Nederland helpt 'zijn' Poolse hartpatiëntjes VS te 'ALLE VERTROUWEN DAT DIT PROJECT GOED VERLOOPT CONGRES EIS Pr. Vissterfte Verdachte mooi Palme hoort tot extreem-reci AMSTERDAMSE El Beurs afwacht WOENSDAG 19 MAART 1986 EXTRA OP WOENSDAG: PAPIER VOOR UW PEN Mest Amnesty Grensarbeiders Merkwaardig Prins Willem Alexander Ziekenfonds De Goeree's Cijfers Telefooncellen HENGÈL^ RUBRIEK WOENSDAG 19 MAART 1986 T11 PAGINA 4 Door Willem Reijn Eén moment aarzelt prof. dr. J.W. Stoop even. Dat is als hij uitlegt, waarom juist Póólse hartpatiëntjes naar Nederland ko men. Iedereen weet dat natuurlijk. Begin jaren tachtig, toen de Polen zich in tijden van economische pro blemen afzetten tegen het officiële gezag, be stond er extra Neder landse sympathie voor het melancho lieke volk. Prof. Stoop, hoogleraar kindergeneeskunde en al gemeen-directeur van het Wilhelmina-kinderzieken- huis (WKZ), zoekt er even woorden voor. Het welsla gen van het project hangt sterk af van de samenwer king met de Poolse autori teiten. „Uit respect voor het moedige Poolse volk", zegt hij dan, aanvullend op zijn eerdere verwijzing naar de bevrijding van Ne derland in '44 45. Het project dat Nederlandse hulp op het gebied van de kin- dercardiochirurgie aan Polen behelst, staat nog steeds volop in de belangstelling. In Breda is er bijvoorbeeld onlangs een steuncomité opge richt. Het comité wil elke Bre dase school een Pools hartpa tiënte laten adopteren. Dat betekent dat zij een twintig mille moeten ophalen om een Pooltje over te laten komen om hier van zijn hartkwaal te worden geholpen. „De belang stelling is niet weggeëbd, zoals wij tevoren hadden gevreesd. Zo leverde de tweede TROS- tv-show zelfs meer op dan de eerste, terwijl er toen toch meer grote inzamelacties wer den gehouden", zegt prof. Stoop. De actie 'Poolse hartpa tiëntjes naar Nederland' startte in 1983. De kinderart sen van het Wilhelmina-kin- derziekenhuis te Utrecht, ge confronteerd met de moeilijke omstandigheden waarin hun collega's in andere landen moeten werken, wilden het idee uitwerken om met hun kennis hulp te verlenen. „Kinderartsen zijn idealisti sche mensen en we wilden ge structureerd iets doen in de vorm van dienstverlening", vertelt prof. dr. J.W. Stoop. „Daarvoor hebben we gezocht naar een duidelijk afgrens- baar gebied, waar evidente te korten bestonden. Het zou een concrete, heldere bijdrage aan De moeders van twee Poolse hartpatiëntjes op bezoek bij hun kinderen in het Utrechtse Wilhelmina-kinderziekenhuis. de gezondheidszorg in dat land moeten zijn". De cardiochirurgie voor de zuigeling was daarvoor een uitgelezen mogelijkheid. Een operatie van een zuigeling geeft een grote kans dat het kind voor zijn leven wordt ge nezen. Vooral kinderen bene den het jaar zijn vaak in de optimale conditie om een der gelijke ingreep te ondergaan. Zo'n ingreep voorkomt dat het kind al op grote schaal ge bruik moet gaan maken van de voorzieningen op het gebied van de gezondheidszorg. Daarnaast is de familie nog niet beschadigd door het chro nisch ziek zijn van het kind. Zo lijden de ouders bijvoor beeld nog niet aan psychoso matische verschijnselen, die zich bij ouders van hartpa tiëntjes vaak voorkomen. Dat leidt er soms toe dat de ouders in de ziektewet raken of zelfs arbeidsongeschikt worden. Stoop: „Ofwel: zowel direct als indirect kan men van een der gelijke hulpverlening profite ren". „Het voordeel van de keuze van cardiochirurgie is dat dit specialisme tot de verbeelding van de mensen spreekt. De hulp is echter pas zinvol als je jezelf overbodig maakt. Je moet dus mensen hier oplei den, die straks het werk zelf standig daar kunnen doen. Gedurende die opleidingstijd moet er hier worden geope reerd als overbrugging", ver telt de WKZ-directeur. Dat de keuze op Polen is ge vallen, is niet zo vreemd. Be gin jaren tachtig stuurde