UITBLAZEN VS willen Libische leider vernederen Democratie moet Guatemala op de been helpen even Incidenten VS en Libië niet meer op een hand te tellen Geen vo( Sjeik Jamani ÏDMIÖ». ACHTERGROND GADDAFI LAAT ZICH TOCH DOOR DE VS PROVOCEREN Libische luchtmacht veruit de sterkste BEVOLKING KIEST DOOR MILITA IREN BESTEMPELDE COMMUNIST ALS PRESIDENT Ambtenaren houden nog eigen WW DE STEM C( Spelen met WIM KOCK Misschien zakt de iiiiimiiiiMiiimiiiriiiifiiiiiimifiiiiMiiiiiiMfiiiiiiiiMiMiiiiifififiiiiiiiiiiiiiiiffiiiiiiiiiiiiiiiiiiJ WOENSDAG 26 MAART 1986 WOENSDAG 26 MAA Nieuwe vredesinitiatieven in Centraal Amerika RAPPORT OVEh IIEKENFONDSRAAD Reageerbuis- methode in 5 ziekenhuizen olieprijs wel onder de tien dollar per vat, zo hoorde ik vanmor gen op de radio. Met êên oog heb ik de afgelopen dagen het OPEC-overleg in Genève gevolgd. Ik merkte op dat olieminister sjeik Jamani sinds 1973 wel wat voller is geworden in het ge zicht, maar verder is het nog steeds de minzame lachebek van toen. Een zo te zien zeer opgeruimd man. Destijds, toen onze ogen angstig en bezorgd heen en weer schoten tussen de televisie en de voor de deur ge parkeerd staande auto, meende ik dat het leedvermaak was dat van 's mans gelaat straalde, maar sindsdien weet ik dat het zijn gebruikelijke gezichtsuit drukking is bij verschijningen in het openbaar. Het kan de OPEC zo slecht niet gaan of Ja mani lacht ontspannen in de lenzen van de internationale pers. Wat een toestand was dat, nu al weer ruim 12 jaar gele den. Wat een onzin werd er verkondigd. Het zou nooit meer worden zoals het geweest was. Nee, maar dat blijkt niet aan de olie, de OPEC of sjeik Jamani te liggen. De chaos in het westen was groot. Als krant probeerde je in de toekomst te kijken. We werden er op uit ge stuurd om wijze, ervaren man nen, die al eerder een crisis en zelfs een oorlog hadden meege maakt, te raadplegen. Ik kreeg Jan Middelhuis toegewezen, oud-voorman van de voorma lige Katholieke Arbeiders Be weging. „De jaren '30 komen nooit meer terug." Ook in de bedoelde, overdrachtelijke zin een uitgekomen voorspelling al hebben we de periode, die we voor het gemak ook crisis gin gen noemen amper achter de rug. De hoge olieprijzen tussen 1973 en het begin van dit de cennium hebben de wereldeco nomie diepgaand beïnvloed. Geen twijfel mogelijk, maar de sensationele gevolgen die ons in het vooruitzicht werden gesteld - benzine op de bon, het einde van de auto als pretvoertuig en een algehele, pijnlijke schaarste aan kunstmatig licht en warmte - zijn uitgebleven. En de olie prijzen kelderen alweer. Wat bij mij van de olieconferentie in Genève is blijven hangen, is het gegeven dat die mannen het on derling niet eens konden wor den. Juist zij - de meesten waarschijnlijk ook persoonlijk - hebben ervaren hoe sterk je bent en hoe je zowat de hele wereld min of meer naar je hand kunt zetten door eensge zind op te treden. Ondanks dat zeldzame sukses blijken ze nu niet in staat om, even vastbera den als in '73 en in '80, op één lijn te komen. Een zoveelste aanwijzing dat het 't lot van de mensheid is steeds maar weer in dezelfde fout te vervallen. Als het een keer goed gaat is het slechts om de onontkoom baarheid van dat lot te bevesti gen. Op leeftijd DE Japanners, verzot op het 5 plakken van vaak spitsvondige, T5 PAGINA? verbale etiketten op begrippen als mode, trend, gewoonte, ge neratie e.d., hebben er een nieuwe leeftijdsgroep bij. Tot nu toe kende Japan er vier: sho- nen, kinderen; seinen, jongeren van 20 tot 30 jaar; sonen of chu- nen, de middelbare leeftijd van 30 tot 55 jaar en ronen of de ouden, letterlijk vertaald: 'de vermoeide leeftijd'. Deze vier etiketten voldoen al lang niet meer. Ze stammen nog uit de tijd dat de Japanner gemiddeld niet veel ouder werd dan 50 en zijn ook gebaseerd op het gegeven dat Japanners op hun 55ste met pensioen wer den gesiuurd. Beide voorwaar den zijn vervallen. De Japan ners horen nu tot de volken met de hoogste levensverwach ting. Bijna 80 