VOLMAC GROOTSTE SOFTWARE ONTWIKKELAAR VAN ONS LAND RAK LA 3 Elke maand weer groei Medewerkers dertig procent aandelen Teer botsii 'lan voor AMSTERDAM nilever se EXTRA WAAR HET ook over gaat, de 'super- systeemdeskundi gen' van software house Volmac moe ten er op korte ter mijn raad mee we ten. Met 1600 man naar Florida Salaris .PARIJS - De twee dissic Lge maand 'per vergis binnenlandse veiligheic Vliegtuig naar Bagdad gisteren gratie gekreger dent Saddam Hussein. THEOLOOG MOET 2*Pr°U.hs DONDERDAG 13 MAART 1986 T48 LnNPERPAG 13 MAAR' OC NAAM doet denken aan een melkfabriek, maar dat is het allerminst Volmac, gevestigd in het voormalige hoofdkantoor van de Rabobank In Utrecht, werkt onder meer voor overheid, industrie, banken en verzekeringsmaatschappij e nIn het kort gezegd: Volmac ontwikkelt informatie- en automatiseringssystemen in de ruimste zin van het woord. Bezigheden met goede vooruitzichten, want Volmac kan de medewerkers bijna niet aangesleept krijgen. Het begrip werkloosheid is volstrekt onbekend in het bedrijf dat sinds zijn ontstaan in 1966 slechts één jaar heeft gekend met een groei die lager was dan vijftien procent. Verslaggever Hans Bos zocht directeur Gert Uphoff (40), afkomstig uit de Volmac-pionierstijd, op in het Utrechtse hol van de leeuw. In de nieuwe wereld van de informatica, waar hiërarchische flessehalzen nog tot de zeldzaamheden behoren, is 'the sky the limit'. DE Volmac-groep, met vestigingen in Amsterdam, Antwerpen, Apeldoorn, Breda, Eindhoven, Groningen, Heerlen, Den Bosch, Botterdam, Utrecht, Zeist en Zoetermeer, bestaat grotendeels uit drie werkmaatschappijen. Dat zijn Volmac Advies, een organisatie-adviesbureau op het gebied van informatiesystemen; Volmac Toptraining en Automation Centre Volmac. Opvallend aan Toptraining is dat dit bedrijfsonderdeel zorgt voor opleiding van interne, maar ook externe automatiseringsspecialisten. Toptraining neemt het grootste bedrijfsoppervlak voor haar rekening. Automation Centre is, met 700 medewerkers, in feite het echte software-bedrijf. Gespecialiseerd in het bouwen van systemen voor derden, met het accent op maatwerk, zo noemt directeur Uphoff het In totaal werken bij de Volmac-groep op het moment van het gesprek met Uphoff 1150 mensen, maar dat aantal groeit met enkele tientallen per maand. Alleen al Automation Centre wil eind 1986 op 900 man zitten in plaats van de huidige 700. Naast deze drie Volmac-bedrijven horen nog twee andere Nederlandse softwarehouses tot de Volmac- softwaregroep: G+D Software in Rotterdam, Interprogram in Amsterdam en nog enkele andere. In totaal omvat de combinatie 1600 medewerkers met een gemiddelde leeftijd van rond de dertig jaar. De groepsomzet bedroeg over 1985 283 miljoen gulden. Voor het lopende jaar wordt uitgegaan van 350 miljoen gulden. Door Hans Bos Of het nu registratie van woningzoekenden is, order verwerking, debiteurenad ministratie, handhaven van de wet chemisch afval, een verbruikers-informatie-syst eem voor gas, lieht en water, een informatiesysteem voor de scheepvaart (Rijkswater staat), een gebruikerstrai- ning voor 700 apothekers, de registratie en administratie van de 2,5 miljoen leden van de Nederlands-Hervormde Kerk, een overzicht van spaarregelingen, de assem blage van Volvo's of de regi stratie van kadasterkaarten. Met een doelgerichte aan pak is het bedrijf verreweg .het grootste geworden van ons land en neemt het op de Europese ranglijst van soft warehouses een riante zesde plaats in (het software-ge- deelte van IBM staat op de eerste plaats). Van doorslag gevend belang voor het suc ces is de aandacht van Vol mac voor de medewerkers. Investeren in hun vaardig heden en levensvreugde vormt de basis voor procen tueel een van de snelst groeiende bedrijven in ons land. „Op school was een acht een erg mooi cijfer en een negen was bijzonder. In de informatica is slechts een tien voldoende, want iedere