Ne derland zowat wekelijks een voedseltransport naar Polen. „Je moet in ogenschouw ne men dat er al een zeker niveau van gezondheidszorg moet be staan. Je hebt er niets aan een willekeurig Afrikaans land te nemen, want daar heb je an dere noden en bovendien mist men de middelen om zelf aan cardiochirurgie te beginnen", legt Stoop uit. „Polen beschikt daar over". Het land miste echter de kindercardiochirurgie. Daar door konden jaarlijks 4500 kinderen niet worden geope reerd, waarvan een groot aan tal na enkele jaren stierf. Het plan van het Wilhelmi- nakinderziekenhuis kreeg de instemming van de Neder landse overheid onder voor waarde dat dezelfde tarieven als voor Nederlandse hartpa tiëntjes zouden worden bere kend en dat de dienstverlening aan Nederlanders niet onder het Polen-project zou lijden. Vervolgens was de vraag waar fondsen zouden kunnen worden gevonden om de plan nen mee te verwezenlijken. De Hartstichting moest neen ver kopen, maar Terre des Hom- - FOTO WKZ mes was snel akkoord. Al het geld komt van giften, liefda digheid dus. Er vinden veel ac ties richting scholen, paro chies, bedrijfsleven en carna valsverenigingen plaats. Ook nemen verenigingen soms zelf het initiatief om bijvoorbeeld de opbrengst van een bridge drive over te maken. In West- Brabant zijn in het verleden regelmatig activiteiten ge weest voor de Pooltjes: een fietstocht, een concert in de Bredase stadschouwburg, een bridge-drive in Teteringen en een optreden van het Black Hills State College in de Bre dase Grote Kerk. De tweede tv-actie leverde 2,3 miljoen op, waarvan ruim honderd hartoperaties kunnen worden uitgevoerd. De gemid delde ingreep kost twintigdui zend gulden, inclusief de huis vestingskosten van de vader of moeder die met het te opere ren kind mee komt. Dat be drag is zo laag, omdat de spe cialisten gratis hun diensten verrichten. Overleg met Poolse instan ties, waarbij de Polen de voor waarde van een a-politieke aanpak accepteerden, verliep vlot. Patiënten en specialisten worden op open wijze geselec teerd en niet op grond van hun politieke overtuiging. Tot op heden zijn in Utrecht honderdveertig Poolse kinde ren geopereerd. Daarvan zijn er slechts drie overleden, een opmerkelijk laag sterftecijfer. Normaal ligt dat op tien pro cent. Opgeleid zijn een chi rurg, twee anesthesisten, vier kindercardiologen, drie perfu- sionisten en een OK-verpleeg- kundige. De laatste beroeps groep is moeilijk te bereiken omdat als voorwaarde wordt gesteld dat de cursisten Engels spreken. Uiteindelijk moeten er drie getrainde teams terug naar Polen. De bedoeling is dat zij in hun eigen land hun kennis weer aan anderen overdragen. De voortgang van het pro ject stemt tot tevredenheid, hoewel er enige vertraging is opgetreden. Zo zijn er net en kele maanden geen patiëntjes uit Polen meer geholpen, om dat er een tekort aan ver pleegkundigen op de intensive care bestond. Onlangs is de draad weer opgepakt. Een an der puntje is dat er weinig zui gelingen zijn geholpen, zoals de bedoeling was, maar meer peuters. „Dat is wel logisch", vindt Stoop. „Die kinderen worden immers het eerst in hun bestaan bedreigd. Maar toch moet er nog beter naar de allerjongsten worden gezocht, vinden wij". Over drie jaar moet het pro ject klaar zijn. Dan moet de Nederlandse hulp zichzelf overbodig hebben gemaakt. Voordat het zover is, zijn nog miljoenen guldens nodig. De TROS heeft toegezegd begin '87 weer een tv-show te bren gen. Daarmee komen we een heel eind, zegt Stoop, maar daarnaast blijft het noodzake lijk om eigen acties te blijven voeren. De werkgroep in Breda is een van de steunpila ren om de Poolse hartpa tiëntjes een nieuw leven te ge ven. Verenigingen en indivi- duelen kunnen ook recht streeks wat doen. Het giro nummer 66370 van Terre des Hommes staat er voor open (o.v.v. Poolse hartpatiëntjes). Professor Stoop is dankbaar voor wat er tot nog toe is ge daan en vol goede moed voor de toekomst. „Na een half jaar dachten wij: mijn God, waar zijn we aan begonnen, redden we dit wel? Maar nu loopt al les uitstekend en ik heb er alle vertrouwen in dat we het pro ject goed kunnen afwerken". Hoogst verpntwaardigd heb ik het artikel gelezen „Ge meenschapsgeld voor mest" ingezonden door ir. K. Groe- neveld. 