iële ijn, in ^deputeerde: 'Big Band, ïultuur met hoofdletter' IARKT Fiets- en wandelactie brengt ruim 2000 op voor Uruguay fETHOUDER DOET GROND 'IN DE AANBIEDING Telefooncirkels Terneuzen 4in plaats van de melkboer' IOLOGIE H.F. VAN OOSTERHOUT t A3 MhANPAG 17 MAART 1986 >2,50. I I I I I I I I I T6 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND taraiBAuiBUHzn Investeer in een Volvo VAN. Vanaf f 14.173,-. IN AXEL Auto raakt te water langs Hulsterseweg VIERING EERSTE LUSTRUM Nut Oorkondes voor brandweerlieden uit Groot Axel Politiek café in Biervliet CNV-jongeren organiseren computercursus )RT ZEEUWS WE UW PROGRAMMA IN NIEUWE UNIFORMEN Presentatie politierapport Bewonersgroepen nemen afstand van 'Terneuzen' agazine t Ie en heb fege/ w Von onze correspondent SAS VAN GENT/TERNEU- - Met een pril maar stralend voorjaarszonnetje gis metgezel nam zaterdag middag in Terneuzen en Sas va0 Gent een groot aantal fietsers en wandelaars deel san sponsorwandeltochten en fiets-in. De actie was op louw gezet door de geza menlijk Vastenactiewerk- groepen in de Kanaalzone. De opbrengst van de actie is bestemd voor de financie ring van een aantal overle- oingsprojecten in het Zuida- merikaanse Uruguay. Het gaat hierbij onder meer om de opzet van gemeenschap pelijke keukens, kleinscha lige klinieken, krottenver- betering en werkgelegen heidsprojecten in de aller armste woongebieden. In totaal negentig wande laars gingen zaterdagmid dag bij het parochiecentrum aan de Triniteitskerk van start voor een gesponsorde wandeltocht van vijf of tien kilometer. Beide routes voerden voor het grootste deel door de bebouwde kom van Terneuzen, onder meer langs de kinderboerderij. Tijdens de rustpauze was er in de Opstandingskerk een tentoonstelling waarbij de situatie in Zuid-Amerika in het algemeen onder de aan dacht van de wandelaars werd gebracht. Mensen van Amnesty In ternational en medewerkers van de Wereldwinkel waren bij de start- en finishplaats aanwezig met informatie en produkten. De wandelactie bracht in Terneuzen op de cent af 2222,35 op. „En dat is toch gemiddeld zo'n 25,- per deelnemer", aldus pas toor Hacking van de Ter- neuzense werkgroep. Even eens in het kader van de Vastenactie waren gister morgen paters van het mis sionair promotieteam Mill- hill uit Roosendaal te gast bij de eucharistieviering in de Opstandingskerk. -.In Sas van Gent bracht de fiets-in ruim 1700 gulden op. Wel moest men het hier stel len met de helft van het aan tal deelnemers van vorige jaren. Slechts veertig fiet sers en twaalf wandelaars namen aan de actie deel. De fiets-in (een fietstocht over 26 kilometer) startte zater dagmiddag bij basisschool De Valckenburcht. De route voerde via Philippine, De Zandstraat en Sluiskil. Voor het eerst combineerde men in Sas van Gent de fiets-in met een wandeltocht. Naar keuze konden de wandelaars 5 of 10 kilometer lopen door en in de omge ving van Sas van Gent. Bij terugkomst konden de spor tieve fietsers en wandelaars zichzelf tracteren op zelf ge bakken wafels. De winkel in tweedehands kleding blijft in Sas van Gent voorlopig nog een tijdje draaien. De winkel is open van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Serieuze kandidaat9 voor plan Vossekaai HOOFDPLAAT - Een gulle bui van WD- Ijsttrekker en wethouder J. Thomaes in Oost- lurg brengt de ontwikkeling van het plan f'ossekaai in Hoofdplaat mogelijk weer een lapje dichterbij. I Op een forumavond woensdag in Breskens had hij, Uet zicht van de verkiezingen, het gebied 'in de uit verkoop gedaan'. Liefhebbers konden het kopen voor ten symbolisch bedrag van één