B en W Axel oneens over verzoek PvdA Ik heb iets moois liggen Bewoners Clingse Ruysdaelstraat boos op dorpsraad GOR-examen pittig George 5Ü Sponselee z; 'Gewoon [zoeken9 van de politi ie IDESTEM OVER EXTRA HERINRICHTINGSKOSTEN VEJV Hulst presenteert filmcyclus NEUZEN I fcUzen: Rein van der Warrig CDA Hontenisse .ÉÉémMÉI C Sluis weer in werking VAN ZEELAND MAATREGEL I Raadsleden op •stembureau's niet gewisseld ixelaar voor i kantonrechter Openbare lessen 1 in Muziekschool betiteld als asociale elementen IEDEREEN GESLAAGD examens Rattenvanger Voedseikeuze Kringloop Kloosterzande Nieuw-Namen UnPNSDAG 19 MAART 1986 T22 PAGINA ZEELAND 2 voorjaarsmode t en te keur bij \lieuw zijn de dessins, stijlen n. Hoogst aktueel, Oomvattende llektie... v een kijkje nemen ht lente wordt. deze twee modellen zijn ie blouson of long shirt zelf welke kombinaties >END VEELZIJDIG tat 84-86 XVdverteren helpt u op weg, reisleider. 99 Inlichtingen: De Stem. 076-236911 ders van Terneuzen bren- dat zij hebben besloten de de) verkeersgeleider op de Doormanlaan aan de Roo- bijlage II van het RW te van het verbod de geleider te gaan). ligt vanaf heden voor een entesecretarie, afdeling al tegen betaling der kosten Bteld. >rts binnen dertig dagen na ijesteit de Koningin te rich- saris der Koningin, St. Pie- in te dienen) beroepschrift sn wethouders voornoemd, L'JIGEMEESTER HULST: Van een onzer verslaggevers I HL'LST - De kiezer in de ge- I ffleente Huist die vandaag hun I «tem gaan uitbrengen, zullen I verschillende stembureau's I jj raadsleden aantreffen die I er altijd zitten. I Burgemeester F. Jacobs van I Hulst heeft besloten dat de be- I zetting van de stembureau's szelfde blijft. „Iedereen heeft 1 bericht gekregen op welk I bureau hij wordt verwacht", I aldus Jacobs, „dus er veran dert niets". De burgemeester gaat daar- mee voorbij aan de wens van IWD-raadslid A. Houben, die I wil dat de raadsleden op de I stembureau's gewisseld wor- I den. Volgens hem kan dat er- I toe bijdragen dat fraude met I stemmachtigingen voorkomen I wordt. De burgemeester zegt I echter 'onder de gegeven om- 1 standigheden' geen aanleiding (te zien de bezetting van de I stembureau's te wijzigen. Van ome correspondent TERNEUZEN - „Gewoon zoe ken". Zo betitelde J.N. uit Axel kei optreden van de Axelse •ijkspolitie toen hij 19 juli van iet vorig jaar werd bekeurd tegens het rijden in een per- menauto, waarvoor geen deel drie van het kentekenbewijs Iwas afgegeven. Het frappante [daarbij was dat hij toen hij op 'de Kinderdijk staande werd gehouden, het voertuig kort daarvoor aan het Axelse poli tiebureau was afgehaald, waar het wegens een in be slagname maandenlang had Een beslag dat door een uit- I spraak van de kantonrechter enige dagen daarvoor was op gegeven. „Ze hadden het voer tuig zeifs buiten het terrein van het politiebureau op straat neergezet", aldus N. Of ficier van justitie mevrouw mr. Arendsen zei echter dat N. drie dagen de tijd heeft gehad om naar het postkantoor te gaan en een deel drie te kopen. I Ze zei verder dan N. ondanks I dat de auto in oktober 1984 in lag was genomen, hij ge- I woen een deel drie voor 1985 I tijdig had kunnen aanvragen. I Zij eiste een boete van 130 gul- I den of 3 dagen. N. verweerde zich nog door I te zeggen dat hij op het post kantoor niet terecht kon om- I dat alle papieren in de auto waren en het voertuig boven- I dien op naam van zin vrouw stond. Kantonrechter mr. H. |fle Mul wilde met al deze om standigheden wel rekening jrouden en kwam tot een uit- I spraak van 50 gulden of 1 dag. Van onze correspondente I HULST - Deze en volgende j week vinden er voor ouders en I belangstellenden openbare I lessen plaats in Hulst en de 1 andere gemeenten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen waar I de Muziekschool opereert. Het zijn met name de AMV die deze keer worden I u, Deze cursus Algemene I Vorming is vooral I Gr?