TEPA IRECTEU Snookerclub in Sas van Gent 'Tempo en vastheid uitgangspunten' echter w emiddeli an deski Paardesport-kalender voor het groene seizoen JAN DE JONGE: 'TRIATLEETPURE INDIVIDUALIST' DINSDAG 25 MAART 1986 Goed gereedschap komt altijd van Stijf AGINA ZEELAND 'HET IS VOOR ONS NOG ALLEMAAL NIEUW Enfhousiasme VEEL TRAINENDE TENNISSER JOHN DIJKMAN: Fanatisme atuurkampen in Zeeland 'ONFLICT BOUWVEREN Toernooi elftallen uit Groot-Axel Dit seizoen acht triathlons Van onze.atletiekmedewerker TERNEUZEN - Nu de schaatsen van een laag vet zijn voorzien en de lente met rasse schreden zijn intrede doet, begint het bij de triatleten weer te kriebelen. Ook in Zeeuwsch-Vlaande ren neemt het triathlon- gebeuren toe. Geen enorme explosie, maar wel een geleidelijke uit breiding. Dit seizoen heeft een aantal enthou siaste beoefenaren van deze duursport bij uit stek een achttal evene menten in Zeeuwsch- Vlaanderen voor de boeg. Jan de Jonge, veertig jaar, vertegenwoordiger van beroep en woonachtig in Terneuzen, is één van de mensen die op de toernooi velden vrijwel steeds van de partij is. Geen topper, wel een man die zichzelf graag op de testbank plaatst. „Het is een wereldje van pure indivi dualisten. Je bent tijdens een triathlon constant op jezelf aangewezen en dat vind ik juist het leuke van deze sport- tak. Ik kan het dan ook moei lijk begrijpen dat tijdens de triathlons sommige deelne mers er plezier aan beleven tijdens het fietsen te gaan stayeren. Met name in De Braakman vorig jaar was dit verschijnsel erg. Ik kan me niet voorstellen dat zo iemand na afloop een voldaan gevoel heeft. Als triatleet weet je dat het een gevecht is tegen jezelf. Wil je dat niet, dan moetje een teamsport kiezen", aldus de Terneuzenaar, die ooit nog een blauwe maandag lid was van een atletiekclub en als wiel renner drie wedstrijden bij de nieuwelingen actief was. „Mijn studie vergde in dit dagen echter zoveel tijd, dat er van serieuze sportbeoefening niet veel terecht kwam. Niet dat ik me nu alles ontzeg om te sporten, maar ik doe het ge woon graag. Het is voor mij een enorme uitlaatklep. Als ik tijdens mijn werk weer één of andere lastige klant te woord heb moeten staan, of finaal 'kapot' uit een marathonver gadering kom, pak ik mijn fietsje of gymschoenen en ver drijf alle narigheid uit mijn li chaam". Zoals zoveel triatleten uit het Zeeuws-Vlaamse landje is het zwemonderdeel niet be paald zijn sterkste punt. „Ik modder maar wat aan met de schoolslag. Vaak heb Ik al ge probeerd me de borstcrawl eigen te maken. De armslag loopt redelijk, maar met mijn benen maak ik een remmende in plaats van een stuwende beweging. Het zal wel met mijn motoriek te maken heb ben, want ik ben van nature zo stijf als een hark". Zijn triathlons beperken zich dan ook vaak tot de kwart en de achtste. „Vorig jaar heb ik getraind voor een halve. Het aantal trainingsuren dat je daarin moet stoppen is voor de vader van een gezin met een volledige weektaak, echter niet haalbaar. Veertien uur per week is gewoon niet op te brengen. Het is net als met het investeren van geld. Hoe meer je er in stopt hoe beter de pres taties. Nee, voor mij moet het leuk blijven. Deelnemen is nog steeds belangrijker dan het winnen". Het puur individualistische karakter van het triathlonge- beuren is er wellicht ook de oorzaak van dat de triathlon- vereniging, die onder impuls van Camiel de Rooy vorig jaar in de maak was, er nog niet is uitgekomen. De ambitieuze Terneuzense gymnastiekle raar heeft daar nu een jaar la ter vrede mee. De Rooy: „We hebben een paar keer getracht samen wat evenementen op touw te zetten, zoals gezamen lijk zwemmen, een loop/fiets- wedstrijd en