afwijking van de enig juiste instructie aan de computer resulteert in een totaal on bruikbaar resultaat". De woorden zijn van wijlen de wereldkampioen schaken prof. Euwe en geven aan dat opleiding de achilleshiel is van goede automatisering. De vraag naar goede in formatici is zeer groot en het aanbod door het op dat ter rein niet aangepaste onder wijssysteem zeer beperkt. In het hele land studeren jaar lijks ongeveer 750 informa tici af aan universiteiten,, hogescholen en hbo-instel- lingen, terwijl alleen Vol mac al er zo'n 200 kan plaat sen. Maar ook bijvoorbeeld Océ van der Grinten wil eenzelfde aantal, en de PTT, en ga zo maar door. Ergo, wil een softwarehouse be schikken over kwalitatief hooggeschoolde medewer kers, dan zal in eigen huis in hoog tempo en in behoor lijke omvang moeten wor den opgeleid. Volmac heeft daar veel werk van gemaakt. Al in 1975 werd in eigen kring melding gemaakt van het dreigende tekort aan infor- 'Wij verkopen in feite banen' ELKE VIJF jaar krijgen de medewerkers van Vol mac 'iets extra's' aangebo den. In 1981 maakten alle medewerkers met hun echtgenotes of verloofden gezamenlijke een criiise. Dit jaar voert de reis, ter gelegenheid van het vierde lustrum, per Jumbo naar het Ameri kaanse Florida. Iedereen die vóór 1 mei 1985 in dienst was, mag in augustus één week mee, hetgeen inclusief aan hang neerkomt op onge veer 1600 mensen, ver deeld over meer dan vier Jumbo's. Volgens Volmac gaat 99,9 procent van de medewerkers mee naar Orlando in Florida. In het hotel aldaar worden allerlei activitei ten ontplooid, maar teke nend is wél dat veel daar van in het teken staat van wat in Amerika, het be loofde land voor informa tici, tot nu toe op dat ter rein van de grond is ge tild. matici. Sinds die tijd zijn ge talenteerde jongeren bij Volmac van harte welkom om in ruim twee jaar, be taald, tot supersysteemdes- kundigen te worden opge leid. Te allen tijde is de man of vrouw in kwestie vrij om te gaan, al komt dat in de praktijk bijna niet voor. Volmac begeleidt de mensen op zijn Amerikaans zoge zegd 'from the sperm to the worm'. „Wij verkopen in feite banen", zo zegt men in Utrecht. Allerlei scholen en beurzen worden afgestroopt, en zelfs wordt in ruime mate tv-reclame gemaakt om aan de juiste mensen te komen. Het is een individuele op leiding, gevolgd door een leerperiode op verschillende projecten, terwijl daarna nog vervolgcursussen nood zakelijk zijn. Beginners ver dienen gedurende die tijd een salaris van ruim 30.000 gulden, een bedrag dat ze, onder meer afhankelijk van vooropleiding en prestatie, in een paar jaar kunnen verdubbelen. Dan is de 'leer ling' een voleerde 'Volmac- cer'. Dat wil zeggen dat hij de onoplosbaarheid van een probleem moet kunnen on derkennen en kan werken op de Volmac-manier. Want de onderlinge overdraag baarheid van de projecten op basis van logisch denken staat voorop. „Buitenstaanders vinden ons wel eens hard, op een Amerikaanse manier. Maar die duidelijkheid naar de mederkers en opdrachtge vers is de enige manier om succes te hebben", aldus Up hoff. Volmac treedt alleen op als 'ontwerper en bouwer' van software. Het merk computer is daarbij van geen belang. Een 'Volmac- cer' (of is het 'Volmakker'?) is, zo stelt directeur Auto mation Centre Gert Uphoff: overal inzetbaar, kent veel systemen en beheerst di verse computertalen en ont werpmethodieken. Belangrijk is de 'architec tonische' fase voordat tot het 'metselen' van een systeem wordt overgegaan. De grote vraag luidt na tuurlijk: hoe word je de grootste in het land? Gert Uphoff: „Wij zijn al tijd uitgegaan van een paar axioma's. Om te beginnen staat de kwaliteit van wat wij leveren op de eerste plaats en niet de prijs. Een dergelijke stelling moet je ook waar kunnen ma- ken.Daarnaast moet je de medewerkers de kans geven bij te blijven in hun vak. Ze ventig procent van onze mensen volgt naast de ge wone dagtaak van acht