™ voor jonge kinderen. I«jangstellenden van bui- I liiï i SCH°°1. die een derge- I ni wi'len bijwonen, kun- |„„n voor informatie contact li£men met hem via 01140- ^^DVOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren ^neuzen, Hulst en Goes, pressen en telefoon- u"imers op pagina 2. Openingstijden: 3°-12.30/13.30-17.00uur. Redactie □ai (editie-chef), Jan Een (plv- chef), Emile ■Goes ria9' Henk Postma' I es Cle van Katwijk. I^ertentie-exploitatie IC MeCteur2ee|and: privé tel. 01150- Van een onzer verslaggevers CLINGE - De bewoners van de Ruysdaelstraat in Clinge zijn woedend op de plaatse lijke dorpsraad. In een dorpsplan voor Clinge stelt de dorpsraad dat er door het huurdersverloop in het uitbreidingsplan teveel asociale elementen bij elkaar komen, wat een ongunstige in vloed op de buurt zou hebben. De bewoners zijn boos dat de dorpsraad, zonder vooraf enig contact te hebben gezocht met de huurders van de wo ningwetwoningen, hen af- schildert als asociale elemen ten. „Het komt hard aan bij de bewoners van de Ruysdael straat, aangezien de dorpsraad deze straat omschrijft als een crimineel oord", aldus bewo ner H. Weemaes in een reactie. In hetzelfde dorpsplan le vert de dorpsraad ook nogal kritiek op de aarde van de huurwoningen, die als 'kazer- ne-achtig' omschreven wor den. De huurders vinden dat als de dorpsraad kritiek heeft ze niet de bewoners moet aan klagen, maar bij de woning bouwvereniging moet aan kloppen. De dorpsraad heeft beloofd haar verontschuldi gingen aan te bieden aah de bewoners van de Ruysdael straat, maar, aldus Weemaes, „dat is tot op heden nog niet gebeurd". Van een onzer verslaggevers AXEL - B en W van Axel zijn verdeeld over het verzoek van de PvdA Axel de anderhalve ton die de gemeente van het rijk heeft gekre gen voor groot onderhoud en verbetering van complexen woningen ten goede te laten komen van de huurders. Het verzoek, dat inmiddels is gesteund door een handtekeningactie van de huurders van de Generaal Meyerstraat en Van Gistellelaan, is vooral bij wet houder H. de Mui in het verkeerde keelgat geschoten. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Is het CDA in Hontenisse nu wel of niet tegen het 'ronselen' van stemmachtigingen? Met deze vraag worstelen met naölftf.de. jfliwoners van Vogelwaarde,' die dezer dagen twee pamfletten van de Chris ten Democraten in de bus heb ben gekregen. „Laat uw stem niet verloren gaan. Geef uw oproepings- kaart niet uit handen, maar ga zelf naar het stembureau", roept het 'CDA de kiezers in Vogelwaarde op„ Verbazing als de geïnteresseerde kiezer ook het tweede pamflet gaat lezen. „Bent u verhinderd om te gaan stemmen? Hebt u geen tijd of misschien geen zin? Dan mag uw stem nog niet verloren gaan", benadrukt de folder, die het volgende advies geeft: „Geef uw oproepings- kaart aan een CD A-lid: ge woon uw. handtekening plaat sen en bij één van de CDA- kancjidateri in de bus doen". Van onze correspondente HULST - Maandagavond legden elf deelnemers in Hulst het GOR (Gewondenzorg Onder Rampomstandigheden)-examen af. Bij dit jiïttige examen, wer den de kandidaten getést op hun geschiktheid om bij een ramp als volwaardig Colonne