'Schoenmaker blijf bij je leest', zegt het spreek woord. Want het feit dat je ir. voor je naam hebt staan, wil helemaal niet zeggen dat je overal deskundig in bent. Ik wil u juist graag op uw grote onkundigheid ofwel onwetendheid wijzen. U schreef dat we als boeren van Brabant een grote zwij nenstal hebben gemaakt al leen maar ten eigen voorde le. Welnu, we hebben als zelfstandige ondernemer steeds geprobeerd om een redelijk inkomen te behalen voor onze gezinnen op een rechtvaardige manier. Steeds door de overheid en de economische wetten ge stimuleerd. Iedereen praat over werktijdverkorting en wij zouden steeds meer moe ten gaan werken. Vindt u dit dan wel reëel? U verweet de N.C.B. dat ze niet christelijk bezig waren. U bent heel slecht geïn formeerd, want al vanaf 1981 is er te Sterksel een proeffabriek opgestart om mest te verwerken. Juist met grote steun van de eigen organisatie en coöperaties. We hebben als boeren erg veel begrip voor het milieu, want we werken er juist een heel jaar lang mee en hopen nog voor ons nageslacht een goed milieu achter te laten. Waarde heer ir. Groeneveld, ik nodig je uit om eens een volle week met ons mee te werken. Dan zul je wellicht niet meer zo lichtvaardig en ongenuanceerd over de landbouw denken. Er zullen wellicht enkele gevallen te vinden zijn waar wij ok niet zo erg gelukkig mee zijn, maar dat geeft u niet het recht om die andere 98% een etiket op te plakken wat helemaal niet overeen stemt met de werkelijkheid. Hopende dat u uit dit tegen bericht wat wijsheid moogt putten. Ba vel, A. v. Arendonk Onlangs verscheen een arti kel in 'De Stem' waarin Am nesty International' een be roep zou doen op elke lezer om te schrijven naar presi dent Botha van Zuid-Afri- ka. Deze oproep geldt nog steeds. U kunt - in het En gels - op persoonlijke titel, dus zonder 'Amnesty Inter national' te noemen, een brief schrijven aan Botha waarin u aandringt op beëindiging van de mensen rechtenschendingen. Het adres luidt: Exc. P.W. Botha, Union Buildings, Pretoria, South Africa. Raamsdonksveer, Mevrouw A. Andries Hierbij wilde ik reageren op uw FNV-artikel over grens arbeiders. Toen een paar jaar geleden de Frank in eens zo achteruit ging en mij dat een paar honderd gulden per maand scheelde riepen de 'hoge' heren in Den Haag 'niks aan te doen' jullie heb ben altijd meer gehad dan de anderen Nu luisterde ik gisteren naar de radio en wat hoor ik; Als diezelfde 'hoge' heren eerlijk rekenen gaat het aardgas 15 cent per kubieke meter omlaag, maar... dat kunnen we niet betalen zeggen ze dus wordt het maar 5 cent. Wat hebben ze dan al die 'vette' jaren met hun aardgasbaten ge daan Ik zie geen verschil met onze situatie met die de valuatie toen Wie komt er nu eens voor ons grensarbei ders op Wij weten niet eens hoeveel pensioen we straks zullen krijgen. Wie geeft daar eens antwoord op Hulst, A.C. Jacobs Amper twee weken geleden schreef ik in deze kolommen dat in de jaren tachtig men sen tot ontevredenheid ge prikkeld worden. Het lijkt er vaak op dat iemands be langrijkheid daaraan wordt afgemeten. Het is merk waardig hoe diverse mensen in mijn directe omgeving mij, als teken van herken ning, daarop hebben aange sproken. Van één ervaring heb ik toegezegd het hier te vermelden. Een gepensio neerde riep mij binnen. De man wees op wat paperas sen en zei: „Kijkt u maar! Het vorig jaar ben ik er netto op vooruit gegaan en ook dit jaar krijg ik meer in het