gezamenlijke looptraining. De eerste keer dat we gingen zwemmen kwam er 26 man opdagen. On langs echter maar twaalf en als je dan de kosten van het z'wembad met een dozijn moet opbrengen, gaat de lol er vlug af. Op zo'n moment besef ik dat een triathlonvereniging geen haalbare kaart is. Het zijn al lemaal individualistisch inge stelde personen. Daarnaast heb ik in Zeeuwsch-Vlaande ren te maken met een dun be volkt gebied. Ik kan me best voorstellen dat iemand uit Cadzand niet iedere week naar Terneuzen komt om een paar baantjes te zwemmen. Een keer is dat leuk. Iedere week is gewoon niet op te brengen. Nee, ik zie een triath lonvereniging op dit moment niet zitten". Kalender triathlons in Zeeuwsch-Vlaanderen: 14 ju ni: Axel, kwart en achtste; 21 juni: IJzendijke, zestiende en achtste; 28 juni: Terneuzen, kwart en achtste; 5 juli: Bres- kens, kwart; 2 augustus: Oost burg, zesde; 14 augustus: Bres- kens, achtste (geen wedstrijd); 16 augustus: De Braakman, kwart en achtste; 7 september: Graauw, halve en kwart. Jan de Jonge: „Triatleten zijn pure individualisten". - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER. Voor gereedschappen en machint voor hobbyist - vakman - indus Splnveld 31, Breda, 076-224 Nieu oo Uurt rap 1=Lt - JfU- "2i J the; il±i "W100F van Snooker in De Vlaanderen te Sas van Gent. Voor ballen ver op het biljart wordt door Frans van der Hulst een hulpstuk ge bruikt. - FOTOWIMKOOYMAN Door Peter Snelders SAS VAN GENT - Heeft snooker, een tak van de bll- jartsport, hier levensvatbaar heid? Een vraag waarop moei lijk een antwoord te geven is. In Engeland in ieder geval wel, want daar is het spel ra zend populair. In België in feite ook. Vooral, maar ook daarvoor al, na de urenlange televisie-uitzendingen is die sport daar grote belangstelling gaan genieten. In Nederland staat dit spel nog in de kinder schoenen, maar in Sas van Gent heeft men de stoute schoenen aangetrokken en een vereniging opgericht. De Vlaanderen is de naam en sinds 15 februari een heus feit. „Het is voor ons allemaal nieuw", zegt voorlopige voor zitter Jos Neve. En hij ver volgt: „Niemand van ons was vertrouwd met deze tak van de biljartsport. Dat houdt dus in dat je veel van jezelf en van elkaar moet leren. Gezien het enthousiasme in onze kleine groep heb ik er alle vertrou wen in dat deze sport hier vaste voet aan de grond krijgt". Tien leden telt deze biljart club nu. Geen aantal om over naar huis te schrijven. „Maar meer mogen we nu eigenlijk nog niet verlangen", bena drukt Jos Neve. „Snooker ge niet in Nederland, en zeker in Zeeland, nauwelijks bekend heid. Voor zover ik weet zijn dat in De Vlaanderen de enige snookerbiljarts in de wijde omgeving. En als ik me niet vergis zijn we de eerste ver eniging in Zeeland. Dan kun je toch niet verlangen dat het di rect storm loopt voor deze bil- jarttak"? In België slaat deze sport wel aan. Het was ook daar dat Jos Neve informatie in ging winnnen voordat hij met de snookerclub De Vlaanderen van start ging. „Samen met Pierre Eljsackers, de initia tiefnemer, zijn we bij een ver eniging in Gent voorlichting gaan halen. Die mensen toon den alle bereidheid ons te hel pen. Toen ook zijn we er ach ter gekomen dat snooker in Gent en omstreken populair is. In de buurt van Gent staan maar liefst 24 snookerbiljarts, dat laat niets aan duidelijk heid te wensen over. Daat ook is een clubcompetitie waarin om flinke geldprijzen gespeeld wordt. Zover zijn wij natuur lijk nog niet, maar ik ver wacht dat we hier ook iets dergelijks van de grond kun nen krijgen"'. Waarop baseert Jos Neve dat vermoeden? „Ik ga af op het enthousiasme ln onze groep.» Allemaal serieuze le den. En, al