lid vanhet Rode Kruis op te treden. Op provinciaal en nationaal gebied staat de groep Hulst bekend als zeer voortvarend. De opleiding die wordt gege ven door R. van Vlierberghe, B. Hopmans (arts) en P. Valckx (verpleegkundige) is van hoge kwaliteit. Dit bleek uit het resultaat. Examinator dokter Van Haelst konna af loop alle deelnemers felicite ren. Het examen bevatte drie onderdelen van elk 20 minu ten. Een theorieronde over de hulp en organisatie tijdens een calamiteit, een praktische test waarbij gekwetsten (gespeeld door de Lotusgroep Oost Zeeuwsch-Vlaanderen) ver- voersklaar moesten worden gemaakt en eerste hulp voor verwondingen en breuken werd verleend. Het laatste on derdeel speelde zich af in een verzamelplaats voor gewon den, waar zuurstof moest wor den toegediend, een infuus aangelegd en de bloeddruk ge meten. P. Vonck uit Hulst bleek de beste reslutaten te hebben be haald. De andere geslaagden waren E. Adam, R. Burm- Morkens, A. van Immerseel en C. Schauwaert-Zegers uit Hulst, A. Aerts-de Cock, E. Begheyn-Mijskens en V. van Delft uit Terhole, j. van goe- them d'Hooghe uit Sint-Jan- steen, A. van Waterschoot uit Lamswaarde en T. Vlegels- Rietjens uit Heikant. De Mul vindt dat het geld, zoals afgesproken binnen het college, naar de Regionale Woningbouwvereniging moet. „Het is niet correct tegenover de woningbouwvereniging. Als er een mogelijkheid is zou ik het toejuichen, maar af spraak is afspraak". Wethou der J. van Schaik daarentegen vindt dat eerst alle mogelijk heden onderzocht moeten worden terwijl wethouder P. Apers zich voorlopig nog even op de vlakte houdt. In de gemeente Axel zijn de afgelopen periode vanwege het gebruik van slechte mate rialen bij de nieuwbouw rond de driehonderd vlaco-wonin- gen in aanmerking gekomen voor vervroegde renovatie. Omdat de woningen echter jonger zijn dan 25 jaar kunnen de huurders niet profiteren van een rijksregeling die bij 'echte' renovaties (woningen ouderen dan 25 jaar) van toe passing is. In dat geval kun nen de huurders een bijdrage van maximaal 4000 gulden in de herinrichtingskosten tege moet zien. Dat bedrag lopen ze nu mis. Na diverse acties echter is de woningbouwvereniging zover gekregen dat ze de huurders uit eigen zak 2000 gulden herinrichtingskosten betalen. De PvdA noemde dat in de raadsvergadering van februari een verstandig be sluit omdat zo alle huurders konden worden overgehaald mee te doen aan de renovatie, die wettelijk niet verplicht is. De woningbouwvereniging zelf is voor een lange tijd af van onderhoud en klachten. In 1985 is echter een nieuwe rijksregeling voor groot on derhoud van kracht geworden waarvan Axel nu profiteert. Dat geld, voor Axel in dit ge val 156.000 gulden, gaat recht streeks naar de gemeenten. Maar volgens de woning bouwvereniging is daarbij de afspraak gemaakt dat het geld meteen aan de woningbouw vereniging wordt doorge sluisd. De PvdA wil dat nu tegen houden omdat de huurders meer dan 2000 gulden aan her inrichtingskosten hebben moeten maken. „Het gaat om geld dat plotseling van het rijk afkomt. De woningbouwvere niging heeft er in de begroting geen rekening mee gehouden. Als de huurders meer dan 2000 gulden aan herinrichtingskos ten hebben, en ze kunnen dat aantonen, wat is er dan op te gen om het geld onder de huurders te verdelen", vindt Van Schaik. De woningbouwvereniging denkt daar heel anders over. In een brief, die veel bewoners als een dreigbrief hebben op gevat, wordt onomwonden duidelijk gemaakt dat als de gemeente geld afschuift de woningbouwvereniging