de stem Het geluid van klokken Vier kandidaten voor wethouder Hontenisse rAN FLA T AAN VAN DE T 'ater Verver per juni nieuwe •astor in Hulst Nieuw stankprobleem in Vogelwaarde Waterschap ziet af van een water zuivering in Graauw Commissie Axel: problemen met bestemming plein ÏENHEID Lente weekend in Hulst All uOENSDAG 26 MAART 1986 VAN ZEELAND CDA stelt Bruggeman kandidaat |B VAN SSE. immuun Zwarte lerdekselspoiler. ^-aanduiding f'Quarzo". aar er is meer. Ook Irijgt een extra [mensie. En wel met f |/ijfversnellingsbak Nu heeft alles natuur! je officieel op f 3.385,' I 70 Quarzo zou noeten kosten U be®1 dus t 2.383.-. Tenmins ein, (editie-chef), Jan PRESTATIE. IJZER ZN, B.V, Mf is. In het geval van,<**ÏXÏÏ5£?0-' dit Quarzo-aanbod gek de BEWONERS KLAGEN OVER KIPPEMEST Vraag Fransen Weer thuis Stuivers Uitgeleend IJsselmeer T22 PAGINA ZEELAND 2 i te zoenen I culieren s. jubileum, receptie, lloving, overwinning, |ham, openbare dank, nag best eens in de lina familieberichten, Jluur hoeft het niet te (en nog geen tientje) lm f t ,90 Eén grote Is Voor het plaatsen ping met een formaat wi( 13,50 toeslag. I aanvraag Bi| niet- dl J 4,00 adm kosten [en mei geretourneerd eet uw tekst 2 dagen fe n van onze kantoren j stuurt u eveneens 2 1 naar Postbus 3229, yeli|ke opgaven worden erd indien naam en |ik indien Uw betaling houden ons het recht ppgaaf van redenen te eren Igsnleuws 'lom op donderdag. Van een onzer verslaggevers OOSTERZANDE - Alle fracties in de nieuwe intenisser gemeenteraad •ebben te kennen gegeven dat k graag een wethouderszetel dien bemannen in het nieuw g vormen college. Echter, die eer is slechts ge- und aan twee personen. Op grond van de verkiezingsuit slag zijn verschillende 'rege ringscombinaties' mogelijk die een raadsmeerderheid achter zich kunnen krijgen. Allereerst is dat de voort zetting van de huidige coalitie tussen A. Roctus (4 zetels) en P. Mangnus (3 zetels). Maar ook de combinaties A. Roctus en CDA (4 zetels) en P. Mang nus zouden een meerheid heb ben. In de Hontenisser poli tieke wandelgangen wordt echter verwacht dat een sa menwerking tussen CDA en A. Roctus niet waarschijnlijk is. Immers, het CDA heeft de huidige wethouder H. Brugge man als kandidaat-wethouder naar voor geschoven. En zoals bekend botert het tussen Bruggeman en Roctus niet best. De papieren van L. Mangnus voor een wethou- derspost liggen voorlopig het minst gunstig. Met twee zetels moet hij noodgedwongen een afwachtende houding aanne men. Waar iedereen het over eens is, is dat P. Mangnus in de hele collegevorming de sleu telpositie heeft. Vanuit die po sitie is hij het die zal bepalen wie er naast hem een wethou derszetel krijgt. H. Brugge man, met wie hij de laatste vier jaar in het college heeft gezeten, of A. Roctus. Daar over is echter nog geen besluit gevallen. NV Axel wil boeken an beheer der inzien Van een onzer verslaggevers HULST - De winkeliersvere nigingen in de Hulster bin nenstad luiden komend week einde de lente in met bloemen en paaseieren. Zaterdag en tweede Paas dag delen een stuk of dertien Paashazen en de meisjes van- het majorettenpeloton de Vos sen vanaf 14 uur bloemen en eieren uit aan het winkelend publiek. Zaterdag is dat met muzikale begeleiding van showband Irene uit Axel. Tweede Paasdag zorgt de fan fare Nooitgedacht uit Graauw voor de muzikale sfeer. Ook in de verschillende winkels worden bloemetjes en paaseieren uitgedeeld. Tevens houden de deelnemende win keliers tijdens het lenteweek end een waardebonnen-actie. I uit 't Witte st, met je Van een onzer verslaggevers {EL - De FNV afdeling Axel wil de boek houding inzien van Van Alten Vastgoed BV uit xel over het beheer van 26 appartementen