Zeven Oscars voor 'Out of Africa, geen enkele voor 'The Color Purple' II OSCARS OP TV 'Abel' wellicht naar filmfestival Cannes TROS dreigt uit bestel te stappen WOENSDAG 26 MAART 1986 T2 MENNO MEYJES VALT BUITEN DE PRIJZEN ft Nederlandse Oscarwinnaar totaal verrast I ACTEUR HENRI GARCIN ALS NEDERLANDSE LOBBY Istvan Szabó bezoekt Filmhuis in Breda Chryslerbaas Iacocca nu ook tv-acteur Na Rob Out slaat ook Henri Minderop met vuist op tafel I Door Hans Toonen in Los Angeles HOLLYWOOD - Zeven Oscars voor 'Out of Africa', niet een voor de Color Purple', en een troostprijs voor 'Prizzi's Honour'. Vooral de I dreun voor Spielberg's film - 11 nominaties en toch geen Oscar - heeft gisteren veel (boze) tongen losgemaakt in Hollywood, waar afgelopen j maandagavond de 58e, dit keer buitengewoon spannende, toekenning van de zogeheten Academy Awards plaatshad. 1 Sommigen beweren dat 'Hollywood' niet al leen zijn meest succes volle regisseur/produ cent Steven Spielberg wat nederigheid heeft willen bijbrengen, maar dat men zich liever ook niet brandt aan een film die toch al veel kritiek heeft opgeleverd binnen zwart-Amerika. Anderen houden het echter op de meer voor de hand lig gende reden dat 'Out of Africa' gewoon beter uitpakt dan 'The color purple'. Deze nu met een Oscar bekroonde film over het bewogen leven van de Deense schrijfster Isak Dinissen, pseudoniem voor barones Ka ren Blixen, heeft ook de vloer aangeveegd met 'Prizzi's Ho nour', nota bene een meester werk van Hollywood-vete- raan, regisseur/acteur John Huston. Alleen diens dochter Angelica zag haar bijrol in deze parodie op de mafiawe- reld bekroond met een Oscar. Jack Nicholson, Angelica's I partner in het dagelijks leven en in 'Prizzi's Honor' haar lauwe minaar, moest maan dagavond het hoofd buigen voor William Hurt. Voor zijn homofiele rol in 'Kiss of the spider woman' kreeg Hurt on- der daverend applaus zijn eer ste Oscar als beste acteur. Overigens liet Sidney Pol- j lack, maandagavond uitgeroe pen tot beste regisseur van 1985 voor 'Out of Africa' open- k zien dat hij de gepasseerde I Spielberg hoogacht. Op weg naar het podium waar zijn Os car stond te pronken, om helsde Pollack veelzeggend zijn collega. Geen Oscar voor Menno Meyjes - zijn script voor 'The color purple' moest het afleg gen tegen dat van Kurt Luedtke voor 'Out of Africa' - maar wel voor 'Anna Bella', een korte tekenfilm, geprodu ceerd door Cilia van Dijk. In haar dankwoord vergat deze Nederlandse producent ook niet minister Brinkman te be trekken. „Zonder de hulp van onze minister van Cultuur (subsidie, H.T.) hadden we deze film niet kunnen maken", zei ze. Zie ook elder sop deze pagina. Oudj es De 58e glitterrijke uitrei king van de Academy Awards, met Jane Fonda, Allan Alda en Robin Williams als spran kelende spreekstalmeesters, leert ook dat 'Hollywood' best gevoelig is voor bijna vergeten talent. Don Ameche, 78 jaar jong, zag zijn vijftigjarige carrière als acteur eindelijk bekroond met een Oscar voor zijn bijrol in de film 'Cocoon'. Een niet geringe prestatie, gelet op een mede-kandidaat van het kali ber Klaus-Maria Brandauer ('Out of Africa'). „Eindelijk er kenning en respect van mijn collega's", verzuchte de in werkelijkheid Dominic Felix Amice hetende uitverkoren veteraan. Diep ontroerd was ook Ge- raldine Page, 62 jaar, toen haar naam uit de enveloppe kwam. Ook haar Oscar voor beste actrice, verdiend met 'The trip to Bountiful', is er een op het nippertje. Geral- dine Page kreeg in haar loop baan acht Oscar-nominaties. „Maar nu kan ik dit kleine gouden monster eindelijk in mijn armen sluiten", glim lachte zij, terwijl haar rivale Meryl Streep