gulden, mits ze een le- fensvatbaar recreatieproject op het terrein zouden beginnen, zo liet hij weten. Nu blijkt volgens de WD- lijsttrekker dat zich al een se- neuze kandidaat heeft aange beld. „Dit keer is er geen Wake van een projectontwik kelaar, maar van een zelfstan- e ondernemer. Ik heb hem geadviseerd om een brief te ijven naar B en W", zei hij lag op een forumavond in Tijdens die bijeenkomst pelde hjj zijn voorstel ter dis- issie. De aanwezige fractie- den van de partijen D T, fvdA en Lijst 5, die voor het rst aan de verkiezingen edoet, wist hij mee te krij- (ADVERTENTIES) WUfM H IBBW gen met zijn voorstel, als er zekerheid is dat het plan goed gekeurd kan worden door Ge deputeerde Staten. CDA'er G. van Schaick wilde alle conse quenties op een rijtje hebben, voordat hij een besluit zou ne men. De uitverkoopsuggestie van Thomaes vormt voor de inwo ners van Hoofdplaat de zo veelste strohalm in de zeven tienjarige historie van plan Vossekaai. In 1969 werd, ter compensatie van het verlies van het Hoofdplaatse ha ventje, het plan Vossekaai ge boren, een binnendijks recrea tieproject. Diverse projectontwikke laars maakten vergeefse plan nen. Telkens was er op het moment van de uitvoering sprake van een economische teruggang. De Zierikzeese projectontwikkelaar R. Coltoff was de laatste die afhaakte. Een van de aanwezigen in Hoofplaat merkte dan ook wantrouwig op dat 'deze dis cussie het zoveelste hoofdstuk vormt in het Vossekaai- sprookje'. AUTOMOBIELBEDRIJF Stationsweg 6 - HULST - Tel. 01140-13191/11489 De formatie 'Dada in Zurich' tijdens de pop- en politiekmanifestatie in het Houtenkwar- tier' - FOTO WIM KOOYMAN uit de verf dan het muzikale gedeelte. Het door jongeren bezette forum in de avonduren bleek moeilijk in te passen, zodat een nogal rommelig geheel ontstond. „Wij zijn daar niet bezadigd genoeg voor", aldus een deelnemer na afloop. Niettemin waren de meeste politieke groepe ringen vertegenwoordigd in het forum. Qua muziek werd het evenement wel een succes, niet in de laatste plaats dankzij de for maties van eigen bodem Farrago, Beau Vision en Lexikahn, die weinig onder deden voor de noordelijke gasten. Van een oneer verslaggevers HULST - Ongeveer honderd Zeeuws-Vlaamse jongeren hebben zaterdag de manifestatie meegemaakt van de FNV-jongeren in het Hou tenkwartier in Hulst. Ze kwamen af op de pop en de politiek, die hun werd voorgeschoteld door de met jonge rencentrum Kontrast samenwerkende organi satoren. Het politieke aspect kwam overigens minder Van ome correspondent AXEL - Zaterdagmiddag raakte de bestuur ster van een personenauto, mevrouw S. uit Sint Jansteen met haar voertuig in het 'ka naaltje' gelegen langs de Hulsterseweg te Axel. In een bocht van de weg raakte ze door on bekende oorzaak de macht over het stuur kwijt. Via de berm belandde ze met het voer tuig in het water. Nog voor de auto in het wa ter wegzonk kon ze met behulp van toege snelde buurtbewoners uit het voertuig worden gehaald. De personenauto, die in de modder was weggezonken, werd aanzienlijk bescha digd. Van ome correspondent TERNEUZEN - In Terneuzen zijn momenteel vijf telefoon cirkels werkzaam, vier in de kern Terneuzen en een in Zaamslag. De deelnemers, zo'n veertig ouderen, kwamen vrij dag bijeen in het dienstencen trum De Veste om het vijfjarig bestaan te vieren met een ge zamenlijke koffiemaaltijd en een lezing van dr. Hammer over zijn werk in Afrika. De stichting Welzijn voor Ouderen, waaronder de tele fooncirkel ressorteert, is vijf jaar geleden met een cirkel voor een proefperiode van zes weken gestart. Staffunctiona ris Peter Kiela