ISIE jTvvee Sluise CDA'ers wi lien in nieuwe college Vvondrit voor automobilisten Puzzelrit van In de Triem'n »n met CD MATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING 150 Gulden boete voor scheldpartij Showband Jeugdbelang heeft nieuw slagwerk Opknapbeurt voor speeltuin Aardenburg Dagtrips van Dienst Toerisme Damme zelfde als vorig jaar AURIN rare hoeft niet meer huur te betalen 6Vervuiling Zoommeer tot minimum beperken9 VAN ZEELAND I Disc speler Bang^Olu }elt len OP WEG NAAR VOLLEDIG SHOWORKEST Gevonden voorwerpen Plaatselijk nieuws Eede markten Voorlopig geen fietspad tussen Schoondijke en Hoofdplaat MINISTERSIN ANTWOORDEN AAN KAMER: LQI.IDAG 21 MAART 1986 T20 PAGINA ZEELAND 4 ^matiserings- werk evenals aerige lal bewijst leriode is op Erwachten dat etie gereed Int terzijde te |f langzamer- Dan is dat té natief en uiter- (CD Breda "lli nl erfektie voorjaren, fatting van een Sompact Disc speler, ht voor versterker, Inger meer te wachten. JcDX SsenAutomatische lift en feel zoek- en herhaal- 0mp|ete ,van Jtóü Ti isf jaar in nederland ■ameformulier ligt bij ons klaar. Van een oneer verslaggevers Ll/IS - Zowel H. Lokerse als T. Tas I illen namens het CDA zitting nemen |%et nieuwe college van Sluis. 'Lokerse, momenteel wethouder en ie tweede geplaatst op de kandida- Itenlijst, behaalde iets meer stemmen ld n lijstrekker Tas. I ge beide christen-democraten laten lach nog voorzichtig uit over de vor- |ffling van een nieuw college, maar ze ■Len beiden erg graag zitting nemen ineen wethoudersstoel. Tas: „Het is nog een kwestie van overleg, we zullen er samen moeten zien uit te komen". Zijn fractiegenoot benadrukt dat hij meer stemmen heeft gekregen. „Het zijn er slechts enkele meer, maar als nummer twee van de lijst is dat toch een hele prestatie". Lokerse wil het liefst samen met een liberaal het college vormen. „De afgelopen jaren hebben we prettig kunnen samenwerken, we hebben veel bereikt, waarom zouden we die relatie nu verbreken". Hij sluit de PvdA voorlopig echter nog niet uit. Tas wil zich nog niet uitspreken over een eventuele voorkeur. Gezien de uitslag van de verkiezin gen - zowel WD als CDA en PvdA hebben twee zetels veroverd en D'66 één - kan het nieuwe college op vele manieren worden gevormd. De PvdA heeft te kennen gegeven dat men nu ook eens een wethouder wil leveren. De sociaal-democraten zijn nu de tweede grootste partij in Sluis. Voor heen nam het CDA die plaats in en le verde samen met de liberalen 20 jaar lang de wethouders. De lijsttrekker van de PvdA, A. Oosterling, is zeer ingenomen met de uitslag. „Ik heb van mijn bestuur veel 'wisselgeld' gekregen om tot beleids afspraken te komen. Als ik wethouder word, wil ik beleid gaan maken, en niet zoals het CDA de afgelopen jaren, als een derde wiel er bij lopen. Wij willen die post echter niet ten koste van alles. Wij moeten een duidelijk in breng krijgen", zegt hij. allege Aardenburg wil slechts' 10 uur extra Van onze correspondente MIDDELBURG - Ruzie om een parkeerplaats ont aardde op 1 mei van het vorig jaar in Goes in een ordinaire scheldpartij tussen de 60-jarige C. van H. en een buurvrouw. De buurvrouw deed aangifte van belediging en Van H. stond hiervoor donderdag voor de politierechter in Middelburg. „Overdreven onzin", zo wel eens vaker wat zegt', noemde Van H. de hele ge- „Maar dan niet zoiets", stelde schiedenis, die volgens hem door