dit met de 2000 gulden verrekent. „Op die manier schieten we er nog niets mee op", zegt Riet Liefting die de handtekening actie is gestart. „In onze buurt wonen veel mensen die werkloos zijn of op een andere manier afhanke lijk zijn van een uitkering. Al lemaal hebben ze meer kosten moeten maken dan 2000 gul den. Als de kamer groter wordt omdat er andere gevels in worden gezet kun je wel een plank op de vloer slaan maar dat is geen gezicht. Dan moet er toch andere vloerbedekking komen. Er moet extra geverfd worden. Die 2000 gulden was daarvoor niet toereikend. Toen we lazen over het PvdA voorstel in de raad heb ik met een actie ondernomen. Het is toch logisch dat je probeert er uit te halen wat er in zit". Onduidelijk blijft echter nog of het wettelijk gezien wel mogelijk is het geld niet aan de woningbouwvereniging maar aan de huurders te ge ven. Volgens wethouder Van Schaik bestaat die mogelijk heid wel. De Mul echter be weert van niet. Het ministerie van Volkshuisvesting kon gis teren geen duidelijkheid ver schaffen, maar vermoedt dat Axel daarmee in de fout gaat. Directeur Goedbloed van de woningbouwvereniging was gisteren onbereikbaar voor commentaar. Heel wat uren werden besteed aan de organisatie van de filmcyclus. Aan de Katholieke Universi teit te Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen Alge mene Taalwetenschappen Paul van Vlieberghe uit Clin ge. Van onze correspondente HULST - Het VEJV in Hulst organiseert in samenwerking met het open jongeren centrum een fimcyclus. In het Houtenkwartier worden afwis selend in de ruimten van de jongeren- groeperingen films vertoond die volgens de organisatoren het bekijken ervan meer dan waard zijn. Gestart wordt vandaag met een Franse rolprent. Het verhaal lijkt op dat van Taxi-Driver, alleen minder geweld dadig. De hoofdrol wordt vertolkt door een vrouw en het geheel is gekruid met wat amoureuze verwikkelingen. De laatste tijd worden er vanuit het ■iV» 'vf VEJV verwoede pogingen gedaan om een jongerengroep in het leven te roepen die geen speciaal doel nastreeft. De leden willen gewoon wat discussiëren, samen ideeën uitwerken en gezellige activitei ten op touw zetten. Zo werden al enkele avonden besteed" aan toneelsfe|È|pJïike» en fotograferen. Het huidige'leflWifki is echter nog niet voldoende om echt goed te kunnen functioneren. Daarom proberen de leden (in de leef tijdsgroep van 20 tot 25 jaar.) numet deze filmcyclus wat gelijkgezinde zielen te winnen. Samen met de mensen van het open jongerencentrum werkten ze het plan van dit minifestival uit. Heel wat uren werden besteed aan het uitzoeken van de geschikte films, het maken van programma's en affiches en de verzor ging van de praktische kant. De woensdag werd als de meest ge schikte filmavond gezien. Het aanvangs- tijd^tipls 20 uur,,iDe toegangsprijs' 5' gül- den voor niet-ledén. Léden krijgen een aanzienlijke reductie. Naast de al ge noemde Franse film is er nog een komi sche rolprent van Steven Spielberg, een thriller met Jack Nicholson en de topper van Stanley Kubrick met acteur Peter Sellers, die hierin vier personen gestalte geeft. De speeldata zijn 9 april, 23 april en 7 mei. „Gij krijg zo noga) 's 't een en 't ander", is een vraag die nogal eens ge steld wordt. Steevast antwoorden we dan door verbaasd de wenkbrau wen op te trekken. „Jao agge zo in de krant schrijf dan kennen veel mensen ou en dan loopte wel 's wa raok zeker"? Dan worden duim en wijsvinger over elkaar geschoven of een gebaar gemaakt dat wereldwijd drinken voorstelt