handje. Mijn koopkracht zal ongeveer gelijk blijven, denk ik. Dat is toch mooi! Er zijn maar weinig mensen die weten hoe het met de AOW zit. Vanaf de invoering in 1957 wordt de premie bere kend op wat voor dat tijdstip nodig is om 65-plussers een bestaan te geven. Niemand heeft AOW-premie voor zichzelf betaald, zoals bij pensipenen. Maar intussen is het aantal AOW-ers sterk gegroeid en meer dan ver dubbeld. Het is niet zo sim pel alle uitkeringen betaal baar te houden. De oppositie praat daar weinig over. De Uyl en zijn Koksmaatje houden liever het pruttel- potje van de demagogie op het vuur". Breda, Petra Zondag Als reactie op de brief van de heer R. Mulder wil ik het volgende zeggen. Ik vind het terecht, dat het bestuur van de Elfstedentocht prins Wil lem Alexander deze kans heeft geboden. Immers hij is een uniek persoon - in Ne derland hebben wij maar één kroonprins. Dat hij nu eens de kans heeft gekregen om niet op de eretribune te zitten, maar gewoon met iedereen mee te doen, vind ik juist voor hem zeer waar devol. Het lijkt mij voor een troonopvolger van groot be lang om al op jonge leeftijd - zonder de gebruikelijke af stand - tussen andere men sen te verkeren. Hij heeft toch al meer dan de overige deelnemers zware tol moe ten betalen, zowel door ge brek aan privacy als door de dwang te moeten presteren, waar 'n ander in zijn situa tie het bijltje er bij zou heb ben neergelegd. Wat die zie lige mevrouw betreft, als zij zo graag de Elfstedentocht had willen rijden, dan had ze jaren eerder al lid kunnen worden. Dank zij al diege nen, die door de jaren trouw hun contributie hebben be taald, kon nu de organisatie van de grond komen. Geza menlijk niet alleen de lusten maar ook de lasten dragen, dat is ware democratie. Breda, A. Schöpping-Houx Ik reageer op de laatstge- plaatste artikelen over de vrijwillige ziekenverzeke- ring. Op de radio hoorde ik Tweede Kamerlid Ad Lan- sink over dit onderwerp praten. Hij beloofde in dat interview uitstel tot 1 juli '86 en betere voorlichting van de overheid. Echter, op brie ven van mij aan minister Brinkman en staatssecreta ris Van de Reijden (WVC), heb ik totaal geen reactie gekregen. Wel antwoord (en wat voor een reactie) ont ving ik van CDA-fractielei- der Bert de Vries. Ik citeer: 'Dank voor de toezending van de adhesie-betuigingen; betreffende de opheffing van de vrijwillige zieken fonds verzekering', 't Is niet te geloven Of we het er mee eens zijn, dat we weggegooid wordenDat noemt zich volksvertegenwoordiger van het CD A-kiezersvolk...! Ik weet een beter baantje voor hem Breda Th. Bank Twintig jaar geleden (1966) verscheen de conciliaire verklaring Nostra Aetate waarin de beschuldiging werd teruggetrokken dat de joden verantwoordelijk wa ren voor de moord op Chris tus. Terecht! Toen Jezus vermoord werd, werd het joodse land bezet en ge knecht door de Romeinen. Koning Herodes was een lie derlijke collaborateur en profiteur, terecht veracht door het joodse volk. Op het pleintje waar Jezus werd ter dood veroordeeld was hoog uit plaats voor een paar honderd mensen. Nog niet één promille van het joodse volk, dus zeker niet hét joodse volk. En welk soort mensen zou zich komen ver lustigen 'in een martel- en moordpartij? Jezus bad dan ook: 'Vader, vergeef het hen, want ze weten niet wat ze doen'! Helaas vergaten Christenen te vergeven. Wij deden juist het tegendeel. Wij kwamen in feite tot een godslasterlijke conclusie die geheel in strijd is met de liefde en rechtvaardigheid die wij God toeschrijven: namelijk dat God het door hem zelf uitgekozen volk voor eeuwig zou straffen en vervolgen voor iets dat hét joodse volk nooit heeft ge daan. De betrokken hoge priesters, die een eigen volks- en geloofsgenoot uit leverden aan de bezetter, kunnen zeker niet gezien worden als representanten van het joodse volk. Welk soort mensen