uur een of andere studie. Dat is een gigantische, maar in onze ogen onvermijdelijk in vestering. Bovendien bege leiden we de medewerkers in hun carrière-ontwikke ling. Steeds opnieuw wordt de vraag gesteld: wat moe ten ze doen om over twee jaar op een bepaalde plaats te komen? Iedere maand wordt iedere medewerker doorgesproken op het Directeur Gert Up hoff (40): „Probleem is de groei te blijven con troleren". Utrechtse hoofdkantoor. Feit blijft- dat wij optimale omstandigheden kunnen creëren, maar dat de mensen het uiteindelijk toch zelf moeten doen. Een promotie is voor onze medewerkers een bevestiging van wat zij al bewezen hebben. Jonge mensen kunnen hier iets presteren als ze be reid zijn om te werken. We stimuleren onze mensen en geven ze daar ook de reve nuen van. Ze kunnen aan deelhouder worden en krij gen daarnaast elke vijf jaar een reis aangeboden". VOLMAC IS in 1966 opgericht door de heren Van Ooste rom en Mol. De eerste letters van hun namen zijn samen met die van de woorden automation centre verantwoor delijk voor de naam Volmac. Van Oosterom en Mol, nog steeds leidend actief binnen het bedrijf (directie soft- ware-groep), besloten in 1982 een groeifonds te stichten om het voor medewerkers mogelijk te maken aandelen te kopen in de eigen onderneming. Inmiddels is dertig procent in hun handen, de overige zeventig procent berust nog bij Van Oosterom en Mol. Het is niet uitgesloten dat het aantal aandelen in handen van medewerkers nog groeit. In 1985 is een nieuw groeifonds gesticht voor mensen die later in dienst zijn getreden (en dus op dat gebied minder rechten hebben). De aandelen (geen dividend, al leen eventuele koerswinst) worden verhandeld op een in terne beurs en zijn uitermate in trek. 98 procent van de medewerkers heeft in meerdere of mindere mate aande len. Aandelen die in 1982 werden gekocht voor 25 gulden, brengen op dit moment zeker 275 gulden op. Daarbij moet wel voor lief worden genomen dat jaar lijks gemiddeld 40.000 zake lijke autokilometers per werknemer worden afge legd. „Iedere medewerker krijgt elk jaar van ons een wereldreis", zo heet het gek scherend op het hoofdkan toor. Daartegenover staat dat snel promotie kan wor den gemaakt binnen het eigen bedrijf, gevolgd door de bijbehorende loonsverho gingen. Een salaris van meer dan een ton is geen uit zondering. Artsen De ideale kandidaat voor een Volmac-opleiding? He lemaal perfect zijn de men sen met een afgeronde in- formatica-opleiding van ho geschool, universiteit, hts of heao. Omdat deze markt veel en veel te klein is, ko men ook andere mensen met academische of hbo-oplei- ding in aanmerking, mits deze is afgerond vóór het 27e jaar en een 'aanlegtest' posi tief is afgelegd. De test geeft de kans van slagen in de in formatica aan. Zo treft men bij Volmac zelfs afgestu deerde artsen aan die in hun eigen vak geen baan kunnen vinden. Jaarlijks worden bij Vol mac ongeveer 3000 gegadig den getest. Het merendeel van hen is niet bruikbaar. Uphoff: „Het blijft een uniek vak. Wat je vandaag weet, is binnen een jaar ver ouderd. De druk om het honderd procent goed te doen, is moordend. Bij elk project moeten de mensen zich weer opnieuw waarma ken. Niemand gelooft je op je blauwe ogen." Gewerkt wordt voor mid delgrote tot grote computer gebruikers in den lande. Voor midden- en kleinbe drijf worden, gezien de in vesteringen, in de praktijk alleen werkzaamheden ver richt als de bedrijven zich eerst coöperatief aaneen sluiten. De opdrachten lopen van enkele tonnen tot vele miljoenen. Gert Uphoff: „We hebben orders genoeg, de prijzen van computers worden steeds aantrekkelijker. Het probleem is alleen de groei te blijven controleren. Onze mensen moeten aan de vraag naar kennis kunnen voldoen. De uitbreiding zit daarnaast in de vervan- gingsmarkt. Veel bedrijven zijn jaren geleden begonnen met de automatisering van administratieve systemen. Nu de eigenlijke