aterlanders met 'Liften is [gevaarlijker dan u denkt' Plannen Spuiplein half jaar vertraagd Kies voor kleur A PINGS IUIN HENK MASCLEE, RAADSLID IN SLUIS: Forse aanval CDA op Links Perspektief Fracties bezorgd over terugloop raadszetels ye*» D'Oranjebloem op de planken Opknappen speeltuin als werklozenproject tem aehoo! VAN ZEELAND Ideze andere ma pieringsaanbod geot Talbot dealer voorwaarden. UCEOT acs Presteren IN AARDENBURG: MET STEUN GS Onderzoek naar relatie tussen werkloosheid en gezondheid ien van de krart POLITIEK FORUM TERNEUZEN: OP WEG NAAR DE FEYTER IN BRESKENS: FORUM SLUIS Rollen- driedaagse in Eede politierapport Kampioenschappen handboogschieten in Heinkenszand Plaatselijk nieuws Breskens Groede Sluis markten turquoise, oranje, geel... kom kijken bij uw Pingouin speciaalzaak BREIMODE OPZ'N BEST LnMDERPAG 13 MAART 1986 T20 PAGINA ZEELAND 4 von onze correspondent >ortieve 2 OS GH pi I986. DE LENING WORM jtlNG ONDER DE I1URKOOP OVEREENKOMSI EftTllM uur in ge- Shapscentrum 't Zoute Ctie het toneelspel 'Waarom \r'K je zo lang' van H. van Smhout en B. Peets op de De regie berust bUP. Brug8eman' De meespelenden zijn Christian de Jonge, Ans de Bree, Alie Blomme, Els de Ja ger, Bram Basting sr., Jos Vermeulen, Bram Cambier en Hans de Jager. Het toneelstuk speelt zich volledig af ten huize van dok ter Sluizer (Bram Basting sr.). Het is een stuk waarbij chan tage en intriges de hoofdmoot vormen en is verdeeld in drie bedrijven, waarvan het tweede en derde bedrijf zijn onderverdeeld in twee tafere len. De generale repetitie is dinsdag 11 maart gehouden in bejaardentehuis Rozenoord. Na de opvoering in 't Zoute Vestje brengen de Rederijkers het stuk nog twee keer in Breskens. Donderdag 20 maart in De Uitkomst en dinsdag 25 maart in Ter Schelde. Beide voorstellingen beginnen ook om 19.30 uur. 't Is hard werken voor iedere eenmansfractie' Van een onzer verslaggevers SLUIS - De Zeeuws-Vlaamse gemeentera den tellen flink wat eenmansfracties. Kennen de grote fracties verschillende 'specia listen', de eenlingen moeten van alle markten thuis zijn. EEN AANTREKKELIJKE PN] 01684 2390. Bel.: 01170-2255. Leg, tel.: 01620-22150. ^6328/36450. Itraat 3, tel.: 01670-66721. Ég21, tel.: 01150-12035. Willen ze goed functione ren en een eigen inbreng hebben moeten ze een gede gen oordeel kunnen geven over zowel financiële zaken als recreatieprojecten, ze moeten het woord voeren in een commissie Ruimtelijke Ordening en kennis van za ken hebben over bestuur lijke kwesties. Verloren Zelfs als ze een gedegen kennis op een breed terrein hebben, dan kan het nog vaak voorkomen dat ze geen of weinig invloed op het ge meentelijk beleid hebben, omdat ze geen overeenkomst kunnen sluiten met andere fracties, waardoor hun stem vaak verloren gaat. Een van de Zeeuws- Vlaamse raads-eenlingen is Henk Masclee, Sluis' raads lid voor D66. Vier jaar gele den besloten de democraten om mee te doen aan de ver kiezingen aldaar. Een klein groepje Sluizenaars wilde proberen invloed op het be leid uit te oefenen. „Met de hakken over de sloot haalden we net één ze tel". zegt Masclee, in het da gelijks leven directeur van het plaatselijke bejaardente huis Rozenoord. „Het scheelde slechts enkele stemmen, hadden we er drie minder gekregen, dan had het CDA een extra zetel ge kregen". „Als eenling in een raad zitten is erg zwaar", zegt hij. „Zeker als je de overtuiging hebt dat je wilt proberen iets op gemeentelijk niveau te presteren. Als ik echter te rugblik op de afgelopen vier jaar dan hebben wij (Mas clee en zijn steunfractie, red) veel werk verzet. We hebben onze stem vaak laten horen, de resultaten zijn echter ge ring. Wel kan ik constateren dat een aantal voorstellen van ons in eerste instantie is afgewezen, maar later toch is overgenomen door de raad en het college". Niet alle eenmansfracties zullen zoiets kunnen zeggen. Er zijn er die