enthousiast ap- plaudiseerde. Een speciale Oscar werd door de ruim vierduizend le den tellende Academy of Mo tion Picture Arts and Sciences toegekend aan Paul Newman. Sally Field, onlangs zijn te genspeelster in 'Absence of Malice' hield 's werelds meest bekende beeldhouwwerk om hoog terwijl Paul Newman via een beeldverbinding vanuit Chicago, waar hij bezig is met 'The color of money', het ver volg op 'The hustler' (1961), de stampvolle zaal alvast be loofde dat 'mijn beste werk nog moet komen'. De belangrijkste Oscars: Beste acteur: William Hurt Beste actrice: Geraldine Page Beste regisseur: Sidney Pol lack Beste film: 'Out of Africa' Beste vrouwelijke bijrol: An gelica Huston Beste mannelijke bijrol: Don Ameche Beste buitenlandse film: 'La Historia Oficial'. BIJ DE FOTO'S: BOVEN: Vier winnaars op een rij. V.l.n.r. William Hurt (beste acteur), Anjelica Hus ton (beste vrouwelijke bij rol), Geraldine Page (beste actrice) en Sidney Pollack (beste regisseur). ONDER: De Nederlandse Cilia van Dijk toont de Os car, die ze kreeg vor de korte animatie-film 'Anna en Bel la'. EEN samenvatting van de uitreiking van de Oscars is van avond op Duitsland 2 te zien, tussen 22.45 en 24 uur. Neder land laat pas volgende week maandag (31 maart) beelden van de feestelijke uitreiking zien. Simon van Collem pre senteert voor de TROS een programma van anderhalf uur, dat op Nederland 1 begint om 22.45 uur. BLARICUM (ANP) - „Dit had ik totaal niet verwacht. De andere twee genomi neerde animatiefilms gooi den volgens mij veel hogere ogen". Verrast maar erg blij reageerde de 65-jarige fil mer Borge Ring gisteroch tend vanuit zijn woning in Blaricum op het feit dat zijn animatiefilm 'Anna en Bel la' in Amerika een Oscar had gekregen. Een paar jaar geleden, in 1979, kwam Ring al bijna zo ver met een nominatie voor zijn animatiefilm 'Oh my darling', geproduceerd door Nico Crama. Deze film ont ving inmiddels al veertien internationale prijzen. In de nacht van maandag op dinsdag werd Ring van uit Amerika - waar het op dat moment maandagavond was - gebeld over de onder scheiding. „De producente, de Haarlemse Cilia van Dijk, kreeg in Los Angeles tijdens de show rond de Os caruitreiking de onderschei ding uit handen van Kermit, de kikker uit de Muppet- show", aldus Ring. 'Anna en Bella' is een film van ruim zeven minuten uit 1985 die al negen maal eer der werd bekroond, onder andere op festivals in To ronto, Espinho, Odense en Hiroshima. Hij gaat over twee stokoude zusters die onder het genot van vele glazen rode wijn al blade rend in een foto-album hun vroegere leven de revue la ten passeren. Borge Ring is een in ons land genaturaliseerde Deen die al ruim 33 jaar hier woont. Zijn eerste animatie film maakte hij op zijn veer tiende, maar zo zegt hij„Ik ben pas in ernst op mijn 27ste begonnen". Als jazz musicus belandde hij in Ne derland en kwam daar in contact met Marten Toonder voor wie hij 21 jaar zou blij ven werken. Een jaar of der tien geleden begon hij voor zichzelf. Momenteel tekent hij thuis voor de Franse firma Gaumont aan de avondvul lende animatiefilm 'Asterix bij de Britten'. 'Anna en Bella' werd op advies van de Raad voor de Kunst voor honderd procent gesubsidieerd door het mi nisterie van WVC. Door onze correspondent Bob van Huét PARIJS - „Ik ben van de week drie keer bij Gilles Jacob bin nengelopen. Die stelt het pro gramma samen voor het film festival in Cannes. 