jaar voor vrou wen en achter in de 70 voor mannen. De meeste Japanners gaan nu pas op hun 60-ste met pensioen, niet - om net als vroeger - niets meer te doen dan op de dood te wachten, maar om nog een nieuw baantje te zoeken of een studie te volgen. Om een duidelijke scheids lijn te plaatsen tussen de echte bejaarden en de nog actieve ouderen tussen 50 en 70 jaar, moest er voor deze laatste groep een nieuw etiket komen. Het ministerie van Volsgezond- heid en Welzijn schreef daartoe een prijsvraag uit waaraan 310 000 Japanners deelnamen. Samen stuurden ze 25000 na men in. Duidelijke koplopers waren jitsunende 'Leeftijd van de Vervulling' en jukunen, de 'Rijpe Leeftijd'. Uitverkoren werd ten slotte jitsunen. De reacties van de zestigers waren buitengewoon positief. Zij waren kennenlijk blij uit de groep van ouden terug te zijn geplaatst naar het nog enigszins dynamische voorportaal van de ouderdom, maar de vijftigers, vooral die van onder de 55, rea geerden meer verdeeld. Veel van hen hadden het liever nog een tijdje uitgezongen bij de dertigers en veertigers van de middelbare leeftijd. Dat ook in Japan 50-plus- sers door jongeren voor stok oud worden versleten bleek wel uit inzendingen als 'Leeftijd van de Rouw', de 'Over-de-top- of de 'Laatste Strohalm-gene ratie' en de 'Leeftijd van het Geduld'. Oudere inzenders ver weerden zich onbewust tegen deze sombere etiketten met vondsten als 'Leeftijd van de Wedergeboorte', de 'Nog-één- uitdaging'-generatie en de (vrij vertaald) 'Gepokte en Gema zelde' generatie. Duidelijk is wel dat ook Ja panners zich hebben overgeven aan dat merkwaardige (naar ik altijd veronderstelde: typisch westerse) verzet tegen de ouderdom. Eigenaardig omdat oud worden de enige manier is om lang te leven. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs J.H M, Brader Hoofdredactie: L, Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda. Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-t$751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadrès: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres Postbus 35, 4700 AA Roosendaal Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910 Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17 00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdagwan 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18 30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jo Wijnen „HEEFT kolonel Gad dafi dan toch een zwak moment gehad?" zo vroeg zich gisteravond een Amerikaans con greslid af. Hij verbaasde zich erover dat de Libi sche leider zich heeft la ten verleiden het vuur te openen op vliegtuigen van de Amerikaanse Zesde Vloot die zondag de Golf van Sirte bin nenvoer, een zeegebied dat door Libië wordt ge claimd. Feit is dat de Amerikaanse president Reagan al weken op de loer ligt om Gaddafi tot een ondoordachte stap te be wegen. Dat is hem gelukt. De Libische leider - die in Ame rika nog steeds wordt gezien als een soort superterrorist - ging over de schreef door en kele Sam-raketten af te vu ren op Amerikaanse vlieg tuigen. Voor de Amerikanen was dat het sein tot actie over te gaan. In een eerste verklaring van het Witte Huis heette het dat Amerika slechts de rech ten van vrije vaart in de Golf van Sirte - die zich uitstrekt tot ver buiten de internatio naal erkende territoriale grens van 12 mijlen - wenste te verdedigen. Maar waar schijnlijk is het gevecht om de zeerechten een excuus van de Amerikanen om Gaddafi een flinke afstraffing te ge ven voor de hulp die hij aan talloze terroristische organi saties heeft verleend. Overi gens werd met nadruk ge zegd dat Gaddafi de eerste schoten heeft gelost en dat de VS er niet op uit waren een militaire confrontatie uit te lokken. Het is al de derde keer dit jaar dat Amerikaanse oor logsbodems opstomen naar de wateren rond Libië. De vloot die zich nu voor Libië bevindt is de sterkste die zich daar ooit heeft vertoond. Tot dusver liet Gaddafi zich evenwel niet vangen. Hij provoceerde