helpen Senaat verandert ziektekostenplan %peT I Je^elFd 6Sweepstake' is geen kansspel Geen voeling met achterban INSCHRIJVING FONDSPATIËNTEN VERVALT Borstbeeld Drees onthuld VYD-ers op sexy toer -ibische uchtmacht /eruit de sterkste PRESIDENT Ambtenaren houden nog eigen WW Spelen met vuur BALLY Zulke knappe Zwitsers koopt u alleen bij ntraal Amerika WOENSDAG 26 MAART 1986 BINNENLAND UPPORT OVER MEDEZEGGENSCHAPSRAAD IN AMOUREUZE POSE IN KAMER GEFOTOGRAFEERD ZIEKENFONDSRAAD: Reageerbuis- methode in 5 iekenhuizen Hekel aan school groot DE STEM COMMENTAAR Bejaarden oorden mogelijk naar rechter VERZEKERINGSKEUZE VRIJ UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) wil het bestaande systeem van inschrijving op naam van zieken fondsverzekerden bij apothekers laten verval len. Akzo steekt miljoenen in motivatie Geen fiscale gegevens meer voor Kerken KEURKOOP IN PROEFPROCES: T5 PAGINA LIBIË beschikt over een |leger dat is uitgerust voor acties buiten zijn grond- Igebied. Vooral de lucht- Imacht is een geducht wa- Ipen. Ze is potentieel de ïsterkste in de Arabische Iwereld met bijna 600 toe stellen. Saoedi-Arabië be- Ischikt over 200 gevechts- I vliegtuigen en Egypte I over ruim 450 vliegtuigen len helicopters. Dit blijkt luit gegevens van het In- [ternational Institute for I Strategie Studies (IISS) 1 in Londen. De 8.500 man troepen I tellende Libische lucht- I macht beschikt op papier I over 42 gevechtshelikop ters en 535 gevechtsvlieg tuigen, waaronder 26 Mi- rages F-led en zes Mira ges F-lbd. De luchtmacht van de Libische leider Gaddafi 1 lijkt sterk op papier maar heeft zich zwak getoond in haar optreden, on danks de aanwezigheid van geavanceerde ge vechtsvliegtuigen van Franse en Sovjet makelij. Problemen als onvol doende opgeleid perso neel, slecht onderhoud van het materieel en ge- brëk aan piloten hebben Libië er toe gedwongen zeker 450 gevechtstoestel len en bommenwerpers in de motteballen te zet ten. De Russen hebben herhaaldelijk geklaagd over het slechte onder houd op de bases Tripoli, Benghazi en Tobruk. Door het gebrek aan eigen piloten is Libië ge dwongen Palestijnen, Noordkoreanen, Syriërs en soms ook Russen de toestellen te laten vlie gen. Volgens het IISS maken de buitenlanders ook een groot deel uit van het onderhoudspersoneel. Militaire deskundigen geven de Libische lucht macht weinig kans in ge vechten met de moderne F-15 en F-16 en de goed opgeleide Amerikaanse en Israëlische piloten. Voor de luchtverdedi ging is Libië afhankelijk van de Russische SA-15 rakketten, luchtdoelwa pens met een bereik van 400 km op een hoogte van 30 km. Als zo'n raket goed wordt gebruikt kan zij elk modern toestel neer halen. Van de Israëlische piloten is bekend, dat zij boven Libanon ervaring hebben opgedaan in het omzeilen van SA-aanval- len. viens huizen en oogsten waren tte slechts de vlucht in de ber- dere vervolging door het leger Velen sloten zich daar bij de rillagroepen URNG aan. ;ooit de regering het over een nder de noemer 'fusiles y frij en bonen) start een overheids- it de toestroom van burgers t moet keren en de loyaliteit moet terugwinnen. Vluchte- en in gevechtszone's worden soldaten opgevangen, gevoed in nieuwe, met Amerikaans geld gebouwde modeldorpen. tand van Guatemala verschijnt deze 'ideologische anti-subver- ;chappen', zoals de naam offi- •opvoedingskampen. «ft zelfs een geheel nieuwe bu- structuur ontworpen om dit ci- ma te kunnen uitvoeren. Mili- atie-organen garanderen dat bureau's op één lijn zitten met I veiligheidsbeleid. De sociaal ontwikkeling moet de rust en atteland verzekeren, in het totaalplan 'Veiligheid en voor de contra-revolutie lijkt sslaagd. Het verzet is geïsoleerd de bevolking is gemakkelijk in aden in de modeldorpen en het stuur wordt gedomineerd door muit de 'anti-subversieve ge- n' geeft een burgerwacht van man rugdekking aan de rege- kelen in deze serie verschenen 22 maart) T28 PAGINA 3 Van een oneer verslaggevers