'Abel moet erin', heb ik tegen hem gezegd. Niet omdat ik daar zelf in speel, maar omdat Alex van Warmerdam, een Nederlan der, een zeldzaam goede film heeft gemaakt. Een copie van de film is inmiddels in Parijs aangekomen. We zullen gauw *eten of ze het aandurven. Maar ik denk dat het gaat luk ken." De van Nederlandse ouders I >n Antwerpen geboren, maar |in Frankrijk bekende acteur I Henri Garcin (Anton Albers) I heeft zich de afgelopen dagen uitgesloofd om 'Abel' naar I Cannes te krijgen. Zou het lukken de film in het officiële Programma te krijgen, dan betekent dat een belangrijke I doorbraak. „Van Warmerdam I 's een fabuleus talent", vindt I Garcin, die in 'Abel' de rol van I de vader speelt. „Een Europese Woody Allen, al wordt hij I daar zelf niet mee vergeleken. Ik heb tegen Jacob gezegd dat deze nieuwe man Cannes dub- I beldik verdient. Het zou stom I bjn de film over te slaan." Henri Garcin als vader in de film'Abel'. - foto archief de stem [Soap Opera De klanten die het be- roemde Parijse café 'Aux deux uiagots' binnenkomen kijken I Zonder uitzondering zijn kant I UP- Ik ken dat gezicht, hoor je I ra denken. Het 'Maguy-effect' I v°lgens Garcin. Hij speelt een J ^an He hoofdrollen in een van de Amerikanen gepikte soap I opera die wekelijks op de I ranse tv wordt uitgezonden. I «Rommel, maar wel een I enorm succes", zegt de acteur I van het programma. „Maar ja, I moet verdienen. Je kunt I rnoeiljjk de hele dag thuis zit- ren in afwachting van een chef oeuvre. Heb ik wel eens een IPaar jaar gedaan, maar dat I orengt niets op". Ooit kwam hij op de fiets van Antwerpen naar Parijs. Zijn vader, een industrieel uit Haarlem, had hem uiteindelijk toestemming gegeven voor een carrière aan het toneel op voorwaarde dat Henri serieus zou werken. Zo kwam hij op de Cours Simon, waar zovele acteurs werden opgeleid. Via komedies en cabaret belandde hij in de cinema. Tussen 1957 en 1984 werkte hij onder meer met de bekende Franse regis seurs Molinaro, Deville en Boisset. Zijn rol in Truffaut's 'La femme da coté' wordt in Jean Tulard's gezaghebbende 'Dictionaire du cinéma' als zijn belangrijkste genoemd. „Ik wist niet eens dat ik daar in stond", zegt Garcin wanneer ik hem de filmency clopedie laat zien. „Tsjonge, ben ik voortaan nog onsterfe lijk ook. Tussen Nicole Garcia en Ava Gardner, nog wel. Re delijk gezelschap." Vervolgens grasduint hij enige tijd in het boekwerk, voornamelijk om de leeftijd van een aantal Franse collega's te achterha len. „Daarover doen ze hier al tijd zo ijdel." Vorig jaar oogstte Garcin in Parijs be hoorlijk succes met zijn spel in Stringbergs toneelstuk 'Do dendans'. Vent De rol in Abel dankt hij aan 'La femme d'a coté'. Alex van Warmerdam zag die film in Amsterdam en leerde van col lega Frans Weiss dat 'die vent daar' een Hollander was. Na een videotest kreeg Henri Garcin uiteindelijk het con tract, dat hem na vele jaren afwezigheid Nederland weer deed ontdekken. Problemen waren er met de taal. „Alex heeft veel aan mijn intonatie moeten schaven. Ik heb geoe fend met van die "typische woorden als be-leg-de-brood- jes en rond-vaart van de sing el. Maar in de film klinkt het nu wel goed dacht ik. De wijze waarop in Nederland wordt gewerkt heeft me erg aange sproken. Lange dagen, dat wel, maar wel lekker door werken. Niet dat oneindige ge klets, waar ze in Frankrijk zo sterk in zijn. Dat krijg je wan neer je over grote budgetten beschikt. Voor 'Abel' was er betrekkelijk weinig geld, maar daarvoor is maximaal gewerkt." Flodders Na 'Abel' kwamen er andere aanbiedingen uit Nederland, onder andere van Dick Maas voor diens nieuwe film 'Flod ders'. Garcin sloeg dat aanbod echter af omdat de rol naar zijn zin te klein was. Hij hoopt echter op nieuwe aanbiedin gen, want het werken in Ne derland beviel hem buitenge woon goed. „Maar eerst gaan we 'Abel' dubben. Begin volgend jaar zal de film in