JU® ISA'ilïï jml IN STADEN STREEK' Kalmthoutse Heide uniek natuurgebied Nb.v. N VW probeert recreatiedruk af te remmen KI - GOLF MUSEUM DESERTEURS DORPSOMROEPER OSTBURG OVER DE GRENS IN GEVAAR A5' hülsta tonen wil „WONEN 86". 1 erlijke collectie elen brengt u woonideeën nog niet hebt onze showroom, ctuele kijk biedt nplezier van een e en ideeënrijkste ers van Europa: rst eens een ons, als hülsta- rens u beslist an- len te kopen. peed 216 nd met alle ppen die de utomobilist kan eisen. formeer nu lage prijzen! tstreeks aan articulieren. [MSPAG 25 MAART 1986 A97 DE ZOLDER van de gemeentelijke jongensschool doet dienst als museum. Wie langs de foto's, prenten, documenten en voorwerpen loopt ziet honderden jaren Vlaams dorpsleven aan zich voorbijtrekken. DE BOU 8 is het bekijken waard, min sten even aardig en indrukwekkend in z'n eenvoud is het 'volkse' museum van Boek houte. - FOTO'S DE STEM/CORJ.DE BOER Een 'volks' museum in Boekhoute Door Paul de Schipper jOFKHOUTE, een verstild vissersdorp, net over de grens in leeuwsch-Vlaanderen. Ver weg van de Westerschelde die er ooit ,elvaart bracht. Een klein dorp met een rijk verleden, een dorp iet eigen museum, een kasteel en een schip op het droge. Het jeine Boekhoute is sinds kort het beginpunt van een prachtige oeristische route, een trip zoals alleen Vlamingen die kunnen be- lenken. In Nederland ligt het verleden door gaans oneerbiedig begraven onder asfalt en gemillimeterde plantsoenen. In Vlaanderen doen ze dat anders. En om dat te zien hoef je niet alleen naar Brugge of naar Gent. Ooit was Boekhoute een vissersdorp aan de Braakman, net als Philippine. Mosselschuiten brachten er hun lading binnen, bestemd voor de Parijse markt. Maar de Braakman verzandde en de mosselaars vertrokken of gingen op rust. Maar Boekhoute gaf z'n vissers het mooiste monument dat het zoute verle den kon voortbrengen: de BOU 8, 'Isa bella', een gemotoriseerde oude vissers schuit. De mast torent omhoog naast de spits van de kerk. De netten hangen bui ten boord en nog steeds lopen de vissers hun wachten, elk weekeinde en op ver zoek, want ze vangen nu toeristen met busladingen tegelijk. Is de BOU 8 het bekijken waard, min sten even aardig en indrukwekkend in z'n eenvoud is het 'volkse' museum van Boekhoute, ondergebracht op de zolder van de gemeentelijke jongensschool. Wie langs de foto's, prenten, documenten en voorwerpen loopt ziet honderden jaren Vlaams dorpsleven aan zich voorbijtrek ken. Het zijn de 'figuren van bij ons': de elkaar opvolgende pastoors, maar ook 'onze koereurs', 'onze wielrenners', 'onze smokkelaars' en 'onze eeuwelingen'. Aan een wand hangen de klompen, de 'klop pers' van Nand Noë, de lampist. Nand was lantaarnopsteker en dorpsverteller. Niet zijn kleding of zijn ladder bleven bewaard, maar zijn klompen: Voorwaar, geloof het maar Het is niet het haar maar het laatste paar van de grootste leugenaar De klomp was ook in Boekhoute het schoeisel in voorbije dagen. Het dragen van schoen of klomp was het verschil tussen baas en knecht, tussen bezitter en bezitloze. Ook dat onderscheidt legde de oude Boekhoutenaren op rijm vast: Als kinderen droegen we lompen aan onze voeten hadden we klompen schoenen was toen voor de rijken daar mochten we maar naar kijken ERE- BURGEMEESTER STOCKMANS is fier op het museum van Boekhoute. Een van de grootste zonen van Boek houte is oud-minister van Buitenlandse Zaken van België Renaat van den Elslan- de. Ook zijn regelmatige bezoeken aan z'n geboortedorp zijn vereeuwigd en vastgelegd. Evengoed trouwens als de be richtgeving over 'de laatste onthoofding te Gent'. Daarbij ging het om een Boek houtenaar. Op een vroege morgen eind 1861 liep Alexander Veire naar het scha vot op Gentse Kasteelplein. Eerder dat jaar op 17 oktober wandelde zijn zwan gere vrouw naar het naburige Assenede om te biechten. Alexander, die het een en ander op z'n kerfstok had, veronder stelde dat ze hem ging verklikken. Toen Wie met een gezelschap de trip „Een dag tussen wal en schip" wil doen kan reser veren via E.Sockmans, Stationsstraat 46 9961 Boekhoute. Tel. 09- 