de Amerikanen wel, maar deed niets dat een militaire vergeldingsactie rechtvaardigde. Het besluit van de Ameri kaanse president opnieuw mannoeuvres te houden voor de Libische kust, viel merk waardigerwijze samen met het begin van Reagans ge vecht 100 miljoen dollar los te krijgen voor de Contra's in Nicaragua. Of zoals een regerings functionaris gisteravond zei: „Het grote anti-communisti sche offensief is nu begon nen". Sommige commentato ren zeiden dat de oefening in de Middellandse Zee en de y! I O Amerikaans steunpunt Washington (RTR) - Het jongste inci dent in de Golf van Sirte is het ernstig ste incident tussen de VS en Libië sinds, in augustus 1981 boven deze Golf, twee Amerikaanse F-14s twee Libische SU- 22s van Sovjetmakelij neerschoten. De volgende is een korte chronologie van de incidenten tussen beide landen in de afgelopen jaren: december 1979: Een menigte, die leu zen schreeuwt vóór ayatollah Chomeini van Iran steekt de Amerikaanse am bassade in Tripoli in brand. februari 1980: De VS sluiten hun am bassade in Tripoli vrijwel geheel na aanvallen op twee Franse missies in Li bië. april/mei 1980: Washington wijst Li bische diplomaten uit onder beschuldi gingen dat Tripoli Libische studenten in de VS poogt te intimideren en verant woordelijk is voor de moord op Libiërs in Europa. mei 1981De VS sluiten het Libische volksbureau (ambassade) in Washing ton en wijst het personeel het land uit op de beschuldiging dat dit zich niet houdt aan de internationaal aanvaarde standaarden voor diplomatiek gedrag. augustus 1981Twee Amerikaanse F- 14s schieten twee Libische SU-22s neer boven de Golf van Sirte. Libië verklaart dat het de Golf van Sirte als territoriale wateren beschouwt. De VS zeggen dat de Golf in internationale wateren ligt en de Libische vliegtuigen het eerst schoten. november 1981: Berichten dat Libië 'moordcommando's' naar de Vs heeft, gestuurd om president Reagan, vice- president George Bush en andere top functionarissen te vermoorden. december 1981: Washington beperkt het gebruik van Amerikaanse pas poorten om naar Libië te reizen. maart 1982: De VS verbieden de in voer van Libische ruwe olie. februari 1983: Washington stuurt vier AWACS-radarvliegtuigen naar Egypte temidden van berichten dat Libië mili taire versterkingen aanvoert naar zijn grens met Sudan. Washington zegt dat F-14s twee Libische Mig-23's verjaag den die afkwamen op het Amerikaanse vliegdekschip Nimitz bij de Golf van Sirte. maart 1984: Washington breidt beper king op export naar Libië uit tot leve ranties ten behoeve van Libië's petro chemische complex Ras Lanuf juni 1985: Washington wijst diplo maat van Libische VN-missie uit op de beschuldiging dat deze betrokken is bij een komplot tegen Libische dissidenten in de VS. december 1985: Negentien mensen ko men om als gevolg van afzonderlijke guerrilla-aanvallen op vliegvelden bij Wenen en Rome. President Reagan be schuldigt Libië ervan medeplichtig te zijn aan de aanvallen, die werden uitge voerd door Arabische personen. 7 januari 1986: Reagan verbreekt alle economische betrekkingen met Libië en gelast ongeveer duizend Amerikanen het land te verlaten. 8 januari 1986: Washington bevriest activa van de Libische regering, bij Amerikaanse banken en bij hun buiten landse dochterondernemingen. actie tegen Libië steun moe ten geven aan Reagans actie orde op zaken te stellen in Nicaragua. In Washinton werd er bo vendien op gewezen dat het Witte Huis in hoge mate ge frustreerd is omdat het niets heeft kunnen ondernemen tegen allerlei terroristische activiteiten. Reagan en zijn naaste adviseurs zien Libië als het centrum van wereld wijde terreuracties en zijn er dan ook op uit het land op de knieën te dwingen. Bovendien is de positie van kolonel Gaddafi zwakker dan ooit. De olieprijzen zijn laag en de inkomsten van zijn land zijn sterk gedaald. Washington houdt het er bo vendien op dat in Libië een sterke oppositie tegen de ko lonel bestaat. Reagan zou nu de tijd ge komen achten