leverde hier zijn landgenoten uit aan de nazi's? Uitspraken tijdens de oorlog gedaan door de heer Mussert c.s. namens het Nederlandse volk, kunnen toch echt niet als zodanig worden erkend. Supporters die zich misdragen op sport velden (bijvoorbeeld Heizel- stadion) doen dat toch niet in naam van hun volk! Bij Kok te Kampen verscheen een voortreffelijk boekje van drs. R. Naftaniel en dr. S. Schoon, génaamd 'De zaak Goeree'. Daarin wor den de hoogstgevaarlijke theorieën der Goeree's op zeer leesbare wijze ontze nuwd. Voor belangstellen den zeer nuttig. Rucphen, P.C. Marij nissen Welzijn en welvaart in een nog niet zo ver verleden hebben voor veel verande ring gezorgd in de levens omstandigheden van in grote armoede gedompelde, toen nog zo geheten arbei ders en wel in positieve zin. En in die tijd was er vol doende werk en winst werd er ook gemaakt alsof het zgn. potverteren het enige euvel zou zijn dat geleid moet hebben tot de economi sche crisis, die de gehele we reld met alle narigheid van dien aan de lijve ondervindt. Wij herinneren ons de jaren 30 toen er van 'potverteren' geen sprake was, er enorme winsten gemaakt werden dank zij de lage lonen. Het toenmalige straatbeeld werd beheerst door het schrijnend aanzien van kringetjesspu wers, peultjesrapers en kin deren met snotterbellen. Dit in tegenstelling met de ma nier van leven van de dames en heren binnen de muren van hun villa's, landhuizen, kastelen en bungalows. En hoe laat zich nu verklaren dat ondanks bezuiniging, loonmatiging, toezeggingen dat de genomen besluiten moest leiden tot verruiming van de werkgelegenheid het aantal werklozen tijdens het kabinet Van Agt-Wiegel op liep tot 500.000. En hoe wordt verklaard dat onder het zo geprezen beleid van een re gering onder leiding van Lubbers de werkloosheid nog eens toeneemt met 250.000 tot 750.000. Er tekent zich een gunstige tendens af van dalende werkloosheid, maar in welke mate is reke ning gehouden met versoe peling van de sollicitatie plicht? Zoveel factoren spe len een rol in publicaties om ons op de hoogte te houden van de stand van zaken. Er wordt in de politiek gesjoe meld met cijfers, standpunt bepaling en stellingname hetgeen niet bevorderlijk is voor de geloofwaardigheid en betrouwbaarheid. En hoe geloofwaardig wordt een ge voerd beleid op den duur wanneer vraagstukken van levensbeschouwelijke aard zoals de kernwapens, eutha nasie en de gelijke rechten van man en vrouw, waar voor bij een meerderheid buiten het parlement een uitgesproken mening be staat maar waaraan door de coalitie van CDA en WD geen waarde wordt toege kend omdat een bezuini gingsbeleid op de tocht zou komen te staan en bovenal de vrees voor een regerings crisis. Het gaat uitsluitend om geld en allerminst om welzijn, dat is het beleid van de huidige regering. Van minder belang is de sociale en geestelijke nood. Oosterhout, W. Telchuijs E M mdat kennelijk E V W nogal veel Neder- 1 landers begaan zijn E met het lot van de Belgen E krijg ik nogal eens E brieven, die hande- len over mijn gelijk j= of ongelijk ten E aanzien van de ty- E pische problemen, waarmee onze zui- 5 derburen worstelen. E Opmerkelijk veel van E die brieven bevatten de 1 laatste tijd vragen rond een 5 van die problemen, „die tele- E fooncellen in dat land waar u E woont." H Want: „Als ik met vakantie in België ben en ik wil mijn familie S bellen dan lukt dat nooit vanuit E een cel." Want: „Als ik vanuit E een Belgische cel zakenrelaties wil vertellen dat ik wat later ar- riveer, krijg ik ze nooit te pak- E ken." Behalve het feit dat de te- E lefoons in cellen niet doen waar- voor ze daar zijn opgehangen, E aldus het merendeel van de E klachten, is het ook nog eens zo dat ze de franken opslokken als E de holle bolle Gijs het papier in een bekend Nederlands pret- park. Nu is het voor mij wat las- E tig me