niet zozeer op het resultaat alswel op het Henk Masclee: 'Efficiënt denken', - FOTO DE STEM COH J. DE BOER publiek spelen. Raadsleden die vaak het hoogste woord voeren, die met voorstellen komen die niet haalbaar zijn, die steeds op hun stand punt blijven staan en niet bereid zijn tot een compro- Er zijn in Zeeuwsch- Vlaanderen grote verschil len te constateren tussen de vele eenmansfracties. Een belangrijk verschil is dat sommigen namens een poli tieke partij in een raad zit ten, anderen bezetten na mens een eigen lijst een raadszetel. De politieke partijen heb ben vaak een apparaat, hoe klein dan ook, om de raads leden te steunen en van ad viezen te voorzien. De per soonlijke lijsten hebben in veel gevallen niet zo'n appa raat, ze beslissen op per soonlijk initiatief of ze kun nen terugvallen op een vriendengroep. Er zijn er ook die een verbond met an dere fracties hebben geslo ten en zo proberen invloed uit te oefenen op het ge meentelijk beleid. Masclee: „Ondanks mijn steunfractie moet ik toch het leeuwedeel van het werk uitvoeren. Ze dragen wel voorstellen aan, maar ik neem niets zomaar over. Ik moet mij persoonlijk achter een tekst kunnen stellen. Het voordeel van een steunfrac tie is wel dat iedereen op een bepaald gebied deskundig heid heeft, zodat ik op een aantal gebieden kan terug vallen op hen". Het Sluise D66-raadslid pleit al jaren voor het open breken van de raadscommis sie. „Daar willen ze nog steeds niet aan. Nu de raad echter kleiner wordt -door een verminderd inwonertal telt de Sluise raad straks ze ven, inplaats van elf, leden - laten ook andere fracties ge luiden horen dat het raads werk verlicht moet worden. De WD wil zelfs overwegen om niet politieke buiten staanders in de commissies te halen. Dat vind ik een slecht plan, want de politiek is verantwoordelijk, men mag niet zomaar belangen organisaties binnen halen. Wij houden vast aan het toe laten van steun-fractieleden, zodat in de raad een zelfde standpunt gehoord kan wor den". Harder Masclee vraagt zich af of hij zich de afgelopen vier jaar af en toe niet wat har der had moeten opstellen. „Onze fractie heeft zich niet altijd geprofileerd, we heb ben weinig aan echte poli tiek gedaan, weinig stelling genomen, maar dat komt omdat wij efficiënt denken en niet tegen beter weten in dwars blijven liggen. Als een raadsmeerderheid ergens voor is, dan heeft het niet al tijd zin om toch tegen te stemmen, je kan dan beter proberen het standpunt van de meerderheid te beïnvloe den. We hebben nu eenmaal deze weg gekozen, terug kan niet meer en ik denk dat onze manier toch de juiste is, constructief meedenken". Vol vertrouwen ziet hij de komende verkiezingen niet tegemoet. „Het zal er om spannen, zou de raad straks nog uit elf leden bestaan, dan haalden we wel een ze tel, maar nu met die hogere kiesdrempel zal het een moeilijke zaak worden. La ten we maar het beste ho pen". Van onze correspondent AARDENBURG - Nu de Aardenburgse gemeente raad besloot opnieuw mee te doen in het werklozen- project West-Zeeuwsch-Vlaanderen, werd voor de werklozen in de gemeente Aardenburg een voorlich tingsbijeenkomst gehouden in het dorpshuis. Van de honderd aangeschreven werklozen kwamen er slechts drie opdagen. Zoals bekend, stapte Aar denburg enkele jaren geleden uit het werklozenproject West-Zeeuwsch-Vlaanderen en pakte eigenhandig twee projecten aan. Door het ont breken van een eigen coördi nator raakte een en ander in het slop. Tijdens de bijeen komst in het dorpshuis kozen de werklozen zelf voor het op knappen van de speeltuin op het Burgemeester van Don- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Gedepu teerde staten van Zeeland gaan de CNV-districtsraad Zeeland financieel steunen bij een onderzoek naar de relatie tussen werkloosheid en ge zondheid. Het gaat daarbij om een subsidie van ruim 24.000 gulden, de helft van de kosten van