de vrouw zou zijn 'uitge lokt'. Maar zowel politierech ter mr. Nomes als officier van justitie mr. Nijmeijer dachten hier anders over. Beiden tilden zwaar aan het feit dat de Goe- senaar in zijn woede de vrouw in het bijzijn van haar twee geadopteerde donkere kinde ren had toegeroepen dat zij 'die smoelen maar eens moest wassen'. Later had Van H. ge probeerd de zaak met de vrouw 'uit te praten' maar, al dus mr. Nijmeijer 'hier viel uiteraard niets recht te zetten, u bent gewoon te ver gegaan'. Op een transactievoorstel van 150 was H. niet ingegaan omdat 'iemand in een ruzie Van een onzer verslaggevers RDENBURG - De itichting Maatschap pij ke Dienstverle- ing West-Zeeuws- aanderen (Madi) ag van het college :an b en w van Aar- Idenburg de formatie plaatsen uitbreiden met tien uur per week. Het college wil |de subsidie voor de Itichting uitbreiden. Wanneer de Aardenburgse laad akkoord gaat met het ollegevoorstei, ontstaat er een reemde situatie. De Oost- urgse raad besloot onlangs „u de subsidie dusdanig te verhogen dat de stichting 24 ur kreeg toegewezen. Het illege van Sluis wil echter ok maar tien uur extra toe- .laan. Waarschijnlijk zal de Sluise raad daarmee instem- De drie Westzeeuwsvlaamse tollege's hadden afgesproken n met een eensluidend voor tel te komen. Dat zou een ver hoging van tien uur inhouden. meerderheid van de Oost- jrgse raad keerde zich echter legen het voorstel van B en W. Hoeveel extra uren Madi traks krijgt, is dus nog niet te jgen. I Het Aardenburgse college wijst er op dat Madi reeds peer formatieplaatsen heeft ban volgens de landelijke nor pen noodzakelijk is. Ook zou «stichting, door het ontbre- Ren van professioneel op bouwwerk, regelmatig onei genlijke taken uitvoeren. Vol gens B en W zou Mabi derge lijke gevallen alleen moeten Signaleren en vervolgens de gemeente inschakelen. Veerboot B en W stellen de raad ook foor om een motie inzake de leerdiensten Vlissingen-Bres- lens aan te nemen. De raden pan Sluis en Oostburg hebben lerder via zo'n motie bij de Érovincie al aangedrongen op (iet inzetten van een derde tot tijdens de drukke zomer periode. Ook vinden ze dat de peertarieven niet verhoogd Jwgen worden en pleitten ze foor het inzetten van een ex- fta late boot. Tevens stelt het college voor steun te verlenen aan een '°tie, aangenomen door de issingse raad, om de gas- ijs voor kleinverbruikers let terugwerkende kracht ink te verlagen. Het woon- "tencomité Vlissingen 'aagt aan alle Zeeuwse ge- mteraden om die motie te dersteunen. De Aardenburgse raad °mt dinsdag 25 maart bijeen 1 net gemeentehuis. De ver- adering begint om 19.30 uur. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De speeltoestellen in de Aardenburgse speel tuin verkeren in een zeer slechte staat. Regelmatig wordt aan gedrongen op het plegen van onderhoud. Het college wil daar nu iets aan doen, zodat de speeltuin het komende seizoen op verant woorde wijze dienst kan doen. B en W stellen de raad voor om de toestellen die niet meer zijn te herstellen of onveilig zijn, te verwijderen en de an- OOSTBURG - Bij de politie bureaus in de volgende plaat sen kan men inlichtingen krij gen over de volgende gevon den voorwerpen: IJZENDIJKE: blauwe kinder handschoen, bruine portemon nee met inhoud, herenhorloge; OOSTBURG: blauw regen pak, sleutel, polshorloge, lap stof, sleutel, sleutelbos met ze ven sleutels, kleinbeeldcame- ra, oorbel, huissleutel, auto