publiekelijk uit te laten E over het functioneren van de te- li lefoon in België in het algemeen E (van huis tot huis dus) zonder S het verwijt te krijgen grof te E worden - je kunt gemakkelijker vanuit Zimbabwe naar Den E Haag bellen dan van Brussel E naar Eindhoven-, dus om me nu plotseling positief uit te laten E over de telefooncel in België E Toch gebiedt de eerlijkheid E me te zeggen dat ik met het sys- E teem van de 'telecard', een stuk E plastic in de gleuf, zeer goede er- varingen heb, beter dan met E mijn thuistelefoon en zeker als E de cel op een tegen vandalen be- schermde plaats staat. Op het E moment dat er munten aan te E pas komen, voel ik vaak de nei- ging opkomen het apparaat van E de wand te rukken. Zijn het wel E altijd vandalen, die telefoons in cellen onbruikbaar maken Zijn E 'het soms ook teleurgestelde E klanten Hoe dan ook het repa- reren van openbare (meest mun- E ten-)telefoons kostte vorig jaar in België een half miljoen gul- PTT. Re- was om- dat men de la had willen lichten, E een domme bezigheid overigens omdat er nooit meer dan een E goede duizend frank in de kas S zit. E In België zijn 3.100.000 tele- E foonabonnees - het aantal is de laatste jaren geweldig gegroeid - en- dus - is ook het aantal cel- E len sterk toegenomen. „Hoe E meer abonnees, hoe meer cel- li len", zegt de PTT, „want je moet toch naar iemand kunnen E bellen?!" Het aantal cellen E groeide dus van 7.542 in 1981 tot 11.373 vorig jaar en dat bete- kent dat er per 1000 Belgische S den, zegt de Belgische P S paratie die veelal nodig inwoners 1,04 cel beschikbar I In Nederland is dat 0,55 ce|.f 1000 inwoners, in West-Dul land 2,64, in Frankrijk 3$J in Italië 7,65. Nu we toch met cijfers bt zijn kan ik melden dat in snee 600 van de 1445 Brush telefooncellen niet function#! In Hasselt is het ook bail boos; daar werden er vorig» 194 van de 642 vernield, inj. werpen 133 van de 1032 1(| Mechelen 127 van de tijdelijk in ongebruik zijn» talloze cellen, doordat mej geprobeerd hebben andere tj Door Aad Jongbloed ten dan franken in de glcill stoppen en de zaak dus t keert, is hierin niet verrekend! Het totaal aantal cellen alleen op de telecard funti neert is inmiddels in BelgitJ gelopen tot 1604, maarï het telecardsysteem over tel gemeen beter functioneert ei! ker een betere mogelijkheids! een internationale verbinj garandeert is het niet bij de buitenlander. Dai is wonder, want een telecard je kopen bij een postkantoor! als je eenmaal een (gi postkantoor gevonden hoef je niet meer op zoek een cel. Zoals een Belt halffrancstuk het zo 1 in een Nederlandse park» ter, zo voortreffelijk schijn Israëlische shekel (waarde: halve cent) als 5 francs(«!| werken in een Belgische fooncel. Maar omdat hel gebruik is dat men als Nedt der met een zak vol shekels België gaat, moet ik de Ni landse toerist of zakenmiil België adviseren eens een kantoor binnen te lopen „voor het geval dat" een i card te kopen. Hoewel hein taat dus beter is dan mei ten, valt het kampeerders ij op dat juist bij campings tencellen staan. Mocht u o: gens een munt of munter raken in een Belgische cel, dat het apparaat ze inslikt der tegenprestatie dan kl met uw klachtterecht op mer 993. Het geld wordt a rugbetaald, via uw rekemi: per cheque. nïllMlllllllilllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllI Door Rien van Nunen Met verbazing en afgrijnzen moesten sportvissers vorige week vaststellen dat de Mark over een lengte van tientallen kilometers vol dode nis lag. Verbazing om dat gedurende geheel de vo rige week niemand lucht gaf aan zijn ergernis via deze krant, afgrijzen omdat het de zoveelste keer is (nu driemaal in tijdbestek van 1 j aar) dat de Mark werd ge troffen. Prachtige brasems, in paaikleed, grote voorns en hele grote karpers, lagen zieltogend tussen de stenen langs beide kanten van de