3291736541(tenminste twee weken voor af)- Individuele bezoekers die behalve de BOU 8 ook het Heemkundig Museum willen bezichtigen kunnen zich bij het zelfde adres melden. ze vrouw thuis kwam sneed hij haar 'de keel over'. Ontroerend is een afscheidsbrief van ene Leonie Rammeloo. Tijdens de eerste wereldoorlog bracht ze Belgische deser teurs over de grens naar Nederland. De Duitsers grepen haar. Op 12 september 1917 werd ze gefusilleerd. „Gevallen te Gent op het Schietplein, voor bewezen diensten aan het vaderland" staat er in haar nagedachtenis. In haar saluut schrijft ze: „Morgen zal ik met Godsge nade en voorzien van alle troostmiddelen van deze wereld afscheid nemen om va der, broer en zus in de hemel te gaan ver voegen. Tot wederziens en schep moed". Tekenend voor het historisch besef van de Boekhoutenaren is een rij kinder tekeningen die door de plaatselijke on derwijzer in het museum is opgehangen. De creativiteit van gisteren is er vandaag al verleden. En zo is de geschiedenis van Boekhoute niet het elitaire bezit gewor den van geletterde lieden die historie slechts verbinden aan jaartallen en het sneven van koningen en keizers. „In dit museum is niets van ons. Alle ma teriaal is van de mensen in Boekhoute. Ze geven het in leen. We hebben het hier verza meld opdat we met we met onze mensen van het dorp over hun eigen geschiedenis kunnen spreken". Edgar Stockmans, ere- burgemeester van Boekhoute is fier op wat hij kan tonen. Evenzo Kamiel Kerkvoorde, de secretaris van de plaatselijke heemkun dige vereniging. Hij vertelt van het oude Ambacht van Boekhoute, eén van de Vier Ambachten, de middeleeuwse vrijwel auto nome bestuurslichamen beneden de Wester schelde. Al in 964 is er in historische stuk ken sprake van een kerk te Bocholt en in 1270 spreekt de Vlaamse graaf Gwijde van Dampierre in een oorkonde van onderhoud aan waterkeringen te Boekhoute. Waar an dere dorpen zoals Wevelswaale, Coude- kerke en Boterzande verdronken in de soms onstuimige Braakman bloeide Boekhoute. Boekhoute zal een van de weinige plaatsen zijn waar de bel van de dorps omroeper bewaard is gebleven. Hij ligt er in het museum, voorzien van een zeer fraaie tekst: „Men las de berichten in de vorm van gedichten dit deed de champetter dan ook op de letter en iedereen wist ook wel dat het gebeurde door deze bel Het verenigingsleven van het dorp wordt uitgebreid geëtaleerd. Het gebeurt echter op een zodanige manier dat het ook voor de buitenstaander toegankelijk wordt. De namen alleen al zorgen voor een glimlach. Neem de onderlinge verze keringsmaatschappij „Onze paarden zijn onze rijkdom" of een andere plaatselijk assurantie-vereniging, de varkensverze kering, de bond „De verzekerde zwijntjes". Wie het mueseum heeft bekeken kan zich in het plaatselijk restaurant Pallieter te goed doen aan een garnaalschotel met hesp. Volgen we de trip zoals die is uitge zet door ere-burgemeester Stockmans en de zijnen dan gaan we richting Breskens om er de bedrijvigheid in de visafslag te bekijken. Aan wie echt water wil zien biedt het programma 'een boottocht op zee'; Retour, tweemaal twintig minuten met de veerdienst Vlissingen-Breskens. Een zeereis met de veerpont! Ook dat kan alleen een Vlaming bedenken. Oude Haven 32 01170-2377 x, atuurbehoud komt de laatste jaren steeds meer in de belangstelling. Zeker in dichtbevolkte gebieden voelen mensen zich in toenemende mate sterk verbonden met dichtbij gelegen natuurgebieden. De groei van dagtoerisme en diverse vormen van actieve recreatie hebben zich voor een belangrijk deel buiten de bebouwde kommen afgespeeldMens en natuur liggen daar nogal eens met elkaar overhoop. De Brabantse Biesbosch en de Kalmthoutse Heide (een Juinen- en heidegebied ten zuiden van Roosendaal met een opvallende flora en fauna) zijn voorbeelden van natuurgebieden die zonder goede regelingen voor de 'ecreant en zonder een goed beheer door de natuurliefhebbers hun karakteristieke eigenschappen al ïotendeels verloren zouden hebben. Door Wippel Houben DE heer Kennes uit Kalmthout heeft een fors deel van zijn leven °P de Kalmthoutse