fljjWEGEN/DEN HAAG - De medezeggen- ^apsraden hebben nauwelijks of geen voe- M met hun achterban. Dergelijke raden lanctioneren momenteel in ruim driekwart fjn de scholen voor basisonderwijs, speciaal itderwijs, voortgezet onderwijs en hoger be- joepsonderwijs. Dat blijkt uit een onderzoek van het ITS in Kjmegen dat namens de toetsingscommissie jet medezeggenschap onderwijs (WMO) door je wetenschappelijke medewerkers drs. F.G.G. Smit en dr. A. Pelkmans is gemaakt. Het on derzoek wordt vandaag aangeboden aan staatssecretaris Van Leijenhorst van Onder wijs. Volgens onderzoeker Smit blijken in de me dezeggenschapsraad de dingen, die bij ouders en leerlingen leven, niet ter sprake te komen. Dergelijke praktische dingen worden nog al tijd veel gemakkelijker behandeld door ouder raad en leerlingenraad. Toch wil daarmee niet zijn gezegd dat de medezeggenschapsraad overbodig zou zijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Twee mede werkers van de WD-fractie in de Tweede Kamer hebben foto's laten maken in de ver gaderzaal van de Kamer voor het maandblad Play-, boy. Het gaat om mevr. Lorette Weiter, medewerkster van het kamerlid Metz, en Ar- noud Cevaal, ambtelijk se cretaris van de fractie, die overigens op een onverkies bare 58-ste plaats staat voor de komende kamerverkie zingen. Op de foto, in de kamer zaal genomen, staat me vrouw Welter met een ont bloot been, waarop naast een jarretel ook de hand van haar vriend Cevaal zicht baar is. De fotoserie is voort gezet buiten het kamerge bouw en eindigt in een suite in het chique Haagse hotel Des Indes, waar de twee naakt hun liefde tonen. De foto's gaan vergezeld van een interview vol ontboeze mingen over liefde aan het Binnenhof onder de titel 'Vrijende WD-ers in de Tweede Kamer'. De WD-fractie liet giste ren weten niet zo in zijn nopjes te zijn met het optre den van het tweetal. De WD-voorlichting beperkt zich tot het commentaar dat „de heer Cevaal sinds no vember verleden jaar met ziekteverlof is". Of de serie nog gevolgen heeft voor me vrouw Weiter hangt af van of Metz zich er wat aan gele gen laat liggen. Of het libe rale duo toestemming had om in de vergaderzaal foto's te laten maken was gisteren niet te achterhalen. Van onze Haagse redactie OEN HAAG - De Zieken fondsraad wil vier academi sche ziekenhuizen en het St.- Elisabethziekenhuis in Til burg toestemming en geld ge ven om onderzoek te doen gaar de methode van de rea geerbuisbevruchting. De raad zal een advies dat Bit mogelijk maakt donderdag vaststellen. De academische ïiekenhuizen die mee mogen doen aan het onderzoek zijn die van de VU in Amsterdam, Dijkzigt in Rotterdam, Leiden en het St.-Radboud in Nijme- :n. De proef wordt genomen om lebezien of de reageerbuisme- thode nu wel zoveel succesvol ler en goedkoper is dan het al ternatief van de eileideropera tie. De toestemming voor de zie kenhuizen betekent niet auto matisch dat mensen daar ook een bevruchting kunnen laten geschieden die vergoed wordt door het ziekenfonds. Verle den jaar stelde de Zieken fondsraad al in een advies vast dat vergoeding niet moet, tot- onderzoek heeft aange toond dat de reageerbuisme thode de beste is. DEN HAAG (ANP) - Het over heidpersoneel houdt ook in 1987 de eigen werkloosheidsre- ng, die aanzienlijk beter is dan die in het bedrijfsleven. Pas in 1988 zal ook het over heidspersoneel onder het nieuwe sociale zekerheidsstel sel vallen, dat het kabinet dit laar wil invoeren. Minister De Korte (Binnen landse Zaken) zal de ambtena renbonden binnenkort van dit (hernieuwde) uitstel op de hoogte brengen, zo heeft een woordvoerster van zijn minis terie dinsdag laten weten. Volgens de nieuwe voorstel len van De Korte hoeven amb tenaren nu pas in 1988, net als werknemers in het bedrijfsle ven, werkloosheidspremie te gaan betalen. Ook krijgen ze dan pas minder rechten dan ze nu hebben. De overheid zelf moet echter ook sociale pre mies gaan betalen (het zoge noemde