rivier. Een container vol vis stond afgelopen woensdag op de kade nabij de brug in de weg Breda-Rotterdam. „Ik kan wel janken", zo meldde een van de sportvis sers aldaar. Vissterfte duidt meestal op omstandigheden van zuurstofloosheid in het wa ter. Smeltend ijs, zeker wan neer het langdurig koud is geweest en weinig zonnig, geeft dan de doorslag. Of is er meer aan de hand In ieder geval zullen sportvis sers er hopelijk via een goede lente en een lange zo mer niet al teveel van mer ken. De Mark is (of was) op weg een viswater van allure te worden, het gebrek aan visgelegenheid bewesten Breda daargelaten... De zeevissers onder ons kunnen zich weer startklaar gaan maken voor het ko mende visseizoen. Leek de Oosterschelde wel uitgestor ven de afgelopen weken, die situatie verandert snel. Er wordt redelijk wat bot ge vangen en ook schol, een nis die normaal al in februari te vangen is, maar beslist een topper kent in de maanden april, mei en juni. Vanwege het koude water moet wel aangepast worden gevist. Het beste kan men de onder lijnen voor platvis aanpas sen aan de omstandigheden. Fabrieksonderlijnen zijn over het algemeen te dik en de haken ervan zijn veel te groot. Neem voor de veran dering eens de volgende za ken in een onderlijn op: De basis van de onderlijn vormt de hoofdlijn ervan. Die maakt men dikker dan normaal en men kan daar voor met 50/100 of zelfs 60/ 100 uit de voeten. Stevig ge noeg voor het tillen van grote botten, sterk genoeg om de klappen van de W"l op te vangen. De zijlijnlj| (2 of 3) worden van -» zeevissers - extreem dun «jjl Ion gemaakt, n.l. 22-21/lf Hoe kouder, hoe trager vis en hoe dunner. Vist i op grote botten -bijt*| beeld met slikdragers- niet te dun. Als haak de «I kende Blauwe Aberdeen1] de maat 4 of 3. Scherp®l genoeg voor slikzagers I niet duur. Vervang bij vissen op platvis na etw uren en een flinke vtM meteen de haken, uist'i worden op den duur bot. Een slijpsteentje dit geval ook wel handig De vistactiek voor W water is de volgende, vist met een zo soepel i lijke hengel, de uis traag. Er wordt niet iedere beet onmiddellijke slagen maar lijn Slappe lijnen geven d' de ruimte ongestoord W j happen. Wie het slapste jj vangt het meest. Men M hengel dus met rust. >jj 'sportvissers' maken vaij'1. vissen op platvis uanW'j boot op de Oosterscheld'J de Noordzee een soon1 haalwedstrijd. Meer gebeurt het dat men re" kopje koffie beneden doublet bovenhaalt. Platvis vangen is niet zo'n kunst, véél 1 vangen echter teel. teens let u er ook eitc»! dat de minimum maat j;J schol 28 centimeter is sportvissers nemen te kleinste platvisjes m vermoorden zo hun visserij. Bot moet 20 eJJ schar 15 cm meten. Sp° sers hebben immers L alibi nodig om te nissen Gebruik voor de f van schol zee pieren eflf beer vooral de slikzaQe,\ het vangen van bol j zijn daar botten van j'l en meer bij. In de len»' dergelijke botten ones': zet ze dus terug. Mc" kent ze aan een gehee' linkerzijde. Het vlees slap aan en vaak vertos eis zwakke wondjes... In de herfstJ men ze dan nog rug Van onze correspondent WASHINGTON Leden van het Amerikaanse Congres vinden dat er meer gedaan moet worden tegen wat zij noemen 'het handelsprotec- tionisme in West-Europa'. Ook de Amerikaanse industrie dringt aan op maatregelen tegen 'oneigenlijke en niet faire bevoordeling' van Europese producten. Nu in de goedkopere landen als Japan, Taiwan en Korea steeds meer begrip blijkt te ontstaan voor de grote handels moeilijkheden die de Amerikaanse be drijven in die landen ondervinden, willen invloedrijke congresleden dat de Ameri kaanse regering haar blik meer richt op het Europese protectionisme. Amerika is vooral gealarmeerd door de toetreding van Spanje en Portugal tot de Europese Gemeenschap. Beide landen hebben tot dusver grote hoeveelheden graan uit de VS geïmporteerd. De Ameri kaanse