Mode onderstreept optimisme Orkaan van denim rtikelen heen! rskollektie or u klaar lODE AREN 1 (01172) 1461 e Breskens jnisch i Breskens. ostburg. 01148-1720 01172-236^ lichaamslijn volgen appeltjesgroen, turkoois, rood. Wat materialen betreft, gaat de voorkeur van de ontwerpers uit naar linnen en linnenstructuren, gebreide kwaliteiten, soepele katoen en andere dunne, lichte stoffen. De dessins zijn vaak geïnspireerd door tropische landen als India, Egypte, Afrika en Zuid-Amerika met onder andere batikachtige prints, ruiten en bloemdessins en primitieve druks. Opvallend zijn de vele madrasruiten in tuin- en bloemenkleuren. Hoewel Parijs tendeert naar kortere rokken, laat de confectionair de vrouw in beperkte mate 'vrij'. De nieuwe rokken zijn strak en kort - circa 65 tot 70 centimeter - of wijd en lang - circa 85 centimeter. De eerste hebben vaak flinke splitten, al dan niet met knoopjes ten behoeve van het comfort, maar ook omdat sexy weer mag. Wijde rokken zijn dikwijls geplisseerd of gerimpeld. Optimisme lijkt troef te zijn. In vrijwel alle voor)aarscollecties komt het tot uiting. Of het nu gaat om extravagant of om klassiek getinte mode Er gaat iets uitbundigs van uit. En dat komt niet alleen door de veelheid aan kleuren of door het gebruik van verschillende stoffen, maar ook door de belijning. Het lijkt allemaal een onderstreping te zijn van een opbloei, waar we stap voor stap mee bezig zijn. In sommige collecties duiken toch nog sombere kleuren op, zoals zwart, marine, bordeux, bruin en groen - de zogenoemde summerdarks - zijn er ook zachte tinten, zoals grijs en wit. Zwart wit, maar dan wel verlevendigd met kleuraccenten, is flink vertegenwoordigd. Het zijn kleuren, die vooral de klassiek ingesteld vrouw zullen aanspreken. De rijkdom aan uitbundige, oogverblindende kleuren springt er uit: het felst denkbare oranje en geel, 'ft} Tl «pSSHR Voor komend voorjaar barst de mode los in een orkaan van nieuwe denim-versies, waarbij ook z'n soepeler familielid chambray is betrokken. Hoewel nooit helemaal weggeweest, gaan deze stoffen weer een toonaangevende rol spelen voor mannen en vrouwen, jong en oud. De eigenlijke naam van de stof denim is 'serge de Nïmes', dat in Amerika al snel werd ingekort tot het veel makkelijker 'de Nïmes' - dus uit het Franse Nïmes afkomstig - en tenslotte verbasterd werd tot denim. Denim wordt al meer dan honderd jaar voor werkmanskleding gebruikt vanwege zijn solide, vrijwel onverslijtbare en puur praktische karakter. Halverwege de jaren vijftig begon denim populair te worden bij de jeugd, die in een spijkerbroek een manier zag om zich af te zetten tegen de oudere generatie met vastgeroeste ideeën. In de jaren zeventig werd het vrij rustig rond denim. Vrijwel iedereen bezat weliswaar een spijkerbroek, maar qua mode was er niet veel loos. Dit voorjaar wordt denim weer echt mode. 't Enigzins ruwe, degelijke, stoere stofje ziet er totaal anders en veel leuker uit door allerlei prints en talrijke weefeffecten, de zogenaamde 'dobby's', die een verkleurd draadje of spikkeltje vertonen in het uniweefsel. Uni denim en ook chambray - lichtere, soepeler, zeg maar zomerversie van denim - in indigoblauw zijn speels bedrukt in meerkleurige ruitdessins, die vooral ontleend zijn aan de golfsport. Daarbij hebben de ruiten hun snob-appeal volkomen losgelaten. Na het bedrukken van de stoffen zijn ze voorgewassen, waardoor de kleuren zijn afgezwakt en vervaagd, 't Geel, turkoois, rood en oranje zijn echter nog duidelijk te herkennen en kunnen steengoed worden gecombineerd met T-shirts, polosweaters en reuzevesten. Behalve broeken vol bandplooien en aan de onderkant een of twee slagen opgerold, zijn er ook jassen in denim of chambray te koop. De traditionele jacks hebben plaatsgemaakt voor oversized dustercoats en ruim een meter lange parka's. Vanzelfsprekend onbreekt in de denim-uitbar- stmg, ook wel aangeduid als blues', de meest besproken, de meest gecopieerde en de meest verkochte jeans niet: de '501 In het komende blauwe tijdperk staat de '501 centraal in de nieuwe denim trend. De '501 een uitvinding van de legendarisch geworden. Levi Strauss, is gemaakt van authentieke Ame rikaanse denim, heeft knoopsluitingen, rood lipje, rood lederen etiket, vijf western-zakken én zes spijkers. De vrouwelijke versie van deze '501' is de '901'. Het verschil zit 'm alleen in de pasvorm. M Een stijlvolle combinatie, bestaande uit broekrok met blazer en uitgevoerd in soepele stol in madras romi wt ^nc^a z,in duidelijk terug te vinden in deze creatie en met alleen door de hoofdtooi. Dit koloniaal zwart-wit pak is Van positiel-negatief gedessineerde stoffe

de Stem | 1986 | | pagina 21