sleutel, sleutel Nemef, sleutel met hondenpenning, wieldop. Van onze correspondent TllOohjpjjjCE - Vanavond houden de voetbal-, tennis- en vereniging Schoondijke gezamenlijk hun jaarlijkse avond je001' automobilisten. «et wordt een gezelligheidsrit over een afstand van ongeveer kilometer, die is uitgezet door Piet Huigh uit Schoondijke. e rit wordt verreden op een eenvoudig samengesteld puzzel- öement en om het de rijders nog gemakkelijker te maken, Tof",26 bij de start een 'ingetekende kaart'. Er is ook geen el s °t gemiddelde snelheid voorgeschreven. Voorwaarde is Inhmen voor 23'00 uur moet finishen. int ven voor deelname is mogelijk vanaf 20.00 uur in de 'ne van de voetbalvereniging aan sportpak De Molenkreek, cn vijf gulden per auto. Men kan zowel individueel als in •gverband deelnemen. Voor beide categorieën is voor de win- wisselbeker beschikbaar. Na afloop worden in de kan- S enkele spelletjes gespeeld. dere speeltoestellen op te knappen. Het college wil de toestellen bij elkaar zetten op een terrein, dicht in de beurt van het zwembad, zodat bad gasten snel bij de toestellen kunnen zijn. Ook de afraste ring moet hersteld worden. Het.werklozenproject is be reid om de nodige medewer king te verlenen aan het her stel van de speeltuin. Om alles zelf te doen, ontbreekt de tijd, daarom stellen B en W voor om voor het stralen en coaten een plaatselijk bedrijf in te schakelen. Voor de werk zaamheden is een bedrag van 14.875 nodig. Het dagelijks bestuur van de gemeente wil de grondprijs voor 'De Grein' te Eede vast stellen op respectievelijk ƒ75 en ƒ65 per vierkante meter (exclusief omzetbelasting). De Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging wil daar zes woningen in de so ciale sector laten bouwen. De Aardenburgse raad be spreekt deze kwesties tijdens de bijeenkomst van dinsdag 25 maart. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en vindt plaats in het gemeentehuis. Topbiljart - De Eedese Grens- biljarters houden zaterdag een algemene ledenvergadering in het café van R. D'Havê-Lip- pens. Aanvang 19.30 uur. Een half uur later begint de eerste wedstrijd in de nieuwe compe titie. De Grensbiljarters zijn van plan elke tweede zaterdag van de maand, behalve in juni en augustus, bij elkaar te ko- Jeugdbelang is hard op weg een volledig showorkest te worden. - fotode stem/coh j de boer Van onze correspondent IJZENDIJKE - De showband IJzendijke heeft nieuw slagwerk aangekocht. Hiermee is een nieuwe stap gezet in de ontwikkeling tot volledig showkorps. De laatste trommels die nog aan de drum band herinnerden, zijn inmiddels vervan gen. Mede door subsidies van het Anjer fonds, een plaatselijke bank en de verkoop van de oude instrumenten. Het nieuwe slagwerk, dat bestaat uit sna re- en bassdrums en tiarp torn trios, geeft Jeugdbelang nu ook daadwerkelijk het aan zien van een showband. Zowel de leden als de bestuursleden hebben zich in de afgelo pen jaren enorm ingespannen om het niveau tot grote hoogte te brengen. Vooral show band Axel is hun grote voorbeeld. Het nieuwe materiaal biedt Jeugdbelang ook de mogelijkheid veelstemmig blaaswerk te brengen. Direct na de aanschaf van het nieuwe materiaal is een nieuwe show ingestudeerd. Gezien de moelijkheidsgraad zal deze echter wellicht dit jaar niet meer in het openbaar te zien en te horen zijn. Toch wil dit niet ze gen dat Jeugdbelang nu