WE )RJELU£\ Louis de Clerck: 6Ik snap uitslag nog steeds niet9 ■t <ïiiimflh L n\ v* lUITSLAG ENQUÊTE DORPSRAAD: [Jachthaven Kats mag voortbestaan i Ontroerende Matthaüs van hoge kwaliteit Leegstand winkels Oostburg opgelost 'GROTE VERLIEZER IS LOCKEFEER' DINSDAG 25 MAART 1986 VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 4 FIETS IS I 'anders' I- LINGERIE R FT KLEUR LfT I ZUIDZANDE - De kern Zuidzande heeft voor- lopig geen behoefte aan een dorpshuis. Voetbalveld VOORLOPIG VOOR 50 JAAR Breskens Aardenburg Boottochten Zonnebloem A75 pdellen - tlmtaen bromfietsen - rscsfistssn ing irdelen rneuzen I63 toduceert Triumph] Ij functie en pt elkaar harmo- icup van fijn, elas at in de ondercup met Lycra", zodat iet 4 typen beha's per figuur, i uit bijpassende turk, een jupon en I INTERNATIONAL i Today Tomofil I I TEL. 01150-12201 ,k VJiïl'i J Jrlogesv.a. f 115,- Zuidzande geen dorpshuis nodig Van onze correspondent Dat was de conclusie van de scheidende voorzitter I van de Zuidzandse dorpsraad Leendert Masclee, tij- I dens de jaarlijkse algemene vergadering in hotel De I Rode Leeuw. GOES - Koopochtend - In samenwerking met vereniging de Zonnebloem afdeling Goes, organiseert de Goese Vrouwenraad op woensdag 26 maart de maandelijkse Koopochtend voor Be jaarden en gehandicapten. Belangstellenden kunnen zich opge ven bij mevrouw S. de Kok, Beestenmarkt 7 in Goes, tel: 15708, of bij mevrouw C.Hoek, Kloetingseweg 31 Goes, tel: 16529. MIDDELBURG - Veilig Verkeer - Het bestuur van de afdeling Middelburg van Veilig Verkeer Nederland geeft een cursus „Veilig caravan rijden". Deze is bedoeld voor mensen die een ca ravan bezitten of of voor hen die overwegen er een aan te schaf fen. Maandag 21 april en donderdag 24 april van 20.00 uur tot 22.00 in het gebouw van de Rijkspolitie Vrijlandstraat Middelburg wordt aandacht besteed aan kennis en inzicht wat betreft het caravan rijden. Zaterdag 26 april volgt de praktijkdag. In Oostkapelle kan er met de auto-caravan een parkoers gereden worden en keurt een deskundig team van de rijkspolitie de combinatie. Voor meer informatie tel: 01180-15540 of 01180-26209. MIDDELBURG - PZEM - In het kantine personeelsgebouw, van de N.V Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij, wordt woensdag 26 maart 1986 de Algemenen Vergadering Van Aan deelhouders gehouden, (aanvang 10.00 uur). Naast agenda pun ten Directiestructuur en Voordracht benoeming bedrijfsdirec teur Productie en bedrijfsdirecteur Transport en Distributie, staat nog de aankoop grond Sloegebied voor opslag steenkool op het programma. Dit naar aanleiding van een I enquête 'dorpshuisachtige I voorzieningen' die aan de ver- lenigingen en andere belang- hebbenden was voorgelegd. Van de 23 aangeschrevenen hebben er tien formulieren te- I nagestuurd, waarvan er acht I een dorpshuis niet zagen zit- I ten, terwijl er twee gematigd I positief (als er voor hun doel- I einden speciale voorzieningen I zouden komen) reageerden. I Burgemeester C. Spijkerboer, I evenals de fractieleden van de I WD en D&T aanwezig op de I vergadering, stelde dat er met I de komst van een dorpshuis in een kern weliswaar weer 'din- n' gaan groeien, maar vond it men een dergelijk insti- I tuut niet aan de bevolking op I mag dringen. „We hebben als gemeente I een gemeenschaps-verzor- I gende taak en daar hoort een I dorpshuis hij, maar iets stich- I ten in een dorp waar geen be- I hoefte aan is, hoeft nu ook neer niet", zei Spijkerboer. Voorts deelde de burge- meester mee dat er in de jaren 5-1987 weer tien woningen I buiten de privé-sector om zul- I len worden gebouwd. „Het blijkt dat er in het noordwes ten van de gemeente Oostburg nog behoefte is aan nieuw bouw in de sociale sector". Voorts liggen er plannen om het