om zijn kracht te tonen. In Washington - waar iedereen zich tot gister avond laat opmerkelijk op de vlakte hield en waar politici een bijna merkwaardig stil zwijgen in acht namen - wordt algemeen gehoopt dat Reagan erin zal slagen de Li bische leider te vernederen. Vooral na de terroristische acties op de vliegvelden van Rome en Wenen vlak na Kerstsmis, waarbij 20 doden vielen, is het verlangen wraak te nemen bijzonder groot. Tot gisteravond laat viel er dan ook geen woord van kri tiek op de acties van de Ame rikaanse Zesde Vloot te ver nemen. Wel werd gezegd dat de gevechten met Libië de re laties tussen de Sowjet Unie dat Gaddafi militair en fi nancieel steunt - en de Ver enigde Staten ernstig zal ver storen. De kans op het door gaan van een ontmoeting tussen Reagan en de Russi sche partijleider Gorbatsjov deze zomer, wordt na de con frontatie voor de Libische kust nihil geacht. LIBIË beschikt over een leger dat is uitgerust voor acties buiten zijn grond gebied. Vooral de lucht macht is een geducht wa pen. Ze is potentieel de sterkste in de Arabische wereld met bijna 600 toe stellen. Saoedi-Arabië be schikt over 200 gevechts vliegtuigen en Egypte over ruim 450 vliegtuigen en helicopters. Dit blijkt uit gegevens van het In ternational Institute for Strategie Studies (IISS) in Londen. De 8.500 man troepen tellende Libische lucht macht beschikt op papier over 42 gevechtshelikop ters en 535 gevechtsvlieg tuigen, waaronder .26 Mi- rages F-led en zes Mira ges F-lbd. De luchtmacht van de Libische leider Gaddafi lijkt sterk op papier maar heeft zich zwak getoond in haar optreden, on danks de aanwezigheid van geavanceerde ge vechtsvliegtuigen van Franse en Sovjet makelij. Problemen als onvol doende opgeleid perso neel, slecht onderhoud van het materieel en ge brék aan piloten hebben Libië er toe gedwongen zeker 450 gevechtstoestel len en bommenwerpers in de motteballen te zet ten. De Russen hpbben herhaaldelijk geklaagd over het slechte onder houd op de bases Tripoli, Benghazi en Tobruk. Door het gebrek aan eigen piloten is Libië ge dwongen Palestijnen, Noordkoreanen, Syriërs en soms ook Russen de toestellen te laten vlie gen. Volgens het IISS maken de buitenlanders ook een groot deel uit van het onderhoudspersoneel. Militaire deskundigen geven de Libische lucht macht weinig kans in ge vechten met de moderne F-15 en F-16 en de goed opgeleide Amerikaanse en Israëlische piloten. Voor de luchtverdedi ging is Libië afhankelijk van de Russische ,jSA-15 rakketten, luchtdoelwa pens met een bereik van 400 km op een hoogte van 30 km. Als zo'n raket goed wordt gebruikt kan zij elk modern toestel neer halen. Van de Israëlische piloten is bekend, dat zij boven Libanon ervaring hebben opgedaan in het omzeilen van SA-aanval- len. Door Frank van Ooijen GUATEMALA heeft voor het eerst sinds 1970 weer een burgerpresident: Vinicio Cerezo Arévalo. Na twee ver kiezingsrondes waarbij 3,5 miljoen stemgerechtigde Guatemalteken moesten kiezen uit een keur van cen trumrechtse tot extreemrechtse kan didaten kwam de christendemocraat Cerezo als winnaar uit de stembus. Enkele jaren geleden werd hij door de militairen nog als 'communist' be stempeld en prijkte zijn naam hoog op de zwarte lijst van de doodseskaders. Wat heeft de militairen, die al meer dan dertig jaar de politieke spelregels bepalen, er nu ineens toe gebracht om het democratise ringsproces in Guatemala weer op gang te brengen? De voorlaatste president, generaal Oscar Mejia Victores, heeft gezegd dat de plaats van de strijdkrachten in de kazernes en niet in de regering is. Maar het leger do mineert nog steeds het openbaar bestuur in grote delen van het land. Het blijft de vraag of de militairen instemmen met een verdere overdracht van de macht aan de burgers zo als Cerezo wenst. Het besluit om de macht te delen met de eens zo verfoeide politieke partijen lijkt in gegeven door twee motieven. Op de eerste plaats zijn de militairen niet in staat geble ken de teruglopende