stil zit. Ondanks de barre koude van de laatste weken heeft de band er al optredens opzitten in Boom, Me- relbeke en Moerbeke, terwijl optredens in Parijs, Lillers, Arras, Merville en Roubaix op de agenda staan. Ook buiten de optredens is Jeugdbelang actief. Zaterdag 5 april wordt in samenwer king met troubadour Piet Brakman een showavond gegeven voorafgegaan door een talentenjacht. De organisatoren mikken daarbij in de eerste plaats op schoolbands. Deelnemers kunnen die dag repeteren en optreden met professionele apparatuur. De winnaars kunnen een opname maken in Brakman's studio. Drie winnaressen van de talentenjacht van vorig jaar staan op 5 april in IJzendijke op de planken, als leden van de artiestenschool van de zanger uit Breskens. De talentenjacht is om 14.00 uur in het Jeugdgebouw. DAMME - De dienst voor Toerisme Damme in België heeft sinds kort een aantal Klavertjes van vier, dag trips voor groepen van minstens 20 personen, op stapel staan in de stad van Lamme Goedzak en Tijl Uilenspiegel. Deze zijn op twee na identiek aan de trips van vorig jaar. Vooral de Smokkelaars dag spreekt zeker de Ne derlandse toerist aan, want deze loopt gedeeltelijk langs de bekende Smok kelroute richting Aarden burg en Sluis. Gestart wordt met een boottocht naar Damme, gevolgd door een korte wandeling door deze stad. Na de middag volgen zij de Smokkelroute richting Aardenburg en Sluis en langs een officiële grenspost terug naar Bel gië, met bezoek aan Oost- kerke. De dagtrips voor groepen zijn mogelijk van 1 april tot en met 30 sep tember a raison van 415 tot 650 Bfrs, maaltijd inbegre pen. De avond kan besloten worden met een slotdiner in Damme. Andere trips zijn onder andere 'Van Brugge naar Damme', waarbij voor de middag Brugge aangedaan wordt, het middagmaal in Damme gebruikt wordt en een stadsbezoek in Damme met een boottocht besloten wordt. De Polderrecreatie- dag omvat een bezoek aan het recreatiedomein Stock manshoeve te Sijsele- Damme, ongeveer 12 kilo meter van Aardenburg, gevolgd door een wande ling in Damme met 's mid dags een bezoek aan de plaatselijke Scellemolen. Dagtrip 'Het vlakke land' start in Zeebrugge met een bezoek aan de ha ven en 's middags de Stockmanshoeve. Nieuw zijn 'Het enige alternatief' en het 'Dams dameskrans je'. Het enige alternatief richt zich naar groepen die eens echt willen kennis maken .met een eerlijke biologisch-dynamische landbouwuitbating. In een landelijke herberg worden de deelnemers 's morgens verwelkomd bij een glas verse yoghurt of een pint verse karnemelk. Vandaar gaat het naar de Wijn stockhoeve te Moerbeke- Damme, waar twee fami lies op biologische wijze boeren en patiënten op vangen die daar op verhaal komen. Middagmaal in Damme en 's middags be zoek aan de molen van Hoeke, die door een gele genheidsmolenaar in wer king wordt gesteld. Door restauratiewerkzaamhe den slechts mogelijk vanaf juli 1986. Vandaar gaat de trip naar het Zwinresevaat te Knokke-Heist en na- kaart-mogelijkheid in het polderkdorpje Oostkerke. Het Dams dameskransje bestaat uit een rondleiding voor dames door een brei- goedfabriek, 's middags bezoek aan de molen van Hoeke en aan Damme en na de koffie per Lamme Goedzakboot tenslotte naar Brugge. Meer infor matie bij de Dienst voar Toermise te Damme, Jacob van Maerlantstraat 3. mr. Nijmeijer, die nu een boete eiste van 200. Politierechter mr. Nomes hield het, rekening