werkgeversdeel, waarvan in het bedrijfsleven altijd al sprake is). Ook zullen ie bruto-salarissen van de ambtenaren omhoog moeten, »m te voorkomen dat ze er in inkomen op achteruit gaan. Apotheek-systeem wijzigt UTRECHT (ANP) - Een kwart van de leerlingen in het voort gezet onderwijs heeft een hartgrondig hekel aan school. Meer dan de helft heeft grote moeite met bepaalde kanten van het schoolleven. De scholieren hebben pro blemen met de concentratie, de schoolse manier van lesge ven en met de saaie en levens vreemde inhoud van de lessen. Niettemin gaat de overgrote meerderheid graag naar school, in hoofdzaak voor de sociale contacten met leef tijdsgenoten. Dit concludeert de sociaal pedagoog prof. dr Matthijssen in een dinsdag gepubliceerd rapport onder de titel 'De ware aard van het balen'. Matthijs sen meent dat er niet zozeer sprake is van ongemotiveerde leerlingen als wel van ont moedigende situaties. Vlak bij het kruitvat, dat het Midden Oosten heet, voor de kust van ubie, wordt op het ogenblik met vuur gespeeld. De Amerikanen "ebben daar hun machtige Zesde Vloot samengetrokken. Vol- 9ens Washington gaat het hier om 'vreedzame' oefeningen. Ze "ebben echter al wel, zoals te voorzien was, geleid tot een Libi sche raketaanval op Amerikaanse vliegtuigen en, pis vergelding, Amerikaanse acties tegen Libische marineschepen en lanceerin- stallaties voor luchtafweerraketten op het vasteland. Laten we er geen doekjes om winden: aan de zuidflank van het NAVO-gebied zijn de Amerikanen bezig de Libische leider Ga- ®ffi een lesje te leren. De man ergert Washington mateloos, al j^enlang. En niet ten onrechte. Gadaffi heeft van Libië een veilig toevluchtsoord gemaakt voor terroristen. Hij haat Amerika en ®eigt voortdurend zelfmoordcommando's naar de Verenigde vraten te zullen sturen om aanslagen te plegen op president Rea son en andere vooraanstaande Amerikanen. Hoogstwaarschijn- l!lk was hij ook medeplichtig aan de terreuraanvallen op de vlieg den van Rome en Wenen, waarbij eind vorig jaar twintig do- wn, onder wie vijf Amerikanen, te betreuren waren. Kortom: de man is een levensgevaarlijke fanaticus. be directe aanleiding voor de vijandelijkheden ligt in het feit, "«Gadaffi de Golf van Sirte in strijd met internationale verdragen "eert uitgeroepen tot territoriaal gebied. Dat was een uitdaging aan het adres van Amerika, een provocatie, die nu met een con- 1 a-provocatie is beantwoord, want de oefening van de Zesde Vloot speelt zich uitgerekend rond dit zeegebied af. En omdat ckwfrï1 reageerde zoals van hem verwacht kon worden, hebben e Amerikanen nu een kans om een paar oude rekeningen met "am te vereffenen. 01 dit zal lukken, moet worden afgewacht. Waarschijnlijk spe- uieert Washington er op, dat een confrontatie met Gadaffi door ans tegenstanders in Libië zal worden benut voor een staats- ïeeP Gadaffi kan er echter op zijn beurt op rekenen, dat de ussen hem niet in de steek zullen laten. Moskou gunt Amerika en Prestigewinst door militair machtsvertoon. Laten we er ech- v V00rl°Pig maar van uit gaan, dat de beide grootmachten te ennf nd'EJ zijn om de kwestie Libië tot een directe onderlinge epn atie te 'aten uit|°pen. Het risico zit er echter'in, zeker met eonberekenbare figuur als Gadaffi, dat de Amerikaanse straf- hepfto toch Qevolgen zal krijgen, die Reagan niet voorzien sPe|en met vuur is nu eenmaal in het nucleaire tijdperk bij zonder gevaarlijk. Prinses Juliana heeft gis teren in de Thorbeckezaal van het ministerie van Alge mene Zaken in aanwezig heid van premier Lubbers een borstbeeld onthuld van dr. Willem Drees sr. die dit jaar 99 jaar wordt. Het beeld is gemaakt door de 61-jarige kunstenares Sybilla Krosch. - FOTO'S ANP Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het bestuur van de federatie waarin de bejaar denoorden zitten gaat vol gende week bekijken of oor den die in financiële proble men zijn gekomen, naar de Raad van State moeten stap