economie van Guate mala nieuw leven in te blazen. De exportin komsten zijn teruggelopen door de dalende grondstoffenprijzen. De buitenlandse schuld is gestegen tot 2,5 miljard dollar, de inflatie bedraagt 60 procent. En de industrie draait slechts op 60 procent van de capaciteit terwijl de buitenlandse investeringen in Guatemala zijn gehalveerd sinds 1981. Guatemala zit in een neergaande economi sche spiraal. De militaire junta bleek niet in staat deze te doorbreken. Vinicio Cerezo moet nu het puin ruimen dat de generaals door fa lend economisch beleid en wijdverbreide cor ruptie hebben achtergelaten. Hij hoopt dat het aantreden van een gekozen regering in zijn land ertoe leidt dat de hulp- en leningen- stroom vanuit de VS, Europa en de interna tionale organisaties weer op gang komt. Daarmee komen we uit op de tweede reden achter de machtsoverdracht. Guatemala heeft jarenlang in een internationaal politiek isolement verkeerd door misschien wel de meest erbarmelijke mensenrechtensituatie in de hele wereld. Het leger heeft op zeer gewel- dadige wijze de guerrilla-bewegingen be streden. De burgerbevolking werd daarbij De Guatemalteekse plattelandsbevolking is door het leger massaal ondergebracht in 'modeldorpen' en zo geïsoleerd van het gewapend verzet. - foto Guatemala komitee nederland niet ontzien. Maar ook de politieke oppositie die met niet-geweldadige middelen vocht, had het hard te verduren. Alleen al in de pe riode 1981-1984 stierven ruim 50.000 Guate malteken een geweldadige dood. Massaslachtingen, politieke moorden en martelingen waren aan de orde van de dag. Voor de toenmalige Amerikaanse president Carter was de maat al in 1977 vol. De econo mische en militaire hulp aan Guatemala werd gestaakt. Met uitzondering van Israël en Chili verbrak bijna de hele internationale gemeenschap de diplomatieke banden met Guatemala vanwege het bloedig terreurbe wind. Nu de generaals zich formeel uit het lands bestuur hebben teruggetrokken en Cerezo heeft beloofd de mensenrechten te respecte ren, stijgt het internationaal aanzien van Guatemala. En dat is van belang voor het verkrijgen van meer buitenlandse steun. Washington heeft de democatisering al be loond met tien miljoen dollar militaire en 45 miljoen dollar economische hulp. Bovendien legitimeert het internationaal prestige ge lijktijdig het nieuwe bewind naar de Guate malteekse bevolking toe. De vrije presidentsverkiezingen zijn niet als een donderslag bij heldere hemel geko men. Wie het Nationaal Plan voor Veiligheid en Ontwikkeling naleest, dat generaal Rios Montt tijdens de hoogtijdagen van guerrilla en anti-guerrilla in 1982 goedkeurde, ontdekt dat de verkiezingen de slotfase vormen van een vierjarig totaalplan voor de bestrijding van het gewapend verzet en de achterban. De militaire junta begreep in 1982 dat het verzet niet alleen met militaire middelen was te verslaan. Door de tactiek van''de ver schroeide aarde' van het regeringsleger groeide de aanhang van de rebellen alleen maar. Boeren wiens huizen en oogsten waren vernietigd, restte slechts de vlucht in de ber gen om aan verdere vervolging door het leger te ontkomen. Velen sloten zich daar bij de verenigde guerrillagroepen URNG aan. Vanaf 1982 gooit de regering het over een andere boeg. Onder de noemer 'fusiles y frij- oles' (geweren en bonen) start een overheids programma dat de toestroom van burgers naar het verzet moet keren en de loyaliteit van de boeren moet terugwinnen. Vluchte lingen en boeren in gevechtszone's worden voortaan door soldaten opgevangen, gevoed en gehuisvest in nieuwe, met Amerikaans ontwikkelingsgeld gebouwde modeldorpen. Op het platteland van Guatemala verschijnt een keten van deze 'ideologische anti-subver sieve gemeenschappen', zoals de naam offi cieel luidt. Heropvoedingskampen. Het leger heeft zelfs een geheel nieuwe bu reaucratische structuur ontworpen om dit ci viele programma te kunnen uitvoeren. Mili taire coórdinatie-organen garanderen dat alle regeringsbureau's