het onderzoek. Vakbondsbestuurders zien zich herhaaldelijk geconfron teerd met de negatieve gevol gen die langdurige werkloos heid kan hebben op de gezond heid. Vandaar het initiatief van de CNV-districtsraad om dit verschijnsel te onder zoeken. Landelijk is het Insti tuut voor Sociale Genees kunde te Leiden aktief op dit terrein. Het instituut beperkt zich echter tot enkele beroeps groepen en slechts aktief in de stedelijke gebieden van de randstad. Volgens een positief advies van de Zeeuwse Stuurgroep Werkloosheid kan het resul taat van het onderzoek zeker van invloed zijn op de ontwik keling van projecten voor langdurige werklozen. [straat 4, tel.: 01176-1409. I GEHEIMZINNIG TONEELSPEL IN DORPSHUIS tel.: 01680-23380. i is een hele onderneming. je met zijn allen. En waai amen kunnen beslissen. leekt de bedrijfsproblemen ien van de werknemers goö petere bedrijfsvoering en etf peen ondernemingsraad? ;r over met uw collega's er [hoe dat in uw bedrijf het aad, laat dan uw stem horen [kiesbaar voor de OR. In w een ondernemingsraad. W«>' pntoor of bij de bibliotheek ar de bon in te vullen. :n met de OR'. en aan Distributiecentrum AN Den Haag. Van onze correspondent iVATERLANDKERKJE - To- eelvereniging 'De Waterian- ers' uit Waterlandkerkje rengt zaterdag 22 maart het imzinnige toneelspel 'Lif- :n is toch gevaarlijker dan u enkt' van Peter van den Bijl- aard in het dorpshuis. Ondanks wat problemen, nder meer door ziekte van nkele acteurs, is men er toch geslaagd een voorstelling te sven. „Het was eigenlijk de ledoeling een Russisch stuk op voeren", aldus Francois ïjeke. „Helaas kon dit door de roblemen niet doorgaan". Nu resteren er voor het op te voeren stuk nog zes speelsters en spelers. De anderen zijn tij delijk even uit de roulatie, maar doen waarschijnlijk op het eind van het jaar wel mee met een nieuw stuk. De Wa terlanders heeft al tien jaar toneelervaring en houdt nu zijn zevende uitvoering. „De sfeer onderling is goed en het stuk, waarover we niet al te veel kwijt willen, krijgt een verrassende wending", ver volgt Francois, Dit keer wordt niet in het dialect gespeeld. Het stuk leende zich daar niet voor. Onder leiding van regisseur Ron Jacobs, ook een man met veel toneelervaring, houden Marianne Jansen, Maatje Meesen, Betsy Almekinders, Johnny Pijcke, Wim de Groote en Francois Pijcke de moed erin. Het belooft een leuke avond te worden, want na de toneelvoorstelling, die om 20.0 uur begint, zal conferencier Frans de Schepper de aanwe zigen toespreken, gevolgd door een groot bal. De kaarten voor deze voorstelling zijn te ver krijgen bij C. Jansen, Molen straat 74 te Waterlandkerkje en W. Meesen, Gratemastraat 27 te Oostburg. Lijken en intriges bij de Waterlanders - FOTO WIM K0OYMAN hET CDA in Terneuzen leeft als eerste partij de vooraf afgesproken code loorbroken om niet in te Baan op de opmerkingen •an Links Perspektief, het amenwerkingsverband van CPN en onafhan- ijken, de afgelopen ™r jaar mej een éénmans- c'ie in de gemeenteraad was vertegenwoordigd. Hoewel alle andere frac as (inclusief de PvdA) tij- «ens eerdere verkiezings bijeenkomsten de opmer kingen van lijsttrekker An- are van Himme van Links •erspektief volledig negeer den, bleek gisteravond tij- ns een door het CDA geor ganiseerd politiek forum in bet Zuidlandtheater dat de nnsten-democraten heb ben gekozen voor de con frontatie. •.Verdachtmakingen van - eerste orde, anders ge zegd gewoon grove leugens", zo omschreef CDA-fractie- voorzitter P. Hamelinck de manier waarop Van Himme vorige week tijdens een door de FNV opgezette forum bijeenkomst van leer was getrokken tegen het beleid van de CDA-wethouders J. van Rooyen (milieu en wel zijn) en mevrouw C. Doppe- gieter (sociale zaken). „Onwaarheden en ver dachtmakingen worden rond gebazuind, wanneer tijdens dat FNV-forum door Van Himme gewoon maar wordt gezegd dat mevrouw Doppegieter