gebouw van de voormalige kleuterschool 't Plekje te slo pen om er een bouwkavel te maken. Het voetbalveld aan de Loodijk zal medio april worden ingezaaid, waardoor er eindelijk een eind komt aan 'Welkom in Zuidzande zonder voetbalveld'. Tijdens de vergadering werd afscheid genomen van voorzitter Leendert Masclee. Na zes jaar actief in de dorps raad waarvan drie jaar als voorzitter, haakt hij af. Vice- voorzitter Jan Vergouwe overhandigde hem een enve lop met inhoud voor het 'vele werk dat hij de afgelopen ja ren verzet heeft. Jan Schol werd met algemene stemmen tot zijn opvolger gekozen. Se cretaresse Lydi Kramer-de Pauw werd met het maximale aantal stemmen herkozen, ter wijl Johan van de Velde het dorpsraadbestuur weer op volle sterkte bracht. j RATS - De al vele jaren sle- pende kwestie over het voort bestaan van de jachthaven in Kats op Noord-Beveland, is uit de wereld. Althans voor de komende vijftig jaar. De pro vincie Zeeland en de jachtwerf Van der Rest Nautic BV heb ben namelijk voor die periode een nieuwe erfpachtovereen komst gesloten, waardoor het voortbestaan van de jachtha ven voorlopig verzekerd is. Al in 1972 kwam de provin- I cie tot de slotsom dat de jacht- I havenaccommodatie in Kats i moest verdwijnen, omdat er in I Zeeland een teveel aan lig plaatsen zou bestaan. De Katse jachthaven heeft ac commodatie voor ruim twee honderd schepen. Van der Rest Nautic heeft zich steeds fel tegen opheffing van de jachthaven verzet. Na veertien jaar dus niet zonder succes. Wel is in de nieuwe erf pachtovereenkomst vastge legd dat het aantal ligplaatsen in de jachthaven tot maximaal honderd wordt beperkt. On danks deze beperking toonde directeur H. van der Rest zich redelijk tevreden over de ver lenging van de erfpacht. „Het is voor ons bedrijf broodnodig dat we de beschikking over een eigen jachthaven blijven houden. Ik ben blij dat de pro vincie en wij nu eindelijk aan deze langslepende zaak een eind hebben gemaakt", aldus Van der Rest. AARDENBURG - St. Baafs- kerk-Matthaüs Passion van J.S. Bach-door het koor en barokorkest van de Ned. Bachvereniging en het kna penkoor 'In Dulci Jubilo' uit Sint Niklaas-GiUian Fisher (sopraan) Lucia Meeuwsen (alt) Ludwig van Gijseghem (tenor) Peter Kooy (bas) Ho ward Crook (tenor-evange list) Harry van der Kamp (bas-Christuspartij) Reitze Smits en Jacques Ogg (orga nisten). Het geheel onder lei ding van Jos van Veldhoven. Gehoord op zondag 23 maart Door Jeanette Vergouwen HET bijwonen van een Matthaüs Passion uitvoe- Hhg is voor velen een j Jaarlijkse traditie gewor den. Een gedeelte van de I bezoekers komt voor de muziek van Bach en de I anderen komen uit reli gieuze overweging. Beide groepen kwamen bij I }y eerste 'authentieke' Mat- I 'haüs in Aardenburg (33e uit- voering) aan hun trekken. In I een dergelijke uitvoering Komt de tekst duidelijker en overtuigender over en de mu- I nekliefhebbers kregen een I scnitterend uitgebalanceerde versie. De musici, overwegend zeer jeugdig, spelen op historische I 'nstrumenten of copieen daar- I Ifn' Zi' volgen pauwgezet de ""juzikale principes van de I ,e eeuw. Dit geeft een zeer I ti'^re en doorzichtige ver- Jolking van de Passiemuziek. De discussie tussen de aan- I ?!nJers van de traditionele- n die van de authentieke uit- "Wino io nn» lancr niet paslo ten. De versie die zondag te beluisteren viel, was in ieder geval boeiend en ontroerend door een grote natuurlijkheid, ontdaan van alle pathos en over het algemeen door alle uitvoerenden expressief ver tolkt. Dat de oude instrumen ten door de grote tempera- tuursschommelingen in de St. Baafs snel ontstemden, moet de toehoorder er maar voor lief bijnemen. Het koor viel ook dit jaar weer op door een homogeniteit ondanks de nummerieke min derheid van