op één lijn zitten met het nationaal veiligheidsbeleid. De sociaal- economische ontwikkeling moet de rust en orde op het platteland verzekeren. De opzet van het totaalplan 'Veiligheid en Ontwikkeling' voor de contra-revolutie lijkt na vier jaar geslaagd. Het verzet is geïsoleerd en verzwakt, de bevolking is gemakkelijk in het oog te houden in de modeldorpen en het plattelandsbestuur wordt gedomineerd door het leger. Vanuit de 'anti-subversieve ge meenschappen' geeft een burgerwacht van een miljoen man rugdekking aan de rege ringstroepen. (Eerdere artikelen in deze serie verschenen op 15,18,19 en 22 maart) Van een onzer verslat tflJMEGEN/DEN HAAG - schapsraden hebben nauwell ljDg met hun achterban. I I functioneren momenteel in van de scholen voor basison onderwijs, voortgezet onderv foepsonderwijs. Dat blijkt uit een onderzoe Nijmegen dat namens de to \yet medezeggenschap onder je wetenschappelijke medew( Van onze Haagse redact ie OEN HAAG - De Ziekei fondsraad wil vier academ sche ziekenhuizen en het St Elisabethziekenhuis in Ti, burg toestemming en geld ge ven om onderzoek te doe naar de methode van de rei geerbuisbevruchting. De raad zal een advies d: dit mogelijk maakt donderda vaststellen. De academisch ziekenhuizen die mee moge doen aan het onderzoek zij die van de VU in Amsterdan Dijkzigt in Rotterdam, Leide en het St.-Radboud in Nijm< gen. De proef wordt genomen oi te bezien of de reageerbuisme thode nu wel zoveel succesvo Ier en goedkoper is dan het a ternatief van de eileideropere tie. De toestemming voor de zi< kenhuizen betekent niet autc matisch dat mensen daar oc een bevruchting kunnen late geschieden die vergoed wor< door het ziekenfonds. Verli den jaar stelde de Zieker fondsraad al in een advies va dat vergoeding niet moet, to dat onderzoek heeft aang< toond dat de reageerbuismi thode de beste is. DEN HAAG (ANP) - Het ovei heidpersoneel houdt ook 1987 de eigen werkloosheidsri geling, die aanzienlijk beter dan die in het bedrijfsleve Pas in 1988 zal ook het ovei heidspersoneel onder h< nieuwe sociale zekerheidsste sel vallen, dat het kabinet d jaar wil invoeren. Minister De Korte (Binner landse Zaken) zal de ambten: renbonden binnenkort van c (hernieuwde) uitstel op hoogte brengen, zo heeft e< woordvoerster van zijn mini terie dinsdag laten weten. Volgens de nieuwe voorste len van De Korte hoeven ami tenaren nu pas in 1988, net a werknemers in het bedrijfsli ven, werkloosheidspremie gaan betalen. Ook krijgen dan pas minder rechten dan nu hebben. De overheid z< moet echter ook sociale pr mies gaan betalen (het zog noemde werkgeversde waarvan in het bedrijfslevi altijd al sprake is). Ook zulli de bruto-salarissen van ambtenaren omhoog moe te om te voorkomen dat ze er inkomen op achteruit gaan. Vlak bij het kruitvat, dat het tv Libië, wordt op het ogenblik nebben daar hun machtige gens Washington gaat het 1 nebben echter al wel, zoals sche raketaanval op Amerikc Amerikaanse acties tegen Lil stallaties voor luchtafweerrak m Laten we er geen doekjes NAVO-gebied zijn de Amen daffi een lesje te leren. De r jarenlang. En niet ten onrect toevluchtsoord gemaakt voc dreigt voortdurend zelfmoo staten te zullen sturen om aa 9.an en andere vooraanstaar 'I* was hij ook medeplichtig velden van Rome en Wenen den, onder wie vijf Amerikan man is een levensgevaarlijke directe aanleiding voor dal Gadaffi de Golf van Sirte i a= u Ul'9er°epen tot territor aan het adres van Amerika, e ^-provocatie is beantwoorc I T h sPee'L z'ch uitgerekend I do a rea9eer<de zoals van I h„ Arnerikanen nu een kans hem te vereffenen. I r„i dit zal 1 ukken, moet wo I rii ert Washington er op, de 1 *ns 'e9enstanders in Libië 19jeepGadaffi kan er echte I desen hem niet in de steek I Hf, Prestigewinst door milit. I vor ^0or'0Pig maar van uit g lcnr?«andi9 zjJn om de kwes I ontatie te laten uitlopen. |pvr Onberekenbare figuur al: IhBpf. i'e toch 9evolgen zal I ?p® L Spelen met vuur is nu lender gevaarlijk.

de Stem | 1986 | | pagina 2