is het mondjes maat, er zit groei in. Tijdens de oprichtingsvergadering waren we met zes, nu met tien man. Om een competitie te starten moeten we zo'n zestien leden hebbem. Dat aantal ha len wé wel". Die competitie gaat in sep tember van start. Nu spelen de leden van De Vlaanderen iedere zondag van 10.00 tot 14.00 uur op de twee biljarts die het sport- en evenemen tencentrum De Vlaanderen tot zijn beschikking heeft. „Het is te laat in het seizoen om nu nog met een competitie te starten. Trouwensj we moeten deze periode als een aanloop, een periode om er ervaring op te doen, zien. Dat wil niet zeg gen dat we het competitie-ele ment volledig uitsluiten. Dat niet, want we houden de stan den van de wedstrijden bijzo dat je toch een doel hebt om voor te spelen". Om snooker in Nederland een forse impuls te geven zou de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond deze biljarttak moeten erkennen. Dat is een streven van Jos Neve. Hij zegt: „Inderdaad, als de KNBB het snooker gaat adopteren, dan heb ik er alle vertrouwen in dat deze sport landelijk aan slaat. Staat zo'n organisatie er achter dan bereik je, zelfs op korte termijn een groot pu bliek. Ziet de KNBB dat niet zitten, dan zal het langzamer gaan, maar wij hebben de eer ste stap gezet en gaan zeker door". Door Kees Hamelink SLUISKIL - In de laatste ronde van het wedstrijdcircuit van de Zeeuws-Vlaamse ten- n is.school benadrukte John Dijkman nog eens de vorm van de laatste tijd met onder meer een overwinning op Pa trick Marteljn. Opmerkelijke resultaten behaalde hij, zeker voor iemand die nog geen lange tijd met de tennissport bezig is. In de korte tijd dat Dijkman het racket ter hand nam, verwierf hij zich een plaats bij de top van Zeeuwsch-Vlaanderen en is voor menige B-speler in de re gio een geduchte tegenstander geworden. Met als tussensta tion de D-status, werd hij ver volgens vlot op de C-speel- sterktelljst geplaatst. De in Sluiskil woonachtige Dijkman schrijft dit hoofdza kelijk toe aan de vele trai ningsuren. „Ik heb de laatste jaren veel getraind. Daar is mijn techniek bijgebracht en het verliep daardoor in een snel tempo", aldus Dijkman. „De trainingen die ik volgde bij Jan Willem Visser en Han Petiet waren vooral gericht op tempo. Dat is bij mijn opbouw het uitgangspunt geweest. Toen ik nog D-speler was maakte ik daar de meeste fou ten mee", legt hij uit. Het is hem dus allerminst komen aanwaaien, maar traingen alleen kunnen toch niet garant staan voor een snelle vordering van het spel- niveau. Het fanatisme en dan in de goede zin van het woord, heeft daar in niet onbelang rijke mate toe bijdragen, hoe wel hij daar relativerend aan toevoegt: „Ik heb veel voor tennis over, maar niet alles. Ik zal er ook niet alles voor laten. Het is wel mijn eerste hobby". Een van de positieve ken merken, naast het gezonde fa natisme van Dijkman, is dat hij overkomt als een rustige speler. „Over het algemeen ben ik in het spel vrij rustig, dat is zeker geen uiterlijke schijn", légt hij uit. Zijn inzet zou kunnen betekenen dat hij vooraf volop naar een partij toeleeft en dat hij uiterst ge concentreerd zijn spel speelt. Dijkman daarover: „Ik ben vooraf in het geheel niet biet een partij bezig, dat ligt zeker niet in mijn aard. Ik zal vooraf dan ook nooit voorspellingen doen". Een uiterlijk onbewogen Dijkman bekent eerlijk dat hij wel degelijk te beïnvloeden is. „Als ik merk dat een tegen stander ballen bewust onjuist beoordeelt, dan lig ik er volle dig uit. Eerlijkheid staat voor mij voorop, daar kan ik abso luut niet tegen. Overigens maak ik me daar de laatste tijd minder druk om". Momenteel is Dijkman bezig als 'sparring-partner' voor de