vrouwelijke le den. Dit werd in het eerste ge deelte in de koralen prachtig opgelost door het knapenkoor dat de sopraanpartij verdub belde. Een jongenskoor dat opviel door gedisciplineerd en sober juist optreden. De vokale solisten leverden een zeer eigen bijdrage tot de hoge kwaliteit van deze Mat thaüs Passion. Evangelist Ho ward Crook heeft een prach tige stem. Het is een hele op gaaf om in een 3% uur du rende uitvoering steeds te moeten reciteren en nooit eens met de stem te mogen uitpak ken. Crook gaf echter op su blieme wijze een overtuigende voordracht. Harry van der Kamp zong sonoor en bracht dramatiek in zijn voordracht door zeer onverwachte ritenu- to's. Peter Kooy bezit een zeer gave stem. Hij zingt moeite loos en heeft een benijdens waardige ademtechniek en een zuivere emotie-volle in terpretatie die aansluit bij de gangbare authentieke vertol kingen. Gillian Fisher viel op door haar frisse stem. Haar aria's werden ongedwongen Door Emile CaUm AARDENBURG - Na ruim 20 jaar keert Louis de Clerck straks niet meer terug in Aardenburgse gemeente raad. Wat niemand ver wacht had, gebeurde woens dag tijdens de verkiezingen. Tot verrassing van iedereen kreeg Louis onvoldoende stemmen voor een zetel. Woensdagmiddag was De Clerk nog vol vertrouwen. Samen met A. van der Bliek - eveneens niet gekozen - zat hij in het stembureau Dorpshuis. „Ik maak me geen zorgen", zei hij toen nog. Enkele uren later bleek dat hij zich wel degelijk zor gen had moeten maken. Hij kreeg in totaal slechts 151 stemmen, te weinig voor een restzetel. In de nacht van vrijdag op zaterdag 15 maart kreeg Louis een voorteken. „Ik droomde toen dat ik binnen kort op mijn gemak zou gaan leven. Dat is dus uitge komen. Woensdag-namid dag wist ik het feitelijk al dat ik zou verliezen. Ik voelde het", zegt de nestor van de raad. „De kwestie Lockefeer heeft de uitslag van de ver kiezingen bepaald. De men sen die de oud-burgemeester steeds hebben gesteund zijn weg. Niet alleen ik, maar ook A. van der Bliek is niet gekozen. Ook E. Ferket, en G. Bonte komen niet terug. Ferket niet omdat hij door zijn partij niet op de lijst was gezet en Bonte niet om dat hij onvoldoende voor keurstemmen kreeg". Een ander raadslid die bijna struikelde over de affaire is H. van Rie (D'66). Hij kreeg net voldoende stemmen om via een restzetel de raad te halen. De kiezers hebben duidelijk voor rust gekozen. J. de Ridder heeft oppositie gevoerd tegen Lockefeer, maar na het verdwijnen van de burgemeester heeft hij constructief meegewerkt en het verleden laten rusten. Hij was een van de weinige raadsleden die niet steeds achterom keek en die hou ding is beloond. Daar komt nog eens bij dat hij op een niet al te nette manier uit het college is gewerkt, dat zijn de Aardenburgers ken nelijk niet vergeten. Wat Het ex-raadslid Louis de Clerck. - FOTO DE STEM COfl J. DE BOER weer een zeer roerige tijd zou krijgen. Louis de Clerk heeft ja renlang namens de PvdA in de Aardenburgse raad geze ten. Vier jaar geleden wilde zijn partij hem echter op een onverkiesbare plaats zetten. Hij was het daar niet mee eens en bedankte voor de partij en deed met een 'Vrije Lijst De Clerck' mee aan de verkiezingen. „Op negen stemmen na had ik twee zetels. Ik heb ze toen laten zien dat ze nog niet van mij af waren. Ik heb er jarenlang voor ge zorgd dat de PvdA twee ze tels kreeg in de raad. Me vrouw A. Keijmel is dank zij mij in '74 en '78 in de raad gekomen. Als beloning word je dan verkocht en mag je niet meer meedoen. Ik zal er echter voor zorgen dat mijn kiezers over vier jaar niet op de PvdA zullen stemmen. Van mijn kiezers zullen ze niet profiteren, ik zal ze wel aanraden om op iemand an ders te stemmen". Gezien de uitslag zijn toch veel kiezers van Louis