lan de Van de Moerestraat. I Bij de FNV is door huurders geklaagd over een nav- rdering op de servicekosten over 1985. De bedragen ariëren van 300 tot 700 gulden. De navordering wordt oornamelijk veroorzaakt door een stijging van de lil, iookosten. De FNV zet grote vraagte- lens bij de post olieverbruik. :e geeft in vergelijking met J84 een overschrijding met gulden te zien. De FNV loudt er rekening mee dat de Emeenschappelijke verwar- ling niet goed is afgesteld. Dat is toch duidelijk een zaak de beheerder", vindt se- itaris J. van Schaik. Ook de inier waarop de adminstra- :osten in rekening worden ibracht zint de FNV niet. 'an Alten rekent drie pro- it van de totale kosten. Als hoger zijn worden ook de inistratiekosten hoger, it vinden wij niet reëel". Van Schaik, die op korte ijn de kwestie wil voor in aan Van Alten, ver- icht overigens niet dat er de navordering over 1985 af te knabbelen is. ,Het vervelende voor die ;en is dat Van Alten pre- volgens de regels te werk gegaan. Hij heeft de begro- ig van de serviceskosten ter itrole voorgelegd aan twee iwoners. En die is goed ge- iurd", aldus Van Schaik die il enige twijfels heeft over deskundigheid van de con tours. Duiventil Mevrouw Van Harn, die de leken heeft ingekeken, is er ihter stellig van overtuigd dat de cijfers kloppen. „Het is een heel strenge winter ge weest in 1985. Overal hoorde je de mensen klagen over de hoge rekening van de PZEM. Het was dus te verwachten. Ik heb de rekeningen gezien van de man die de olie heeft gele verd. Die man gaat voor een paar duizend gulden toch zijn goede naam niet op het spel zetten". Het verschil in de hoogte van de navordering spreekt volgens haar voor zich. „Deze flat is net een duiventil. Je hebt veel wisselende bewo ners. Mensen die in 1985 een heel jaar hier hebben gewoond moeten 700 gulden betalen. De rest minder". Ze begrijpt overigens de woede wel van sommige be woners. „Er zijn mensen die dag en nacht stoken. Met de ramen open soms. De mensen die werken zetten de verwar ming overdag af maar draaien in feite wel op voor de kosten van een ander. Dat is het na deel bij blokverwarming. Het zou beter zijn dat iedereen zijn eigen verwarming heeft maar dat kost geld. Je hebt hier ver schillende eigenaren en ik ken er niet een die daar voor te vinden is". Beheerder Van Alten was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. factie p o t -vontf ',neu2en; Rein van der kt! ""ners op pagina 2. fningstllden: 30-12.3O/13.3O-17.OO uur. 'er (foto), Ton Koomen Van een onzer verslaggevers ULST - Het is de bedoeling dat pater L. Verver met ingang 1 i juni wordt benoemd tot nieuwe pastor van de St. Willi- mrdusparochie in Huist. blijken, dan zal hij in ieder ge val met ingang van 27 juli naar Hulst komen. Pater Verver zal vanuit de pastorie in de Steenstraat gaan werken, maar hij gaat wonen in de communiteit van de paters Maristen aan de Carmelweg in Hulst. Hij is 51 jaar, geboren in het Brabantse Zevenbergen, maar opgeroeid in Kloosterzande. Na zijn middelbare studies in Hulst werkte hij twee jaar als administratief ambtenaar bij Rijkswaterstaat in Ter- neuzen. Tijdens zijn militaire dienst volgde hij een opleiding aan de school voor reserve of ficieren infanterie in Ermelo. Hij werd novice bij de paters Maristen in 1957 en werd in 1964 tot priester gewijd. Van 1964 tot 1966 was hij gods dienstleraar aan de LTS in Hulst. Tevens was hij tot 1972 staflid en aalmoezenier van de Levensschool, districtsaal moezenier van de KWJ Zee land, adviseur van het NKV Zeeland en directeur en docent van de Sociale School in Hulst. Tot 1980 behartigde hij de belangen van zijn order als provinciaal overste van de Ne