pen om van provinciebesturen alsnog geld te krijgen. Dat idee om massaal naar de administratieve rechter te stappen is versterkt nu de af deling rechtspraak van de Raad van State de provincie Utrecht heeft verplicht een te huis in Zeist bij te springen. De federatie LSB heeft een enquête georganiseerd onder zijn leden. De resultaten van die enquête moeten volgende week bekend zijn. Verwacht wordt dat zal blijken dat nogal wat huizen in ernstige finan ciële problemen verkeren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Senaat wil nagenoeg unaniem dat twee groepen uitkeringsgerechtigden zelf moeten kunnen kiezen of zij particulier tegen ziektekosten willen zijn verzekerd of in het ziekenfonds. Een motie van WD en CDA den straks in het ziekenfonds kan rekenen op de steun van bijna de hele Senaat. Ook de PvdA is akkoord omdat deze partij denkt dat daardoor meer mensen in het zieken fonds kunnen, die anders naar een particuliere maatschappij zouden moeten. Mevrouw Veder-Smit (VVD) gaf gisteren aan dat weduwen en arbeidsonge schikten die voor minder dan 45% zijn afgekeurd, maar tot nu toe particulier verzekerd waren, vrij moeten zijn in de keuze. Met name voor wedu wen dreigt een financieel na deel als zij straks - na de op heffing van het vrijwillige fonds - in het verplichte zie kenfonds moeten. Dan wordt ook belasting geheven over het werkgeversdeel, wat een na deel van rond de ƒ80 in de maand kan zijn. Als zij parti culier zouden zijn verzekerd, was het betalen van belasting niet nodig. Anderen die nadeel kunnen ondervinden, zijn mensen die een ABP-invaliditeitspensioen genieten en tot nu toe particu lier waren verzekerd. Zij zou- niet langer de keuze hebben tegen een lagere premie en met meer eigen risico verze kerd te zijn. Volgens Veder- Smit komt daar bij dat deze mensen vaak hun premie heb ben afgekocht. Nu ze daarvan de vruchten niet kunnen pluk ken, ondervinden ze nadeel. Veder-Smit diende een motie in om voor deze groepen een uitzondering te maken. CDA en klein rechts steunen de motie om dezelfde redenen. De PvdA ziet in de motie een mogelijkheid om enkele an dere groepen de kans te bieden om in het ziekenfonds te gaan. Dan gaat het onder meer om sommige VUT-ters en bejaar den, (ADVERTENTIE) CALVIN of Switzerland VAN RUTH 0B Breda Grote Markt 5 In plaats daarvan zou een vast bedrag per recept moeten komen. Ziekenfondsverzekerden kunnen hun geneesmiddelen dan halen in iedere apotheek die hun schikt. Dit blijkt uit een een advies aanvraag aan het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg over nieuwe richt lijnen voor de tarieven van apothekers en apotheekhou- dende artsen. Voor apotheek- houdende artsen wil Van der Reijden het abonnementssys teem (honorering per inge schreven ziekenfondsverze kerde) voorlopig handhaven. De apothekers krijgen per re cept voor particulier en zie kenfondsverzekerden dezelfde vergoeding. Het nieuwe systeem moet ervoor zorgen dat apothekers en apotheekhoudende artsen zo min mogelijk een recht streeks financieel belang heb ben bij het verstrekken van geneesmiddelen. Verder wil de staatssecretaris een eind ma ken aan de mogelijkheid dat apothekers voor geneesmidde len een hoger bedrag vergoed krijgen dan ze er zelf voor hebben betaald. De kortingen die handel en industrie geven bij aankoop, leveren de apo thekers en apotheekhoudende artsen volgens Van der Reij den een financieel voordeel op van ongeveer 50 miljoen. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen becijferde ech ter eerder deze maand dat de apothekers alleen al in de zie kenfondssfeer 85 miljoen aan kortingen in eigen zak steken (ƒ74.000 gulden per apothe ker). De organisatie voor de far maceutische industrie, Nefar- ma, heeft zich onlangs bereid verklaard om, zodra het nieuwe tariefstelsel er is, de prijzen gedurende één jaar te bevriezen met terugwerkende kracht tot 6 maart 1986, zij het onder voorwaarden. De moge lijkheid tot het geven van kor tingen moet beperkt mogelijk blijven. De Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen kon nog niet reageren omdat ze de ad viesaanvraag van de staatsse cretaris nog moet bestuderen. De voorzitter van de apothe kersorganisatie KNMP, drs. A.B. Cox, noemde het grootste deel van de voorstellen van de staatssecretaris echt onaccep tabel en in deze vorm eigenlijk onbehoorlijk. Bovendien zal het loslaten 'van het abonne mentssysteem voor zieken fondsverzekerden een doel treffende medicatiebewaking onmogelijk maken omdat de patiënten hun recepten dan,bij verschillende apothekers kun nen inleveren. De organisaties van huis artsen en apothekers, de LHV en de KNMP, hebben in brie ven aan de Vaste Kamercom missie voor Volksgezondheid verklaard onthutst te zijn, dat de staatssecretaris het ak koord van een jaar geleden over de geneesmiddelenvoor ziening in feite verwerpt. Het akkoord regelt de verdeling van de werkgebieden van apo thekers en apotheekhoudende huisartsen. Het zou een eind moeten maken aan de al tien jaar durende strijd over de ge neesmiddelenvoorziening op het platteland. Het kan alleen worden uitgevoerd als het wordt opgenomen in een wet telijke regeling en daar voelt de staatssecretaris niets voor. HENGELO (ANP) - Akzo Zout Chemie (AZC) is deze maand be gonnen met een miljoenenproject om onder meer de motivatie van de 3700 medewerkers te verbeteren. In de komende jaren moet goede communicatie en meer sa menwerking tot doelmatiger werken leiden en een hoger rende ment. Nu is de verhouding tussen het voordelig saldo en de pro- duktiekosten nog te klein: van elke 100 kilo zout die AZC produ ceert is slechts vijf kilo winst. De start van het project om AZC nieuw elan te geven valt op het moment dat het bedrijf een punt zet achter zeven jaar lang saneren en bezuinigen. DEN HAAG - De Nederlandse Kerken kunnen nog tien jaar beschikken over de fiscale ge gevens van hun leden. Daarna krijgen ze die gegevens niet meer. Dat stellen, minister Ruding en staatssecretaris Koning (Financiën) de Tweede Kamer voor. Lang niet alle kerkgenoot schappen vragen overigens aan de belastingdienst gege vens op over het inkomen van hun leden, aan de hand waar van de hoogte van hun kerke lijke bijdrage wordt vastge steld. De bewindslieden sommen drie argumenten op om aan de bijzondere positie van de Ker ken een eind te maken. Aller eerst wijzen ze op het gelijk heidsbeginsel: iedere belas tingplichtige en elke particu liere instelling is voor de fis cus gelijk en fiscale gegevens zijn geheim. De uitzonderings positie van de Kerken is een gevolg van vroegere verhou dingen tussen Kerk en Staat. Een ander, niet minder be langrijk argument, is de op komst van nieuwe religieuze bewegingen. Doen zij een be roep op fiscale gegevens van de Nederlandse burgers, dan moet de belastingdienst bepa len of deze beweging een kerkgenootschap is in de zin van de wet of niet. Dat is uitermnate moeilijk, omdat het begrip kerkgenootschap nergens concreet en inhoude lijk staat gekwalificeerd. Naast deze principiële argu menten is van belang dat het verstrekken van de fiscale ge gevens aan Kerken bij steeds meer burgers op grote weer stand stuit. i/ V? Als de staatssecreatris tegen u zegt dat u vanaf 1 april tien weken stil moet liggen, wat zegt u dan? De vissers zijn boos, want die houden meer van deining. Maar het idee op zich is leuk. Verplicht niks doen. Klinkt eigenlijk gunstiger dan de ATV-regeling. Je zou haast denken dat amb tenaren zo'n plan met een ex tra kop koffie zouden vieren, maar dat is nu juist niet waar. Onder Van de Scheur zijn de ambtenaren de grootste pro testgroep van Nederland ge worden. De witte boorden dreigen met acties en gaan zelfs een verkie zingscampagne beginnen te gen CDA en WD. Die partijen bekijken of ze nog een paar centen uit het ambtenarenbe- stand kunnen schudden. Toen de dienstenbonden bij de banken hun ATV-verzoek plaatsen, kregen ze