houdend met de lage uitkering van de Goesenaar, in zijn vonnis op het schikkingsbedrag van 150. „Dan ga ik nu gelijk in hoger beroep", riep de man, terwijl hij stampend de zaal uit liep. GOES, 20 mrt. - Sla glas st. kl. 1 B 0.23. Winston kl. 1 80/90 0.96, 70/80 1.08-1.19, 65/70 0.79, 60/70 0.72, kl. 2 70/80 0.69-0.86, 60/70 0.26-0.48, 55/60 0.26. Laxton's Super B kl. 1 80/90 0.81, 70/80 0.76,60/70 0.36. Golden Delicious kl. 1 80/90 1.21, 70/80 1.09, 60/70 0.58, kl. 2 80/90 1.03, 70/80 0.69-0.74, 60/70 0.32-0.36. Goudreinette kl. 1 70/75 0.80, 65/70 0.63, kl. 2 95 1.00, 85/95 0.78-1.44, 75/85 1.26-1.49, 70/75 0.81, 65/70 0.59- 0.60, 60/65 0.37. Rode Boskoop kl. 1 75/85 1.90, 70/75 1.11, kl. 2 65/70 0.64. Appelen industrie wit 19.60. Confe rence kl. 1 65/75 1.44-1.47, 55/65 1.25- 1.28, kl. 2 60/70 0.93, 50/60 0.75. Saint Remy kl. 2 80/90 1.35, 70/80 1.52, 60/70 1.37. Voorverkoop Conference kl. 1 65/75 1.48-1.50, 55/65 1.28-1.29, kl. 2 45/55 0.68. Totaal aantal colli 7213. AMSTERDAM, 20 maart - In bintje 35-50mm van de oogst 1985 werden 8 contracten verhandeld voor levering april tegen 8,00 per 100 kg. De stem ming was kalm. In bintje 50mm van de oogst 1985 werden 284 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van 18,00 tot 17,50 per 100 kg, alsmede 167 contracten levering mei tegen 19,00 tot 18,70. De stem ming was nauwelijks prijshoudend. Van de oogst 1986 waren het 5 con tracten tegen ƒ29,00 voor levering april. De stemming was kalm. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Evenals voorgaande jaren is de Zeeuws- Vlaamse aanspanning 'In de Triem'n' tweede paasdag te gast in IJzendijke op verzoek van de plaatselijke WV. Vanaf tien uur starten ruim twintig koetsen en oude rijtui gen vanaf het terrein achter de voormalige melkfabriek voor een puzzelrit van vijftien kilometer. Het is voor de ruim zestig leden tellende vereniging de eerste rit van het seizoen. Om de vijf minuten vertrekt er een aanspanning. Tijdens de voorgaande edities was er al leen sprake van een rondit, maar nu hebben K. van de Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De Breskense stichting AURIN hoeft geen extra huur betalen voor het gebruik van multi-functioneel centrum Den Hoekzak inOost- burg. Het college heeft enige tijd geleden nieuwe huurtarieven vastgesteld. Het gevolg hier van was dat AURIN vijftig procent meer huur moest op brengen. De stichting protesteerde te gen die verhoging, omdat men een afspraak met de gemeente had over de hoogte van de huur. De protestbrief kwam gisteren ter sprake tijdens de Oostburgse raadsvergadering. Van verschillende kanten kreeg het college te horen dat de verhoging niet netjes was en de PvdA-fractie vroeg zich af waarom de raad die verho ging niet had behandeld. Burgemeester C. Spijker boer vertelde dat de huurover eenkomst van Den Hoekzak een zaak van het college was. Van een onzer verslaggevers HOOFDPLAAT - Het West- Zeeuws-Vlaamse waterschap 't Vrije van Sluis zal voorlopig geen fietspad aanleggen tus sen Schoondijke en de boerde rij van R. Calon (kruising Westlangeveer), tussen Hoofd plaat en Nummer Een. Het hoofd van de technische dienst van het waterschap, J. Boekhout, zegt wel dat 't Vrije de wens heeft om het fietspad aan te leggen, maar dat er voorlopig nog geen concrete plannen zijn. „We hebben indertijd vanaf Hoofdplaat tot aan de boerde rij van Calon een fietspad