derlandse provincie van de Paters Maristen. In september 1980 werd hij tot staflid be noemd van de Pastorale Werkgroep Oost Gelderland (PWOG), waarin hij tot op he den de functie van teamleider en regionaal begeleider ver vult. De PWOG is een regio naal centrum voor tweedelijns pastorale dienstverlening. Na een afsluitend gesprek et de kandidaat voor de op- olging van pastor Verheij- 'n, heeft het kerkbestuur be lten om de bisschop van teda mgr. Ernst te vragen iter Verver tot pastoor in flst te benoemen. Met zijn collega's in zijn uidige werkkring, de Pato- ile Werkgroep Oost-Gelder- md, zal hij overleggen in hoe- srre zij zijn werkzaamheden "nnen overnemen. Mocht 1 toch een moeilijke zaak g-AD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND '"foren J0rt) Hulst: Frank Deii, 9ene Verstraeten. ffoelburg: Henk Postma. es: C|é van Katwijk. hertentle-exploltatle foecteur Zeeland: Menu, privé tel. 0 01150- Van een onzer verslaggevers VOGELWAARDE - Inwoners van Vogelwaarde hebben zich bij de gemeente beklaagd over een nieuw stankprobleem. Dit keer zijn het geen olie- of benzinedampen die de neu zen onaangenaam prikkelen, maar containers met kippe- mest op het terrein van het transportbedrijf Scheerders op Rapenburg. In een brief die is onderte kend door een tiental betrok kenen, wordt B en W van Hontenisse gevraagd om maatregelen tegen het onge mak. Het transportbedrijf vervoert de kippemest, maar het blijkt dat de containers, in afwachting van verder trans port, regelmatig op het terrein van het bedrijf worden gesta tioneerd. Afhankelijk van de windrichting dringt dan een penetrante stank de huizen in de omgeving binnen. De omwonenden vragen zich af of de hinderwet wel toelaat dat de containers op het terrein worden gezet. Vol gens wethouder H. Brugge man is dat inderdaad in strijd met de hinderwet. „Als de buurt last heeft van stank overlast moet daar een eind aan gemaakt worden", aldus de wethouder. Hij wil aller eerst een gesprek met het transportbedrijf om te kijken De Grontmij is gisteren begonnen aan een nader onderzoek naar de bodemvervuiling in de Bossestraat. Hier neemt een medewerker een grondmonster. - foto wim kooyman of er in gezamenlijk overleg een oplossing kan worden ge vonden. Het meest simpele al ternatief zou daarbij zijn dat de containers met kippemest op een plaatsje ver weg van de bebouwde kom gestald wor den, waar niemand er last van kan hebben. In het kader van de al lange tijd slepende kwestie rond de stankoverlast in de Bosse straat in Vogelwaarde ts de Grontmij gisteren gestart met een vervolgonderzoek naar de mate van de bodemverontrei niging. Op verschillende plaatsen zijn monsters geno men. Naar verwachting duurt het nog zeker veertien weken voor de resultaten van dit on derzoek bekend zijn. Voorts staan er onderzoeken op stapel naar de herkomst van de door dringende olie- en bezines- tank, waarmee bewoners op Rapenburg geconfronteerd worden. GECOMBINEERDE PERSLEIDING NAAR HULST Van een oneer verslaggevers HULST - Het Waterschap Hulster Ambacht ziet at van het plan om bij Graauw een waterzuiveringsinstallatie te bouwen. Het dagelijks bestuur heeft de zaak nog eens bekeken en is tot de conclusie gekomen dat het beter is om het rioolwater uit Graauw af te voeren naar de zuiveringsinstallatie aan de Clingeweg bij Hulst. De reden hiervoor is onder andere dat die zuiveringsin stallatie door het verdwijnen van de Clitex-fabrieken een overcapaciteit heeft. De Hul ster gemeenteraad heeft in mei vorig jaar echter besloten om in de Zandbergsestraat een drukriolering aan te leggen, waarbij het rioolwater rich ting Graauw zou worden afge voerd. Dat zou betekenen dat er op een gegeven