niet aanwezig was, omdat ze het sociaal beleid van het college niet publiekelijk durfde te ver dedigen", aldus Hamelinck. „En Links Perspektief ver kondigt dat zonder blikken of blozen, terwijl mevrouw Doppegieter niet eens voor dat forum was uitgenodigd". TIJDENS het politieke fo rum onder leiding van Jan Ramondt gisteren in een goed gevuld gemeenschaps centrum Het Zoute Vestje te Sluis spraken alle lijsttrek kers hun bezorgdheid uit over de terugloop van het aantal raadszetels de ko mende periode. Dit komt na melijk door het dalende in wonertal van 11 op 7 en daardoor zal het raadswerk zwaarder worden. Voorts was er eigenlijk weinig nieuws onder de zon. PvdA en D66 hamerden nog maar eens op de wettelijke openbaarheid van besturen. D66 wil de raadscommissies openstellen voor niet-raads- leden en hekelde ook het ge voerde aanbestedingsbeleid tijdens de afgelopen zit tingsperiode. De WD maakte zich sterk voor het openhouden van het natuurgebied 't Zwin en betichtte CDA en D66, gezien het regionale ka rakter van hun foldermate riaal, het aansturen op een nieuwe her-indeling. Iets wat door de lijsttrekker van het CDA hardnekkig werd tegengesproken. Van onze correspondent BRESKENS - „De gesprek ken tussen de gemeente en de bewoners zijn rond. Al leen de definitieve uitvoe ring van de plannen rondom het Spuiplein komen wel licht pas eind dit jaar rond. We wachten nog op toestem ming van het Rijk". Dit maakte wethouder A. de Feyter (CDA) gisteravond bekend tijdens een forum discussie in Breskens. Vooral voor de enkele aan wezige raadsleden kwam het als een donderslag bij heldere hemel, dat nog op de toestemming van het Rijk gewacht moest worden. Er ligt namelijk een raadsbe sluit van enige tijd geleden, dat de plannen rondom het Spuiplein medio dit jaar af gerond moeten zijn. „Ik vind het heel vreemd, dat ik dat hier vanavond als raadslid moet horen", aldus de heer J. de Vries (PvdA). Volgens de heer J. Wielak- ker (PvdA), eveneens raads lid maar niet in het forum, is de heer De Feyter bezig met een uistelmanoeuvre. „Er is sprake van een spannings veld", reageerde De Feyter. „Zonder centen kan ik niet gaan werken. We wachten op de toestemming van de middenstandsconsulenten". Wielakker nogmaals: „Ik had begrepen, dat het Rijk hier niet voor nodig was. Het lijkt mij meer een persoon lijk initiatief van de wet houder". Voor wethouder De Feyter een reden om te con stateren, dat de heer Wie lakker zijn raadsstukken niet goed doorleest. „Er is een gedeelte van het geld, waarvoor we zelf voor de uitvoering kunnen zorgdra gen. Er is geen sprake van een vertragingsactie. Ik werk met open vizier en op zakelijke basis. Als de raad beslist dat we niet op de toe stemming moeten wachten, dan is het voor mij ak koord". gensportpark. Het onderhoud aan de speeltuin staat ai enige tijd aan forse kritiek bloot. Wethouder R. van de Wijnc- kel, die de bijeenkomst van de werklozen ma mens de ge meente Aardenburg bijwoon de, zei blij te zijn met de sug gestie van de werklozen. „Op deze manier kan de speeltuin in zijn oude glorie hersteld worden. Er is bovendien wei nig deskundigheid voor nodig. Ik hoop dat mond-op-mond- reclame ook andere haanlozen zal aanzetten zich voor het project aan te melden. Het lijkt me een dankbaar object", aldus Van de Wijnckel. EEDE - Vandaag start in Eede de zevende editie van de rol- lendriedaagse. Plaats van handelen is het multi-functio- neel centrum. De favoriete formaties zijn Rudy Buzeyn/Mark de Paauw, Lucien de Clerck/ Tonnie de Cock, Frank Tas/ Frank Bron, Adrie Worst/Pe ter Renierse en de gebroeders Philip en Fabian Lampaert. Vanavond wordt gestart om 19.30 uur, terwijl vrijdag en zaterdag om 20.00 uur het startschot klinkt. KLOOSTERZANDE.