graanleveranciers verwachten STOCKHQLM/WIESBADEN (DPA/AFP) - die vastzit In verband met de moordzaak op L lid van de extreem-rechtse organisatie 'Euro! tij' (EAP). Dit schrijft het Zweedse dagblad in zijn editie van dinsdag. Svenska Dagbladet drukte een gedeelte van de ledenlijst van de EAP af waar de naam van Gunnarsson op voorkomt. Volgens de krant heeft de Zweedse afdeling 1.800 leden. De EAP heeft haar hoofd kwartier in Wiesbaden. De Zweedse EAP-afdeling publiceerde in eigen tijd schriften herhaaldelijk op ruiende artikelen tegen de vermoorde sociaal-democrati sche premier. In het EAP-tijd- schrift Nieuwe Solidariteit staat onder andere over Pal- me: „De Zweedse bevolking wordt door een krankzinnige bestuurd, een geesteszieke moordenaar, die met een bijl in gereedheid opduikt uit de donkere winternacht. Achter het democratische masker schuilt de werkelijke Palme, een razend beest, een moorde naar met een bijl; kortom, de duivel zelf." Vertegenwoordigers van de EAP in Stockholm spraken dinsdag tegen dat Gunnarsson lid van hun organisatie was. Gunnarsson zou zich wel heb ben aangemeld, maar hij werd afgewezen wegens „zijn zon derlinge opvattingen". De politie tast nog volledig in het duister wat eventuele andere betrokkenen bij de mixird betreft. Zij was ervan uitgegaan dat de moordenaar hulp had gekregen van ver scheidene professionele hand langers. De politie is nu inten sief bezig I Gunnarssofl De ultra Arbeidersp Europese kaanse twaalf jaar enigde Statj door de Larouche. Zepp-Laroil journaliste,! republiek De EAP kwartier ini del regel LONDEN ling van Britse gen af te vooruitzie! tingverlaL begrotings 1986/87 die senteerd di nanciën Nil Toch veij het Lagerh de olieprijj zal leiden van de eccj een vermin flatie. Lawson inflatie in| zal dalen jaarbasis nJ (ANP, - De Amster- kSn„r beUrs Saf met de Ver- afwarht" a z»cht dtnsdag opnieuw een «Xhl" 1e £oudin* te *en. Ondanks Wevon rtTi!1-1 reactie in Wan street sen h^r a £?ri?en Van de grote fond" tiemarvf? biJ huis' °ok de ob'iga- lemarkt lag er nogal onbeweeglijk bil gekomen, sing. De koers I Er kon T o0gal onbeweeglijk bij. ven dag worden ingeschre- Uoat.óln'0™ A5 Procents 10-jarige Erot^ hïï"6' eze lening ondervindt wordo, ;La,?gStelUng en OP de beurs lard i„ dragen genoemd tot 5 mll- kunnene^"mmrS °P 1M tereCht grouf.Hu, aandelenmarkt gaven de schuivine (VEra nog de gr00184® ver uur u,„ ït' sten* Tegen het middag- 1158 en pi 2,50 kwijtgeraakt op Van3 °P 171. lever f internationals verloor Urn en Klm'Koninklijke Olie rond 1 omhoog naar banken en f52-20- De rest van ri e prijshoudend. De eehter net m'',1anCiSe ^r kon zich J 2 teru„ handhaven, HBG moest f 1,50 naar 27? p m,™ GiSt Brocades °P de loS Fokker won 1 op 84. een wat verï? i!T was sprake van draf,?», rdeelde stemming. Enig be- SttSS r?lde Wer wel een rok Winst £h ^U??t 0nda,?k3-ee.n lagere Svfri;!k0ndigdwer3^.»n7mêt hogere f 6 naar f 157. Het ■naakte ^T'da"d b« EB Kondor knoest fQfc" druk. Het bouwfonds ling, dat m gunaar 536- De medede- dat Meneba uit de rode cijfers is een onveranderd dividend Internatio 70,20 en Gra ƒ211,50. Aan ACF ƒ2,50 14 naar 51» 143,50. Spi ƒ14.200, Sa; Schuppen 6, Op de para! 1,50 prijsgev. Bij de sprake van ëei Zo zette Unilei winst van een Elsevier het v. bijna geheel 173,50. Heinel vankelijk kiel ƒ232,50. Op de optii tot 12.00 uur 9. deld. De ondei toonden een vc belangstelling Koninklijke Ol handeld in het De eoe-aandel. naar 264,65. GOUD/ZILVER' aotonius antonius congr. n H 7*« Qtc ^"dgr- o.kv. sï die' gasthuis gasthuis gasthuis gasthuis 'C hooghuys o* ProUhs S.Prot.z.hs 1% Prot.z.hs (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) Goud Inkoop Verkoop Zilver Inkoop Verkoop 1968-98 1972-02 1972-02 1958-88 1971-01 1971-01 1972-02 1952-92 1959-01 1972-02 1950-90 1966-96 1971-01 1973-03 1972-02

de Stem | 1986 | | pagina 4