fase-trainingen van de oudste jeugd. „Ik vind het ontzettend leuk om met jeugd van deze leeftijd samen te spelen. Het opvallend speelse karakter be valt mij wel. Ik denk wel dat mijn meespelen een bepaalde invlped op de groep heeft. In constateer een duidelijke vooruitgang in hun manieren. Dachten zij aanvankelijk dat alleen zij maar een bal goed konden slaan, ze zien nu in dat ze zelf ook wel eens fout kun nen slaan", legt hij uit. Zoals gezegd, hebben de trainingen een grote invloed gehad op het spelniveau van Dijkman. „Naast het tempo spelen wordt er veel geoefend op de vastheid en de tactiek. Vroeger had ik teveel missers, wilde ik de bal te mooi slaan. Daar had je dan niet veel aan als deze fout was". Zijn re cente winst op Patrick Mar teljn geeft min of meer aan welk niveau Dijkman momen teel heeft. Dijkman daarover: „Niet alleen die winst is een graadmeter voor het niveau. Ik speelde gewoon goed en al les lukte, meer kun je niet ver langen". John Dijkman mag dan een bekende zijn op de Zeeuws- Vlaamse tennisbanen, van een algemeen Zeeuwse bekend heid is evenwel geen sprake. Hij schreef tot nu toe nooit in voor een Zeeuws kampioen schap. „Als ik merk dat er aan de overkant op geen enkele wijze rekening wordt gehou den met de aanvangstijden, wanneer men aangewezen is op de veerdiensten, dan zien ze mij daar nooit meer". Een mo gelijke Zeeuwse titel ligt voor hem dan ook alleen maar weg gelegd als deze titelstrijd ook eens op Zeeuws-Vlaamse bo dem wordt gehouden. Van onze correspondent {TERNEUZEN - De regio Zee land van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie houdt ook dit voorjaar weer drie natuurkampen. Deze tampen, die een weekeinde duren, zijn bedoeld voor jon- jeren van vijftien tot en met lertig jaar. Overdag wordt [ewerkt in een gebied met een ite natuurlijke landschap- lijke waarde. Dat werk kan itaan uit rooien, hooien, ukken, zagen of knotten. Op de zaterdagavond ko- len natuur- of milieuproble- len tijdens een gezamenlijk ;esprek aan de orde. Voor voe ling en onderzoek wordt zorg [edragen. Elke deelnemer loeft slechts een rijksdaalder idministratiekosten per kamp betalen. De kampen in dit voorjaar :ijn: Eendenkooi te Sint-Phi- ipsland in het weekeinde van en 27 april; Bloemdijken te lisse op 24 en 25 mei en De ihaapskudde in Saefthinge 14 en 15 juni. Nadere infor- atie in het weekeinde ver- ij gbaar op telefoonnummer 1150-1200. Ook in de zomer landen houdt het IVN weer ventien zomerkampen, die luren van maandag tot zater- lagmorgen. Wie daarover me 'informatie wil, kan bellen iet het hoofdkantoor van het telefoon 020-228115. ROC de z wor< fonc Er over sen, i ten. Bov ming ving stagne Dirt de voor Zeeuw (AZW raads\ daal over ment. „De overhi zit nog den vens" die m zijn ir die nii voerd dus v< goedkt er een nancië AWZ1 De name genon ophef ziekei de ai ring Veel zijn kerin nieuw steld, Van onze correspon IDDELBURG - Het bestuur ereniging Terneuzen' en de bol "logelijk een bemiddelaar aansti O de beide partijen tot elkaar i "bpromis-voorstel van de pred in Middelburg mr. G. André John Dijkman: „Ik heb veel voor tennis over, maar nlfj les. Wel is het mijn eerste hobby". Van onze paardespartmedewerker TERNEUZEN - De wedstrijd kalender voor het groene sei zoen 1986 voor pony's en paar den ziet er als volgt uit: 5 april: kringwedstrijd paarden en pony's, Paarde bloem; 19 april: kringconcours paarden en pony's, Noord-Be veland; kringwedstrijd paar den en pony's, kring Walche ren; 30 april: kringconcours paarden en pony's, Honterui- ters; 3 mei: kringwedstrijd paarden en pony's, Vlaandert- seruiters; kringwedstrijd paarden en pony's, Schouwse- ruiters; kringwedstrijd paar