overgelopen naar de PvdA. Vuiligheid ook meespeelt is dat hij niet op de man speelde, maar in houdelijk kritiek leverde. Andere raadsleden - zoals De Clerck en Van Rie- speelden wel op de man, en dat is niet beloond. Eerlijk „De enige groepering die nergens last van heeft ge had, is Gemeentebelangen. Ze hadden twee en ze heb ben twee zetels. Ik denk dat dat komt, doordat ze met een nieuwe tweede man meede den aan de verkiezingen. Ook het CDA is afgestraft, ze zijn van drie zetels terug gevallen naar twee. Toch is burgemeester Lockefeer de grote verliezer", zegt De Clerck. Lockefeer ziet dat niet zo. „Ik verliezer, nee hoor, ik deed helemaal niet mee aan de verkiezingen", zegt de oud-burgemeester. „Ik sta helemaal buiten de plaatse lijke politiek. Achter het ge beuren in Aardenburg heb ik een dikke punt gezet. De uitslag laat mij Siberisch. Ik heb wel zo mijn ideeën over de verkiezings-uitslag maar die geef ik niet bloot". Hij is ook verbaasd dat De Clerck het niet heeft gehaald. „Er waren zelfs mensen die er op rekenden dat Louis twee ze tels zou halen", zegt hij. Reagan De Clerck snapt niets van de uitslag. „De vuiligheid heeft een rol gespeeld. De mensen die altijd eerlijk zijn geweest en voor gerechtig heid waren, zijn afgestraft. Ik kan het echt niet volgen. Als ik toen de enorme be langstelling voor het af scheid van Lockefeer zag, snap ik niet dat ik zo weinig steun heb gekregen. De mensen zullen het zelf wel ondervinden. Ze zullen straks niet meer bij mij moeten aankloppen met hun problemen. Ze moeten dan maar naar een ander gaan. Ik sta straks niet meer voor ze klaar". Mogelijk heeft zijn hoge leeftijd, hij is nu 76 jaar, een rol gespeeld. „Het zou kunnen dat de mensen, daarom op iemand anders hebben gestemd, maar Rea gan is toch ook niet de jong ste meer". Opgelucht Lockefeer heeft de Aar denburgers lang in spanning gehouden. Velen hielden er rekening mee dat hij met een eigen lijst mee zou doen aan de verkiezingen. Via ge ruchten versterkte hij die indruk. Toen de inschrijf termijn voor de kandidaat stelling voorbij was, hebben redelijk wat mensen in Aar denburg, en met name in het gemeentehuis, opgelucht adem gehaald. Zowel voor- en als tegenstanders. Zijn voorstanders omdat ze vreesden dat Lockefeer mo gelijk veel stemmen van hen zou afpakken, de tegenstan ders vreesden dat de oud- burgemeester ervoor zou zorgen dat Aardenburg Hij vindt het vreselijk dat de Aardenburgse PvdA-af- deling jaren geleden haar zelfstandigheid is kwijtge raakt en nu één afdeling vormt samen met Oostburg. „We zijn verkocht aan Oost burg, daar maken ze de dienst uit. Zolang Aarden- burg een zelfstandige ge meente is, had dat nooit mo gen gebeuren". De Clerck was van plan om in het harnas te sterven. Hij wilde tot zijn dood in de raad blijven. Daar hebben de kiezers echter een stokje voor gestoken. „Ik zeg waarop het staat. Ik draai er niet omheen en dat is mij blijkbaar niet in dank afge nomen. De mensen die de af gelopen jaren een vuile rol hebben gespeeld, zijn niet afgestraft. Ik ben er echter trots op dat ik mij altijd heb ingezet voor de oude burge meester. Als ik de kans krijg, zal ik dat blijven doen", zegt Louis. Hij is niet van plan straks nog vaak de raadsvergaderingen te be zoeken. „Ik kan niet tegen die vuiligheid". Beeld van de jongste uitvoering in de St. Baafs. FOTO WIM KOOYMAN gezongen en de interpretatie deed denken aan de natuur lijke weergave van een jon genssopraan. De overige twee vokalisten kweten zich meer dan voldoende van hun taak maar bereikten niet het ni veau van de anderen. Op enkele zwakke momen ten na (duet sopraanlalt en de sporadische verschillen in tempo tussen koor en orkest) was dit een uitvoering van hoge kwaliteit waartoe ook de bezielende leiding en