Frankrijk uitko men. Ik heb tegen de produ cent gezegd dat hij maar moest doen of het een Ameri kaanse film was. Fransen zijn gebluft op alles wat uit de Sta tes komt. Doe maar zoals Serge Leone. Die gaf in het be gin al zijn Italiaanse spelers Amerikaanse namen. Alex van Warmerdam en Oga Zui- derhoek klinkt niet erg Holly- woods, vind je wel? Hun na men zou je voor Parijs eigen lijk moeten veranderen in Phil Stafford en Jane Miller of zoiets. Henri Garcin kun je natuurlijk gewoon laten staan." Van onze filmredactie BREDA - De Hongaarse ci neast Istvón Szabó, van wie tijdens de Hongaarse Filmda gen in het Bredase Filmhuis Concordia zeven speelfilms worden vertoond, komt mor gen (donderdag 27 maart) naar Breda. 's Avonds zal hij om half- acht in het Filmhuis de verto ning van zijn film 'Budapest Tales' uit 1970 bijwonen. Sza bó, maker van o.a. de interna tionaal vermaarde films 'Me- phisto' en 'Oberst Redl', arri veert vandaag op Schiphol. Hij is dan net terug uit Los Ange les waar hij de uitreiking van de Oscars heeft bijgewoond. 'Oberst Redl' (met Karl Ma ria Brandauer) was genomi neerd voor een Oscar als 'beste buitenlandse film', maar moest maandag uiteindelijk wijken voor 'La Historia Ofi cial'. Istvón Szabó behoort met Karoly Makk en Miklós Janc- só tot de internationaal meest gewaardeerde Hongaarse fil mers. 'Mephisto' won in 1982 een Oscar en tal van andere filmprijzen. Op zaterdag 29 maart (19.30 uur) draait hij in Filmhuis Concordia, maar op donderdag 27 maart is hij ook op de Duitse televisie te zien (Duitsland 1 om 23.00 uur). 'Mephisto' heeft na een lange prolongatie in de Westeuro- pese bioscopen al meermalen een televisievertoning gehad. Istvón Szabó bezoekt alle vier de Brabantse filmhuizen waar de Hongaarse Filmda gen gehouden worden, te be ginnen met Den Bosch. Be halve Breda staan Tilburg en Eindhoven op het programma. NEW YORK(DPA) - Lee Iacocca. president van de Amerikaanse automobielfa briek Chrysler, doet zijn roep eer aan dat hem alles lukt wat hij aanpakt. De president die Chrysler behoedde voor het bankroet, wiens autobiografie een internationale bestseller werd en die honderden miljoe nen dollars voor de restauratie van het Vrijheidsbeeld wist bijeen te brengen, is nu ook te levisieacteur geworden. In de misdaadserie 'Miami Vice' speelt hij een ambtenaar van de stad New York. Van onze rtv-redaktie HILVERSUM - De TROS zal uit ons omroepbestel stappen als niet voor eind 1988 Hilversum behoor lijke wapens krijgt om het op te nemen tegen de com mercie van buitenaf. Dit zegt de voorzitter van de TROS, Mr.H.Minderop, in een gesprek met onze rtv- redaktie. „Ik kan niet werkloos toezien hoe de omroepen worden afgeslacht," aldus Mr.Minderop. „En boven dien heb ik ook nog de ver antwoordelijkheid voor een bedrijf van 200 men sen. Die hebben ook recht op zekerheid." De wapens waar de TROS op doelt zijn in eer ste instantie een publieks- net, gevuld door TROS, Veronica en AVRO. Deze combinatie zal leven van extra inkomsten uit STER- reclames en zal geen be roep hoeven te doen zoals totnutoe op de omroepbij dragen uit de burgerij Alleen zo'n net, aldus Minderop, kan het straks met succes opnemen tegen de commerciële zenders van buiten ons bestel, zoals Music Box, Sky Channel en het nog te lanceren Super- channel. Op dit ogenblik slurpen dit soort zenders miljoenen weg uit het re clamebudget van Neder landse bedrijven. Het plan van de TROS tot instelling van een Hilversums „com mercieel" net is niet nieuw, wel het dreigement om uit het Bestel te stappen. Hoe de TROS dan verder moet draaien, heeft Minde rop nu nog niet uitgewerkt. Als de TROS uit ons om roepbestel