moment tussen Graauw en Zandberg twee persleidingen komen te liggen. Een wat onzinnige si tuatie, zo vinden ook B en W. Ze zijn dan ook met het Wa terschap om de tafel gaan zit ten. Het is namelijk technisch mogelijk om in plaats van de twee afzonderlijke leidingen één gecombineerde leiding aan te leggen. Het waterschap is bereid om, vooruitlopend op de aanleg van de persleiding Graauw-Clinge, nu al het ge deelte Graauw-Zandberg te realiseren. Aanvankelijk had de gemeente becijferd voor de persleiding met een kleine 60.000 gulden toe te komen. De gecombineerde leiding komt echter op anderhalve ton. Het waterschap is echter bereid het verschil van een ton bij te passen, op voorwaarde dat de ■gecombineerde persleiding te zijner tijd 'om niet' in eigen dom en beheer aan hen zal worden overgedragen. AXEL - De hernieuwde belangstelling voor het Szydklowski- plein in Axel van een gestaag groeiend aantal ondernemers heeft de gemeenteraad in een lastige positie gebracht. De commissie voor ruimte lijke ordening is er gisteren dan ook niet in geslaagd een principe-uitspraak te doen over een bestemmingswijzi ging van het plein (van par keerterrein tot winkelgebied) zonder daarbij een aantal voorwaarden te stellen. Zoals bekend willen B en W van Axel eerst een principe uitspraak van de raad alvo rens de onderhandelingen met de gegadigden te openen. Eind 1984 werd er namelijk erg veel energie gestoken in de onder handelingen met het levens middelenconcern Schuitema, die ook nu weer interesse heeft getoond, maar hield de raad uiteindelijk een bestemmings wijziging tegen. „Die fout", zo heeft wethouder P. Apers her haaldelijk gezegd, „willen we nu niet maken". CDA'er W. de Smet wil het plein absoluut niet prijsgeven voor detailhandel als daarmee de levensvatbaarheid van de bestaande middenstand op het spel zou komen te staan. Hij vond het moeilijk een uit spraak te doen zonder daarbij rekening te houden met de ge volgen die een mogelijke ves tiging van een publiekstrek ker op het plein met zich mee brengt. Hij gaf wethouder H. de Mul, die overigens zelf geen voorstander is van winkelves tiging op het plein, een j a mits. En dat gold in feite ook voor VVD'er Tonny Marteyn en GPV voorman J. de Putter. Voor de beraadslagingen gisteravond begonnen maakte Jan 't Gilde van supermarkt 't Gilde in de Noordstraat van de spreektijd gebruik om het col lege te verzoeken toch vooral rekening te houden met zijn winkel.- De toekomstige bestemming van het Szydklowskiplein komt vandaag opnieuw aan de orde. Vanmiddag buigt de commissie voor Midden en Kleinbedrijf zich over de pro blematiek. De vergadering in het stadhuis begint om 16.30 uur. Onbewust heeft de dorpsklok of de grote klok in de kerk in de stad waar men zijn jeugd heeft doorge bracht een plaatsje gezocht en gevonden in onze herse nen of in ons onderbewust zijn. Hoe vaak hebben we het niet gehoord, bijvoor beeld van Hulstenaars, .die reeds jaren lang elders ver toeven en soms heel ver weg wonen: „We hebben door de radio de grote klok van de kerk horen luiden, het deed me echt toch wat". Woorden genomen uit P. Brand: 'Klokken en beiaarden in Hulst door de Eeuwen heen', in jaarboek OHK de Vier Ambachten 1976/77. Het geluid van klokken hoort bij het landschap. Het vormt er het hoorbare deel van, samen met de zang van de leeuwerik en graspieper, het melancholieke koeren van de houtduif, het verre loeien van een rund op een zomerse avond, het bassen van een hofhond in een ove rigens stille polder. Klokken horen daarbij, zowel het lui den als het klippen. Luiklok en klipklok zijn vaak niet dezelfde en derhalve hebben ze ook een ander geluid. Maar zelfs als voor luiden - een