KGB" Ook Christian zegt te hope: op een verlossend woord uit Belgrado. Aan opgeven denkt de kandidaat echter niet. Hoe het ook zij, toch is er iets niet in orde met Wald heims' tijd op de Balkan Daarvoor is de zwijgzaam heid die hij over deze periode altijd aan de dag gelegd heeft te opvallend. In zijn auto-biografie „In het glazen Paleis van de Wereldpoli tiek" doet hij net of na lichte verwonding in 1941 in Rusland de oorlog praktisd voor hem voorbij was. Hij wekt de indruk dat hij tus sen 1941 en 1944 slechts doende was in Wenen zij" proefschrift te schrijven zijn toekomstige vrouw het hof te maken. Waldheim heeft het er voor hemzelf niet beter op gemaakt door steeds te blij ven ontkennen totdat het niet langer meer ging. heeft hij, beetje bij beetje, steeds meer toe moeten ge ven. Zijn geloofwaardigheid is aangetast. Los van de vraag of Wald heim de komende wek® overeind blijft: als president kan hij voor zijn land niets doen. Van een president wordt een vlekkeloos image verwacht. Hij moet over zo veel persoonlijke autorite' beschikken dat hij in feite boven de partijen staat. Die autoriteit heeft Waldheim niet meer. Wat moet Oosten rijk met een man als presi dent, die op verzoek van de Amerikaanse joden wellicW niet meer tot de Verenig* Staten wordt toegelaten? AMSTERDAM (ANP) - De di recteur sociale verzekeringen van het ministerie van Sociale 2aken, L.V. uit Oegstgeest, die jn februari dit jaar met een jtnokploeg probeerde zijn ge kraakte woning in Amster dam te ontruimen, zal worden vervolgd. Dit heeft persoffi cier van justitie mr. Wooldrik donderdag bekend gemaakt. L.V. wordt verdacht van openlijke geweldpleging, be dreiging en huisvredebreuk en zal hiervoor bij de rechtbank in Amsterdam terecht moeten staan, aldus Wooldrik. Onder de andere verdachten die zich voor de rechter zullen moeten verantwoorden, is ook de echt- genote van V., zo zei de persof- I ficier. Een lid van de knokploeg, de a-jarige T. H., werd inmid dels door de rechter vrijge sproken voor zijn aandeel bij de ontruiming. Een andere verdachte werd vanwege zijn leeftijd verwezen naar de kin derrechter. V. werd, na zijn arrestatie in februari, voor onbepaalde tijd geschorst door minister De Koning van sociale zaken. Voorlopig blijft die schorsing gelden, aldus een woordvoer der van het ministerie donder dag. DEN HAAG (ANP) - Het is de I Tweede Kamer zelf geweest, die (in 1969) de 'strafbepaling' uit de pensioenwet voor poli tieke ambtsdragers schrapte. Dat blijkt uit het dossier rondom de totstandkoming van de algemene pensioenwet politieke ambtsdragers. Afgelopen week is rumoer I ontstaan over het feit dat I mevr. Rost van Ronningen, I weduwe van een NSB-leider, I een staatspensioen geniet om dat haar man lid van de I Tweede Kamer is geweest voor en tijdens de oorlog. Het verwijderen van de strafbepaling uit de ontwerp- wet betekende dat de voorge stelde bepaling tot intrekking van het recht op pensioenbeta ling wegens wangedrag kwam J te vervallen. Althans voor ka- Imerleden. Voor ministers en 1 staatssecretarissen geldt nog [steeds dat de pensioenuitke- Iring vervallen kan worden Iverklaard indien de gewezen [minister, uit Nederlands na- Itionaal oogpunt beschouwd, Izich onwaardig heeft gedra- [gen. De wet noemt onder an- |dere het gaan in vreemde [krijgsdienst en veroordeeld jn voor een strafbaar feit. Nu minister De Korte (Bin nenlandse Zaken) een onder zoek heeft toegezegd inzake de toekenning van een pensioen aan de weduwe van de NSB- [leider Rost van Tonningen, is opmerkelijk de uitspraak uit '969 van de vroegere bewinds man: „Mocht onverhoopt zo- inige maatregel ooit noodza kelijk worden geacht (dan zou) "en aparte wet voor het indi- iduele geval tot Stand kunnen vorden gebracht." )E verkiezingskoorts begint in Ned| jet gezond verstand te benevelen, f ■1 mei geen beslissing te nemen oq 'lemen tijdig op te vangen; Lubber] jélijk, de publicatie van het Centraa e inkomsten daarvan niet in zijn si ie AbvaKabo, de ambtenarenbond I ergroting boven werktijdverkorting laat acht a tien miljard gulden zou 1 Datzelfde congres kreeg van het] jee om bij de kamerverkiezingen 1 VD te stemmen. De favorieten val mkerzijde. Maar daar ontpopt de Fj erbezuiniger en spuwt Den Uyl al at de premier niet vóór Pasen gere ©ngsplan: „een afgang voor deze. "et kan vreemd gaan in deze werl 'AAR buiten toe probeert de blar "'"-Afrika nog steeds de indruk ta ®n in de goede afloop consequel at erop gericht is de zwarte bevollf tn®chaP Ie geven. Binnenskamers! e conclusie zijn gekomen, dat 1 der geleidelijkheid geen scl e9 blijkt linea recta te leiden naar a ue gewelddadigheden beperken] >n fen het apartheidsbeleid en <i -politie. Tussen de zwarten ondel ken. Criminelen in de zwarte woq uurgers. Alleen al in Soweto, de Johannesburg, zijn vorig jaar l| nke extremisten hebben burger - op zwarten. In al dat tumult gs verloren. eni.ge kans van de regerende >nd ln uitstoten van haar <f ™9enootschap met de gematigd S 6u !,ndiërs- Een niet gering aal wge bij voorbeeld het feit, dat in. ^aendom is van zwarten, grote] sip d ^-, nd- Om die mensen! in v-f' .echter een h°9e Prijs md "hiQH blank Zuid-Afrika daartoe t denis van het land verder met i

de Stem | 1986 | | pagina 2