haalde in zijn toespraak de directe aanlei ding nog even op: „Vroeger vervulde de melkboer een so ciale functie. Toen deze echter niet meer aan de deur kwam, stond er regelmatig een be richt in de krant dat ouderen voor lange tijd dood in huis la gen. Een telefoontje door de telefooncirkel kan dit voorko men". •Intussen heeft de telefoon- cirkel zijn nut meermalen be wezen. Mevrouw Meeuwe: „Ouderen kunnen door deel name aan de telefooncirkel langer zelfstandig blijven. Men kan ervan op aan dat men elke dag gebeld wordt. Tevens is het uit sociaal oog punt goed dat de oudere zelf ook de verplichting heeft elke dag weer een contact te leg gen. Hieruit zijn al veel vriendschappen ontstaan". Om het onderlinge contact te bevorderen worden er re gelmatig bijeenkomsten geor ganiseerd. Toch is men gezien de leeftijd van de deelnemers altijd weer blij dat de leidster aan het eind van de cirkel weer hoort aan de andere kant van de lijn: „De cirkel is rond en is iedereen is gezond". De telefooncirkel is in zijn vijfjarig bestaan ook gecon fronteerd met plotselinge sterfgevallen. Voor de ouderen en gehandicapten die een per manente bewaking op prijs stellen, is er sinds kort een ex tra alarmsysteem. Hierbij draagt de oudere een kastje bij zich dat via de telefoon is ver bonden met de alarmcentrale in Domburg. Ook de stichting welzijn voor ouderen in Ter neuzen werkt hier aan mee. Peter Kiela: „Het bejaarde nalarmsysteem in combinatie met de telefooncirkel is een goed bewakingssysteem. He laas komt een dergelijk sys teem in Hoek, Biervliet en Sluiskil niet van de grond. Voor zestien cent krijgt men toch een goede service. Een bloemetje van de PTT was vandaag echter wel op z'n plaats geweest". Van een oneer verslaggevers AXEL - Burgemeester A. Hack van de gemeente Axel heeft tijdens de jaarlijkse bij eenkomst van de Vrijwillige Brandweer in Axel vier brandweeronderscheidingen en zes diploma's uitgereikt. De plechtigheid vond plaats in de brandweerkazerne aan de Nieuwendijk. Hack ging eerst over tot het uitreiken van de diploma's. Het certificaat hulpverlener werd aan de heer A. de Block uit Axel overhandigd. J. de Cock en R. de Koeyer uit Zuid- dorpe, P. Compiet uit Koe wacht en L. de Smit uit Axel werden benoemd tot brand wacht tweede klas. O. de Waele uit Axel haalde het di ploma voor brandwacht eerste klas. Vervolgens zette de burge meester vier jubilarissen in het zonnetje, E. Cammaert uit Axel (12)4 jaar), F. Bakker uit Axel (20 jaar), C. van Taten- hove uit Axel (25 jaar) en J. Roelandt uit Zuiddorpe (35 jaar). De brandweerlieden werden die avond verder toegesproken door algemeen commandant C. de Pooter en de regionaal commandant. De avond werd vol gemaakt met enkele video filmpjes. Van een onzer verslaggevers BIERVLIET - Café de Land bouw in Biervliet wordt mor gen omgetoverd in een politiek café. Vanaf 19.30 uur werpen de gemeenteraadsverkiezingen er hun schaduw vooruit. Eer ste inleider is het Zeeuwse Tweede Kamerlid H. Evers- dijk. Na zijn praatje is er gele genheid tot het stellen van vragen. Diezelfde volgorde hanteert de inrichter na de pauze: eerst inleidingen door de lijsttrekkers van PvdA, CDA en WD in Terneuzen, daarna een vragenuurtje. (ADVERTENTIE) GOES - De jongerenorganisa tie WJ-CNV verzorgt een cur sus over computers en auto matisering op maandag 7, dinsdag 8 en woensdag 9 april. Op de driedaagse cursus wordt met behulp van films, bedrijfsbezoek en discussie, en na voordrachten van enige sprekers ingegaan op actuele vragen zoals: Neemt de werk gelegenheid af door de auto matisering? Wat is de invloed van de automatisering