Heide doorgebracht, nu al zo'n 62 jaar. Ruim dertig jaar is hij natuurgids en als zodanig heeft hij een 1500 ex- rursies door dit gebied verzorgd. Bovendien is de heer Kennes (17) al 33 jaar secretaris van de plaatselijke en regionale VVV, Paur uit liefhebberij, want dat is daar een onbezoldigde baan. Hij leeft geen folders en brochures nodig om uren over 'zijn' heide te 'ertellen en over de tegenstrijdige belangen van recreanten en strevers voor natuurbehoud. Sluis „Er komen te veel mensen op de heide. Aan de hand van autotellingen nemen we aan dat er jaarlijks zo'n 200.000 men sen dit schitterende en unieke gebied be zoeken. De recreatiedruk op de 723 hec tare staatsnatuurreservaat is te groot. Daarom proberen wij binnen onze VW- samenwerking van Kalmthout, Brecht, Wuustwezel en Essen het publiek ook op andere interessante en mooie dingen te wijzen", zegt hij. Zijn folders en brochu res geven aan dat er inderdaad heel wat te beleven valt in dit door de natuur zo rijk gezegende gebied. De dagtoeristen en recreanten mogen door hun massaliteit een gevaar voor het natuurreservaat vormen, veel ernstiger is het gedrag van kleine groepen sportbeoe fenaren. Ruiters, langlaufers en motor crossers uit de omgeving weten regelma tig aan het toezicht van de staatsbos wachters te ontsnappen en vernielen het nodige. Planten worden stukgereden, duinen afgetrapt, paardemest brengt ge- biedsvreemde zaden mee, waardoor het beheer bemoeilijkt wordt. De Kalmthoutse Heide maakt deel uit van een grensoverschrijdend natuurge bied van zo'n 5.700 ha, voor de helft ge legen in de Belgische gemeenten Kalmt hout, Stabroek en Antwerpen en voor de helft in de Nederlandse gemeenten Putte, Huijbergen, Woensdrecht en Ossen- drecht. Een ideaal gebied voor een dagje 'bij-tanken' in de vrije natuur. De Kalmthoutse Heide is 1.830 ha groot. Daarvan is zo'n duizend hectare in parti culiere handen en niet toegankelijk. Van de resterende 723 hectare mag een deel tijdens het broedseizoen (half maart-eind juni) niet betreden worden en is een klein deel het hele jaar afgesloten om een duin- en moerasgebied veilig te stellen. De heer Kennes over de geschiedenis: „Van oorsprong is dit een bosgebied met eiken en berken op de drogere gronden en eiken met haagbeuken op de meer vochtige stukken. Vanaf de heel vroege Middeleeuwen rooide de mens bomen om voedselplaatsen voor zijn vee te ma ken. Daardoor verarmde de grond en ontstonden heidevlakten. Schapenkud den hielden de heide in stand door be- grazing en mensenhanden door de heide 's winters af te branden, plaggen te ste ken voor de potstal en turf te steken als brandstof. De schapenhoeders zorgden er voor dat het pijpestrootje geen kans kreeg zich onbeperkt uit te breiden, want ze ge bruikten het strootje voor bijenkorven en lieten de schapen in september in de strovelden grazen, zodat er weinig zaad in de bodem kon komen. Hoge heide planten (60-70 centimeter) werden afge sneden en gebruikt voor het maken van bezems. Zo is het hier eeuwenlang ge gaan. Omstreeks 1890 is de Belgische over heid akkoord gegaan met afgraving van de zo kenmerkende zandduinen uit dit deel van de Kempen voor grondwerk aan de spoorbaan Antwerpen-Roosendaal. De duinen van de Vossenbergen zijn toen met de grond gelijk gemaakt, waar mee 1,5 miljoen m3 zand was gemoeid. Vanaf 1902 zijn nagenoeg op dezelfde plaats de Kambuusduinen ontstaan. Kambuus duidt op kombuis, de eet- en slaapplaats voor de zandafgravers, die hier tot 1926 heeft gestaan. Het speciaal voor het zandtransport aangelegde spoorbaantje verdween in 1910. Rond die tijd kwamen hier de eer ste toeristen, natuurliefhebbers en schil ders, die de schoonheid van deze streek begrepen. Zij kwamen in verzet toen de gemeente Kalmthout de spoorlijnbed ding wilde gebruiken voor een weg naar Kalmthoutse Hoek. Dat resulteerde in de eerste vereniging voor natuurbehoud in Belgie, de Vereniging voor Natuur en Stedeschoon. Deze is zich altijd blijven inzetten voor behoud van deze heide", somt de heer Kennes op. De Eerste Wereldoorlog heeft het DE HEER KENNES (links) bij de schaapskudde, die