aangelegd. Het zou logisch zijn als we dat pad doortrekken naar Schoondijke, omdat veel fietsers gebruik maken van die weg, en de automobilisten daar erg hard rijden", zegt hij. Tijdens een forumavond, vorige week in Hoofdplaat, pleitten bewoners van die kern voor de aanleg van dat fietspad. Met name middel bare scholieren maken veel vuldig gebruik van die weg. Na de fusie van de technische en nijverheidsscholen zullen nog meer rij wieiers gebruik maken van die weg, zodat de noodzaak van zo'n pad nog groter wordt. Technisch moet het volgens de inwoners niet moeilijk zijn om daar een fietspad aan te leggen. Volgens Boekhout zijn er nog geen verzoeken vanuit de bevolking bij het schap binnen gekomen om dat fietspad aan te leseen Plassche en mevrouw W. Lookman een puzzelrit uitge zet. Nabij De Roste Muus wordt een stop gehouden, waarna het gezelschap geza menlijk naar IJzendijke ver trekt, waar het omstreeks 16.00 uur wordt verwacht. Vanaf 16.00 uur verzorgt dierenarts Pol van de Vijver een presentatie van de koetsen en oude rijtuigen. Verder wor den dan de prijswinnaars van de puzzelrit bekend gemaakt. In augustus viert In de Triem'n zijn vijfjarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubi leum worden tijdens het weekeinde van 23 en 24 augus tus in De Braakman diverse activiteiten gehouden. In de komende maanden rijdt In de Triem'n de vol gende ritten: 8 mei Koewacht, 15 juni Westdorpe, 20 juli Wachtebeke, 23 en 24 augustus jubileumviering, 13 september Terneuzen en 25 oktober Sner- trit. „Dit is een voorlopig pro gramma van onze nog steeds groeiende vereniging," aldus Willeke Lookman uit IJzen dijke. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De vervuilin van het Zoommeer moet to een minimum worden beperk maar maatregelen die elk vorm van vervuiling uitslui ten zijn niet te nemen. Dat antwoordt ministe Smit- Kroes (Verkeer en Wa terstaat), mede namens haa collega Winsemius (Milieube heer), op schriftelijke vrage van de kamerleden Veldhoe (PvdA), Willems (PSP) e Tommei (D66). Zij haalde rapporten aan van de stichtin Reinwater, het Rijksinstitui voor de Zuivering van Af va, water en de Deltadienst va Rijkswaterstaat, die alle dri waarschuwen voor een err stige verontreiniging van h( oppervlaktewater en de or derwaterbodem van het Vo kerak en Zoommeer. Smit-Kroes geeft toe dat c waterkwaliteit van het Zoon meer vooral zal worden bi paald door de kwaliteit ve het water dat bij de Volkeral sluizen wordt ingelaten en ve het afstromende water van Brabantse rivieren. Een de van de vervuiling van h Rijn/Maaswater komt eerd> al tot bezinking. Momente wordt onderzocht of door er doelgericht beheer, bijvoo beeld een zo groot mogelij! beperking van de inlaat v; water, de vervuiling verd kan worden beperkt. Een b-, leidsanalyse daarover zal c voorjaar worden voorgele; aan de Raad van de Wate staat. Overigens zijn er, aid Smit-Kroes in haar antwoc den aan de Kamerleden, wt nig andere mogelijkheden d verzoeten van het Zoommr met Rijnwater. Zonder Rij waterinlaat ontstaat gelaag heid (stratificatie), waarin levensgemeenschappen kar loos zijn, en andere beleidsc ties dan een getijloos z< meer zijn strijdig met de l sluiten die in '76 over de Deh werken werden genomen. E andere keuze nu, aldus Sm Kroes, zou in één klap inves ringen tot ƒ1 miljard in t zoet/ zout-scheidingssy stee <- - -

de Stem | 1986 | | pagina 17