op de kwaliteit van het werk? Hoe kunnen werknemers het pro ces van automatisering beïn vloeden? Een hele dag wordt besteed aan het practisch werken met de computer. Alle jongeren tot 28 jaar zijn welkom in Oostkapelle waar de cursus wordt gegeven. In de meeste gevallen kunnen deel nemers gebruik maken van een speciale verlofregeling met behoud van loon. De eigen bijdrage van de 'cursisten is twintig gulden (alles inbegre pen). Bel voor opgave of deel name 01100-20310, tijdens kan tooruren. VLISSINGEN - D66 - Het Tweede Kamerlid Erwin Ny- pels (D66), brengt vandaag een werkbezoek aan Zeeland. Ka- pelle, Middelburg en Vlissin- gen kunnen de parlementariër verwachten. Nypels is frac tiespecialist op het gebied van volkshuisvesting en was in het kabinet van Agt korte tijd mi nister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. V<m onze correspondent luR>iEUZEN Twee volle za- W met zo'n 960 betalende be ters en een wachtlijst voor 6. eens 200 kaarten. Dat is van het optreden IUj Zeeuws-Vlaamse Big InT m het Zuidlandtheater ("Terneuzen. L^dagavorui was de 'in- joing' van de nieuwe outfit K gedePUteerde E. Maris- htt W Zondagmorgen werd e programma nog eens dun- L;f ovcrgedaan met een .'""econceü. L. "'''vel de muzikale presta llen k c?e twirrtig muzikan- L.^t visitekaartje vormen lacht '8 Band, is men er na "Set ,;aar eindelijk in geslaagd fcrrTelschaP in nieuwe uni- Êin» n k steken. Onder lei- £hLVan dirigent/arrangeur Eed», Witte muciseren de ILJan BiS Band, die af- L 8 zijn uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen, voor hun plezier en geheel belange loos. Gedeputeerde Maris-Koster bij het inwijden van de nieuwe uniformen: „Er zijn mensen die menen dat cultuur pas cul tuur is als het om een experi ment gaat, honderd procent gesubsidieerd is met slechts één man en een paardekop in de zaal. Ik meen echter dat wat er vanavond gebeurt met een volle zaal muziekliefheb bers uit heel Zeeuwsch- Vlaanderen, zonder subsidie en draaiende op vrijwilligers, cultuur genoemd mag worden met een hoofdletter C". Ver volgens gaf zij het startsein voor de herkenningsmelodie van de John White's Big Band: One to go/Big Band dream. Het doek ging open en de Big Band met nieuwe unifor men werd zichtbaar. De nieuwe outfit bestaat uit een zwarte broek met witte jas, Het geheel wordt compleet met wit overhemd en rode vlinderdas. Manager Edward Vermast: „We zijn blij met deze presentatie die mogelijk gemaakt is door het Zeeuwse bedrijfsleven. Het geheel is nu compleet, want het oog wil ook wat". Na het officiële gedeelte kregen de bezoekers waar voor hun geld. Het pro gramma bevatte werken uit de filmmuziek uit de West Side Story, de popmuziek met My Life van Thea Inghels en puur jazz. Natuurlijk ontbrak de typische Big Band-sound op deze uitvoeringen niet. Het programma omvatte verder enkele gastoptredens. De bekende Belgische sax tenor André-Jean vertolkte op gevoelige wijze twee eigen ge- De Big Band in de nieuwe uniformen schreven nummers. Hij werd bijgestaan door Piet Kayser op hobo, Ans Kusse op dwars fluit, Patrick Blommaert op Hoorn en Piet de Witte op hoorn. Veel bijval oogstte ook oud-Terneuzenaar Rudy van Duysse. De thans in Rüdes- heim in West-Duitsland wo nende Terneuzenaar is in Duitsland bekend in de jazz- wereld met een eigen orkest. Ook treedt hij regelmatig op voor radio en tv. Samen met oud-collega Tony Krijger bracht hij een improvisatie op de elektrische gitaar. Aanvankelijk begonnen met het spelen van nummers uit de Glenn Miller-periode, is het duidelijk dat Johan de Witte met het nieuwe programma, dat diverse