een korte mededeling terug: „De bank kan aan uw verzoek niet vol doen. Uw banksaldo is onvol doende op dit moment". Daar konden ze het maar mee doen. Met de hogere bankbin- ken konden de bank-werkge- vers reel zaken doen. De dien stenbonden kregen de reke ning thuis gestuurd en volgens de rechter valt er niks tegen te doen. Bestond Slavenburg's Bank nog maar. Daar was letterlijk alles mogelijk. Amro, ABN en Rabo sluiten echter zuinig de kluizen. De nieuwe cao die buiten FNV en CNV om is afgesloten, is lek aan alle kanten. Die cao is zeef als de bank! MERIJN Nieuwe ziekte kostenverzekering MENSEN die principiële be zwaren hebben tegen abortus, euthanasie en sterilisatie, kunnen binnenkort een ziek tekostenverzekering afsluiten die dergelijke ingrepen na drukkelijk van vergoeding uitzondert. De Nederlandse Patiënten Vereniging (13.000 leden) heeft daartoe de Stich ting 'pro-life ziektekosten voorziening' opgericht die een samenwerkingsovereenkomst is aangegaan met VZVZ-Pro- videntia Ziektekosten in Am sterdam. Ziekmeldingen parketpolitie ER DREIGEN opnieuw acties bij de parketpolitie in verband met het uitblijven van de her waardering van hun functies. In Haarlem meldde zich dins dag een groep parketpolitie mensen spontaan ziek. De po litiebonden vergaderen woensdag in Utrecht over de volgens hen starre houding van het ministerie van justitie en over mogelijke acties. Uitleveren IRA-lid DE rechtbank in Amsterdam zal minister Korthals Altes van Justitie adviseren IRA-lid Brendan Macfarlane (34) uit te leveren aan het Verenigd Ko ninkrijk. Het 30-jarige IRA- lid Gerard Kelly daarentegen moet volgens de Amsterdamse rechtbank niet worden uitge leverd, omdat zijn daden slechts politiek van aard zijn geweest. Beiden werden op 16 januari dit jaar in Amsterdam aangehouden in bezit van een container vol wapens. Van onze rechtbankverslaggever BREDA - In het proefproces over de vraag of een 'Sweep stake' onder de Wet op de Kansspelen valt, heeft de Bre dase officier van justitie mr. van Kuijck gisteren tegen Keurkoop B.V. te Breda een geldboete van 1.000 voor waardelijk met een proeftijd van een jaar geëist. Raadsman mr. Ch. Gielen uit Amsterdam concludeerde in zijn pleidooi, dat het open baar ministerie niet ontvan kelijk is. Mocht de rechtbank toch tot bewezenverklaring komen, dan bestat in elk geval afwezigheid van alle schuld, zei de raadsman. Namens Keurkoop B.V. gaf directeur R. Brandt uit Waal wijk op vragen van president mr. P. van Hooff aan, dat de gewraakte 'Sweepstake' met de vijf lottoballetjes van okto ber 1985 er een uit een serie van zeven proefacties is ge weest. Vijfduizend klanten kregen een enveloppe met een deelnamebestelformulier en een zakje met vijf lottonum mers. Vooraf heeft een Til- burgse gerechtsdeurwaarder bepaald dat elke 50e deelne mer een prijs zou kunnen win nen als hij het formulier juist ingevuld terugstuurde. Deze vorm van actie is, vol gens de heer Brandt, gekozen, omdat het publiek hier de voorkeur aan geeft. De meest succesvolle proefactie is later als algemene actie onder 350.000 klanten verspreid. Keurkoop houdt al vele jaren dit soort acties en weet de Ne derlandse Postorderbond ach ter zich met de stelling dat het geen kansspel betreft. Veel be drijven werken met dit genre marketingreklame. Volgens mr. Van Kuijck blijft een kansspel een kans spel, ook als de trekking plaatsvindt voor de versprei ding van de deelnemersfor mulieren. De vragen of de Wet op de Kansspelen nog wel van deze tijd is en mogelijk te pa ternalistisch en bevoogdend, horen bij de wetgever thuis. Zolang die zich daar niet over uitspreekt, heeft het bedrijfs leven zich hieraan te houden. De wet beoogt de speelzucht in te tomen. De officier noemde voor de strafvervolging om een princi piële uitspraak te ontlokken nog een bijkomstig aspect: de misleidende reklame waarmee te grote verwachtingen wor den gewekt. Uitspraak op 8 april.

de Stem | 1986 | | pagina 3