zorg draagt voor in standhouding van de heide. Marijke Her mans is dochter van de herder van die kudde en ze heeft onlangs de schoolbanken vaarwel gezegd om in de voetsporen van haar vader te treden. - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN voortbestaan van het gebied in gevaar gebracht. De Duitse bezetters zetten het af met elektriciteitsdraad, omdat veel Belgen naar Nederland probeerden te vluchten. De heide werd niet meer be heerd en verwilderde snel. Heide is een landschapstype tussen twee bosperioden in. Er stond eerst bos. Doet men niets aan het beheer dan wordt zo'n heide bin nen 20, 25 jaar weer bos en grasgebied. Het heidegebied is enkele keren van eigenaar gewisseld. Essen, Huijbergen en Kalmthout vormden in de Middeleeu wen een heerlijkheid. Werner van Rijs- bergen schonk het aan de abdij van Ton- gerloo. De paters begonnen het gebied te ontginnen. Tot de Franse revolutie bleef die eigendomssituatie. Daarna werd de gemeente Kalmthout eigenaar. Die ver kocht percelen, o.a. in 1842 een stuk aan de Putsesteenweg om daarmee de bouw van de kerk in Nieuwmoer te bekostigen. Dat perceel is daarna vele malen door verkocht. De voorlaatste eigenaar was een Duitser. Hij wilde er een recreatie park onderbrengen en liet allerlei voor zieningen treffen. Hij bracht er o.a. aller lei uitheemse planten en bomen. De za den daarvan zijn in het heidegebied te recht gekomen, wat voor de nodige pro blemen heeft gezorgd. In 1942 nam het door de Duitse bezet ter aanvaarde landsbestuur het besluit de heide tot beschermd natuurgebied te ver klaren. In 1945 kwam de Belgische rege ring terug uit Londen en verklaarde alle tijdens de oorlog genomen besluiten on geldig. Prins Karei tekende later het her nieuwd besluit dat de totale heide tot na tuurgebied aanwees. In 1963 ging de gemeente over tot ver huur van haar 723 hectare aan de Vereni ging Belgische Natuur- en Vogelreserva ten. „Die wilde het gebied afsluiten. De Vereniging voor Natuur- en Stedeschoon haalde hiertegen 140.000 handtekenin gen op en de regering greep in. In 1970 werd dit deel van het gebied staatsna tuurreservaat. De gemeente verhuurde het daarop aan de staat, die het beheer voor haar rekening nam", zegt de heer Kennes. Sinds de jaren '70 heeft het grote dag toerisme de Kalmthoutse Heide ontdekt. De bezoekers komen voornamelijk van de kanten van Antwerpen en Bergen op Zoom/Roosendaal. Per jaar verzorgen twaalf WV-natuurgidsen samen zo'n 160 rondleidingen. Waarschijnlijk vol gend jaar zal er een bezoekerscentrum geopend worden. De Kalmthoutse Heide kent nu een aantal wandelroutes, een apart fietspad en een ruiterroute. Juist vorige week is een nieuw wandelpad geopend, dat de naam heeft gekregen van striptekenaar Willy van der Steen. Een van de aantrek kelijkheden op de heide vormt de kudde van 400 schapen, die zorg dragen voor een natuurlijke instandhouding van de heide. Bezoekers aan het heidegebied wordt dringend gevraagd zich te houden aan de gedragsvoorschriften. In de droge zomer van 1976 gooide iemand er een bran dende peuk weg. Daardoor ging 200 hec tare heide verloren. Het heeft zeven jaar geduurd voor de natuur zich herstelde. Het gebied telt 270 soorten zaad- en va renplanten, 150 mossoorten, struik- en dopheide, zonnedauw, veenmos, veen- pluis en wollegras, buntgras en zandzeg ge, rendier- en bekermos, berk, gewone den en inlandse eik. De dierenbevolking bestaat onder meer uit 250 soorten vlinders, allerlei soorten libellen, konijnen, muizen, wa ter- en muskusratten, hazen, reëen, we zel, hermelijn, bunzing, marter en vos, kikvors, pad, hagedis, adder en gladde slang, 120 soorten broedvogels en 60 an dere soorten vogels. Wie belangstelling heeft voor wat er leeft en groeit in dit gebied kan contact opnemen met de VW voor een rondlei ding met een gids, adres Heidestratie- straat 21 (tel. 09-32.31.66.84.42). Groe pen kunnen maximaal veertig personen groot zijn. Voor klassikaal bezoek met een gids kan men zich wenden tot B. Wouters-Ceuppens, Kastanjedreef 3 te Kalmthout (tel. 09-32.31.66.99.59).

de Stem | 1986 | | pagina 19