produktie- processen geautomatiseerd kunnen worden, klopt de aansluiting met de admini stratieve software aan geen kanten. Bovendien moet bij de overheid, de verzeke ringsmaatschappijen en de banken de servicegraad steeds verder omhoog." De vraag is waar het eind van de groei in zicht komt voor Volmac? Uphoff: „De komende vijf jaar blijven we stevig groeien, de periode daarna valt nog moeilijk te over zien. Groeien kan natuurlijk alleen als je strategische maatregelen kunt nemen. De groei van de markt heb ben we al in 1975 onderkend, terwijl nog in 1979 overal in ons land werd geroepen dat de groei afgelopen was. Door die vooruitziende blik is Volmac geworden wat het is: een groot bedrijf, maar simpel en vooral logisch in zijn opbouw". Jonge 'Volmaccers' in opleiding. „Salarissen van meer dan een ton geen uitzondering". - FOTO'S JACQUES PEETERS oo Van onze co Volgens officieuze bericht al nog deze week met eer naar de Franse hoofdstad De gratie van de beide pro- Iraanse en met de doodstraf edreigde mannen zou door persoonlijke bemiddeling van President Mitterrand zijn ver legen. Hiermee is de Franse rege ring tegemoet gekomen aan de voornaamste eis van de ont voerders van de acht Fransen n Libanon. De radicale isla- nitische 'Jihad' had de autori tten in Parijs een ultimatum Gesteld dat zaterdag zou aflo- ien. Voor de wetenschapper Mi- fchel Seurat komt het nieuws Van onze correspondent WASHINGTON - Een van de tangrijks te moraaltheolo gen van Amerika, pater Char- E. Curran (51), moet van het Vaticaan zijn opvattingen o> r de sexuele moraal 'her- den en herroepen'. Pater Curran doceert aan de _atholieke Universiteit van Washington DC. Komt hij aan he eisen van de Vaticaanse pongregatie voor de Geloofs- er niet tegemoet, dan zal hem worden verboden nog anger les te geven. Nog nooit erder heeft het Vaticaan dis ciplinaire maatregelen tegen en Amerikaanse theoloog ge- homen. De moraaltheoloog keerde ^fgelopen weekeinde uit Rome erug waar hij een laatste ge- kprek heeft gehad met het hoofd van de Congregatie voor pe Geloofsleer, kardinaal Rat- feinger. Curran heeft nog ge probeerd een soort compromis bereiken, dat er op neer vam dat hij zich niet langer TRICOT - Er bestaan increte en gedetailleerde lanuen voor een invasie van iuriname. Dat blijkt uit een sportage van de Westduitse levisie. In het programma kwam :-luitenant Nick Hart van :t Engelse leger uitvoerig het woord die, met de an ERDAM (ANP) - Unilever is ensdag op de Amsterdamse beurs «erp in koers omhoog gegaan. Het •edingsmiddelenaandeel deed aan einde van ochtend ƒ399,50, een •st van ƒ15,50. Het aandeel is door r. Amerikaans effectenhuis aanbe- joien. Bovendien is volgens handela- a enige tijd boven de fkt heeft gehangen, opgedroogd, aardoor de vraag het aanbod verre «mt te overtreffen. In Amerika is neens Kon. Olie als koopwaardig rrP°^ dit aandeel was dinsdag Tegen de middag werd er ƒ179 betaald, een winst van bijna ƒ5. oewel de meeste aandelenfondsen L 30§er noteerden dan dinsdag, was «L jpursplein toch aanmerkelijk koe-r aan Wall Street, waar gouden tij- lpi beleefd. In Amsterdam ut opmerkelijke verliezen te LnQ.en' z°als bij VNU, die ondanks de 6 C1^ers ƒ6 lager werd aange- 1 rik Vo?r f305' zonder dat op deze belangstelling was. Ook tnuK,nen' gunstige cijfers heeft te n moest ƒ3 achteruit naar I ij u j finds dinsdag een fraaie tst had geboekt. (ovpn ^nanciële waarden lagen iets i jap £_de Priïzen van de voorgaande Lar winsten waren over het t bescheiden. Océ zette de voort met een voor- f|?n8 van ƒ5,50 °p ƒ440.50. redprwÜ"? ^ude zich uitermate te- rikt de I1'euwe staatslening. De gebruik gemaakt van de eid, die sinds de liberalisatie •EflS I ia antonius «ntonius 12 daniel 12 easthuis easthuis I? easthuis 12 easthuis hooghuys Th ■totihs "potihs aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina Cs-h'bosch) Cs-h'bosch) Cs-h'bosch)

de Stem | 1986 | | pagina 4