den en pony's, Oostburg; 8 mei: kringconcours paarden en pony's, Ruitersportvereni ging Axel; 19 mei: concours hippique paarden en pony's, rui tersportvereniging Axel; 24 mei: kringconcours paarden en pony's, Eendrachtruiters; kringconcours paarden en po ny's, kring Walcheren; 31 mei: kringconcours paarden en po ny's, Vlaandertseruiters; kring wedstrijd paarden en pony's, Haringruiters/Zwin- ruiters; kring wedstrijd paar den en pony's, Bruinisse; 7 ju ni: kringconcours paarden en pony's, Westelijk Schouwen; 14 juni: concours hippique po ny's, Hulst; 21 juni: concours hippique pony's, Klundert; concours hippique paarden, Hulst; kring wedstrijd paarden en pony's, kring Walcheren; 28 juni: concours hippique paar den, Klundert; Zeeuwse dag van het paard, paarden en po ny's mennen, Serooskerke; 5 juli: WPN-keuring, Seroos kerke; 12 juli: concours hippi que paarden, selectie kam pioenschap, Bruinisse; 18 juli: concours hippique pony's, se lectie kampioenschap, Luctor et Emergo; 19 juli: concours hippique paarden, Luctor et Emergo; kring wedstrijd paar den en pony's, kring Walche ren; nationale mendag, Erme- lo; 26 juli: concours hippique pony's, voorselectie kampioen schap, Schouwse Ruiters; kringwedstrijd paarden en pony's, Oostburg; 2 augustus: concours hippique paarden, voorselectie kampioenschap, Haringruiters/Zwinruiters; 9 augustus: ponykampioen schap, Eendrachtruiters; 16 augustus: paardekampioen- schappen, Oranjeruiters Wil lemstad; 23 augustus: con cours hippique paarden, Weel- ruiters; 30 augustus: concours hippique paarden en pony's, Vossereyers; 6 september: Le- vade, nationale kampioen schappen, Apeldoorn; 13 sep tember: kringconcours paar den en pony's, Paardenbloem; kringconcours paarden en po ny's, kring Walcheren; 20 sep tember: Inkelcross, cross country, Reimerswaal; 4 okto ber: samengestelde wedstrijd paarden en pony's, Gouwe Reyers; 18 oktober: samenge stelde wedstrijd, Zeeuwse kampioenschappen, Walche- Hij gaf dat advies gisteren afloop van de behandeling i een kort geding dat de "dngbouwvereniging Ter gen had aangespannen te- n de vakbonden, om het wflict tussen de twee par- len te beëindigen. In het kort geding eiste de oningbouwvereniging de - foto de stem/cobj «^opzetting van de bezetting in het gebouw van de ver ging in Terneuzen. Het per nee] begon die bezetting op ™aart en bestuur en dfrec- të kunnen vanaf dat moment ®t pand niet meer betreden. Tijdens het kort geding wam de advocaat van de vier •zamenlijke bonden, mr. H. zijn de Axelse clubs ron' komen met een serie wedstrijden. Deze reek* doopt met de naam To" ngbouwvereniging. Groot-Axel', gaat dinsö'p Dan„v,„- j april van start. luidt ais volgt: dinsdag wacht-AZW, aanvang 1000 Spui-Axel, aanvang 18.30 uur, a april: Axel-AZW en Spui-K' aanvang 19.00 uur; dinsdag AZW-Spui en Koewacht-A#J vang 19.00 uur; dinsdag 29 apnJ; Koewacht en Axel-Spui, aanva uur; dinsdag 6 mei: Spui-AZVV^j Koewacht, aanvang 19.00 uur; ai mei: AZW-Axel en Koewaï aanvang 19.00 uur. Van onze sportmedeiverW AXEL - Op initiatief vij oeth, met de tegeneis dat er voetbalvereniging Koe* JOsnel mogelijk een onafhan- k!deskundige moet wor- -n ingeschakeld, om orde op ken te stellen binnen de wo- Daarnaast wilden de bon- ■b van de rechter de uit- na. dat de directeur van de K wordt gesteld. Op deze «tste eis wenste de rechter in te gaan. Ontslag van Tsoneel wordt door de kan- hechter behandeld, zo rl«e hij op. Woq bemid iemar Christl Volksl| tegen Woniii dan kort uitsprj In ging neel, enige j genovl] sen hé sis ma contrc dat virl bestuul heeft. Die I ren nul de woj niet< heeft een beëind Intij van ging tijen wijzig kund waan neni

de Stem | 1986 | | pagina 8