en soortgelijke dingen. We kunnen niet anders doen dan gelijk geven. We krijgen nogal eens wat. Zo onlangs nog. Een zeer en thousiaste Richard Bleyen- berg van Nieuw-Namen aan de telefoon: „Na enk ietsken scheuns liggen veur a", de rest ging in het Kauters, maar dat kunnen we niet schrijven. „Ik ben met 'n groep Saefthinge in geweest. In de buurt van 't Hondegat staat een paal waar dikwijls een buizerd op zit. Onder die roestplaats vonden we iets dat jou wel zal interesseren". Een paar dagen later moes ten we die kant op en we haalden ,,'t scheuns" op. We hebben er een foto van laten maken. Op het eerste zicht is het een stuk plantewortel, even tueel een halve paling. In werkelijkheid is het de staart van een bisamrat, of mus kusrat zo u wilt. Om te zeg gen dat het iets moois is, gaat wat ver, maar het is een mooie vondst, op z'n minst een leuke. Dat het de staart is van een bisamrat is onmis kenbaar. Die is namelijk zij delings afgeplat. Op door snede is die niet rond, maar ovaal. Dat liegt niet. Dan ga je bij zo'n vondst een verhaal construeren. In Saefthinge stikt het van de muskusrat ten. Logisch natuurlijk: een mooier biotoop kan zo'n beest nergens vinden. Ruimte, rust, voedsel, bouwmateriaal voor winterhutten, het kan alle maal niet beter. Giertij en storm kunnen eens onaangenaam zijn, maar dat weten ze wel de baas te blijven. Van heel groot belang en dat verklaart hun hele succes, als je dat zo noemen wilt, is het ontbre ken van natuurlijke vijan den. Ingevoerd vanuit een to taal ander fauna-gebied ken nen ze hier geen diersoorten die jacht op hen maken. De enige vijand die ze hier heb ben is de mens: de rattenvan gers van faunabeheer. Geen roofdieren of vogels evenwel. staart van een bisamrat. - FOTO'S ERIK 0SSEWAARDE Heb je geen natuurlijke vij anden dan kun je nagenoeg ongebreideld uitbreiden. Dat hebben ze dan ook prompt gedaan. „Waren er nog maar otters in onze kreken en waterlo pen", wordt er wel eens ver- zucjht. Die zouden de ratten alscprooi nemen en op die manier het probleem helpen bestrijden, vermoedelijk niet helemaal oplossen. Of het zo is weten we niet en aangezien er geen otters meer zijn- toch niet van enige betekenis in ieder geval - komen we er vooralsnog niet achter. Dan vindt iemand zo'n staart. Ne genennegentig op de honderd kansen dat het een buizerd is geweest die dit beest heeft gevangen en opgepeuzeld. Is het een toevalstreffer? Een zeer hongerige buizerd die een oude, suffe rat ziet lo pen - of een die ergens dood ligt - en toen onder het motto, 'beter iets dan niets', de rat meenam Dat kan. Maar het kan ook best zijn dat door het grote aanbod van een aantrekke lijke prooi de buizerds hun voedseikeuze gaan verleg gen. Dat is al vaker vertoond. Houtduiven bijvoorbeeld zijn vanouds bekend als zeer schadelijk op erwten, niet op bruine bonen. Toen evenwel het areaal erwten sterk ver minderde, gingen ze wel op de boontjes over. Ze wisten en weten zich te redden. Zo zijn er talloze voorbeelden. Nu zal een buizerd Saef thinge niet van de ratten zui veren, maar je kunt een trend krijgen. Nestjongen - ten onzent niet veel, de bui zerd is een zeer incidentele broedvogel - krijgen dit soort voedsel. Later, reeds uitge vlogen, leren de ouders de jongen jagen op die dieren. Er zijn aanwijzingen dat roofvogels later voorname lijk jagen op dat wat ze in hun jeugd te eten kregen en leerden vangen. Bij het jaarlijkse controle ren en ringen van de jongen van de torenvalk zien we ook zulke specialisten; de ene fS§S£-j-j kast ligt vol met