verdwijnt, ver liest ze daarmee automa tisch haar zendmachtiging. Daar zit voorzitter Minde rop nunog niet mee. Hij voorziet als alternatief een vruchtbare combinatie met de uitgevers. Zij zor- Mr.H. Minderop, voorzitter van de TROS. - foto archief de stem gen met hun ervaring en technieken voor de brood nodige advertenties en de drie verwante omroepen vullen de programma's. De meer-opbrengsten uit ex tra STER-reclames mag dan volgens de TROS in zijn geheel toevallen aan de uitgevers. Minderop: „Wij als TROS zijn gaarne bereid een kanaal te financieren alleen uit de reclame-gel den. Maar wij hoeven niet meer te hebben dan voor ons voortbestaan nodig is. Ik ben bereid met de uitge vers in zee te gaan. Die mogen wat mij betreft alle verdere inkomsten uit de meer-reclame hebben. De uitgevers hoeven dus niet beducht te zijn voor afro ming van het reclame budget. Dat is toch een ge nereus aanbod, niet waar?" De TROS meent aan de hand van haar hoge kijk cijfers te begrijpen wat het grote publiek wil en voelt zich daarom dan ook als eerste geroepen om een binnenlands, commercieel net te vullen. „Maar -zegt Minderop- we kunnen het niet in ons eentje. We heb ben andere nodig, zoals de AVRO en Veronica. En overigens valt het me wel op dat ook de andere, ge tuigende omroepen steeds meer amusement gaan presenteren 'a la de TROS. Er moet een daadwerkelijk plan komen om de com mercie van buitenaf een halt toe te roepen. Zo niet, dan stappen wij eruit. Dan zullen we alles doen wat in ons vermogen ligt om een nieuwe, commerciële zend gemachtigde te worden. Hoe, dan zien we straks wel. Ook de politiek gaan we die richting uitsturen. Het water is ons tot de lip pen gestegen". De combinatie ATV is vorige week danig be proefd door de aankondi ging van Veronica's top man Rob Out, die naast zijn omroep nog een puur commerciële zender wil beginnen. TROS-voorzit- ter Minderop vindt dit niet zo'n aardig gebaar van Out, voor wie Minderop samen met Wallis de Vries vón de AVRO al een mooie toekomst als commerciële ATV had uitgedacht. „Een publiciteitsstunt van Rob, meer is het niet Ik vind Rob een geweldig actieve vent, maar hij aast wel erg op publiciteit Zijn plan is trouwens juridisch een on mogelijkheid. Hij kan geen aanvraag doen voor een commerciële zendmachti ging, want dit staat de wet nog niet toe. Outs plan moet ik dus gevoeglijk af doen als niks, helemaal niks. Maar zijn idee is bij ons toch niet prettig over gekomen". Wel binnen de huidige Omroepwet past Minde- rops drieluik, de ATV plus meer reclame, want zo'n net is niet puur commer- _ieel te noemen. Er gaan dan ook geen aandeelhou ders met de winst strijken. Het is gewoon een super- zuil met extra STER-spots. Ook de VPRO ziet heil in een ATV-net, alleen de an dere omroepen willen er niets van horen. Volgens de TROS stro men er jaarlijks 100 tot 150 miljoen guldens de grens over. Bovendien moet er nog ergens een gat van 200 tot 300 miljoen zitten dat in advertenties omgezet kan worden. De inzet is dus nogal fors. Minderop: „En dat geld wil ik hier hou den. Hoe we het verdelen, is vers twee. Maar nog maals, de uitgevers hebben van ons niets te vrezen. Als het kabinet zijn huidige koers blijft volgen, is dat rampzalig. Als men bij de PvdA en het CDA geen en kel oog heeft voor nieuwe ontwikkelingen en het be lang van de Nederlandse omroep, dan wordt die om roep straks afgeslacht door de commercie van buiten af. Ik ben bereid het tot eind 1988 nog aan te zien. Als dan de Wet nog niet gewijzigd is, dan kunnen we het helemaal schudden, En met ons plan hoeft ook het kijkgeld van de arme burger niet omhoog".

de Stem | 1986 | | pagina 21