stijlen omvat en waarbij de nadruk ligt op de moderne muziek, bij de Zeeuws-Vlamingen een gewil lig oor vindt. Dit was mede af te meten aan het applaus dat de Big Band na afloop in ont vangst mocht nemen. Inmiddels kijkt de dirigent al weer in de toekomst: „Het is allemaal begonnen met een jeugddroom, het oprichten van een Big Band in Zeeuwsch- - FOTO WIM KOOYMAN Vlaanderen. Een grote wens van mij is ook om bij het tweede lustrum een groot in ternationaal Big Band-festi val te organiseren. De voorbe reidingen hiervoor zijn al be gonnen. Gezien het enthou siasme van de Zeeuws-Vla mingen en met steun van de proVincie, moet het mogelijk zijn een dergelijk groot evene ment van de grond te krijgen". BRESKENS - Nabij het indus trieterrein Deltahoek is een bermbrand uitgebroken. Uit een ingesteld onderzoek bleek dat de brand is aangestoken. De brandweer van Breskens moest er aan te pas komen. C ADZ AND - Op de Ringdijk- Noord is een personenauto ge vonden, die van diefstal af komstig bleek te zijn. Het gaat hier om een Belgische auto die vorig jaar december in Liere is gestolen. CADZAND - Nabij camping Hoogduin is ongeveer 150 vier kante meter duin in vlammen opgegaan. De oorzaak van de brand is nog onbekend doch de brandweer was spoedig ter plaatse om het vuurlje te plus sen. HOEK - Vermoedelijk onder invloed van alcohol reed de Terneuzenaar J. M. gistermor gen rond vier uur op de Julia- nastraat te Hoek tegen een lantaarnpaal. Er onstond aan zienlijke schade aan lantaarn paal en de door hem bestuurde personenauto. M. werd een bloedproef afgenomen. OOSTBURG - In de Nieuw- straat is de bromfietser W. T. uit Biervliet door een perso nenauto aangereden. Dit ge beurde toen de personenauto de oprit wilde inrijden. De auto is na deze aanrijding doorgereden. OOSTBURG - In de Breed es- traat kwam een bus van de ZWN, bestuurd door RvanZ. uit Breskens met een perso nenauto in aanraking, die werd bestuurd door J. V. uit Oostburg. Dit gebeurde toen de personenauto wilde wegrij den. OOSTBURG - De auto van R. Z. uit Oostburg is over de linkerzijde ernstig bekrast. Dit gebeurde toen de auto in de garage in De Weststraat stond. De deur van de garage bleek later open te staan. SLUIS - Op de Grote Markt reed J. S. uit Hoboken met zijn personenauto tegen een gepar keerd staande Engelse auto van L. S. en beide voertuigen liepen schade op. SLUIS - Nabij de Plompetoren hebben een drietal jongelui een lantaarnpaal uitgeschopt en hem proberen uit de grond te trekken. Dit gebeurde za terdagavond om 22.15 uur. De rijkspolitie maakte tegen een drietal jongelui, zijnde S. van E., J. B. en S. van de L., alle drie uit Breskens, een pro ces-verbaal wegens baldadig heid op. ZAAMSLAG - Vrijdagavond omstreeks half elf ontstond een schoorsteenbrandje bij de familie S. aan de Axelsestraat te Zaamslag. De te hulp geroe pen brandweer was het vuur na korte tijd meester, zodat de schade beperkt bleef. TERNEUZEN - Niet alle zes, maar slechts twee bewoners commissies staan achter de openlijke steunbetuiging aan het bestuur van de woning bouwvereniging Terneuzen. De twee commissies die een schriftelijk ruggesieuntje ga ven zijn die van de wijken Oude Vaart en Oudelandse Hoeve. In een nogal misleidende verklaring wekten ze vrijdag de indruk dat alle commissies hun standpunt zouden delen dat het bestuur een goed be leid voert. Een dag later na men andere commissies er echter geschrokken afstand van. „Het slaat nergens op. Zulke onzin nemen wij niet voor onze rekening," ver woordde namens de bewo nerscommissie Sluiskil-Oost J. Dubbeldam de bezwaren.

de Stem | 1986 | | pagina 9