samenspel van klok en klepel - en voor klippen - een hamer slaat op de rand van de stilhangende klok - dezelfde klok gebruikt wordt klinkt het heel an ders. Het volle gonzen en na galmen van het luiden is heel wat anders dan het driftige, kefferige korte klippen. Het geluid van klokken hoort bij het landschap en, zoals ook Brand opmerk te,'het hecht zich vast in onze herinnering'. Voor de een zal het een droevige her innering zijn voor de andere iets blij's, feestelijks. De fer vente langslaper die pas uit bed kwam als het klippen begon wist dat hij maar dik tien minuten meer had om gepoetst en wel in de kerk te komen. Die zal zich het klip pen anders herinneren dan iemand die al om vijf uur in de wei liep om te gaan mel ken. Klokken hebben, uiter aard, hun eigen geluid: de klok van Den Bos klinkt an ders dan die van Rapenburg. Een geoefend oor kan de klokken uit elkaar houden. In het verleden leidde het klokgelui dikwijls tot de vraag: „Wie zou er dood zijn op het Klooster, het luidde van de voormiddag"? Of: „Het heeft geluid op Hengst dijk. Die of die zal wel dood zijn, die was van de week al bediend"! Klokken hebben hun eigen geluid, ze hebben ook hun eigen geschiedenis. Vaak een bewogen geschie denis, want klokkenroof is door de eeuwen heen ge bruikelijk geweest. Soms ook moest een stadsbestuur de klokken verkopen om aan geld te komen voor wapens ter verdediging. De laatsten die zich aan klokkenroof schuldig hebben gemaakt zijn de Duitsers geweest. Een steeds groter gebrek aan andere metalen dan ijzer, deed ze in 1943 naar de klokken grijpen. De ruim 3000 kilo zware Hulster luid- klok uit 1876 werd meegeno men. De Hemonyklok (ge noemd naar de makers, een beroemd klokkengietersge slacht) van 400 kilo uit 1669, uit de toren en het Hemo- nyklokje uit het 's Lands huis (1669) eveneens. De ook alweer uit 1669 da terende luidklok van Hengstdijk (729 kilo) is al meerdere malen uit de toren gehaald. Bij de inval van de Fransen in 1794 liet men ze onderduiken in de schuur van Pieter de Smit. Die schuur stond waar nu de ba sisschool staat. Voorzag men in 1794 op Hengstdijk al dat er nog eens een Napoleon zou komen, ook zo iemand waarvoor niets te zwaar of te heet was? Hoe dan ook, ze bleef gespaard. Op 15 maart 1943 haalden de Duitsers ze onverwacht op. Iets fatsoen voor ons vaak historisch klokkenbezit hadden de Duitsers nog wel en de af- Het silhouet van de Graauwsè toren. spraak, als je dat zo noemen mag, was dat ze onder toe zicht van de Inspectie Kunstbescherming werden opgeslagen in Spijk beho rend tot de gemeente Bie- rum in Groningen. Een Duits deskundige zou de klokken onderzoeken en dan zou beslist worden welke mochten blijven en welke gesmolten zouden worden. In strijd met de afspraak zijn de klokken toch naar Duitsland vervoerd, nog voor ze onderzocht waren. Na protest van de Kunstbe scherming zijn ze terugge bracht en opgeslagen op een terrein van de gemeente werken te Groningen. Begin 1946 kwam de Hengstdijkse klok weer thuis. Ook de klok van Graauw werd uit de toren gehaald. Er ging iets fout en ze kwam wat haastig naar beneden: ze viel door een paar zolders. De klok was onbeschadigt, de put in de vloer is er nog altijd. De toenmalige kapelaan maakte zich kwaad om deze roof en schreef met krijt op de klok: 'Wie met deze klok schiet, wint de oorlog niet'. Ook de Graauwsè klok heeft historische en kunstwaarde. Het is een Hemonyklok en afkomstig uit het oude Na men, vergaan in 1715. De Polder van Namen maakt nu deel uit van het Verdron ken Land van Saeftinghe. Jarenlang heeft de klok te Hulst in het 's Landshuis ge staan. Veel later is ze in de Graauwsè toren geplaatst. En daarmee komt de oude