de knappe en accurate begelei ding van de instrumentale so listen hebben bijgedragen. EHBO - De EHBO-afdeling Breskens houdt dinsdag 26 maart in het plaatselijke be jaardencentrum Goedertijd de algemene jaarvergadering, aanvang 20.00 uur. De agenda vermeldt diverse jaarversla gen. Het bestuursbeleid maakt ook deel uit van de agenda. Bij de bestuursverkiezing zijn aan de beurt van aftreden, M. van de Velde-Riteco, J. van Ha- neghem-de Zwart en A. Oos terling. Allen stellen zich her kiesbaar. Kaarting - De Aardenburgse kaartclub 'Het Is leuk' (HIS) hield het weekend de Zeeuws- Vlaamse kaart-kampioen- schappen. Bij het jokeren wa ren er zestien deelnemers. Me vrouw M. Pijcke-Van Pame- len (Oostburg) werd de win naar, de tweede plaats wordt bezet door mevrouw Ligtvoet (Aardenburg) en derde werd mevrouw T. Keijmel (Bres- kens8. Voor het bieden'waren er 29 deelnemers. Eerste werd J. Mussche (Oostburg), hij wordt gevolgd door zijn plaatsgenoot B. van Vlierberghe en het brons ging naar L. Stedenhou der (Aardenburg). OOSTBURG - Er staan bijna geen winkels meer leeg in Oost burg. Vorig jaar was dat nog anders. Toen stond er een flink aantal panden leeg, maar dat is nu voorbij. Volgens bestuurslid A. Cauwels van de Oostburgse winkeliersvereniging gaat het weer redelijk goed met de plaatselijke middenstand. De voorjaarsbeurs, het af gelopen weekend gehouden, is een grandioos succes gewor den. Vooral zondagmiddag was het uitermate druk. Er stonden toen lange rijen voor de kassa en men kon slechts voetje voor voetje vooruit ko men. Hoeveel mensen naar de beurs zijn gekomen, weet hij niet. „Cijfers interesseren mij niet zo, het gaat meer om de sfeer en die was fantastisch. Ik vermoed dat het nog drukker was dan vorig jaar toen 15.000 mensen de beurs bezochten". Volgens hem heeft de vereni ging er goed aan gedaan de beurs dit jaar op het Ledel- plein te houden. „Die plaats, midden in het centrum, heeft zeker bijgedragen aan het suc ces". Vorig jaar vond de beurs plaats in een grote hal net bui ten de kern. Cauwels vind dat de winke liers er niet aan ontkomen om volgend jaar weer een beurs te houden. „We voorzien duide lijk in een behoefte", zegt hij. Hij vindt het onbegrijpelijk dat het merendeel van de raadsleden geen subsidie aan de winkeliersvereniging wil geven. De vereniging heeft om gemeentelijke steun gevraagd om een onderzoek te laten uit voeren naar de mogelijkheden om de West-Zeeuws-Vlaamse centrumplaats aantrekkelij ker te maken. Alleen de WD is voorlopig bereid dat verzoek te steunen. De vertegenwoor digers van de andere fracties verklaarden zich tijdens de I laatste bijeenkomst van de raadscommissie voor finan ciën tegen. „Wij zijn een van de groot ste werkgevers in de regio", zegt Cauwels. „Het zou echt onbegrijpelijk zijn als we geen financiële steun krijgen, want we moeten er voor zorgen dat we de werkgelegenheid die we nu hebben, behouden. Dat kan als we zo'n onderzoek laten uitvoeren. We moeten er voor zorgen dat Oostburg nog aan trekkelijker wordt voor het winkelende publiek. Daar profiteert uiteindelijk ieder- Van onze correspondent BRESKENS - De diverse pro vinciale Zeeuwse afdelingen van 'De Zonnebloem' houden in de maand mei de jaarlijkse boottochten. Als eerste vaart dinsdag 29 april de afdeling Zierikzee af, gevolgd door Goes op I mei. Een dag later is Middelburg aan de beurt en op 3 mei steekt Vlissingen van wal. Maandag 5 mei maakt de West-Zeeuwsch-Vlaanderen afdeling de jaarlijkse boot tocht en de volgende dag is het de beurt aan Terneuzen. Op 7 mei vertrekken Sas van Gent en Axel en 9 mei Hulst. Op 10 mei volgt dan Hontenisse en 12 mei sluit de rij met Reimers- waal. Deelnemers kunnen zich opgeven bij de plaatselijke af delingen.

de Stem | 1986 | | pagina 15