- Bij een frontale botsing met een te genligger werd gistermorgen omstreeks kwart over zeven de personenauto bestuurd door J. van W. uit Walsoorden geheel vernield. Van W. kwam zelf met de schrik vrij. Het on geval gebeurde tijdens dichte mist op de provinciale weg even buiten Kuitaart toen Van W. een vrachtwagen wilde in halen en frontaal in botsing kwam met een uit tegenover gestelde richting komende vrachtauto. Door de klap van de aanrijding belandde zijn voertuig in de sloot. TERNEUZEN - Bij een kop staart botsing op de kruising Guido Gezellestraat - Wet straat werden gistermorgen twee personenauto's zwaar beschadigd. A. V. uit Terneu zen stond met zijn voertuig te wachten voor het rode licht en werd daarbij aangereden door een personenauto bestuurd door zijn plaatsgenoot C. R. ZUIDDORPE - Woensdag morgen ondekte J. T. dat was ingebroken in zijn geparkeerd staande personenauto. Men had een portierdeur gefor ceerd en uit het voertuig een autoradio en bijbehorende ge luidsboxen meegenomen. Een schadepost voor de eigenaar van ongeveer 2000 gulden. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent HEINKENSZAND - Te Hein kenszand worden zondag de Nederlandse kampioenschap pen doelschieten met de hand boog gehouden. De organisatie is in handen van handboog vereniging UNO. Deze vereni ging bestaat nog maar drie jaar. Er komen 96 schutters, onder wie Harry dielens, Jos Berkers, Carry van Gool-Flo- ris, M. Emonts en vele ande ren. Op de 18 banen bekampen 72 mannen en 24 dames elkaar. Zondagmorgen om tien uur beginnen de wedstrijden in De Stenge te Heinkenszand. Er wordt geschoten volgens het Fita-indoorsysteem met voor elke schutter 60 pijlen op 25 meter en 60 pijlen op 18 meter. Forum Nicaragua - Komend weekeinde wordt er tijdens de dienst van zaterdag 17.00 uur en zondag 10.00 uur in de RK kerk een dia-serievertoond over een kleine coöperatie in Nicaragua. Na de dienst kun nen vragen gesteld worden aan twee leden van het Nica- ragua-comité: Willem Sleys- ter en Luciën Calle. Tevens is er een stand ingericht met in formatie-materiaal en Nica- ragua-koffie. Gregoriaans koor - Het West- Zeeuws-Vlaams Gregoriaans koor zingt zaterdagavond tij dens de eucharistieviering van 19.00 uur in de parochiekerk van Groede. Kajakraily - Omdat het ijs uit het kanaal Sluis-Brugge en de Brugse reien nog niet verdwe nen is, hebben de organisato ren van de 6e internationale kajakrally, de Brugse roei en trimclub Toss '80, besloten dit evenement af te gelasten. De kajakrally, waarvoor zo'n vijfhonderd deelnemers uit België, Nederland, Duitsland, Engeland en nog- diverse an dere landen verwacht werden, zou dit weekeinde gehouden worden. Omdat dit evenement op de internationale kalender staat, zal de rally dit jaar hoogstwaarschijnlijk niet doorgaan en zal deze 6e uit gave pas in 1987 gehouden worden. Bindingsavond - De vrijwil lige brandweer van Sluis houdt op vrijdag 21 maart in 't Hof van Brussel weer de jaar lijkse bindingsavond. Na de gebruikelijke uitreiking van de onmderscheidingen volgt een gezamenlijke maaltijd van de brandweerlieden en hun dames met het college van burgemeester en wethouders. AMSTERDAM, 12 mrt. - Aardap- peltermijnmarkt: In bintje 50mm van de oogst 1985 werden 138 con tracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ17,30 tot ƒ17,00 per 100 kg, alsmede 112 con tracten voor levering mei tegen ƒ18,00 tot ƒ17,30. De stemming was goed prijshoudend. Van de oogst 1986 waren het 25 contracten tegen ƒ18,70 voor levering april. De stem ming was hier kalm. TERNEUZEN - Veiling: Per bos: selderij 36-69. Per kg: prei 77-140, rode kool 38-42, spruiten 169-174, uien 20-27, witte kool 24-32. Gratis breibeschrijving bij aankoop van het garen. Axel Pingouin, Noordstraat 60 Bergen op Zoom Wollemijntje Kremerstraat 14 Breda N. Pingouin, W.C. Hoge Vugt-Moerwijk 18 Goes De gouden Draad, Lange Kerkstraat 17 Middelburg Pingouin, Lange Viele 24 Oosterhout Anneri, Arendshof 45 Roosendaal Pingouin, De Rozelaar 18

de Stem | 1986 | | pagina 17