voorspelling - weliswaar ge daan aan Saeftinghe - voor een deel uit: 'Up Allderheij- lighen anno 1570 quaem een impetueuse vloet de rijeke poldfers imindren ende werdt Saeftinghe deur de see verswolghen met alle huusen ende inwoonders, al- leenlijck de torens nogh een- ighe tijt latende uutgheste- ken boven twaetere totse see versoncken, maer somwile can men huerlieder clocken hoeren luuden totte onse al- lere vermaeninghe'. Bij wes tenwind hoort men in Saef- thinghe de klok „luiden tot ons aller vermaning"! Ze draagt het latijnse opschrift: 'Het luide cymbalen looft U den Heer'. stadhuis een klok die van een verdronken dorp komt, namelijk van Vremdijke eens gelegen in het Braak- mangebied. Deze klok hing tevoren in Hoek, maar de Franse bezetter - rond 1800 - bracht ze over naar Axel. Ze draagt het opschrift: 'Maria heet ick en zal bevrieën den armen sondaren tallen tiën. Ghegoten in het jaer O.H. 1503'. Toen in de zestiger ja ren een carillon werd aan gebracht in de stadhuistoren werd de klok uitgeleend aan de Ichtuskerk ('t Vissen- kerkje) in Axel. De Koe- wachtse klokken die in 1922 geplaatst werden waren een geschenk van de familie Alph. de Waele-Matthijs. Deze kokken zijn na 1944 niet meer teruggekomen. Ook Hoek raakte natuurlijk zijn klokken kwijt. Maar om toch bij de tijd te blijven redde men zich met een gas- cylinder waaruit de bodem was gezaagd. Het was behel pen, maar tot 1952 heeft de noodklok dienst gedaan. Ook Axel heeft in het De klok van Ossenisse draagt een vrij uitvoerig op schrift. We willen het u niet onthouden, want dat is voor meer dan zeven stuivers wat daarop staat:'Ik ben gegoten te Middelborg van Nicolaes Grewe anno 1672 en waren van desen ambachte bailw den Hooged. Heer Arent ba ron van Wassenaar. Burge meester M Pieter Capron schepen docter Gijsbertus van Suijlen Jaco Valk Johan Theodoor Netschar Adriaanm van Meurs Johan Voshol en Pieter Benjamin de Beaufort. Griffier M Cas- parus Streso. Ontfanger M Iman de Vriese. Kerkmees ter: Vors G. van Zuylen en D. Van Meurs. Ontffang: van de Kerk Benjamin de Beaufort ende Adriaan Ja cob van Vlissingen. Ont ffang: Van Cortijk'. Zo te zien zijn er niet te veel na men van Desnis bij. De klok van Boschkapelle (1885) draagt de namen van pas toor Laureyssen en Pieter de Moor en Amelia Duerinck; de laatste twee hielpen de klok betalen. Daarnaast is er nog het inschrift: 'Petrus en Paulus wordt ik genoemd'. Ook deze klok is in 1943 ge roofd, maar in 1948 kwam ze terug. Niet als enige trou wens, want veel van de reeds genoemde klokken werden teruggevonden in Groningen. Een aantal andere heeft de laatste oorlogsjaren door gebracht op de bodem van het IJselmeer. In het ruim van Op Hoop van Zegen, het schip dat met de klokken op weg was naar het noorden en zonk. Opzettelijk zonk wil het verhaal. Niet zo zeer om de klokken, meer om te voorkomen dat het wapen tuig zou worden. Als slot van deze bijdra gen hadden we gedacht iets te zeggen over de gebruiken rond de paasklokken. On danks het feit dat het alle maal nog maar goed twintig jaar geleden is, waren de in formaties zeer verschillend. Zelfs oud-misdienaars en andere rechtgelovigen kon den ons niet tot tevreden heid helpen. Uitkomst bracht het boek' Dialecten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 2' (Land van Hulst): In de goede week luidden de klok ken van de katholieke ker ken niet. Ze begonnen weer te luiden tijdens de mis op paaszaterdag; aan de kinde ren werd verteld dat ze dan terugkwamen uit Rome en ze (de kinderen) stonden te wachten op 't leü'n om pao- sêrs te zoeken in d' n 'of die de paosveugel (de terugge keerde klok) daar verstopt had'.

de Stem | 1986 | | pagina 15