spreeuwen en hun rekten, een andere met mussen en een derde met muizen. Sommige stee- nuilljes zijn echte mollen- vangers, in andere nesten tref jé- nooit een mol aan ook al zit dé omgeving er vol mee. Er zijn ook wormeneters on der de steenuilen en dieren die veel insectenresten in hun braakballen hebben. Ook bij de zilvermeeuwen vinden we specialisten: 'eier- rovers', vuilnisbeltrovers, krabbenvangers noem maar op. We kregen onlangs nog iets, deze keer van Jos Kint van Staatsbosbeheer. Hij vond het in de Tweede Ver korting onder Axel. De tweede foto toont biet:'het achterste deel van een her melijn'. Keurig in win- terkleed: spierwit met een zwarte puntstaart. Het be kende koningsbont. Wel half opgegeten dus. Hij die leeft van allerlei dieren als mui zen, vogels, kippen, soms hun eieren, is zelf het slachtoffer geworden. Laten we aannemen dat het een slachtoffer is van ziekte, voedselgebrek of wat ook, niet van een roof vijand. Niet lang evenwel tphjft zoiets onbenut, spoedig dient het kadaver als voedsel. Een,, mooier voorbeeld van de kringloop: eten en gegeten worden vind je toch niet? Ook dat is een facet waaraan deze vondst zijn waarde ont leent, want de mensen die zich bezig hoiiden met voor komen en verspreiding van zoogdieren in onze contreien, zijn dolgelukkig met deze vondst. Het achterste deel van een hermelijn. Van onze correspondent HANS WEERT - De sluis bij Hansweert is gistermorgen weer in gebruik genomen. Maandagavond raakte een sluisdeur onklaar doordat een aandrijfas afbrak. In eerste instantie dacht men dat de sluis voor mini maal 24 uur buiten gebruik zou zijn, maar de werkzaam heden werden vlugger ge klaard dan was voorzien. Het sluizencomplex telt drie sluizen. Twee verkeren in zo'n bouwvallige staat dat ze niet meer worden gebruikt. Door dat de derde maandagavond ook uitviel was er twaalf uur lang geen scheepvaartverkeer door het Kanaal door Zuid- Beveland mogelijk. Met man en macht werd de reparatie uitgevoerd en gistermorgen om 7.00 uur werden de eerste schepen geschut en was de stremming opgeheven. KVO - J. Gremmen uit Hulst komt morgen, donderdag 20 maart, naar Kloosterzande om in zaal Van Leuven zijn diase rie 'Het Land van Hulst anno 1900' te vertonen aan de leden van de KVO. Hijzelf betitelt deze diaserie als: „Een tocht door ons gewest, op zoek naar allerlei zaken, die ons herin neren aan een ver en minder ver verleden". De heer Grem men is al eerder te gast ge weest bij de KVO met een dia serie over boerderijen. Hij is een groot kenner van de streek en zal de toeschouwers zeker boeien met zijn dia's en de uit leg daarbij. De avond begint om half acht. RAK - Het RAK Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen houdt vandaag de laatste acitviteit van de winter. In hotel Van Leuven houdt de heer Mole naar van de Algemene Inspec tie Dienst een lezing over het werk van de dienst. Aanvang 20.00 uur Jeugdige Speler - Afgelopen zondag vond de laatste ont spanningsavond van de Jeug dige Speler plaats in het ge meenschapshuis te Groenen dijk. In september gaat weer een nieuwe serie avonden van start. Lezing - Zaterdag 22 maart houdt F. Heirman een lezing in zaal Tieleman voor de leden van De Nachtegaal. Het thema is: elementaire voedingsstof fen in de voeding van de vogel. Aanvang 20.00 uur. Ook niet- leden zijn welkom. Schieting - De rk Bejaarden- bond afdeling Nieuw-Namen houdt morgen, donderdag 20 maart, een bejaardenschieting in café 't Sleepbootje bij Jea- nette Gaelens. Aanvang 13.30 uur.

de Stem | 1986 | | pagina 13